Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 4644


Prezydent Słowenii - filantrop, ekolog i adwokat weganizmu

The Vegan Magazine, Winter 2006

Dr Janez Drnovšek, prezydent Republiki Słowenii, jest - według naszej wiedzy - jedynym wegańskim prezydentem na świecie. Łaskawie zgodził się udzielić wywiad brytyjskiemu magazynowi Vegan i zaprosił do pałacu prezydenckiego w Ljubljanie członków Vegan Society - Rogera i Annę Merényi by podzielić się swoimi ideami i przekonaniami.

Dr Drnovšek jest popularnym politykiem i znanym nazwiskiem nie tylko w Słowenii, ale także poza granicami, w Austrii, Włochach, na Węgrzech i dalej. Był narzędziem przemian prowadzących Słowenię do niepodległości z dawnej Jugosławii w 1991 roku i stał się ważnym głosem w Unii Europejskiej, od kiedy dwumilionowa Słowenia została członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku. Został wybrany na prezydenta w 2002 roku, będąc uprzednio premierem przez ponad dekadę, prowadząc swoją partię do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w 1992, 1996 i 2000 roku. Znawca pięciu języków obcych, Dr Drnovšek jest częstym gościem honorowym rozmaitych konferencji na świecie i otrzymał wiele międzynarodowych nagród.

Rozpoczęliśmy nasz wywiad pytając Dr Drnovška czy jego przejście na weganizm było stopniowe czy nagłe. Wyjaśnił nam, że ten proces rozpoczął się w 1999 roku, kiedy przeszedł operację usunięcia raka i poczuł, że zdrowsza dieta pomogła by mu w powrocie do zdrowia. Na początku odstawił czerwone mięso, potem produkty drobiowe, ale, w początkowym etapie zgodnie z radą lekarzy kontynuował spożywanie ryb. Następnie zdecydował się zrezygnować z ryb i zostać wegetarianinem. Przyzwyczaiwszy się do diety wegetariańskiej, uczynił następny krok eliminując z diety produkty mleczne i jajka i jest weganinem od roku. Obecnie stosuje dietę urozmaiconą i przeważnie opartą na surowych owocach i warzywach, uzupełnioną chlebem na zakwasie, który sam piecze.

"Miałem takie szaleńcze tempo pracy jako Premier, że nie przykładałem większej wagi do tego, czym się odżywiałem. Jednak moja choroba sprawiła, że zacząłem o tym więcej myśleć." Dr Drnovšek zaczął korzystać z alternatywnej medycyny i badać różne podejścia do zdrowia, takie jak Medycyna Ajurwedyjska i Chińska. "Wtedy doszedłem do punktu, kiedy po prostu zdecydowałem się podążać za moim wewnętrznym głosem, moją intuicją. Moje przeczucia powiedziały mi, bym porzucił mięso, ryby i produkty mleczne."

Przekonany o pozytywnym wpływie diety na zdrowie, Prezydent poleca weganizm i wegetarianizm swoim przyjaciołom i krewnym: "Jest rzeczą ważną, aby usunąć z diety chociaż mięso, aby mieć lepszą energię w ciele". Podchodzi do tematu w sposób łagodny, nie-osądzający, ale jest  zdecydowany, by zachować te wartości również w Pałacu Prezydenckim. "Kiedy mam oficjalny obiad lub kolację, podajemy jedynie wegańskie i wegetariańskie potrawy i nasi gości muszą to zaakceptować. W zeszłym tygodniu gościł tu prezydent Monako z oficjalną wizytą i podaliśmy jedynie wegetariańskie potrawy."  Więc również na państwowym, oficjalnym szczeblu, Dr Drnovšek spożywa jedynie wegańskie potrawy, a dla oficjalnych gości oferuje jedynie wegetariańską lub wegańską opcję. Nawet prezydencki pies - Brodi - jest wegetarianinem. "To szczęśliwy pies i odżywia się dobrze. Już wiele lat temu zazdrościłem mu jakości pożywienia!" - śmieje się.

