Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 6140


SEAMONKEY - Mozilla Super Pakiet do Internetu

Mozilla SeaMonkey

MSM to niezbędnik każdego poważnego internauty potrzebny do sprawnego funkcjonowania w sieci. Mozilla SeaMonkey to zbiór programów składający się z przeglądarki WWW, klienta poczty i grup dyskusyjnych, edytora stron HTML i klienta IRC. 

Logo Przeglądarki SeaMonkeySeaMonkey to doskonała propozycja dla osób którzy chcą korzystać z kompleksowego rozwiązania zawierającego najpotrzebniejsze narzędzia przydatne podczas korzystania z Internetu. Główny składnik pakietu - przeglądarka internetowa - wyposażona jest w silnik zaczerpnięty z Firefoksa, rozbudowany o nowe funkcje, między innymi przenoszenie zakładek, zdalne profile i obsługę SVG. Program SeaMonkey jest kontynuacją pakietów Mozilla Suite 1.7.x, MozillaPL jak i Netscape 7.x. 

Pakiet SeaMonkey to wszystkie programy potrzebne do korzystania z Internetu w jednym zestawie. Przeglądarka, klient poczty i grup dyskusyjnych, edytor stron HTML oraz program do pogawędek sieciowych IRC. Wszystkie programy są zintegrowane ze sobą oraz posiadają mnóstwo opcji konfiguracyjnych. Całość oparta jest na najnowszych technologiach Mozilli.org. Wielkim ułatwieniem jest całkowicie spolszczona pomoc z której szybko można nauczyć się profesjonalnego posługiwania programami SeaMonkey. 

SeaMonkey to stworzony na bazie Gecko pakiet programów składający się z przeglądarki internetowej, klienta poczty i grup dyskusyjnych, edytora stron HTML oraz klienta IRC. Jest to kontynuacja pakietów Mozilla Suite 1.7.x jak i Netscape Navigator 7.x. Pierwszą wydaną stabilną wersją była wersja 1.0 wydana 30 stycznia 2006 roku. Najnowsza wersja 1.1.14 została wydana 16 grudnia 2008. Wedle opinii większości internautów jest to najlepsza przeglądarka, znacznie lepsza od opery. Wyświetla poprawnie wszystko lepiej niż opera czy IE. 

Pakiet Seamonkey zawiera następujące programy:

 * przeglądarka – obsługująca najnowsze standardy internetowe, między innymi XHTML 1.x, HTML 4, DOM, XML, SVG i PNG (zatem wyświetla poprawnie każdą stronę zgodną ze standardami organizacji W3C),

 * klient poczty – posiadający wbudowany filtr antyspamowy,

 * edytor stron HTML – edytor WYSIWYG budujący strony z kodem HTML,

 * klient IRC (ChatZilla). 

Platformy systemowe: Linux/Unix, Mac OS X, Windows (MS Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista) 

Wiele osób tłumaczy nazwę tego pakietu dosłownie jako "Wodna Małpa", natomiast nazwa SeaMonkey pochodzi od odmiany artemii nazywanej w angielskim Sea Monkey. Nazwa ta była nazwą kodową Mozilli Suite. Po przejęciu przez społeczność wokół Fundacji Mozilla nastąpiła konieczność zmiany nazwy pakietu. Po kilku miesiącach poszukiwań wybrano jako nową, oficjalną nazwę, SeaMonkey. 

Program został stworzony w oparciu o warunki Mozilla Public License (MPL), zgodnie z którymi jest oprogramowaniem całkowicie darmowym z możliwością przetwarzania jego kodu źródłowego. Może być dowolnie rozpowszechniany z zastrzeżeniem jednoczesnego udostępniania kodu źródłowego. 

Zrzut ekranu z SeaMonkey

Zrzut Ekranu: Eioba.pl w przeglądarce SeaMonkey podczas pracy nad tym artykułem.

Wersja Testowa SeaMonkey 2.0

Kolejna alpha nowej odsłony pakietu internetowego dla ambitnych uzytkowników to SeaMonkey 2.0 alpha3! Nowsza, lepsza, ładniejsza, szybsza, warta pobrania do testowania. Zmian jest zbyt wiele żeby je wymieniać, zresztą wszystko jest ładnie opisane na angielskich stronach projektu. Z ważniejszych rzeczy: menedżer haseł działający na takiej samej zasadzie jak w Firefoxie czyli wreszcie koniec tego okienka na stronach, gdzie jest po kilka loginów, polska paczka językowa, zapamiętywanie sesji w przypadku klęknięcia przeglądarki, możliwość odzyskania zamkniętej zakładki. Długo by jeszcze wymieniać, najlepiej samemu spróbować! Szkice dotyczące wizji nowego SeaMonkey to m.in.:

# Wzmocnienie i poprawa integracji pomiędzy komponentami SeaMonkey, a także z komponentami opcjonalnymi, jak i dodatkami; 

