Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 10469


Mandriva Linux 2011 - Hydrogen desktop dla domu, biura i firmy

Mandriva 2011 - Linux Dwudziestolecia

Mandriva 2011 została wydana w zasadzie z okazji XX-lecia powstania samego Linuksa, co obchodzono hucznie 25 sierpnia 2011 roku. Deweloperzy zamrozili edycję 2011 i wydali wersję stabilną 29 sierpnia 2011 roku. Instalacja i konfiguracja została maksymalnie uproszczona, dzięki czemu Mandriva Linux staje się czołową dystrybucją przyjazną początkującym użytkownikom, łatwą w zastosowaniach domowych, biurowych i biznesowych. Linux kojarzony jest głównie z obsługą serwerów dla milionów i nawet miliardów użytkowników, a także z obsługą większości Superkomputerów o dużej mocy obliczeniowej z listy Top 500, takich jak CERN, NASA czy najnowszy Fujitsu w Japonii. Jednakże, na Linuksie można także wygodnie pracować w warunkach domowych, co bardzo pomaga osobom zaangażowanym w międzynarodowe projekty obliczeniowe i naukowe. 

Mandriva Linux jest popularną dystrybucją Linuksa często polecaną osobom, które dotychczas nie miały styczności z tym bardzo inspirującym systemem operacyjnym. Linux Mandriva harakteryzuje się prostotą obsługi, przyjaznym interfejsem użytkownika i dobrą obsługą sprzętu biurowego. Początki dystrybucji sięgają roku 1998 - wówczas była ona jedynie zbiorem pakietów dla Red Hat Linux (RHL). Później projekt MDK urósł do rangi niezależnej dystrybucji i był rozwijany jako Mandrake przez europejską firmę Mandrakesoft. W 2005 roku Mandrakesoft połączył się z brazylijską firmą Conectiva i z powodu sporu prawnego o prawa do nazwy Mandrake zmienił nazwę na Mandriva, a rozwijaną przez siebie dystrybucję przemianował na Mandriva Linux czyli MDV. 

Linux Mandriva jest ceniony szczególnie za swój graficzny interfejs użytkownika, który oferuje dostęp do wielu opcji i ustawień bez potrzeby zagłębiania się w pliki konfiguracyjne. Dystrybucja posiada polską wersję językową, a jej domyślnym środowiskiem jest aktualnie KDE4 wzbogacone o efekty specjalne Compiz. Tuż po instalacji możemy korzystać z bogatego zestawu aplikacji do obsługi internetu oraz programów biurowych, multimedialnych i gier. System posiada także wbudowaną bazę sterowników gwarantujących obsługę kart WiFi, modułów bluetooth oraz licznych urządzeń peryferyjnych. 

Mandriva uważana jest przez użytkowników za najlepszy linuksowy system dla laptopów i notebooków. Sphere to klient pomocy technicznej Mandriva Linux, dostępny na rok 2011 w językach angielskim i rosyjskim ale planowane są także inne języki wsparcia. Nowe wydanie zawiera wsparcie dla RPM 5. 

Rok 2011 to Rocznia XX-Lecia powstania Linuksa, a także rok powstania nowej wersji dystrybuji Mandriva Linux. 

 

Mandriva 2011 - Historia powstania

Technology Preview 2011: Podano także plan wydawniczy systemu, który wyznacza jego premierę na 13 czerwca 2011 roku, jednak w trakcie zostało to zmienione na 29 sierpnie 2011 roku 

Wcześniejsze wersje testowe ukazały się w dniach: 

- Mandriva 2011 TP (Technology Preview): dnia 31 styczeń 2011

- Mandriva 2011 Alfa 1: 14 luty 2011

- Mandriva 2011 Alfa 2: 28 luty 2011

- Mandriva 2011 Beta 1: 16 marca 2011

- Mandriva 2011 Beta 2: 18 kwietnia 2011

- Mandriva 2011 Beta 3: 31 maja 2011

- Mandriva 2011 RC1: 29 czerwca 2011

- Mandriva 2011 RC2: 26 lipca 2011

Zgodnie z zapowiedziami, w połowie lutego 2011 światło dzienne ujrzała nowa odsłona jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux - a mianowicie Mandriva w wersji 2011 Alpha 1. Eugeni Dodonov ogłosił wydanie systemu Mandriva Linux 2011 TP. Jest to wersja alfa, prezentująca nowości jakie pojawią się w stabilnym wydaniu tej dystrybucji. System ten wydawany jest w postaci jednej płyty LiveDVD wraz z możliwością instalacji na dysku twardym. Wydanie to zawiera sporo ciekawych aktualizacji i najnowszych wersji wielu aplikacji. 

Technology Preview wprowadza nową wersję pakietów RPM 5 oraz zaimplementowano systemd. Będą to główne nowości wydania . Ponadto w systemie znajdziemy jądro 2.6.37, X.Org Server 1.9 i środowisko graficzne KDE SC 4.6.0. Pojawiło się także wsparcie dla NetworkManagera. Wśród programów pojawiła się testowa wersja przeglądarki Firefox 4 Beta 10 i odtwarzacz Clementine 0.6. 

Najważniejsze zmiany w nowej wersji:

- Zaktualizowano jądro systemu Linux do wersji 2.6.37

- Dodano obsługę Systemd 17

- Wdrożono nowy menadżer pakietów RPM 5.3.8 (20110125)

- Domyślnym środowiskiem graficznym jest najnowsze wydanie KDE SC 4.6.0

- Zaktualizowano środowisko graficzne Xfce do wersji 4.8

- Zaktualizowano środowisko graficzne GNOME do wersji 2.32.1

- Dodano NetworkManager w wersji 0.8.2

- Wprowadzono GCC w wersji 4.5.2

- Dokonano aktualizacji aplikacji Chromium, Firefox 4.0b11, OpenSSL 1.0.0d oraz Wine 1.3.13.

Deweloperzy planują także stworzenie obrazu ISO, który będzie zawierał kilka wersji Mandrivi jednocześnie, a tylko od decyzji użytkownika będzie zależało do której wersji ja zaktualizuje. Będzie także istniało możliwość koegzystowania obok siebie wersji LIVE i Install na jednym dysku oraz dodany skrypt umożliwiający uruchomienie z pamięci flash. 