Katalizatorem zmian była choroba Dr Drnovška, jednak byłoby to niewłaściwe postrzegać tą zmianę jedynie jako pragnienie lepszego zdrowia – traktowanie zwierząt było innym czynnikiem motywującym. Prezydent mówi, że ludzie w dzisiejszych czasach są tak daleko oddzieleni od brutalności rzeźni, że nie widzą jej prawdziwego obrazu kupując gotowe, zapakowane kawałki mięsa w supermarkecie. "Oni nie zdają sobie sprawy z tego, jak zwierzę cierpiało w czasie transportu, często bez wody i jak zwierzęta cierpią przebywając w strasznych warunkach. Jestem przeciwny zabijaniu zwierząt." Uśmiecha się krzywo dodając - "Swoim podejściem narobiłem sobie wielu przeciwników. Myślę, że producenci mięsa mają mnie na górze swojej czarnej listy".

Dr Drnovšek mocno wypowiadał się przeciwko subsydiowaniu farm zwierzęcych w Europie i argumentował w wydaniu Financial Times (z 5 listopada 2005), że środki z Europejskiej Wspólnej Polityki Rolnej powinny być użyte dla wspierania organicznej produkcji rolnej. Zapytaliśmy, czy te sugestie zostały wysłuchane i czy podjęto działania w związku z nimi w innych krajach członkowskich UE oraz czy go poparto. "Jeszcze nie" - odpowiedział - "I to jest niewystarczające. Subsydiowanie każdej europejskiej krowy dwoma dolarami dziennie jest dalej kontynuowane i jest to największy nonsens w Unii Europejskiej." Prezydent ma nadzieję, że kiedy europejski budżet będzie dyskutowany w 2008 roku, uda się przeforsować pozytywne zmiany. Prezydent jest także świadom korzyści płynących z wegańsko-organicznych praktyk i powiedział nam, że w Słowenii już istnieją farmy, które korzystają z metod upraw rolniczych pozbawionych zupełnie zwierzęcego udziału.

Dr Drnovšek postrzega zagadnienia zdrowia i cierpienia zwierząt jako nierozerwalnie związane. "Jeśli jesz mięso, wtedy spożywasz negatywną energię. Kiedy zwierzę jest okrutnie traktowane a potem zabite, jest przestraszone, zszokowane, przerażone - to wszystko jest negatywną energią pozostającą w jego ciele. Następnie to wszystko jest spożyte, kiedy zwierzę jest zjadane." Spożywanie mięsa i produktów mlecznych - dowodzi - obniża więc zdrowie, poziom energii i świadomość istoty ludzkiej. Mięsożerstwo, polowanie, eksperymentowanie na zwierzętach i generalny brak szacunku okazywany towarzyszącym nam istotom są postrzegane jako hamujące, ograniczające świadomość.

Ten koncept świadomości jest bardzo istotny. Dla prezydenta, weganizm jest częścią struktury szerszej filozofii, obejmującej wiele innych, związanych tematów. Na początku 2006 roku Dr Drnovšek założył "Ruch na Rzecz Sprawiedliwości i Rozwoju", którego celem jest "podniesienie świadomości ludzkości i uczynienie ze świata lepszego miejsca". Jest on także zaangażowany aktywnie w "Foundation Together" ("Fundację Razem"), organizację, która zajmuje się pomaganiem dzieciom i która wspiera prawa uchodźców, a także zbiera fundusze na pomoc ofiarom Tsunami i pomoc ofiarą katastrofy humanitarnej w Darfur. Dotacja w wysokości prawie miliona euro na projekty w Darfur ściągnęła krytycyzm niektórych Słoweńców, którzy uważają, że pieniądze powinny zostać przeznaczone na ubogich obywateli Słowenii i że "dobroczynność powinna zacząć się w domu". Szczęśliwie, światopogląd Dr Drnovška jest znacznie szerszy, hojniejszy i współczujący. W czasach politycznego oportunizmu, populizmu i zamętu, jest rzeczą niezwykłą spotkać prezydenta, który ma odwagę bronić swoich przekonań.

