Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 9178


MANDRIVA 2010.1 Spring - Wiosenny ulepszony super Linux - włącznie z aktualizacją 2010.2

MDV 2010.1 Spring i 2010.2 Winter czyli dawna Mandarynka

Mandriva Linux 2010.1 Spring została wydana 8 lipca 2010 roku, a dnia 22 grudnia 2010 wydano aktualizację oznaczoną numerem 2010.2. Można bezproblemowo dokonać aktualizacji przez internet! Można także pobierać obrazy iso ze strony Mandriva!

Jest to ciąg dalszy cyklu artykułów: "Linux MANDRIVA 2010 - Wyzwolenie dla Komputera i Portfela",  "Mandriva 2008 - Linux Dobry dla Blondynki" oraz "LINUX Mandriva 2009 - Prosty - Szybki - Bezpieczny". MDV czyli Mandarynka dla zielonych, linuksowych newbe i blondynek jest w kolejnych edycjach nie tylko dobra ale coraz lepsza, nie tylko od Windowsa, ale i od Ubuntu oraz Kubuntu. I to nie dziwi, jako, że jednym z dyrektorów odpowiedzialnych za rozwój dystrybucji w firmie Mandriva jest właśnie urocza blondynka - inżynier pokładowy MDV. 

 

MDV 2010.1 Spring - "Farman"

W artykule prześledzimy jak powstawała kolejna, wiosenna edycja dystrybucji Mandriva Linux, rozwijana w tym distro jako tzw. Cooker. Wersja rozwojowa następnej edycji systemu Mandriva Linux nosi zawsze nazwę Cooker.

Celem Cooker'a jest poprawianie rodzącej się przyszłej dystrybucji Mandriva Linux przez dbanie o lepsze współdziałanie pomiędzy deweloperami i użytkownikami systemu Mandriva Linux, zarówno do celów debugowania jak i dodawania nowych funkcji. Cooker nie jest miejscem, gdzie uzyskasz wszystkie najnowsze wersje oprogramowania do wydania stabilnego, lecz jest źródłem nowej testowej wersji Mandriva Linux. 

Mandriva to jedna z najpopularniejszych dystrybucji GNU/Linux na świecie do zastosowań domowych - bardzo łatwa w obsłudze i znacznie lepsza niż Windows. Mandriva jako dystrybucja Linuksa jest wspierana przez dużą francuską firmę która nie ma aktualnie (na 2010 rok) swojego oddziału, przedstawicielstwa w Polsce, ale za to ma dużą, ciągle rosnącą i bardzo wspierającą społeczność. 

Mandriva jako firma Linuksowa miała swoje przedstawicielstwo w Polsce, ale z powodów finansowych zrezygnowała ze współpracy ze spółką Amazis.net w 2009 roku. Firma Amazis.net wydaje na bazie Mandrivy własną dystrybucję komercyjną, odpowiednik PowerPack'a o nazwie XtremeOS, która jest bardzo podobna z nazwy do edycji powstałej ze współpracy z Mandrivą o nazwie XtreemOS, a służącą do pracy w chmurze (grid computing). Projekt XtreemOS skupia 19 partnerów z Europy i Chin, ze środowisk akademickich oraz przemysłowych. 

Mandriva sprawdza się doskonale do prac biurowych, grafiki oraz multimediów. Mandriva jest dostępna w kilku wersjach - nawet komercyjnych - i jest wyrazistym rywalem takich projektów jak Fedora, openSUSE, czy Ubuntu. Ponad 3 miliony zarejestrowanych użytkowników używa Mandrivy na swoich komputerach w firmach do pracy...

Mandriva 2010.1 to wiele zmian w stosunku do poprzedniej wersji systemu wydanej jesienią 2009 roku. Przede wszystkim zaimplementowano nowe wersje silników graficznych KDE, GNOME, a także Xfce. Ponadto system został oparty na najnowszej wersji jądra Linuxa. Programiści w tej odsłonie postanowili skupić się na skróceniu czasu startu systemu, a także przyspieszeniu działania na słabszych komputerach takich jak nowe netbooki

Prześledźmy zatem historię powstawania nowej, wiosennej edycji Mandrivy 2010.1 Spring o kodowej nazwie "Farman", a są to dwa wydania Alpha, dwa wydania Beta, jedno RC (Release Candidate) oraz Internal Release, tym razem jako RC2!

 

Mandriva Linux 2010 Alpha 1

Dnia 11 stycznia 2010 roku na oficjalnym blogu dystrybucji Mandriva Linux pojawiła się informacja o udostępnieniu wersji oznaczonej numerem 2010.1 Alpha. Nowa wersja systemu korzysta ze środowisk GNOME 2.29.4, KDE 4.4 beta 2 oraz jądra w wersji 2.6.32 rc3. Wśród ciekawszych funkcji, które najprawdopodobniej pojawią się w wydaniu finalnym, warto wymienić udoskonalone narzędzia pomocne przy szyfrowaniu danych oraz aplikacje upraszczające instalowanie nowych programów czy uaktualnień. Co więcej, poprawiony ma również zostać wygląd pulpitu.

