Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 32109


XTREME OS - Polski Super Linux Mandriva

Najnowsza edycja Linux Xtreme OS 4.0 - 21 grudnia 2009 rok

XtremeOS to specjalnie dla Polski przygotowane wydanie Linuksa na bazie Mandrivy, które spełnia w zasadzie wszystkie oczekiwania jakie użytkownicy zgłaszają firmie opiekującej się tą dystrybucją. Mandriva to dawniejszy Mandrake i jedna z najstarszych oraz najlepiej rozwiniętych dystrybucji systemu Linux. Opracowana w Polsce, przez rodzimych programistów edycja XTREME dostępna jest w wielu językach podobnie jak sama Mandriva. Aktualnie od maja 2009 z uwagi na zwiększony koszt edycji MDV Power Pack, Xtreme OS rozwijana jest przez firmę Amazis.net z Poznania jako samodzielna dystrybucja Xtreme OS. Dostępna od 1 sierpnia 2009 w wersji free jako Xtreme OS Lite!

 

Extremalny Linux Xtreme OS

XtremeOS KostkaNiektórzy za niewielką cenę wolą mieć bardzo dobrze funkcjonującą dystrybucję linuxa. Dużo efektów specjalnych i bajerów. Pingwin komercyjny ma tę zaletę, że jest bardzo niedrogi, a w swej cenie ma dostęp do ponad 42 tysięcy pakietów oprogramowania. Płaci się w sumie za używanie płatnych sterowników, czyli minimum opłat licencyjnych. Cała większość jest za darmo. Nie jest to całkiem free, ale bardzo dobre dla tych, co chcą mieć wszystko to, co najlepsze. Trudno jest mi opowiedzieć o Xtreme, bo przygodę z tym nowym podejściem do systemu linux trzeba po prostu moim zdaniem przeżyć samodzielnie! Edycja uruchamiana  z pendriva, na komputerach które można uruchomić z USB też jest godna uwagi i często jej używam! A Windows znowu daleko w tyle:)

Mandriva Xtreme jest dla wszystkich, którzy chcą wycisnąć jak najwięcej ze swojego komputera i linuxa, a inne dystrybucje ich nie zadowalają. Xtreme jest przygotowana do zastosowań desktopowych. Główny nacisk położony został na aktualność programów, na duży wybór aplikacji multimedialnych, gier. Większość z nich jest instalowana automatycznie, tak by były od razu gotowe do użycia. Konieczność instalacji dodatkowego oprogramowania została ograniczona do minimum - wszystko co najpopularniejsze i najczęściej używane jest instalowane domyślnie. To ponad 1500 programów - a wszystkie do Twoje dyspozycji od razu po instalacji Mandriva Xtreme!

Mandriva Xtreme jest pierwszym polskim, nieco komercyjnym wydaniem Mandriva Linux. Jest ona dostosowana do pracy jako wielofunkcyjna stacja robocza. Polscy programiści opracowali całkowicie nową szatę graficzną systemu. Nowe funkcjonalne menu jest szybkim łącznikiem między użytkownikiem, a najważniejszymi aplikacjami. System został zaprojektowany do pracy jako wielofunkcyjna stacja robocza. Jedną z większych innowacji jest całkowicie nowa szata graficzna. Pulpit nowej dystrybucji współpracuje z Berylem, co w połączeniu z nową architekturą interfejsu daje niesamowite wyniki wizualne. Twórcy pragną, aby Xtreme stał się jedną z najbardziej funkcjonalnych dystrybucji tego typu.

Mandriva Xtreme jest nową dystrybucją przygotowaną przez polski zespół Mandrivy. Została ona tak przygotowana, aby w jak największym stopniu odpowiadała potrzebom polskich użytkowników. Edycja Xtreme wyróżnia się aktualnością programów oraz zastosowanymi technologiami niedostępnymi domyślnie w PowerPacku PRO - Beryl jako silnik pulpitu 3D oraz nowe menu użytkownika nastawione na zadania.

W skład aplikacji wchodzi wiele popularnych narzędzi, między innymi Amule, Ktorrent, Azereus, DC++, Kadu, PSI i multikomunikator Kopete. Na prezentacji ukazane są możliwości nowego interfejsu programu, w tym wizualizacje trójwymiarowe i efekty graficzne. Pokazano pracę zarówno platformy Cedega, jak i aplikacji OpenOffice.org. Zaprezentowano również pracę Windows Vista na maszynie wirtualnej i liczne funkcje odtwarzaczy multimedialnych. Mimo wielu ciekawych aplikacji największe wrażenie na widzach robi dopracowany interfejs. 

W ofercie Media Markt pojawiły się komputery firmy NTT System z zainstalowanym systemem Mandriva Linux Xtreme. Ciekawostką jest fakt, że zrzut ekranu systemu Mandriva Linux Xtreme pojawił się także w gazetce reklamowej Media Markt. To kolejny supermarket, po Carrefourze, który coraz bardziej aktywnie promuje komputery z Linuksem.

 

Mandriva Linux 2007 Xtreme

Mandriva 2007 - Xtreme - PulpitMandriva Xtreme jest specjalnie przygotowaną wersją Mandriva Linux uzupełniającą obecną linię produktów Mandrivy. Edycja Xtreme od początku została przygotowana przez polski zespół Mandrivy. Czym się różni Xtreme od PowerPack'a PRO? Nowy wygląd pulpitu, okien, ikon itp. Mandriva Xtreme zmieniła całkowicie wygląd. Już po instalacji wszystko wygląda zupełnie inaczej niż w PowerPacku. W galerii zrzutów ekranu możemy obejrzeć jak wygląda w domyślnej instalacji.

Nowe menu zorientowane na zadania! Teraz dostęp do najczęściej używanych aplikacji jest jeszcze szybszy. Dodatkowo mamy wyszukiwarkę, wystarczy wpisać tam nazwę (lub jej część) szukanego programu lub dokumentu a system odszuka je w kilka sekund. Beryl jako domyślny system pulpitu 3d - olbrzymie możliwości konfiguracji oraz efekty, o których inne systemy mogą tylko marzyć... Wyobraź sobie trójwymiarowy pulpit twojego komputera...

Najnowsze wersje programów!

 Xtreme jest znacznie częściej aktualizowany niż stabilna Mandriva PowerPack. Zawiera wszystko to co najnowsze. Jeżeli chcesz mieć zawsze najświeższe wersje pakietów, ta dystrybucja jest dla Ciebie. Domyślnie zainstalowane aplikacje sieci P2P: Amule, Ktorrent, Azureus - klienci sieci torrent, DC++ - klient sieci Direct Connect. Domyślnie zainstalowane komunikatory: Kadu - klient sieci Gadu-Gadu, PSI - klient sieci Jabber, Kopete - multikomunikator (wiele sieci w jednym programie). Większa ilość gier - wydanie Xtreme zostało wzbogacone o następujące pozycje: Tremulous,Nexuiz, OpenArena, Battle For Wesnoth, Powermanga i inne. Najnowsze wersje sterowników do kart graficznych (Nvidia, Ati, karty Wifi, drukarki itp). Pluginy do przeglądarek instalowane automatycznie: Java, Flash 9, RealPlayer, Adobe Reader oraz wiele więcej. 

