systemy operacyjne

Alternatywne systemy operacyjne

Linux
Zdecydowanie odmienna od Windowsa alternatywa. Posiada otwarte oprogramowanie, a co za tym idzie jej kod źródłowy może być zmieniany, aby idealnie wpasować się do potrzeb użytkownika.


Windows to najpopularniejszy system operacyjny występujący na laptopach i komputerach stacjonarnych. Warto jednak wiedzieć, że istnieją alternatywy, które dorównują, a w niektórych sprawach, nawet prześcigają znany system.


Warto więc wspomnieć o zaletach, jakie posiada Linux. Mimo iż jest bezpłatny, to jego wydajność można porównywać do Windowsa. Nie potrzebuje potężnych wymagań sprzętowych, mimo iż na takich radzi sobie dobrze, a zadziała bez problemu nawet na starych komputerach. Dlaczego Linux szczyci się swoim systemem bezpieczeństwa? Stabilne jądro, ciągle usprawniany kod sprawia, że jest on niezwykle bezpieczny. Dodatkowo Linux nie zbiera naszych poufnych informacji. System szczególnie sprawdzi się programistom, gdyż wspiera wszystkie najpopularniejsze języki programowania (np. C++, Java, Python)


Przez to, że Linux to oprogramowanie otwarte nie ma oficjalnej pomocy technicznej, a jedyną pomoc, jaką można otrzymać to użytkownicy, którzy umieścili gdzieś w internecie, rozwiązanie naszego problemu. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdyż osoba niezaznajomiona z programowaniem będzie mieć wielki problem w ogarnięciu tego systemu.

Linux Mint
Najpopularniejsza odmiana Linuxa, która jest jedną z najłatwiejszych w obsłudze. Posiada prosty i instynktowny interfejs, bardzo podobny do tego, który występuje w Windows. Również w funkcjonalności jest praktycznie identyczny.


Jedną z większych zalet Linux Mint jest jego łatwość w konfiguracji walorów estetycznych. System pozwala na modyfikacje wyglądu menu, ikon, ramek okien, a przy tym użytkownik ma dostęp do ogromnej ilości motywów kolorystycznych. Dodatkowo system jest kompatybilny z wieloma sterownikami.

Linux Mint nie jest jednak rekomendowany graczom. Mimo ogromnej ilości tytułów open-source to użytkowników, których interesują mniej znane lub nowsze produkcje mogą mieć problem. Wiele gier nie posiada wersji dedykowanej systemowi Linux, a co za tym idzie, gry mogą działać nieprawidłowo albo wcale.

SteamOS
System operacyjny również oparty na Linuxie, ale w przeciwieństwie do reszty systemów, zaprojektowany został specjalnie pod potrzeby graczy.

System wyróżnia możliwość pobrania gier nie tylko ze Steama, ale i tytułów spoza platformy. Warto wspomnieć, że SteamOS dzięki oszczędności graficznej działa niezwykle płynnie i szybko.

SteamOS nie posiada jednak wiele zalet dla osób, które nie interesują się szczególnie grami. Nie ma w nim za wiele miejsca na modyfikacje wyglądu interfejsu i ciężej o jego codzienne użytkowanie.

MacOS
System operacyjny równie popularny, jak Windows, ale zaprojektowany jedynie dla urządzeń firmy Apple, które domyślnie mają zainstalowany oprogramowanie.

Największą zaletą MacOS jest jego prosty i przejrzysty interfejs. Elementy graficzne w systemie nie przechodzą zbyt wiele zmian i są bardzo intuicyjne. Bardzo łatwo można zarządzać aplikacjami, ich instalowanie i odinstalowywanie nie stanowi problemu. Dodatkowo system jest bardzo stabilny i prawie nigdy się nie zacina. MacOS posiada ścisłą moderacje App Store, dzięki czemu jest bezpieczny i odporny na złośliwe oprogramowanie.

Jedną z największych wad systemu jest jego ciężka dostępność. Aby skorzystać z systemu, należy posiadać produkt firmy Apple, a są one dość kosztowne. Również gracze nie nacieszą się tym systemem, gdyż gry spoza Apple Store rzadko na nim działają. Dla użytkowników problemem mogą się stać nieintuicyjne skróty klawiszowe, które utrudniają wykonywanie szybko najprostszych zadań.

Chrome OS
Jest to kolejny system oparty na Linuxie. Jednak jest on dostosowany do osób, które posiadają słabszy sprzęt.

System jest idealny dla osób, które nie potrzebują używać wielu aplikacji, ale za to chcą z łatwością przeglądać internet. Chrome OS jest przystosowany do używania Google Chroma, dlatego system działa wyjątkowo szybko i stabilnie – nie dochodzi do zawieszenia się systemu. Dodatkowo oprogramowanie nie zajmuje dużo miejsca na dysku, dzięki czemu nie obciąża urządzenia, a i pozwala na dłuższe przeżycie baterii. Dodatkowo Chrome OS nie pozwala na instalowanie aplikacji, pochodzących spoza systemu, więc jest całkowicie odporny na złośliwe oprogramowanie.

Ciężko nie wspomnieć o wielu wadach systemu. Sprawdza się jedynie w wąskim zakresie zapotrzebowań i nie przyda się ani graczom, ani bardziej wymagającym użytkownikom. Jest on bardzo specyficzny, ale i idealnie odnajduje się w swojej niszy.

Bibliografia
https://www.linux.pl/2021/03/31/zacznij-przygode-z-linuksem/
https://scroll.morele.net/technologia/linux-mint-co-to-jest-do-czego-sluzy/
https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/plyta-komputer-swiata-poznaj-steamos-darmowy-system-operacyjny-dla-graczy/4c2hsnn
https://ik4.es/pl/las-ventajas-y-desventajas-del-sistema-operativo-macos/
https://fotc.com/pl/blog/system-operacyjny-chrome-os/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *