Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 25118


UBUNTU Linux OS - Popularny - Prosty - Szybki i Wygodny Open Source

Najnowsze Ubuntu 12.10 "Quantum Quetzal" wydane jesienią dnia 18 października 2012 roku obsługuje się bardzo łatwo i  przyjemnie. Ubuntu Linux popularny jest jednak w najbardziej zaawansowanych technologiczne krajach i ma opinię jednej z najłatwiejszych w obsłudze dystrybucji Linuksa w historii. Ubuntu jest uważane za idealne dla NewBe i znacznie lepsze niż Windows 8. Artykuł jest pisaną od 2007 roku historią kolejnych edycji Ubuntu, a informacje o najnowszych wersjach systemu operacyjnego znajdziesz pod koniec tego linuksowego artykułu.

Ubuntu charytatywnej firmy Canonical to już cała historia Linuksa opartego na Debianie. Linux zwykle kojarzy się z systemami przeznaczonymi dla zaawansowanych użytkowników komputera. Nazwa jednej z najpopularniejszych obecnie dystrybucji Linuksa Ubuntu - pochodzi z afrykańskiej filozofii polegającej na człowieczeństwie wobec innych. Użytkownicy Debiana uparcie twierdzą, że Ubuntu to afrykańskie słowo oznaczające "Tych, którzy nie umieją obsługiwać Debiana". 

 

UBUNTU - HUMANITARNY LINUX DLA INNYCH

UBUNTU LINUX Linux - formalnie oznacza jądro systemu (kernel), jednak większość ludzi zwykło nazywać w ten sposób całą dystrybucję systemu. Dystrybucja Linuksa (GNU/Linux) - jest kompletnym systemem operacyjnym, czyli jądrem wraz z zestawem niezbędnego do działania oprogramowania. Są dystrybucje zajmujące dyskietkę, a są i takie które zajmują kilka płyt DVD, wszystko zależy od ilości dołączonego oprogramowania. Dystrybucja to nie tylko system, to również komplet gotowych programów, za pomocą których możesz pracować, grać, słuchać muzyki czy oglądać film. Każda dystrybucja dostarcza wstępnie skonfigurowane środowiska graficzne posiadające standardowy wygląd GNOME, KDE czy Xfce, jednak to jak system będzie wyglądał później zależy od nas gdyż mamy na to praktycznie nieograniczony wpływ. Zajmiemy się teraz zdobywającą od ponad 3 lat wielką popularność dystrybucją Ubuntu Linux. 

 

AFRYKAŃSKIE KORZENIE UBUNTU 

Linux zwykle kojarzy się z systemami przeznaczonymi dla zaawansowanych użytkowników komputera. Nazwa tej jednej z najpopularniejszych obecnie dystrybucji tego systemu -- Ubuntu -- pochodzi od afrykańskiej filozofii polegającej na człowieczeństwie wobec innych. To przesłanie przyświeca też twórcom tej wersji Linuksa, którzy udostępniają bezpłatny, w pełni funkcjonalny, łatwy w konfiguracji i obsłudze system operacyjny dla użytkowników domowych. Ubuntu ma być dostępny dla wszystkich, niezależnie od języka i stopnia umiejętności obsługi komputera - i taki właśnie jest! Ubuntu to staroafrykańskie słowo oznaczające "człowieczeństwo wobec innych", "humanitaryzm dla innych" (ang. humanity to others). Ubuntu wyraża "wiarę w uniwersalne więzy oparte na chęci dzielenia się z innymi, które łączą całą ludzkość". Alternatywne tłumaczenie brzmi "ten kto nie potrafi skonfigurować Debiana". Ubuntu i jego odmiany to w pewnym sensie łatwy i prosty w obsłudze dawny Debian, tylko że z myślą o prostych masowych odbiorcach zrobiony. 

Mark Shuttleworth wraz z firmą Canonical Ltd. tworzą spójną, dopracowaną i wolną (od "wolność") dystrybucję Linuksa, z akcentem na prostotę zarządzania systemem i automatyczną konfigurację. Słowo "ubuntu" pochodzi z języków plemion Zulu i Xhosa zamieszkujących południową Afrykę. Głównym celem dystrybucji jest dostarczenie zwykłym użytkownikom kompletnego, otwartego systemu operacyjnego z oprogramowaniem, który będzie łatwy w obsłudze oraz jednocześnie stabilny, niezawodny i nowoczesny. Ubuntu to kompletna dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux,  przeznaczona przede wszystkim do zastosowań biurowych i domowych (ang. desktop). Bazuje na dystrybucji Debian (wersja Sid). Projekt jest, co warto podkreślić, zasadniczo sponsorowany przez firmę Marka Shuttlewortha o nazwie Canonical Ltd.

W Ubuntu możesz swobodnie pracować, jeśli tylko szybko dowiesz się, jak zainstalować system Ubuntu i pracować w jego środowisku. Łatwo nauczysz się zarządzać kontami i hasłami, nauczysz się poruszać w systemie plików i folderów czy używać poczty elektronicznej i przeglądarki internetowej. Zobaczysz też, jak uruchamiać w Ubuntu programy dla systemu Windows, korzystać z internetowego radia i telewizji oraz używać narzędzi przydatnych w użytkowaniu domowego komputera. Czyli wszystkiego, co w zasadzie umie każdy linux, chociaż nie wszystkie są tak bardzo przyjazne dla początkujących użytkowników. 

 

HISTORIA I AKTUALNE WYDANIE UBUNTU  (Wiosna 2008)

Pierwsze wydanie Ubuntu ujrzało swiatło dzienne 20 października 2004 roku jako tymczasowa odmiana dystrybucji Debian GNU/Linux. Pierwotna nazwa projektu Ubuntu to no-name-yet.com. Ubuntu wydawane jest w regularnych, możliwie sześciomiesięcznych odstępach czasowych. Dwie kolejne wersje, 5.04 "Hoary Hedgehog" (7 kwietnia 2005) i 5.10 "Breezy Badger" (13 październik 2005) przyniosły systemowi sukces jakiego nie spodziewali się sami jego autorzy, wyprzedzając popularnością m.in. Debiana, Fedorę i SuSE. stabilna wersja ukazała się Z 19 kwietnia 2007 roku pod nazwą Ubuntu 7.04 "Feisty Fawn" to dalszy wzrost popularności tego systemu, nie tylko w Afryce. Najnowsza odsłona, Ubuntu 7.10 "Gutsy Gibbon" (Gibki Gibon) została wydana 18 października 2007. Platformy systemowe to i386, AMD64, PowerPC, UltraSPARC. Jądro monolityczne, podstawowe środowisko pracy to GNOME, typ pakietów DEB, dostępna jest też wersja Live CD do uruchamiania z płytki, bez instalacji na dysku twardym komputera. Najnowszą wersją wydaną jest "Hardy Heron" (Śmiała Czapla), której wydanie planowane było już latem 2007 wstępnie na 24 kwietnia 2008. 

W przeciwieństwie do innych dystrybucji opartych na Debianie, Ubuntu pozostało jednak wierne jego filozofii, która zakłada wykorzystanie wyłącznie wolnego oprogramowania. Zostały też wprowadzone liczne funkcje, które znacznie ułatwiają prace z komputerem i zmniejszają do minimum konieczność znajomości konsoli.  Sukces Ubuntu jest następstwem ciągłego dostosowywania dystrybucji do potrzeb przeciętnego użytkownika, któremu konsola jest obca. Każdej kolejnej edycji systemu towarzyszył ogromny wzrost popularności, zarówno w kręgu użytkowników wolnego oprogramowania, jak i wśród zwolenników produktów koncernu Microsoft. Ocenia się, iż w tej chwili z Ubuntu korzysta jedna trzecia społeczeństwa open source (według portalu desktoplinux.com jest to 30,3 % użytkowników). Ubuntu ma ona również potencjał, aby stać się godnym rywalem produktu Microsoftu, zarazem pokazując całemu światu, iż system Linux nie jest systemem jedynie dla "wybrańców" czy "hobbystów". 

W maju 2007 firma Dell po raz pierwszy wypuściła oficjalnie trzy pierwsze komputery z zainstalowanym Linuksem Ubuntu 7.04 - dwa desktopy i notebook Inspiron E1505n. Dzięki temu klienci Della mają teraz do wyboru trzy opcje - komputer z systemem Windows, bez systemu lub z preinstalowanym Linuksem. Komputery to laptop od 599 USD, desktopy - Dimension E520 od 599 USD i XPS 410n od 849 USD. W porównaniu model XPS 410 z systemem Windows Vista Premium kosztuje 899 USD. Co więcej - w dalszej przyszłości Dell ma zamiar również wspierać rozwój linuksowych sterowników do urządzeń, które są słabo wspierane przez Linuksa. Firma Lenovo sonduje (wrzesień 2007) preferencje użytkowników, co do używanej dystrybucji linuksa dla ThingPad'a. Na swojej stronie bloga Lenovo zamieściło ankietę dotyczącą preferencji użytkownków odnośnie do rodzaju dystrybucji jaka miałaby znaleźć się na laptopach ThinkPad. W ankiecie wzięło udział już ponad 25.000 osób - jej wynik jest już raczej przesądzony: prawie połowa (48%) zagłosowało na Ubuntu, a ponad 25% na Mandrivę. Z kolei 12% uczestników chciałoby ThinkPada z Debianem, a 5% z Fedorą. 

 

PULPIT UBUNTU

Pulpit Ubuntu 2008Interfejs użytkownika (Ubuntu korzysta z środowiska GNOME) jest bardzo spójny, dopracowany i estetyczny. System dobrze wykrywa urządzenia przenośne (np. automatycznie tworzy skróty na pulpicie po włożeniu pamięci USB, CDROM-u czy podłączeniu aparatu cyfrowego), dobrze też radzi sobie z wykrywaniem sprzętu, co jest szczególnie widoczne na komputerach przenośnych, gdzie technologie takie jak WiFi czy hibernacja często sprawiają pingwinowi problemy. Jak wiadomo, pulpit w środowisku GNOME jest bardzo podobny w idei do tego jaki stosuje Apple w komputerach Mac OS. Warto pamiętać, że u góry pulpitu na pasku mamy do dyspozycji przycisk, taki pomarańczowy (patrz z prawej strony), który pozwala na łatwą i szybką aktualizację systemu. 

Po uruchomieniu Ubuntu Gutsy można poczuć sie lepiej niż w Windows Vista. Compiz gładko wyświetla półprzezroczyste okna, które pojawiają się i znikają z ładną animacją, podobną do tej z najnowszego systemu Microsoftu. Przy czym nie ma wrażenia „przeładowania” bajerami - animacje jakie się ogląda to zmiana obszaru roboczego, pojawianie i znikanie okien to właściwie wszystko. W preferencjach można sobie ustawić „wobbly windows”, czyli „galaretowate okienka”, ale domyślnie jest to wyłączone. I dobrze, bo teraz Ubuntu Linux to profesjonalny system do pracy, jak MacOS X. 

 

INSTALACJA UBUNTU

Wersja Desktop to płytka typu liveCD pozwalająca na przetestowanie Ubuntu jeszcze przed instalacją. Po "zbootowaniu" (restarcie) komputera z płytki dostajemy do użytku w pełni funkcjonalny system: możemy sprawdzić działanie sprzętu, jego zgodność z systemem lub wypróbować aplikacje. Następnie możemy uruchomić prosty instalator. Wszystko to jednak wymaga stosunkowo dobrego sprzętu, a przede wszystkim dużej ilości RAM-u (minimum to 192MB - jednak można przyjąć, że jest to ilość zaledwie pozwalające uruchomić sesję live). Dla słabszych komputerów jest zalecana wersja alternate: z tekstowym instalatorem. Ze względu na ograniczoną ilość pakietów i brak możliwości ich wyboru w trakcie instalacji nie powinno to sprawić żadnemu użytkownikowi kłopotów. Jedyny moment wymagający zwiększenia uwagi to przydzielanie partycji: domyślnie Ubuntu proponuje usunięcie całej zawartości twardego dysku. W trakcie instalacji, z repozytoriów, "dociągane" są pakiety lokalizacyjne stosownie do wskazanego, domyślnego języka. Na typowym sprzęcie PC instalacja powinna trwać średnio nie dłużej niż około 25 minut. 

 

Minimalne Wymagania Sprzętowe:

Procesor: 400 MHz (dla środowiska GNOME), 200 MHz (dla trybu tekstowego)

Pamięć RAM: 256 MB

Dysk twardy: 2 GB

Zalecane Wymagania Sprzętowe (Optymalno-Minimalne):

Procesor: 600 MHz

Pamięć RAM: 256 MB

Dysk twardy: 5 GB

Procedura Instalacji Ubuntu:

 

Kopiujemy dane z twardego dysku na nośniki zapasowe (na wszelki wypadek) i sprawdzamy czy BIOS jest ustawiony na start systemu z płyty CD/DVD!

Wkładamy płytę instalacyjną Ubuntu do napędu i włączamy lub restartujemy komputer.

Po uruchomieniu z płyty pojawi się ekran powitalny instalatora Ubuntu Linux. Jeżeli chcesz przeprowadzić standardową instalację Ubuntu dla domu i biura, naciśnij klawisz ENTER. W przypadku, gdy komputer ma służyć jako serwer, wpisz "server" i naciśnij ENTER.

Następnie wybierasz język np. polski i naciskasz klawisz ENTER.

Musisz poczekać, aż załadują się dodatkowe składniki instalatora.

Wprowadź nazwę swojego komputera (np. swoje imię) i naciśnij ENTER.

Wybierz jedną z dwóch opcji dotyczących formatowania dysku. Jeżeli na komputerze przechowujesz jakieś dane lub inny system operacyjny, wybierz drugi sposób.

Jeżeli wybrałeś drugi sposób, musisz mieć trzy wolne partycje (ewentualnie dwie) i wybrać spośród nich partycje:

/ (tutaj zostanie zainstalowany system)

/home (partycja domowa, nie musisz jej tworzyć jeżeli chcesz przechowywać swoje pliki na partycji /)

swap (będzie służyła jako pamięć wirtualna, zalecana wielkość: 512 MB)

Potwierdź zmiany na partycjach wybierając opcję "Tak" i naciskając ENTER.

Poczekaj, aż podstawowe pakiety systemu zostaną zainstalowane.

Instalator zapyta Cię, czy jesteś w strefie czasowej Europe/Warsaw (strefa czasowa Warszawy, czyli GMT+1). Jeśli nie mieszkasz w Polsce, wybierz Nie i wybierz swoją strefę czasową. Jeżeli mieszkasz w Polsce, po prostu naciśnij ENTER.

Wpisz nazwę nowego użytkownika. Będziesz z niej korzystać przy logowaniu do systemu.

Wpisz hasło użytkownika. Dobrze zapamiętaj sobie tak hasło jak i nazwę użytkownika!

Poczekaj, aż zostaną zainstalowane pakiety.

Po zainstalowaniu pakietów wyciągnij płytkę i naciśnij ENTER. Po restarcie komputera ukaże Ci się ekran powitalny Ubuntu.

Zaloguj się do systemu wpisując nazwę użytkownika i podając hasło! Pojawi się pulpit GNOME. 

 

URUCHOMIENIE

Po instalacji pojawi się ekran logowania. Najpierw musimy podać nazwę użytkownika, którą ustaliliśmy podczas konfiguracji, a potem hasło. Ten ekran będzie pokazywał się przy każdym uruchomieniu systemu. Po zalogowaniu się do systemu uruchomi się środowisko graficzne GNOME. Będzie ono wyglądało trochę inaczej niż w Windows. Istnieją pewne różnice między wyglądem Windows a Ubuntu, ale przyzwyczajenie się nie jest takie trudne. Na górze mamy pasek z datą, godziną, regulatorem głośności, menedżerem aktualizacji, odnośnikami do najważniejszych programów i trzema menu:

Aplikacje - zawiera wszystkie programy zainstalowane w systemie, odpowiednik windowsowego Menu Start

Miejsca - posiada odnośniki do ważnych miejsc, partycji oraz do wyszukiwarki plików. W menu Miejsca znajdziemy odnośniki do najważniejszych miejsc: do folderu domowego, pulpitu, komputera, urządzeń itd. Możemy również dzięki opcji Wyszukaj pliki ... szukać pliki na dysku. Folder domowy służy do przechowywania naszych osobistych danych. Przy wyborze opcji Komputer widzimy wszystkie partycje oraz nośniki danych i mamy możliwość wejść do systemu plików.

System - jest w nim wszystko, co potrzebne do administracji systemem i zasięgnięciu informacji o nim

Na dole mamy pasek z:

przyciskiem "Wyświetl pulpit", który automatycznie zminimalizuje wszystkie okna i pokaże pulpit

uruchomionymi programami

wirtualnymi pulpitami

koszem

Wyłączanie, restartowanie, hibernacja i wylogowanie - aby wykonać powyższe czynności należy wejść do menu System -> Koniec pracy i wybrać którąś czynność.

 

INSTALOWANIE DODATKOWYCH PROGRAMÓW

System zaraz po instalacji może nie spełniać wszystkich Twoich wymagań. Evolution jako klient poczty jakoś może nie wszystkim przypada do gustu, jeśli ktoś przyzwyczajony do np. Thunderbird'a, może brakować też „oficjalnego” czytnika PDF-ów, jak to ważny format wymiany dokumentów w firmie czy w domu, oraz Skype’a, którego używa się często do konferencji i telefonowania. Instalacja Thunderbirda przebiega „po staremu”, jak w poprzednich wersjach dystrybucji, za pomocą aplikacji „Dodaj/Usuń”. Bardzo dobre są tu scentralizowane repozytoria, Windows mógłby się z tego wiele nauczyć. Programy Skype i Adobe Readera jako aplikacje nie- opensourcowe można pobrać jako paczki .deb ze stron producentów tych programów. I tu kolejne miłe zaskoczenie, gdyż do tej pory żeby zainstalować paczkę .deb uzytkownik musiał pofatygować się do terminala (konsoli) i wpisać kilka poleceń. Nie jest to zbyt intuicyjne dla „zwykłego użytkownika”, przyzwyczajonego do klikania w ściągnięty z sieci plik .exe. W Ubuntu Gutsy po kliknięciu w plik .deb pojawia się wygodne okno dialogowe, które pozwala na zainstalowanie paczki jednym kliknięciem. Ewentualne zależności są pobierane bez ingerencji użytkownika z Internetu. Tak nawet całkiem niedoświadczona osoba potrafiłaby coś zainstalować w Linuksie.

 

RODZINA UBUNTU

Tuż po sukcesie dystrybucji Ubuntu Linux powstał projekt Kubuntu Linux, którego zadaniem jest dostarczenie spójnego i dopracowanego systemu opartego na Ubuntu, jednak z domyślnym środowiskiem KDE zamiast GNOME. Kubuntu nie jest jeszcze (2007) równie dopracowane jak Ubuntu, ale od niedawna system ten został oficjalnie przygarnięty przez twórcę Ubuntu, Marka Shuttlewortha i możemy się spodziewać, że w najbliższym czasie Kubuntu doścignie swojego starszego brata. Nowe dystrybucje oparte na Ubuntu pojawiają się jak grzyby po deszczu. Istnieje już również kilka wariantów dystrybucji, które różnią się wykorzystywanym środowiskiem graficznym oraz podstawowym zestawem pakietów. Do najpopularniejszych z nich należą oprócz Kubuntu (z KDE), także Xubuntu (z Xfce) oraz Edubuntu. Od niedawna na Ubuntu opiera się bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych dystrybucja MEPIS. Zapewne klonów Ubuntu będzie z czasem jeszcze więcej, ale te opisane wydają się w tej chwili najbardziej istotne. Z najnowszym wydaniem Ubuntu 7.10 pojawiła się też nowa odmiana – Gobuntu. Jest to system pozbawiony jakichkolwiek niewolnych komponentów, takich jak zamknięte sterowniki, kodeki i aplikacje. 

 

UBUNTU A DEBIAN

Tekstowy instalator Ubuntu do złudzenia przypomina instalator Debiana o nazwie Sarge. Również korzystanie z systemu po instalacji bardzo przypomina pracę z Debianem. Ubuntu wprowadza raczej kosmetyczne różnice - np. co ciekawe, rezygnuje z konta superużytkownika, root'a, (a dokładnie z ustawienia hasła roota, bo konto samo w sobie jest w systemie). Wszelkie operacje administracyjne wykonywane są przez użytkownika po podaniu własnego hasła (wykorzystanie sudo i gksu). To rozwiązanie bezpieczniejsze, szczególnie dla niedoświadczonych, początkujących użytkowników. Bardziej zaawansowani oczywiście nie będą mieli problemów z tradycyjną konfiguracją konta administratora. Jeśli chodzi o minusy, Ubuntu jest oparty na dość świeżych wersjach wielu pakietów, przez co zdarzają się nieraz błędy związane z ich niedostateczną dojrzałością. Nie przeszkadza to jednak bardzo w pracy, gdyż błędy zdarzają się stosunkowo rzadko. W razie potrzeby szukamy pomocy na forach użytkowników Ubuntu.

 

POPULARNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ

Ubuntu jest prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych obecnie dystrybucji Linuxa. Ponieważ system jest dostępny za darmo (free), a jego używanie nie wymaga żadnej rejestracji, trudno jest określić dokładną liczbę użytkowników. Według różnych źródeł liczba ta mieści się w przedziale od 500 tysięcy do ponad 8 milionów. Faktem jest jednak, że od pierwszego wydania w październiku 2004 roku do chwili obecnej ilość osób używających Ubuntu dynamiczne rosła, czego potwierdzeniem mogą być m.in. statystyki na Distrowatch. Dystrybucji Ubuntu udało się również zwrócić uwagę mediów. Publikacje na jej temat pojawiły się m.in. w wielu serwisach internetowych i czasopismach.

Polskie forum Ubuntu to największe polskojęzyczne forum poświęcone dystrybucji Ubuntu Linux. Posiada ponad 23 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, łączna liczba postów przekracza 112 tysięcy. Dla porównania, główne forum użytkowników Mandriva Linux ma ponad 13 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, pomino, że Mandriva ma lepsze wsparcie i pomoc techniczną oraz polski podręcznik pomocy.  Ubuntu posiada bardzo aktywną i dobrze zorganizowaną społeczność. Polscy użytkownicy mogą uzyskać pomoc związaną z instalacją, konfiguracją oraz użytkowaniem dystrybucji m.in. na kanale #ubuntu-pl w sieci IRC.  Społeczność Ubuntu uchodzi za bardziej przyjazną nowym użytkownikom, mniej "elitarną" niż społeczności starszych dystrybucji, takich jak Debian lub Slackware. 

Deweloperzy Ubuntu Linux naprawdę robią wszystko, aby system był łatwy w obsłudze dla wszystkich. Pamiętamy, jak poprzednio internauci narzekali czasem, że OpenOffice.org startuje bardzo wolno. To prawda, gdyż w poprzednich wersjach od kliknięcia do jakiejś reakcji mijało czasem parę/naście sekund. Najnowszy OpenOffice.org 2.3 wyświetla splash (ekran rozruchowy) niemal natychmiast, tak że żaden zwykły użytkownik nie będzie się już martwił, że z komputerem coś się złego dzieje. Skype korzysta ze sterowników dźwięku ALSA i działa bez zająknięcia, do tego nareszcie wygląda porządnie. Na stronie Skype jest specjalna paczka dla Ubuntu, której interfejs jest upodobniony do domyślnego tematu dystrybucji. Pidgin jako komunikator obsługuje wszystkie możliwe protokoły, z Gadu-Gadu włącznie. Deweloperzy z Ubuntu pozwolili wreszcie na bezproblemowe odtwarzanie DVD. Zwykłego użytkownika nie obchodzą zawiłości prawne związane z kodekami, system ma po prostu robić, co do niego należy. Dlatego po włożeniu pierwszej płyty DVD odtwarzacz Totem grzecznie pyta, czy dociągnąć odpowiednie kodeki. Po zaakceptowaniu ostrzeżenia o różnicach licencyjnych i prawnych (nikt tego pewnie i tak nie czyta), system dociąga co trzeba i płyty DVD grają.

 

OPROGRAMOWANIE UBUNTU 7.10 (Gutsy Gibbon) 

W skład Ubuntu (Jesień 2007) wydania dystrybucji Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon) wchodzą następujące programy oraz zestawy programów:

Linux 2.6.22 - jądro, kernel systemu.

GCC 4.1.2 - zestaw kompilatorów.

Xorg 7.2 - system wyświetlania grafiki. Wersja 7.2 jest kompatybilna z technologiami, takimi jak Compiz Fusion.

GNOME 2.20 - podstawowe środowisko pracy. Składa się m.in. z edytora tekstu Abiword 2.4.6, arkusza kalkulacyjnego Gnumeric 1.7.8, klienta poczty Evolution 2.10.1, edytora grafiki Gimp 2.213,  odtwarzacza video Totem, komunikatora internetowego Pidgin 2.0.0, a także wielu innych ciekawych narzędzi.

Openoffice.org 2.3.0 - otwarty pakiet biurowy o funkcjonalności znacznie lepszej niż Microsoft Office i kompatybilny z jego formatami zapisu danych.

Mozilla Firefox 2.0.0.6 - znana przeglądarka internetowa.

F-spot - służy do zarządzania zasobami fotograficznymi, albumami zdjęć, etc. Obsługuje 16-cie typów plików graficznych w tym JPEG, GIF, TIFF, RAW. 

Na windowsowej partycji NTFS aktualne wydanie Ubuntu potrafi nie tylko czytać ale i zapisywać dane! Obsługiwane jest także szyfrowanie dysku lub wybranej partycji. Dobrze obsługuje też minimalizowanie zużycia baterii (zarządzanie energią), co jest ważne dla użytkowników laptopów. Łatwo się także znajduje i instaluje dodatkowe pluginy do Firefoxa. Jest też nowy panel konfiguracji X-ów. Jest domyślnie włączony Compiz-Fusion, dla efektów 3D. Pojawił się nowy system zabezpieczeń AppArmor  opracowany przez Novella. W GNOME pojawiła się lepsza wyszukiwarka i szybkie przełączanie użytkowników. Ubuntu ma też domyślnie zainstalowaną wtyczkę Gnash do odtwarzania animacji Flash. 

 

WAŻNE DLA NOWICJUSZY (NewBies)

Ustawienia domyślne i wykrywanie sprzętu są tak pomyslane, że po przeprowadzeniu standardowej instalacji system jest w pełni funkcjonalny i gotowy do pracy. Instalacja i konfiguracja sprzętu odbywa się bez konieczności podejmowania działań ze strony użytkownika. Dostępność systemu to także wsparcie dla osób niepełnosprawnych czy internacjonalizacja (tłumaczenie) wszystkich komponentów dystrybucji. Uproszczona administracja systemem uzyskana jest dzięki graficznym konfiguratorom, systemowi zarządzania oprogramowaniem apt-get oraz szerokiemu wykorzystaniu mechanizmu sudo (podobnie jak ma to miejsce w systemie Mac OS X). Oprogramowanie - poprzez stosowanie wspólnego z Debianem formatu pakietów instalacyjnych DEB, dystrybucja Ubuntu jest bardzo silnie związana ze wspólnotą Debiana, co owocuje olbrzymią ilością dostępnego oprogramowania. 

Instalacyjny dysk CD z Ubuntu zawiera wyłącznie Wolne Oprogramowanie: może być bezpłatnie ściągnięty z licznych mirrorów, można go instalować na dowolnej ilości stacji roboczych i przekazywać innym użytkownikom kopie tak często i w takich ilościach jak to możliwe. Firma, jako jedyny jak dotąd opiekun wśród licznych odmian Linuksa, wysyła bezpłatnie płytki z dystrybucją wszystkim, którzy zgłoszą taką potrzebę. Ubuntu można ściągnąć i z jednego z licznych mirrorów, można też zamówić bezpłatne płytki w firmie Canonical, można przegrać płytkę od kolegi - nie obowiązują tu żadne ograniczenia w kopiowaniu. 

Programy multimedialne znajdziemy w menu (Aplikacje -> Dźwięk i obraz). Najbardziej warte uwagi programy to:

Rhytmbox

Serpentine

Sound Juicer

W menu Aplikacje -> Grafika znajdują się programy graficzne:

GIMP

Oko GNOME

gThumb

XSane

W Ubuntu znajdziemy następujące programy internetowe:

BitTorrent

Evolution

Mozilla Firefox

Ekiga (GnomeMeeting)

Klient Usług Terminalowych

Gaim

Xchat IRC

 

MULTIKOMUNIKATOR PIDGIN (GAIM)

Pidgin (dawniej Gaim) to wieloplatformowy komunikator internetowy, obsługujący szereg protokołów transmisyjnych, a ni etylko jeden. Pidgin jest wolnym oprogramowaniem, dostępnym na warunkach GNU GPL. W maju 2007 udostępniono wersję 2.0. Pidgin został stworzony przez Marka Spencera dla systemów uniksowych, jednak obecnie jest dostępny także dla systemów Windows, MacOS, SkyOS i Qtopia (dla urządzeń PDA). "Wieloplatformowy" oznacza, że zamiast osobnego komunikatora do każdego protokołu wystarczy Ci jeden do którego dodajesz swoje konta z Jabbera, GG, Yahoo! czy MSN...

Cechy komunikatora: 

Pidgin umożliwia kontakt z użytkownikami takich znanych komunikatorów jak:

AOL Instant Messenger (przez protokoły OSCAR lub TOC)

Gadu-Gadu

ICQ (przez protokół OSCAR)

Internet Relay Chat (IRC)

Jabber (XMPP)

Yahoo! Messenger (IM)

MSN Messenger

Novell Groupwise

OpenNAP

Zephyr

SILC

tlen.pl (gaim2 beta)

Najnowszą tendencją w Pidgin jest rozdzielenie warstwy komunikacyjnej (utworzenie rdzenia libpurple, dawniej libgaim) od interfejsu, co pozwoli innym programistom napisać dowolnego innego klienta - eksperymentalnym przykładem jest klient Adium. PhoneGaim to pokrewne oprogramowania dostępne na bazie GPL, które wykorzystuje protokół SIP dla komunikacji głosowej za pośrednictwem VoIP. 

 

UBUNTU 8.04

Hardy Heron - Twarda Czapla (Wiosna 2008)

Pulpit UbuntuW dniu 24 kwietnia 2008 roku oficjalnie ukazała się najnowsza wersja Ubuntu, oznaczona numerem 8.04. Oznaczenie kolejnych wersji nie powinno mylić, dlatego musimy je zrozumieć. Canonical stosuje własną konwencję numerowania swojego systemu. Pierwsza cyfra oznacza rok wydania, a dwie ostatnie - miesiąc. Tak więc 8.04 to Ubuntu, którego premiera nastąpiła w kwietniu 2008. Poprzednią wersją LTS była 6.06 czyli z czerwca 2006 roku. Obraz ISO systemu w najpopularniejszej edycji "desktop" zajmuje 699,12 MB. Do zainstalowania dystrybucji bez dostępu do Internetu, a zatem bez dodatkowych pakietów lokalizacyjnych potrzebne jest 2,1 GB miejsca na dysku, nie licząc partycji wymiany SWAP. System można zamówić za 0,0 zł (słownie: zero zł, zero gr; wraz z kosztami przesyłki) na witrynie ShipIt - wymagana jest tylko wcześniejsza, również darmowa rejestracja. Deweloperzy ostrzegają, że dystrybucja potrzebuje przynajmniej 384 MB pamięci RAM. Taki już urok nowoczesnych systemów operacyjnych: bez 512 MB pamięci raczej nie ma co do nich podchodzić, chyba że zdecydujemy się na wyjątkowo minimalistyczne środowisko graficzne, jak to ma miejsce w Damn Small Linuksie. Obsługiwane języki: polski, angielski, niemiecki, francuski

 

Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition (Hardy Heron)

Londyn, 24 Kwietnia 2008 – firma Canonical Ltd. ogłasza wydanie Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition, dostępnego do pobrania za darmo. W związanych wiadomościach, firma Canonical ogłosiła także jednoczesne wydanie Ubuntu 8.04 LTS Server Edition. Jak już od dłuższego czasu wiadomo, jest to kolejne po wersji 6.06 wydanie z przedłużonym do trzech lat wsparciem i do pięciu dla wersji serwerowej (LTS). Poniżej przedstawiam podstawowe informacje, także na podstawie przygotowanego przez Ubuntu Polish Loco Team oficjalnego tłumaczenia informacji prasowej firmy Canonical, dotyczącej wydania Ubuntu 8.04 LTS w wersji serwerowej i desktopowej. Najnowsze Ubuntu 8.04 łączy najnowsze stabilne wersje aplikacji z długoterminowym wsparciem (LTS).

Ubuntu 8.04 LTS jest stabilną platformą dla dostawców oprogramowania i sprzętu, deweloperów i użytkowników końcowych. Trzyletni okres wsparcia dla wersji desktop sprawia, że wersja 8.04 LTS jest doskonałym wyborem do zastosowania na dużą skalę. Znaczący i wciąż rosnący zasób wolnego i komercyjnego oprogramowania budowanego dla Ubuntu dostarcza szerokiego wachlarza wyboru użytkownikom systemu. Jest to ósme wydanie Ubuntu w wersji desktop. Osiągnięcie Ubuntu – tworzenie nowej wersji komercyjnego systemu, który jest darmowy, stabilny, bezpieczny i w pełni wspierany co 6 miesięcy – jest wciąż unikalne i się nie zmienia. 

Najnowsze i Najlepsze Aplikacje

W systemie Ubuntu Hardy Heron 8.04 znalazło się jądro 2.6.24, OpenOffice.org 2.4 bez Javy i aplikacji do obsługi baz danych ze względu na ograniczenia objętości, GNOME 2.22.1, KDE 3.5.9, a w repozytoriach również KDE 4.0.3. 

Totem jest odtwarzaczem plików wideo przeznaczonym dla środowiska Gnome, a opartym na silniku popularnego programu Xine. Totem odtwarza m.in. pliki DVD, VCD, Digital CD, m3u, czy asx. Odtwarzacz multimedialny Totem umożliwia teraz oglądanie filmów z serwisu YouTube i podobnych, umożliwia też dzielenie się klipami wideo oraz integruje się z MythTV, aplikacją umożliwiającą oglądanie telewizji (TVR) prosto na linuksowym pulpicie. 

Ubuntu 8.04 LTS podnosi poprzeczkę w zakresie używania wersji desktopowych Linuksa. Zawiera najnowsze, stabilne wersje wielu podstawowych programów, i w tym też duchu jest pierwszą dystrybucją, która wprowadza miliony użytkowników w świat Firefoksa 3. Połączenie Linuksa i Firefoksa 3 czyni z Ubuntu 8.04 LTS doskonały system do surfowania po sieci, z szybkim przeglądaniem stron i ogromnie zredukowaną podatnością na wirusy, fałszywe strony internetowe oraz spyware. „W Mozilli jesteśmy bardzo zadowoleni, że miliony użytkowników swoją pierwszą szansę zetknięcia się z Firefoksem 3 będą mieć dzięki Ubuntu” mówi John Lilly, CEO Mozilli. „Ubuntu i Firefox pokazują, iż technologie open source nie tylko są porównywalne z oprogramowaniem zamkniętym, ale również polepszają możliwości wyboru programów alternatywnych”

Lepsze korzystanie ze zdjęć: ulepszony domyślny manager zdjęć, F-Spot, wspólnie z usprawnionym rozpoznawaniem aparatów fotograficznych i telefonicznych pozwala na wysyłanie, oznaczanie, zarządzanie, wyświetlanie, usuwanie, drukowanie i współdzielenie zdjęć z przyjaciółmi i rodziną prościej niż kiedykolwiek. F-Spot obsługuje więcej aparatów cyfrowych i kamer i polepsza obsługę już wspieranych urządzeń. 

Współdzielenie muzyki: użytkownicy mogą podłączyć się do przenośnych odtwarzaczy audio, współdzielić listy odtwarzania z przyjaciółmi, dokonywać zakupów w sklepie online Magnatune, słuchać radia internetowego i podłączyć więcej urządzeń niż kiedykolwiek poprzez UPnP. Lepsze wsparcie dla urządzeń zewnętrznych (dzięki UPnP), jak Sony PSP. 

Lepsze odtwarzanie video: nowy domyślny odtwarzacz filmów pozwala na przeglądanie zasobów YouTube i innych źródeł video w sieci jak również współdzielić pliki z innymi. Integruje się z Myth TV, open-source'owym TV Recorderem, tak więc można oglądać swoje ulubione programy telewizyjne na własnym komputerze. 

Brasero pozwala na łatwe wypalenie całej zawartości na płytę CD lub DVD. 

Obsługa gestów, ulepszone wsparcie dla sterowania głosem (dodane więcej języków) i inne ulepszenia z zakresu dostępności. 

Zwiększona produktywność: dzięki integracji zegara i kalendarza można zarządzać czasem w obrębie całego świata, za pomocą jednego kliknięcia można ustawić i otrzymać powiadomienia o spotkaniach. Integracja zegara GNOME z kalendarzem umożliwia powiadamianie użytkownika o zaplanowanych zadaniach prosto z pulpitu. 

Elegancki pulpit: 8.04 LTS łączy najnowsze aplikacje Gnome z efektami wizualnymi, dając użytkownikom spokojne, lepiej wyglądające i bardziej intuicyjne środowisko. 

Oprócz wspomnianych aplikacji w systemie pojawił się klient sieci BitTorrent o nazwie Transmission (1.06) i przeglądarka zdalnych pulpitów Vinagre (0.5.1). 

Użytkownik znajdzie w nim też system zarządzania treścią Alfresco

Obsługa multimediów w zasadzie działa bez zarzutu. Przy próbie instalacji wtyczki Adobe Flash mamy do wyboru aż trzy opcje, Swfdec playera, Gnasha i Adobe Flasha. Również z kodekami nie ma większych problemów: gdy system wykryje nieobsługiwany plik audio lub wideo, zaproponuje odnalezienie właściwego kodeka. Oczywiście można by kręcić nosem, że "przecież w Mandrivie wszystko jest od razu", ale cóż... każda dystrybucja ma swój urok i metody działania. 

 

Nowości Ubuntu 8.04

System instaluje się w zasadzie błyskawicznie. Podczas gdy na testowej maszynie redakcji PCWorld wersja 7.10 kopiowała się na dysk dobre pół godziny, w wydaniu 8.04 trwało to znacznie krócej. Niewykluczone jednak, że chodzi o brak dostępu do Sieci. Testowo bowiem redakcja PCWorld odcięła Internet, by sprawdzić, ile pakietów tłumaczeniowych zmieściło się na płycie z Ubuntu 8.04. Okazało się, że niewiele - bez Sieci system jest raczej angielski niż polski. Choć żyjemy w epoce Web 2.0 i zalewają nas treści zredagowane dość niedbale - efekt walki o jak najszybsze dostarczenie newsa - kanciaste tłumaczenia maszynowe w Ubuntu jednak odrobinę bolą. Niestety, w Ubuntu - oraz innych dystrybucjach Linuksa - takie drobne niedoróbki się pojawiają, i to wcale nie tak rzadko. Widać wyraźny brak konsekwencji, stanowczego głosu, który powiedziałby raz na zawsze: "'Instaluj' jest dobre, a 'Instalacja' i 'Zainstaluj' odrzucamy raz na zawsze!". 

 

Obsługa Sprzętu w Twardej Czapli

Dzięki kernelowi w wersji 2.6.24 Ubuntu 8.04 nie odbiega od innych współczesnych dystrybucji pod względem liczby obsługiwanych urządzeń. Radzi sobie równie dobrze, jak wydana dwa tygodnie wcześniej Mandriva 2008.1 Spring: wykrywane są karty Wi-Fi chociaż niektóre wymagają modułu Ndiswrapper, klucze Bluetooth oraz telefony z Symbianem i Windows Mobile 5 i 6. Jednocześnie - co zainteresuje bardziej administratorów niż zwykłych użytkowników - w dystrybucji zrezygnowano z obsługi procesorów Sun SPARC. Deweloperzy Ubuntu najwyraźniej uznali, że świat kończy się na układach x86 i x86-64. Biorąc pod uwagę popularność systemów z CPU kompatybilnymi z Intelem jest to chyba decyzja słuszna. Niezwykle cieszy nowy moduł zarządzania ekranem, tak nowy, że jeszcze go nie przetłumaczono. Po raz pierwszy Ubuntu 8.04 nie upiera się, że monitor obsługuje co najwyżej rozdzielczość 800 x 600 pikseli, a długa lista rozmiarów ekranów do wyboru powinna zadowolić i posiadaczy notebooków, i właścicieli nowoczesnych LCD o przekątnych powyżej 22 cali. 

 

Rozmach i Głębia Usług Ubuntu 8.o4

Dłuższe wsparcie: Ubuntu 8.04 jest wspierane w zakresie wsparcia technicznego i poprawek bezpieczeństwa przez okres 3 lat, tak więc użytkownicy korporacyjni i indywidualni mają dłuższe cykle aktualizacji. Ci, którzy chcą używać najnowszych i najaktualniejszych aplikacji, będą mieli możliwość do aktualizacji do wersji Ubuntu 8.10, planowanej na październik 2008 roku; ci którzy preferują dłuższe cykle rozwojowe mogą pozostać przy Ubuntu 8.04 przez okres 3 lat do czasu następnego wydania LTS.

Więcej aplikacji: ponad 30 komercyjnych dostawców oprogramowania planuje wspierać oraz dystrybuować swoje aplikacje na platformę 8.04, wliczając w to Adobe, Google, Real Networks, Skype, Corel, Parallels, Fluendo. 

Większa dostępność: obsługa gestów myszy pozwala użytkownikom na nawigowanie po systemie w bardziej naturalny sposób. Dostępne jest także lepsze wsparcie dla komend głosowych, oraz wsparcie dla użytkowników niepełnosprawnych: dostępność klawiatury, opóźnienie klawiszy, zoom i inne. 

Nieustanne ulepszenia w Kernelu sprawiają, że Ubuntu 8.04 LTS doskonale radzi sobie ze sprzętem. Jeśli ktoś wiosną 2007 próbował odejść od Windows a jego Linux nie wykrywał mu skanera lub drukarki, jest szansa, że teraz sobie poradzi. To samo można powiedzieć o klawiszach specjalnych w notebookach czy nietypowych kartach Wi-Fi. Podsumowując, system Ubuntu sprawdzi się jako zastępnik Windows XP i Visty, o ile tylko nie jesteś nazbyt zatwardziałym graczem, nie stosujesz aplikacji obecnych wyłącznie w systemie Windows ani nie korzystasz z nazbyt udziwnionego sprzętu będąc osobą zbyt mocno przyzwyczajoną do Windows. Do całej typowej pracy biurowej, surfowania w Sieci, rozmawiania z użyciem komunikatorów, edycji grafiki, oglądania filmów i słuchania muzyki Ubuntu Linux 8.04 Hardy Heron będzie jak znalazł, zwłaszcza, że jest za darmo. 

 

Lista Nowalijek Ubuntu:

 * GNOME 2.22

 * Linux kernel 2.6.24

 * PolicyKit

 * PulseAudio

 * Xorg 7.3

 * Firefox 3 Beta 5

 * Brasero - program do wypalania płyt CD/DVD

 * Transmission - nowy domyślny klient sieci Torrent

 * World Clock Applet

 * Vinagre - obsługa zdalnego pulpitu - VNC

 * prosty w obsłudze firewall ufw

 * Totem z możliwością obsługi YouTube

 * Inkscape 0.46

 * wsparcie iSCSI

 * lepsza ochrona pamięci

 * wsparcie SELinux

 * umenu

 * Wubi

 

Dodatkowo warto wspomnieć o montowaniu systemów plików w trybie relatime oraz o możliwości instalacji LTSP wprost z alternate CD. Dobrze również wiedzieć, że nastąpiły pewne zmiany w repozytoriach:

 * ponieważ architektury PowerPC oraz SPARC nie mają już oficjalnego i komercyjnego wsparcia ze strony Canonical, to przeniesiono je do repozytorium ports.ubuntu.com

 * repozytorium commercial zostało przemianowane na partner.

Należy mieć na uwadze, że minimalne wymagania sprzętowe dla edycji desktop to 384 MB pamięci RAM acz pozostałe czyli starsze wersje potrzebują 256 MB.

Wraz z Ubuntu równocześnie zostały wydane: Server Edition, Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu, UbuntuStudio oraz Mythbuntu. 

Bazyl - słownik polski w firefoksie działa, trzeba tylko pod PK przełączyć język na polski. 

 

AKTUALIZACJA

Użytkownicy chcący zaktualizować wydanie ze starszej systemu, nie powinni przeskakiwać od razu z 6.06 do 8.04. Konieczna jest aktualizacja obejmująca wszystkie kolejne wersje, tj. z 6.06 do 6.10, z 6.10 do 7.04, z 7.04 do 7.10, a dopiero z 7.10 do 8.04. 

Na stronie Ubuntu znajdziemy już gotowe do pobrania obrazy dysków instalacyjnych CD w wersji desktopowej i serwerowej w wydaniach 32- (i386) i 64-bitowych (amd64). Zaawansowani użytkownicy mogą także pobrać specjalne wydanie Alternate Install. 

Ceny i Dostępność HH 8.04

Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition jest bezpłatne i dostępne pod adresem:  http://www.ubuntu.com/download

 

KUBUNTU 8.04 z KDE 3.5.9

Najnowsza stabilna wersja dystrybucji Kubuntu 8.04 Desktop Edition, kryjącej się również pod nazwą kodową Hardy Heron przeznaczona dla najpopularniejszej architektury i386. Najnowsza wersja Kubuntu 8.04 podobnie jak Ubuntu to wydanie LTS wspierane przez okres 3 lat w zakresie wsparcia technicznego i poprawek bezpieczeństwa. Zainteresowani użytkownicy, którzy chcą używać najnowszych i najaktualniejszych aplikacji, będą mieli oczywiście możliwość aktualizacji do wersji Ubuntu 8.10, planowanej na październik 2008 roku. Ci którzy preferują dłuższe cykle rozwojowe mogą pozostać przy Kubuntu 8.04 przez okres 3 lat do czasu następnego wydania LTS. 

Najważniejsze zmiany Kubuntu w stosunku do poprzednich wydań: 

KDE 3 w wersji 3.5.9 - Najnowsze, piekielnie stabilne wydanie zawierające drobne usprawnienia i poprawki błędów.

Efekty Compiz-Fusion - Łatwo uruchomisz je poprzez KMenu -> System -> Desktop Effects

Amarok w wersji 1.4.9.1 - Zoptymalizowany do lepszej współpracy z MySQL, nowymi iPodami i iPhonem

Automatyczna instalacja kodeków w Kaffeine: Teraz Kaffeine zaproponuje instalację odpowiedniej paczki z kodekiem jeśli nie będzie w stanie odtworzyć mediów.

Wubi - Pozwoli Ci zainstalować Kubuntu wprost z systemu Windows, bez obaw, że utracisz możliwość uruchamiania systemu MS. 

Wsparcie dla windowsowej partycji NTFS - Bez problemu zapiszesz i odczytasz dane ze swoich Windowsowych partycji. 

Kuloodporne X-y! - Mozliwość łatwego powrotu do poprzedniej konfiguracji X-ów, jeśli coś pójdzie nie tak. 

Open Office w wersji 2.4 - Oczywiście po polsku. 

Firefox 3.0b - Najnowsza beta coraz popularniejszej przeglądarki internetowej. 

Wine w wersji 0.9.59 - Kolejne wydanie oprogramowania  do uruchamiania programów windowsowych na linuksie coraz bardziej zbliżaja się do pełnej funkcjonalności API Windows.W jeszcze nowszej już dostępnej wersji 1.0 także pełna obsługa Photoshop CS3.

 

WUBI - ŁATWA MIGRACJA Z WINDOWS NA UBUNTU

Dzięki nieoficjalnemu programowi Wubi każdy użytkownik Windows może dzięki paru kliknięciom myszki przenieść się w świat Linuksa. Wubi instaluje Ubuntu - przyjazną użytkownikowi dystrybucję - wprost z poziomu systemu Microsoftu. Wubi jest rozwiązaniem bardzo bezpiecznym, jego zaletą jest to, że użytkownik nie ingeruje w podział dysku na partycje, co czasem skutkować może utratą danych. Tworzony jest po prostu wirtualny obraz dysku widoczny w postaci pliku, na którym instalowany jest cały system Ubuntu. Po instalacji przy uruchamianiu komputera bootloader pyta, który z zainstalowanych systemów chcemy używać, więc nie ma zmartwienia, że nie będzie można wrócić do Windows. Gdyby jednak Ubuntu się nie spodobało, to w każdej chwili dzięki rozwiązaniu wprowadzonemu przez Wubi można odinstalować Linuksa w Windowsowym Dodaj/Usuń. Instalację rozpoczynamy od ściągnięcia ze strony http://wubi-installer.org programu, aktualnie (Jesień 2007) Wubi-7.04.04.exe i uruchomienia go. Po chwili przywita nas formularz, w którym wypełniamy wszystkie wymagane pola: ustawiamy nazwę użytkownika, jego hasło, wybieramy język instalacji, jej wielkość, partycję (dysk) na której chcemy zainstalować Linuksa, oraz środowisko, w którym chcemy pracować.

Do wyboru mamy Ubuntu ze standardową instalacją tej dystrybucji, ale także Kubuntu, Xubuntu (szczególnie dobre na starsze komputery), Edubuntu,  UbuntuStudio - dystrybucja wypełniona różnej maści programami do edycji audio, wideo oraz grafiki. Jeżeli nie wiesz o co w tym wszystkim chodzi, po prostu zostaw Ubuntu. Po wypełnieniu formularza i kliknięciu na Next rozpocznie się ściąganie potrzebnego pliku z internetu (około 700 MB). Przy łączu 1Mbps trwa to półtorej godziny. Następnie następuje tworzenie wirtualnego dysku. Gdy potrzebne składniki zostaną już ściągnięte i utworzone, Wubi poprosi nas o restart komputera. Przy ponownym uruchomieniu pojawi nam się okno wyboru systemu. Wybieramy oczywiście Ubuntu. W tym momencie instalator automatycznie dokona ostatnich ustawień i po kilku minutach naszym oczom ukaże się ekran logowania. Wpisujemy naszą nazwę użytkownika, klikamy enter, potem hasło i po ponownym wciśnięciu entera naszym oczom ukarze się pulpit środowiska GNOME naszego nowego systemu.

Jeśli nie wszystko jest do końca spolszczone to z menu System->Administracja wybieramy program Synaptic. W nim klikamy po lewej stronie na przycisk Reload. W tym momencie zaktualizują się wszystkie rezpozytoria, z których nasz Ubuntu Linux będzie mógł pobrać pakiety językowe. Po skończonej aktualizacji z menu wybieramy System->Administracja->Języki. Wybieramy język polski i prosimy o instalację. Po pobraniu pakietów, ich zainstalowaniu i ponownym zalogowaniu do systemu, możemy cieszyć się w pełni spolszczonym systemem. Jest to bardzo dobry sposób zapoznania z Ubuntu i migracji dla początkujących, którzy obawiają się gwałtownej zmiany systemu operacyjnego, a główna wygoda polega na instalacji z poziomu systemu Windows, bez obawy o skasowanie sobie jakiejś partycji czy konflikt z systemem Windows. 

 

UBUNTU SERWER

Ubuntu 8.04 LTS Server Edition

Londyn, 24 Kwietnia 2008 - Canonical Ltd. ogłasza wydanie Ubuntu 8.04 LTS Server Edition, dostępnego do pobrania za darmo. W związanych wiadomościach, firma Canonical ogłosiła także jednoczesne wydanie opisanego wcześniej Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition. Najnowsza wersja edycji serwerowej poszerza profil oferty Ubuntu dla przedsiębiorstw. Ubuntu 8.04 LTS Server Edition łączy zaawansowaną funkcjonalność z pięcioletnim okresem wsparcia. Ubuntu 8.04 Long Term Support (LTS) Server Edition prezentuje nowe cechy, które mają za zadanie zwiększenie wydajności, stabilności oraz bezpieczeństwa tej w pełni wspieranej platformy. Wydanie LTS ma na celu dalszą ekspansję komercyjnego ekosystemu złożonego z dostawców oprogramowania, sprzętu oraz usług, którzy wspierają Ubuntu Server. 

Wydłużony okres wsparcia jest krokiem naprzeciw potrzebom sektora biznesowego, wymagającego użytkowania systemu przez okres kilku lat. Pozwala również dostawcom sprzętu i oprogramowania na użycie Ubuntu Server jako platformy do budowania rozwiązań komercyjnych. Duża grupa producentów już zadeklarowała swoje wsparcie dla Ubuntu 8.04 LTS, i wciąż kolejni dostawcy testują i certyfikują to wydanie pod swoje rozwiązania. Ubuntu 8.04 wyraźnie staje się godnym partnerem serwerowego wydania systemu oraz konkurentem Windows XP i Vista w sieciach korporacyjnych. Sama edycja serwerowa Ubuntu 8.04 śmiało może stawać w szranki z komercyjnymi dystrybucjami Linuksa: zawarto w niej aplikacje związane z monitorowaniem (Munin), tworzeniem kopii zapasowych (Bacula), współpracą z domenami Active Directory Microsoftu czy szyfrowaniem ruchu. Oczywiście nie zapomniano o standardowym module AppArmor oraz jako nowości - oficjalnym udostępnieniu SELinuksa. Oczywiście oba te składniki przydadzą się bardziej w środowiskach korporacyjnych i w maszynach narażonych na dokuczliwe ataki wykorzystujące m.in. przepełnienie bufora. 

 

Solidne Podstawy Ubuntu 8.04 LTS Server Edition

Ubuntu 8.04 LTS Server Edition jest czwartym wydaniem serwerowym firmy Canonical. Jest to wydanie posiadające gwarancję 5 lat wsparcia i poprawek bezpieczeństwa. Spośród wielu nowych i uaktualnionych cech rozbudowanej wersji LTS można wymienić:

 * Szeroki wachlarz aplikacji infrastruktury sieciowej, wliczając w to aplikacje do uwierzytelniania (FreeRadius), monitorowania (Munin), sieci VPN (OpenVPN) i wykonywania kopii zapasowych (Bacula).

 * Zwiększone bezpieczeństwo dzięki zintegrowanym politykom aplikacji AppArmor i zwiększonym zabezpieczeniom jądra.

 * Poszerzony zakres możliwości przechowywania danych obejmuje obsługę iSCSI i DRDB.

 * Ponad 500 wspieranych pakietów, oraz dostęp do ponad 20.000 dodatkowych komponentów zbudowanych dla 8.04 LTS.

 * Zintegrowana zapora ogniowa w celu ochrony serwerów podłączonych do Internetu

 * Możliwość pełnej aktualizacji z wersji 6.06 LTS. 

 * Uwierzytelnianie z FreeRadius, monitoring z Munin, OpenVPN i Bacula dla backupów.

 * ppArmor i kernel hardening w celu poprawy bezpieczeństwa systemu.

 * Obsługa iSCSI i DRBD.

 * Integracja z Active Directory dzięki LikeWise Open “z pudełka”.

 * Opcjonalnie dostępne Open JDK (otwarta Java) od Suna. 

 * Zwiększone wsparcie dla wirtualizacji: KVM, JeOS — Ubuntu lepiej zachowuje się teraz zarówno jako system host jak i działając w maszynie wirtualnej.

 * Integracja z Active Directory jako usługa standardowa, zapewniana przez LikeWise Open

 * Ubuntu jest pierwszą dystrybucją, która zawiera oprogramowanie Open JDK firmy Sun jako opcję.

 * Certyfikowane aplikacje dla Ubuntu 8.04 LTS Server Edition od Alfresco, IBM, VMWare, Parallels, Qumranet, Tresys, Zarafa, Zend, Zimbra, Zmanda i wielu innych dostawców.

 

Najczęściej Wybierana Platforma Wirtualna

 * Dołączenie KVM jako hosta do wirtualizacji aplikacji i systemów operacyjnych.

 * Znaczące modyfikacje jądra w kierunku optymalizacji używania zasobów podczas pracy w środowisku wirtualnym.

 * Ubuntu JeOS ulepszony do optymalizacji urządzeń wirtualnych, gotowy do pracy w środowisku VMWare lub KVM na dowolnym systemie. 

 

Wsparcie Techniczne Serwera

 * System zarządzania i monitorowania Ubuntu, Landscape, pozwala na lepsze zarządzanie bezpieczeństwem, obsługą i aplikacjami.

 * Aplikacje oraz podstawowy system są wspierane przez zespół Global Support Services (GSS) firmy Canonical.

 * Certyfikowane wsparcie dla 64-bitowych serwerów firmy Sun, jak: Sun Fire X2100 M2, X2200 M2 i Sun Fire X4150. 

O tym, że Canonical poważnie myśli o rynku przedsiębiorstw może świadczyć chociażby fakt, że firma postarała się o oficjalny certyfikat Sun Microsystems. Jest to pierwszy producent serwerów, który wydał taki certyfikat dla Ubuntu. Obejmuje on m.in. serwery Sun Fire X2100 M2, X2200 M2 i Sun Fire X4150. Ubuntu 8.04 korzysta z oprogramowania firmy Likewise Software -Likewise Enterprise - dzięki któremu linuksowy system może łączyć się z microsoftowym Active Directory. Kluczową sprawą jest integracja z windowsowymi sieciami - mówi Mark Shuttleworth, prezes Canonical. Wsparcie dla Serwera Ubuntu można wykupić bezpośrednio w firmie Canonical pod adresem https://shop.canonical.com lub należy skontaktować się z działem sprzedaży w celu uzyskania dalszych informacji. 

 

Ceny, Dostępność i Informacje Techniczne

 * Dokładne i obszerne informacje dotyczące 8.04 LTS Ubuntu Server Edition można znaleźć na www.ubuntu.com/server

 * Ubuntu 8.04 LTS Server Edition jest dostępne do pobrania pod adresem: 

http://www.ubuntu.com/download

 

UBUNTU 8.10 Intrepid Ibex

Nieustraszony Koziorożec, w Polsce Intrygująca Iranka

Wydana jesienią w dniu 30 października 2008, wspierana do kwietnia 2010 roku. 

Oficjalnie wydana wersja Ubuntu wersja 8.10 przyniosła nam między innymi wsparcie dla urządzeń 3G, sesję gościa o ograniczonych uprawnieniach, możliwość szyfrowania katalogów użytkownika, oraz większe wsparcie dla wirtualizacji w wersji server. Jak zwykle nowa wersja przyniosła sporo uaktualnionych aplikacji między innymi: najnowsze 

 * GNOME 2.24, 

 * X.Org 7.4, 

 * jądro 2.6.27, 

 * Network Manager 0.7, 

 * KDE 4.1.2, 

 * OpenOffice.org 2.4.1, 

 * Apache 2.2, 

 * PostgreSQL 8.3, 

 * PHP 5.2.6, 

 * LTSP 5.1, 

 * Flashplayer 10.

Domyślne środowisko graficzne w Ubuntu to wersja 7.04 (Feisty Fawn). Popularnosc zdobyl glownie przez swoja prostote, mozliwosciach i latwosci w osbludze. Instalacja tego systemu jest bardzo prosta,podobnie jak w Mandrivie, wygląda jak instalacja programow w systemie Windows tzn. przechodzimy od kroku do kroku. 

Wspierane platformy:

- 64-bit

- PPC

- Kompatybilne z Intel x86

Ubuntu 8.10 bardzo pozytywnie zaskoczył użytkowników szybkością uruchamiania aplikacji i responsywnością. Błyskawicznie się także wyłącza, ale za to wstaje trochę dłużej od poprzednich wersji. Nieoptymalizowany po użytkownika Intrepid Ibex działa dużo szybciej, niż starsze wersje dystrybucji po intensywnej kuracji odchudzającej i optymalizującej. Ubuntu 8.10 z litanią autostartowanych apletów i nowenną usług, zeżarło nieco ponad 230 MB RAM. Ale po wyłączeniu Update Manager'a i kilka innych zbędnych świrunków, można zmieścić się w dwóch setkach RAM z zerem na SWAP-ie. Różnicy w szybkości nie czuć, ale użytkownicy z małą pamiecią RAM mają komfort psychiczny, nie marnują pamięci i procka. 

Zmian doczekało się menu opuszczania systemu, wylogowania oraz wyłączania systemu. Nie ma teraz wielkiego prostokątnego okna, ale są trzy mniejsze: do zamrażania, do wylogowania i do zamykania systemu. Generalnie lepiej, bo zmniejszono prawdopodobieństwo omyłkowego zamknięcia systemu przy próbie wylogowania. 

Ubuntu 8.10 działa naprawdę szybko w porównaniu chociażby do Ubuntu 8.04 Przyciężka Kobyła. Poza tym nic nowego, bo nowa wersja dystrybucji to tak naprawdę nowe wersje zewnętrznych aplikacji, które po złożeniu tworzą takie distro jak Ubuntu 8.10. System jest wciąż ten sam: z Firefoxem, na jądrze Linux, z Synaptikiem, Gimpem i OpenOfficem na pokładzie. Jednak wersja zasługuje w pełni na miano nowej, bo nastąpiła zmiana wewnątrsystemowa - szybkość działania wszystkiego. Słowa zapowiedzi optymalizacji rzucone kilka miesiecy przed wydaniem okazały się być prawdziwe. System świetnie się pracuje, stabilnie działa i co najbardziej zdziwiło wielu użytkowników, to Opera na tym Ubuntu działa w znacznie wydajniej od tej na Windowsie. Chodzi o strony nafaszerowane JavaScriptem, Ajaxami i flashem. Na Windowsie na takich stronach lubi przycinać a przewijanie wygląda jak pokaz slajdów, a na Ubuntu szystko działa płynnie i bez zająknięcia. 

 

Polskie Ubuntu 8.10PL Intrygująca Iranka

Zgodnie z zapowiedzią, dnia 6 XII 2008 ukazała się Intrygująca Iranka, czyli polski remix Ubuntu 8.10 utworzony pod polskich użytkowników. Polska wersja to nic innego jak znane Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex, spolszczone i okodekowane tak jak to tylko możliwe. Bez kłopotu odtworzysz na nim prawie każdy format muzyczny - w tym ten najbardziej interesujący, obejrzysz prawie każdy film DVD, posłuchasz internetowego radia. 

OpenOffice rozrósł się już tak bardzo, że nie dał się cały wcisnąć na płytkę, dzięki temu ostały się Pidgin i Transmission. 

Jak w oprzednich remiksach usuniete zostały:

- niepolskie języki

- niepolskie fonty

- różne takie niepolskie różności

- evolution i parę drobiazgów

- gry

- examples

i inne rzadkoużywane pakiety. 

A dodano sporo pakietów potrzebnych w Polsce między innymi:

- pełne spolszczenie

- polskie manuale i inne

- drukarkę pdf-ów

- ndiswrappera

- fonty deja-vu

- kodeki (prawie wszystkie z wyjątkiem nieśmiertelnych wmv)

- pełen compiz z emeraldem i, jak poprzednio, avantem

- różne ekstradodatki

- poradnik

- wsparcie dla .docx i reszty z Office’a 2007

- jak zwykle skrypt wszystkoinstalujący (z ekstra repozytoriami). 

 

UBUNTU 9.04 Jaunty Jackalope

Żwawy Rogaty Zając, w Polsce Jurny Jarząbek

Wydana wiosną, 23 kwietnia 2009, wspierana do października 2010 roku. 

O godzinie 11:29 czasu polskiego na serwerach Ubuntu pojawiła się finalna wersja systemu. Obrazy instalacyjne oraz Live dostępne były zarówno dla architektury x86, jak i x64.

Ubuntu 9.04 posiada wsparcie dla systemu plików ext4, środowisko Gnome 2.26, usprawnienia z zakresu szybkości uruchamiania, możliwość dostosowywania i zmiany powiadomień notyfikacji i nowy serwer X.Org 1.6. Widoczna jest lepsza wydajność, szybszy rozruch systemu i funkcja optymalizacji czcionek ekranowych. System oparto na kernelu 2.6.28. 

Pulpit wersji 9.04 prezentuje się zatem w niezmienionej formie odcieni brązu, wzbogacony, o ile pozwala na to sprzęt, w miłe dla oka efekty 3D. Górny panel prawie wcale się nie zmienił, począwszy od pierwszego wydania Ubuntu. Standardowa i kompletnie wyposażona odmiana systemu nadal mieści się na jednej płycie CD. Tak jak w poprzednich wersjach, również Ubuntu 9.04 jest przygotowany jako system Live, z tego poziomu można zainstalować dystrybucję na dysku. W nowej edycji lekkiemu odświeżeniu poddano szatę graficzną, czego najbardziej widocznym efektem jest pasek postępu widoczny w czasie bootowania, a także tło ekranu logowania. Zoptymalizowano wielkości fontów dostosowaniem dpi fontu w zależności od ustawień monitora zamiast standardowych 96 dpi. W gnome-display-properties poprawiono konfigurację wyświetlania i obsługi wielu monitorów. 

W skład wydania wchodzą następujące programy oraz zestawy programów:

 * Linux 2.6.28 – jądro systemu, kernel, 

 * GCC 4.3.3 – zestaw kompilatorów,

 * Xorg 7.4 – system wyświetlania grafiki,

 * GNOME 2.26.1 – podstawowe środowisko pracy, 

 * klient poczty Evolution 2.26.1, 

 * edytor grafiki Gimp 2.6.6, 

 * odtwarzacz wideo Totem 2.26.1, 

 * komunikator internetowy Pidgin 2.5.5, 

 * OpenOffice.org 3.0.1 – pakiet biurowy,

 * Mozilla Firefox 3.0.8 – przeglądarka internetowa, 

 * Upstart - nowoczesnego system inicjalizacyjny, 

 * F-Spot Manager, 

 * odtwarzacze Rhythmbox Music, 

 * Brasero 2.26 – wraz z nowym GNOME dołączono nową wersję Brasero.

 * Eucalyptus - pozwala na łatwe i szybkie zarządzanie serwerami wykorzystanymi w technologii cloud computing, 

 * dovecot-postfix – pakiet przygotowany specjalnie do szybkiego uruchomienia usług pocztowych m.im. SMTP, POP3 i IMAP wraz z TLS i SASL. 

Za pośrednictwem przejętego z Debiana systemu zarządzania pakietami można doinstalować jeszcze ponad 25.000 pakietów, w tym wiele aplikacji desktopowych, narzędzi programistycznych, programów serwerowych i narzędzi systemowych. Dostęp do potrzebnych repozytoriów z oprogramowaniem: 

- main z dystrybucją główną, 

- universe z pozostałymi darmowymi narzędziami, 

- multiverse z oprogramowaniem komercyjnym oraz 

- restricted z własnościowymi sterownikami 

jest łatwy dzięki intuicyjnym narzędziom do zarządzania pakietami. 

Instalacja za pomocą graficznego instalatora z systemu Live nie uległa niemal żadnym zmianom w porównaniu z wersją poprzednią. Wystarczy kilka kliknięć myszką, aby mieć na dysku gotowy do użytku system Ubuntu 9.04. W przypadku znacznie mniejszej ilości pamięci RAM niż 512 MB instalacja z systemu Live przebiega jednak bardzo powoli. W takim wypadku lepiej zdecydować się na instalator bez systemu Live (Instaluj Ubuntu) lub skorzystać z trybu tekstowego wersji Alternate Install. 

System Ubuntu 8.04 sam wykrywa i poprawnie instaluje cały sprzęt, także na laptopach. Wliczając w to karty graficzne, czytniki kart, bluetooth, touchpady, klawiatury z dodatkowymi klawiszami oraz kamerki internetowe. Żadnej ingerencji ze strony użytkownika, wszystko działa zaraz po instalacji Ubuntu. Nawet telefony takie jak Nokia E71, 6103, N70 po podłączeniu są wykrywane i automatycznie instalowane jako modemy, jedyne co trzeba zrobić to wybrać sieć spośród wyświetlonych i komputer automatycznie łączy się z internetem. 

Po instalacji należy dodać repozytoria medibuntu (jaunty) oraz smplayer (intrepid), wszystko zaktualizować, zainstalować dodatkowe potrzebne apliacje i po 1-2 godzinach ma człowiek gotowy do pracy komputer lub laptop. Flash, kodeki, java, pakiet biurowy i odtwarzacz video automatycznie wykrywający kodowanie napisów. System startuje jakieś 30 procent szybciej niż wersja poprzednia. Sam system po uruchomieniu używa niecałe 300 MB RAM. Większość aplikacji chodzi szybko i nic nie można im zarzucić, OpenOffice 3 uruchamia się na zimno w około 6-8 sekund, zależnie od rodzaju sprzętu. 

System Ubuntu 9.04 prezentuje się dość ładnie, zostało zmienione okno logowania i dodano nowe style. Ciekawą rzeczą jest nowy system powiadomień, komunikuje się z nami teraz za pomocą chmurek, które, gdy najedziemy na nie myszką, stają się niewidoczne nie przeszkadzając nam w pracy. System Ubuntu 9.04 chodzi szybko, radzi sobie z ogromną liczbą sprzętu i generalnie ładnie wygląda, stąd wielu uzytkownuków sądzi, że to jedno z lepszych wydań od dłuższego czasu. 

 

Polskie Ubuntu 9.04 PL Jurny Jarząbek

Lista zmian względem płyty z “oryginalnym” Ubuntu

Z lokalego Polskiego remiksu usunięto: 

 * programy Windows,

 * języki obce (do zera prawie),

 * egzotyczne fonty,

 * examples,

 * gnome-games,

 * evolution,

 

Dodane w Polskiej zostały: 

 * oczywiście jak zawsze pełne spolszczenie, w tym manuale i dodatkowe fonty dejavu,

 * kodeki, wszystkie możliwe do legalnego rozpowszechniania w Polsce,

 * klient poczty Thunderbird,

 * pełny Compiz, z poprawką pozwalającą na działanie na kartach Intel,

 * dodatki do komunikatora Pidgin,

 * XChat,

 * libdvdcss2, która pozwala na oglądanie szyfrowanych DVD,

 * gufw, czyli graficzny konfigurator zapory,

 * ndiswrapper z graficznym GUI – konfigurator kart WiFI za pomocą sterowników Windows,

 * kilka rozszerzeń do OO-org (np. pdfimport),

 * wirtualną drukarkę plików pdf,

 * mc, wygodny konsolowy menadżer plików,

 * kilka dodatków do nautilusa,

 * startupmanager,

 * hardinfo,

 * kilka “malutkich” gierek,

 * instalator UbuDSL (po wydaniu płyty pojawiła się poprawiona wersja UbuDSL – do pobrania ze strony programu),

 * jak zwykle przewodnik po świecie Ubuntu,

 * nowy, zdecydowanie lepszy skrypt instalujący wszystko co na płycie nie mogło się znaleźć z przyczyn prawnych i “objętościowych”, oraz pozwalający na konfigurację systemu. Skrypt jest “uniwersalny”. Uruchomiony na “zwykłym” Ubuntu także pozwoli na jego łatwe i szybkie skonfigurowanie.

 * tapety i ekran logowania.

Autorką tapet oraz ekranu logowania jest "Ubunciak". Wykorzystane zostało zdjęcie Wilfrieda Bernsa (na licencji CC SA 2.0de) oraz motyw HumanRemix (na licencji GPL). 

System w czasie instalacji z dostępem do Internetu pobiera dodatkowe paczki językowe, a w razie braku tegoż informuje o niepełnej obsłudze języka po pierwszym uruchomieniu – wszystko to można zignorować, bowiem chodzi tu o język angielski. 

Oczywiście wraz z Ubuntu 9.04 debiutują także nowe odmiany systemu, m.in. Kubuntu, Edubuntu i Xubuntu.

Dzięki uprzejmości opiekunów serwera ftp.vectranet.pl pliki ISO dostępne są także na serwerze ftp.


 

UBUNTU - 9.10 - Karmic Koala - Karmiczny Miś Koala

UBUNTU - 9.10, - Karmic Koala czyli Karmiczny Miś Koala - Wydanie Jesień, 26 październik 2009 roku. 

Ubuntu 9.10 Karmic Koala czyli Karmiczny Koala – taka nazwę nadano kolejnemu wcieleniu dystrybucji Linux, Ubuntu. Niespełna tydzień po wydaniu wersji RC, Canonical wydaje ostateczną wersję swojej najnowszej dystrybucji Linuksa - Ubuntu 9.10, znanej również jako Karmic Koala. Ubuntu 9.10 przetłumaczono na 25 języków, w tym również polski. Nieco w cieniu premiery systemu Microsoft Windows 7, irma Canonical udostępnia ostateczną wersję swojej nowej dystrybucji Linuksa. Ubuntu 9.10 o nazwie kodowej Karmic Koala nie niesie ze sobą wielu zmian, w porównaniu z wersją beta, poza oczywistymi naprawami błędów oraz zaktualizowanymi wersjami zawartych w nim paczek. Do dyspozycji mamy nieco lepszy ekran logowania oraz efektowne animacje przejścia bootsplasha. 

To jedenaste wydanie Ubuntu od początku projektu, który nastąpił pięć lat temu czyli w 2004 roku. Przez ten czas Canonical zdołał zrobić ze swojej dystrybucji system operacyjny, stawiany przez popularne media w jednym rzędzie z Windows i Mac OS X. Choć udział Linuksa na rynku nie wzrósł od Ubuntu wykładniczo, to na pewno tak się stało z szumem medialnym wokół wolnego systemu, który przestał być postrzegany jako specjalistyczne narzędzie tylko dla brodatych mężczyzn, chodzących w spodniach na szelkach i grubych okularach. 

Ubuntu 9.10, wydane tydzień po światowej premierze Windows 7, ma stanowi silną wolną alternatywę dla systemu Microsoftu. Jane Silber, dyrektor operacyjny Canonicala powiedziała: „Ubuntu 9.10 daje użytkownikom więcej powodów niż kiedykolwiek wcześniej, aby rozważyli Linuksa jako jedną ze swoich opcji, gdy zastanawiają się nad wyborem systemu operacyjnego. Dostarczamy platformy, która jest łatwa w użyciu, przyjazna dla Sieci i znakomicie wygląda”.

W ostatnich dwóch tygodniach przed wydaniem stabilnej edycji Ubuntu zaktualizowane zostały pakiety jądra. Teraz opierają się na jądrze Linux kernel 2.6.31.1. Dla posiadaczy kart graficznych Intela, KMS (Kernel Mode Setting) są domyślnie aktywne. W Ubuntu 9.10 Karmic Koala znajdziemy również oprogramowanie Quickly, które pomoże programistom w prostym i szybkim budowaniu i dzieleniu się aplikacjami dla Ubuntu. Ubuntu 9.10 KC oferuje ponadto ulepszony framework audio, usprawnioną łączność szerokopasmową 3G, odświeżone Software Center oraz usługę internetową Ubuntu One - łatwe wykonywanie kopii zapasowej, synchronizacji czy dzielenie się plikami. Znajdziemy tu również przeglądarkę Firefox 3.5, pakiet OpenOffice.org 3.0 oraz aplikację F-Spot

W porównaniu z poprzednikiem - wydanym w kwietniu 2009 Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope - oferować ma m.in. krótszy czas rozruchu, poprawki w interfejsie oraz nowe centrum aplikacji (Ubuntu Software Center). Za pośrednictwem tego ostatniego możliwe jest łatwe dodawanie i usuwanie programów. Nowa wersja systemu zawiera zintegrowane wsparcie usługi Ubuntu One - umożliwiającej składowanie i synchronizację danych online. O wiele szybszy start systemu po włączeniu komputera stał się możliwy dzięki zastąpieniu starego systemu inicjalizacji usług systemowych System V init przez mechanizm Upstart. Najnowszy system Canonicala korzysta już domyślnie z szybkiego systemu plików ext4 i menedżera bootowania grub2. 

Jak podałą oficjalna strona Ubuntu, jego twórcy postawili sobie kilka celów przy tworzeniu tej wersji systemu – ma być szybki, działać płynnie, wyglądać jeszcze lepiej i ma mierzyć w chmury jak Miś Koala. Ubuntu przynosi mniejsze i większe zmiany, które na celu mają przede wszystkim jedno – stworzyć z Ubuntu najbardziej przyjazny system dla użytkownika. Start został przyspieszony i przeprojektowany. Usprawniono obsługę dźwięku i dodano wsparcie dla połączeń 3G. Wraz ze Społecznością Ubuntu powstała inicjatywa “100 Paper Cuts“, której celem jest wskazywanie słabych punktów systemu, mających wpływ na jego wygodne użytkowanie. Do tej pory wprowadzono 50 poprawek, dotyczących m.in. niekonsekwencji w nazewnictwie czy nieprzemyślanego wyboru aplikacji. 

Usability całego systemu uległo, zdaniem twórców systemu, znacznej poprawie – a to dzięki projektowi One Hundred Paper Cuts, który pozwolił na zidentyfikowanie tych drobnych niedogodności, które drażniły użytkowników i ich „zaleczenie”. Szef projektu, David Siegel powiedział wówczas „jeśli znajdziemy i wyleczymy sto skaleczeń papierem, Ubuntu 9.10 będzie najbardziej wygodną w użytkowaniu wersją systemu, jaką do tej pory wydaliśmy”. Poprawiono także kwestie bezpieczeństwa. W związku z coraz popularniejszymi atakami skryptowymi, które wykorzystywały pliki PDF, domyślny czytnik dokumentów środowiska GNOME – Evince – został zabezpieczony profilem AppArmor

Nowy Kernel 2.6.31.1

Nowe jądro systemu przynosi ze sobą wiele zmian, zwłaszcza w kwestii sterowników do kart graficznych Intela i starszych kart AMD/ATI. Zmiany obejmują także usprawniony proces ładowania kernela, nowe sterowniki do kamerek internetowych i kart WiFi, sterownik dla kart dźwiękowych Creative X-Fi (wcześniej trzeb było instalować go ręcznie), obsługę USB 3.0 i wiele więcej. 

GNOME 2.28.1

Nowa wersja środowiska GNOME przynosi ze sobą wiele usprawnień w tym nowy multikomunikator – Empathy.

Centrum oprogramowania Ubuntu to program, który można nazwać przeglądarką oprogramowania dla Ubuntu. Wersja 9.10 wyposażona została w Gnome 2.28.1, linux-kernel w wersji 2.6.31.1. Zestaw efektów pulpitu Compiz fusion co zostało zapoczątkowane bodajże od wersji 7.04. 

Ubuntu Netbook Remix - Edycja na Notebooki

 

Pozostałe Nowości Ubuntu 9.10

Spośród pozostałych nowości można wymienić:

internetowy katalog ułatwiający synchronizację danych między komputerami oraz pozwalający w bardzo prosty sposób dzielić się plikami z innymi – Ubuntu One (darmowe konto ma pojemność 2GB)

uaktualnioną domyślną przeglądarkę internetową – Firefox 3.5.x

nowy menadżer uruchamiania – GRUB 2

domyślny format partycji – Ext4

narzędzie usprawniające tworzenie oprogramowania dla Ubuntu – Quickly

i wiele więcej...

Ubuntu 9.10 w wersji biurkowej będzie wspierane przez 18 miesięcy.

Oczywiście razem z Ubuntu wydano także nowe wersje oficjalnie wspieranych odmian systemu:

Kubuntu – http://kubuntu.org/news/9.10-release

Xubuntu – http://xubuntu.org/news/9.10-release

Edubuntu – http://edubuntu.org/news/9.10-release

Mythbuntu – http://mythbuntu.org/9.10/release

Ubuntu Studio – https://wiki.ubuntu.com/UbuntuStudio/9.10release_notes

KDE 4.3.2 - Kubuntu 9.10

W Kubuntu dostępna jest nowa wersja środowiska KDE. Kubuntu 9.10 jest oparty na środowisku KDE 4.3.2 i zawiera następujące aplikacje i funkcjonalności: Przeglądarkę Kanqueror, Amarok 2.2, KPackageKit 0.4.2, K2b 3 w wersji Alpha 3, Userconfig 0.9, QtCurve 0.68.0, kcm-gtk 0.5.2, ulepszony NetworkManager, widżet KDE Microblogging Plasma, integrację OpenOffice KDE, instalator Firefoksa oraz Message Indicator. Kubuntu Netbook Remix - Kubuntu także doczekało się swojej edycji na netbooki.

Xubuntu 9.10 - Ubuntu z Xfce

Z drugiej strony, Xubuntu 9.10 oparte jest na środowisku XFCE 4.6.1 i zawiera kilka zaktualizowanych aplikacji, nowe projekty graficzne oraz naprawione błędy. Ubuntu 9.10 jest już jedenastym wydanie systemu operacyjnego Ubuntu. Dostępny jest w trzech wersjach - Desktop Edirion, Netbook Remix oraz Server Edition.

Edycja serwerowa Ubuntu 9.10

Poza nową wersją serwerową powstała także wersja przeznaczona specjalnie do obsługi chmur (cloud computing): http://www.ubuntu.com/cloud

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim wysokich transferów.

 

Karmelkowy Koliberek - Polski remix Ubuntu 9.10

Niewiele ponad 2 tygodnie po premierze Karmic Koala, Karmicznego Misia pojawił się w Polsce kolejny remix – Karmelkowy Koliberek. Jak zwykle wprowadzono w nim kilka drobnych zmian, aby system był jeszcze bardziej przyjazny dla polskiego użytkownika. Szkoda tylko, że pominięto świetną nazwę Karmiczny, bo pewnie ze Wschodem się kojarzy! 

Zmiany względem “oryginalnego” Ubuntu 9.10

Z płyty usunięto:

programy Windows

języki obce (system w czasie instalacji pobiera pakiety z językiem angielskim jeśli ma dostęp do internetu, a jeśli nie ma to przy pierwszym uruchomieniu informuje o “niekompletnej obsłudze języka” co można zignorować)

niektóre fonty

examples

trochę gierek

całe Mono (czyli przy okazji f-spot i “żółte karteczki”)

Empathy

Transmission

 

Za to dodano:

język polski (jak zwykle)

Pidgin (z wtyczką do obsługi sieci Tlen.pl)

Deluge

XChat

kodeki

klucz do szyfrowanych DVD

“drukarka” PDF-ów

graficzny interfejs firewalla

instalator windowsowych sterowników WiFi

UbuDSL

podrasowany pod kątem remiksu skrypt konfigurujący

przewodnik “start z Ubuntu”

gThumb

Cheese

drobne dodatki do Nautilusa (open-terminal, zmiana rozmiarów obrazków)

mc

unrar-free

fonty DejaVu

HardInfo

dodatki do Compiza (Emerald, Fusio-Icon, konfigurator) – cały Compiz został usunięty z płytki UNR

dodatki do OO.org (pdfimport itp.)

tapetę i xsplash przygotowane przez Ubunciaka

Tapety można pobrać też z naszego serwera – karmelkowy-koliberek-grafiki.tar.bz2

Do ich stworzenia wykorzystano grafikę: Ensifera_ensifera.jpg

Dodatkowo paczka z alternatywnymi grafikami (autorstwa Ubunciaka): karmelkowy-koliberek-grafiki-alternatywne.tar.bz2

Karmelkowy Koliberek jako edycja Ubuntu wspięło się aż na piąte miejsce na top liście serwisu linuxTRACKER! 


 

Pulpit Ubuntu 10.4

UBUNTU 10.04 - Lucid Lynx 

Świetlisty Ryś - Wiosna 2010

Zespół Ubuntu z dnia 29/30 kwietnia 2010 wydał nowe Ubuntu w wersji 10.04 LTS (Long-Term Support). Wydanie to obejmuje edycję Desktop ze wsparciem do kwietnia 2013 roku oraz Server, której wsparcie kończy się w kwietniu 2015 roku. Jednocześnie wydane zostały popularne odmiany - Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu oraz Ubuntu 10.04 Netbook, która jednak nie posiada długiego wsparcia technicznego i skończy się ono po 18 miesiącach. Z pewnością pierwszą rzeczą, która rzuci sie w oczy będzie zmiana kolorystyki - brąz został zastąpiony fioletem. Poza tym zmiany w wielkim skrócie obejmują czas startu, nowe wersje oprogramowania oraz integrację z serwisami społecznościowymi jak i Ubuntu One Music Store. 

Lucid Lynx, bo taka jest nazwa kodowa nowej wersji Ubuntu, przynosi ze sobą wiele nowości. Poza standardowymi aktualizacjami środowisk graficznych, kerneli i poszczególnych programów pojawiły się także zupełnie nowe pozycje. Zgodnie z dwuletnim cyklem jest to wersja z przedłużonym okresem wsparcia technicznego (Long Time Support, LTS). Lynx został wydany jako LTS (Long Term Support), co oznacza, że będzie wspierany przez 3 lata w wersji desktopowej oraz przez 5 lat w wersji serwerowej. 

 

Aktualizacje

Z najważniejszych wypada wymienić kernel 2.6.32 (z niektórymi modułami przeportowanymi z 2.6.33), GNOME 2.30, KDE SC 4.4, XFCE 4.6, X.org server 1.7.5, OpenOffice.org 3.2, Firefox 3.6.3, GCC 4.4.3, Python 2.6.5. Znane już z Ubuntu 9.10 Centrum Oprogramowania Ubuntu otrzymało ulepszony interfejs użytkownika. Wiele innych mniejszych i większych programów również pojawiło się w nowszych wersjach. Z systemów usunięto HAL co znacznie przyspieszyło proces uruchamiania systemów. 

 

Kontrowersyjne zmiany

Przynajmniej 3 modyfikacje wywołały sporo emocji i długie dyskusje na stronach i forach poświęconych Ubuntu. Chodzi tutaj o przeniesienie przycisków do obsługi okien na lewą stronę belki tytułowej (zamknij, minimalizuj, maksymalizuj, w GNOME), usunięcie z podstawowego zestawu oprogramowania Ubuntu edytora grafiki The GIMP (w zamian, póki co, nie dodano żadnego innego programu tego typu) oraz zmiana kolorystyki na fioletową. Oczywiście GIMP-a można w każdej chwili zainstalować z repozytoriów, przyciski przenieść z powrotem na prawą stronę, a wygląd zmienić. 

 

Nowości Ubuntu 10.4

GNOME doczekało się kilku zmian – poza wspomnianą wcześniej organizacją belek tytułowych okien, na panelu pojawiło się nowe społecznościowe MeMenu zintegrowane z komunikatorem Empathy, klientem społecznościowym Gwibber oraz Ubuntu One. MeMenu, które integruje system z takimi serwisami jak Facebook czy Twitter. W Nautilusie pojawiła się możliwość otwarcia dwóch paneli z zawartością różnych katalogów obok siebie. W zestawie prostych gier pojawiła się nowa pozycja – gbrainy. Dodano MessagingMenu, który grupuje w jednym miejscy wszystkie powiadomienia z komunikatorów, klientów poczty oraz klientów IRC. 

Wspomniany powyżej Gwibber to program, który pozwala blogować za pośrednictwem bardzo popularnych ostatnio sieci społecznościowych (m.in.: Twitter, Facebook).

Rhythmbox został zintegrowany z nową usługa stworzoną przez Canonical – Ubuntu One Music Store. Jest to sklep internetowy, w którym zakupić można muzykę w wysokiej jakości plikach mp3, bez zabezpieczeń DRM.

Do podstawowego zestawu oprogramowania dodano również PiTiVi – prosty edytor wideo oraz Simple Scan (Proste skanowanie) – łatwy w obsłudze program do skanowania, który zstąpił XSane.

Z bardziej technicznych spraw należałoby wspomnieć o nowym otwartym sterowniku do kart graficznych NVIDIA – Nouveau oraz nowym programem zarządzającym graficzną stroną procesu uruchamiania systemu – Plymouth.

Na płycie z systemem znalazło się też miejsce dla finalnej wersji podręcznika Ubuntu. Podręcznik Ubuntu już w fazie beta – tłumacze poszukiwani. 

W repozytoriach pojawił się internetowy pakiet biurowy Zoho.

Aktualizowanie Ubuntu

Wystarczy uruchomić menedżer aktualizacji i przy informacji o dostępności nowego wydania systemu kliknąć na przycisk Aktualizuj.

 

Pierwsze uruchomienie

System Ubuntu 10.4 po instalacji wstaje w czasie poniżej 20 sekund do ekranu logowania. Używając jednego z dwóch ostatnich (nowoczesnych) systemów Microsoftu można by  czymś takim pomarzyć, a następnie kilkakrotnie pomnożyć. Samo działanie również przebiega w generalnie sprawnie. Po uruchomieniu i zalogowaniu się do Ubuntu wita nas nowy wgląd pod warunkiem, że to nowe konto, inaczej, trzeba poprawić w ustawieniach wyglądu systemu, nazwany Ambience. Temat jest utrzymany w ciemnych kolorach i kto lubi takie będzie szczęśliwy mając tenn wystrój systemu. Kto jednak woli jaśniejsze kolory, może przełączyć się na temat Radiance. Przy czystej instalacji jeszcze parę rzeczy trzeba doinstalować, chociaż kilka różnych (applety gnoma) drobiazgów czasem wykrzycza się w systemie. 

Kolejna wersja Centrum Oprogramowania Ubuntu, wygląda o niebo lepiej od poprzedniej, choć daje wrażenie, że działające Centrum do dość spore obciążenie dla systemu. Niemiłą niespodzianką jest aktualizacja audaciousa do wersji 2.3 w której brak scrobblera, a także skórek. Czas się pożegnać z czymś co przypominało winampa z Windowsa. Można się przenieść Banshee lub Rhythmboxa. Applet Media Control z Avant Window Navigatora lepiej z nimi współpracuje. Php zostało zaktualizowane do wersji 5.3, czyli można się pobawić symfony 2.0. Palimpsest (Narzędzie do obsługi dysków) otrzymał zretuszowany interfejs i jest zdaniem userów bardziej czytelne. Ikonki w nowej wersji Ubuntu są również dopasowane, chociaż tutaj retusz co pół roku nie jest guście wielu userów i słychać narzekania. 

 

LŚNIĄCY LAMPARCIK - Polski Remix Ubuntu 10.4 Lucid Lynx

Następna odsłona polskiego wydania Ubuntu – Lśniący Lamparcik 10.04PL – jest dostępny. Zmiany jak zwykle miały na celu dostosowanie Ubuntu do potrzeb polskiego użytkownika.

Zmiany względem “oryginalnego” Ubuntu 10.04

Usunięto:

mono (czyli F-Spot i Tomboy)

Evolution

gry

materiały przykładowe (examples)

obce języki i fonty

sporo tapet

 

Za to dodano:

język polski

GIMP

Thunderbird (działa z apletem powiadamiania)

Ubuntu Tweak

kodeki (wszystkie popularne z wyjątkiem windowsowych)

pakiet deszyfrujący DVD

telepathy sunshine – wtyczka do gg

menedżer plików Tux Commander

drukarkę PDF-ów

graficzny konfigurator zapory sieciowej – Gufw

graficzny instalator windowsowych sterowników dla kart wi-fi – Ndiswrapper

menedżer zdjęć i przeglądarka grafiki – gThumb

program dla kamerek internetowych – Cheese

dodatki do Nautilusa (open-terminal, zmiana rozmiaru grafik etc.)

7zip-full

unrar-free

klienta ftp – gFTP

program do backupu danych – Déjà Dup

program do montowania obrazów płyt jako wirtualne napędy – Furius ISO Mount

dodatki do Compiza (Emerald, konfigurator etc.)

tapety z Lamparcikiem

wszystkorobiący skrypt, tym razem z graficznym GUI

Najważniejsza zmiana w stosunku do poprzednich wersji to brak UbuDSL. Projekt został porzucony i nie jest już wspierany przez twórców. Dlatego też nie został umieszczony na płytce. 

Tapety - jak w poprzedniej wersji, zostały wykonane przez Ubunciaka

Wszystkich, którzy włożyli wiele pracy na przygotowanie projektu okładki na płytę cd, Ubucentrum prosi o zapoznanie się z projektem: http://www.haiku-os.org/get-haiku/cd-paper-sleeve. Chętnie zamieszczą u siebie projekty do samodzielnego wydruku i prostego złożenia.

Firma Canonical, czyli wydawca Ubuntu, stara się przekonać miliony użytkowników komputerów osobistych do sytemu Linux jako do podstawowego systemu na komputerze i trzeba przyznać, że idzie to coraz lepiej. Wielu potencjalnych użytkowników boi się zmiany, bo jest to związane z zainstalowaniem nowego, nieznanego systemu, do którego nie byli  przyzwyczajeni. Ubuntu podobnie jak Mandriva co pół roku czynią Linux bardziej prostym i łatwym w obsłudze! Czas instalacji to 20-30 minut w zależności od posiadanego sprzętu! 

 


 

UBUNTU 10.10 "Rebeliancka Surokatka" 

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat – Rebeliancka Surokatka

Dnia 10 października 2010 roku (10.10.10) – właśnie w ten dzień została zaplanowana premiera Ubuntu 10.10 o nazwie kodowej Maverick Meerkat (w wolnym tłumaczeniu: Niezależna Surykatka lub lepiej Rebeliancka Surokatka). Tak też się stało – obrazy ISO są już dostępne do pobrania. “Perfekcyjna 10-tka już jest! Wydanie Ubuntu 10.10 można pobrać w różnych odmianach: Desktop i Server dla 32- i 64-bitowych platform x86, w wersji netbookowej oraz w rozmaitych wariantach z alternatywnymi pulpitami Kubuntu, Xubuntu, Ubuntustudio, Mythbuntu i Kubuntu-mobile. Ubuntu 10.10 przybyło i jest lepsze niż kiedykolwiek.” – takie hasło reklamuje najnowsze Ubuntu. Zatem co nowego przynosi ze sobą kolejna wersja systemu?

W wydaniu Ubuntu 10.10 skupiono się najbardziej na użytkownikach domowych oraz zastosowaniach mobilnych. Objęte 18-miesięcznym wsparciem dla desktopów, serwerów i netbooków wydanie, dostępne jest w 37 językach i jak zwykle zawiera wybrane najnowsze wersje oprogramowania dostępnego dla Linuksa. Canonical jednocześnie uruchomił program "Ubuntu Server on Cloud 10". Pozwala on na bezpłatne wypróbowanie przez godzinę najnowsze wydanie wersji Serwer w chmurze Amazona. Ubuntu 10.10 zawiera jądro Linux 2.6.35 bazujące na stabilnym wydaniu 2.6.35.4. Zawiera między innymi wsparcie dla technologii multitouch, Intel Sandybridge wraz z 82579 LOM, poprawki Apparmor, łaty na KMS oraz generalne poprawki bezpieczeństwa. W wydaniu 10.10 zostało porzucone wsparcie dla procesorów i586 i niższych.

Linux jako jądro rozwija się bardzo szybko. Środowiska graficzne i pozostałe oprogramowanie również nie próżnują, chociaż idzie im już wolniej. Ubuntu (czy też ogólnie – Linux) wyciąga w wielu przypadkach z komputera więcej niż jakikolwiek Windows. Istnieją jeszcze nieliczne aspekty w których Linux radzi sobie gorzej niż MacOS czy Windows, jednak jest ich coraz mniej. W internecie pełno jest różnych benchmarków. Ubuntu jako dystrybucja Linuksa jest szacunkowo używana przez ponad 8 milionów użytkowników z całego świata. Ubuntu jako Linux masowy i coraz popularniejszy jest coraz bardziej zwalczany w sieci przez konkurencję związaną z firmami windowsowymi oraz niektórymi producentami sprzętu, którzy zapominają o sterownikach dla Linuksa z powodu chcicy na zysk i patenty. 

Ubuntu 10.10 zawiera nowego klienta usługi przechowywania plików w chmurze Ubuntu One i połączonego z nią sklepu internetowego z niezabezpieczonymi plikami muzycznymi Ubuntu One Music Store. Dodatkowo z oficjalnych repozytoriów zainstalować można aplikację OneConf (jak na razie w wersji testowej), która za pomocą konta Ubuntu One umożliwi synchronizację aplikacji zainstalowanych na dwóch różnych kopiach systemu. 

Ciekawą zmianą, jaka została wcześniej zapowiedziana jest zmiana sposobu prezentacji wielkości plików - liczby będą podawane w systemie potęg o bazie 10 (standard SI, tj. 1 kilobajt = 1000 bajtów i.t.d.) zamiast obecnie stosowanego systemu potęg o bazie 2 (standard ICE, gdzie 1 kilobajt = 1024 bajty i.t.d.). Podobnym krokiem poszło do tej pory jedynie Apple - Mac OS X od wersji 10.6 (Snow Leopard) używa właśnie systemu SI. 

Zmiany nastąpiły także w narzędziu zarządzania pakietami, tak zwanym Centrum Oprogramowania Ubuntu. Przemodelowano jego główne okno, umożliwiające teraz dostęp do sekcji płatnych aplikacji oraz instalację programów z dysku twardego komputera. Domyślnie dostępne stało się nowe repozytorium oprogramowania – extra, zawierające aplikacje, które pojawiły się już po wydaniu systemu. Ze standardowego zestawu programów zniknął konsolowy menadżer pakietów Aptitude, dodano za to aplikację ppa-purge pozwalającą na łatwiejsze odinstalowywanie wersji testowych programów. 

W nowym Ubuntu znalazły się sterowniki dla kilku nowych urządzeń, na przykład touchpadów wykorzystujących technologię Multi-touch, między innymi Apple Magic Trackpad. Dzięki zawarciu w dystrybucji otwartych sterowników dla chipsetów firmy Broadcom, możliwa będzie obsługa w niej nowych kart sieciowych.

W Ubuntu 10.10 możliwe będzie odtwarzanie filmów wysokiej rozdzielczości z pomocą układu graficznego, co umożliwią to biblioteki VA API. Co warto zauważyć, do oficjalnych repozytoriów trafił także program polskiego twórcy – rozszerzenie dla komunikatora Empathy pozwalające na komunikację przez sieć Gadu-Gadu. Inną ciekawostką jest zawarcie na płycie instalacyjnej pakietu zamkniętych programów, w którego skład wchodzą na przykład wtyczka Adobe Flash i kodek pozwalający odtwarzać pliki MP3. Na ich instalację można zdecydować się przy instalacji systemu.

Wśród nowości w najnowszej wersji jądra znalazły się dwie funkcje opracowane przez Google: Receive Packet Steering (RPS) oraz Receive Flow Steering (RFS). Za ich pomocą analiza ruchu sieciowego może być rozłożona na wiele procesorów. Wybór procesora dla przetwarzania danego pakietu jest dokonywany za pomocą odpowiedniego algorytmu zapewniającego optymalne wykorzystanie mechanizmu cache.  

Udostępniona została nowa gama domyślnych tapet oraz rozszerzono funkcje wskaźnika dźwięku, który zintegrowany został z domyślnym odtwarzaczem Rhytmbox (MPD oraz Banshee również integrują się ze wskaźnikiem). Z poziomu tego wskaźnika można sterować podstawowymi funkcjami odtwarzania oraz wybierać listy odtwarzania. 

Skrócony został czas instalacji systemu poprzez przestawienie kolejności operacji, jakie użytkownik musi zrobić. Wszystkie ustawienia profilu czy strefy czasowej użytkownik wybiera po rozpoczęciu kopiowania plików na dysk. Dodatkowo podczas instalacji użytkownik może zainstalować pakiet ubuntu-restricted-extras, który zawiera m.in. wtyczki Adobe Flash czy kodeki MP3 firmy Fluendo.

 

Ogólne zmiany w Ubuntu 10.10

- w pełni natywnie obsługuje ekrany dotykowe, nawet wielodotykowe, 

- zaktualizowane pakiety z oprogramowaniem,

- przeprojektowany instalator systemu,

- możliwość wyboru btrfs jako formatu partycji,

- kernel w wersji 2.6.35,

- nowe funkcje Ubuntu One

- dodany skrót klawiszowy z Windows win+d który minimalizuje wszystkie okna 

- fonty Ubuntu – stworzone specjalnie dla Ubuntu, ustawione jako domyślna czcionka systemowa. 

Zestaw czcionek (fontów) Ubuntu Family będzie posiadał czionki regular (normalna), bold (pogrubiona), Light (lekka), Medium (średnia) dostępne aż w trzynastu wariantach. Czcionki poza włączeniem do Ubuntu są dostępne na Launchpad.net. 

 

Zmiany w Ubuntu 10.10

- GNOME w wersji 2.32 (ze względu na opóźnienie w wydaniu GNOME 3.0),

- Shotwell zastąpił F-Spot,

- aplet kontroli dźwięku pozwala kontrolować odtwarzacze multimedialne,

- Centrum Oprogramowania Ubuntu zostało rozbudowane m.in.: o zarządzanie źródłami oprogramowania (repozytoriami), możliwość instalacji plików .deb spoza repozytoriów (zamiast GDebi), możliwość zakupu płatnego oprogramowania,

- poprawiono integrację Ubuntu One z systemem

- Evolution 2.30, które jest znacznie szybsze od poprzedniej wersji

- Gwibber zawierający ostatnie zmiany w systemie autentykacji Twitter

- Oracle OpenOffice.org 3.2 office suite, 

- Mozilla Firefox 3.6, 

- Transmission 2, 

- Pidgin 2.7, 

- Mozilla Thunderbird 3.1 

- GIMP 2.6.10

 

Zmiany w Ubuntu Netbook Edition 

- Unity został domyślnym interfejsem w Ubuntu Netbook Edition,

- Evolution w UNE uruchamiane jest w specjalnym trybie przystosowującym program do małych ekranów,

- nowy wskaźnik czasu w panelu,

- Shotwell zarządza zdjęciami

- UNE wymaga sterowników zapewniających sprzętową akcelerację grafiki.

 

Zmiany w Kubuntu 

- KDE w wersji 4.5.2

- Kubuntu w wersjach Desktop i Netbook znajdują się na jednej płycie,

- Rekonq została podstawową przeglądarką,

- KPackageKit został usprawniony,

- BlueDevil został podstawowym programem do obsługi urządzeń Bluetooth,

- Pulseaudio jest podstawowym systemem dźwięku,

- Qapt-batch zastąpił install-package,

- Kubuntu Mobile Tech Preview – odmiana Kubuntu z przestrzenią roboczą przystosowaną do smartfonów.

 

Zmiany w Xubuntu 

- XFCE w wersji 4.6.2,

- Parole Media Player zastąpił odtwarzacz filmów Totem,

- Xfburn zastąpił Brasero,

- xfce4-taskmanager zastąpił Gnome-Task-Manager.

 

Zmiany w innych wersjach Ubuntu 

- Edubuntu zostało zaopatrzone w Gnome Nanny – program umożliwiający kontrolę rodzicielską,

- w Ubuntu Studio poprawiono integrację JACK z PulseAudio,

- Mythbuntu posiada MythTV w wersji 0.23.1,

- Ubuntu Server w wersji dla chmur otrzymał liczne usprawnienia procesu cloud-init.

 

Pobieranie Ubuntu 10.10

Pobieranie z odnośników na stronie domowej Ubuntu:

http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download

Odnośniki do pozostałych wersji Ubuntu znaleźć można na ich stronach domowych.

 

Jak zaktualizować Ubuntu 10.04 do 10.10

Ubuntu 10.04 to wydanie LTS (z wydłużonym wsparciem) i domyślnie będzie powiadamiać tylko o wydaniu kolejnej wersji LTS (a te wydawane są co 2 lata). Aby z dwuletniego cyklu LTS przejść na “normalny” półroczny (czyli taki, w którym znajduje się Ubuntu 10.10) należy:

- uruchomić menu System -> Administracja -> Źródła oprogramowania;

- przejść na zakładkę Aktualizacje;

- w części Aktualizacja wydania ustawić Wyświetlanie nowych wydań dystrybucji na Normalne wydania;

- kliknąć na przycisk Zamknij;

- uruchomić Menedżer aktualizacji (w menu System -> Administracja), gdzie powinna się pojawić informacja o nowym wydaniu dystrybucji wraz z możliwością jej instalacji.

 

Partycja BTRFS

Przy ręcznym partycjonowaniu dysku istnieje możliwość przeprowadzenia instalacji Ubuntu na partycji z systemem plików Btrfs. Twórcy dystrybucji nie dostosowali jednak narzędzia GRUB, tak aby mogło ono ładować obraz jądra umieszczony na partycji Next Generation Filesystem. Dlatego jeśli zdecydujemy się na Btrfs konieczne będzie posłużenie się partycją /boot z obsługiwanym przez GRUB-a systemem plików np. ext3. 

W instalatorze przy ręcznym określaniu partycji jest możliwość wyboru formatu btrfs. 

Tworzysz się partycję /boot ok 100 MB i jeżeli nie znajdziemy w wykazie gparted lub instalatora systemu plików BTRFS wydajemy w konsoli polecenie:

mkfs.btrfs /dev/sda?,

gdzie znak zapytania "?" to numer partycji na której chcemy utworzyć system plików btrfs, po czym spokojnie instalujemy system, ewentualnie tylko “/” pozostawiamy na innym systemie plików, ale to chyba mija się z celem. Jeżeli znajdziemy gparted to tworzysz sobie partycje z systemem btrfs i dalej instalujemy normalnie. Istotna jest partycja /boot z innym system plików niż btrfs, zresztą podobnie było z ex4 na początku. Chyba Grub jeszcze nie nadąża za nowymi systemami plików. 

Można także konwertować partycje poleceniem do konwersji plikopartycji:

btrfs-convert /dev/sd? (gdzie "?" oznacza odpowiednie oznaczenie partycji) 

Nie powienno być utraty danych, ale zawsze lepij zrobić aktualną kopię zapasową, jesli mamy coś ważnego w plikach i prywatnych danych. 

Canonical już jakiś czas temu informował, że Btrfs jest częściowo wdrożone w Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. Do współpracy z Btrfs udało się już przystosować na przykład Grub2. Jednak przez natłok zadań przed premierą wersji 10.10 pełna obsługa Btrfs została odsunięta i pojawi się w Ubuntu 11.04.

 

Aktualizowanie Ubuntu zainstalowanego przez Wubi obok Windowsa

Jak podaje oficjalny FAQ, jeżeli chcemy ZAINSTALOWAĆ najnowszą wersję Ubuntu poprzez WUBI, to musimy obraz płyty wkleić do katalogu, gdzie mamy to Wubi zainstalowane. 

 

Jeżeli przeglądarka Chrome nie chce się uruchamiać 

Należy skasować katalogi z ustawieniami i danymi Chrome po poprzedniej wersji Linuksa czyli po poprzedniej wersji przeglądarki. Są to w katalogu domowym pliki ukryte rozpoczynające się od ./

 

Ubuntu Rescue Remix 10.10

Andrew Zajac ogłosił 24 października 2010 roku wydanie nowej wersji systemu Ubuntu Rescue Remix 10.10, jest to dystrybucja typu LiveCD oparta o Ubuntu. Jest to dystrybucja obsługiwana z poziomu linii komend, zawierajaca środowisko pozwalające na pracę specjalistom ds. odzyskiwania danych. Wersja 10.10 zawiera najlepsze narzędzia dostępne na licencji GPL, między innymi takie jak: GNU ddrescue, PhotoRec, The Sleuth Kit. Ubuntu Rescue Remix 10.10 ma bardzo niskie wymagania sprzętowe w związku z faktem, iż nie zawiera żadnego środowiska graficznego. 

 

Super OS 10.10

Wydano system Super OS 10.10, który bazuje na dystrybucji Ubuntu 10.10. System posiada łatwą możliwość instalacji sterowników do kart graficznych NVIDIA, ATI oraz kart sieciowych Broadcom. Pojawiła się aplikacja USB Creator, która umożliwia zainstalowanie systemu na dysku pendrive. Super OS 10.10 wspiera odtwarzanie takich formatów jak QuickTime, Real video, Windows Media video, Flash, DivX i Xvid. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem hacktolive.org. 


 

 

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

W dniu 28 kwietnia 2011 roku firma Canonical wydała nową wersję systemu Linux Ubuntu 11.04. Ostatecznie pożegnano wygląd GNOME na rzecz Unity i AppMenu, zupełnie zmienił się też wygląd Ubuntu One, czyli mechanizmu integrującego system Ubuntu z chmurą. Środowisko GNOME pozostało w wersji 2.32 dla tych, którym warunki sprzetowe nie pozwalają na instalację Unity. Do Ubuntu 11.04 nie trafiły również nowe wersje aplikacji ściśle związanych z GNOME 3.0 i opartych o bibliotekę GTK3. Przy okazji premiery Ubuntu 11.04 uruchomiony został nowy serwis developer.ubuntu.com, adresowany do twórców aplikacji. Znajdziemy w nim dokumentacje i poradniki pomagające w dostosowaniu aplikacji do Ubuntu. Jest to być wersja z zaimplementowanymi „200 magicznymi wierszami kodu”, które zwiększają wydajność systemu Ubuntu Linux. 

Ubuntu 11.04 to także wiele innych nowości, w tym:

- Lepsze wsparcie dla nowego sprzętu

- Udoskonalenia we wbudowanym Centrum oprogramowania Ubuntu

- Nowe aplikacje domyślne, w tym Firefox 4, pakiet biurowy LibreOffice i odtwarzacz muzyczny Banshee

- Serwer X.Org 1.10 oraz możliwość wykorzystania nowego serwera grafiki - Wayland

- Odświeżony instalator systemu

- Scalenie wersji dla netbooków i desktopów w jedno wydanie. 