 

Xtreme2 Pack - 2008 (dostępny od października 2007)

Jesień roku 2007 to czas edycji Mandriva Linux 2008, także w wersji PowerPack i Xreme2, nie tylko najbardziej popularnej i dostępnej Free. Powerpack 2008 to rozbudowany system operacyjny, dzięki Xtreme2 Pack staje się prawdopodobnie najlepiej dostosowaną do polskich realiów dystrybucją linuksa dostępną na rynku. Mandriva Power Pack 2008 zawiera między innymi takie oprogramowanie jak:

 • KDE 3.5.7 - najpopularniejsze środowisko graficzne przypominające organizacją i wyglądem pulpit z systemu Windows;
 • GNOME 2.20 - najnowsze stabilne wydanie popularnego środowiska graficznego będącego jedną z wielu alternatyw dla KDE;
 • Kernel 2.6.22 - Jądro systemu operacyjnego - jedna z najnowszych wersji - gwarantuje znacznie lepszą obsługę sprzętu niż wersje dostępne w poprzednich wydaniach Mandriva Linux;
 • Compiz Fusion 3D - pulpit 3D - nowe podejście do interfejsu użytkownika - efekt 3 wymiarowego pulpitu, elastycznych okien itp.

Xtreme2 Pack rozszerza Powerpacka 2008 m.in. o:

1. Nowy temat graficzny oraz temat pulpitu 3D;

2. Nowe Centrum Sterowania;

3. Centrum rozrywki;

4. Wsparcie dla technologi GPRS/UMTS/HSDPA/EDGE i o wsparcie dla połączeń GPRS (telefony komórkowe podłączone przez kabel USB);

5. Konfigurator połączeń z usługą neostrada tp oraz innych w technolgoii ADSL (SpeedTouch 330, Sagem E2/E3/E4, ZTE 852, Livebox poprzez Ethernet);

6. Konfigurator połączeń z usługą Blueconnect, Orange Free i innych;

7.  Program Cedega - umożliwi instalację wielu popularnych gier napisanych dla systemu Windows );

8. Program CrossOver Office - umożliwi istalację aplikacji biurowych m.in:.MS Office 2000/XP/2003 oraz wielu innych );

9. LinDVD - pozowli na oglądanie zabezpieczonych filmów DVD);

10. Kodeki wmv (Windows Media Wideo), wma (Windows Media Audio), mp3  - zamknięte kodeki popularnych plików multimedialnych firmy Microsoft );

11. KDE 4 - drugie wydanie beta KDE 4  - teraz można zobaczyć jedną z pierwszych edycji nowego KDE;

12.  Dodatkowe oprogramowanie - ponad 200 programów niedostępnych w powerpack, a najczęściej doinstalowywanych przez użytkowników w tym:

 • klienci p2p - amule, ktorrent, azureus
 • komunikatory - kadu, psi, skype, pidgin - następca gaim'a, tleenx2 (klient dla sieci tlen.pl)
 • gry - powermanga, crack-attack, supertux, wesnoth, widelands, nexuiz, tremulous, tremulous, foobillard, abe, tuxtype2, pysol, glchess, mahjongg3d, scrabble, xboard, AlephOne, alienblaster, amphetamine, arena, angelwars, armagetron, asteroids3D i inne
 • programy narzędziowe - mconverter (konwersja pomiędzy różnymi formatami audio i video), ntfs-3g (zapis partycji NTFS), krusader  (menadźer plików w stylu Total Commander)

13. Najnowsze wersje sterowników do kart graficznych (Nvidia, Ati, karty Wifi, drukarki itp);

14. Pluginy do przeglądarek instalowane automatycznie:

 • Java
 • Flash 9
 • RealPlayer
 • Adobe Reader

Ciekawą i łatwą możliwością jest dodanie do magicznej kostki Beryla pokazu slajdów, zarówno z zasobów zdjęć dostarczonych z Linux Mandrivą jak i z własnego katologu fotek. Domyślny czas zmiany to 60 minut, ale można zmienić na odpowiedni dla siebie. Konfiguracja pulpitu - tło - pokaz slajdów. Można jedynie życzyć miłej zabawy wszystkim sympatykom, starym jak i nowym. 

 

Xtreme 2.1 Spring (32 bit) Wydana

Dnia 30 kwietnia 2008 roku na świat wyszło kolejne wydanie systemu Mandriva Xtreme bazujące na francuskim wydaniu 2008.1 Spring i oznaczone numerkiem Xtreme 2.1. Mandriva Xtreme to profesjonalnie zmodyfikowane wydanie systemu Mandriva Linux. Powstało ono z myślą o polskich użytkownikach, ale nie tylko. Idea systemu Mandriva Xtreme to maksymalna prostota idąca w parze z wydajnością oraz rzeczywiście profesjonalnymi możliwościami jakie daje platforma linuksowa.

 

Nowości w wersji Xtreme 2.1

- program RealPlayer 11 z pełną obsługą formatów wmv oraz wma
- OpenOffice w wersji 2.4 wnoszący kilka przydatnych udoskonaleń takich jak obsługa plików MS Access 2007 files (*.accdb) przez program Base.
- ulepszona obsługa multimediów dzięki nowym wersjom mplayer oraz kaffeine
- centrum multimedialne elisa
- łatwiejsza praca z aplikacjami windowsowymi dzięki takim programom jak wine-doors oraz playonlinux
- zestaw najlepszych gier na linuksa
- nowe wersje konfiguratorów Xtreme:  xtreme-umts oraz xtreme-dsl
- wzbogacona edycja znanego już Xtreme studio
- nowa odświeżona szata graficzna systemu Xtreme
- Oczywiście najnowsze wesje pakietów znanych z edycji Xtreme 2 pozwalające na ich użytkowanie w najnowszym jądrze
Nową wersję można pobrać z Klubu Mandrivy w dziale pobieranie!


Xtreme3 - Pulpit

XTREME 3 - Luty 2009

Xtreme to zawsze najnowsze wersje programów. Tak jest  również w wersji Xtreme 3 wydanej dnia 5 luty 2009. W systemie uwzględniono wszystkie aktualizacje programów, które ukazały się od chwili wydania Mandrivy 2009. Można mieć pewność, że jest to najnowsze oprogramowanie dystrybucji Mandriva Linux o zwielokrotnionych możliwościach. W tym wydaniu firma Amazis.net postawiła na większą użyteczność oraz wolność wyboru opcji i ustawień. Xtreme 3 to maksymalna prostota idąca w parze z wydajnością oraz możliwościami jakie daje platforma linuksowa. Bazowy system Mandriva 2009 został uzupełniony o szereg dodatków i oprogramowania, które są szczególnie cenione przez tysiące polskich użytkowników: konfiguratory połączeń internetowych, ulepszona współpraca z systemami Windows, szybszy start systemu, gry 3D oraz najnowsze efekty 3D.