Warto podkreślić, że jest to na razie pierwsza Alpha Mandrivy 2010.1 (planowane są jeszcze dwie). Beta tej dystrybucji ma się ukazać pod koniec marca, a finalna wersja w ręce użytkowników miała trafić pierwotnie 3 czerwca 2010, jednak wydano jeszcze RC2. Przyszła Mandriva 2010.1 będzie oferować też wsparcie dla szyfrowania katalogu domowego użytkownika. Możliwe też że motyw graficzny systemu zostanie poprawiony. 

 

Mandriva Linux 2010.1 Alpha 2

Dnia 6 luty 2010 roku Wydano drugą alfę dystrybucji Mandriva Linux 2010.1. Jest to wczesna wersja testowa, w której nie wprowadzono większych zmian w obrębie aplikacji samej dystrybucji. Skupiono się natomiast na oprogramowaniu pochodzącym z innych źródeł. Zaktualizowano m.in. środowiska graficzne, w wersji alfa 2 znajdziemy m.in. GNOME 2.29.6 i KDE 4.4 RC3. Pojawił się też Firefox 3.6, OpenOffice.org 3.2 beta 3 a także przeglądarka Chromium. Użyte jądro to 2.6.33-rc6. Zaktualizowano także inne aplikacje i sterowniki.

Z poważniejszych zmian trzeba odnotować użycie nouvaeu jako otwartego sterownika dla nvidii zamiast nv, użycie rsyslog zamiast sysklog oraz dracut zamiast mkinitd. W wielu komentarzach internautów oceniano, że Mandriva jest nawet na tym etapie lepsza od Ubuntu, a także, że jest to najlepiej dopracowana dystrybucja i jak na alphę bardzo stabilna. 

W nadchodzącym Gnome, menadżer plików Nautilus zyskał możliwość podziału okna co ułatwi kopiowanie plików. Poza tym został odklejony – wreszcie – od pulpitu dzięki czemu uruchomienie go w innym środowisku nie zaowocuje już niechcianym startem GNOME. Swoją drogą była to chyba najbardziej irytująca przypadłość Nautilusa. Druga alpha Mandrivy przewidywana jest w postaci DVD z tradycyjnym instalatorem i zawierała między innymi następujące pakiety:

Środowiska graficzne

KDE4.4 rc3 – Który zawiera w sobie między innymi:

QT 4.6.1, ulepszonego Nepomuk’a,

Amaroka 2.2.2,

KTorrent 4.0 beta1,

DigiKam 1.1.0 z wtyczkami kipi. 

Tło zmieniające się w zależności od pory dnia. Mandriva udostępniła w coockerze QtBitorrent’a. 

GNOME 2.9.6 – Rozwojowa wersja wydania 2.30 (3.0). Głównymi zmianami oprócz wymienionych na początku jest ulepszony Empathy który jednak nadal nie potrafił importować kontaktów z Gadu-Gadu. Oprócz tego

Evolution otwiera teraz załączniki w trybie tylko do odczytu co ma zapobiec ich przypadkowej utracie,

Vinage klient tunelowego połączeń VNC,

Evince posiada wsparcie dla adnotacji.

Aplikacje

Firefox 3.6 – Najnowsza wersja liska Zawiera między innymi podgląd zakładek oraz wsparcie dla tematów Persona

OpenOffice 3.2 beta3 – Start aplikacji uległ poprawie. Nowy OpenOffice zawiera też ulepszone wsparcie dla OpenXML.

Chromium – Przeglądarka Google’a została udostępniona w repozytorium Contrib*

Xbmc – Popularny program typu mediacenter (o którym pisałem jakiś czas temu) został udostępniony w repozytoriach.

Inne: xine-lib 1.2 ze wsparciem dla VDPAU, Gnash 0.9.7, Deluge 1.2.0, Songbird, Transmission 1.83. 

X Server

Nouveau – Otwarte sterowniki dla kart graficznych Nvidia zastąpiły dotychczasowe nv. Nouveau przyniosą wsparcie dla akceleracji 2D oraz obsługę RendR 1.2.

Mesa 7.7 – Dla chipsetów ATI R600 i R700 (ATI Radeon HD 2000 i wyżej) została włączona akceleracja 3D. Innymi słowy akceleracja na otwartych sterownikach jest już możliwa.

Intel X11 – Sterowniki dla kart graficznych intel’a w wersji 2.10.0.

