Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 9649


OpenSolaris alias OpenIndiana - Alternatywny system operacyjny komputerów

Afery wokół przejęcia Sun Microsystems przez koncern Oracle zaowocowały upadkiem społecznościowego, otwartego projektu OpenSolaris. Jako następca pojawił się projekt OpenIndiana. Czy społeczność utrzyma ten wolny, otwarty UNIX-owy projekt? Czas pokaże. Artykuł prezentuje przebieg powstania OpenSolarisa oraz historię jego upadku spowodowaną pazernością i komercją oraz historię powstania OpenIndiana. Czy ten sam los spotka projekt OpenOffice? Niektórzy już prognozują, że czarny dzień może przyjść już wkrótce...

Solaris - Kosmiczny OS

Solaris, SunOS, Oracle Solaris - system operacyjny z rodziny Unix opracowany przez Sun Microsystems, obecnie rozwijany przez firmę Oracle, pierwotnie dla rodzimej architektury SPARC - obecnie dostępny także dla 32- oraz 64-bitowych maszyn opartych o procesory firm Intel, AMD oraz VIA. Istniał także port systemu SunOS w wersji 2.5.1 dla architektury mikroprocesora PowerPC, projekt został jednak szybko anulowany. Kod został zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych. System Solaris stosowany jest jako platforma dla rozwiązań serwerowych i stacji roboczych. Komputery z systemem Solaris używane są na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w amerykańskich wahadłowcach. 

Począwszy od wersji 5.0, SunOS, w przeciwieństwie do poprzednich, które były pochodnymi BSD, jest oparty na SysV (dokładnie SVR4.3). Jego powstanie było wynikiem aliansu zawartego w końcu lat 80-tych XX wieku przez AT&T i Sun. Solaris został wyposażony w wygodne środowisko graficzne, OpenWindows i CDE. Następnie Sun Microsystems zaczął rozwijać swoje własne środowisko graficzne Sun Java Desktop w bardzo dużym stopniu bazujące na środowisku GNOME (Open Source). 

Pierwsza wersja - choć numerowana jako druga, bowiem jako pierwszą Sun retrospektywnie traktuje wcześniejsze wersje SunOS - ukazała się już w 1991 roku. Kolejne wersje numerowane były według schematu 2.x. Jednak od wersji 2.7 Sun usuwa początkowe "2." z numeracji, stąd wersja Solaris 7 następuje bezpośrednio po 2.6. Dnia 25 stycznia 2005 roku rozpoczęło się uwalnianie kodu źródłowego systemu, w ramach projektu OpenSolaris. Solaris 10 ukazał się w 2005 roku, a od tej pory wydawane były jedynie poprawki i aktualizacje tego OS-u.

Plany koncernu Oracle w zakresie rozwoju komercyjnej wersji platformy Solaris zakładają, że w roku 2011 na rynku zadebiutuje system Solaris 11. Natomiast jeszcze w roku 2010 udostępniona ma zostać darmowa, przeznaczona dla deweloperów platforma Solaris 11 Express. Z treści ujawnionego pisma można równiez wnioskować, że system Solaris będzie przynajmniej częściowo rozwijany pod kątem bliższej integracji z oprogramowaniem biznesowym Oracle. Solaris 11 będzie pierwszym, który zostanie pozbawiony wsparcia dla architektury typu x86. System współpracować będzie jedynie z procesorami 64-bitowymi i Sparc czyli z najnowocześniejszymi technologiami biznesowymi.

Zdaniem analityków firma Oracle zaczyna stopniowo realizować kompleksową strategię dotyczącą rozwiązań przejętych wraz z Sun Microsystems. Zapowiadany niedawno plan rozwoju serwerów SPARC, konsolidacja sieci partnerskiej oraz oskarżenia wobec Google w sprawie implementacji języka Java, to dopiero początek planowanych działań. 

 

OpenSolaris - Kosmiczny system społecznościowy

OpenSolaris-LogoOpenSolaris - projekt firmy Sun Microsystems, mający na celu stworzenie otwartej wersji jej natywnego systemu operacyjnego Solaris; podobne rozwiązanie zostało już zastosowane w przypadku pakietu biurowego StarOffice, który ma również otwartą wersję OpenOffice.org i bardzo dobrze sprawdza się zarówno w profesjonalnych zastosowaniach biurowych jak i domowych.

Otwieranie Solarisa było stopniowe. Pierwsza porcja kodu źródłowego, uwolniona 25 stycznia 2005, to Dynamic Tracing Toolkit (znany jako DTrace), narzędzie dla administratorów i programistów zajmujących się dostrajaniem systemu. Kod źródłowy Solarisa Sun opublikował 14 czerwca 2005, w oparciu o nową licencję Common Development and Distribution License (CDDL), bazującą na Mozilla Public License (MPL) v. 1.1. Podobnie jak MPL, CDDL nie jest zgodna z popularną GNU General Public License. CDDL została zaakceptowana przez Open Source Initiative w połowie stycznia 2005.

