Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 8261


REKONQ - szybka i lekka przeglądarka na silniku QtWebkit

Opis przeglądarki Rekonq

Logo Przeglądarki RekonqAndrea Diamantini, urodzony 3 lipca 1976 roku, mieszkający w Senigallia we Włoszech, jest twórcą przeglądarki Rekonq - lekkiej i zintegrowanej ze środowiskiem KDE! 

Rekonq to przeglądarka internetowa stworzona w oparciu o silnik WebKit i bibliotekę Qt dla środowiska graficznego KDE, która stać się ma domyślną w tym środowisku. Rekonq ma stać się domyślną aplikacją do przeglądania zasobów Internetu w nadchodzącym Kubuntu 10.10. Przeglądarka pozwala na importowanie zakładek z Konquerora oraz na ściąganie plików z pomocą systemu pobierania plików KDE. Pozwala także na nawigację z użyciem Proxy.  

Rekonq charakteryzuje się dużą szybkością działania, pokaźną liczbą opcji konfiguracyjnych, które pozwalają dostosować program do własnych preferencji, a także interfejsem przypominającym Google Chrome czyli Chromium. Przeglądarka oferuje mechanizm kart i zakładek, tryb prywatny, ciekawą opcję zmiany rozmiaru strony za pomocą suwaka i skróty sieciowe, które na początku wydawać się mogą skomplikowane, ale znacznie upraszczają poruszanie się w Internecie. 

Na http://forum.kde.org/ toczy się dyskusja czy nazwa "Rekonq" jest właściwa dla tej przeglądarki. Jak do tej pory najpopularniejsze nazwy to DraKe (od smoka widniejącego w logo programu) i SharK nawiązujący nazwą do Dolphina. 

 

Rekonq 0.3 - Starsza wersja przeglądarki

Andrea Diamantini, twórca Rekonq opartego na silniku QtWebkit, postanowił w listopadzie 2009 roku wzbogacić "Powracającego Smoka" m.in. o nowy ekran startowy - podobny do operowego SpeedDial. W odróżnieniu od Opery, ekran startowy Rekonq posiada więcej możliwości: albo możliwy jest podgląd miniatur ulubionych stron, albo możemy przejrzeć historię odwiedzonych stron lub ostatnie zamknięte karty, możemy też mieć w oknie listę zakładek, a to jest widok podobny do tego jaki istnieje w Konquerorze. Dodatkowo wprowadzono podgląd kart tj. podgląd strony po najechaniu myszką na kartę. Poza tym zlikwidowano menu górne, to z pozycjami Plik, Edycja, ale w zamian stworzono nową ikonkę/logo Rekonq, która przedstawia chyba metalicznego smoka opasującego kulę ziemską. Ze zmian nieinterfejsowych - Rekonq 0.3 integruje się z systemem pobierania plików KDE oraz posiada wsparcie dla sesji. Wersja Rekonq 0.3 w czerwcu 2010 znajduje się jeszcze w oficjalnych repozytoriach Mandrivy i innych dystrybucji, stąd nowsze wydania trzeba instalować ze źródeł. 

Rekonq-0.4 - szybka i lekka przeglądarka

Rekonq 0.4 wreszcie wydany przez KDE

Jakiś czas temu przedstawiono opinię na temat nowej przeglądarki internetowej, bazującej na kdewebkit o nazwie Rekonq. Przeglądarka była wtedy jeszcze w fazie beta i trzeba się przyznać, że recenzje pomimo że była dość obiektywne to zawarte w niej opinie mogłyby wydawać się dość niesprawiedliwe i wynikały z dość krótkiego testowania tego browsera. Od jakiegoś czasu jednak ludzie posługują się nią przechodząc przez jej kolejne etapy beta testowe i dziś kiedy ukazało się oficjalne wydanie o numerze 0.4 można przedstawić pełną recenzję.

Przeglądarka wydana jako stabilna dnia 24 marca 2010 bazuje na kdewebkit co dla użytkowników KDE SC ma ogromną zaletę. Dzięki temu można było zintegrować wygląd przeglądarki z ogólnym motywem graficznym środowiska jak również stworzyć powiązania z programami dostępnymi w tym środowisku np. Kwallet lub KGet. Niestety przeglądarka bazuje na najnowszym silniku, więc uruchomimy ją tylko na systemie wyposażonym w KDE SC 4.4. Ciekawostką jest też plugin Inspect Element pozwalający przejrzeć element HTML strony na przykład w poszukiwaniu błędów.