X.org został zaktualizowany do wersji 7.5, a xserver do 1.7.4

System podstawowy

Kernel 2.6.33 rc6 – Nowe jądro między innymi nowe sterowniki dla kart WLAN firmy ralink. Jądro ma zapewnić też lepsze zarządzanie energią.

ntfs-3g – Wersja 2010.01.16 sterownika mam poprawioną obsługę systemu plików na Windows Vista, Windows Server 2008 oraz Widrows 7

Glibic 2.11 – Zawiera sporo poprawek między innymi binutils się obecnie z obsługą STT_GNU_IFUNC.

Dracut zastąpi mkinitrd. Można go włączyć jako domyślny komendą:

update-alternatives - config mkinitrd

Administracja

Sysklogd został zastąpiony przez bardziej nowoczesny rsyslog.

Munin – Lepsza skalowalność wielu nowych wtyczek do monitorowania MySQL oraz PostgreSQL

Pozostaje poczekać na obrazy płyt. Przypominamy, że taka wersja rozwojowa nie nadaje nie jest zalecana do codziennej pracy i jest przeznaczona głównie dla testerów i koneserów zgłaszających błędy na bugzille.


Mandriva Linux 2010.1 Beta 1

Dnia 3 kwietnia 2010 roku wydana została dystrybucja Mandriva Linux 2010.1 Beta 1. Zgodnie z planem czeka nas jeszcze jedna wersja beta oraz RC przed wydaniem stabilnym, które powinno pojawić się na początku czerwca 2010. System ten działa pod kontrolą jądra 2.6.33.1. W systemie znajdziemy GNOME 2.30 oraz GNOME-Shell, które jest częścią GNOME 3. Znajdziemy również środowisko graficzne KDE 4.4.2. 

W systemie MDV znajdziemy takie oprogramowanie jak Firefox 3.6.2, OpenOffice.org 3.2, Chromium, Gnash 0.8.7, Deluge 1.2.3, Songbird, Transmission 1.91, Skrooge 0.6.1, Gutenprint 5.2.5, Kdenlive 0.7.7.1. Dostępne są również sterowniki Nouveau oraz Mesa 7.8 i X.org 7.5. System posiada również sterownik ntfs-3g w wersji 2010.03.06. 

 

Mandriva Linux 2010.1 Beta 2

Dnia 15 maja 2010 roku światło dzienne ujrzała druga wersja beta systemu Mandriva 2010.1 Spring czyli "Wiosenka" (dawniej Mandrake) niezwykle popularnej dystrybucji systemu Linux. Mandriva 2010.1 (Spring) w wersji beta 2 jest przedostatnią wersją rozwojową, niedługo na serwerach Mandrivy ma pojawić się wydanie kandydujące (RC1) po czym zostanie wydana wercja RC2, a w końcu stabilna wersja. Dla programistów i oczywiście całej społeczności jest to ostatni dzwonek na wyłapanie i zgłoszenie ewentualnych błędów i uwag tyczących się tego wydania systemu operacyjnego z oprogramowaniem. 

Mandriva Linux to obecnie jedyna dystrybucja prerasająca tempem wydawniczym distro Ubuntu - choć wprawdzie szybkość wydawania dystrybucji ma tutaj marginalne znaczenie. System jak zwykle został zbudowany w oparciu o najnowsze jądro Linuksa i ostatnie wersje popularnych środowisk graficznych. Oprócz aktualizacji podstawowego oprogramowania wchodzącego w skład dystrybucji lub pakietów środowiska graficznego, programiści dodali zaktualizowane wersje programów tj. Firefox, OpenOffice.org czy Thunderbird. Stabilna wersja systemu będzie dostępna w trzech wersjach: płatnej "PowerPack" i darmowych "One" oraz "Free", a także społecznościowych jak MIB

Wydanie to zawiera głównie poprawki na znalezione wcześniej błędy oraz aktualizację oprogramowania. W systemie znajdziemy takie środowiska graficzne jak GNOME 2.30.1 oraz KDE 4.4.2. Oba zostały wyposażone w schemat graficzny Ia-Ora. System działa pod kontrolą jądra 2.6.33.2. Z Mandrivy usunięto HAL'a z systemu wydruku. 

Najważniejsze zmiany w nowej wersji MDV:

Zaktualizowano jądro Linuksa (kernel) do wersji 2.6.33.2

Zaktualizowano środowisko graficzne GNOME do wersji 2.30

Zaktualizowano środowisko graficzne KDE do wersji 4.4.2

Dodano możliwość szyfrowania danych, wybranych katalogów bądź całego systemu

Usunięto błędy z systemu kontroli rodzicielskiej

Wprowadzono profile sieciowe umożliwiające lepsze zarządzanie usługami sieciowymi

Dodano przeglądarkę Firefox 3.6.3 i pakiet OpenOffice.org 3.2

Naprawiono wiele pomniejszych zauważonych błędów. 