Dnia 5 maja 2008 roku ukazała się pierwsza wersja systemu: OpenSolaris 2008.05.

W dniu 13 sierpnia 2010 roku Steven Stallion opublikował na swoim blogu informacje o zakończeniu rozwoju systemu OpenSolaris ze względu na politykę firmy Oracle. 

Aktualna wersja OpenSolaris to 2010.05 z dnia 12 listopada 2010...

 

Komitet doradczy 

Do zarządzania OpenSolarisem został powołany komitet doradczy (Community Advisory Board) złożony z sześciu członków. W skład CAB wchodzą: James Carlson, Alan Coopersmith, Glynn Foster, Stephen Lau, Rich Teer, Keith Wesolowski.

 

Dystrybucje OpenSolaris 

Obecnie istnieje siedem dystrybucji opartych na jądrze OpenSolaris:

- Solaris Express Community Edition

- Solaris Express Developer Edition

- BeleniX - to, oparta na jądrze OpenSolaris, dystrybucja systemu operacyjnego na licencji CDDL. BeleniX jest dostępny w formie płyty rozruchowej typu LiveCD.

Nexenta – dystrybucja systemu GNU/Solaris. Oznacza to, że – podobnie jak GNU/Linux – korzysta z oprogramowania GNU, lecz używa jądra OpenSolarisa. Nexenta bazuje na linuksowej dystrybucji Debian i zachowuje zgodność binarną (ABI) z Solarisem. 

- SchilliX to oparta na licencji CDDL dystrybucja systemu operacyjnego, oparta na jądrze OpenSolaris. Jej głównym autorem jest Joerg Schilling, twórca i opiekun cdrecord. SchilliX jest rozprowadzany jako obraz płyty rozruchowej typu LiveCD. W odróżnieniu od oficjalnej dystrybucji Suna SchilliX zawiera wyłącznie oprogramowanie FLOSS. Pierwsza wersja SchilliX-a (0.1), działająca na platformach x86 i AMD64, została opublikowana 17 czerwca 2005, 3 dni po wydaniu OpenSolaris. 

- MilaX

- marTux

OpenSolaris to system operacyjny będący bogatą i spójną platformą do tworzenia i uruchamiania aplikacji. Większość kodu OpenSolarisa rozprowadzana jest na zaaprobowanej przez OSI licencji open source license. Kod źródłowy oparty na istniejących projektach dostępny jest na ich dotychczasowych licencjach, a niektóre elementy dostępne tylko jako binaria objęte są licencją OpenSolaris Binary License. OpenSolaris pracuje na rodzinach procesorów SPARC® x86: UltraSPARC®, SPARC64, AMD64, Pentium, i Xeon EM64T.

Grupy techniczne OpenSolarisa tworzą wiele nowych elemetów systemu, od oprogramowania storage i ZFS do kompletnych narzędzi analizy systemu jak na przykład DTrace. Pracują nad projektami wirtualizacyjnymi Logical Domains, Xen oraz Strefy i kontenery. Grupy tworzące klastry wysokiej dostępności, narzędzia instalacyjne i pakietowe, sieciowe i technologie bezpieczeństwa są bardzo aktywne. Społeczność OpenSolarisa to deweloperzy, administratorzy, instruktorzy i studenci na całym świecie. Każdy umie coś, czym może pomóc. Można dołączyć do najnowszej inicjatywy powiększenia repozytorium z pakietami, IPS, obsługiwanego przez dystrybucję OpenSolaris 2008.05 LiveCD. Dzięki informacjom z Ogłoszeń (RSS), dzienników wydań, Tools, grupom użytkowników i listom dyskusyjnym można być na bieżąco z rozwojem projektu OpenSolaris! 

 

Zmierzch projektu OpenSolaris?

W sierpniu 2010 całą społecznością skupioną wokół projektu OpenSolaris wstrząsnęły pogłoski jakoby firma Oracle miała zaprzestać jego rozwijania. Jak się okazało, plotki na ten temat były prawdziwe. Na swoim blogu Steven Stallion opublikował treść wiadomości e-mail rozesłanej przez firmę Oracle do swoich inżynierów zajmujących się rozwojem Solarisa. W jej treści czytamy, iż firma zaprzestaje prac nad dalszym rozwojem systemu OpenSolaris, mimo to ciągle w planie wydawniczym ma znajdować się "zamknięty" Solaris 11. Kod źródłowy Solarisa w dalszym ciągu pozostanie otwarty, lecz firma ma zamiar "dzielić się nim" jedynie w przypadku wydania dużych aktualizacji. 