KDE SC jest dość specyficznym środowiskiem, ponieważ każde jego następne wydanie zdaje się być bardziej stabilne od poprzednika. Aktualizacja jego jest więc w tych warunkach koniecznością. Jest to także dość nieporęczne dla dystrybucji chcących utrzymać trwałość systemu poprzez aktualizację tylko kluczowych jego elementów np. poprawek bezpieczeństwa, co ma oszczędzić użytkownikowi niespodzianek związanych z aktualizacją prawie całego systemu. Mandriva zmuszona do przesunięcia premiery najnowszej wersji swojego systemu wydała niedawno jego Technology Preview, będący przedsmakiem tego nad czym będą pracować deweloperzy w kolejnych wersjach rozwojowych.

Mandriva to dystrybucja, która nie goni za niestabilnymi nowościami i choć aktualizacje systemu do nowej wersji trafiają się rzadko, to zawsze deweloperzy starają się utrzymać system w stanie względnej świeżości. Kiedyś Mandriva Linux była jedną z najpopularniejszych dystrybucji, choć jako jedna z nielicznych nie dała się pochłonąć szałowi aktualizacji środowiska KDE SC do wczesnych wersji "czwórki". Jej pozycją zachwiała także sytuacja finansowa i zmiana właściciela, która pociągnęła za sobą odejście niektórych deweloperów do projektu Mageia. Teraz Mandriva Linux szybko odzyskuje swoją pozycję już w barwach KDE SC 4.6.

 

Mandriva 2011 beta 1

Eugeni Dodonov ogłosił wydanie dystrybucji Mandriva 2011 Beta 1 w formie obrazu DVD, przeznaczonego dla platform 32 i 64-bitowych. Nowy Linux zawiera jądro w wersji 2.6.37, które znacząco zwiększa stabilność i przyśpiesza działanie systemu operacyjnego. 

Około 21 marca 2011 ukazała się kolejna wersja rozwojowa naszej ulubionej dystrybucji, Mandrivy, której finalne wydanie planowane jest na koniec maja bieżącego roku. Testowe wydanie wyposażono m.in. w najnowszą wersję środowiska graficznego KDE SC. 

Ponadto na pokładzie znajdziemy również Firefoksa 4 RC i najnowsze wydanie Chromium. Twórcy Mandrivy postanowili również pozostać przy pakiecie biurowym OpenOffice.org i nie zdecydowano się na dołączenie do dystrybucji coraz popularniejszego LibreOffice.

W nowym wydaniu dystrybucji znajdziemy środowisko graficzne KDE 4.6.1 z ulepszonymi elementami graficznymi. Oprócz tego umieszczono w nim pakiet biurowy OpenOffice.org 3.2.0, najnowszą przeglądarkę internetową Firefox 4.0 Release Candidate i popularnego klienta poczty Mozilla Thunderbird w wersji 3.1.9. To nie wszystko. Dołączono również inne niezbędne aplikacje, takie jak Bash 4.2, TexLive 2010, NetworkManager 0.8.3.997, Clementine 0.6, OpenSSL 1.0.0d, Wine 1.3.15 oraz GCC 4.5.2.

Testowe wydania Mandrivy 2011 beta w postaci obrazów ISO dla architektury x86 oraz x86-64 pobrać można było z witryny twórców.

 

Mandriva 2011 beta 2

Z tygodniowym opóźnieniem - 21 kwietnia 2011 roku ukazała się druga beta Mandrivy 2011. Obrazy iso wielkości około 1,5G dostępne były dla architektur: i586 oraz x86_64 - mogą być użyte do uruchomienia dystrybucji w trybie live oraz do instalacji na dysku twardym. W drugiej becie zaimplementowano już większość zmian dotyczących wyglądu - jak nowy temat graficzny, tapeta itp. Możemy wypróbować także nowy domyślny panel, nowe "menu" do uruchamiania programów oraz applet plasmy "Stack Folders". 

Poza zmianami dotyczącymi wyglądu beta 2 zawiera oczywiście najnowsze oprogramowanie - mamy więc: jądro 2.6.38.3, KDE 4.6.2, Firefoxa 4, LibreOffice 3.3. Domyślnie instalowanym odtwarzaczem muzycznym zamiast Amaroka jest Clementine, do oglądania filmów mamy zainstalowanego domyślnie Smplayera. 

Mandriva 2011 to wiele zmian w stosunku do poprzedniej wersji systemu. Przede wszystkim zaimplementowano nowe wersje silników graficznych KDE, GNOME, a także Xfce. Ponadto system został oparty na najnowszej wersji jądra Linuxa. Programiści w tej odsłonie postanowili skupić się na skróceniu czasu startu systemu, a także przyspieszeniu działania na słabszych komputerach takich jak nowe netbooki.

 

Mandriva 2011 beta 3

Tym razem bez większego opóźnienia - 1 czerwca 2011 roku można już było przetestować Mandriva 2011 beta 3, a w niej szereg nowości:

- na nośnikach dostępna jest część nie-wolnego oprogramowania;

- ROSA Labs opracowała nowy temat UI dla widżetów, KDE i KDM oraz nowe funkcje dla domyślnego panelu ROSA- TimeFrame;

- nowy interfejs przeglądania plików w Dolphin;

- KDE 4.6.3, kernel 2.6.38.7, systemd 27, syslinux 4, wiele poprawek i aktualizacji pakietów.

Więcej szczegółów podano na Mandriva Blog. 

Obrazy ISO miały rozmiar po około 1.6 GB i właściwości LiveDVD.  

 

Mandriva 2011 RC 1

W dniu 29 czerwca 2011 Eugeni Dodonov poinformował o wydaniu Mandrivy 2011 RC1. W pierwszym wydaniu kandydującym zauważyć można szereg zmian w wyglądzie, opracowanych głównie przez rosyjską grupę deweloperów ROSA Labs, m.in. menu wyboru systemu, splash screens, menedżer logowania KDM, motyw pulpitu, ikon, etc. 