 

Mandriva Linux 2010.1 RC (Release Candidate)

W dniu 21 maja 2010 roku Mandriva ogłosiła wydanie systemu Mandriva Linux 2010.1 RC. Jest to zwykle ostatnie wydanie testowe, przed oficjalną premierą, jednak w tym roku było to wydanie przdostatnie. System działa pod kontrolą jądra 2.6.33.4. W systemie znajdziemy super sterownik Mesa 7.8.1. Dostępne są dwa środowiska graficzne GNOME 2.30.1 oraz KDE 4.4.3. Zaktualizowano sterowniki ntfs-3g do wersji 2010.05.16. Python został zaktualizowany do wersji 2.6.5. Nepomuk został eksperymentalnie zintegrowany z KDE. Pozwala to na dodawanie notatek, adnotacji i etykiet do plików. 

Testowe wydanie Mandrivy bazuje na jądrze Linux 2.6.33. i zawiera najnowsze edycje środowisk graficznych: GNOME 2.30.1 i KDE 4.4.3. Wiele zmian został zaimplementowanych w menedżerze plików Nautilus, aby przygotować go do współpracy ze środowiskiem GNOME 3.0 i jego nową powłoką GNOME Shell. Wśród standardowego zestawu aplikacji znajdziemy pakiet biurowy OpenOffice.org 3.2, przeglądarki Firefox 3.6.3 i Chromium oraz klienta sieci BitTorrent – Transmission 1.92. 

Francuski system wyposażony został w odtwarzacz Amarok 2.3.1 Beta 1, KTorrent 4.0 beta 2, przeglądarki Firefox 3.6.3, Chromium i Operę, pakiet biurowy OpenOffice.org 3.2, Gnash 0.8.7, Deluge 1.2.3, Transmission 1.92, Skrooge 0.7.0 i wiele innych. W przeglądarce Epiphany poprawiono obsługę silnika WebKit, dodano sterownik Nouveau dla kart Nvidia, a także usprawniono odtwarzanie klipów YouTube oraz działanie niektórych drukarek. Istotne zmiany zaszyły w menadżerze plików Nautilus który gotowy jest do współpracy z środowiskiem GNOME 3.0. 

Wśród innych zmian warto odnotować włączenie do dystrybucji otwartoźródłowego sterownika Nouveau dla kart graficznych Nvidii, a także usprawnienia w narzędziach administracyjnych Mandriva Linux obejmujących szyfrowanie danych, kontrolę rodzicielską czy zarządzanie profilami sieciowymi. Podobnie jak w przypadku poprzednich wydań testowych, twórcy nie zalecają stosowania tej dystrybucji do codziennej pracy. Programiści zachęcali gorąco do tstowania działania Mandrivy Linuksa 2010 Spring RC i zgłaszania im zauważonych błędów. 

W najnowszej wersji wprowadzono szereg zmian dotyczących m.in. środowisk graficznych KDE 4.4.3 i Gnome 2.30.1. Sam system natomiast oparty jest o jądro Linuksa w wersji 2.6.33. 

Poprawiono obsługę silnika WebKit w przeglądarce Epiphany, a także ulepszono wyświetlanie klipów w serwisie YouTube. 

Kolejne zmiany dotyczą narzędzia Gnome Activity Journal, a także menadżera kolorów Gnome. Dla KDE wprowadzono odtwarzacz Amarok w wersji 2.3.1 beta 1, który znacznie poprawia odtwarzanie podcastów. 

Zaktualizowano również takie narzędzia jak KTorrent, reKonq, Clementine czy Digikam. Kolejne uaktualnienia dotyczą Firefoksa - do wersji 3.6.3, OpenOffice 3.2, Chromium, Opery, Deluge, qBittorent. 

Poprawki pojawiły się w narzędziu do konfiguracji drukarek, jak również edytorach wideo. Do najnowszego wydania dołącozno sterownik Nouveau dla kart Nvidia. 

Mandrivę 2010 Spring RC można było pobrać w postaci obrazów ISO płyt instalacyjnych DVD w odmianach dla systemów 32- i 64-bitowych. Niektórzy internauci dopytywali czy na Linuksie Mandriva jest jakiś program do obróbki, montażu filmów w DVD, Blu-rar z głosem Dolby AC3 5.1 lub 7 kanałowym dźwiękiem i czy a działa Adobe Premier Pro CS4, lub Vegas Pro, a także czy istnieje możliwość eksportu plikow AVCHD, lub m2ts, do pliku H.264... ale jak wiadomo, wiele programów typowych dla Windows ma po prostu swoje odpowiedniki których obsługi trzeba się nauczyć...