# Zapewnienie wyboru zaawansowanym użytkownikom dzięki konfigurowalności i możliwością dostosowania różnych funckji za sprawą dodatków; 

# Ochrona i poprawa bezpieczeństwa i prywatności użytkowników; 

# Utrzymywanie dobrego poziomu pracy pakietu. 

Wersja 2.0 Seamonkey jest w praktyce kilkakrotnie szybsza od wersji 1.1.x. I nie chodzi tu o czas startu, który jest naprawdę nieco wolniejszy niż w 1.1, ale o działanie już po włączeniu. Praktycznie wszystko działa szybciej, strony z większą ilością JavaScriptu dzięki TraceMonkey działaja tak szybko jak w Google Chrome. Dodatki to osobny problem. Najpopularniejsze jak Adblock czy Noscript już działają, a z pozotałymi to bliżej wersji finalnej sytuacja powinna się poprawić. Prace nad SeaMonkey 2.0 dobiegają końca - pod koniec drugiego kwartału roku 2009 powinniśmy zobaczyć stabilne wydanie. 

W celu uzyskania polskiej wersji językowej należy po instalacji wersji testowej np. 2.0a3 doinstalować pakiet spolszczający i po restarcie SeaMonkey w Edit/Preferences wybrać język Polski. 

 

Nawigator (przeglądarka)

Przeglądanie w panelach - nowy, rewolucyjny sposób na przeglądanie wielu stron w jednym oknie. Podczas gdy oglądasz jedną ze stron inne załadują się już w tle i będą gotowe do przejrzenia jak tylko skończysz czytać. Można otworzyć wiele stron za pomocą jednego kliknięcia, co więcej grupę paneli można ustawić jako stronę domową - gdy tylko uruchomisz przeglądarkę, Twoje ulubione strony będą na Ciebie czekać.

Blokowanie wyskakujących okienek pozwala na spokojne przeglądanie stron. Już nie będą Ci przeszkadzać wyskakujące znienacka reklamy. Można blokować wszystkie wyskakujące okienka lub tylko niektóre - z określonych witryn.

Znajdź wprowadzając to kolejna nowatorska metoda przeglądania stron - wystarczy zacząć wpisywać słowo na klawiaturze, a SeaMonkey wyszuka i podświetli je wśród odnośników lub tekstu na stronie.

Ponadto Nawigator pozwala kontrolować wyświetlanie obrazków, ciasteczka (cookies), dane i hasła wpisywane do formularzy na stronach oraz obsługuje schematy wyglądu (motywy) i rozszerzenia.

Jeśli tworzysz strony internetowe to z pewnością docenisz moduł Inspektora DOM, konsolę i debugger JavaScript oraz najlepsze na rynku wsparcie dla standardów sieciowych.

 

Kurier Poczty

Filtr niechcianej poczty - automatyczny, uczący się filtr, który oczyści Twoją pocztę z niechcianych wiadomości. Zarządzaj sprawniej swoją pocztą za pomocą folderów, kolorowych etykiet, filtrów oraz różnorakich możliwości sortowania wiadomości. Kurier Poczty pozwala na obsługę wielu kont (także grup dyskusyjnych), potwierdzeń dostarczenia, protokołów POP3, IMAP, S/MIME, LDAP oraz podpisów cyfrowych.

 

Kompozytor Stron

Kompozytor służy do tworzenia dokumentów stron www w języku HTML. Korzystanie z Kompozytora jest tak łatwe jak korzystanie z edytora tekstu. Program pozwala na prostą zmianę rozmiarów obrazków, dodawanie/usuwanie komórek, kolumn i wierszy tabel oraz obsługuje CSS i warstwy na stronach.

 

ChatZilla

ChatZilla służy do rozmów w siecie IRC (Internet Relay Chat). Posiada wszystko czego trzeba aby korzystać z IRC - podstawowe komendy, obsługę połączeń DCC, emotikon, słów kluczowych, motywów i wielu innych... 

 

 


 

***) SeaMonkey 2.0 wydana

Dnia 27 pażdziernika 2009 roku Fundacja Mozilla wydała pierwszą finalną wersję programu ze zintegrowanymi narzędziami internetowymi SeaMonkey 2.0. Sercem programu jest przeglądarka internetowa, która w tej wersji opiera się o tę samą platformę co Firefox 3.5.4. Pojawił się także nowy Add-on Manager, który pozwala łatwo zarządzać rozszerzeniami, kompozycjami i pluginami. 

W przeglądarce dodano także opcję odzyskiwania sesji po awarii i ponownego otwierania zamkniętych okien. W pełni dostosowywać można również paski narzędzi. Do dyspozycji mamy też nowy menedżer haseł i całkowicie przeprojektowany menedżer pobierania. Jeśli chodzi o moduł pocztowy, to przede wszystkim pojawiła się obsługa czytników RSS/Atom i poprawono szybkość działania kont IMAP. Teraz wszystkie elementy zapisywane są domyślnie tak, by były dostępne w trybie offline. Nowy interfejs umożliwia natomiast wyświelanie kont, folderów czy pojedynczych wiadomości w kartach. Użytkowników Mac OS X Leopard i Snow Leopard ucieszy fakt, że skórki SeaMonkey zostały dopasowane do wyglądu tych systemów.