Uaktualnione oprogramowanie: 

firefox 5.0, 

x.org server 1.10.2, 

mesa 7.10.3, 

pidgin 2.9.0, 

kdepim 4.6.0 w pełni zintegrowany z KDE, 

iptables 1.4.11.1, 

wireshark 1.6.0, 

vlc 1.1.10, 

shotwell 0.10.1, 

clementine 0.7.1, 

opera 11.50, 

samba 3.5.9, 

gcc 4.6.1, 

octave 3.4.2, 

git 1.7.6, 

rsyslog 5.8.2, 

ffmpeg 0.7.1, 

kdevelop 4.2.3, 

wine 1.3.23, 

horde 3.3.11, 

sqlite 3.7.7, 

pulseaudio 0.9.23, 

coreutils 8.12, 

python 2.7.2, 

blender 2.58, 

thunderbird 3.1.11, 

drizzle 2011.06.19, 

systemd 29, 

hugin 2011.0.0, 

webkit 1.4.1.

grub 2 - w paczkach testowych

Zaktualizowano gfxboot, co powinno poprawić proces uruchamiania systemu dla unikalnego, rzadkiego sprzętu. Dodatkowo na nośniku Contrib dostępny jest grub2 dla "testerów". Ponadto do systemu dołączono usługi Mandriva Sync oraz Sphere helpdesk. 

W ostatniej chwili poprawiono również rozmieszczenie czcionek, podmieniono niektóre grafiki w niskiej rozdzielczości i naprawiono drobne błędy przekompilowanych sterowników dkms. Wersja RC1 jest już bardzo bliska stabilnej i umożliwi użytkownikom zapoznanie się z prawie wszystkimi nowościami, które trafią do stabilnej Mandrivy 2011, w tym oczywiście z nowym wyglądem systemu. Mandriva 2011 zostanie wyposażona w nowe schematy graficzne, tapety, ekrany powitalne, widżety dla Plasmy, ikony i ekrany powitalne. 

Obrazy ISO (około 1.7 GB, możliwość uruchomienia systemu jako Live CD bez konieczności instalacji) były do pobrania z repozytoriów portalu mandriva.com. 

 

Mandriva RC 2 

Od 28 lipca 2011 dostępne było kolejne i zarazem ostatnie wydanie kandydujące Linux Mandriva 2011. Dzień później niż oczekiwano, Viacheslav Kaloshin ogłosił wydanie systemu Mandriva Linux 2011 RC2. Deweloperzy skupili się na usunięciu błędów produkcyjnych, których było zaledwie ponad 300. Sam system RC2 dostępny był w dwóch wersjach 32 jak i 64 bitowej udostępnianej jako obrazy płyty LiveCD z której można było zainstalować jak i uruchomić system bez potrzeby jego instalacji. System działał pod kontrolą jądra 2.6.38. 

Zmiany w Mandriva Linux 2011 RC2 od poprzedniego wydania RC1: 

- dodano albo zmieniono około 700 pakietów oprogramowania, 

- domyślnie dodane zostało wsparcie dla VirtualBoxa, 

- poprawiono błędy związane z konfiguracją pptp/vpn/wi-fi, 

- uaktualniono sterowniki do drukarek (epson/hp/lexmark), 

- poprawiono stabilność i wydajność systemu etc.

Mandriva 2011 RC2 to wiele zmian w stosunku do poprzedniej wersji systemu. Przede wszystkim zaimplementowano nowe wersje silników graficznych KDE, GNOME, a także Xfce. Ponadto system został oparty na najnowszej wersji jądra Linux. Programiści w tej odsłonie postanowili skupić się na skróceniu czasu startu systemu, a także przyspieszeniu działania na słabszych komputerach takich jak nowe netbooki. 

Do systemu dodano również domyślnie zainstalowane VirtualBox guest additions, dzięki czemu instalując go w oprogramowaniu VirtualBox mamy lepsze wsparcie dla wirtualizacji. Nadchodzące wydanie Mandrivy to również lepsze wsparcie dla kart sieciowych Atheros i Intel oraz modemów USB 3G USB. Zaktualizowano również sterowniki dla kart ATI oraz NVIDIA. W repozytoriach są dostępne sterowniki własnościowe, zwykle dające lepszą obsługę efektów pulpitu. 

Ważniejsze zmiany i usprawnienia RC2 

- Domyślnie dodane guest additions, które poprawia wyświetlanie systemu w VirtualBoksie poprzez min. możliwość uruchomienia sterowników

- Drobne poprawki w programach do konfiguracji pptp/vpn/wi-fi

- Nowe sterowniki dla kart sieciowych Atheros i Intel

- Nowe i poprawione sterowniki do drukarek epson/hp/lexmark

- Lepsze wsparcie dla modemów USB 3G

- Ulepszenia dla KDM i Dolphin

- Poprawki dla SimpleWelcome, TimeFrame oraz RocketBar

- Improver, Sphere i Sync z lepszym działaniem

- Własnościowe sterowniki ATI i NVidia zostały usunięte z obrazu instalacyjnego, będą dostępne z repozytorium

- Finalne zamrożenie i rozpoczęcie prac nad wersją Long Term Support, która ma się ukazać pod koniec roku 2011 jako nowa odmiana wersji Power Pack. 

Zmieniono także częściowo motyw graficzny:

- nowy temat kursorów

- dodano nowe ikony

- nowy zestaw tapet

Następnym krokiem deweloperów jest już tylko wydanie finalne, które będzie miało premierę 29 sierpnia 2011. Stabilne wydanie zapowiedziano ostatecznie na 29 sierpnia 2011 roku. Na oficjalnej stronie Mandriva.com pojawił się zegar odliczający czas do premiery. 