W maju 2006 roku prezydent opublikował książkę "Myśli o Życiu i Świadomości", która stała się natychmiastowym bestsellerem, bijąc popularnością "Kod Da Vinci" Dana Browna i sytuując się na pierwszym miejscu w księgarniach Ljubljany. Dr Drnovšek jest wyraźnie uszczęśliwiony odpowiedzią swoich rodaków i ich wolą słuchania jego idei. Książka jest - ja mówi - "receptą jak żyć" z naciskiem położonym na wzmocnienie energii i podniesienia świadomości, na utrzymywaniu pozytywnego nastawienia, przezwyciężania ego, pomagania innym ludziom i stawiania czoła problemom socjalnym i środowiskowym. Jeden z rozdziałów książki jest oczywiście poświęcony relacjom ludzko-zwierzęcym.

Dlaczego jest tak, zastanawiamy się, że pomimo wszelkiej dostępnej informacji na temat cierpienia zwierząt, zaledwie tak niewiele ludzi jest skłonna zmienić swój styl życia? Prezydent czuje, że powszechny poziom świadomości jest jeszcze za niski. Sugeruje, że żyjemy w świecie zawierającym dużo negatywnej energii i dlatego możemy zrozumieć, dlaczego ludzie borykają się z wyzwoleniem samych siebie od ograniczającego zachowania. Widzimy przemoc prowadzącą jedynie do dalszej przemocy i, jak mówi:

"Jest rzeczą jasną, że ludzkość nie może się rozwijać na tej samej drodze, ze wszystkimi swymi nierównościami." Musimy osiągnąć masę krytyczną, aby podnieść świadomość, aby zmienić nasz system wartości a dzięki temu także i świat.

Dr Drnovšek utrzymuje, że ten proces już się zaczął i że poziom świadomości się zmienia. Alternatywy do przemocy i cierpienia są oferowane ludzkości i ludzie stopniowo stają się coraz bardziej świadomi. Tak jak on sam zaczął słuchać wewnętrznego głosu zanim został weganinem, tak też wierzy on, że zwiększająca się liczba ludzi zaczyna postępować podobnie. "To wewnętrzny głos zawsze wie, co jest dla ciebie najlepsze," pozwalając nam nawiązać kontakt z uniwersalną świadomością, by łatwiej przezwyciężyć ograniczenia przestarzałej konwencji i pomóc ludzkości iść w stronę bardziej współczującego i oświeconego sposobu istnienia.

Zapytaliśmy, czy Dr Drnovšek chciałby coś przekazać czytelnikom The Vegan: "Jestem szczęśliwy, że jest tak wielu wegan i że w UK istnieje Vegan Society (Stowarzyszenie Wegan). Chciałbym tylko dodać im otuchy i powiedzieć, że są na właściwej drodze. Powinni ją kontynuować. Nie słuchajcie tych, którzy wątpią w waszą decyzję. To jest najbardziej naturalna i zdrowa dieta, jaką możecie mieć."

Słowenia uczyniła olbrzymi krok naprzód od czasu uzyskania niepodległości w 1991 roku i jest oczywiste, że jej wpływ na świecie znacznie przewyższa jej rozmiar. Miejmy nadzieję, że pozytywne nastawienie, mądrość i współczucie jej Prezydenta ma podobne oddziaływanie na planetę, dla dobra, ludzi, zwierząt i środowiska.

Tłumaczenie wraz z drobnymi edytorskimi poprawkami
by Perun (perun@macierz.org.pl)

Z naszego bloga


Top 11

Najpopularniejsze artykuły: 


Newsletter


Wyślij

Po więcej informacji zapisz
się do naszego newslettera

Licznik odwiedzin: 8836071 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 12:26:21