Xtreme 3 to nowy system oparty o Mandriva Linux wydany przez firmę Amazis.net. W tej wersji użytkownicy dostaną m.in. nowe programy do konfiguracji internetu oraz nowe efekty 3D. W wydaniu Xtreme 3 użytkownicy mogą wybrać środowisko graficzne KDE 3.5.10 lub KDE 4.1.3 już podczas instalacji systemu. Co prawda domyślnym środowiskiem graficznym w Mandriva Linux 2009 jest KDE 4, ale środowisko to nadal uznawane jest przez część użytkowników za mało stabilne.

Dlatego twórcy Xtreme3 dopracowali konfigurację środowiska KDE 3.5.10 i aktualizacja do najnowszej wersji systemu pozbawiona jest niedogodności związanych z przejściem na pulpit KDE 4. W Xtreme 3 użytkownik może przejść na KDE 4 kiedy sam o tym zdecyduje. Ponadto twórcy Xtreme 3 mówią, że przetestowali więcej sprzętu, przyśpieszyli start systemu, według producenta o około 40%, ulepszyli konfigurację internetu (neostrada, 3G/UMTS) i współpracę z systemami Windows. Użytkownicy systemu bardzo zachwalają najnowsze KDE 3.5.10 w stosunku do poprzedniej wersji.

Inne godne wspomnienia nowości w systemie Xtreme3 to: kernel 2.6.27.5, OpenOffice 3.0, przebudowane centrum sterowania Mandrivy, wbudowane sterowniki nvidia (wersja: 177.80) i ATI (wersja: 8.11), poprawiona stabilność i funkcjonalność pulpitu 3D, gdzie dodany jest także pulpit w kształcie walca, kostki lub kuli, uproszczony dostęp do dysków twardych i partycji jednym kliknięcie)m, Skype 2.0, Amarok 2.0. W systemie uwzględniono wszystkie aktualizacje programów, które ukazały się od chwili wydania Mandrivy 2009 co miało miejsce w październiku 2008 roku.

W dystrybucji wprowadzono kilkadziesiąt większych i mniejszych zmian, tak by zgodnie z ideą Xtreme, jak najbardziej odpowiadała Polskim użytkownikom. Wszystkie zauważone błędy i niedogodności należy zgłaszać z dokładnym opisem na adres lab@mandrivaclub.pl Do zgłoszeń należy dołączać raport stworzony przy pomocy programu Xtreme Raport. Przy tworzeniu raportu należy zaznaczyć opcję "Zapisz logi systemowe".

Wymagania sprzętowe dla Xtreme3

 * procesor: min 1Ghz (wszystkie procesory zgodne z x86)
 * pamięć: min 128 MB, zalecane 256 MB
 * dysk twardy: min 1GB, zalecane 5GB
 * napęd: DVD 4x
 * serial ATA: obsługiwana jest większość kontrolerów w trybie non-raid
 * karta graficzna: NVIDIA, ATI, Intel i8xx et i9xx. Aby płynnie działał pulpit 3D zalecana jest conajmniej karta GForce 4MX lub zgodna
 * karta dźwiękowa: wszystkie karty zgodne z SoundBlaster i AC97


Oto lista najważniejszych programów i możliwości Xtreme3:

1. Poprawiona została obsługa sprzętu:
- nowy kernel 2.6.27.5
- poprawiona detekcja nowego sprzętu
- pełna obsługa modemów neostrady - wbudowane sterowniki

2. Nowe wersje większości programów:
- OpenOffice 3.0 – doskonały darmowy pakiet biurowy
- MozillaFirefox 3.0.5 - popularna przeglądarka WWW
- MozillaThunderbird 2.0.19 - pakiet do pobierania i przeglądania poczty
- Amarok 2.0 - kombajn muzyczny
- Mplayer 1.0
- Kaffeine 0.8.7
- wine 1.1.8 (wine-doors, playonlinux)
- gimp 2.6.2
- inkscape
- blender

3. KDE 3.5.10 oraz KDE 4.1.3
- w instalatorze wybieramy środowisko graficzne jakie ma być domyślnie używane

4. Gry - domyślnie zainstalowane
- Savage
- OpenArena
- Sauerbraten
- Wormux
- Wesnoth

5. Instalator i konfiguratory
- przebudowany instalator
- przebudowane centrum sterowania Mandrivy
- nowe wersje konfiguratorów neostrady i umts/3G

6. Wzrost wydajności
- przyspieszony start systemu - system startuje o prawie 40% szybciej niż poprzednia wersja

7. Sterowniki kart graficznych
- wbudowane sterowniki nvidia (wersja: 177.80)
- wbudowane sterowniki ATI (wersja: 8.11)

8. Dodatkowe oprogramowanie instalowane automatycznie
- FlashPlayer 9.0
- Skype 2.0 (z obsługą kamer)
- Opera 9.52
- Kadu 0.6.5 - klient sieci Gadu-Gadu
- RealPlayer 10

9. Współpraca z systemem Windows
- poprawione przeglądanie i podłączanie do udziałów Windows
- udostępnianie plików w sieci Windows

10. Pulpit 3D
- poprawiona stabilność i funkcjonalność pulpitu 3D
- pulpit w kształcie walca, kostki lub kuli!

11. Uproszczony dostęp do dysków twardych i partycji (jedno kliknięcie).

12. Mniej istotne zmiany
- nowa maskotka Xtreme
- odświeżony wygląd

Twórz grafikę

Mandriva Xtreme dostarczy Ci profesjonalne narzedzia do grafiki 2D, 3D oraz grafiki wektorowej: gimp, inkscape, blender.

Posłuchaj każdej muzyki

Amarok to jeden z najpopularniejszych programów do słuchania muzyki dla linuksa. Nie ma znaczenia czy pod Windows™ używałeś Media Player czy WinAmpa - w amaroku odnajdziesz się bardzo szybko. Bogactwo funkcji wyszukiwania i katalogowania muzyki, wizualizacja, zaawansowane opcje listy odtwarzania sprawią, że już nigdy więcej nie będziesz chciał wrócić do systemu Windows™

Ekiga - wirtualny wideotelefon

Ekiga jest programem do rozmów telefonicznych w technologii VoIP. Program ten umożliwia między innymi zestawianie konferencji zestawianie wideokonferencji.

Kopete - multikomunikator

Jeżeli jesteś zarejestrowany w sieci Gadu-Gadu™, ICQ, oraz dodatkowo masz jeszcze konto do Jabbera i nie chcesz korzystć z kilku komunikatorów - użyj Kopete. W tym jednym programie możesz rozmawiać ze znajomymi nie zastanawiając się nad tym jakiego komunikatora używaja.