Program w chwili wydania nie jest spolszczony, jest dość świeżym projektem i nie ma jeszcze do niego tłumaczenia. To co widzimy to spolszczone elementy środowiska KDE, z których program korzysta. Oczywiście można przesłać autorowi tłumaczenie, które może w przyszłości dołączy. Rekonq od wersji 10.04 wszedł w skład pakietów Ubuntu więc w najbliższej przyszłości to właśnie Canonical powinien dostarczyć do niego tłumaczenie ale będzie trzeba jeszcze poczekać przynajmniej do premiery Lucida

Interfejs programu przypomina ten znany z przeglądarki Chromium czyli Google Chrome jednak jest o wiele wygodniejszy dla wielu użytkowników. Przeglądarka wita nas ekranem Ulubione (Favorites), podobnym do tego jaki mamy w Chrome udostępnia natomiast wygodniejszą edycję naszych zakładek. Wystarczy usunąć zawartość jednego z ośmiu dostępnych okien na zakładki, kliknąć w nie, wpisać adres wybranej stronie w pasku adresu i zatwierdzić. Okno wita nas także bardzo wygodnym paskiem skrótów, dzięki któremu mamy szybki dostęp do ostatnio zamkniętych kart, zakładek, historii i wspomnianych Ulubionych, które to funkcje u konkurencji są rozmieszczone w różnych miejscach. 

Cechą charakterystyczna dla przeglądarki Rekonq, a zastosowaną również w chrome-podobnych jest likwidacja paska menu i przekształcenia go w oddzielny przycisk dzięki czemu przeglądarka powiększa swoją przestrzeń dla wyświetlanej strony. Rekonq posiada także tryb pełnoekranowy pozwalający na przeglądanie strony bez elementów dekoracyjnych. Inna duża zaleta Rekonq to skróty sieciowe, może początkowo są trudne, ale gdy się ich nauczyć to bardzo upraszczają surfowanie po sieci.

Przeglądarka przeszła wszystkie testy na różnych serwisach sprawdzających obsługę skryptów Java, więc nie powinno być z tym problemów, aczkolwiek nie potrafi wyświetlić niektórych pluginów na stronie, ale dodatki te nie były obsługiwane też przez inne programy np. podgląd WYSYWIG w Blogilo więc nie jestem pewien czy to akurat wina przeglądarki. 

W wydaniu 0.4 poprawiono wiele uciążliwych błędów ale można wciąż dostrzec kilka tych, które towarzyszą przeglądarce od jakiegoś czasu. Wadą narzędzia jest częsty brak odświeżania przy kliknięciu linków wstecznych - taką operację często musimy ponowić klikając w przycisk odświeżania. Wada ta daje o sobie znać także w momencie ponownego uruchomienia przeglądarki, gdzie brak odświeżania przywita nas otwartą czystą kartą, której dopiero ponowne zamknięcie lub odświeżenie skutkuje ukazaniem ekranu Ulubione. Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko.

Jedną z dużych wad przeglądarki jest brak dodatków, oprócz oczywiście Adblocka. Dla niektórych może to być zaletą, bo znacznie przyspiesza jej działanie, ale takie elementy jak słownik sprawdzający pisownię to obecnie standard w przeglądarkach. Pomimo tych wad Rekonq zyskał już pewną popularność wśród użytkowników Linuksa. Wśród twórców KDE toczyła się kiedyś dyskusja czy nie powinien zastąpić wysłużonego już Konquerora, więc zapraszam wszystkich do przetestowania tego programu. Naprawdę warto!

Wśród nowości pojawiających się w wersji 0.4, w porównaniu do wersji 0.3, wymienić należałoby:

- Obsługa Portfela KDE - KWallet (co ma też swoje wady, które uświadamia się posiadając np. dwa konta Google)

- Integracja z KGet

- Obsługa AdBlocka (na razie można tylko manualnie dodawać odpowiednie filtry albo, co jest wygodniejsze, zaimportować jakieś filtry z Firefoksowego AdBlocka)

- Wsparcie dla protokołu ftp://

- Poprawki w ekranie startowym, w trybie pełnoekranowym, poprawa stabilności...