---------------------- *********** ----------------------

 

Mandriva Desktop 2011 - Hydrogen

Viacheslav Kaloshin ogłosił wydanie nowej wersji dystrybucji Mandriva 2011 „Hydrogen”. Developerzy zdecydowali się na wsparcie instalacji tylko dla środowiska graficznego KDE, które zostało zaktualizowane do wersji 4.6.5. Pozostałe środowiska zostały przesunięte z oficjalnej bazy pakietów Mandriva Linux do Contrib. System działa pod kontrolą jądra 2.6.38 i dostępny jest dla architektury sprzętowej i586 (32 bitowa) oraz x86_64 (64 bitowa). Mandriva skierowana jest do początkujących użytkowników Linuksa i komputerów. Dostępność wielu graficznych konfiguratorów pozwala na swobodne zarządzanie systemem w trybie graficznym bez konieczności użycia konsoli tekstowej. 

Minimalne wymagania sprzętowe do swobodnej pracy z Mandrivą to:

- 640 MB pamięci RAM (zalecane 1 GB)

- 8 GB dysku twardego

- rozdzielczość wideo 1024×768 

W praktyce dysk lub partycję dla Linuksa dzielimy na / (sda1) mającą 15-20 GB oraz /home (sda6) czyli katalog domowy na własne dane. Ze 2 GB warto zostawić na partycję wymiany Swap. Bardziej zaawansowany podział na partycje to / 3-5 GB, /usr (10-15 GB) oraz /home - reszta dysku (partycji dla Linuksa). Osoby, które instalować będą w firmach jakieś specjalistyczne oprogramowanie o dużych rozmiarach, muszą uwzglednić oczywiście swoje gabaryty plików. Podane rozmiary partyji w instalacji są jednak absolutnie wystarczające dla domowych czy biurowych użytkowników i użytkowniczek i przydatne są dla orientacji podzas instalacji. 

Mandriva 2011 nosi nazwę kodową Hydrogen (od pierwiastka chemicznego Wodór). Długo oczekiwana Mandriva Desktop 2011 zawiera bardzo wiele zmian i nowości w stosunku do poprzedniego wydania 2010.2 Koncentracja zasobów i pracy głównych developerów ma na celu dostarczenie najlepszej dystrybucji bazującej na KDE. Linux Mandriva Desktop 2011 została stworzona w oparciu o nową politykę wydawniczą. Nowy cykl wydawniczy to jedno wydanie rocznie, ze wsparciem przez 18 miesięcy. Na bazie Mandriva Desktop 2011 pod koniec roku 2011 zostanie udostępniona wersja LTS (Long Term Support), z trzyletnim okresem wsparcia, znana dotąd jako Power Pack. 

Gnome, Xfce oraz inne środowiska graficzne nie będą dłużej oficjalnie wspierane przez firmę Mandriva, ale pozostają w rękach społeczności. Począwszy od wydania Mandriva Desktop 2011 jedynym oficjalnie wspieranym środowiskiem jest KDE4. Oczywiście wspomniane wyżej środowiska są dostępne w repozytorium Contrib, dzięki pracy społeczności wolontariuszy związanych z Mandrivą Linux. Dostępne także będą obrazy ISO zawierające wspomniane środowiska graficzne przygotowane przez członków społeczności. Środowisko Xfce sprawdza się dobrze na małych komputerach z małym dyskiem i niewielką ilością pamięci RAM. 

Domyślnie zainstalowano VirtualBox guest additions, dzięki czemu otrzymujemy znacznie lepszą obsługę wirtualizacji. Ponadto poprawiono obsługę kart sieciowych Atheros, Intel oraz modemów USB 3G. Aktualizacja objęła również najnowsze otwarte jak i zamknięte sterowniki dla kart graficznych AMD/ATI, NVIDIA oraz Intel. Usunięto błędy z konfiguracją pptp/vpn/wi-fi oraz dodano obsługę nowych drukarek epson, hp i lexmark. Prócz tego system został zoptymalizowany, a jego działanie zostało przyśpieszone i ustabilizowane. System w wersji stabilnej pracuje na jądrze Linux 2.6.38. W repozytoriach jest także dużo własnościowych sterowników do kart graficznych czy dźwiękowych dla profesjonalnyh zastosowań Linuksa. Po instalacji i podłączeniu repozytoriów MDV można zainstalowac i skonfigurować własnośiowe sterowniki. 

 

Nowy wystrój graficzny MDV 2011 

Znany z poprzedenich wydań wystrój "Galaxy" został zastąpiony przez "ROSA theme pack". Zawiera on tematy graficzne dla wszystkich komponentów dystrybucji:

- grub

- plymouth

- KDM - menadżer logowania

- KDE splash

- menadżery okien (KWin, Metacity)

- wystroje dla GTK/QT

- orginalny zestaw ikon

- nowe tapety

Dzięki ujednoliconemu wystrojowi dla GTK i QT, aplikacje które używają tych widżetów wyglądają podobnie. Możemy używać jakiejkolwiek aplikacji dla KDE, Gnome a nawet Xfce lub LXDE i będzie ona wyglądała jak natywna aplikacja KDE. W zasobach oprogramowania KDE jest bardzo dużo programów, które można sobie instalować wedle różnych gustów i upodobań, a wersja instalacyjna z pobranego obrazu iso zawiera tylko najbardziej niezbędne do pray środowiska KDE4. 

 

Hybrydowe obrazy ISO

Dzięki nowej technologi wykorzystanej przy pracach nad Mandriva Desktop 2011, obrazy ISO z dystrybucją są hybrydowe. Dzięki temu możemy je wykorzystać na 4 sposoby:

- instalacja z DVD

- live-DVD

- instalacja z urządzeń flash (USB)

- live-flash 

 

Instalator Mandrivy

Mandriva Desktop używa nowego instalatora! Pozwala on na zainstalowanie Mandrivy bezpośrednio z trybu Live DVD (dystrybucja uruchomiona z DVD lub urządzenia flash). Proces instalacji został bardzo uproszczony. Pomimo tego że developerzy starali się uprościć instalator na tyle na ile tylko jest to możliwe, posiada on możliwość dostosowania instalacji do własnych potrzeb oraz różnych konfiguracji sprzętowych. 