Aktualny kod źródłowy systemu ma zostać udostępniony dopiero po wydaniu jedenastej wersji Solarisa. W opublikowanej wiadomości czytamy również o tym, że następnym produktem przeznaczonym dla developerów będzie system Solaris 11 w wersji Express. Oracle ze swojej decyzji odnośnie zakończenia prac nad projektem OpenSolaris tłumaczy się posiadaniem zbyt małych zasobów ludzkich - co jest oczywiście bardzo dziwnym tłumaczeniem gdyż do tej pory za rozwój OpenSolarisa w głównej mierze odpowiedzialna była jego społeczność. Kolejnym z podanych powodów przez Oracle była możliwość poznawania planów firmy przez konkurencję, która do tej pory nie miała problemów z zaglądaniem w kod źródłowy systemu.

Firma Oracle zamierza koncentrować się wyłącznie na komercyjnej wersji systemu operacyjnego Solaris. Koncern nie będzie udostępniać binariów innych odmian tej platformy, w tym również systemu OpenSolaris w wersji 2010.05 i nowszych. Oracle rezygnuje również z regularnego udostępniania kodu źródłowego systemu Solaris wedle dotychczasowych zasad. Stosowne aktualizacje źródeł mają pojawiać się dopiero po udostępnieniu w pełni funkcjonalnych wersji komercyjnych. Kod źródłowy rozwojowych wersji systemu dostępny będą wyłącznie dla partnerów Oracle w ramach sieci Oracle Technology Network. Zapowiadane jest jednak elastyczne podejście do kwestii licencjonowania fragmentów kodu. 

Wedle zapowiedzi firmy Oracle z kodu źródłowego systemu Solaris nie znikną zapisy licencji CDDL. Przedstawiciele Oracle nie wykluczają, że niektóre nowe rozwiązania będą licencjonowane w odmienny sposób. Zredukowana zostanie liczba publikowanych zaleceń i dokumentów technicznych. Koncern Oracle ma nadal aktywnie angażować się w działania społeczności skupionych wokół innych projektów - związanych m.in. z rozwojem serwera Apache, języka Perl i implementacji standardu OpenSSL dla środowiska Solaris. 

Zapowiadana jest przez Oracle specjalna oferta migracji do platformy Solaris 11 skierowana do komercyjnych użytkowników środowiska OpenSolaris. Przedstawiciele Oracle podkreślają chęć kontynuowania współpracy z deweloperami zaangażowanymi w projekt OpenSolaris. Rozwijana ma być m.in. społeczność uczestnicząca w rozwoju platformy Solaris. Z treści opublikowanych dokumentów Oracle'a wynika, że decyzja o zakończeniu wsparcia dla projektu OpenSolaris jest podyktowana m.in. ograniczonym zespołem deweloperów, którzy mieliby angażować się w rozwoju bezpłatnej wersji systemów oraz chęcią podniesienia konkurencyjności platformy. "Popularyzacja naszych rozwiązań technologicznych ma przyczynić się do osiągnięcia celów biznesowych firmy Oracle, a nie stanowić źródło innowacyjności dla konkurentów" - czytamy w ujawnionym piśmie. Strategia koncernu zakłada, że rozwój systemu operacyjnego Solaris przyczyni się do wzrostu sprzedaży rozwiązań serwerowych przejętych wraz z firmą Sun oraz własnego oprogramowania Oracle. 

W lipcu 2010 członkowie zarządu projektu OpenSolaris zarzucili kierownictwu Oracle brak zainteresowania rozwojem systemu oraz brak chęci współpracy. Stwierdzono, że jeśli sytuacja nie zmieni się do 16 sierpnia 2010, to zarząd projektu OpenSolaris zostanie nawet rozwiązany. Zgodnie ze statutem projektu w takim przypadku nadzór nad pracami realizowanymi przez społeczność open source w zakresie systemu OpenSolaris przejdzie w ręce władz Oracle. W obecnej sytuacji dalszy los projektu wydaje się być przesądzony. Członkowie społeczności zaangażowanej w rozwój systemu OpenSolaris zapowiadają jednak kontynuowanie prac rozwojowych niezależnie od koncernu Oracle w ramach innego projektu. 

 

OpenSolaris Government Board podał się do dymisji

Nie widząc perspektyw na zmianę negatywnego stosunku Oracle'a do OpenSolarisa, członkowie OpenSolaris Government Board (OGB) w poniedziałek dnia 23 sierpnia 2010 roku po krótkiej naradzie jednogłośnym postanowieniem dokonali samorozwiązania. Rada OGB pełniła dotąd rolę łącznika między społecznością OpenSolarisa a firmą Sun, jednak po jej przejęciu przez Oracle'a została przezeń całkowicie zignorowana. W połowie lipca 2010 członkowie OGB zażądali od koncernu powołania osoby odpowiedzialnej w Oracle'u za kontakty z radą, grożąc samorozwiązaniem. 