 

Mandriva 2010.1 Spring RC2 - dawniej Internal Release 

Dnia z 1 na 2 czerwca 2010 w nocy Anne Nicolas ogłosiła wydanie systemu Mandriva Linux 2010.1 RC2, na które zespół Mandriva zdecydował się dla wydania jak najlepszgo produktu. Wydanie to zawiera głównie poprawki na znalezione błędy w wersji RC1. Wydawany obraz ISO został przygotowany dla architektury 32 oraz 64 bitowej oraz w wersji dual. 

Według twórców, ten drugi RC ma na celu wyeliminowanie dostrzeżonych wad i jest wersją rozwojową wydania. Jak wydawnictwa Wcześniej, ta wersja jest oparta na jądrze Linux 2.6.33.4 i prezentuje najnowsze aktualizacje GNOME 2.30.1 oraz KDE 4.4.3 środowiska graficznego. Termin ostatecznej wersji, jak pierwotnie zaplanowane był na 3 czerwca, ale będzie na 21 czerwca 2010, czyli praktycznie na koniec wiosny i początek lata. Wedle wielu znawców tematu, Mandriva chce wypuścić edycję wiosenną znacznie lepiej dopracowaną niż ostatnie Ubuntu ( z Gnome) i Kubuntu (z KDE). 

Wśród ważniejszych nowości jest szyfrowanie danych. Może mu podlegać katalog domowy lub cały system. Użytkownik może wybrać dowolny system plików dla zaszyfrowanej partycji, nie musi już to być ext3/ext4. Katalog /boot nie może być szyfrowany. Usunięto wiele błędów w mechanizmie kontroli rodzicielskiej, dodano też możliwość zarządzania aplikacjami. Dotychczas można było kontrolować jedynie dostęp do sieci. Wprowadzono profile sieciowe pomagające w zarządzaniu usługami sieciowymi. 

Podobnie jak w przypadku wszystkich wersji rozwojowyh, wykorzystanie w środowisku produkcyjnym nie jest wskazane, chociaż wielu użytkowników robi to z powodzeniem. Użytkownicy są zachęcani do testowania wersji, a następnie do podawania opinii o ewentualnych błędach jakie uda się znaleźć. 

W systemie znajdziemy środowisko graficzne GNOME 2.30.1 oraz KDE 4.4.3. Dostępne są takie aplikacje jak Firefox 3.6.3, OpenOffice.org 3.2, Deluge 1.2.3, Kdenlive 0.7.7.1. S

Całkiem nową opcją jest możliwość instalacji wersji ONE bez konieczności jej ładowania. Wystarczy wybrać z menu rozruchowego Zainstaluj Mandriva Linux 2010 Spring.

Instalator oferuje możliwość szyfrowania partycji głównej. Należy tu przypomnieć że w przypadku szyfrowania tej partycji należy utworzyć osobno partycję /boot gdyż katalog z plikamu uruchomienowymi nie może być szyfrowany.

O możliwość zabezpieczenia wzbogacił się też GRUB w którym można ustawić hasło.

Obecnie repozytoria Non-free są domyślnie wyłączone w wersji Free systemu. Można je włączyć w konfiguracji repozytoriów. 

Drobnemu liftingowi został poddany temat graficzny IaOra w którym w GNOME powiadomienia zyskały zaokrąglone rogi i gry włączony jest menadżer kompozycji są nieco przezroczyste. 

W KDE dla tego motywu dodano grupowanie i zakładkowanie okien. 

Generalnie środowisko KDE pracuje znacznie lepiej niż w Kubuntu. Coraz lepiej używać Koffice w środowisku KDE, który jest kolejnym konkurentem nie tylko windowsowego Worda ale i OpenOffice'a! Mandriva jest rekomendowana jako środowisko doskonałe do pracy naukowej dla szkół i wyższych uczelni, dla uniwersytetów oraz politechnik. 

Aktualizacje Cookera

Przy aktualizacji rozwojowej wersji Mandriva Linux z Cookera stare pliki są nadpisywane lub usuwane, nie ma obawy, że nazbiera się śmieci i starych programów jak na Windowsach. Wykorzystanie dodatkowego miejsca na dysku wiąże się najczęściej z instalacją nowego kernela lub zwiększeniem rozmiaru poprawionego/aktualizowanego programu. W ten sposób system nie będzie rozwijał się w nieskończoność. 

Polecenie urpmi.update -a na Konsoli (Terminalu) aktualizuje wyłącznie bazę danych repozytoriów. Inaczej system nie będzie wiedział o zmianach na serwerach aktualizacyjnych. Tym poleceniem nie będą instalowane żadne programy. 

