Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 7208


PCLinuxOS - dobry klon Mandrakelinux i Mandrivy

PCLinuxOS w nazwie często skracany jako PCLOS, to dystrybucja Linuksa wywodząca się z Mandrivy, która pierwotnie była oparta na Mandrakelinux. Dystrybucję można uruchomić z płyty (LiveCD), dysku USB (edycja MiniMe) lub dysku twardego. Korzenie dystrybucji wywodzą się z niezależnego zestawu pakietów RPM rozwijanych przez Billa Reynoldsa (znanego też jako Texstar) dla Mandrivy w latach 2000-2003 w ramach serwisu PCLinuxOnline.com. W 2003 roku, opierając się na Mandrakelinux 9.2 i projekcie Linux LiveCD, zaczął tworzyć własną dystrybucję. Jedną z najważniejszych cech różniących PCLOS od macierzystej dystrybucji jest używanie do zarządzania pakietami systemu APT i graficznego menedżera Synaptic zamiast URPMI. Zasadniczym odbiorcą PCLinuxOS ma być użytkownik domowy na starych, słabych komputerach. 

Pulpit PCLinuxOS 2012.2 

PCLinuxOS 2012

PCLinuxOS, dawniej fork Mandrake Linux, obecnie samodzielna dystrybucja korzystająca jednak z niektórych elementów Mandrivy, powstała głównie dlatego, że Mandriva za bardzo dbała o uzytkowników nowszych komputerów, a zaniedbała tych, z PCetami z lat 90-tych, których nie stać było na nowy komputer. Jest to dystrybucja szczególnie popularna wśród użytkowników domowych i nowicjuszy w Linuksie, szukających alternatywnego systemu operacyjnego. Rozwój PCLinuxOS jest otwarty, ale projekt ma ambicje komercyjne. Wydania systemu nie są częste, ale charakteryzują się stabilnością, podobną do LTE Mandrivy. Dużym atutem systemu jest jego ciągłość (system typu rolling release), przejście do kolejnego wydania odbywa się poprzez aktualizacje systemu przez Synaptic. 

Prekursorem PCLinuxOS był zestaw pakietów RPM stworzonych by poprawić kolejne wersje Mandrake Linux (obecnie Mandriva Linux). Pakiety te stworzył Bill Reynolds, informatyk lepiej znany jako "Texstar". W 2003 roku Texstar utworzył fork Mandrake Linux 9.2 (wypuszczoną w październiku 2003). Dzięki zacieśnionej współpracy z LiveCD, Texstar przekształcił fork w niezależną, w pełni rozwiniętą dystrybucję. Pierwsze wydania numerowano kolejno jako "previews" (zapowiedzi), na przykład p5, p7, p8 aż do p81a, następnie p9, p91, p92. Nie tak dawno temu wydano MiniME 0.93 jako CD o minimalnych wymaganiach. MiniME zaprojektowano dla szybkiej i jak najmniejszej instalacji, pozwalającej użytkownikom na wybranie przy instalacji wszystkich wymaganych aplikacji. 

PCLinuxOS jest prostą w obsłudze dystrybucją systemu Linux, która z powodzeniem może być używana przez początkujących użytkowników komputerów. PCLinuxOS wywodzi się od innej znanej dystrybucji Linuksa - Mandrake - obecnie rozwijanej pod nazwą Mandriva - i początkowo miał jedynie poprawić jej rzekome niedoskonałości czy zachcianki części użytkowników. Z czasem projekt uniezależnił się jednak od swego pierwowzoru i jest obecnie rozwijany jako w pełni niezależna dystrybucja. Pierwsze stabilne wydanie PCLinuxOS ujrzało światło dzienne w maju 2007 roku.

Obecnie w PCLinuxOS znajdziemy niezbędny zestaw programów do obsługi multimediów, Internetu, edycji grafiki oraz kilka prostych gier. Dzięki bogatej bibliotece dodatkowych pakietów możemy także w prosty sposób doinstalować inne, potrzebne nam aplikacje. PCLinuxOS uruchamia się z płyty LiveCD i do jego przetestowania nie jest wymagana instalacja na dysku twardym. Twórcy przygotowali dla dystrybucji kompletne spolszczenie oraz wyposażyli ją w niezbędne kodeki audio-wideo oraz sterowniki dla kart graficznych ATI i NVIDIA, drukarek i kart WiFi. 