W wyjaśnieniu dotyczącym rozwiązania OpenSolaris Government Board jako istotny powód wymienia się zerwanie przez Oracle'a współpracy ze społecznością OpenSolarisa, co w efekcie oznacza marginalizację OGB, jak i samej społeczności. Z dokumentu dowiemy się ponadto, że dalszy rozwój kodu OpenSolarisa podlega teraz innej społeczności – chodzi o projekt Illumos. 

System OpenIndiana Instalacja

OpenIndiana - Solaris jak Feniks powstaje z popiołów?

OpenIndiana LogoOpenIndiana to system operacyjny powstały wskutek zerwania współpracy między społecznością zgromadzoną wokół systemu OpenSolaris a firmą Oracle. Aktualnie na jesień 2010 system bazuje na oficjalnych źródłach Solarisa, lecz deweloperzy zapowiedzieli całkowite odcięcie się od źródeł firmy Oracle. Na razie system dostępny jest jedynie na platformę i386, ale została już zapowiedziana wersja na architekturę SPARC. Do pobrania jest również system w wersji Live DVD. System OpenIndiana jest wspierany przez fundację Illumos. Dnia 14 września 2010 miała miejsce premiera pierwszej, niestabilnej jeszcze wersji systemu OpenIndiana. Ukazała się jako "build 147". Jako że nazwa OpenSolaris jest własnością firmy Oracle, społeczność Open Source postanowiła "ochrzcić" nowy system jako OpenIndiana. 

Społeczność zgromadzona wokół OpenSolarisa zadecydowała we wrześnieu 2010 o wydaniu nowej dystrybucji systemu pod nazwą OpenIndiana. Jak informowano w trzeciej dekadzie sierpnia 2010, projekt OpenSolaris został zamknięty. Stało się tak na skutek zerwania współpracy między społecznością zgromadzoną wokół systemu, a jego nowym, skomercjalizowanym właścicielem, firmą Oracle. Wobec takiego stanu rzeczy zadecydowano o zmianie nazwy systemu na OpenIndiana i dalszym rozwoju projektu pod tym mianem. Obecne wydanie bazuje jeszcze na oficjalnych źródłach Solarisa 10 z rozszerzeniami dodanymi przez społeczność. W przyszłości projekt będzie rozwijany niezależnie od systemu należącego do firmy Oracle. Będzie to możliwe dzięki wsparciu ze strony fundacji Illumos.

Na stronach projektu udostępniono pierwszą wersję rozwojową systemu OpenIndiana. Dostępna jest ona dla komputerów z procesorami x86, natomiast dla architektury SPARC pojawi się w późniejszym terminie. System można pobrać jako obraz Live CD. Stabilna wersja systemu ma pojawić się pod koniec roku 2010. Dobrze się stało, że mimo sporych problemów, społeczność zgromadzona wokół OpenSolarisa zdołała uchronić projekt przed upadkiem. Jednak to najbliższe miesiące roku 2010 i początek 2011 zaważą o dalszej jego sytuacji. Jeśli uda się wprowadzić stabilne wydanie systemu, pozwoli to jego twórcom bardziej ufnie spoglądać w przyszłość. 

Projekt OpenIndiana opublikował 15 września 2010 pierwszą wersję własnej uniksowej dystrybucji zgodnej z przyszłym Solarisem 11. OpenIndiana stanowi połączenie oficjalnych źródeł Solarisa (OS/Net), które Oracle jeszcze udostępnia, oraz wolnego oprogramowania społecznościowego, takiego jak X Window System, Sun Freeware Collection, Java Desktop System, menedżer pakietów IPS i instalator Caiman. Z tego względu OpenIndiana uchodzi za kontynuację dystrybucji OpenSolaris, którą Oracle nie chce się dalej zajmować. 

OpenIndiana to projekt społecznościowy, który jest rozwijany niezależnie od Oracle'a pod patronatem powołanej przez firmę Nexenta fundacji Illumos. Przesiadka na Illumosa w miejsce Solarisa OS/Net jako podstawy do dalszych prac jest już przesądzona. Od połowy września 2010 gotowa do pobrania jest aktualna wersja rozwojowa dla procesorów x86 w postaci LiveCD i obrazu USB. W planach są warianty dla platformy SPARC oraz stabilna wersja, która będzie zaopatrywana długoterminowo w uaktualnienia i poprawki błędów. Z systemem zintegrowano środowisko Gnome 2.30.2 i został on częściowo spolszczony.

Illumos kontynuuje rozwój rdzenia OpenSolarisa (jądra, sterowników, kodu sieciowego, kluczowych bibliotek i narzędzi wiersza poleceń) jako odpowiednika OS/Net. Natomiast OpenIndiana, podobnie jak sunowski OpenSolaris i inne spokrewnione z nim dystrybucje typu Nexenta Core Platform, Belenix czy Schilix, jest rozszerzona o dodatkowe komponenty (X Window System, pulpit, IPS, instalator itp.).