Mandriva Xtreme i aplikacje internetowe

Linux jest systemem, który powstał w czasach rozkwitu Internetu. Twórcy Linuksa wręcz perfekcyjnie przygotowali swój system do pracy w sieci. Bogactwo dostępnego oprogramowania, odporność na "robaki" i wirusy rozprzestrzeniające się w Internecie sprawiają, że wiele osób wybiera ten system do przeglądania WWW, ale nie tylko do tego. W Mandrivie mamy dostęp do dziesiątek jak nie setek programów napisanych do korzystania z różnych usług internetowych. Są to zarówno przeglądarki WWW, czytniki poczty i grup dyskusyjnych jak komunikatory różnych sieci (w tym Gadu-Gadu, Tlen, Jabber, Skype, Icq).

Zagraj w nowe gry napisane dla Linuksa

Dziesiątki gier dostępnych z menu zaraz po instalacji Mandriva Xtreme. Kolejnych kilkadziesiąt czeka na to, byś je zainstalował. Znajdziesz na płycie gry w prawie każdej kategorii, począwszy od zręcznościowych, poprzez platformowe, wyścigowe a skończywszy na strzelankach FPP. Duża część popularnych gier posiada tzw porty pod linuksa dzięki którym możesz uruchomić grę natywnie pod systemem Mandriva Xtreme? Masz zapewne kilka ulubionych gier zainstalowanych na swoim Windowsie i zastanawiasz się jak one będa działały w Linuksie? W dużej liczbie przypadków nie będzie problemów z ich uruchomieniem. Emulatory pozwalające na uruchomienie tak napisanych gier są coraz doskonalsze. Obecnie kilkaset różnych tytułów można zainstalować na Linuksie. To wszystkoi dzięki wykorzystaniu specjalnych programów, pozwalających na uruchamianie gier z systemu Windows. Emulatory znajdziesz zarówno w PowerPacku jak i w Xtreme.

OpenOffice - zaawansowany pakiet biurowy

OpenOffice to podstwowe narzędzie biurowe w Mandriva Linux. OpenOffice w linuksie jest tym samym czym MS Office™ pod Windows®. Funkcjonalość OpenOffice jest zasadniczo identyczna z funkcjonalnością swojego Windowsowego odpowiednika. Problemem obecnie nie jest posiadanie pakietu biurowego, ale przenośność plików pomiędzy różnymi pakietami. OpenOffice - najnowszy pakiet biurowy zawarty w Mandriva Xtreme sprawi, że zapomnisz o problemach z kompatybilnością plików. Program dokonale sobie radzi z otwieraniem i zapisywaniem plików zapisanymi w formacie MS Office™. Teraz będiesz mieć pewość, że otworzysz każdy plik, nawet ten zapisany w najnowszych wersjach MS Word™.

W skład pakietu OpenOffice wchodzą:

 * Writer - zaawansowany edytor tekstów (odpowiednik Word'a),
 * Calc - arkusz kalkulacyjny (odpowiednik Excel'a),
 * Impress - program do robienia prezentacji (odpowiednik PowerPoint'a),
 * Draw - program do rysowania,
 * Math - program do rysowania wzorów matematycznyh
 * Base - program do obsługi baz danych

2009 ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ 2009

 

XTREME OS 3.1 Lite 

Xtreme OS 3.1 Lite jest społecznościową kontynuacją bardzo udanej wersji Xtreme 3.0 opartej na Mandriva 2009. Domyślnym środowiskiem w edycji XtremeOS 3.1 jest KDE 3.5.10, jednakże na płycie znajduje się również nowa wersja KDE 4.2.4. Wyboru środowiska graficznego dokonujemy już na etapie instalacji. Xtreme OS w wersji 3.1 oparte jest jeszcze na pakietach rpm edycji 2009 i jest wersją przejściową dla wydania na Jesień, głównie do testowania potrzeb społeczności zainteresowanej samodzielną już i bardzo dojrzałą dystrybucją Xtreme OS wywodzącą się z Mandrivy. Xtreme OS w wersji klubowej posiada możliwości edycji Mandriva Power Pack, tylko bardziej dostosowane do potrzeb i możliwości polskich użytkowników.

XtremeOS to nowa nazwa dla starego i dobrze już w Polsce produktu Xtreme Linux. Zmiany są jednak o wiele głębsze niż tylko drobna zmiana w nazwie. System nie jest już modyfikacją komercyjnego Mandriva Power Pack jak to miało miejsce dotychczas. Firma Amazis.net postanowiła oddzielić jego rozwój od swojego pierwowzoru. Teraz jest to już samodzielna dystrybucja linuksa. Wszystkie pakiety w nowej wersji zostały przekompilowane. Wiele pakietów zostało przez polskich programistów znacząco poprawionych. Wszystkie zmieniły swoje oznaczenie oraz zostały dostosowane, tak by były zgodne z licencjonowaniem XtremeOS.

Edycja XtremeOS3.1 Lite zbudowana jest m.in. w oparciu o:

- kernel 2.6.30
- KDE 3.5.10 i KDE 4.2.4
- OpenOffice 3.0
- Firefox 3.0
- Thunderbird 2.0
- Amarok 2.1
- Kaffeine 0.8.7
- Mplayer 1.0
- Wine 1.1.7


XtremeOS Lite
to dystrybucja przeznaczona dla społeczności. Docelowo to właśnie społeczność ma kształtować jej zawartość oraz współtworzyć ją. Dlatego też Amazis.net zwraca się do społeczności użytkowników z prośbą o przesyłanie do nich swoich spostrzeżeń, raportowanie znalezionych błędów, informację jakie programy chcieliby zobaczyć w kolejnych wersjach Xtreme OS Lite oraz w wersji klubowej.

Mile widziane są wszelkie spostrzeżenia pod adresem e-mail: lab@amazis.com. Amazis.net postara się ustosunkować do każdej wiadomości na temat działania lub niedogodności Xtreme OS Lite. Xtreme OS Lite jest dystrybucją wolną i darmową, którą można swobodnie pobierać i rozprzestrzeniać!

Pobieranie dystrybucji XtremeOS 3.1 Lite:

 

Serwer 1:

http://iso1.xtreme-os.pl/XtremeOS/3.1/i586/iso/

Serwer 2:

http://iso2.xtreme-os.pl/XtremeOS/3.1/i586/iso/

Serwer 3:

http://iso3.xtreme-os.pl/XtremeOS/3.1/i586/iso/

Serwer 4:

http://iso4.xtreme-os.pl/XtremeOS/3.1/i586/iso/

Zespół Amazis.net prosi o zgłaszanie błędów - tak by społeczność skupiona wokół Xtreme OS Lite wspólnie sprawić mogła jak najwyższą jakość dystrybucji.

Błędy można zgłaszać także poprzez założenie konta na stronie:

http://club.xtreme-os.pl/bug

Pomoc odnośnie dystrybucji można uzyskać na stronie:

http://club.xtreme-os.pl/forum

 

Plan wydawniczy Xtreme OS wyglądał następująco:

1 Sierpnia 2009 pojawiła się zgodnie z zapowiedzią edycja oznaczona numerem 3.1. Jest to wersja pośrednia pomiędzy starym Xtreme MDV, a nowym XtremeOS. Niektóre elementy pozostaną jeszcze z wersji Xtreme 3, ale pojawią się już zmiany wskazujące na nową samodzielną wersję.