W sierpniu 2006 zostały wydane trzy nowe CD/obrazy ISO: "MiniME", "Junior" i "Big Daddy". W tym samym czasie, oryginalne pakiety, które obecnie tworzą KDE podzielono na mniejsze części, a mniej potrzebne elementy tego środowiska pominięto na płycie. W rezultacie, Texstar był w stanie zmieścić pakiet OpenOffice.org w wydaniu Big Daddy. MiniME pozostaje minimalną instalacją dla zaawansowanych użytkowników pragnących dodawać samodzielnie wybrane pakiety, podczas gdy Junior zawiera kilka niezbędnych desktopowych aplikacji, tworząc wydanie mieszczące się pośrodku obu wydań.

Z nadejściem PCLinuxOS, znany także jako .94, przedsięwzięto wymianę na bardziej nowoczesny kod, który wymagał całkowitej reinstalacji do tej wersji, ale który potem będzie dostosowywał się do nowszych wydań poprzez samodzielną aktualizację. Nowa wersja zawierała nowy wygląd oraz wbudowane efekty 3D. Zarówno Beryl i Compiz były preinstalowane i można je było skonfigurować poprzez Centrum Sterowania PCLinuxOS. Zaprojektowano nowe logo, nowy ekran logowania. Wersja użytkowa (finalna) PCLinuxOS została wydana 21 maja 2007 roku.

Każde nowe wydanie charakteryzuje się nowym wyglądem ekranów uruchamiania i logowania oraz najnowszymi wersjami środowisk graficznych.

Wersja - Data

2012.2 - 2 lutego 2012

2011.9 - 23 września 2011

2011.06 - 25 czerwca 2011

2010.10 - 28 października 2010

2010.7 - 5 sierpnia 2010

2010.1 - 5 maja 2010

2010 - 19 kwietnia 2010

2009.2 - 30 czerwca 2009

2009.1 - 11 marca 2009

2008 "MiniMe" - 7 stycznia 2008

P.94 "2007" - 21 maja 2007

P.93a "Big Daddy" - 21 sierpnia 2007

P.93a "Junior" - 9 września 2006

P.93a "MiniMe" - 4 września 2006

P.93 "MiniMe" - 21 kwietnia 2006

P.92 - 21 listopada 2006

P.91 - 7 lipca 2005

Oryginalne pierwsze wydanie - Październik 2003

PCLinuxOS rozwijana jest jako LiveCD, która może być także zainstalowana na twardym dysku. Po wykonaniu instalacji użytkownik PCLOS może dodawać, usuwać jak i aktualizować pakiety poprzez Advanced Packaging Tool (albo APT), system zarządzania pakietami (oryginalnie zawarty w dystrybucji Debian). PCLinuxOS zawiera kilka niewolnych kodeków, przydatnych dla początkujących użytkowników Linuksa, takich jak mp3, wma, mov itp. W dystrybucji zawarto najpopularniejsze aplikacje open source. 

PCLinuxOS jest dystrybuowany w postaci LiveCD z opcją instalacji na twardym dysku. Dzięki temu przed instalacją możemy się z nim zapoznać bez ingerencji w nasz obecny system. System na LiveCD jest w całości po angielsku, ale posiada pełne wsparcie dla innych języków w tym dla Polskiego za pomocą skryptu Add locale. Na jednej płycie CD znajduje się ponad 2,5 GB skompresowanego oprogramowania. Na szczęście PCLOS nie jest przeładowany zbędnym oprogramowaniem – przyjęto zasadę, że do jednego zadania służy jedna aplikacja. Nie ma zatem tak ulubionej przez użytkowników Mandrivy opcji wyboru kilku programów alternatywnych służących do tych samych celów i świadczących o bogactwie dystrybucji oraz poszanowaniu dla gustów użytkowników i klientów! 