Projekt Illumos został założony na początku sierpnia 2010, odkąd zaczęły się mnożyć sygnały, że Oracle nie będzie kontynuować przejętego wraz z Sunem projektu OpenSolaris. Za rozwojem projektu Illumos stoi z kolei Nexenta, firma opracowująca systemy przechowywania danych (Storage) bazujące na OpenSolarisie. Producent zapowiedział także, że własną dystrybucję OpenSolaris Nexenta Core Platform również przeniesie na kod rozwijany w ramach projektu Illumos. 

Wydanie OpenIndiany cieszy, bo pokazuje, jak społeczność wolnego oprogramowania może uniezależnić się od poczynań żądnych zysku gigantów rynku IT, którzy tak naprawdę tylko szukają pieniędzy - również w projektach Open Source. System OpenIndiana pobrać można w wersji Live CD z witryny twórców: 

http://dlc.openindiana.org/

http://openindiana.org/download/

OpenIndiana-Logo

Firmy Sun Microsystems i Oracle

Sun Microsystems Inc. (NASDAQ: JAVA) do września 2007 (NASDAQ: SUNW) to firma informatyczna, jeden z najważniejszych producentów sprzętu komputerowego, oprogramowania komputerowego i rozwiązań sieciowych. Sun był producentem serwerów i stacji roboczych opartych na procesorze SPARC oraz procesorach AMD Opteron. Sławę przyniósł firmie oparty na Uniksie system operacyjny SunOS, później Solaris i OpenSolaris. Do ważnych produktów korporacji należy też rozwijany od 1995 roku język programowania Java. Po przejęciu niemieckiej firmy StarDivision w 1999 roku w ofercie firmy znalazł się także pakiet biurowy StarOffice.

Siedziba główna SM Inc. znajduje się w Santa Clara w Kalifornii. Nazwa SUN pochodzi od projektu systemu opracowanego przez Andy'ego Bechtolsheima dla Stanford University Network (Stanford University Network używa akronimu SUNet). Założona w 1982 roku przez Vinoda Khoslę, Scotta McNealy'ego, Billego Joya i Andy'ego Bechtolsheima. Od 1986 spółka publiczna, notowana na giełdzie nowojorskiej. Dawniej jej symbol na NYSE – SUNW – był tłumaczony jako Stanford University Network Workstation. Od września 2007 roku, symbol ten został zastąpiony przez JAVA. Według ogłoszonych 23 stycznia 2007 roku wyników finansowych za ostatni rok obrachunkowy, przychody korporacji wyniosły 13.873 mld USD. W kwietniu 2006 stanowisko CEO opuścił urzędujący od założenia firmy prezes Scott McNealy, ustępując na rzecz dotychczasowego COO, Jonathana Schwartza. McNealy pozostał przewodniczącym rady nadzorczej. Zdaniem komentatorów, zmiana ta nie była radykalna, a liderzy ogłosili publicznie, że dotychczasowy kurs spółki zostanie utrzymany. 

Kontenery Solarisa (ang. Solaris Containers) są technologią wirtualizacyjną dostępną począwszy od Solaris 10. Jest to implementacja technologii zwanej wirtualizacją poziomu systemu operacyjnego. 

W kwietniu 2009 roku Oracle ogłosił, że zamierza kupić firmę Sun Microsystems, choć początkowo firmę chciał kupić IBM. Przez wiele miesięcy przejęcie analizowane było przez urzędy antymonopolowe oraz Komisję Europejską, która obawiała się, czy przejęcie nie wpłynie negatywnie na rynek - głównie w kontekście baz danych. Transakcja przejęcia firmy Sun została ukończona 27 stycznia 2010 roku i opiewała na kwotę ponad 7 miliardów dolarów. Dzięki niej Oracle przejął spory udział w rynku serwerów, dotychczas kontrolowany przez Sun. Ponadto oprogramowanie dotychczas rozwijane przez firmę Sun znalazło się pod kontrolą Oracle - m.in. platforma Java wraz z oprogramowaniem NetBeans, pakiet biurowy OpenOffice czy serwer baz danych MySQL. Pośrednim efektem przejęcia firmy Sun było rozwinięcie projektu MariaDB przez twórcę MySQL-a. 

Oracle Corporation (NASDAQ: ORCL) to amerykańska firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw a w szczególności systemów zarządzania bazą danych (zobacz: baza danych Oracle). Oracle jest trzecim pod względem przychodów sprzedawcą oprogramowania na świecie po firmach Microsoft i IBM. 