SeaMonkey 2.0 umożliwia przeniesienie ustawień konta i danych użytkownika z profilu utworzonego i użytkowanego w SeaMonkey 1.x lub Mozilla 1.x podczas pierwszego uruchomienia po instalacji. Więcej informacji na temat procesu instalacji, profili i usuwania jest dostępnych w dokumentacji na stronie projektu. Rozszerzenia zainstalowane w SeaMonkey 1.x mogą być niekompatybilne i nie są kopiowane do profilu SeaMonkey 2. 

 

NOWOŚCI W SEAMONKEY 2.0

W dniu 27 października 2009, Robert Kaiser poinformował o wydaniu finalnej wersji pakietu internetowego SeaMonkey 2.0. Z kolei 29 października 2009, John T. Haller poinformował o pierwszym oficjalnym wydaniu SeaMonkey Portable na platformę PortableApps.com. To jedna z najdłużej wyczekiwanych premier oprogramowania ze stajni Mozilli. Szczegółowa lista zmian zawiera skrócone opisy 281 nowości, zmian lub błędów jakie zostały naprawione względem poprzedniego wydania stabilnego SeaMonkey 1.1.18. SeaMonkey 2.0 zawiera następujące zmiany i nowości względem poprzedniego wydania, oznaczonego numerem 1.1.18:

* SeaMonkey korzysta teraz z tej samej platformy, co Firefox 3.5.4. Dzięki tej zmianie SeaMonkey jest teraz znacznie bliżej do Firefoksa zwłaszcza pod względem obsługi profili użytkowników, dodatków czy funkcjonalności prezentowanej przez interfejsu programu.

* Zmieniło się domyślne położenie profilu użytkownika. Profile ustawień wcześniejszych wersji SeaMonkey 1.x, a także Thunderbirda, mogą być zaimportowane automatycznie, za wyjątkiem niestandardowych dodatków (rozszerzeń i motywów). Ewentualny stary profil pozostaje nienaruszony (jest kopiowany).

* Nowy Menedżer dodatków pozwala instalować, aktualizować, wyłączać i usuwać rozszerzenia, motywy i zarządzać wtyczkami tak jak to ma miejsce w Firefoksie. Powinno to przyczynić się do większego rozwoju dodatków dla SeaMonkey.

* Dodano Menedżera sesji. Jeśli SeaMonkey ulegnie awarii, wszystkie okna i kart zostaną przywrócone automatycznie lub na żądanie (włączając dane wprowadzone w formularzach). Ponadto, użytkownicy mogą ustawić przywracanie sesji podczas uruchamiania pakietu SeaMonkey.

* Dodano możliwość przywracania zamkniętych okien (Przywróć zamknięte okno).

* Historia przeglądania jest przechowywana w ulepszonej bazie, która pozwala przechowywać więcej informacji, pasek adresu oferuje inteligentne autouzupełnianie i sugeruje listę adresów do otwarcia w oparciu o to co wpisano, przeszukując historię pod kątem pasujących adresów i tytułów.

* Paski narzędzi w przeglądarce, kliencie poczty i oknie tworzenia wiadomości są w pełni konfigurowalne, pozwalają na zmianę rozmiaru ikon i trybu wyświetlania: ikony, ikony i tekst, tekst. Odpowiednie opcje są dostępne w menu kontekstowym pasków.

* Kurier poczty obsługuje kanały informacyjne RSS i Atom. Przeglądarka wykrywa kanały informacyjne na stronach, umożliwia ich podgląd i różne sposoby subskrypcji.

* Domyślne ustawienia dla kont poczty IMAP przechowują lokalnie kopie wiadomości, obok wielu innych usprawnień przyśpieszających pracę z protokołem IMAP. Synchronizację można wyłączyć dla całego konta lub wybranych katalogów, a także ograniczyć tylko do najnowszych wiadomości w opcjach Synchronizacja i miejsce na dysku.

* Obsługa kart w kliencie poczty pozwala otwierać konta, foldery oraz pojedyncze wiadomości w kartach zamiast oknie Kuriera poczty. Opcja ta umożliwia także instalację rozszerzenia Lightning i wzbogacenie SeaMonkey o funkcję kalendarza.

* Poprawiono Menedżer haseł, który umożliwia teraz wygodne wyszukiwanie w bazie, a okno dialogowe zastąpiono paskiem informacyjnym z pytaniem czy zapamiętać nowe hasło.

* Przebudowano Menedżer pobierania, włączając do niego funkcję wznawiania pobierań.