System aktualizuje się na Konsoli (Terminalu), instalując poprawki, poleceniem urpmi --auto-select. Nawiasem mówiąc to samo robi automatycznie aplet aktualizacyjny w tacce systemowej.

Te polecenia sprawiają, że Mandriva np. 2010.1 beta, w tym kernel i KDE, zaktualizuje się do nowszej RC2 i docelowo do wersji oficjalnej jak tylko zostanie wydana.

Jeśli w repozytoriach pojawi się nowy program lub poprawka aktualizacyjna, to ta zmiana będzie widoczna po uruchomieniu MCC -> Instalacja i usuwanie oprogramowania. Nie ma tu potrzeby wydawania żadnych osobnych poleceń, bo baza danych w tym przypadku aktualizowana jest automatycznie. 

W przypadku Wine, zmiana wersji może mieć wpływ na działanie niektórych zainstalowanych przez niego programów. Znany jest taki przypadek przy Age of Empires 3. Problem rozwiązuje zwykle użycie PlayOnLinux. 

Instalacja

W Mandrivie, jak zresztą w każdym Linuksie, nie trzeba przy tej okazji tracić danych, jeżeli katalog /home czyli domowy jest na osobnej partycji co jest badzo zalecane. Po prostu robi się nową instalację bez formatowania /home, co domyślnie proponuje instalator. Przy ewentualnym partycjonowaniu po przesiadce z wybiera się opcję: zaawansowany podział na partycje, a dalej łatwo sobie poradzić. Nawet nie trzeba znać angielskiego, bo wszystko jest po polsku, co jest rzadkością w programach partycjonujących! MANDRIVA LINUX 2010.1 Spring - "Farman"

Wedle ostatecznego planu z 2 maja 2010 edycja MDV 2010.1 miała się ukazać z 21/22 czerwca o północy! Francuzi jednak to naród spokojny i luzacki, nie śpieszą się, a co nie zdążą zrobić dzisiaj, chętnie odkładają na jutro. Trzeba o tym pamiętać! 

Ostateczny termin wydania edycji Mandriva 2010.1 Spring został pod koniec czerwca 2010 przez firmę określony na 8/9 lipca 2010. Nowa Mandriva miała się ukazać w nocy z 8/9 lipca 2010 roku, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie! Jak widać, w tym roku wiosna (spring) nad Sekwaną jest wyjątkowo spóźniona! Jak się okazało, już od 8 lipca wieczorem można było pobierać nową Mandriva 2010.1 Spring

http://www2.mandriva.com/downloads/

 

Antoine Ginies (aka aginies) i Christophe Fergeau (aka teuf) są inżynierami odpowiedzialnymi za wszystkie wydania Mandriva Linux 2010 Spring "Farman". Następujące wydania są planowane: 

Free: x86-32 and x86-64 DVDs, dual x86-32 / x86-64 Mini CD - 100% free / całkowicie wolne oprogramowanie. 

One: KDE and GNOME x86-32 CDs, zawierające sterowniki własnościowe. 

PowerPack: edycja komercyjna "Farmana", także 32-bit oraz 64-bit. 

Głównymi składnikami wersji są:

• Kernel 2.6.33

• X.org 7.5 z Xorg-server 1.7.7 (1.8 docelowo)

• Gcc 4.4.3

• Glibc 2.11.1

• KDE 4.4.3

• GNOME 2.30.1

• Bash 4.1 

• Python 2.6.5 

• PHP 5.3 

• Apache 2.2.12 

• Xen kernel 2.6.32.11

• Virtualbox 3.1.8

Mandriva w edycji 2010 Spring jest teraz szybsza i bezpieczniejsza niż dotychczas. Mandriva zawiera nowe funkcjonalności, które rewolucjonizują pulpit. Wiosenna edycja łączy prostotę oraz intuicyjność i innowacyjność użytkowania systemu. Dzięki opóźnieniu procesu produkcyjnego Mandriva 2010 Spring "Farman" jest lepiej wytestowana i dopracowana pod kątem ergonomi, bezpieczeństwa i szybkości funkcjonowania. System instaluje się znacznie szybciej, a sam instalator jest jeszcze łatwiejszy w obsłudze dla nowych użytkowników. RPMDrake daje dostęp do ponad 20 tysięcy programów w repozytoriach Mandrivy. 

Mandriva Linux 2010 Spring oparta jest o jądro Linuksa 2.6.33 środowiska GNOME 2.30.1 oraz KDE 4.4.3 (KDE SC 4.4.5 wersją najnowszą). Zawiera najnowsze pakiety Firefox 3.6.6, X.org Server 1.7.7, VirtualBox 3.1.8, a także gałąź Go-OO OpenOffice.org pakietu biurowego. System uruchamiany z pulpitem GNOME używa teraz komunikatora Empathy jako domyślnego zamiast Pidgina. Edytor wideo Pitivi w wersji 0.13.4 został przepisany całkowicie od nowa. Tomboy może synchronizować notatki z serwisem Snowy. 