Oracle powstała w 1977 roku, a jej siedziba znajduje się w Redwood Shores w stanie Kalifornia w USA. Założona przez obecnego prezesa Larry'ego Ellisona oraz Boba Minera i Eda Oatesa. W 2004 roku firma po długiej walce przejęła kontrolę nad producentem systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem PeopleSoft. Oracle jest dostawcą kompleksowych rozwiązań informatycznych dla dowolnego rodzaju przedsiębiorstw i organizacji. Od 29 lat Korporacja Oracle cieszy się pozycją lidera w dziedzinie oprogramowania do zarządzania informacją, obsługuje na świecie ponad 275 tysięcy klientów, w tym 98 firm z listy Fortune 100. 

Firma Oracle zatrudnia 56 tysięcy specjalistów, zaś jej roczny obrót wynosi ponad 14 mld USD; na badania i rozwój przeznacza ponad 5 milionów USD dziennie. Serwery baz danych, oprogramowanie warstwy pośredniej oraz narzędzia i aplikacje biznesowe, jak również usługi konsultingowe, szkolenia i asysta techniczna oferowane są w 145 krajach na całym świecie. Oracle jest pierwszą firmą, która stworzyła kompletny zestaw oprogramowania dla biznesu obsługiwanego w modelu internetowym. 

W styczniu 2005 roku został zakończony proces połączenia Oracle z firmą PeopleSoft; w efekcie fuzji powstał drugi światowy dostawca aplikacji biznesowych, zajmujący pierwsze miejsce na północnoamerykańskim rynku ERP i największy na świecie w dziedzinie oprogramowania HRMS i SCM. Pod koniec stycznia 2006 roku zakończył się proces łączenia z firmą Siebel, dzięki czemu Oracle stał się drugim największym na świecie dostawcą oprogramowania CRM (zaraz po SAP), przeznaczonego do zarządzania kontaktami z klientem. 

W kwietniu 2009 roku Oracle ogłosił, że zamierza kupić firmę Sun Microsystems. Operacja doszła do skutku po jej zatwierdzeniu przez organy antymonopolowe w USA i w Europie. Obydwa urzędy wyraziły zgodę, przy czym w tym drugim sprawa rozpatrywana była przez wiele miesięcy. Transakcja przejęcia opiewała na kwotę ponad 7 miliardów dolarów i została ukończona 27 stycznia 2010 roku. Oracle w ten sposób stał się właścicielem takiego oprogramowania jak systemy operacyjne Solaris i OpenSolaris, pakiety biurowe StarOffice (obecnie Oracle Open Office) i OpenOffice.org, platformy Java wraz z NetBeans, konkurencyjnej dotychczas bazy danych MySQL i wielu innych produktów firmy Sun. Dnia 10 lutego 2010 Oracle ogłosił na swojej stronie wiadomość o nabyciu izraelskiej firmy Convergin. 

Oracle Database to oficjalna nazwa relacyjnego systemu baz danych (RDBMS) stworzonego przez Oracle Corporation. Nazwa Oracle pochodzi od nazwy kodowej jednego z projektów sponsorowanych przez CIA, nad którymi pracował współzałożyciel korporacji Oracle - Larry Ellison. Relacyjna baza danych Oracle posługuje się standardowym językiem zapytań SQL oraz posiada wbudowany wewnętrzny język tworzenia procedur składowanych PL/SQL - będący proceduralnie obudowanym językiem SQL. Jako języka tworzenia procedur składowanych w bazach danych Oracle (od wersji 8i) można używać również języka Java. 

Od 1 lipca 2010 polskie oddziały Oracle i Sun Microsystems to formalnie jedna firma. Integracja zespołu jest jednak długotrwała. Podobnie przygotowania do przeprowadzki. Zmienia się też m.in. sposób licencjonowania rozwiązań Suna. Formalne połączenie obu firm w Stanach Zjednoczonych nastąpiło jeszcze w styczniu 2010 roku. Wraz z zakupem Sun Microsystems firma Oracle stała się producentem sprzętu - serwerów, stacji roboczych, systemów składowania danych, procesorów. 

Oracle posiada w ofercie bazy danych, narzędzia programistyczne i oprogramowanie warstwy pośredniej, jak również zestaw gotowych aplikacji biznesowych, pakietów biurowych czy całych systemów operacyjnych, w tym Solarisa i Linuksa. 

- aplikacje biznesowe Oracle'a:

Oracle 10g Database

- pakiety biurowe: 

Oracle Open Office 

OpenOffice.org

-systemy operacyjne do komputerów: 

Oracle Solaris

Oracle OpenSolaris

Oracle Enterprise Linux

Oracle Unbreakable Linux

Modele licencjonowania Oracle i Sun różnią się. Główne różnice polegają na tym, że Sun sprzedawał subskrypcje na określony okres czasu - zwykle wielokrotność roku. W modelu sprzedażowym Oracle dominują licencje bezterminowe. Klientom będzie oferowana migracja na model licencyjny Oracle - powiedział Paweł Korzec, dyrektor Działu Wsparcia Sprzedaży Technologii Oracle. Wraz z przejęciem GoldenGate amerykański koncern zyskał skuteczne narzędzia umożliwiające migrację z MySQL do środowiska Oracle. Można domniemywać, że wraz z rozwojem MySQL w ofercie pojawi się możliwość migracji w drugą stronę.