Jeśli ktoś już miał na dysku zainstalowaną Mandrivę w poprzedniej wersji (2010 czy 2010.2), wybiera prostą opcję "Wykorzystaj istniejące partyje". Należy pamiętać, aby nie formatować partycji /home gdyż wtedy traci się wszystkie dane w Katalogu domowym. W tej opcji najlepiej wszystkie opcje "Zaawansowane" instalatora pozostawić w spokoju. Jeśli chcemy zakładać partycje na nowo, wtedy robimy kopie zapasowe danych Katologu domowego na zewnętrznym nośniku i wybieramy opcje "Wymaż i wykorzystaj cały dysk". 

 

Zmiany w obrazach ISO

"Jeden cel - jedna aplikacja" - to nowa filozofia Mandriva Desktop 2011. Z jednej strony pozwala ona dostarczyć wszystkich potrzebnych do pracy aplikacji, z drugiej zredukować rozmiar obrazów iso. Wszystkie aplikacje zostały starannie dobrane oraz dokładnie przetestowane przez developerów Mandrivy. Możemy być pewni że w dystrybucji znalazły się tylko najwyższej jakości programy. Oczywiście mamy możliwość zainstalowania mnóstwa innych aplikacji. Wystarczy uruchomić Menadżer Oprogramowania - aby uzyskać dostęp do ogromnej liczby interesujących programów znajdujących się w repozytoriach Mandriva Linux. 

Obrazy ISO systemu zostały przygotowane w sposób hybrydowy, oznacza to, iż mogą one posłużyć jako system LiveDVD (launch) - bez konieczności instalacji, uruchamiany bezpośrednio z płyty, a także umożliwiają bezpośrednią instalację systemu na dysk oraz instalację pośrednią za pomocą LiveDVD (install). Mandriva przygotowała obrazy w wersji x86 (i586) i x64 (amd64). Ponadto w wersji 32 bitowej dostępna jest wersja systemu wykorzystująca więcej niż 3GB pamięci RAM. 

Warto dodać, że system w wersji x64 jest w pełni sprawny i bardzo dobrze funkcjonuje, co jest ważne, do zastosowań profesjonalnych wymagających więcej pamięci RAM niż tylko do 3 GB. Jeśli ktoś ma 1 GB pamięci RAM lub mniej niech lepiej nie instaluje wersji x64 bitowej, a sprawdzoną i586 (32-bitową) gdyż będzie jedynie z niewiedzy narzekać na Mandrivę i Linuksa. System 64-bitowy jest z założenia pomyślany bowiem dla komputerów z RAM większym niż 3 GB... 

 

Główne Aplikacje Mandriva 2011 

KDM

Menadżer logowania KDE otrzymał nowy wygląd. Obecnie jest on bardziej przejrzysty, uproszczony i wygląda naprawdę bardzo dobrze. Dodano również informacje o używanym układzie klawiatury oraz o stanie klawisza Caps Lock, dzięki czemu rzadsze staną się pomyłki przy wpisywaniu hasła. Można również używać KDM tylko za pomocą klawiatury - wystarczy wciśnąć TAB aby zmienić użytkownika. Pojawiło się kilka nowych avatarów przygotowanych przez ROSA Lab. Oczywiście można używać również własnych zdjęć, wystarczy przeskalować obrazki do wymiarów 225x225 pikseli. Zdjęcia swojego konta użytkownika podmienimy za pomocą Konfiguracja Pulpitu -> Szczegóły konta -> Hasło i konto użytkownika

 

Dolphin

Menadżer plików Dolphin został znacznie uproszczony, dzięki czemu stał się prostszy w użyciu. Zmiany w porównaniu do "standardowego" Dolphina:

- uproszczony główny pasek narzędzi

- nowe menu

- nowe prostsze "popup menu" - dostępne po kliknięćiu PPM

- zmieniona struktura informacji pojawiających się na pasku stanu

Zwolennicy Krusadera czy innego menadżera plików mogą go sobie łatwo zainstalować po instalacji z dodanych repozytoriów, a dla starych wyjadaczy zawsze jest konsolowy mc z dwoma niebieskimi panelami. 

 

Mozilla Firefox

Domyślną przeglądarką internetową jest Mozilla Firefox 5.0.1. Firefox znacznie się zmienił od czasów wersji 3.5 (domyślnego w Mandrivie 2010.2). Nowy wygląd, nowe możliwości no i oczywiście świetna szybkość oraz bezpieczeństwo. W ramach aktualizacji dostępna jest z repozytoriów wersja testowa Firefoksa 6. 

 

Mozilla Thunderbird - Poczta

Domyślnym klientem poczty w Mandriva Desktop 2011 jest Mozilla Thunderbird 5.0. Posiada wiele udogodnień w porównaniu do Kmaila, który był uzywany w Mandrivie 2010.2. Możliwości Thunderbirda możemy znacznie zwiększyć za pomocą dodatków. 

 

LibreOffice - Biuro w domu i w pracy

OpenOffice został w Mandriva Desktop 2011 zastąpiony przez LibreOffice w wersji 3.4.2, który wygląda bardziej profesjonalnie niż Office znany z Windowsa. 

 

Shotwell - Zarządzanie zdjęciami

DigiKam został zastąpiony przez Shotwell, który staje się nowym standardem dla zarządzania fotografiami. Pozwala importować zdjęcia z aparatów, tworzyć kolekcje na różne sposoby, eksportować je aby dzielić się z innymi i wiele wiele więcej.

 

Edytor wideo PiTiVi

Domyślnym edytorem wideo jest PiTiVi. Jego prosty i intuicyjny interfejs został zaprojektowany aby zadowolić zarówno nowicjusza jak i profesjonalistę. Mimo prostego interfejsu, PiTiVi posiada wystarczająco dużo funkcji, abyś mógł się wykazać kreatywnością:

- nielimitowana ilość ścieżek audio/video

- pełny zakres cofania i przywracania ostatnich działań

- linkowanie/grupowanie klipów

- cięcie, dzielenie

- bogata biblioteka efektów audio i wideo

Profesjonaliści, którzy potrzebują programu o większych możliwościach mogą zawsze zainstalować Kdenlive, który jest dostęppny w repozytoriach.