Chrome przechodzi Acid3 test całkowicie pomyślnie (100/100), jednak tutaj moim zdaniem kończą się jego zalety, na moje oko wygląda bardziej “ubogo”. Rekonq ma minimalne problemy z zaliczeniem testu Acid3 (99/100), prezentuje się jednak o wiele profesjonalniej. Google Chrome również korzysta z silnika WebKit, zatem różnice w przejściu ACID-a mogą wynikać z zastosowania innych wersji tegoż silnika. Podsumowując, można stwierdzić, że Rekonq wydaje się być dla Linuksa lepszą przeglądarką niż Google Chrome. Plusy przeglądarki Rekonq w stosunku do Chrome to:

- większa ilość opcji konfiguracyjnych;

- tryb prywatny;

- opcja zmiany rozmiaru strony przy pomocy suwaka;

- korzystanie ze skrótów sieciowych;

 

Wersja rozwojowa Rekonq 0.4.58

Mało jest przeglądarek internetowych z którymi użytkownicy KDE wiążą takie wielkie nadzieje jak z Rekonq. Przeglądarka pojawiła się swego czasu i pomimo pewnych początkowych wad zaczęła powoli wypierać z Pulpitów Arorę i Konquerora. Udostępnienie wersji 0.4 tej przeglądarki nie poprawiło jeszcze wielu problemów z którymi się ona borykała, ale mamy okazję wypróbować jej wersję 0.4.58, która zdaniem userów dąży już do doskonałości. Rzadko popiera się instalowanie wersji rozwojowych na głównym systemie, ale w tym wypadku można zrobić mały wyjątek. Jeśli ktoś używa Rekonq 0.4 i podoba mu się ta aplikacja to powinien ją aktualizować do nowszej wersji. 

Z głownych ulepszeń to przede wszystkim zmieniona jest strona startowa. Otrzymała ona nową zakładkę Downloads dzięki czemu możemy w szybki sposób wyświetlić ekran z historią ściąganych plików. Następną nowością jest przycisk Add Preview, dzięki któremu możemy dodawać więcej okienek na nasze ulubione zakładki na ekranie Favorites (Ulubione), ta opcja i możliwość łatwego edytowania podglądów stawia przeglądarkę o wiele wyżej od konkurencyjnych Chrome i Opery, dysponującymi jedynie ośmioma podglądami.

Czułym punktem nowego wydania jest błąd związany ze skryptami Adblocka, niby wszystko teraz działa i Adblock nie powoduje blokowania różnych elementów strony nawet, gdy wszystkie skrypty są usunięte, jednak ma on tendencję do zajmowania całkiem sporej ilości pamięci (nawet 100 MB) i powoduje, że pomimo zamknięcia przeglądarki widnieje ona na liście top programów, a po ponownym uruchomieniu systemu startuje razem z nim. Efektem tego było całkowite wyłączenie tego narzędzia u części użytkowników.

Jeśli chodzi o inne błędy przeglądarki to zlikwidowano uporczywą wadę, która powodowała otwieranie Rekonq z pustą zakładką zamiast strony startowej, teraz wszystko działa jak należy. Niestety nadal dość często przeglądarka ma kłopoty z odświeżaniem strony po kliknięciu linku wstecznego, pomaga wtedy naciśnięcie przycisku odświeżania przy pasku adresu. Pasek adresu też przeszedł mały lifting na podobny do tego użytego w Arorze i pokazujący za pomocą kolorów status strony. Przed zainstalowaniem nowej wersji, należy z katalogów użytkownika usunąć pliki konfigurancyjne z ustawieniami przeglądarki Rekonq, jeśli była już zainstalowana poprzednio. Ten prosty zabieg likwiduje większość problemów jakie pojawiają się początkującym użytkownikom po zmianie wersji. 

Jeśli chodzi o dodatki to przeglądarka Rekonq nadal odstaje pod tym względem od innych przeglądarek. Może to i dobrze bo przynajmniej dzięki temu jest szybka, ale jak już kiedyś wspomniano przydałaby się jej opcja słownika, niestety brak jest jeszcze dostatecznej lokalizacji programu. Słownik można jednak sobie zrekompensować za pomocą widgetu Plasmy Sprawdzanie pisowni dodanego do panelu. Jest to mało wygodne ale się sprawdza.

Pozostaje mieć nadzieję, że zbliżająca się szybkimi krokami nowa odsłona tego programu sprawi, że będziemy mieć w KDE naprawdę szybką i intuicyjną przeglądarkę, konkurencyjną dla Firefoksa i Chromium. Repozytorium Ubuntu, z którego zainstalujemy Rekonq w wersji 0.4.58 to odmiana daily co oznacza, że będą się w nim pojawiać kolejne wersje testowe, aż ukaże się oficjalna odsłona, część z nich może okazać się jednak wysoce niestabilna, a na razie można polecić tylko tę wersję. O wszystkich zmianach warto poczytać.

Rekonq zapowiada się na naprawdę przyjemną przeglądarkę. Jak wiadomo Rekonq przechodzi różne testy lepiej od Konquerora i jest od niego o niebo szybszy, więc zapraszamy wszystkich chętnych do testów i wypróbowania.