Ubuntu 11.04 to również Software Center w pełnej krasie. Centrum Oprogramowania to sklep z aplikacjami dla Ubuntu, podobny do Mac App Store czy Android Market. Podobnie jak konkurencja, umożliwi ocenianie aplikacji i ich komentowanie. Unikatową funkcją jest wypróbowanie aplikacji na serwerze, bez jej instalowania. Domyślną aplikacją do wiadomości uczyniono Thunderbirda a domyślną przeglądarką pozostał Firefox chociaż przez chwilę rozważano Google Chrome’a. W Ubuntu 11.04 umożliwia synchronizację plików między różnymi komputerami, udostępnianie treści multimedialnych w internecie, a w połączeniu z aplikacjami do zabezpieczania danych – przechowywanie kopii bezpieczeństwa w chmurze.

W wydaniu Linuksa Ubuntu 10.04 pojawił się autorski interfejs Unity — według twórców nastawiony na ergonomię i produktywność. Nie jest to nowe środowisko graficzne, a jedynie nakładka na Compiza (jeden z menedżerów okien dla systemów Linux). Dolny panel zniknął, a w zamian za to pojawił się boczny pasek, na którym wyświetlają się aplikacje oraz zamontowane napędy. Dzięki Launcher API aplikacje mogą korzystać z możliwości wyświetlenia pasków postępu, indykatorów stanu (np. w celu wyświetlenia liczby nieprzeczytanych wiadomości) a także quicklist, oferujących dostęp do popularnych zadań w aplikacjach. Pasek można skonfigurować poprzez aplikację Menedżera ustawień CompizConfig

Ubuntu 11.04 posiada możliwość uruchomienia w dwóch typach sesji: Ubuntu i Ubuntu Classic. Jeśli użytkownik wybierze sesję Ubuntu (domyślnie) to uruchomi nowe środowisko Unity. W przypadku, gdy użytkownikowi nowy interfejs Unity nie przypadnie do gustu, lub z powodów technicznych nie można było go uruchomić, firma Canonical dała możliwość pracy w klasycznym środowisku Gnome w ramach Ubuntu Classic. Dzięki Unity Ubuntu 11.04 nie będzie posiadał osobnej edycji dostosowanej do netbooków.

Razem z nowym interfejsem pojawiły się Soczewki (Unity Lenses), które służą do przeszukiwania zasobów komputera. Przy ich pomocy możemy wyszukać nie tylko pliki i katalogi, ale także listę zainstalowanych aplikacji. Użytkownik ma możliwość doinstalowania nowych soczewek, pozwalających na przeszukiwanie zasobów jak choćby treści w serwisach społecznościowych. Zgodnie z zapowiedziami w Ubuntu 11.04 dla większości aplikacji niedostępny stał się klasyczny zasobnik systemowy. Niestety część programistów nie przystosowała swoich programów do nowych wymagań. Dostęp do zasobnika mają nadal aplikacje napisane w Javie, uruchomione przy pomocy Wine oraz Skype, ale poprzez edytor ustawień systemowych można tę listę samemu poszerzyć. Zmaksymalizowane okna aplikacji będą posiadały zintegrowane z górnym panelem główne menu. Nie chodzi tutaj tylko o aplikacje wykorzystujące biblioteki GTK, ale także Qt oraz te napisane w Javie. Ubuntu 11.04 jest pierwszą wersją tej dystrybucji Linuxa, w której biblioteki Qt są domyślnie zainstalowane.

Nowe Ubuntu to nowe oprogramowanie GNU/Linux. Po kilku nieudanych próbach usunięty został Rhythmbox, którego zastępuje Banshee w wersji 2.0. Zgodnie z zapowiedziami na miejscu pakietu biurowego OpenOffice.org znalazł się LibreOffice 3.3.2. Domyślną przeglądarką pozostał Firefox, który został zaktualizowany do wersji 4.0. Pozostałe aktualizacje to X.org 1.10, Shotwell 0.9.1, Evolution 2.32.2 oraz Upstart 0.9. Całość opiera się na jądrze Linuksa w wersji 2.6.38. Centrum Oprogramowania Ubuntu od tej wersji posiada możliwość oceny i zrecenzowania programu, a ponadto na podstawie zainstalowanych już aplikacji podpowie, którymi programami możemy być potencjalnie zainteresowani. Użytkownicy, którzy zainstalują pakiet qtnx będą mogli skorzystać z funkcji która pojawi się w przyszłych wydaniach Ubuntu. Chodzi o możliwość przetestowania niektórych aplikacji przed ich instalacją w systemie. 

W Ubuntu Server dostępne są narzędzia ułatwiające budowanie rozbudowanych sieci Cobbler oraz Marionette Collective. Zaktualizowano środowisko służące do uruchomienia własnych chmur prywatnych — Eucalyptus — do wersji 2.0.2. Pojawiły się również zaktualizowane wersje PHP (5.3.5), PostgreSQL (8.4.8) oraz Ruby (1.9.1). Ubuntu sprawdza się też doskonale jako system przeznaczony do komputerów HTPC. Po zainstalowaniu XBMC przeistacza się w narzędzie w bardzo ciekawy sposób integrujące wszystkie media na dyskach lokalnych i sieciowych.  

Ubuntu z KDE czyli Kubuntu 11.04 oparte jest o środowisko graficzne KDE 4.6.2, wzbogacone o nowe okno dialogowe konfiguracji udziałów sieciowych. Od tej wersji domyślnym systemem multimediów został GStreemer, dzięki czemu Kubuntu będzie mogło korzystać z komercyjnych kodeków firmy Fluendo, dostępnych za darmo do pobrania poprzez kreatora instalacji systemu i Centrum Oprogramowania. Aplikacje GTK uruchomione pod Kubuntu domyślnie wykorzystują styl GTK Oxygen. Pojawiła się aplikacja OwnClowd, pozwalająca na synchronizację ustawień i plików pomiędzy wieloma komputerami. Zarówno Ubuntu Server jak i Kubuntu 11.04 dostępne jest do pobrania z serwerów firmy Canonical. 

Minimalne wymagania, jakie pomarańczowy Linux stawia przed sprzętem, nie są wygórowane. Jednak o Ubuntu zainstalowanym na takiej konfiguracji można powiedzieć jedynie tyle, że działa, o wygodnej pracy nie ma mowy. Oto one:

- procesor taktowany zegarem 1 GHz,

- 512 MB RAM-u,

- 5 GB wolnego miejsca na dysku,

- karta graficzna zdolna wyświetlać obraz w rozdzielczości 1024×768,

- napęd optyczny CD/DVD lub możliwość uruchomienia instalatora za pomocą pendrive'a.

Aby dało się pracować z Natty Narwhal bez rwania włosów z głowy, potrzebny jest chociaż dwurdzeniowy procesor (odpowiednik Pentium D 925 3,0 GHz), 1 GB RAM-u oraz karta graficzna porównywalna z Radeonem HD 5450 lub GeForce'em 210. Taka konfiguracja nie pozwoli jednak na uruchomienie wszystkich dostępnych w Compizie opcji. Aby to było możliwe, niezbędny jest dwurdzeniowy procesor z rodziny Dual Core lub Core 2 Duo, 2 GB RAM-u oraz karta graficzna GeForce 8600 GT. 

Firma Canonical zaleca 32-bitową (desktop-i386), bardzo powszechną jeszcze w Afryce i biedniejszych krajach na innych kontynentach. Dzięki zaimplementowanej w jądrze systemu obsłudze rozszerzenia PAE (ang. Physical Address Extension) Ubuntu nawet w tej wersji umie poprawnie zaadresować do 64 GB pamięci. Jednak właścicieli komputerów wyposażonych w procesory Core 2 Duo, Athlon 64 X2 i nowsze warto zachecić do sięgnięcia po wersję 64-bitową Ubuntu. W większości zastosowań będzie ona szybsza, ponadto im większa wydajność komputera, tym różnice w jakości są bardziej wyraźne. 

O czym trzeba wspomnieć, to poręczność i wielozadaniowość nośnika instalatora Ubuntu (płyta CD/DVD, pendrive). Nośnik umożliwia uruchomienie systemu bez ingerowania w zawartość dysku twardego. Takie rozwiązanie pozwala wstępnie zapoznać się z systemem Ubuntu bez konieczności instalowania go. Drugie, ważniejsze zastosowanie dla nośnika live CD to możliwość bardzo szybkiego uruchomienia komputera w przypadku awarii systemu, co pozwala zabezpieczyć dane przed nadpisaniem lub naprawić błędy za pomocą tekstowego trybu terminala. System uruchomiony w ten sposób nie działa tak sprawnie jak ten zainstalowany na dysku twardym, jednak jego wydajność i możliwości są zadowalające. Instalator Ubuntu nie obsługuje jednak kontrolerów RAID zintegrowanych z płytami głównymi. Jeśli dyski w komputerze pracują w macierzy, to przed zainstalowaniem systemu należy dane z dysków skopiować, a macierz wyłączyć, nawet wtedy, kiedy dysk przeznaczony na system do niej nie należy.  

Podczas instalacji Ubuntu oraz innych Linuksów należy pamiętać, że przestrzeń wymiany, SWAP, powinna mieć taki sam lub nieco wiekszy rozmiar jak pamięć RAM, a to dlatego, że to miejsce na dysku będzie potrzebne do zapisania jego zawartości, kiedy komputer zostanie przełączony w stan uśpienia. Problemy z uśpieniem i wybudzeniem komputera z Linuksem najczęściej mają miejsce gdy zbyt mała jest partycja wymiany SWAP. Partycja SWAP starszym maszynom służyła do przenoszenia zawartości RAM-u na dysk, co pozwalało zwolnić miejsce dla nowych porcji informacji, a teraz w dobie RAM większego niż 4 GB, partycja SWAP służy za magazyn danych podczas stanów uśpienia komputera. 

Pamiętajmy również, że wraz z nowym Ubuntu Canonical kończy z programem ShipIt, a więc nie liczcie na darmową płytę z Linuksem wysyłaną przez Canonical. Trzeba pobrać z internetu i wypalić sobie samodzielnie. Internet jest już na tyle powszechny nawet w Afryce, że nie powinno z tym być problemu, chociażby w internetowej kafejce. 

**************************************

 

Ubuntu 11.04 PL Niebiańska Nimfa 

Polski remix Ubuntu 11.04 wydano 18 czerwca 2011 roku. Podobnie jak poprzednie polskie edycje ta wersja to nic innego jak znane Ubuntu (tym razem w wersji 11.04 Natty Narwhal), spolszczone i okodekowane tak, jak to tylko możliwe. Bez kłopotu odtworzysz na nim prawie każdy format muzyczny - w tym ten najbardziej interesujący, obejrzysz prawie każdy film DVD, posłuchasz internetowego radia, co upodobniło Ubuntu do dystrybucji Mandriva oraz Fedora. 

Pod maską Niebiańskiej Nimfy Ubuntu 11.04 znajdziemy wiele optymalizacji pod kątem użytkowników z Polski, jak również narzędzi, które prawdopodobnie chętnie widzieliby domyślnie w systemie również mieszkańcy innych państw. Niebiańska Nimfa oferuje domyślnie więcej gier, by - jak zaznaczają twórcy - uprzyjemnić instalację. Dodatkowo w systemie znajdziemy programy takie, jak GIMP, Inkscape, Empathy z obsługą GG, Deja Dup (będzie domyślny w 11.10), Filezilla, Strartup Manager czy Ubuntu Tweak. Oprócz tego cała masa dodatków i rozszerzeń oraz oczywiście pełne spolszczenie. 


 

Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot

W dniu 13 października 2011 roku wydano system Ubuntu 11.10 o nazwie kodowej Oneiric Ocelot. Nowe wydanie, to sporo zmian, jeżeli chodzi o Unity, instalator oraz aplikacje. Ubuntu 11.10 zawiera sporo estetycznych zmian, które są widoczne od razy po uruchomieniu systemu. Chodź niektóre zmiany są niewielkie to cieszą oko swoją prostotą. Instalator Ubuntu pozostaje nadal prosty i przyjazny w obsłudze dla użytkownika. Dodano możliwość wstawienia własnego zdjęcia, którą to czynność można zrobić w czasie instalacji lub po jej zakończeniu. Dystrybucja ta działa pod kontrolą jądra 3.0.2. System ten jest aktualizacją dla poprzedniego wydania - Ubuntu 11.04, które wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami wzbudziło wiele kontrowersji. 

Nowe Ubuntu 11.10 praktycznie zmiażdżyło ostatnie okienka Microsoftu także w wersji Windows 7. Zadania takie jak kopiowanie plików, czas rozruchu czy praca z plikami multimedialnymi wykonamy szybciej w Linuksie Ubuntu niż na Windowsie 7. Serwis Tom's Hardware podjął się próby zrecenzowania najnowszej odsłony najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, czyli Ubuntu 11.10 wydanego w październiku 2011 roku. W teście redaktorów serwisu z lutego 2012 roku znajdziemy wiele użytecznych informacji, ale na uwagę zasługują przede wszystkim wyniki benchmarków, które przeprowadzono na systemie i porównano z tymi otrzymanymi po wykonaniu testów w Windows 7. Kopiowanie plików z dysku na dysk, prędkość kodowania multimediów czy typowe benchmarki systemowe (pomiar wykorzystania procesora i pamięci) - wszystkie te zadania lub wyniki przemawiają na korzyść Ubuntu 11.10. Nawet w grach Ubuntu Linux wypadł lepiej niż Windows 7! 

Wiele zmian zaszło również w rozwijanej równolegle dystrybucji Kubuntu. Główną nowością jest zaktualizowana wersja środowiska graficznego KDE 4.7, w skład którego wchodzi pakiet KDEPIM. Dzięki zestawie aplikacji opartym o serwerze Akonadi zintegrowane zostanie zarządzanie pocztą, kontaktami czy kalendarzem. A to wszystko z możliwością synchronizacji danych z chmurą (np. Google). Pojawił się również duet Muon Software Center oraz Muon Package Manager, które są odpowiednikami Centrum Oprogramowania oraz menedżera pakietów Synaptic. 

Wiele zmian pojawiło się w serwerowych edycjach Ubuntu. Canonical wyraźnie stawia w tym wypadku na chmurę. Pojawił się pakiet Orchestra, zawierający w sobie narzędzia ułatwiające tworzenie i późniejsze zarządzanie instancjami. Pojawiła się aplikacja Juju w wersji Technical Preview, dzięki której będzie można szybko uruchomić usługi jak na przykład infrastrukturę chmury OpenStack. Dotychczasowa edycja Ubuntu Cloud została rozbita na Ubuntu Cloud Guest oraz Ubuntu Cloud Infrastructure. Pierwsza adresowana jest dla klientów chmur takich jak Amazon EC2, druga dostarczona jest z zainstalowaną już chmurą OpenStack.

Cała seria Ubuntu dorobiła się nowego menedżera logowania - LightDM. Zmiana ta jest o tyle dobra, że tworzenie i zarządzanie wyglądem jest o wiele łatwiejsze i prostsze oraz pozwala na efekty, jakich nie można było osiągnąć z GDM. Zmieniono także nazwę "Places" na "Lenses", aby mieć szerszy zakres zastosowania. Lenses (Soczewki) potrafi wyświetlać informacje z różnych źródeł, takie jak pliki, kolekcje muzyki, czy sieci społecznościowe, oferując przy tym możliwość ich filtrowania po przez pola ocena, zakres i kategorie. Lekkim przeróbkom uległ Dash - główna powłoka Unity. Posiada ona teraz swoje własne kontrolki okien, usytuowane w lewym górnym rogu ekranu, które pozwalają na maksymalizację, powrót do pół zakrytego ekrany lub zamknięcie. 

Domyślna lista aplikacji została zaktualizowana o kilka nowych pozycji:

- GNOME 3.2 i powiązane pakiety jak np. Nautilus czy Evolution

- Unity 2D i 3D

- Firefox 7

- LibreOffice 3.4.2

- Menedżer zdjęć Shotwell

- Przepisano Gwibber

- Centrum Oprogramowania Ubuntu zostało całkowicie przeprojektowane

- Centrum Oprogramowania Ubuntu zostało zrobione na wzór aktualnie panującej mody sklepów internetowych aplikacji dla smartfonów jak na przykład Android Market. 

Szukanie aplikacji rozwinęło się o pozycję rankingową, która tak samo, jak w Centrum Oprogramowania Ubuntu, pozwala wybrać najchętniej używane przez użytkownika aplikacje. Pojawiła się możliwość szybkiego filtrowania wyszukiwanych aplikacji czy plików. Za pomocą przejrzystego interfejsu możemy wybrać to co nas interesuje. Ubuntu 11.10 jest pierwszą wersją systemu, którą możemy zainstalować na komputerach posiadających procesory oparte o architekturze ARM. Wydano obrazy dedykowane urządzeniom posiadającym SoC Nvidia Tegra 2 (Toshiba ac100) oraz dla systemów wbudowanych bazujących na Freescale i.MX53. Póki co oficjalnie architektura ARM będzie wspierana jedynie przez społeczność, a nie przez Canonical. 

Zainstalować można styl Faenza, który jest jak dotąd najlepszym stylem ikon przeznaczonym dla Ubuntu. Bez dwóch zdań ikony w Unity wyglądają rewelacyjnie. Ubuntu One jest usługą bliźniaczo podobną do Dropboksa, gdyż oferuje dla użytkownika Ubuntu trochę więcej niż konkurencja. Przede wszystkim dostajesz 2 GB wolnej przestrzeni w chmurze Canonical. Dodatkowo e-dysk zintegrowany został z Ubuntu One Music Store. Idąc dalej można również synchronizować listę zainstalowanych aplikacji pomiędzy komputerami, na których została skonfigurowana ta usługa. 

W wersji Ubuntu 11.04 nie można było zainstalować środowiska Gnome Shell z uwagi na różne wersje biblioteki GTK. W Ubuntu 11.10 wszystko jest możliwe. Wystarczy udać się do Centrum Oprogramowania i w wyszukiwarce wpisać Gnome Shell i wybrać opcję instalacji. Serwis WebUpd8 prowadzi bardzo fajne repozytorium rozszerzeń przeznaczonych dla środowiska Gnome Shell. Dodając w Ubuntu repozytorium ppa:webupd8team/gnome3 dostajesz dostęp do kilkunastu rozszerzeń, które ułatwią Ci pracę w GS. 

Zreorganizowane zostały wskaźniki systemowe. Dodane zostało menu urządzenia - łączące w sobie funkcje kontroli sesji oraz skróty do najpotrzebniejszych miejsc w systemie. Sporo zmian zaszło również w Centrum Oprogramowania. Odświeżono wygląd aplikacji — uproszczono dostęp do najpopularniejszych aplikacji czy kategorii. Ponadto pojawiła się zapowiadana rok temu funkcja do synchronizacji aplikacji oraz ich ustawień pomiędzy różnymi komputerami. Do skorzystania z tej funkcji niezbędne jest potrzebne konto w usłudze Ubuntu One. Domyślnie włączone zostało repozytorium backports, pozwalające zainstalować najnowsze wersje aplikacji, niedostępne w oficjalnie wspieranych katalogach. 

W nowej wersji zaktualizowano menadżera Compiz oraz autorski interfejs Unity. Główną zmianą jest możliwość filtrowania treści (dokumentów, muzyki czy aplikacji) ze względu na np. oceny, kategorię, rozmiar czy typ pliku. Udostępniony został nowy przełącznik aplikacji, pozwalający przełączać się nie tylko pomiędzy aplikacjami, ale również — dzięki podglądowi — pomiędzy poszczególnymi oknami programów. Na sam koniec warto zaznaczyć, że cały interfejs Ubuntu oparty został o bibliotekę GTK w wersji 3.2. Do domyślnego zestawu aplikacji trafił Déja Dup, dzięki któremu w prosty sposób można skonfigurować mechanizm kopii zapasowej. Z dystrybucją pożegnał się klient poczty Evolution oraz menedżer GDM — zostały one zastąpione przez odpowiednio: Thunderbirda oraz LightDM. Ponadto usunięte zostały Synaptic oraz Pitivi. Można już bez obaw zainstalować środowisko Gnome 3.2 wraz z powłoką Gnome Shell. 

Dodana została nowa funkcjonalność, czyli tak zwane konto gościa. Na konto gościa może się każdy zalogować i korzystać z komputera tak, jakby był jego. Z tą różnicą, że nie poleca się zapisywać ważnych dokumentów na tym koncie. Katalog domowy jest tworzony w folderze tymczasowym (tmp) i po wylogowaniu zostaje usunięty. Nie jest możliwy również podgląd katalogów domowych innych userów. 

 

Ubuntu Rescue Remix 11.10

Andrew Zajac poinformował 14 października 2011 roku o wydaniu systemu Ubuntu Rescue Remix 11.10 opierającego się o niedawno wydany system Ubuntu 11.10. System ten nie posiada graficznego interfejsu i został przygotowany do działania jako dystrybucja ratunkowa. Znajdziemy tam różne narzędzia do odzyskiwania danych oraz aplikacje związane z informatyką śledczą. System działa jako LiveCD i wymaga bardzo mało pamięci RAM. najdziemy tam takie aplikacje jak ddrescue, PhotoRec, Sleuth Kit, GNU fdisk i ClamAV. 

Ubuntu Rescue Remix to specjalnie stworzony na bazie Ubuntu system operacyjny, który służy do odzyskiwania danych i naprawy uszkodzonego systemu. Ubuntu Rescue Remix nie może zostać zainstalowany na dysku twardym. System uruchamia się z płyty lub klucza USB i posiada już kompilację różnych programów, które pozwalają odzyskiwać dane, naprawiać środowisko graficzne, naprawiać uszkodzone pakiety i wiele innych. 


 

Pulpit Ubuntu 12.04 LTS z Unity

***) Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin

Precise Pangolin to kryptonim kolejnej wersji systemu, czyli wydania z numerem 12.04, która ukazuje się 26 kwietnia 2012 roku. Ogłoszono go jeszcze w trakcie finalizowania prac nad Ubuntu 11.10 jesienią roku 2011. Pangolin jest ssakiem żywiącym się owadami. Zwierzak z wyglądu przypomina pancernika skrzyżowanego z mrówkojadem. Żyje w tropikalnych regionach Afryki oraz Azji. Kolejne Ubuntu jest wydaniem LTS, czyli o wydłużonym wsparciu technicznym (takie wydania ukazują się co dwa lata). Stąd też postawiono na precyzję lub - jak kto woli - dokładność.