Plan wydawniczy zakładał:

Dnia 1 sierpnia 2009 roku:

+ edycja XtremeOS 3.1 - pełna wersja systemu, zawierająca komercyjne pakiety i zamknięte sterowniki, konfiguratory połączeń i dodatkowe narzędzia tworzone przez zespół Amazis.net;
+ edycja XtremeOS 3.1 Lite - wersja darmowa systemu, zawierająca wyłącznie pakiety udostępniane na licencji GPL
+ edycja XtremeOS 3.1 Live - edycja uruchamiana z płyty DVD;

Dnia 15 sierpnia 2009:

+ edycja USB 3.1 - wyposażona w nowy niezależny od rozmiaru pendrive instalator

Kolejna edycja pojawi się na przełomie października i listopada 2009.  Będzie ona już w całości oparta o pakiety i instalator XtremeOS. Nazwana zostanie XtremeOS 4. Wydana będzie w edycji zarówno do pobrania jak i wersji pudełkowej BOX. Od tej pory wersje będą wydawane w cyklach rocznych. Co pół roku od pojawienia się wydania głównego będzie wydawany pakiet poprawek i będzie on przesyłany za free do wszystkich, którzy mają dostęp do danej wersji głównej.

Zmiany w Klubie:

Od dnia 31 lipca 2009 Klub będzie dostępny pod nowym adresem

http://club.xtreme-os.pl.

Wszystkie uprawnienia Klubowiczów w MandrivaClub.pl będą zachowane w nowym klubie XtremeOS. W klubie pojawi się kilka nowości w tym:

- szczegółowa informacja o postępie prac nad bieżącą wersją,
- opcja zgłaszania pakietów i propozycji do przyszłych wydań XtremeOS,
- dział laboratorium, gdzie użytkownicy będą mogli pracować razem z naszymi developerami nad usprawnieniami XtremeOS,
- odświeżony layout strony i forum,
- przebudowany panel zarządzania i zmodyfikowane skrypty zarządzania kontem,
- system dodatków add-on - usługi skierowane zarówno dla osób prywatnych jak i biznesu, w skład ktorych zaliczyć można: webdisk, webhosting, webdesign itp.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Xtreme OS - Pulpit

Foto: Możliwości Pulpitu Xtreme 3 opartej na Mandrivie 2009

 

XTREME OS 4.0 RC 

W dniu 7 grudnia 2009 roku na serwerze ftp pojawiła się pierwsza (i prawdopodobnie jedyna dla X4) edycja testowa RC1.  Od ostatnich zapowiedzi edycji XtremeOS minęło prawie 5 miesięcy. W tym czasie zmieniła się trochę koncepcja samej dystrybucji - ewoluowała w trochę innym kierunku, niż pierwotnie zakładali deweloperzy Xtreme OS. Jest o wiele bliższa Mandriva Linux 2010.0. Wkrótce pojawi się więcej informacji na temat nowego kształtu i w jaki sposób Xtreme OS będzie się odróżniać od innych dystrybucji.

Obecna edycja RC1 nie zawiera dwóch najważniejszych programów, które już będą nierozłączne w Xtreme - CrossOver Office i Games - znajdą się one w finalnej wersji Xtreme OS.  Wszystkich chętnych Polski Klub Xtreme zaprasza do pobierania edycji RC1 oraz podzielenia się z deweloperami i innymi użytkownikami swoimi uwagami, spostrzeżeniami. Wszystkie zauważone błędy prosizę zgłaszać na lab@amazis.com - zajmiemy się nimi w pierwszej kolejności.

Pobieranie dostępne jest dla klubowiczów od poziomu 1-3 z poniższego serwera:
ftp://iso1.xtreme-os.pl/

Wersja finalna Xtreme OS 4 miała pojawić się około 21 grudnia 2009 roku. Pojawiła się 29 grudnia 2009 roku, jako prezent na Nowy 2010 Rok dla wszystkich fanów mandrivopochodnych dystrybucji Linuksa! 

---------------------------------------------------------------------------------

 

XTREME OS 4.0 Community ***)

Dnia 01.06.2010 udostępniona została edycję Community. XtremeOS 4.0 Community to wersja zawierająca wyłącznie oprogramowanie OpenSource, dostępna do pobrania za darmo. Edycja ta jest też skierowana dla początkujących użytkowników, którzy przed zakupem wersji komercyjnej XtremeOS chcieliby sprawdzić jak działa system. Ponieważ wersja ta zawiera oprogramowanie na licencji GPL, zostały z niej usunięte wszelkie własnościowe sterowniki (NVIDIA, ATI), wtyczki oraz kodeki. 

XtremeOS 4.0 Community to:

kernel 2.6.31.5

openoffice 3.1.1

firefox 3.5.5

mozilla-thunderbird 2.0.0.23

KDE 4.3.2

gnome 2.28

gimp 2.6.7

Dla użytkowników zostało przygotowane również forum, na którym uzyskają pomoc dotyczącą edycji. Forum jest tworzone dla użytkowników i przez użytkowników, firma Amazis.net udostępnia tylko niezbędne zasoby pod jego działanie

Edycję XtremeOS 4.0 Community można pobrać ze strony:

http://rpm.xtreme-os.pl/

==================================================

 

Starsze edycje Xtreme OS

DARMOWE Xtreme Linux

Xtreme2 Live DVD

Xtreme 2 Live DVD - eXtrememalne przeżycia dla wszystkich

Od drugiego tygodnia marca 2008 w dziale "Pobieranie" Klubu Mandriwy, potem Xtreme dostępny jest system Mandriva Xtreme 2 Live DVD. Każdy użytkownik może ją pobrać bezpłatnie. Wersja Xtreme 2 Live CD uruchamiana jest z płyty DVD i działa bez instalacji na twardym dysku. Ponieważ jest to wersja prezentacyjna systemu, nie ma możliwości jej instalacji na komputerze. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną przetestować system Mandriva Xtreme i sprawdzić jego możliwości w praktyce. Teraz każdy może pobrać system Mandriva Xtreme 2 i zaprezentować jego możliwości znajomym. Jest to niepowtarzalna okazja, aby przełamać błędne przekonanie o trudności posługiwania się systemem Linux. Edycja Mandriva Xtreme 2 Live CD pokazuje, że Mandriva jako firma dystrybucyjna jest jednak o wiele bardziej FREE niż się wielu ludziom wydaje. I zanim wydasz na zakup Xtreme 2 do instalacji na dysku twardym tej wedle niektórych straaaasznej kwoty 69 złotych na wsparcie dla tych co MDV Xtreme opracowali możesz sobie za FREE przetestować do woli, zbadać czy przypadkiem nie wydasz tej kwoty na coś co ci się nie spodoba. Pamiętaj jednak, że musisz mieć odtwarzacz i nagrywarkę płyt DVD w komputerze, bo na flopku to nie pójdzie! A i ściągnięty obraz Live DVD trzeba sobie jakoś wypalić na płytce DVD...