 

Instalacja i konfiguracja PCLinuxOS 

Instalacja odbywa się z poziomu LiveCD i jest bardzo prosta. Dodatkowo dostępny jest przewodnik instalacji, w którym opisane i ukazane na zrzutach ekranu są jej kolejne etapy. Dostępny jest przyjazny system do partycjonowania dysku. Instalacja PCLinuxOS nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut. Wszelkie zadania związane z konfiguracją sprzętu i systemu wykonujemy w PCLinuxOS Control Center. Jest to prosta w użyciu, ale oferująca zaawansowane możliwości konfiguracyjne aplikacja znana z Mandrivy.

 

Zarządzanie oprogramowaniem  PCLinuxOS 

Do zarządzania oprogramowaniem w PCLinuxOS służy APT (Advanced Packaging Tool). Większość użytkowników z pewnością podczas codziennej pracy będzie wolała korzystać z Synaptica, czyli graficznej nakładki na APT-a. PCLOS korzysta z pakietów RPM, a w oficjalnym repozytorium znajduje się ich ponad 8000. Nie jest to może ilość tak imponująca, jak w Debianie czy Gentoo, ale w większości przypadków całkowicie wystarczająca. Aktualizacja całego systemu przy pomocy Synaptica sprowadza się do czterech kliknięć. 

 

Multimedia i zamknięte kodeki w  PCLinuxOS 

Obsługa multimediów to bardzo mocna strona PCLinuxOS. Dystrybucja ta obsługuje wszystkie popularne formaty plików multimedialnych. Bez problemu radzi sobie z odtwarzaniem plików mp3, wma, ogg, mp4, avi, wmv czy mov. I to wszystko bez potrzeby instalowania jakichkolwiek kodeków – wszystko co potrzebne jest do obsługi multimediów znajduje się już w systemie. Obsługiwane są oczywiście także nośniki zawierające multimedia, a więc CD-AUDIO, VCD, DVD-VIDEO. W przypadku CD-AUDIO i DVD płyty po włożeniu do napędu są rozpoznawane i automatycznie uruchamia się odtwarzanie ich zawartości przy pomocy odpowiedniego programu. Ponieważ w systemie zainstalowane są Java, Flash oraz wtyczka do Firefoxa mplayerplug-in, również multimedia dostępne na stronach internetowych nie sprawią nam problemu.

Dodatkowym atutem są znajdujące się w dystrybucji własnościowe sterowniki do karty graficznej działające już w trybie LiveCD. W systemie nie jest domyślnie zainstalowany pakiet win32-codecs (dostarczający niewolne kodeki) ani biblioteka libdvdcss2 (służąca do dekodowania zabezpieczonych płyt DVD), więc jeśli jednak uda ci się znaleźć jakieś multimedia, które nie chcą się odtwarzać, zainstaluj te pakiety i po problemie. 

 

Zarządzanie pakietami w PCLinuxOS 

PCLinuxOS ma jeden z najdziwniejszych menadżerów pakietów, jaki uruchamia się na Linuksie. Oparty jest na Mandriva, więc korzysta z paczek z rozszerzeniem RPM. PackageKit zawsze był gorszy od między innymi Synaptica. Tutaj PCLinuxOS błyszczy, gdyż jego deweloperzy wzięli interfejs graficzny Synaptica (zwykle powiązany z apt i apt-get) i dodali go w roli menadżera pakietów. Zarządzanie pakietami w PCLinuxOS jest dziwne z punktu przyzwyczajeń do innych dystrybucji, ale stanowiło bardzo dobry ruch ze strony deweloperów. Synaptic to narzędzie zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze niż PackageKit. Jednak ta łatwość obsługi ma swoją cenę czyli nieaktualne oprogramowanie, co widać wbrew reklamie deweloperów. Zainstalowana wersja Synaptica jest o kilka wydań do tyłu i tak pozostanie ze względu na sposób, w jaki skonfigurowano ją do pracy z pakietami rpm. 