 

Clementine - Muzyka

Amarok został zastąpiony przez Clementine, który jest inspirowany Amarokiem w wersji 1.4. Jest dużo lżejszy i bardziej stabilny od Amaroka2. Możliwości programu: 

- lokalna biblioteka muzyczna

- słuchanie radia internetowego z Last.fm, SomaFM, Magnatune, Jamendo oraz Icecast

- tworzenie inteligentnych playlist oraz dynamicznych playlist

- import oraz export M3U, XSPF, PLS oraz ASX

- obsługa CUE

- teksty utworów, biografie oraz zdjęcia artystów

- konwertowanie muzyki do: MP3, Ogg Vorbis, Ogg Speex, FLAC lub AAC

- edycja tagów MP3 oraz OGG

- bezpośrednie kopiowanie plików na pendrive/telefon

- menadżer kolejki. 

 

Narzędzia z ROSA Laboratory

 

SimpleWelcome

SimpleWelcome to zupełnie nowe menu w Mandrivie 2011. W porównaniu do Kickoffa wyróżnia się prostotą, przejrzystością, dobrym wyglądem oraz łatwością użytkowania. Możliwości SW:

- uruchamianie każdej aplikacji z interfejsem graficznym, która jest zainstalowana w systemie

- szybki dostęp do ostatnio używanych programów

- szybki dostęp do "Miejsc", które można skonfigurować w menadżerze plików Dolphin

- wyszukiwanie po nazwach (zarówno aplikacji, jak i ostatnio używanych dokumentów)

- możliwość tworzenia ikon na panelu RocketBar za pomocą przeciągnij-i-upuść

- możliwość używania wyłącznie za pomocą klawiatury (uruchamianie ALT+F1, przełączanie kart CTRL+TAB, nawigacja strzałkami, TAB - uaktywnia wyszukiwanie)

Pomimo że posiada bogate możliwości, nie musisz się uczyć jak korzystać z SimpleWelcome. Jak sama nazwa wskazuje jest to bardzo prosta aplikacja.

 

TimeFrame

TimeFrame to nowe narzędzie dla Nepomuka. Dzięki niemu nie musisz się zastanawiać gdzie zapisałeś swoje fotografie, filmy czy dokumenty. Potrzebujesz jedynie daty, dzięki której wszystko odnajdziesz. Informacje w TimeFrame przedstawione są w formie "chmury", więc łatwo jest znaleźć to czego szukamy.

 

StackFolder

StackFolder - nowy applet plasmy, który zapewnia szybki dostęp do często używanych katalogów. Bardzo prosty w użyciu. Można używać dowolnego katalogu jako StackFolder, wystarczy przeciągnąć go z Dolphina na panel.

 

RocketBar

RocketBar jest następnym krokiem w rozwoju panelu KDE (jest forkiem domyślnego panelu). Posiada szereg nowych możliwości:

- Interfejs "zorientowany na programy". Rocketbar jest podzielony na 3 strefy. Jeśli dodasz ikonę do strefy po lewej stronie, nie będzie się ona ukazywała w części centralnej gdy aplikacja zostanie uruchomiona. Jeśli uruchomisz program którego ikony nie ma w strefie po lewej stronie, pojawi się ona w części centralnej.

- możliwość powiększenia "wysokości" panela tak jak chcesz. Nie ma już ograniczeń wielkości panelu.

- kompletna obsługa efektów kompozycji. jeśli włączysz efekty w Konfiguracji Pulpitu, panel zmieni swój wygląd.

- możliwość używania "standardowych" plasmoidów. 

RocketBar jest kompatybilny z domyślnym panelem KDE.

 

MandrivaSync 

MandrivaSync to usługa pozwalająca na przechowywanie danych na serwerach Mandrivy. Podobnie jak Ubuntu One, Apple iColoud czy Dropbox. Za darmo dostajemy 2Gb miejsca. Uwaga! Obecnie usługa jest w wersji beta.

 

Dodatkowo w systemie MDV 2011 znalazły się: 

- Mozilla Firefox 5 (stabilna, beta lub Aurora), 

- serwer x.org w wersji 1.10.3, 

- x.org 7.6, 

- mesa 7.10.3, 

- libdrm 2.4.26, 

- komunikator Pidgin, 

- kdepim 4.6.0 w pełni zintegrowane z KDE, 

- OpenStack zintegrowany w Cookerze, 

- iptables 1.4.11.1, 

- przeglądarka Chromium w wersji 12 oraz 13, 

- uaktualniono gfxboot, 

- wireshark 1.6.0, 

- wdrożono nowy Mandriva Control Center oparty na bibliotekach QT w pełni zintegrowany z opcjami KDE, 

- odtwarzacz multimedialny VLC 1.1.11, 

- shotwell 0.10.1, 

- clementine 0.7.1, 

- przeglądarka Opera 11.50, 

- samba 3.5.9, 

- gcc 4.6.1, 

- octave 3.4.2, 

- git 1.7.6, 

- rsyslog 5.8.2, 

- ffmpeg 0.7.1, 

- kdevelop 4.2.3, 

- wine 1.3.25, 

- horde 3.3.11, 

- sqlite 3.7.7, 

- pulseaudio 0.9.23, 

- coreutils 8.12, 

- python 2.7.2, 

- blender 2.58, 

- thunderbird 5, 

- drizzle 2011.06.19, 

- hugin 2011.0.0, 

- webkit 1.4.1,  

- systemd 29. 

Ponadto w testowych "paczkach" znajduje się również najnowsza wersja grub 2.

Zespół Mandriva Lab dokonał głębokiej modyfikacji środowiska graficznego KDE4, tak aby było ono w sposób maksymalnie funkcjonalne, uproszczone a zarazem dostosowane do dystrybucji MDV. Ponadto w systemie znalazły się również SimpleWelcome, TimeFrame, PiTiVi, KNetworkmanager oraz Choqok. 

Jedną z najważniejszych zmian jest wdrożenie nowego systemu repozytoriów urpmi a dokładniej RPM 5. System działa w środowisku graficznym KDE 4.6.5 i będzie to jedne oficjalnie dostępne środowisko w systemie. Twórcy chcą w ten sposób uczynić z systemu najlepiej dostosowany system do środowiska. Jak zapewniają twórcy, nowa wersja zarówno kernela z gałęzi 3.X oraz środowisko graficzne KDE 4.7 lada dzień pojawią się bazie repozytoriów - więc możliwa będzie aktualizacja. Natomiast wszystkie inne środowiska t.j. Gnome czy Xfce od tego wydania nie są wspierane przez twórców, lecz będą dostarczane w pakietach "Contrib" w paczkach przygotowanych przez społeczność Mandrivy. 