Choć istniało duże prawdopodobieństwo, że obrazy ISO z nowym Ubuntu nieco urosną i nie zmieszczą się na płycie CD o pojemności 700 MB, to jednak możemy odetchnąć z ulgą, gdyż wydanie jednak zmieści się na jednym krążku CD. Standardowe 700 MB od dawna jest problemem nie tylko Ubuntu. Twórcy w celu zmieszczenia się w tej objętości muszą podejmować decyzje związane z niedodawaniem pewnych składników, które potem trzeba instalować z repozytorium. Stephane Graber tłumaczy, że obecny rozmiar obrazu płyty wynoszący 703 MB z powodzeniem wypalimy na płycie o pojemności 700 MB. Większość aplikacji oraz nagrywarek akceptuje ten rozmiar podczas próby nagrania. 

Jedynym argumentem przeciwników Unity będzie już tylko konieczność zmiany ich przyzwyczajeń w obsłudze i zarządzaniu oknami programów, gdyż Ubuntu 12.04 nosi wszelkie znamiona bardzo dopracowanego systemu. Osoby kompletnie niezaznajomione z Ubuntu od ręki znajdą większość potrzebnych do funkcjonowania na co dzień aplikacji i ustawień. Ci przyzwyczajeni do starego Gnome pozostaną zapewne przy strzejacych się forkach, aż ich stary sprzęt ulegnie całkowitemu zużyciu. 

Każdy system operacyjny komputera zapamiętuje działania użytkownika, ale zazwyczaj nie są dostępne opcje kontrolowania poziomu prywatności. Ubuntu 12.04 to zmienia, umożliwiając m.in. niezapisywanie informacji dotyczących otwierania określonych rodzajów plików czy aplikacji. W najnowszym Ubuntu użytkownicy nie muszą martwić się o to jakie dane zbierane są przez ich komputer. Sami o tym zdecydują, oczywiście ku zmartwieniu informatyków śledczych! W Ubuntu 12.04 zostanie zintegrowany zupełnie nowy Zeitgeist Log Manager, który udostępni prosty interfejs użytkownikowi wraz z dostępem do zbieranych przez komputer danych o pracy użytkowników. Następnie będziemy mogli zdecydować, które z informacji mają być zbierane, a które usuwane. Dostęp do menedżera Zeitgeist oferowany ma być z poziomu ustawień systemowych. Program zintegrowany będzie wyłącznie z Ubuntu 12.04 ze środowiskiem Unity. Decydując się na przesiadkę na Gnome funkcjonalność utracimy. 

W Ubuntu Linux jako systemie wolnościowym możliwe będzie całkowite wyłączenie przechowywania informacji na temat aktywności użytkownika, także tych, które mogą być wykorzystane przez deweloperów do ulepszania systemu. Użytkownik będzie miał też możliwość usunięcia z historii systemu elementów zapisanych w czasie ostatniej godziny, ostatniego dnia lub tygodnia albo w zdefiniowanym zakresie czasowym. Będzie można też zastrzec, aby system nie przechowywał informacji dotyczących określonych rodzajów plików lub określonych rodzajów aplikacji (np. e-maili, arkuszy kalkulacyjnych itd.). Można będzie wyłączyć zapisywanie informacji na temat korzystania z konkretnych aplikacji (np. komunikatora Pidgin). Planowane funkcje prywatności w Ubuntu zauważyła i pochwaliła Electronic Frontier Foundation. Zdaniem jej przedstawiciela można mówić o pierwszym ważnym kroku w dziedzinie realnego zagwarantowania prywatności na poziomie systemu operacyjnego. W tej kwestii wiele można jeszcze zrobić i dotyczy to nie tylko Ubuntu. 

Canonical już 2 kwietnia 2012 roku przedstawiło oficjalne okładki graficzne na płytowe wydania systemów Ubuntu 12.04 LTS Desktop i Ubuntu 12.04 LTS Server. Zachowano styl znany z poprzednich wydań okładek, oraz zintegrowano wygląd z domyślną tapetą pulpitu Unity. Dostępność nowych płyt w zamówieniach po 5, 50, 100, i 200 sztuk będzie możliwa kilka dni, przed oficjalną premierą systemu, przewidzianą na 26 kwietnia. 

Lista zmian pomiędzy Ubuntu 12.04 beta1 a beta2 nie jest zbyt obszerna i obejmuje głównie aktualizację oprogramowania (np. LibreOffice 3.5.1) i dodanie funkcji, które planowano od dłuższego czasu. Jest to na przykład wdrożenie interfejsu HuD (Head-up display), a samo Unity zostało zaktualizowane do wersji 5.8. Poza poprawkami w działaniu nowa wersja ma więcej możliwości konfiguracji dostępnych z poziomu okna „Wygląd”. Usprawniono także używanie i konfigurację Unity na dwóch monitorach. Clickpady też mają działać lepiej. Można teraz kliknąć takiego trackpada i jednocześnie drugim palcem przesuwać kursor myszy. Dodano nowe funkcje w programie do obsługi chmury Ubuntu One, głównie w obszarze łatwiejszego zarządzania synchronizowanymi folderami. Pojawiła się możliwość korzystania z serwera proxy, zaś domyślny odtwarzacz muzyki (Rhythmbox) ponownie ma włączoną wtyczkę integracji z Ubuntu One Music Store. Skasowano za to opcję synchronizacji kontaktów oraz checkbox „synchronizuj ten folder” z paska narzędziowego Nautilusa. W oficjalnych repozytoriach Ubuntu Precise pojawiła się najnowsza wersja GNOME 3.4, wydana raptem parę dni przed drugą betą.

Według testów, Compiz Core, jeden z głównym komponentów napędzających Unity, został zoptymalizowany i w momentach krytycznych obniżono zużycie CPU przez Compiz nawet o 40%. Rzadsze ‘budzenie’ procesora nie pozostanie oczywiście bez wpływu (pozytywnego) dla czasu pracy na baterii. Do lepszego zarządzania energią przyczyni się też kernel 3.20-20.33 (z aktywowanym domyślnie Intel Sandy Bridge RC6). Dash nabrał więcej ogłady, poprawiono drobne szczegóły wyświetlania ikon, lepiej odseparowano całość od tła. Rozwija się też konfiguracja polityki prywatności. W ustawieniach systemu znajdziemy odpowiedzialny za to programy, z powiększającą się liczbą funkcji.

W opcje wyświetlania pojawiły się niby niepozorne opcje, które jednak ucieszą posiadaczy konfiguracji kilku-monitorowej. Mianowicie można już zadecydować o obecność Launchera na wybranym ekranie, jak też wybrać zachowanie się krawędzi okien. Centrum Oprogramowania jest teraz lepiej zintegrowane z Unity – podczas instalacji nowego programu, Launcher wyświetla jego ikonkę wraz z paskiem postępu. Po zakończeniu procesu, pasek znika, a my kliknięciem w ikonę uruchamiamy nowy program. Centrum Oprogramowania podpowiada też, jakie inne aplikacje zainstalowały osoby korzystające z wybranego przez nas programu. 

HUD 

Od dłuższego czasu Canonical pracował nad rozwiązaniem mającym zastąpić dotychczasową belkę menu wyświetlaną na pasku przy górnej krawędzi. Deweloperzy Unity z Canonical wpadli na pomysł, żeby zastąpić belkę menu HUD-em. HUD to nie tylko pasek służący do wpisywania poleceń dotyczących aktywnej aplikacji. Posłuży nam bowiem również do wielu innych czynności. M.in. uruchomimy w ten sposób inne programy, zmienimy aktualny status w komunikatorze, a nawet wydamy polecenia systemowe. Wszystko to bez przełączania się do innego okienka i nawet bez używania myszki. 

Funkcja ta nosi nazwę Vocabulary UI (VUI) i zdaniem twórców ma pozwalać użytkownikowi i danej aplikacji na realną interakcję. W praktyce wygląda to tak, że zaczynamy wpisywać polecenie, a poniżej wyświetlana jest lista sugestii, spośród których możemy wybrać właściwą. VUI posłuży do szybkiego przeszukiwania historii przeglądarki, wyświetli listę wszystkich poleceń dotyczących tworzenia określonego efektu w programie graficznym, a nawet przeszuka playlistę odtwarzacza. I pod tym względem rozwiązanie to sprawdza się znakomicie, bo integruje ogrom funkcji w jednym małym pasku, który w dodatku potrafi inteligentnie podpowiadać nam, czego potrzebujemy. 

Mark Shuttleworth na swoim blogu przekonuje, że jest to znacznie wygodniejsze od tradycyjnego menu, które zajmuje znacznie więcej miejsca na ekranie i jest mniej intuicyjne w obsłudze niż VUI. Użytkownicy muszą bowiem tam przedzierać się przed różne, nierzadko bardzo rozbudowane listy poleceń, co skutkuje koniecznością uczenia się skrótów klawiszowych. Nowe rozwiązanie eliminuje tę wadę, gdyż jest proste i wyświetla jednocześnie na ekranie tylko te polecenia, o których myśli użytkownik wpisując ich pierwsze litery. Mało tego, VUI potrafi się uczyć przyzwyczajeń użytkownika i podsuwa najpierw najczęściej używane polecenia. Te, z których korzysta on rzadziej znajdują się na dalszych pozycjach listy sugestii. 

Skoro VUI działa niezależnie od uruchomionej aplikacji i tylko dostosowuje zakres poleceń, które wydaje użytkownik, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić do niego obsługę głosem, co Shuttleworth już zapowiada, a nawet, żeby wykorzystać do tego gesty nagrywane przez wbudowaną w notebooki kamerkę. Obranie odpowiedniej ścieżki rozwoju HUD-a może przynieść Ubuntu ogrom korzyści, które pod wieloma względami będą pionierskie, jeśli chodzi o systemy desktopowe. Czy VUI sprawi, że będzie inaczej i rozwijane paski odejdą do lamusa na rzecz wpisywania poleceń, obsługi głosem i gestami? Wszystko zależy od tego, jak bardzo Canonical przyłoży się do projektu i zadba o to, by naprawdę był inteligentny i pomagał użytkownikowi w poszukiwaniu określonych funkcji. 

GNOME 3.4

Przez całe lata początku XXI wieku GNOME 2 żyło w stagnacji. Wraz z premierą wersji trzeciej i interfejsu Shell tempo rozwoju Gnome'a wyraźnie wzrosło. Środowisko GNOME poczuło na karku oddech nowych konkurentów w postaci Ubuntu Unity czy nowych wersji XFCE, gdyż wcześniej zmagał się tylko z kolejnymi edycjami KDE. Domyślna przeglądarka internetowa - Epiphany – została przemianowana na „Web”. Aplikacja „Dokumenty” umożliwia teraz tworzenie grup plików a także bezpośrednie drukowanie bez konieczności otwierania danego pliku w zewnętrznym programie. Wygląd aplikacji „Kontakty” został zmieniony i ulepszony. Komunikatr Empathy obsługuje teraz Windows Live Messaging oraz Facebookowy czat. Lepiej też zintegrowano IM z aplikacją „Kontakty”. Sam IM jest teraz włączony bezpośrednio w środowisko i nie sprawia wrażenia oddzielnej aplikacji.

Pojawiła się nowa aplikacja „Pudełka” (Boxes), umożliwiająca łatwe łączenie się z innymi komputerami lub maszynami wirtualnymi. Niestety, tej aplikacji jednak nie było w repozytoriach Ubuntu 12.04 wersji beta. Domyślna tapeta zmienia się wraz z porą dnia (jaśniejsza rano, ciemniejsza wieczorem). Poprawiono sposób renderowania przez wbudowany screen recorder (dostępny po wciśnięciu kombinacji klawiszy CTRL + ALT + Shift + r). Menadżer plików Nautilus z powrotem dostał funkcję „cofnij”. 

Ubuntu 12.04 LTS Server 

Certyfikacja serwera Ubuntu przez HP dla systemów ProLiant. Firma Canonical z początkiem kwietnia 2012 roku ogłosiła, że ich nowy system serwerowy Ubuntu 12.04 LTS Serwer, będzie oficjalnie wspierany przez firmę HP na serwerach ProLiant Gen 8. HP dostarczy wszystkie sterowniki i oprogramowanie do zarządzania, razem z zakupem serwera. Dodatkowo Canonical i HP będą wspólnie współpracować w kwestii wdrożeń, zarówno przed jak i po zakupie. Każdy z klientów otrzyma odpowiedni sprzęt do własnych potrzeb, który będzie mógł skonfigurować na stronie firmowej HP. Będą to zarówno wielkie centra danych, jak i chmury obliczeniowe oraz wysokowydajne maszyny obliczeniowe. Firma Canonical zapewnia także, że każdy nowo wydany serwer HP ProLiant będzie sprawdzany pod kątem zgodności z Ubuntu i odpowiednio certyfikowany przez obie firmy. Trwają również intensywne prace nad serwerami z procesorami ARM. 

Ubuntu 12.04 w 20 milionach komputerów

Założyciel Canonical Mark Shuttleworth szacuje, że w ciągu 12 miesięcy od wiosny 2012 roku zostanie sprzedanych 20 mln nowych komputerów z preinstalowanym systemem Ubuntu Linux. W ostatnich dniach kwietnia 2012 roku ma ukazać się nowa wersja systemu oznaczona numerem 12.04 LTS. System ma charakteryzować się łatwością obsługi, przyjemnym wyglądem i dobrą wydajnością, znacznie przekraczającą możliwości Windows 7. Ubuntu posiada autorski interfejs Unity, który zapewnia podobną obsługę na różnych urządzeniach takich jak komputery PC, urządzenia mobilne oraz TV. 


 

NOWOŚĆ!!! 

 

***) Ubuntu 12.10 QQ - Quantal Quetzal - Kwantowy Kwezal  

Zgodnie z planem, 18 października 2012 roku na serwerach firmy Canonical pojawiło się październikowe wydanie Ubuntu 12.10 — jednej z najpopularniejszych obecnie dystrybucji Linuksa (według DistroWatch wyprzedza go tylko Mint i Mageia). Zmiany są lepsze i gorsze, ale Kwantowy Kwezal z pewnością zapisze się w historii dystrybucji — jest pierwszą wersją, która nie zmieści się na płycie CD. Nowe wydanie zorientowane jest na lepszą współpracę z usługami w chmurze. 

Najnowsze Ubuntu 12.10 nie jest wersją LTS jak wersją 12.04, a oznacza to, że zwykłym 18 miesięcznym okresem wsparcia przez producenta. Wydanie zostało zatytułowane Quantal Quetzal, czyli Kwantowy Pharomachrus, a czym owo zwierzę jest trzeba sobie sprawdzić samodzielnie, a dla ciekawości dodam, że jest upierzone, ma dziób i skrzydła. Nowa wersja w odróżnieniu od poprzedniej nie skupia się głównie na stabilności, a wdrażaniu nowych funkcji. W systemie zastosowano nową wersję środowiska Unity, bibliotek, interfejsów oraz aplikacji. Ze zmian, które dostrzeżemy już na poziomie instalacji, należy wymienić skrócenie czasu instalacji, nawet do czasu poniżej 5 minut. Zmieniono wygląd instalatora, dodano obsługę LVM, pełnego szyfrowania dysku twardego. 

Ubuntu jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa jesienią w październiku 2012 roku doczekała się aktualizacji, która prócz głośnej i niezbyt chwalonej integracji ze sklepem Amazon wprowadza wiele ciekawych usprawnień. Nowe Ubuntu wyposażone jest w jądro Linux 3.5.5. W standardzie znajdziemy także menadżer plików Nautilus 3.4.2, przeglądarkę Firefox 16.0.1, klient poczty Thunderbird 16.0.1, specjalnie dostosowany LibreOffice 3.6.2. Chętni mogą też zainstalować Gnome 3.6 (zamiast Unity) z dosyć kontrowersyjnym menadżerem Nautilus w wersji 3.6. 

Jednak poza aktualizacją pakietów warto wspomnieć o kilku istotnych zmianach. Pierwszą jest aktualizacja Unity do wersji 6.8. Przypominamy, że Unity to środowisko (pulpit) przygotowany specjalnie na potrzeby Ubuntu. W tej wersji zrezygnowano z obsługi 2D (bez efektów), więc wszelakie animacje będą teraz wykorzystywały moc karty graficznej. Nie należy się obawiać powolnego działania, czy braku efektów 3D nawet na starszych komputerach bez akceleracji sprzętowej, wszystko to jest dzięki implementacji specjalnej biblioteki – llvmpipe. Compiz przeszedł poważną zmianę i został przeportowany do interfejsu OpenGL ES, co pozwala na jego szybsze działanie i przede wszystkim bezproblemowe działanie na urządzeniach z architekturą ARM. 

Warto pamiętać, że Unity 6.8 w tej wersji Ubuntu nie jest dostępne w trybie 2D, więc użytkownicy będą niejako skazani na korzystanie z akceleracji 3D lub wykorzystanie mocy obliczeniowej procesora do „wodotrysków” środowiska graficznego. Pojawiło się trochę nowych efektów, na przykład animacje minimalizacji okna. Co ciekawe, bezpośrednio z poziomu Dasha można teraz „zaglądać” do środka plików (przeczytać fragment dokumentu, odtworzyć piosenkę), lub instalować darmowe programy (w tle zadziała aptdaemon), z pominięciem uruchamiania Ubuntu Software Center. 

Programiści bardzo ciekawie rozwiązali integrację aplikacji webowych. Dotąd korzystanie z nich (czyli m.in. Gmail, Last.fm, Facebook. Grooveshark, Google Docs itp.) nie było zbyt wygodne. Powód – nie można było się między nimi przełączać skrótem alt-tab (można było przełączyć się tylko na okno przeglądarki z tymi zakładkami). Od teraz jest to możliwe. Ponadto aplikacje webowe można przypinać do paska menu, a ponadto obsługują powiadomienia. Twórcy przeprojektowali Menu Wiadomości, które otrzymało nowszy wygląd i znacznie więcej funkcji. 

Ciekawą funkcją jest zapamiętywanie adresu e-mail. Wystarczy wpisać go raz, a potem przy logowaniu w kolejnych aplikacjach system automatycznie uzupełni odpowiednie pole. Ponadto usprawniono instalator oraz dodano szyfrowanie całego dysku. Trzeba wspomnieć też o integracji ze sklepem Amazon. Teraz gdy korzystamy z wyszukiwarki systemowej – przeszukiwana jest też Sieć, a wraz z tym mamy wyświetlane propozycje Amazon. Nowości dosięgły także menadżera logowania LightDM, w którym znalazła się m.in. obsługa pulpitu zdalnego i integracja z usługą Ubuntu Single Sing On. Jest to też pierwsza edycja systemu, która nie mieści się na płycie CD – waży ponad 750 MB. 

Za pomocą mechanizmu Ubuntu Web Apps wiele popularnych stron może działać jako samodzielne aplikacje na Ubuntu, a więc przykładowo wyświetlać powiadomienia na ikonce Launchera lub reagować na polecenia z menu kontrolującego multimedia. Podobnie, jak ma to obecnie miejsce w systemie OS X czy Androidzie, aby skonfigurować konta na serwisach społecznościowych czy pocztę nie musimy już wpisywać tych samych danych w każdej aplikacji osobno — wystarczy raz, a klient poczty, komunikator i program udostępniający zdjęcia z tych danych automatycznie skorzystają. Już podczas instalacji można zaszyfrować cały dysk, a z poziomu ekranu logowania można zalogować się także na maszyny w sieci (Remote Desktop). 

W nowym wydaniu nie sposób wymienić wszystkich kluczowych zmian i nowych funkcji, jednak ze zmian, które zaszły „pod maską” systemu można wymienić: aktualizację bibliotek Gnome, z których czerpie Unity do wersji 3.6, rezygnacja z jądra non-PAE w wydaniach x86, co uniemożliwia instalację na komputerach sprzed 1995 roku. Domyślnym kernelem systemu stało się jądro Linux 3.5, które wprowadza wiele zmian i nowości. Dodano najnowszą wersję programu rozruchowego GRUB 2, wprowadzono domyślny kompilator w systemie GCC 4.7. Dokonano wstępnej migracji z Python 2 do Python 3. 

W systemie Ubuntu 12.10 znalazły się aplikacje jak: 

- Nautilus 3.4.2, 

- Firefox 16.0.1, 

- Thunderbird 16.0.1, 

- LibreOffice 3.6.1, 

- Transmission 2.61, 

- Deja Dup 24.0, 

- Shotwell 0.13.0, 

- Rhythmbox 2.97, 

- Gwibber 3.5.90, 

- Gedit 3.5.3, 

- Totem 3.4.3, 

- Brasero 3.4.1, 

- GNOME Control Center 3.4.2 

- Empathy 3.5.92. 

Dodatkowo dodano wiele zmian do Centrum Oprogramowania Ubuntu. Stos graficzny zaktualizowano do wersji X-Server 1.13, który oferuje dużo nowych funkcji umożliwiających zarządzenie i przełączanie hybrydowych układów graficznych. Akcelerację 3D w otwarto źródłowych sterownikach graficznych zapewniono poprzez aktualizację do Mesa 9.0, która dodatkowo obsługuje interfejs OpenGL 3.1. 

Dodano kilka nowych wtyczek:

- Photo Lens – pozwala na szybkie przeszukiwanie i filtrowanie zdjęć zapisanych w komputerze, na koncie na Facebooku oraz Flickr.com

- Social Lens – pozwala na wyświetlenie informacji z portali społecznościowych takich jak Twitter czy Facebook.

- Shopping Lens – wyświetla komercyjne pozycje w wyszukiwarce Unity. 

Wraz z nowym zawierającym daleko idące zmiany Ubuntu, na serwerach fundacji pojawiły się również dystrybucje pochodne takie jak: Xubuntu, Edubuntu oraz Kubuntu itp. - chociaż ta ostatnia nie jest już finansowa na przez firmę Marka Shuttlewortha. Zawierają one najnowsze wersje tych środowisk jak: KDE 4.6, Xfce 4.10, czy też LXDE 0.5. Na serwerach znalazła się także długo wyczekiwana wersja Gnome Remix. 