 

Opcje pulpitu i integracji w PCLinuxOS 

Istnieją dwa różne środowiska graficzne, które można włączyć w PCLinuxOS: KDE lub LXDE. KDE to oczywisty wybór oferowany przez wiele dystrybucji. LXDE (Lightweight X11 Desktop Environment) jest przede wszystkim dystrybuowany przez Lubuntu i Knoppix. Skoro występują już dwie inne dystrybucje dostarczane z LXDE, to warto sprawdzić co PCLinuxOS zrobiło z tym środowiskiem, aby sprawić, żeby użytkownicy wybierali jego produkt zamiast konkurencji. Pierwszą rzeczą, którą można zauważyć jest to, że zaraz po instalacji PCLinuxOS ma ustawione wsparcie zarówno dla kart NVidi, jak i ATI z wbudowanym sterownikiem fglrx. Nie ma znaczenia, który typ karty graficznej znajduje się w komputerze. PCLinuxOS – ze środowiskiem LXDE – powinien działać świetnie! W przypadku Lubuntu lub Knoppiksa, jeśli ktoś aktualnie używa Knoppiksa jako dystrybucji desktopowej, aby grafika działała zaraz po instalacji, z dużym prawdopodobieństwem trzeba zainstalować dodatkowe sterowniki. Inną cechę, którą docenią użytkownicy PCLinuxOS, stanowi dostępna od razu po instalacji obsługa multimediów. Nie ma potrzeby grzebać w poszukiwaniu właściwych kodeków, aby wszystko poprawnie działało, zaś pliki multimedialne powinny się po prostu odtwarzać. To mile widziana zmiana dla wszystkich sfrustrowanych koniecznością ciągłego instalowania dodatkowych pakietów tylko po to, aby odtworzyć muzykę lub film. 

 

Kadu dla systemu PCLinuxOS 

Instalacja Kadu, odpowiednika Gadu-Gadu w PCLinuxOS składa się z dwóch prostych etapów. Jeśli jesteś użytkownikiem polskiego wydania PCLinuxOS 2010, możesz pominąć etap konfiguracji repozytorium. Twój system jest już prawidłowo przygotowany i możesz przejść bezpośrednio do instalacji Kadu. W repozytorium kadu-testing znajdziesz wszystkie wersje Kadu (łącznie z wersjami RC). Jeśli zaś korzystasz z oficjalnej wersji PCLinuxOS w repozytorium znajdziesz tylko wersje stabilne Kadu. Aby móc wypróbować niestabilne pakiety Kadu, musisz skorzystać z repozytorium kadu-testing.

Konfiguracja repozytorium

Operację tą można wykonać na dwa sposoby:

W menedżerze pakietów Synaptic należy dodać repozytorium o następującej konfiguracji:

URL: http://repo.pclos-pl.tk/

Dystrybucja: pclinuxos/2010

Sekcje: kadu-testing

lub też ręcznie dodać do pliku /etc/apt/sources wpis:

rpm http://repo.pclos-pl.tk/ pclinuxos/2010 kadu-testing

 

Instalacja Kadu

W repozytorium znajdują się następujące pakiety:

kadu (komunikator i dodatkowe moduły)

kadu-emots (dodatkowe emotikonki)

kadu-icons (dodatkowe ikonki)

kadu-sounds (dodatkowe schematy dźwiękowe)

kadu-l10n (tłumaczenia)

Pakiety przygotowane dla PCLinuxOS 2010 nie są kompatybilne ze starszymi wersjami systemu. Obecnie wszystkie najnowsze wersje kadu 0.9.0 ukazują się w okresie kilku dni po wydaniu przez team kadu kolejnej wersji... 

 

PCLinuxOS 2011 

Wiele osób uważa PCLinuxOS za jedną najlepszych dystrybucji linuksa, która doskonale nadaje się do wykorzystania w domu lub w pracy. PCLinuxOS 2011 jest stosunkowo nową dystrybucją rozwijaną na otwartym kodzie w oparciu o licencję GPL. PCLinuxOS 2011 wydany jest jako Live CD, czyli całkowicie uruchamiany z botowalnej płyty CD. PCLinuxOS rozinęła się jako fork Mandrivy, zatem generalnie jest w oparciu o zasady Mandrivy skonstruowana, a także ciągle korzysta z najlepszych rozwiązań firmy Mandriva Linux. 

Autorem jest Texstar, znany wcześniej głównie z pisania dodatkowych pakietów dla dystrybucji Mandrake Linux. Porządnie zrobiona dystrybucja oparta ma Mandrake Linux ze starannie dobranymi programami. Są w niej załączone sterowniki NVidii, ATI - działają bez zarzutu, działają  wtyczki Java i Flash, jest Centrum Sterowania Mandrake, oraz super konfigurator KDE zapożyczony z Ark Linux. Dodatkowo można bez problemu uaktualniać cały system poprzez menadżera oprogramowania Synaptic.