 

Dodawanie repozytoriów po instalacji

W aktualnej edycji Mandriva 2011 nie mamy płytek CD/DVD jako repozytoriów! Potrzebny jest dostęp do internetu, jeśli chcemy aktualizować oraz instalować dodatkowe oprogramowanie. 

Oficjalne repozytoria internetowe z oprogramowaniem łatwo dodajemy w "Konfiguracji komputera" ---> "Zarządzanie oprogramowaniem" ---> "Konfiguracja nośników do instalacji i aktualizacji", a społecznościowe z pomocą stron internetowyh easyurpmi (PLF) oraz MIB

W konfiguracji klikamy "Dodaj", wybieramy opcję po prawej "wszystkie repozytoria..." i za kilka minut mamy komplet oficjalnych repozytoriów. 

Warto włączyć wszystkie repozytoria update oraz backport. Nie włączamy repozytoriów ze słowem "debug", a jeśli chcemy mieć stabilny system, nie włączamy repozytoiów "testing", które zawierają niestabilne pakiety z oprogramowaniem. 

Tutaj, na stronie easyurpmi dodasz repozytorium PLF z wieloma dodatkowymi programami i także najnowszymi pakietami. 

http://easyurpmi.zarb.org/

Wersję i architekturę najlepiej wybrać ręcznie (2011.0) i odpowiednio (i586 lub x86_64). Następnie kliknąć "Dodaj PLF nośnik". 

Tutaj dodasz nośniki MIB oraz edumandriva

http://urpmi.mandriva.ru/

Należy w nagłówku wybrać po lewej architekturę, a po prawej wersję systemu Версия: 2011. 

Potem dodać nośnik trzeci od dołu: MIB 

oraz drugi od dołu: Edumandriva 

Na obu stronach można także dodać repozytorium oficjalne, tyle, że niektóre z nich są domyślnie wyłączone, jak np. backports czy testing i trzeba je sobie włączyć w "Konfiguracji komputera" ---> "Zarządzanie oprogramowaniem" ---> "Konfiguracja nośników do instalacji i aktualizacji". 

Można także dodać repozytorium dodatkowe dla architektury i586 na stronie portalu: 

http://mandriva.org.pl

Trafią się ciekawe programy ułatwiające konfigurację, pracę oraz spolszczenia. 

Po instalacji i dodaniu repozytoriów warto także od razu zaktualizować to, co mamy już zainstalowane. W tym celu wybieramy: "Konfiguracja komputera" ---> "Zarządzanie oprogramowaniem" ---> "Aktualizaja systemu" i przeprowadzamy aktualizację nośników oraz oprogramowania, jeśli jakieś jest już dostępne. 

W repozytoriach oznaczonych jako "non-free" znajdują się programy zamknięto-źródłowe, w tym zamknięte sterowniki do kart graficznych typu NVIDIA czy Ati Radeon oraz do kart dźwiękowych, które często potrzebne bywają zajadłym graczom internetowym oraz do wielu zastosowań profesjonalnych, w tym graficznych czy muzycznych. Zatem należy je włączyć i w "Konfiguracja komputera" ---> "Sprzęt" ---> "Przeglądanie i konfiguracja sprzętu" zainstalować z pomocą konfiguratorów odpowiednie sterowniki dla karty graficznej czy dźwiękowej. Wymaga to minimum informacji o posiadanym sprzęcie (jaka karta graficzna, jak dźwiękowa, jaka rozdzielczość monitora), chociaż w większości wypadków system sam doradza zainstalować dostępny sterownik własnościowy. 

 

Porady do instalacji i rozwiązywanie problemów

- jeśli przesiadasz się z Windows lub innego Linuksa (np. Ubuntu) na Mandrivę, najlepiej zrób kopię zapasową wszystkich danych (plików) z Katalogu domowego (/home) na osobny zewnętrzny dysk czy inne nośniki pamięci (DVD, flesh). Upewnij się, czy wszystko co potrzebujesz, co jest ci niezbędne zostało poprawnie na te nośniki skopiowane (pliki tekstowe, muzyka, filmy, zdjęcia). 

Następnie w instalatorze wybierz opcję "Wymaż i spartycjonuj cały dysk" czyli drugą w kolejności od góry! Wszystkie dane zostaną usunięte, partycje założone na nowo. Po instalacji i zalogowaniu, przekopiuj swoje pliki danych do odpowiednich katalogów na swoim koncie w partycji /home, które łatwo znajdziesz jako katalog domowy po zalogowaniu. 

- przy ponownej instalacji nowej wersji np. 2011 po poprzednim 2010, nie formatujemy partycji /home z danymi, co pozwala zachować nam wszystkie dane i indywidualne ustawienia. Jednakże, taki podział ma również drobne wady. Przede wszystkim, w katalogu domowym użytkownika, pozostaje wiele niepotrzebnych czy wręcz starych plików konfiguracyjnych, które w różny sposób mogą zniekształcać wygląd nowszego wydania Mandrivy. Czasami stare ustawienia w katalogach typu  /home/user/.kde mogą powodować rozmaite problemy z uruchomieniem Mandrivy po instalacji nowej wersji, co bywa przyczyną narzekań. W przypadku używania Kde mogą również spowalniać szybkość działania i funkcjonalności tego środowiska. Można, a bywa, że trzeba te niepotrzebne pliki usuwać ręcznie lub przy użyciu różnych programów czyszczących, np. Kleansweep, ale wymaga to pewnej wiedzy i uwagi, żeby nie przedobrzyć. 