Wersja Xtreme 2 Live DVD zawiera m.in. następujące elementy:

 * domyślne środowisko graficzne: KDE w wersji 3.5.7
 * trójwymiarowy pulpit Compiz Fusion
 * pakiet biurowy OpenOffice 2.2.1
 * przeglądarkę plików pdf Acrobat Reader 7
 * aplikację do nagrywania płyt K3B
 * odtwarzacz filmów Kaffeine
 * multimedialny program do słuchania muzyki Amarok
 * przeglądarka Mozilla Firefox i program pocztowy Mozilla Thunderbird
 * testową wersję programu Skype 2 zawierającego długo oczekiwane wsparcie dla rozmów wideo
 * komunikator Kadu, który umożliwia rozmowy ze znajomymi z gadu gadu

Należy także wymienić te elementy, które odróżniają wersję Mandriva Xtreme od innych dystrybucji:

 * Xtreme Studio to aplikacja przygotowana z myślą o nowych użytkownikach systemu Linux. Zawiera ona zbiór programów ułożonych w kategorie wraz z opisami poszczególnych aplikacji i ich przeznaczeniem. Każdy użytkownik dzięki Xtreme Studio znajdzie łatwo i szybko program dla konkretnego typowego zadania.
 * łatwa konfiguracja usług ADSL - Neostrada i Net24 dzięki graficznym programom do konfiguracji.
 * kreatory połączeń internetowych z sieciami komórkowymi - Blueconnect, Orange Free, iPlus.
 * bogaty zestaw aplikacji rozrywkowych (gry i programy multimedialne).

Jeśli w szczególności nie masz doświadczenia z linuksem, to warto pobrać Xtreme 2 Live DVD i przekonać się osobiście, że Linux nie jest taki straszny jak go malują. Dystrybucja Live DVD dobrze sprawdza się gdy jesteś u znajomych a oni nie chcą pozwolić ci oglądać "bebechów" swojego komputera. Podłączasz się ze stacji DVD, a system pracuje w pamięci operacyjnej, doskonale sprawując się jako własny przenośny system operacyjny, tyle, że występujący gościnnie na cudzym komputerze. Zapoznawanie i eksperymenty z Xtreme 2 są w ten sposób bezbolesne, gdyż nic nie popsujesz w systemie, ani niczego nie skasujesz sobie na dysku twardym jakimś tam "przypadkiem".

Wersja Mandriva Linux Xtreme2 Live - darmowa - uruchamiana z płyty DVD (bez instalacji):
http://www.mandrivaclub.pl/strefa/?d=pobieranie

 

Mandriva Linux

 Najlepszy System Operacyjny

Magazyn PC World zorganizował w dniach od 16 maja do 18 czerwca 2007 roku Ligę Systemów Operacyjnych. Liga to ankieta, w której użytkownicy mogli wybrać najlepszy, ich zdaniem, system operacyjny. Dzięki niej każdy użytkownik mógł ocenić według własnego uznania 7 systemów operacyjnych, które są w naszym kraju najpopularniejsze. W głosowaniu wzięło udział 4243 uczestników, którzy najwyżej ocenili Linux Mandrivę, która wygrała ze średnim wynikiem 3,66 punktów. Na kolejnych miejscach uplasowały się: 
2. Ubuntu (3,45),
3. Mac OS (3,41),
4. Suse Linux (3,32),
5. Windows XP (2,95),
6. Windows 2000 (2,68)
7. Windows Vista (1,50) 

Systemy oceniano w pięciu kategoriach:
 1. łatwość obsługi
 2. stosunek jakości do ceny
 3. przydatność w pracy
 4. przydatność w domu (gry, edukacja, rozrywka)
 5. stabilność działania

Wydanie systemu Mandriva Xtreme 1 oraz wiosenna Mandriva 2007.1 Spring na pewno znacznie przyczyniła się do takiej a nie innej oceny systemu operacyjnego tej dystrybucji.

 

Mandriva i Turbolinux:

przyczajony tygrys, ukryty smok

Mandriva i Turbolinux, dwaj ważni dystrybutorzy Linuksa z Europy i Azji, powiadomili w styczniu 2008 roku o ostatecznym zawarciu porozumienia o współpracy. Ma ona polegać na pracy nad wspólną jedną bazą ich przyszłych dystrybucji. W tym celu powołano zespół programistów nazwany Manbo-Labs. Skład Manbo-Labs tworzy nie mniej niż dziesięciu deweloperów z Francji, Japonii, Brazylii. Prace wstępne trwają już od października 2007 roku. Obecnie programiści zajmują się udoskonalaniem pakietów gcc, glibc, rpm, kernel, bin-utils, mkinitrd i udev. Ogólny, bazowy system, który Mandriva i Turbolinux będą wykorzystywały w swoich dystrybucjach, ma powstać do kwietnia 2008 roku. Planuje się, że Mandriva Linux 2008 Spring będzie oparta na na tej bazie. Pozwoli to uczynić dystrybucje bardziej kompatybilnymi oraz obniżyć koszta firm przygotowujących dystrybucję.
Więcej informacji: http://www.mandriva.com

 

Projekt KDE - Czwarta Wersja

Przełomowe środowisko graficzne - 11 stycznia 2008

Wraz z czwartą główną wersją KDE rozpoczyna się nowa era KDE 4. Jak łatwo się domyślić, KDE 4.0 to nie to samo co KDE4, to dopiero pierwsze z wielu wydań tej serii w najbliższych latach. KDE 4.0 powinni używać ludzie otwarci na nowości, chętni do szybkiego nauczenia się nowości, eksperymentujący, a nie koniecznie każdy użytkownik KDE 3.5. Większość aplikacji (choć cześć nie jest jeszcze w pełni przeportowana) będzie czerpać korzyści z nowych funkcji jakie dają biblioteki Qt/KDE tylko, że nie od razu, a w późniejszym okresie. Kde 4.0 to podstawa platformy na której rozwijać się będzie coś naprawde dobrego, na miarę XIX wieku. Najważniejszą rzeczą będzie przyzwyczajenie się do nowych intuicyjnych sposobów posługiwania się tą nową przyszlościową wersją środowiska graficznego. Pojawiające się czasem narzekania na nowe KDE przed jego wydaniem świadczą jedynie o tym, że niektórzy nie są zbyt chętni do zmian czy przystosowania do nowych aplikacji czy sposobów posługiwania KDE. Nowości są jednak dla nowych i tych, którzy zechcą się odnowić.