Całość można też zainstalować na dysku twardym z bezpośrednio działającego systemu. Jest wtedy znacznie łatwiej używać wszystkich programów. PCLinuxOS 2011 jest systemem bardzo rozbudowanym w sterowniki urządzeń dlatego powinien działać na najbardziej nowoczesnym sprzęcie komputerowym bez żadnych problemów. Zalecana konfiguracja sprzętowa to 512 - 1 Gb pamięci operacyjnej (w zalezności od instalowanej wersji  systemu) oraz 10 GB miejsca na twardym dysku. 

 

PCLinuxOS 2011.9 

Standardowo uruchamia się z płyty (tzw. LiveCD), ale można go także zainstalować na twardym dysku. PCLinuxOS łączy w sobie prostotę użytkowania porównywalną z systemem Windows, intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs graficzny (KDE), a zarazem stabilność i bezawaryjność. Jest on bardzo dobrym wyborem zarówno dla początkujących użytkowników Linuksa, którzy nigdy nie mieli z nim nic wspólnego tym systemem, jak również dla doświadczonych użytkowników szukających stabilnej platformy dla multimediów, internetu i codziennej pracy.

W wydaniu 2011.9 jądro zostało zaktualizowane do wersji 2.6.38.8. Wśród dostępnego oprogramowania znajdziemy m.in. KDE 4.6.4, Firefox 5.0, Thunderbird 3.1.11, Pidgin 2.9.0, VLC 1.10.0 oraz Clementine 0.7.1. 

 

PCLinuxOS 2012.2 KDE 

Na początku lutego 2012 roku deweloperzy PCLinuxOS poinformowali o wydaniu najnowszej wersji swojej dystrybucji w wersji sygnowanej środowiskiem KDE SC. Bill Reynolds 6 lutego 2012 roku ogłosił wydanie PCLinuxOS 2012.2, ostatniej stabilnej aktualizacji dystrybucji. Wraz z tą wersją wydano także KDE Mini Version, zawierającej minimalną listę zainstalowanych domyślnie aplikacji. Obie wersje wydane zostały jako obrazy dla architektury 32 bitowej, którą można zainstalować także na sprzęcie 64 bitowym. 

 

Wśród zmian w nowej wersji znajdziemy: 

- jądro Linux 2.6.38.8bfs; 

- KDE 4.6.5

- wsparcie dla sterowników NVidia i ATI fglrx

- wsparcie dla wielu formatów multimedialnych

- obsługa wielu urządzeń sieciowych

- wsparcie dla wielu modeli drukarek

- Addlocale pozwalające na konwertowanie PCLinuxOS na ponad 60 języków

- LibreOffice Manager pozwalający zainstalować LibreOffice obsługujący ponad 100 języków

- MyLiveCD pozwala na wykonanie zrzutu instalacji i nagrać go na LiveCD / DVD

- PCLinuxOS-liveusb - pozwala zainstalować PCLinuxOS na dysku USB; 

Najnowsza wersja posiada jądro Linux 2.6.38.8bfs i środowisko graficzne KDE 4.6.5. Dodano wsparcie dla sterowników własnościowych NVIDIA i AMD, popularnych formatów multimedialnych, wielu bezprzewodowych kart sieciowych oraz drukarek. Zaktualizowano narzędzia addlocale, LibreOffice Manager, które pomagają w dograniu odpowiedniego języka. MyLiveCD pozwala na zrobienie zrzutu aktualnej instalacji i wypalenie tego na płycie CD/DVD, natomiast PCLinuxOS-liveusb umożliwia instalację systemu na kluczu USB. 