* Nowy Menedżer danych formularzy automatycznie zapamiętuje dane wprowadzane w formularzach i umożliwia ich ponowne użycie z rozwijalnych list podpowiedzi.

* Ulepszony Menedżer ciasteczek pozwala szukać ciasteczka według nazwy strony lub ciasteczka.

* Nowa wersja Gecko, silnika renderującego strony zastosowana w SeaMonkey, zawiera wiele usprawnień względem wersji użytej we wcześniejszych wydaniach. Zmiany dotyczą lepszej obsługi grafiki (Cairo/Thebes), obsługi czcionek, lepszego wsparcia CSS, DOM i JavaScript. * SeaMonkey 2.0 przechodzi test Acid2 i większą cześć Acid3 w tym testy obsługi HTML5 i innych nowoczesnych standardów obsługiwanych także w Firefoksie 3.5, jak elementy audio/video, pobieranie czcionek i JIT-compiled JavaScript.

* Wymieniono większość ikon w domyślnym motywie.

* Przebudowano domyślny motyw pod Mac OS X by poprawić wygląd aplikacji uruchamianych w Mac OS X Leopard i Snow Leopard.

* Twórców rozszerzeń ucieszy dostępność SMILE, odpowiednik firefoksowego FUEL i thunderbirdowego STEEL.

* Porzucono obsługę Windows 95, 98, Me oraz NT 4. Wersja linuksowa wymaga GTK 2.10 lub nowszego. Zaprzestano także wsparcia dla Mac OS X 10.3 (Panther) i 10.2 (Jaguar). 


 

Wydania SeaMonkey

* SeaMonkey 2.0.6 opublikowano 20 lipca 2010 roku 

* SeaMonkey 2.0 - oficjalna wersja ukazała się 27 października 2009 roku!

* SeaMonkey 1.1.14 opublikowano Środa 24 grudzień 2008 2:33:53 am

 * SeaMonkey 1.1.12 opublikowano poniedziałek 29 Wrzesień 2008 12:00:15 pm

 * SeaMonkey 1.1.11 opublikowano czwartek 17 Lipiec 2008 4:45:07 am

 * SeaMonkey 1.1.9 opublikowano niedziela 13 Kwiecień 2008 3:09:26 pm

 * SeaMonkey 1.1.8 opublikowano sobota 09 Luty 2008 1:06:24 am

 * SeaMonkey 1.1.7 opublikowano poniedziałek 03 Grudzień 2007 1:25:59 pm

 * SeaMonkey 1.1.6 opublikowano poniedziałek 05 Listopad 2007 11:32:25 am

 * SeaMonkey 1.1.5 opublikowano niedziela 04 Listopad 2007 5:09:32 am

 * SeaMonkey 1.1.4 opublikowano piątek 03 Sierpień 2007 12:00:00 am

 * SeaMonkey 1.1 opublikowano czwartek 18 Styczeń 2007 5:30:38 pm

 * SeaMonkey 1.0.7 opublikowano czwartek 04 Styczeń 2007 9:44:06 am

 * SeaMonkey 1.0.6 opublikowano środa 08 Listopad 2006 12:29:29 pm

 

Silnik Gecko

Gecko to nowoczesny "silnik" (tzw. layout engine) dla przeglądarek internetowych, powstały w ramach projektu Mozilla.org. Gecko odpowiada za renderowanie i wyświetlanie na ekranie zawartości dokumentów HTML oraz towarzyszących im plików np. graficznych, arkuszy stylów CSS, skryptów, apletów, itp. w postaci stron WWW. Gecko to silnik wyświetlania stron internetowych, obsługujący prawie wszystkie standardy internetowe rekomendowane przez W3C. Jest udostępniony na potrójnej licencji MPL/GPL/LGPL. Obecnie Gecko jest drugim silnikiem pod względem jego wykorzystania, za Tridentem wykorzystywanym przez Internet Explorer 4.x i wyższe i przez liczne nakładki, a przed Presto (Opera) i WebKit (Safari, Google Chrome). 

Silnik Gecko, początkowo rozwijany pod nazwą NGLayout lub Raptor, nazwy te zostały jednak zmienione na aktualną ze względu na kłopoty prawne, został stworzony przez programistów Netscape Communications Corporation dla przeglądarki Netscape 6.x i Mozilla Suite w języku C++. Nazwa pochodzi od gekona, jaszczurki z rodziny gecconidae. Dnia 31 marca 1998 roku kod źródłowy został upubliczniony na wolnej licencji w ramach projektu Mozilla ze względu na nadzieje na to, iż społeczność skupiona wokół przeglądarek pomoże w jego szybkim rozwijaniu. Sam projekt został 15 lipca 2003 roku przekształcony w Fundację Mozilla, tym samym uniezależniając się od przejętego już przez AOL Netscape Communications Corporation. 

