Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 7401


WAKA - GYOSEI - Japońskie poematy mistyczne

Waka

Omawiając w skrócie najważniejsze praktyki Usui Rei Ki nie sposób pominąć Waka, poematy mistyczno-etyczne z nauką duchową i uzdrowicielską które są jednocześnie duchowymi pieśniami intonowanymi lub recytowanymi przez adeptów autentycznego ReiKi na wszystkich stopniach inicjacji.

Waka - (jap. 和歌, waka) lub Yamato-uta (jap. 大和歌, Yamato-uta) – to gatunek japońskiej poezji. Waka tłumaczy się dosłownie jako "japoński wiersz". Słowo to powstało w okresie Heian, aby odróżnić ojczystą poezję od chińskiej, zwanej kanshi, którą dobrze znała cała wyedukowana sfera japońskiego społeczeństwa.

Waka - jest pozbawionym rymów wierszem składającym się z 31 sylab. Każda linijka tego japońskiego wiersz posiada określoną liczbę sylab ułożonych w następującej kolejności: 5 – 7 – 5 - 7 – 7. Reprezentatywnym poetą i teoretykiem z okresu XIII w. był Teika z Fujiwary (1251-1338). W klasycznej teorii waka występują takie kluczowe terminy o fundamentalnym znaczeniu jak: kokoro (umysł) i kotoba (słowo) związane z wewnętrzną strukturą oraz sugata (postać, postawa) i shirabe (strumień tonalny) dla określenia uzewnętrznionego stanu waka.

Artykuł na blogu:

http://usui-reiki-gakkai.blogspot.com/p/waka-gyosei-japonskie-poematy-mistyczne.html

 

Z naszego bloga


Top 11

Najpopularniejsze artykuły: 


Newsletter


Wyślij

Po więcej informacji zapisz
się do naszego newslettera

Licznik odwiedzin: 8559246 Ostatnia aktualizacja strony: 2020-05-30 15:45:24