KDE 4.0 to zerowa edycja innowacyjnego środowiska graficznego będącego Wolnym Oprogramowaniem. Zawiera dużą liczbą aplikacji, przeznaczonych do codziennego typowego jak i specjalistycznego użytku. Plasma to nowa powłoka przygotowana dla KDE 4, w celu ułatwiania pracy z pulpitem i aplikacjami udostępnia intuicyjny interfejs graficzny. Przeglądarka Konqueror integruje pulpit z funkcjami internetowymi. Menedżer plików Dolphin, przeglądarka dokumentów Okular oraz Centrum Sterowania dopełniają podstawowy zestaw podręcznych narzędzi. KDE zostało zbudowane przy pomocy bibliotek programistycznych, w przystępny sposób udostępniających zasoby sieciowe poprzez rozszerzenie KIO oraz zaawansowane możliwości graficzne dzięki Qt 4. Inne biblioteki KDE, takie jak Phonon i Solid, wnoszą obsługę multimediów oraz usprawniają współpracę z aplikacji KDE z poszczególnymi urządzeniami komputera.

Programiści pracujący przy KDE z prawdziwą radością w dniu 11 stycznia 2008 roku ogłaszają dostępność nowej wersji KDE 4.0.0. Oznacza ona pomyślne zakończenie okresu intensywnych prac nad KDE 4.0, a tym samem początek nowej ery KDE 4. Pulpit KDE wzbogacił się o nowe możliwości. Plasma prezentuje nowy interfejs pulpitu zawierający panel, menu oraz widżety pulpitu. Menedżer okien KDE, KWin obsługuje teraz zaawansowane efekty graficzne usprawniające pracę z oknami. Zostało usprawnionych wiele aplikacji KDE. Obsługa grafiki wektorowej, ulepszenia bibliotek graficznych oraz interfejsów użytkownika, nowe funkcje, a nawet nowe aplikacje -- co byśmy nie wymienili w tym zakresie, KDE 4.0 już to wszystko ma. Nowa przeglądarka dokumentów Okular i nowy menedżer plików Dolphin to tylko dwa przykłady aplikacji wykorzystujących nowe techniki dostępne w KDE 4.0.

Pulpit

 * Nowa powłoka pulpitu, Plasma, dostarcza niezbędne elementy pozwalające na pracę z pulpitem i aplikacjami.
 * KWin, sprawdzony menedżer okien KDE, udostępnia teraz także zaawansowane efekty graficzne. Wykorzystując akcelerację sprzętową, pozwala na płynniejszą i bardziej intuicyjną pracę z oknami.
 * Oxygen odpowiedzialny za motyw graficzny KDE 4.0 zapewnia spójny i przyjemny dla oka wygląd.

Aplikacje

 * Konqueror to sprawdzona przeglądarka internetowa KDE. Jest lekka, dobrze zintegrowana z systemem oraz obsługuje najnowsze standardy takie jak CSS 3.
 * Dolphin - nowy menedżer plików KDE. Aplikacja była przygotowywana z myślą o użyteczności, jest prosta w użyciu, a jednocześnie stanowi potężne narzędzie.
 * Ustawienia systemowe posiadają teraz nowy interfejs. Monitor systemowy KSysGuard pozwala na łatwe obserwowanie zasobów systemu oraz na ich kontrolę.
 * Okular to przeglądarka dokumentów, która obsługuje dużą ilość formatów dokumentów. Podobnie jak wiele aplikacji KDE 4, została ona usprawniona przy współpracy z projektem OpenUsability.
 * Aplikacje edukacyjne to jedne z pierwszych programów, które zostały przeniesione na platformę KDE 4. Kalzium, który jest graficzną tabelą okresowego układu pierwiastków oraz mapa geograficzna świata Marble to tylko dwa przykłady spośród wielu aplikacji edukacyjnych.
 * Wiele gier dostępnych z KDE zostało odświeżonych. Dzięki możliwościom jakie daje grafika wektorowa, gry wyglądają teraz ładnie niezależnie od rozmiaru ekranu.

Biblioteki programistyczne KDE 4 zostały usprawnione pod niemal każdym względem. Biblioteka do obsługi multimediów Phonon, dostarcza ich niezależną od platformy obsługę wszystkim aplikacjom KDE, a biblioteka Solid znacznie ułatwia obsługę urządzeń przenośnych oraz zapewnia lepsze zarządzanie energią. Graficy z grupy Oxygen wnieśli dużo świeżości do wyglądu środowiska. Prawie wszystkie widoczne elementy KDE i jego aplikacji posiadają nową grafikę. Piękno i przejrzystość to podstawowe cechy Oxygen.

Biblioteki Programistyczne

 * Phonon oferuje funkcje multimedialne takie jak odtwarzanie muzyki i plików wideo. Obsługuje różne silniki, które można zmieniać "w locie". Podstawowym silnikiem multimedialnym w KDE 4.0 będzie Xine, oferujący potężny zakres obsługiwanych formatów. Biblioteka Phonon pozwala również użytkownikowi wybrać urządzenia wyjściowe zależnie od rodzaju odtwarzanych multimediów.
 * Biblioteka Solid pozwala na łatwą obsługę urządzeń przenośnych oraz tych zamontowanych na stałe w komputerze. Solid współgra też z systemem do zarządzania energią, obsługuje połączenia sieciowe i urządzenia Bluetooth. Biblioteka działa w oparciu o HAL (ang. Hardware Abstraction Layer), NetworkManager oraz Bluez bluetooth. Komponenty te można zastępować innymi nie tracąc przy dostępu do aplikacji.
 * KHTML to silnik renderujący strony internetowe używany przez Konquerora - przeglądarkę KDE. KHTML jest bardzo lekki i obsługuje najnowsze standardy, takie jak CSS 3. Był to również pierwszy silnik, który przechodził słynny test zgodności ze standardami Acid 2.
 * Biblioteka ThreadWeaver wchodząca w skład głównych bibliotek KDE, zapewnia wsparcie dla współczesnych procesorów wielordzeniowych. Wykorzystując efektywniej zasoby systemu, czyni aplikacje KDE płynniejsze w działaniu.
 * KDE 4.0 zostało napisane w oparciu o bibliotekę Qt 4 firmy Trolltech. Pozwala to na wykorzystanie zaawansowanych możliwości graficznych przy zmniejszonym zużyciu pamięci. Główne biblioteki programistyczne (ang. kdelibs) stanowią wspaniałe rozszerzenie biblioteki Qt, dodając nowe funkcje i udogodnienia dla programistów.

Konqueror oraz Dolphin  

Dolphin jest nowym menadżerem plików dla KDE 4. Wiele osób jest tym zaniepokojonych. Szczególnie obawiają się tego użytkownicy zaawansowani, dla których usunięcie Konquerora mogłoby być horrorem. Konqueror jest swoistym szwajcarskim scyzorykiem do wszystkiego co jest choć trochę związane z zarządzeniem plikami. Jest narzędziem dla zaawansowanych użytkowników. Dlaczego w ogóle pojawił się Dolphin? Pierwszym powodem jest to, że Dolpin stał się dość popularny w momencie, kiedy rozpoczynano prace nad KDE 4. Kolejny powód to fakt, że wielu użytkowników chce prostego menadżera plików a nie szwajcarskiego scyzoryka. Była to też szansa na ulepszenie Konquerora: programiści Dolphina zostali zaproszeni do wspólnej pracy, dzięki czemu Konqueror do zarządzania plikami wykorzystuje teraz silnik Dolphina. Oczywiście z powodu nagłego zainteresowania Dolphinem Konqueror nie został zapomniany. Najnowsze informacje pokazują, że Konqueror został nawet wzbogacony o nowe funkcje.