 

Wersja rozwojowa Rekonq 0.4.90 czyli 0.5 Beta

W tej wersji dodano lub ulepszono:

- adblock, automatyczne uaktualnianie listy filtrów (+abp scheme support)

- dodano wsparcie dla RSS 

- nowy urlbar 

- auto-przewijanie

- historię pobierania

- wsparcie dla SSL 

- Zakłądki i historia paneli

- debugowanie i życzenia użytkowników

 

Nadchodzi Rekonq 0.5

Rozwój Rekonq, przeglądarki internetowej, która zachwyciła wielu użytkowników systemu Linux, idzie jak burza. Nie tak dawno można było cieszyć się wersją 0.4 tego browsera, a już wielkimi krokami zbliża się premiera wersji 0.5. W tym czasie Rekonq otrzymał trochę więcej funkcji i poprawiono w nim wiele błędów czy niedociągnięć. Sprawiło to, że Rekonq powoli staje się dużą konkurencją dla takich przeglądarek jak Firefox, Opera, Arora, Kazehakase, Midori i przede wszystkim Chrome, do którego jest bardzo podobny wyglądem i właściwościami.

Rekonq to na maj 2010 bardzo dobra przeglądarka. Wersja 0.4.58 zdobyła w teście HTML5 - 116 punktów  na 160 możliwych, co daje jej drugie miejsce po Chrome ze 137 punktami i daje wyższy wynik od Firefoksa (101). Natomiast zaskoczeniem jest wynik Konquerora z marnymi 73 punktami. W wynikach nie wspomniano o Arorze, która bazuje na tym samym silniku co Rekonq więc osiągnęła taki sam wynik, jednak ustępuje mu pod względem funkcjonalności. 

Wracając do Konquerora, wiele osób porzuca tę przeglądarkę zaraz po instalacji Kubuntu czy innego Linuksa na rzecz Firefoksa, prosto w menu, lub innych przeglądarek jak Chrome. Powolność Konquerora  i archaiczny już silnik, oraz brak zainteresowania jego rozwojem ze strony twórców KDE nie przyczyniają się do wzrostu jego popularności. Niestety przeglądarki nie da się ot tak sobie usunąć, ponieważ stanowi ona zintegrowaną część środowiska i korzysta z jego modułów wiele programów KDE (Akregator, Kontact), dlatego wśród developerów toczyła się dyskusja czy to nie Rekonq powinien zająć jego miejsca. Niestety Rekonq był jeszcze we wczesnej fazie rozwojowej, więc dyskusja spoczęła na niczym. 

Teraz sprawa nominacji Rekonq znów wróciła na łamy dyskusji mailingowej tym razem wśród twórców Kubuntu. Jonathan Riddell zaproponował twórcy Rekonq, którym jest Andrea Diamantini, wcielenie Rekonq do nowego wydania Kubuntu 10.10 jako głównej przeglądarki. Andrea bardzo pozytywnie nastawił się do tego projektu i poinformował, że do tego czasu (październik 2010) przeglądarka w wersji 0.5 będzie gotowa. Pozostaje nam więc tylko czekać na Maverick Meerkat. Rekonq jest rewelacyjną przeglądarką, niewiele jej w sumie brakuje do codziennego zastosowania, a i szybko się rozwija. 

 

 

REKONQ 0.6.0 

Na początku września 2010 roku Andrea Diamantini ogłosił wydanie stabilnej wersji przeglądarki internetowej Rekonq oznaczonej numerem 0.6.0. Rekonq 0.6.0 wymaga do pracy KDE SC 4.5 z Qt w wersji 4.7, oraz QtWebKit 2.0, z tego powodu nie zainstalujemy go na starszych wersjach środowiska. W nowym wydaniu przeglądarki Rekonq dla środowiska KDE oprócz poprawieniu wielu błędów i lepszemu tłumaczeniu, w tym na język polski, dodano kilka ciekawych funkcji ułatwiających internautom jej użytkowanie. Rekonq w swym rozwoju coraz lepiej integruje się ze środowiskiem KDE SC. 

Przeglądarka Rekonq w porównaniu do wersji 0.5 znacznie przyspieszyła co widać we wczytywaniu stron, które nie ustępuje szybkością przeglądarce Google Chrome i Operze. Nowa wersja przeglądarki poprawia znacznie współprace z KGet i lepsze działanie wyjątków AdBlock. Bardzo przydatną funkcją okazuje też Smooth scrolling, znany już w innych przeglądarkach i pozwalający na płynne przewijanie strony. Bardzo dobrze to wygląda wraz z funkcją auto-scroll dostępną pod środkowym przyciskiem myszy oraz na taczpadach. 