Gecko to nazwa która pochodzi od gekona, jaszczurki z rodziny gecconidae żyjącej w krajach śródziemnomorskich i jest nowym, napisanym od podstaw i pod kątem maksymalnej wydajności "napędem" dla aplikacji internetowych. Udostępniany jest na zasadach opisanych w licencjach GNU GPL oraz NPL (Netscape Public License) i MPL (Mozilla Public Licence) bliskich idei Open Source. Dzięki temu każdy może przystosować go do własnych unikalnych potrzeb. Od początku najbardziej znanymi programami korzystającymi z zalet Gecko są przeglądarki Mozilla, Netscape 6 oraz Galeon, a stopniowo pojawiają się kolejne projekty sygnowanych przez innych producentów. Kod źródłowy został tak przygotowany, by bez większych modyfikacji można było skompilować go w większości popularnych systemów jak Windows, Linux, UNIX, Solaris, MacOS, OS/2 etc., oraz przystosować do pracy w takich urządzeniach jak telefony komórkowe, palmtopy, czy przystawki TV. 

Silnik Gecko obsługuje m.in:

 * HTML 4.0

 * XML 1.0

 * XHTML 1.1

 * MathML

 * XForms

 * SVG (Częściowe obsługiwanie SVG 1.1)

 * CSS 1 i 2 (od wersji 1.9, częściowe obsługiwanie 3)

 * DOM 1 i 2 (częściowe obsługiwanie DOM 3)

 * RDF

 * JavaScript 1.8

 * OJI (Open Java Interface)

 * Unicode

 * GIF, PNG, JPEG, PJPEG

Silnik Gecko używany jest z powodzeniem przez kilkadzisiąt rozmaitych aplikacji internetowych. 

 

KONFIGURACJA SEAMONKEY

Twórcy oprogramowania SeaMonkey zadbali o to, aby produkt był łatwy w konfiguracji. zawsze lubili dodawać do swoich produktów ukryte plansze. Najczęściej zawierają one informacje o autorach, czy jakieś zabawne elementy. Dobrym przykładem tego były ukryte aplikacje we wczesnych wersjach Windows. Nie wielu wie, że takie ukryte strony dostępne są również w jednej z najpopularniejszych przeglądarek Mozilli  jaką jest SeaMonkey. 

Dostęp do ukrytych stron informacji i konfiguracji uzyskujemy, wpisując w polu adresu przeglądarki jedną z kilku poniższych komend i zatwierdzając wyszukiwanie klawiszem enter: 

 

about: 

Widoczny dwukropek na końcu także trzeba wpisać. A po wpisaniu tego polecenia, zobaczymy standardową stronę z informacjami o naszej wersji przeglądarki czy kompozytora.

 

about:buildconfig

Podstawowe informacje o tzw. „build” przeglądarki. Sprawy związane z kompilacją jej źródeł.

 

about:cache

Tutaj będą wyświetlone statystyki odnośnie cache'u przeglądarki i miejsca, które on zajmuje. 

 

about:config

To jest jedna z najważniejszych stron w pakiecie czyli właśnie strona konfiguracji SeaMonkey. Możemy na niej przejrzeć, a także zmienić najważniejsze parametry pracy przeglądarki, o ile się trochę na tym znamy lub korzystamy z fachowej pomocy. Edytowanie ustawień i drobna zmiana niektórych domyślnych  parametrów często pozwala przyspieszyć przeglądanie stron. Generalne zasady zmieniania parametrów są takie same jak w bardziej znanej przeglądarce Firefox. 

Doświadczeni użytkownicy, którzy lubią mieć większy wpływ na zachowanie swojej przeglądarki, dostaną się do zaawansowanych ustawień, wpisując polecenie about:config w polu adresu. Wówczas pojawia się obszerne zestawienie parametrów o nazwach w języku angielskim, po uprzednim ostrzeżeniu czym zabawa może się skończyć. Znaczenie większości z nich nie jest oczywiste dla początkujących użytkowników. 

Na początek ostrzeżenie: trzeba wiedzieć, co się robi, zanim sie to zrobi. Tu nie ma opisów, dymków i podpowiedzi, a ustawienia parametrów nie zawsze są intuicyjne, za to wchodzą w życie natychmiast choć i od tego są wyjątki, niektóre działają dopiero po restarcie przeglądarki. Dlatego przed eksperymentami warto zarchiwizować profil. Zastosowane w nierozważny sposób niektóre opcje mogą zablokować otwieranie niektórych witryn internetowych. 

Kiedy wpisze sie about:config w pasek przeglądarki tam gdzie zwykle jest adres strony internetowej, a potem wciśnie klawisz enter zostaną wyświetlone wszystkie możliwe parametry konfiguracyjne. Aby ograniczyć ich ilość do tych, które nas interesują, wpisujemy odpowiednią interesująca nas frazę w polu Filter i klikamy enter. Wyświetlone zostaną wtedy tylko te parametry, które zawierają w nazwie naszą poszukiwaną frazę. 