KMenu a Kickoff

Klasyczne menu z KDE 3 jest zastąpione przez Kickoff, który został stworzony przez openSUSE/ Novell i był używany w nowszych edycjach openSUSE. Osoby przywykłe do klasycznego menu z MS Windows czy KDE 3 będą na pewno zdezorientowane, kiedy po raz pierwszy zobaczą Kickoff. Pasjonujące może być trochę odmienne zachowanie.  Jedną z przyczyn zmiany była słaba jakość kodu źródłowego cechująca poprzednie rozwiązanie. Novell poświęcił wiele czasu i pieniędzy na przeprowadzenie badań dotyczących wyglądu i zachowania menu, aby było jak najbardziej użyteczne. Po rozmowach z użytkownikami okazało się, że lubią oni klasyczne menu tylko dlatego, że do niego przywykli - jego użyteczność nie miała znaczenia. Pod względem użyteczności szaleństwem jest nawigowanie po takim menu za pomocą myszki. Nie korzystamy z menu, jeśli tylko możemy tego uniknąć? Niech żyje funkcja Alt+F2! Prace nad Kickoff rozpoczęto mając w pamięci opinie użytkowników. Użyteczność Kickoffa jest o wiele większa od użyteczności starego menu, co zostało to dowiedzione podczas badań. Kickoff został przeniesiony do KDE 4. Nowi użytkownicy KDE są w dość dobre sytuacji. Ci przyzwyczajeni do starego KMenu już nie, ale mając Plasmę dostają możliwość zastąpienia Kickoffa innym menu. Aktualnie powstaje jeszcze alternatywne menu: Lancelot. Nie powinno być także problemów ze zbudowaniem odpowiednika starego menu dla ludzi, którzy wolą żyć w epoce kamienia łupanego lat 90, czyli najstarszych aplikacji w KDE.

German Pro-Linux News informuje, że nowa czwarta odsłona KDE potrzebuje mniej pamięci do pracy, niż jej poprzednik KDE 3.5. Starsza wersja KDE wymaga 348 MB do komfortowej pracy, podczas gdy jej następca KDE 4, daje podobne rezultaty przy zużyciu 228 MB. Dla przykładu konkurencyjny dla KDE interfejs graficzny GNOME domaga się 256 MB do komfortowej pracy. Przyczyną mniejszego zapotrzebowania na pamięć czwartej odsłony KDE może być redukcja z powłoki głodnych na pamięć komponentów oraz zmniejszenie zapotrzebowania, czyli  optymalizacja analogicznych komponentów w nowej wersji. Ergonimia projektu to jeden z jego sekretów. Osoby ze słabszymi komputerami będą miały zatem szanse na używanie KDE4! Nowe i lepsze nie musi zatem oznaczać, że bardziej pamięciożerne.

KDE to międzynarodowy zespół techniczny tworzący zintegrowane środowisko graficzne będące Wolnym/Otwartym oprogramowaniem dla komputerów stacjonarnych oraz urządzeń przenośnych. Wśród produktów KDE znajduje się system graficzny dla platform klasy Linux i UNIX, wszechstronny pakiet biurowy oraz pakiet do pracy grupowej, setki aplikacji należących do wielu kategorii, włącznie programami do obsługi Internetu, multimedialnych, rozrywkowych, edukacyjnych, graficznych oraz programistycznych. Wysoce funkcjonalne aplikacje KDE 4, zbudowane na bazie bibliotek Qt® firmy Trolltech®, zapewniają efektywne działanie na platformach Linux, BSD, Solaris, Windows i Mac OS X.

Mandriva udostępni pakiety w wersji 2008.0 z repozytoriów na tzw. mirrorach i planuje wypuścić Live CD z najnowszą dostępną wersją 2008.1. Wgrane z repozytoriów środowisko znajdziesz w Menu przed logowaniem użytkownika, gdzie pokazuje się jako alternatywne dla KDE 3.5 i jest jak dotąd w wersji do eksperymentowania. Do instalacji wyszukujesz po prostu pakietów z "kde4" w nazwie. Tak jest od początku w polskiej dystrybucji Mandrivy jaką jest Xtreme 2.

Pakiety Kubuntu i Ubuntu są dostępne w nadchodzącej wersji "Hardy Heron" (8.04), jak również będą dostępne jako aktualizacja w stabilnym "Gutsy Gibbon" (7.10). Dostępne jest również Live CD z KDE 4.0. Więcej informacji można znaleźć w ogłoszeniu na stronach kubuntu.org.

 

INSTALACJA KDE4 w Xtreme2.1

Włącz graficzny menadżer pakietów (z wiersza poleceniem mcc)

Wybierz pakiety:

task-kde4-minimal   wersja 4.0.3
task-kde4-pl-minimal    wersja 4.0.0 (to jest spolszczenie)

task-kde4   wersja 4.0.3

Menadżer wybierze dosyć sporo pakietów ze środowiska i bez problemu zainstaluje. Przy sąłbszym łączu najpierw dwa pierwsze meta-pakiety, a potem trzeci, z całymi listami pakietów które spełniają zależności metapakietu.

Oczywiście trzeba mieć dodane repozytoria klubowe oraz Mandriva Spring 2008.1

Potem możesz uzupełnić o pakiety z listy znajdź: kde4

Wybieraj pakiety z mdv2008.1 aby zgadzała się wersja systemu. Wybieraj pakiety z kde wersja 4.0.3 lub 4.0.4 lub wyższe jeśli są dostępne.

Programy takie jak Okular czy K3b dla środowiska kde4 trzeba sobie doinstalować. Planetarium typu Kstars także, ale można hurtem ściągnąć metapakiet kdeedu4 już w wersji 4.0.4 dla Xtreme2.1 i Mandriva 2008.1 Spring.

 

LINKI:

Informacje o systemie Mandriva Linux Xtreme OS patrz:

Polska edycja klubowej strony Xtreme OS:

Amazis.net ---> http://sklep.amazis.pl/

Klub Xtreme OS: www.club.xtreme-os.pl/ 

 

Jeśli masz ochotę poczytać więcej o dystrybucji Mandriva Linux  zajrzyj do artykułu klikając ten link:

http://www.macierz.org.pl/artykuly/linux/linux_mandriva_2010-wyzwolenie_dla_komputera_i_portfela.html

Najnowsze wiadomości o środowisku KDE4 znajdziesz na stronie projektu:

http://www.kde.org/announcements/4.0/index-pl.php

***) Ostatnia aktualizacja 29 czerwca 2010

Na podstawie ogólnie dostępnych informacji i spostrzeżeń własnych zebrał:

Zespół d/s Linuksa Stowarzyszenia Macierz & Ph.D. Dharman

Licznik odwiedzin: 8836189 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 13:46:57