Po zakończeniu procesu, zapowiedzianej w kwietniu 2009 roku fuzji - do oferty Oracle dołączył również system operacyjny, nowe oprogramowanie bazodanowe i biurowe, rozwiązania z zakresu zarządzania tożsamością i infrastrukturą IT, a także narzędzia dla deweloperów i systemy wirtualizacyjne. Oracle stał się tez właścicielem platformy Java. Amerykański gigant chce jednak zachowywać neutralność technologiczną i oferować swoje rozwiązania także dla systemów oferowanych przez konkurentów. 

Przedstawiciele kierownictwa Oracle wielokrotnie zapowiadali, że po zamknięciu fuzji z Sunem większość prac badawczo-rozwojowych będzie kontynuowana. Niektóre projekty mają zyskać dodatkowe wsparcie finansowe. Na pewno wiadomo, że Oracle - z nie mniejszym niż Sun zaangażowaniem - zamierza angażować się w działania społeczności Open Source, jednak nadal nie wiadomo jak to będzie z systemem operacyjnym OpenSolaris. 

Zdaniem przedstawicieli Oracle oferty obu firm pokrywały się tylko w niewielkim stopniu, zaś w wielu obszarach były wobec siebie komplementarne. W dużej mierze jest to efekt wcześniejszych relacji Sun i Oracle. Historia współpracy obu koncernów sięga ponad 30 lat wstecz. "Fuzja to w pewnym sensie kontynuacja i rozszerzenie współpracy. To nie jest tak, że nagle zaczniemy diametralnie zmieniać swoje produkty" - mówi Michał Kuratczyk, architekt systemów informatycznych w Oracle Polska. Podkreśla również, że w przeszłości była już prowadzona optymalizacja rozwiązań bazodanowych Oracle pod kątem sprzętu Sun Microsystems. 

Wiadomo, że strategia Oracle w odniesieniu do rozwiązań sprzętowych Sun zakłada m.in. kontynuację rozwoju układów rodziny UltraSPARC T3 oraz opartych na nich rozwiązaniach serwerowych. Kontynuowana będzie również dotychczasowa współpraca z Fujitsu w zakresie rozwoju serwerów linii M. Rozwijane będą również macierze dyskowe klasy średniej z serii 6000 i hybrydowe serwery linii 7000. Te ostatnie mają zyskiwać m.in. funkcje związane z deduplikacją danych, nowe rozwiązania sprzętowe i dedykowane aplikacje. Oracle zamierza zadbać również o stabilny rozwój systemów składowania danych opartych na nośnikach taśmowych. Sun zrezygnował ze współpracy z Hitachi Data Systems. Już po zamknięciu fuzji decyzję tą potwierdzili przedstawiciele kierownictwa Oracle. Oznacza to stopniowe wycofywanie ze sprzedaży macierzy dyskowych Sun serii 9000. Rozwiązania sprzętowe Sun wespół z produktami aplikacyjnymi Oracle mają dać podstawę do tworzenia nowych, dedykowanych systemów. 

Fuzji towarzyszyć mają zmiany w modelu licencjonowania oprogramowania korporacyjnego Sun Microsystems. Zmiany mają na celu dopasowanie licencji do modelu wykorzystywanego przez Oracle. "Modele licencjonowania Oracle i Sun różnią się. Główne różnice polegają na tym, że Sun sprzedawał subskrypcje na określony okres czasu - zwykle wielokrotność roku. W modelu sprzedażowym Oracle dominują licencje bezterminowe. Klientom będzie oferowana migracja na model licencyjny Oracle" - mówi Paweł Korzec, dyrektor Działu Wsparcia Sprzedaży Technologii Oracle. Interesujące jest czy komercyjny Solaris stanie się poważnym konkurentem dla Windowsa w dziedzinie zastosowań biznesowych i biurowych. 

 

Oracle Unbreakable Linux

Dotychczas, do września 2010 roku koncern Oracle dystrybuował produkt Unbreakable Linux, będący dokładnym klonem Red Hat Enterprise Linuksa (RHEL). Teraz korporacja nadała własnej odmianie Pingwina nazwę Oracle Linux i wyposażyła system w opracowane samodzielnie jądro Unbreakable Enterprise Kernel, które bazuje na Linuksie 2.6.32. Oracle Linux połączony z Unbreakable Enterprise Kernel firmy Oracle przynosi wedle swego producenta na rynek najnowsze rozwiązania innowacyjne Linuksa, dostarczając ekstremalnej wydajności, zaawansowanej skalowalności oraz niezawodności aplikacjom przedsiębiorstwa. To połączenie jest:

- Szybkość: Dostarcza ponad 75% zysku wydajności w testach OLTP na Red Hat 5 Compatible Kernel, o 200% szybszy Infiniband oraz o 137% szybszy dostęp do SSD
- Nowoczesność: Zoptymalizowane do dużych serwerów; udoskonalone zarządzanie mocą oraz wydajnością energii, dokładnie dopasowane CPU oraz kontrola zasobów pamięci; pochodzące z 2.6.32 mainline Linux kernel
- Niezawodność: Obsługuje Data Integrity Extensions oraz T10 Protection Information Model, poprawia czas nieprzerwanej pracy komputera
- Zoptymalizowane dla firmy Oracle—Zbudowane oraz sprawdzone na sprzęcie, bazach danych i oprogramowaniu pośredniczącym firmy Oracle. Rekomendowane dla wszystkich aplikacji przedsiębiorstwa.

Firma Oracle wypuściła na rynek pierwszą komercyjną wersję bazy danych na platformie Linux w 1998 roku i do dzisiaj kontynuuje swoje zaangażowanie i rolę lidera w zakresie komercyjnych rozwiązań Linuksowych. Rozwiązanie Oracle Database to nr 1 w systemie Linux, a ponadto aplikacje Oracle Applications i oprogramowanie warstwy pośredniej Oracle Fusion Middleware stanowią siłę napędową rozwoju rozwiązań na platformie Linuksa.

Ponad 5500 wiodących organizacji powierza obsługę swoich platform typu Linux firmie Oracle. Wiodący w branży niezależni dostawcy oprogramowania (ISV) i partnerzy infrastrukturalni obsługują Oracle Unbreakable Linux. Program Unbreakable Linux firmy Oracle dostarcza wsparcia technicznego w klasie przedsiębiorstw w zakresie systemu operacyjnego Linux. Oracle Management Pack for Linux jak i Oracle Clusterware są oferowane bezpłatnie użytkownikom usługi Oracle Unbreakable Linux. Oracle Validated Configurations oferują najlepsze praktyki w celu łatwiejszego, szybszego i tańszego wdrożenia platformy Linuksowej w przedsiębiorstwach.

Według informacji producenta nowe jądro UL jest o wiele wydajniejsze od jądra RHEL-a. Oracle podaje, że w porównaniu z kernelem firmy Red Hat zapewnia ono o 75 procent większą wydajność podczas przetwarzania transakcji (OLTP), o 200 procent lepszą prędkość transmisji danych przez Infiniband i o 137 procent szybszy dostęp do dysków SSD. Nasz kernel – twierdzi Oracle – jest zoptymalizowany pod kątem rozbudowanych serwerów NUMA. Poza tym poprawiono zarządzanie poborem energii oraz ulepszono mechanizmy zarządzania awariami sprzętu i wykrywania uszkodzeń danych. Oczywiście Unbreakable Enterprise Kernel jest zoptymalizowany do urządzeń, baz danych i middleware'u Oracle'a.

W ramach Oracle Linuksa koncern zamierza nadal dostarczać jądro zgodne z Red Hatem, aczkolwiek przy stosowaniu oracle'owskiego oprogramowania zaleca Unbreakable Enterprise Kernel. Użytkownicy dystrybucji Oracle Linux 5 i RHEL 5 mogą przestawić własny system bezpośrednio na nowy kernel. Jak informuje Oracle, aplikacje innych producentów działają na Unbreakable Enterprise Kernelu w niezmieniony sposób, tyle że wydajniej i bardziej niezawodnie. Jeśli ktoś twierdzi, że Linux nie ma bardzo profesjonalnych i komercyjnych zastosowań, to widać na tym kolejnym przykładzie, że bardzo się myli...

Płyty z Unbreakeble Linux za darmo

Oracle jako kolejny producent systemów operacyjnych wysyła darmowe płyty ze swoim systemem Linuksowym. Oprócz Ubuntu i Solarisa możemy teraz też dostać płyty z Oracle Unbreakable Linux. Trzeba się oczywiście tylko zarejestrować.

Czy i jak rozwinie się opensourcowy projekt Open Indiana, z czasem zobaczymy. 

 

LINKI: 

Następcę OpenSolarisa można pobrać ze strony projektu OpenIndiana: 

http://openindiana.org/

W firmowy system Solaris 11 Express można zaopatrzyć się na stronie producenta:

http://www.oracle.com

W miarę pojawiania się nowych wieści na temat systemu OpenIndiana czy innych wersji pochodzących z Open Solarisa artykuł będzie okazjonalnie uzupełniany! 

Zajrzyj znowu! 

Ostatnia aktualizacja: 26 listopad 2010 

Opracowanie i redakcja materiału: 

Ph.D. Dharman 

Licznik odwiedzin: 8836072 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 12:28:05