Zilustrujmy na przykładzie opcji płynnego przewijania. Wywołujemy stronke własną SeaMonkey about:config. Jako filtr wpisujemy "scroll" i od razu widzimy opcję: general.smoothScroll. Wartość zmieniamy klikając prawym przyciskiem myszy/pada w podświetlonej opcji kolejno na True/False poprzez opcję "Przełącz". Kolejne przełączenie zmienia wartość na przeciwną. True będzie powodować płynne przewijanie strony, a false wyłączy tę funkcję, domyślnie wyłączoną (false). 

Jeśli chcesz przywrócić ustawienia domyślne, bo coś pochrzanisz, to w menu kontekstowym każdego parametru jest dostępne polecenie Reset/uj. Przywraca ono domyślną wartość wyłącznie zaznaczonego parametru - nie wpływa na inne ustawienia. Parametry o wartościach innych, niż domyślne są wyświetlane pogrubioną czcionką, a tylko te co samodzielnie ustawiasz dadzą się oczywiście zresetować, co przywraca im domyślne, fabryczne ustawienia.

Przez about:config opcje ustawień SeaMonkey są dostępne łatwiej i szybciej, odpada konieczność ich szukania w menu, a w menu jest nie wiele opcji do ustawienia. Jeśli coś nas w przeglądarce drażni, to prawie zawsze można się tego pozbyć poprzez modyfikację jednego bądź kilku parametrów w about:config. Jeśli znamy działanie danego ustawienia, to nie ma obaw, ale przed eksperymentowaniem na nowych parametrach zawsze dobrze jest zarchiwizować profil lub zapamiętać dokładnie czym się bawimy aby dokonać resetowania. Z reguły modyfikacje wchodzą w życie natychmiast, czasem jednak konieczny jest restart SeaMonkey. 

Oto kilka parę parametrów, które pomogą nam uzyskać wyższe obroty SeaMonkey. 

network.http.pipelining.maxrequests - określa maksymalną liczbę obiektów pobieranych równocześnie. Maksymalną wartością kiedyś mogła być liczba 8, a teraz można wpisać np. 30 albo 100. Ta opcja to dokładnie to samo co zmiana ilości threadów w Operze i faktycznie dużo daje, ale na dobrym łączu. Nie próbuj tego czasem na np. neostradzie 512kbit bo nie tylko nie przyspieszy, ale jeszcze zmuli otwieranie stron. Trzeba to ustawiać z czuciem i rozumieć, że danie tam wartości 30 to otwarcie naraz aż 30 sesji http w przeglądarce. Takie ustawienie jest dobre dla łącza minimum 2mbit. Warto zacząć od mniejszych wartości i ewewentualnie powoli zwiększać obserwując czy czasem nie zapycha się przeglądanie www. 

Aby określona przez nas liczba obiektów z wirtyny www była pobierana równocześnie należy ustawić opcje: network.http.pipelinig i http.proxy.pipelining na true. W ten sposób włączyliśmy potokowanie - technologię zapewniającą pobieranie elementów wirtyn grupowo, po kilka równocześnie. Funkcja ta jest domyślnie wyłączona, bo nie wszystkie serwery WWW ją obsługują. Standardowo skonfigurowana SeaMonkey wysyła po wpisaniu adresu witryny pojedyncze żądanie do serwera, na którym umieszczono daną stronę. Przeglądarka grzecznie czeka na odpowiedź, a czasem jej niedoczeka. Można to jak widać zmienić dzięki pipeliningowi czyli potokowaniu. Ta technika pozwala na "bombardowanie" zdalnej maszyny wieloma zapytaniami naraz bez czekania na odpowiedź. 

Dodajemy także do about:config polecenie network.http.pipelining.firstrequest. Jeśli polecenie nie istniej to klikamy gdziekolwiek prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy Dodaj ustawienia typu | Tak/Nie (Boolean) i przypisujemy jej wartość na TRUE. 

Przydaje się też opcja browser.cache.check_doc_frequency ustawiona na 0. Ta modyfikacja daje kopa, gdyż  obrazki i dokumenty są sprawdzane nie częściej niż raz na sesję. Nie zalecana jest opcja 2 (wcale), a 3 to automatycznie determinowane (domyślnie), 1 zawsze. 

Dodatkowo możemy dodać podwyższoną wartość parametru network.http.request.timeout do poziomu 200, co da nam nie zrywanie połączenia podczas ładowania wielu obiektów równolegle. W tym celu wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem w obrębie dowolnego panelu i wskażemy polecenie Dodaj ustawienia typu | Liczba całkowita (Integer). Najpierw wpisujemy i zatwierdzamy nazwę ustawienia potem wartość w postaci liczby, tutaj 200 i zatwierdzamy. Dzięki temu zapobiegniesz zbyt wczesnemu zrywaniu połączenia podczas pobierania wielu obiektów równolegle.