Jeśli są jakieś problemy z KDE po zainstalowaniu Mandriva 2011 tak czy owak trzeba usunąć wspomniany katalog .kde w Katalogu domowym. Najlepiej zrobić to przed instalacją, a wtedy KDE zainstaluje się w nowej wersji i nie będzie żadnych problemów. Jeśli lepiej poznamy zawartość katalogu ustawień .kde, wtedy możemy niektóre podkatalogi w nim pozostawić, np. share/wallpapers z pobranymi tapetami. Jeśli zainstalujemy nową wersję KDE w ramach aktualizacji, także wyczyszczenie starych ustawień często bywa potrzebne, najlepiej przed instalacją nowych wersji środowiska KDE. Pozostawianie starych ustawień i konfiguracji jest najczęstszą przyczyną zawieszeń, spowolnień, skaszanienia i niedziałania KDE po restarcie czy relogu poinstalacyjnym, a przy okazji jest to powód do zwykle zupełnie niesłusznych narzekań na nowe wersje środowiska KDE4. 

- podobnie jak z KDE bywa z innymi katalogami konfiguracyjnymi różnych programów znakowanymi kropką (jak /.kde w Katalogu domowym użytkownika). Problem z działaniem nowej wersji Skype czy Mozilla Firefox? Znajdź pliki z kropką włączając w opcji Widok Dolphina (Katalog domowy) opcję "Pokaż ukryte pliki". Wtedy zobaczymy pliki i podkatalogi poprzedzone kropką, typu .skype czy .mozilla i możemy je skasować. Jeśli jakiś katalog konfiguracyjny nie chce się dać usunąć, trzeba to zrobić po zalogowaniu jako Root (Administrator). Czyszczenie hurtowe wszystkich katalogów konfiguracyjnych (tych z kropką na początku) przed instalacją nowego wydania Mandrivy robimy szczególnie, jeśli wcześniejszy system był dużo starszy (np. 2009.0 czy 2010.0) lub był to jakiś fork Mandrivy typu Xtreme czy Mageia. Podobnie w odwrotną stronę, jeśli po ostatniej edycji Mandrivy instalujemy fork typu Xtreme czy Mageia lub wracamy do starszej wersji MDV. 

 

Instalacja sieciowa Mandriva Linux

Kompletna instalacja Mandriva Linux może być przeprowadzona bezpośrednio z internetu. Prawie każdy kto używa Linuksa pobiera/pobierał obraz .iso ważący ponad 4 GB, a potem wypalał płytkę. Istnieje także nowoczesna instalacja poprzez sieć, lepsza dla tych, co mają łatwy i szybki dostęp do internetu. Trzeba posiadać w miarę szybkie łącze, niekoniecznie stałe. Zaopatrujemy się w nośnik CD lub USB i zaczynamy zabawę w sieciową instalację MDV. Wielu zapewne na nowo odkryje Mandrivę i Linuksa. 

Z wybranego przez nas serwera repozytoriów Mandrivy poprzez wyszukiwarkę lub lepiej klienta ftp wchodzimy zazwyczaj do katalogu: 

Dla 32 bit (i586) 

.../official/current/i586/install/images/

i pobieramy na dysk plik boot.iso. 

Dla 64 bit (86_x64) 

..../official/current/x86_64/install/images/

Tak pobrany plik boot.iso wypalamy na płytce CD lub nośniku USB. Po wypaleniu płyty restartujemy komputer i w Biosie wybieramy start z nośnika CD. Po kilku sekundach otrzymamy komunikat na okienku wyboru, gdzie 

Wybieramy FTP Server 

Następny krok to wybór naszego połączenia internetowego.

Następny ekran, który nam się pokazuje, (co zależy to od własnej sieci), zostawiamy pusty, tj. nic nie wpisujemy i klikamy klawisz Enter (OK). 

Nastęny to konfiguracja proxy, jeśli ktoś je wykorzystuje, musi wpisać odpowiednie parametry. Kto nie używa, zostawiam puste i klika OK (Enter).

W kolejnym ekranie wybieramy co chcemy zainstalować na swoim komputerze. Jak wybierzesz Mandrivę 2011, to klikasz na 2011 i zatwierdzasz OK. 

Następnie wybierasz serwer, z którego pobierasz pliki do instalacji. Należy przy tym pamiętać, że wybór serwera na tym etapie jest równoznaczny z wyborem serwera do aktualizacji. Gdy wybierzesz serwer, zaznaczasz go i klikasz OK.

Po wyborze serwera pokaże się kolejny ekran. Zostawiamy tak jak sie pokazało i klikamy OK. 

W zależności od tego jak szybkie posiadamy łącze po chwili pokaże się nam instalator taki jak z obrazu .iso dawnej Mandriva Free ważący ponad 4 GB. 

Dalej postępujemy tak jak przy standardowej instalacji z płyty DVD. Różnica na plus przy tej metodzie instalacji jest taka, że przy jednym procesie instalujemy zamknięte sterowniki do kart graficznych, javę (Sun), najaktualniejsze pakiety i inne sterowniki, których wymaga nasz sprzęt a nie będących na płycie LIve DVD z uwagi na ograniczenia pojemności takiego nośnika. 

Instalacja ta przy bardziej rygorystycznym dostępie do sieci internetowej może nie zawsze działać z powodu niezaakceptowania połączenia przez sieć, jednak w większości wypadków działała doskonale już w wersji MDV 2010. 

 

Upgrade Mandrivy do wersji 2011

Usuwamy dotychczasowe repozytoria dystrybucji 2010.2, a w to miejsce dodajemy repozytoria edycji 2011. Reszta to upgrade systemu metodą auto-update, którego bardziej szczegółowy opis w języku angielskim znajduje się na stronie Wiki Mandrivy. Sposób wymaga niewielkiej znajomości pracy na konsoli, chociaż większość czynności można zrobić z pomocą graficznej nakładki w konfiguratorze komputera... 

..... cdn. ..... 

 

LINKI: 

Strona domowa projektu Mandriva: 

(English) http://mandriva.com

Strona domowa polskich miłośników Mandrivy: 

(Polski) http://mandriva.org.pl

Strona prywatna na temat Mandrivy:

http://mandrivalinux.pl

Strona domowa projektu KDE:

http://kde.org

 

Redakcja i opracowanie artykułu: Ph.D. Dharman 

Licznik odwiedzin: 8835816 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 03:44:24