 

PCLinuxOS 2012-02 „Phoenix Xfce”

Dnia 22 luty 2012 roku ogłoszono wydanie aktualizacji PCLinuxOS 2012-02 „Phoenix Xfce”, w które głównym środowiskiem graficznym jest Xfce. Dodano jądro Linux 2.6.38.8, a w repozytoriach dostępne są jądra PAE do obsługi komputerów z pamięcią RAM powyżej 4GB. Pojawiło się X.Org Server 1.10.4, Mesa 7.11.2 oraz libdrm 2.4.26. Środowisko graficzne jest w wersji Xfce 4.8.3. Prócz tego zaktualizowano kompilator GCC 4.5.2, glibc 2.13.4, RPM 4.8.1. Zaktualizowano lokalizacje do wersji 2.13.1 oraz pojawiły się nowe skórki i tematy graficzne.

 

Dane taktyczno-techniczne projektu PCLinuxOS 

Producent - Bill Reynolds

Aktualna wersja - 2012.2

Wydana - 3 lutego 2012

Jądro - monolityczne

Środowisko pracy - KDE, GNOME, XFCE, LXDE, Enlightenment

Typ pakietów - RPM

Wersja Live - dostępna

 

Podsumowanie PCLinuxOS 

- Aktualna wersja: 2012.2

- Format pakietów: rpm

- Menedżer pakietów: APT, Synaptic

- Pulpit: KDE, GNOME, LXDE, XFCE, Openbox, Enlightenment

- Bazuje na: wcześniej bazował na: Mandrake i Mandriva. Obecnie podobno niezależna.

 

Zalety PCLinuxOS 

- Dobra obsługa multimediów

- Dopracowanie graficzne

- Szybkość (optymalizacja dla i686)

- Łatwa i pełna polonizacja (ale to inne distro też mają) 

- Ciągłość systemu

 

Wady PCLInuxOS 

- System tworzony przez niewielką społeczność (głównie Texstar); 

- Powstanie forka zwykle osłabia główną dystrybucję, a przez to i całego Linuksa; 

- Brak wersji 64-bitowej zasadniczo dyskwalifikuje dystrybucję z punktu potrzeb poważniejszych, wymagających użytkowników. 

 

Magazyn PCLinuxOS – marzec 2012 

Pojawił się nowy numer Magazynu PCLinuxOS – marzec 2012, związanego z system PCLinuxOS. Czasopismo jest wydawane jedynie w wersji angielskiej, ale zawiera za to ponad 60 stron różnego rodzaju wywiadów, recenzji, porad, zdjęć oraz informacji o wydarzeniach ze świata PCLinuxOS. Same artykuły jednakże potrafią znaleźć zastosowanie w innych dystrybucjach. 

W marcowym numerze przeczytamy o:

Gnome 2.32: Customize Your Menu

Gnome 2.32: Shutter Shoots Screenies

Gnome 2.32: GNote & Glista

PCLinuxOS Live USB Creator 0.9.7

Linux Financial Apps: HomeBank

Magnet Links: The New BitTorrent Approach

Alternate OS: OpenIndiana, Part 2

Forum Foibles: PCLOS Howdy!

xdg-open: Making Life Easier

Testimonial: My Second PCLinuxOS Convert

Dużo pakietów z Mandrivalinux można użyć w PCLinuxOS lecz nie jest to zalecane przez deweloperów dystrybucji. PCLinuxOS jest rzekomo bardziej stabilny i lepiej dopracowany niż Mandrivalinux, tyle, że MDV, jeśli nie używać pakietów testowych ani Cookera jest w zasadzie calkowicie bezawaryjny. Aktualizacja nowych pakietów jest wedle dewelopera rzekomo nieporównanie szybsza od Mandrivalinux, jednak jakoś nie widać realnych testów porównawczych, a szybkość Mandriva Linux i tak oszałamia uzytkowników. Programy "prawie" zawsze są najnowsze, podobnie jak w dystrybucji Mandriva, najnowsze ze stabilnych, chyba, że ktoś woli pakiety testowane lub rozwojowe Cooker, te zawsze są nowsze. Brak wersji 64-bitowej powoduje, że system sprawdzi się tylko na małych, starzejących się już maszynach 32-bitowych, które powoli wychodzą z użycia, a na pewno nie szukają go już poważni użytkownicy nowych maszyn. 

System ten rozpowszechniany jest na zasadach Powszechnej Licencji Publicznej GNU/GPL. 

 

Opracowanie i redakcja materiału: Dharman 

 

Licznik odwiedzin: 8836041 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 12:05:52