Możliwe jest pobranie specjalnych obrazów LiveDVD, za pomocą których możliwe jest uruchomienie systemu bezpośrednio z nośnika, bez konieczności instalacji. Po wczytaniu systemu istnieje również możliwość jego bezpośredniej instalacji w trakcie korzystania z LiveDVD. System Ubuntu i jego pochodne są dostępne w wersji 32, jak i 64-bitowej. Obrazy ISO zostały przygotowane w sposób, aby możliwe było uruchomienie systemu w trybie LiveDVD bez konieczności instalacji. 

Wyrzucenie niepotrzebnego programu wiązało się z używaniem nieprzyjaznego, skomplikowanego menadżera pakietów, albo wpisywaniu komend w terminalu. Dopiero z Ubuntu 12.10 w Podglądzie pojawił się przycisk “usuń”. Slogan “Avoid the pain of Windows 8” słusznie towarzyszył premierze Ubuntu 12.10. 

 

Xubuntu Mysi Remix 12.10 PL 

Dnia 31 października 2012 roku najnowsze wydanie remiksu Xubuntu zostało udostępnione pod nazwą 'Mysi Remix'. Powstał on we współpracy ubuntu-pomoc.org z osworld.pl. Tak się składa, że twórcy remiksu są zarejestrowanymi członkami forum i łączy ich wspólna działalność w społeczności Ubuntu.pl. Xubuntu to Ubuntu, w którym rolę domyślnego środowiska graficznego pełni Xfce. Środowisko nadaje się do instalowania na starszych, mniej wydolnych komputerach, ponieważ zużywa mniej pamięci niż rozbudowane odpowiedniki jak Unity, GNOME i KDE. Nie korzysta z własnych repozytoriów, a z archiwum Ubuntu. Jest więc objęte wsparciem i poprawkami bezpieczeństwa. Nadmienić trzeba, że środowisko graficzne Xfce jest coraz bardziej konfigurowalne i zdobywa coraz większe uznanie sympatyków GNOME 2, które nie jest już rozwijane (oba środowiska opierały się na tych samych bibliotekach Gtk). 

Remix – jest to alternatywna wobec oryginalnego wydania wersja systemu. Czyli jego modyfikacja. Dlaczego Mysi, pozostawiam domysłom czytelników. W stosunku do poprzedników zaszły duże zmiany. Obecny obraz instalacyjny ma ponad 800 MB i nie zmieści się na nośniku CD. Został stworzony z myślą o nośnikach DVD i pamięciach USB. Ta wersja została oparta o oryginalne wydanie Xubuntu 12.10... 

Znane problemy (dotyczące Xubuntu): możliwe podwójne wyświetlanie posiadanych dysków na Pulpicie i w bocznym okienku menedżera plików Thunar; brak indicator-messages na górnym panelu.

 

Zostały usunięte następujące pakiety:

- Języki obce (oprócz angielskiego)

- Aplikacje windowsowe (m.in. wubi)

- Abiword

- Xfce4-notes

- Onboard

- Xfce4-dict

- Gthumb

- Gry

- Parole

- Gmusicbrowser

 

Dodano następujące pakiety: 

- Spolszczenie systemu

- Synaptic (menedżer pakietów)

- LibreOffice (cały pakiet)

- Gimp (program graficzny)

- Shotwell (menedżer zdjęć)

- Soundconverter (program do konwertowania plików muzycznych)

- Sound-juicer (program do zgrywania muzycznych płyt CD)

- VLC (odtwarzacz plików wideo)

- Audacious (odtwarzacz muzyki)

- Podstawowe kodeki

- Htop (narzędziowy program konsolowy)

- Hardinfo (pokazuje informacje o posiadanym sprzęcie i systemie)

- Midnight Commander (konsolowy menedżer plików)

- Asystent nośnika rozruchowego

oraz gufw, unrar-free, mesa-utils, gedit, ffmpeg, lame, vim.

Jednym z ważniejszych dodatków jest specjalnie dostosowany do tego remiksu skrypt konfiguracyjny Xubumatic RMX (autorstwa Empitta), który potrafi ustawić repozytorium i dodać przydatne wpisy (getdeb, medibuntu) oraz zainstalować:

- aktualizacje

- kodeki audio, wideo, dvd

- flasha do przeglądarek, a także zamkniętą Javę od Oracle

- menedżera archiwów RAR i 7-Zipa

- windowsowe czcionki

- odtwarzacz SMPlayer

- centrum multimedialne XBMC

 

Wygląd systemu to standardowy motyw i tapeta Xubuntu 12.10.

Mysi Remix Xbuntu posiada wersję 32-bitową oraz 64-bitową! 

 

Jane Silber, czyli dyrektor wykonawczy Fundacji Canonical, zaprasza nas do korzystania z nowego Ubuntu następującymi słowami: "Ubuntu 12.10 to system operacyjny przygotowany dla ery z wieloma urządzeniami jednego użytkownika. Powoduje to wiele ułatwień związanych z dzieleniem się informacjami poprzez sieć. Dostęp do dokumentów w pracy, w domu oraz na urządzeniach mobilnych jest coraz łatwiejszy. Ubuntu 12.10 to łatwiejsza oraz szybsza alternatywa dla innych systemów operacyjnych."  

 


 

CIEKAWOSTKI O UBUNTU

PINGWIN UBUNTU Wchodzi do Służby w Żandarmerii

Francuska żandarmeria pracująca obecnie na Windows zastosuje na tysiącach nowych komputerów system Linux - podaje agencja AFP. Żandarmi już wcześniej korzystali z przeglądarki Firefox oraz pakietu biurowego OpenOffice.org. Nie po raz pierwszy słyszymy o tym, że francuska żandarmeria jest w sprawach technologii informatycznych coraz bardziej otwarta dla systemów open source. W maju 2006 roku instytucja ta rozpoczęła migrację na przeglądarkę Firefox i klienta poczty Thunderbird doceniając tym samym bezpieczeństwo i interopercyjność tych produktów. Już w roku 2005 policjanci przeszli na otwarty pakiet biurowy OpenOffice.org. Teraz pora na całkowitą zmianę systemu operacyjnego. Obecnie 70 tysięcy komputerów żandarmerii (policji francuskiej) pracuje na Windows XP. Za każdym razem kiedy trzeba będzie wymienić komputer lub system, instalowany będzie Ubuntu Linux. Tylko w roku 2008 produkt ten zostanie zainstalowany na 5-8 tysiącach policyjnych maszyn. Całkowita migracja na Linux powinna się zakończyć się ostatecznie w roku 2014.

Przedstawiciel francuskiej żandarmerii płk. Nicolas Geraud powiedział agencji AFP, że za Linuksem przemawia kilka argumentów. Po pierwsze system ten umożliwia uniezależnienie się od jednego dostawcy. Po drugie umożliwia on obniżenie kosztów, a oszczędności idą w miliony euro rocznie. Geraud zaznaczył, że interfejs Linuksa jest przyjazny i wyprzedza inne systemy operacyjne na rynku rozwiązań profesjonalnych. Nie bez znaczenia jest również możliwość zdobycia nowych doświadczeń. Żandarmeria nie jest pierwszą instytucją we Francji, która wybrała Linux Ubuntu. Francuskie Zgromadzenie Narodowe zainstalowało ten system już na 1,2 tysiąca komputerów. Tymczasem badania i raporty dotyczące Windows Vista ciągle odradzają instalowanie tego systemu, ze względu na duże koszty sprzętu potrzebnego do jego obsługi gdzie przykładem może być raport Becta. Wygląda na to, że Linux staje się dobrą opcją tam, gdzie trzeba zastosować naprawdę nowoczesny system na standardowym sprzęcie. 

 

BOSS - Bezzałogowy Samochód z Systemem Ubuntu Linux

Podczas targów CES 2008 w styczniu 2008 roku pokazano uczestników konkursu DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) Urban Challenge. Jednym z nich jest bezzałogowy samochód o nazwie Boss, wykorzystujący Ubuntu 6.06 jako platformę dla swojego oprogramowania. Chevy Tahoe, nazwany Boss to twór drużyny Tartan Racing. Pojazd został zbudowany przy współpracy korporacji McCabe Software i ludzi z Carnegie Mellon University. Należy zaznaczyć, że jest to drużyna zwycięska z roku 2007, kiedy to za 1. miejsce konstruktorzy otrzymyli 2 miliony dolarów (2. miejsce: 1 milion, 3. miejsce: 500 000 USD). W konkursie DARPA pojazdy muszą nawigować, parkować i poruszać się w ruchu ulicznym z zachowaniem wszystkich przepisów drogowych na trasie do 100 km. Wszystko to oczywiście bez jakiejkolwiek pomocy człowieka. Boss jest doskonale przygotowany do tego zadania. Na pokładzie ma dziesięć komputerów korzystających z jeszcze większej liczby procesorów Intel Core 2 Duo. Na oprogramowanie składa się ogromna baza kodu C++ analizowana przez zaawansowane oprogramowanie McCabe IQ. Łącznie trochę ponad 200.000 wierszy kodu do przetworzenia. Twórcy długo zastanawiali się jaka platforma pozwoli na optymalne wykorzystanie tego nietypowego oprogramowania. Wybór padł na Ubuntu 6.06 LTS, do którego to wszystkie narzędzia dostosowano w zaledwie kilka dni. Jeżeli w tym roku drużyna ta odniesie kolejny sukces nie jest wykluczone, że praca nad wykorzystaniem Ubuntu będzie kontynuowana, a w przyszłym roku w konkursie wystartuje pojazd wyposażony w komputery z zainstalowanym Ubuntu Hardy Heron. 

 

Instalacja Photoshop CS2 na Ubuntu

W dziale Linux serwisu softpedia.com powstał dnia 30 stycznia 2008 poradnik przedstawiający instalację programu Photoshop CS2 na Ubuntu. Dnia 25 stycznia 2008 roku wydano nową wersję WINE - 0.9.54 której głównym atutem jest możliwość uruchamiania programu Adobe Photoshop w wersji CS/CS2. Jest to naprawdę wielki krok do przodu w możliwościach emulatora Wine. Wielu grafików komputerowych, mimo szczerych chęci przejścia na Linuksa, nie odważało się na ten krok, ze względu na rzekomo słabą obsługę przestrzeni kolorów CMYK na platformie linux, a tak naprawdę, ze wzgledu na niechęć do nauczenia się odmiennie funkcjonujacego programu takiego jak GIMP. Wykształcenie grafika potrafiącego dobrze obsługiwać dany program graficzny to zwykle kilka lat intensywnej edukacji i ćwiczeń, 5 lat studiów grafiki komputerowej. Teraz ta sytuacja ma się zmienić, właśnie dzięki możliwości uruchomienia programu Photoshop CS2 - programu graficznego napisanego na windows pod linuksem. Oprócz wsparcia dla Photoshopa ulepszono debbuger WINE’a, poprawiono obsługę RPC oraz poprawiono masę innych błędów.

Potrzebne programy to:

• Wine 0.9.54

• Photoshop CS2 CD

Bez hakowania, kopiowania plikow instalacyjnych z Windowsa czy żadnych innych “magicznych” sztuczek Photoshop po prostu działa pod linuksem! Poradnik typu step-by-step (krok po kroku) jest dostępny, więc z pewnością nie sprawi najmniejszych problemów nawet “zielonym” użytkownikom.

 

Ubuntu 8.04 Hardy Heron - Alpha4

Mark Shuttleworth ogłosił podczas swojego wystąpienia na Ubuntu Live 2007 w dniu 23 lipca 2007, że następne Ubuntu LTS (Long Term Support) zostanie wydane jako Ubuntu 8.04. Mark dodał, że kolejne wersje LTS będą wydawane co dwa lata. Dystrybucja Ubuntu 8.04, którego oficjalne wydanie zaplanowane jest na kwiecień roku 2008, została udostępniona społeczności do testów w postaci niestabilnej wersji (Alpha4) dnia 2 lutego 2008. Nowa wersja tego popularnego systemu przyniesie wiele ciekawych rozwiązań. Jądro systemu zostało zaktualizowane do nowszej wersji kernel 2.6.24. W dziedzinie dźwięku nastąpiła mała “rewolucja”. Canonical w Ubuntu 8.04 wprowadzi domyślnie nowy serwer dźwięku - PulseAudio. Pozwala on na niezależne sterowanie głośnością poszczególnych aplikacji, odtwarzanie jednego strumienia na wielu wyjściach jednocześnie czy na przesyłanie strumieni audio pomiędzy urządzeniami. W internecie krążą opinie, że PulseAudio jest tym dla dźwięku czym CompizFusion jest dla grafiki, tak więc można wiązać z nowym rozwiązaniem spore nadzieje. Zmianie uległa architektura obsługi operacji I/O w środowisku GNOME. Stare rozwiązanie GNOME VFS zostanie zastąpione nową architekturą GVFS, która ma znacznie szersze możliwości od swojego poprzednika. Wraz z następnym wydaniem otrzymamy ciekawe narzędzie - PolicyKit, które zastąpi wysłużone gtksudo. Pozwala ono na zaawansowane zarządzanie uprawnieniami użytkowników. Ponadto domyślna instalacja Ubuntu została wzbogacona o kilka aplikacji np. do nagrywania płyt i obsługi zdalnych połączeń przez VNC. 

 

Ubuntu ma KVM a nie Xen do Wirtualizacji

Soren Hansen poinformował dnia 9 lutego 2008 w Ubuntu Weekly News, że głównym oprogramowaniem do wirtualizacji zostanie w dystrybucji Ubuntu program KVM. To kierunek odmienny niż ten, jaki wybrały firmy Red Hat i Novell pracujące na pakietach rpm, którzy zdecydowali się na wdrożenie Xena. KVM jest oprogramowaniem wirtualizacyjnym opartym na Qemu, ale wkompilowanym w jądro Linuksa, dzięki czemu potencjalnie ma przewagę nad Xenem, którego sposób działania uniemożliwia praktycznie pełną integrację z jądrem. Xen jest za to produktem bardziej dojrzałym i już przebijającym się do profesjonalnych zastosowań w biznesie. Zespół Ubuntu Linux wybierał między takimi rozwiązaniami jak Xen, OpenVZ, KQEMU i VirtualBox. Zdaniem zespołu Ubuntu to KVM okazał się jednak najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Ubuntu Linux przygotuje też oprogramowanie virt-manager, które ułatwi zarządzenie wirtualizowanymi maszynami. 

 

Podręcznik Obsługi Ubuntu

Firma Canonical wydawca Ubuntu 7.10 Desktop udostępniła dnia 20 stycznia 2008 obszerną instrukcję obsługi tej dystrybucji. Kurs obejmuje wszystkie aspekty obsługi systemu i podzielony jest na wydanie uczniowskie oraz instruktażowe przeznaczone dla osób chcących prowadzić wykłady, szkolenia z obsługi Ubuntu. Oprócz rozdziałów poświęconych poszczególnym częściom dystrybucji intrukcja zawiera również ogólne informacje na temat filozofii Open Source, licencji GPL, historii Linuksa czy też celów projektu. Na całość kursu składa się prawie 400 stron wiadomości w formacie PDF. Dokument jest dystrybuowany na licencji Creative Commons BY-NC-SA, tak aby można było zmieniać jego treść. Twórcy Ubuntu mają nadzieję, że dzięki tej inicjatywie, wzrośnie zainteresowanie ich linuksową dystrybucją. Zapowiadają jednocześnie uzupełnianie i aktualizacje swego kursu. Zapraszam do lektury. 

 

Ubuntu Działa na Tabletach Nokii

Programiści, biorący udział w projekcie przeniesienia systemu operacyjnego Ubuntu Linux na mobilną architekturę ARM, poinformowali o zakończonym sukcesem sportowaniu dwóch ostatnich wersji popularnej dystrybucji Ubuntu (Feisty Fawn i Gutsy Gibbon) na mobilne systemy z procesorami ARM9 i ARM11. Projekt, który otrzymał nazwę Handheld Mojo, sponsoruje Nokia. Otrzymane w ramach projektu warianty Ubuntu Linux mogą pracować w wykonalnym środowisku ARM, jak i na otwartej emulacji QEMU. Programiści twierdzą, że te dystrybucje mogą być przeniesione na zwykłe karty pamięci formatu SD lub zainstalowane w pamięci telefonu komórkowego lub smartfonu. Na dzisiaj wersje te działają na w telefonach Nokia N8x i Nokia Internet Tablet. Podczas wystąpienia na konferencji Embedded Linux Conference Andrew Christian, kieownik projektu Handheld Mojo, zademonstrował Nokię N800 Internet Tablet z Ubuntu i pakietem graficznym GIMP. Według jego wypowiedzi Ubuntu jest świetnym systemem do portowania na różne platformy. W przyszłości zespół pracujący nad projektem ma zamiar przetworzyć Ubuntu w taki sposób, żeby jego pakiety maksymalnie efektywnie wykorzystywały możliwości jądra ARM. Dzięki temu możliwe byłoby na bazie ARM produkcja nie tylko mobilnych telefonów, ale także NAS-serwerów, sieciowych urządzeń i innego wyposażenia. Do realizacji tego projektu Handheld Mojo planuje przyciągnąć do projektu Briana Avery weterana HP, który stał u źródeł wydania Linuxa dla HP iPaq i George'a France, opracowującego jądra Linuxa dla architektury Alpha. 

Strona projektu Handheld Mojo znajduje pod adresem http://mojo.handhelds.org/

 

SZWAJCARIA NA UBUNTU

Od września roku 2008 szwajcarskie szkoły zrezygnują z dwusystemowych komputerów. Do tej pory na szkolnych komputerach zainstalowano systemy Windows oraz Ubuntu Linux. Od września uczniowie będą korzystać z maszyn wyposażonych wyłącznie w Linuksa. Decyzja z pewnością zaoszczędzi niemałe kwoty finansowe, zaś z komputerów z oprogramowaniem open source skorzystają z pewnością uczniowie, których w domu nie stać na drogie oprogramowanie Microsoftu. Ruch ten podyktowany został decyzją krajowego Departamentu Instrukcji Publicznych, który żarliwie wspiera oprogramowanie open source. 

 

JĘZYK GNOMA - Vala 0.3.1

W kwietniu 2008 roku pojawiło się nowe wydanie języka Vala, który ma duże szanse zrewolucjonizować tworzenie aplikacji dla środowiska GNOME, a być może nie tylko. Vala, choć jest językiem kompilowalnym, różni się nieco podejściem do kompilacji względem innych języków. W obecnej formie jedyna implementacja kompilatora tego języka bardziej przypomina preprocesor C, a to za sprawą generowania, jako kodu pośredniego, źródła w C - przekazywanego dalej do gcc. Dzięki zastosowaniu zewnętrznego kompilatora - sprawdzonego, dobrze optymalizującego, dostępnego na bardzo szerokiej gamie platform/procesorów - twórca tego języka nie musiał skupiać się na mniej go interesujących szczegółach implementowania języka. 

Składnia czerpie garściami to co najlepsze z języków obiektowych takich jak Java, czy C#. Model obiektowy uzyskany został przy wykorzystaniu bibliotek glib/gobject — dzięki którym kolejny fragment odpowiedzialności został oddelegowany na innych developerów. Co w tym wszystkim rewolucyjnego? Język ma składnię obiektową (jak C++, Java, czy C#), jest kompilowany do kodu binarnego danej maszyny (w przeciwieństwie do Javy, czy C#), jest bardzo przenośny, a porównywalna kombinacja C++ wraz z Qt - jest już znacznie mniej przenośna. Tak więc siła zarówno w szybkości jak i przejrzystości kodu. 

_________________________________________________________________________

 

ZAMAWIANIE UBUNTU

Shipit, czyli człowieku zamów sobie Hardy Heron! Czy trzeba dodawać coś więcej?! Właściwie powinien wystarczyć sam tytuł, a jeśli jednak to nie wystarcza - śpieszymy z informacją. Otóż w serwisie Shipit można już zamawiać Ubuntu 8.04! Oczywiście wysyłka, wprost do miejsca Twojego zamieszkania, jest jak zwykle darmowa, chociaż na Ubuntu trzeba będzie poczekać ok 10 tygodni licząc od dnia wydania. Czas oczekiwania zapewne zrekompensuje oryginalnie przygotowana płyta umieszczona w zgrabnym opakowaniu, kto wie, może nawet firma dorzuci kilka naklejek. Do zmówienia dostępne są Ubuntu, Kubuntu (wersje 32 i 64 bitowe) oraz Edubuntu (tylko 32 bitowa). W zwykłym trybie można zażyczyć sobie wyłącznie jedną sztukę danej edycji, choć także i tym razem funkcjonuje “special request”. 

Usługa ShipIt została zakończona wiosną roku 2011 wraz z edycją Ubuntu 10.04... 

_________________________________________________________________________

 

UŻYTECZNE LINKI: 

Darmowa wysyłka płyt z Ubuntu: ---> https://shipit.ubuntu.com/

Ściaganie dystrybucji Ubuntu: ---> http://www.ubuntulinux.org/download/

Obrazy ISO Ubuntu  ---> http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

WUBI - Strona Projektu Migracji ---> http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/windows-installer

W razie problemów ---> FORUM POMOCY:  http://www.forum.ubuntu.pl

KDE 4 - poczytaj na stronie projektu ---> http://www.kde.org/

Więcej informacji o języku Vala: 

http://live.gnome.org/Vala

Ubuntu 12.04 jest już dostępne pod adresem:

http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

Kubuntu czyli Ubuntu z KDE4

http://www.kubuntu.org/getkubuntu

Dostępne są dwa polskie mirrory, skąd można pobrać Ubuntu 8.04:

Piotrkosoft.net - Data Storage Center

http://piotrkosoft.net/pub/mirrors/ubuntu-releases/

Ubuntu.task.gda.pl (Europe)

http://ubuntu.task.gda.pl/ubuntu-releases/

 

***) Ostatnia aktualizacja artykułu 9 listopad 2012

Opracował i zredagował: Ph.D. Dharman

Artykuł przeredagowany i uzupełniony przez Zespół Linuksowy Macierzy

__________________________________

 

Licznik odwiedzin: 8836022 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 11:52:14