Jeśli chcemy wyświetlać witryny, które składają się z wielu elementów element po elemencie, a nie od razu całą stronę po ich całym pobraniu wystarczy, że "klikniemy" prawym przyciskiem w obrębie dowolnego panelu i wskażemy polecenie Dodaj ustawienia typu | Liczba całkowita (Integer). Teraz w polu nazwy wpisujemy: nglayout.initialpaint.delay i jako wartość dajemy liczbę: 0. Liczba ta oznacza długość czasu jaką przeglądarka czeka zanim przystąpi do „obrabiania” informacji, którą otrzymało. Jeżeli używasz szybkiego łącza zmiana ta pozwoli na znacznie szybsze przeglądanie stron! 

 

A teraz coś dla tych co posiadają szybkie łącze internetowe: 

network.http.max-connections dajemy na 40

network.http.max-connections-per-server dajemy na 16

network.http.max-persistent-connections-per-server dajemy na 4

Jeśli SeaMonkey zużywa zbyt dużo pamięci, a to stwarza problemy dla których komputer zaczyna tracić pod względem wydajności, to możesz zdecydować o zmianie maksymalnej użytecznej pamięci RAM:

Polecenieme Dodaj ustawienia wstaw polecenie: "browser.cache.disk.capacity", a następnie jeśli masz pomiędzy 512MB i 1GB pamięci RAM włącz na "15000", jeśli masz pmięci ponad 2 GB włącz 65536. 

Polecenie network.prefetch-next jeśli jest ustawione na true to ładuje do pamięci linki z wyprzedzeniem. Zatem nasza przeglądarka sprawia wrażenie że działa szybciej. 

Wybierz konfigurację, która najbardziej odpowiada szybkości twojego komputera i łącza internetowego.

Szybki komputer, szybkie łącze to mozna wybrać taki dobry zbiór preferencji, które trzeba ustawić lub odpowiednio dodać w about:config

 

content.interrupt.parsing, true;

content.max.tokenizing.time, 2250000;

content.notify.interval, 750000;

content.notify.ontimer, true;

content.switch.threshold, 750000;

nglayout.initialpaint.delay, 0;

network.http.max-connections, 48); 

network.http.max-connections-per-server, 16; 

network.http.max-persistent-connections-per-proxy, 16; network.http.max-persistent-connections-per-server, 8; 

browser.cache.memory.capacity, 65536;

 

Gdy SeaMonkey Zwalnia

Użytkownicy przeglądarki SeaMonkey mogą czasem doświadczyć spowolnienia działania całego systemu, co spowodowane bywa tzw. wyciekiem pamięci. Ben Goodger, jeden z głównych programistów pracujących w Mozilli, wyjaśnił na swoim blogu, że nie jest to efekt błędu, ale jednej z funkcji programu. Z badań programistów wynika, że 39% czynności jakie wykonuje się w czasie nawigacji po stronach to “cofanie się” do 10 pozycji wstecz. Dlatego właśnie twórcy otwartych przeglądarek Mozilli postanowili, że program będzie przechowywał w pamięci ostatnie wpisy. W SeaMonkey 1.1.14 mamy parametr konfiguracyjny, który określa maksymalną ilość zapisywanych stron. Domyślnie ustawiona jest wartość -1 co oznacza, że przeglądarka sama ma ustalić optymalną wartość. Skutkuje to czasem odczuwalnym spadkiem wydajności systemu i spadkiem komfortu pracy. Można to bardzo łatwo zmienić: wystarczy w pasku adresu wpisać about:config, a potem w oknie które się pojawi odnaleźć wpis: browser.sessionhistory.max_total_viewers i zmienić wpis na ” 0 “ klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję Modyfikuj, gdzie wpisujemy 0 i zapisujemy zmianę. 

 

Częstotliwość Odświeżania

Duże, złożone strony WWW ładują się czasem nawet kilka sekund. Seamonkey, podobnie jak inne przeglądarki Mozilli, nie chce, aby użytkownik oglądał biały ekran. Dlatego odświeża zawartość co 0,12 sekundy. Wydłużenie tego okresu może doprowadzić do skrócenia całkowitego czasu przesyłania danych z serwera. Jedyną wadą są drobne zakłócenia w pracy przeglądarki - brak odpowiedzi i "zamrażanie" interfejsu, nietrwające jednak zwykle dłużej niż sekundę. Aby zmienić częstotliwość odświeżania należy kliknąć prawym klawiszem myszy w jakiekolwiek miejsce panelu "about:config". Wybrać polecenie "Dodaj ustawienie typu" | "Liczba całkowita". Następnie jako nazwę wpisać "content.notify.interval", a jako wartość liczbową podać 500 000 (0,5 sekundy). Drugi etap to stworzenie wartości logicznej. "Dodaj ustawienie typu" | "Wartość logiczna", nadanie jej nazwy "content.notify.ontimer" i atrybutu "true". 