Rekonq w wersji 0.6 zyskał dwa nowe skróty klawiszowe: otwarcie menu Narzędzia (Alt+T) i dodanie strony do zakładek (Alt+B). 

Pasek adresu URL otrzymał dodatkową możliwość dodawania zakładek przez kliknięcie na ikonę zakładek, a wcześniej ta opcja umieszczona była pasku narzędzi. Podobne rozwiązanie znane jest już w przeglądarkach Firefox i Google Chrome. Dodatkowo pasek adresu zyskał funkcję znaną z Firefoksa jako Awesome UrlBar, która oprócz przykładowych wyników wyszukiwarki Google, prezentuje także zapamiętane wyniki z historii przeglądarki. Dzięki temu możemy łatwo znaleźć stronę wcześniej już oglądaną, a której nie znamy całego adresu. Pasek adresu, oprócz wyników Google proponuje też wyniki opensearch, które ułatwiają wymianę danych pomiędzy wyszukiwarkami, a opcja ta dostępna jest także pod prawym przyciskiem myszy po zaznaczeniu szukanej frazy.

Przeglądarka Rekonq 0.6 uzyskała też możliwość powiększenia zawartości okna za pomocą podobnego rozwiązania jak w Dolphinie (zoombar). Ciekawie też prezentuje możliwość dodania paska wyszukiwania, który w łatwy sposób umożliwia wyszukanie odpowiedniej frazy tekstu na stronie przy czym wyniki zostają podkreślone markerem. Jest to bardzo przydatna funkcja jeśli chcemy wyszukać jakiś fragment np. kodu wyświetlanego w przeglądarce. 

Dopracowany został pasek narzędziowy przeglądarki Rekonq. W wydaniu Rekonq 0.6 wrócono do XMLGUI pozwalającego na własną edycję położenia elementów toolbara. Pasek można odłączyć od przeglądarki i umieścić na dowolnej krawędzi okna. Klikając prawym przyciskiem myszy na pasku zauważymy dodatkową opcję "Konfiguracja pasków narzędzi", która pozwala na dodawanie dodatkowych opcji do toolbara oraz ustawiania ich kolejności i położenia, przy czym dostępna jest opcja przeciągnij/upuść. 

Przeglądarka Rekonq zyskała możliwość powiadamiania o nie zainstalowanych kodekach multimedialnych i Flashu. Poprawiono wyświetlanie działań przeglądarki w powiadomieniach systemowych. Zmieniono kilka elementów interfejsu na bardziej dostosowane do stylu Qt aplikacji w KDE SC.

Należy przyznać, że rozwój przeglądarki Rekonq uległ wyraźnemu przyspieszeniu i staje się ona poważnym konkurentem dla innych szybkich przeglądarek linuksowych, w tym dla Firefoksa, Opery czy Google Chrome. Rekonq prowadzi szybkością otwierania stron, z którą wśród przeglądarek Qt może konkurować jedynie Opera i funkcjonalnością, chociaż posiada jeszcze pewne braki w standaryzacji do nadchodzącego HTML5.  Przeglądarka Rekonq już w wersji 0.5 świetnie przechodzi testy w Acid3 Test, osiągając 100/100 punktów. 

 

 

Pobieranie i instalowanie Rekonq

Nową wersję dla Kubuntu 9.10 i 10.04 pobierzemy dodając repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:rohangarg/kde-extra

Repozytorium dla Rekonq 0.4.58:

sudo add-apt-repository ppa:rekonq/rekonq-daily

W Linux Mandriva 2010 instalujemy przeglądarkę poleceniem konsoli: urpmi rekonq lub graficznie z mcc. Oczywiście trzeba wcześniej odpowiednio skonfigurować repozytoria. Binarki Rekonq można pobrać chociażby z repozytorium MOPL na stronie mandriva.org.pl. Wersja deweloperska Rekonq jest w oficjalnych repozytoriach Mandriva Linux, dokładniej w contrib/backports, które trzeba sobie włączyć w rpmdrake (Instalacja i usuwanie programów), bo domyślnie backports-y są wyłączone. 

Bibliografia: 

Artykuł opracowany na podstawie informacji z internetu, w tym szczególnie ze stron: 

http://rekonq.sourceforge.net/

http://kde-apps.org/content/show.php/rekonq+Web+Browser?content=94258

http://konqiklub.ubucentrum.net/search/label/Rekonq

Opracowanie i redakcja artykułu: Ph.D. Dharman

Licznik odwiedzin: 8836188 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 13:46:29