 

Tryb Wstrzymania

Jeśli użytkownik nie dotyka klawiatury albo myszy przez 0,75 sekundy SeaMonkey przechodzi w specjalny tryb wstrzymania. Jego interfejs staje się nieco bardziej ociężały, ale witryny ładują się szybciej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmniejszyć czas oczekiwania i w ten sposób usprawnić ładowanie stron. Aby tego dokonać, należy w "about:config" wybrać polecenie "Dodaj ustawienie typu" | "Liczba całkowita". Jako nazwę podać "content.switch.threshold", w miejscu na wartość wpisać 250 000 co daje ćwierć sekundy. Alternatywnie można stworzyć "Wartość logiczną" o nazwie "content.interrupt.parsing" z atrybutem "false". Wtedy SeaMonkey będzie całkowicie ignorować polecenia użytkownika do momentu załadowania strony.

 

Pamięć Podręczna

SeaMonkey przechowuje dane o ostatnio odwiedzanych stronach WWW w pamięci podręcznej. Ma ona ograniczony rozmiar, dlatego stare witryny są regularnie usuwane. Osoby posiadające dużą ilość RAM-u np. 2 gigabajty lub więcej mogą zwiększyć cache każdej przeglądarki Mozilli. Aby skorzystać z tej opcji należy w "about:config" stworzyć nową "Liczbę całkowitą" o nazwie "browser.cache.memory.capacity" i atrybucie "65536", a następnie ponownie uruchomić program. Warto pamiętać, że to ustawienie działa tylko wtedy, gdy SeaMonkey działa ciągle. W cache'u są przechowywane dane z aktualnej sesji. 

 

TraceMonkey

Eksperymentalny dodatek do produktów Mozilli, który kompresuje zasobożerny JavaScript na którym oparte są współczesne aplikacje online na superszybki kod x86. W ten sposób niektóre funkcje są wykonywane do 20 razy szybciej niż podczas korzystania z typowego silnika. Wtyczkę można pobrać z internetu, a dla wersji SeaMonkey 2.0 jest w pakiecie. Nadal znajduje się w fazie testów i zawiera sporo błędów. Aby dodatek działał, należy po instalacji w "about:config" zmienić atrybuty poleceń "javascript.options.jit.chrome" i "javascript.options.jit.content" na "true". 

 

about:credits

Ta strona to lista współtwórców wspaniałego pakietu przeglądarki i kompozytora jaką jest SeaMonkey. 

 

about:license

Strona z informacjami o licencji na jakiej jest rozpowszechniany jest pakiet Seamonkey.

 

about:mozilla

Tutaj zostanie wyświetlony werset z tak zwanej "Book of Mozilla" (z ang. Książka Mozilli) z tekstem w języku angielskim:

"I tak oto w końcu upadła Bestia, a niewierni uradowali się. Nie wszystko jednak zostało stracone, albowiem z popiołów powstał ptak przeogromny. Ptak spojrzał z góry na niewiernych i uderzył w nich ogniem i gromem. Oto bowiem Bestia odrodziła się z mocą odnowioną, a słudzy Mammona przyklękli przerażeni." (z Księgi Mozilli, 7:15) 

Tekst utrzymany w formie stylistycznej zapisu w Biblii, wedle interpretacji ma mówić o tym, iż produkty Mozilli jako oprogramowanie niekomercyjne, pokonają komercyjny Internet Explorer. 

 

about:plugins

Strona wyświetla bardzo szczegółowe informacje o zainstalowanych dodatkach i ich konfiguracji. 

 

Więcej o rozmaitych opcjach konfigurowania zobacz na forum Mozilli

http://www.mozillapl.org/forum/about-10084-0-asc-0.html

 

DODATKI SeaMonkey

Dodatki (Addons) rozszerzają możliwości programu Seamonkey, pozwalają dostosować go do swoich potrzeb. Rozejrzyj się wokół i rozbuduj program Seamonkey według własnego uznania. Dla celów konfiguracyjnych warto zainstalować sobie gui:config, który pozwala na łatwe konfigurowanie opcji z about:config Dodatek ten znajdziesz pod adresem: 

https://addons.mozilla.org/pl/seamonkey/addon/5523

Pobranie dodatku może wymagać zarejestrowania się, czyli założenia konta na stronie dodatków. 

Setki dodatków rozbudowujących i usprawniających SeaMonkey pobierzesz stąd:

https://addons.mozilla.org/pl/seamonkey/

Wersję testową 2.0 Alpha pobierzesz stąd:

http://www.seamonkey-project.org/releases/2.0a3

http://www.seamonkey-project.org/releases/seamonkey2.0a3/

SeaMonkey w wersji stabilnej 2.0.6 wydanej 20 czerwca 2010 roku pobierzesz tutaj:

http://www.seamonkey.pl/

 

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca 2010

Redakcja i opracowanie: Ph.D. Dharman

Licznik odwiedzin: 8836092 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 12:43:05