Moovida to dawna Elisa z całkiem nową grafiką i wieloma udoskonaleniami. LiVES oraz OpenShot to domyślnie proponowane edytory wideo. Sage Math to dobrze wyposażony zbiór aplikacji matematycznych. Domyślnie nowe partycje są tworzone w ext4, a partycjonowanie zostało usprawnione i uproszczone. 

W środowisku KDE 4.4.3 dodano możliwość przeniesienia danych z KDE 3 do KDE 4 poprzez backed up (preferencje użytkownika, emaile etc). Udoskonalono integrację z technologią Nepomuk. Amarok 2.3.1 jest w edycji finalnej z przywróconą zdolnością czytania Cds. W dziedzinie finansów Skrooge zastąpił Kmymoney2. Można łatwo zaimportować swoje dane z Kmymoney2 do Skrooge. KOffice jest w najnowszej wersji 2.2.0, a Digikam w wersji 1.3.0. Środwisko KDE zawiera także komunikator KMess MSN Live 2.0.3. 

Wydanie zawiera kilka ciekawych programów edukacyjnych i naukowych, jak Axiom do prac naukowych, narzędzie Jmol do wizualizacji 3D molekuł chemicznych Javie oraz Salome, platformę do generowania pre i post-processingu w symulacjach numerycznych. Inne zmiany oraz udoskonalenia to ulepszenie wsparcia sprzętowego dla modemów 3G na USB oraz aktualizacja technologii Inteligentnego Pulpitu w kierunku organizacji danych personalnych użytkowników. Gingko to nowy interfejs do obsługi danych na Inteligentnym Pulpicie Mandriva 2010 Spring. 

Smart Desktop, Inteligentny Pulpit to unikala technologia, która oferuje dynamiczny dostęp do wszystkich plików poprzez etykietowanie ich oraz sortowanie zdjęć, dokumentów, wiadomości e-mail i wideo przy jednoczesnym zagwarantowaniu ochrony danych osobowych poprzez niestandardowe podejście. Ginkgo, nowy graficzny interfejs do zarządzania danymi semantycznie, może tworzyć i badać powiązania między danymi osobistymi, takimi jak wiadomości, dokumenty, pliki czy strony internetowe. 

 

Popularne przeglądarki internetowe jak Opera czy Chromium można bez problemów zainstalować z repozytoriów Mandrivy. 

Mandriva Linux 2010.1 w specyfikacji zawiera m.in:

· Linux kernel 2.6.33.4

· X.Org 7.5;

· Xorg Server 1.7.7;

· Nouveau video driver;

· ATI Radeon video driver 6.13;

· Intel video driver 2.11.0;

· Mesa 7.8.1;

· KDE SC 4.4.3;

· GNOME 2.30.1;

· GNOME-Shell 2.29.1;

· Mozilla Firefox 3.6.6;

· Oracle OpenOffice.org 3.2;

· Avant Window Navigator 4.0;

· Deluge 1.2.3;

· Transmission 1.92;

· Skrooge 0.7.0;

· Amarok 2.3.1;

· KTorrent 4.0;

· Digikam 1.3.0;

· kipi-plugins 1.3.0;

· system-config-printer 1.2.0;

· NTFS-3G 2010.03.06;

· Spamassassin 3.3.1;

· Homebank 4.2.1;

· libgpod 0.7.93;

· Gutenprint 5.2.5;

· Lives 1.3.2;

· Kdenlive 0.7.7.1;

· OpenShot 1.1.3;

· Bluefish 2.0.0;

· Glibc 2.11.1;

· GDB debugger 7.1;

· Ruby 1.9.1;

· Python 2.6.5;

· OpenSSL 1.0.0;

· Munin 1.4.4;

· Zabbix 1.8.2;

· Postfix 2.7.0;

· Qt 4.6.2.

................................................................................................................................

 

Linux Mandriva 2010.2 Winter oraz Mandriva 2011

Zmiana planów edycji kolejnych wersji Linux Mandriva była zapowiadana już latem 2010. Eugeni Dodonov (aka eugeni) oraz Antoine Ginies (aka aginies), nowo mianowani Managerzy zespołu Linux Mandriva Cooker, ogłosili na liście dyskusyjnej szczegóły na najbliższe dwie wersje Mandriva Linux. Mandriva Linux 2010.2 Winter, jest zaplanowana na 22 grudnia 2010, jako prezent dla użytkowników dystrybucji Mandrivy na Boże Narodzenie. Będzie to wersja zaktualizowana o łatki bezpieczeństwa i uaktualnienia, stabilności i wydajności dla wielu pakietów. Eugeni Dodonov (aka eugeni) and Antoine Ginies (aka aginies) są inżynierami odpowiedzialnymi za wszystkie wydania Mandriva Linux 2010.2 . Planowane są edycje:

*) Free: x86-32 and x86-64 DVDs, dual x86-32 / x86-64 Mini CD - 100% wolne / oprogramowanie open source  

*) One: KDE and GNOME x86-32 CDs, zawierają sterowniki własnościowe 

Ponadto Eugeni Dodonov i Antoine Ginies ogłosili harmonogram tworzenia Linux Mandriva 2011:

- Mandriva 2011 TP (Technology Preview): dnia 31 styczeń 2011

- Mandriva 2011 Alpha 1: dnia 14 luty 2011

- Mandriva 2011 Alpha 2:  dnia 28 Luty 2011

- Mandriva 2011 Beta 1:  dnia 16 marzec 2011

- Mandriva 2011 Beta 2: dnia 18 kwiecień 2011

- Mandriva 2011 Beta 3: dnia 31 maja 2011

- Mandriva 2011 RC 1: dnia 29 czerwca 2011

- *) Mandriva 2011 RC 2: +/- dnia 26 lipca 2011

- *) Mandriva 2011 Final: 29 sierpień 2011 

Została zmieniona polityka wydań tj. od Linux Mandriva 2011 będzie jedno nowe wydanie na rok. Ma to pozwolić developerom i testerom na dłuższy czas testowania, poprawy błędów, więcej ulepszeń etc. Ma to również, jak twierdzi Dodonov, przyczynić się do poprawy ogólnej jakości kolejnych wydań dystrybucji Linux Mandriva. Ewentualne zmiany w terminach wydań można śledzić na stronach Mandriva Wiki

W ramach zmian organizacyjnych warto odnotować, że Coker będzie rozwijany równolegle z wersją stabilną dystrybucji, zamiast dotychczasowej metody zamrażania Cokera. Instalator ma zostać uproszczony, a także zawierać możliwość lekkiej instalacji zajmującej minimalną ilość miejsca na dysku twardym. Nie będzie także możliwości wyboru środowisk graficznych, a instalowane będzie automatycznie środowisko domyślne zgodne z wybranym typem płytki instalacyjnej. Unowocześniony RPM w wersji 5 oraz rozmaite drobne zabiegi integracji programów ze środowiskiem mają uczynić Linux Mandriva bardziej nowoczesnym oraz wydajniejszym. 

Jeśli chodzi o aktualizację do wersji zimowej to po wyjściu Mdv 2010.2 powinno wystarczyć dodanie jej repozytoriów do Mdv 2010 Spring, aktualizacja systemu i po sprawie. Mdv 2010.2 jest głównie łataniem Mdv 2010 Spring czyli edycją aktualizacyjną. 

---------------------------------------------------------------------------

 

***) MANDRIVA 2010.2 Wydana!

Zgodnie z zapowiedziami, w zimowe przesilenie dnia 22 grudnia 2010 światło dzienne ujrzała nowa odsłona jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux - a mianowicie Mandriva w wersji 2010.2. System zawiera wszystkie dodatki, poprawki oraz łatki wydane po premierze poprzedniej wersji, co ułatwia nową instalację dystrybucji. Nowa wersja instaluje się sama w ramach aktualizacji, jeśli ktoś ma system Mandriva 2010.1 Spring zainstalowany na komputerze. Na następne wydanie systemu MDV trzeba poczekać do końca stycznia 2011 na kiedy to programiści zapowiedzieli udostępnienie pierwszej wersji testowej Mandrivy 2011, natomiast stabilnej wersji należy spodziewać się maju 2011. 

Najważniejsze zmiany w nowej wersji MDV:

- Dokonano aktualizacji jądra systemu Linux do wersji 2.6.33

- Zaktualizowano środowisko graficzne KDE do wersji 4.4.3 oraz Gnome do 2.30.1 - twórcy jednakże zapowiedzieli szybką aktualizację KDE do wersji 4.5.3

- Dodano przeglądarkę Firefox w wersji 3.6.13

- Dodano OpenOffice.org 3.2

- Wprowadzono aplikację FileZilla 3.3.3 oraz Acrobat Reader 9.4.0

- Dodano VirtualBoks w wersji 3.1.8.

System jest dostępny w polskiej wersji językowej, w wersji 32 i 64 bitowej. Mandriva jest dostępna w kilku wersjach: darmowej ONE i Free oraz płatnej PowerPack. Nowa, udoskonalona Mandriva 2010.2 zawiera w porównaniu z poprzednią MDV 2010.1 Spring łącznie 5055 uzupełnień i udoskonaleń w RPM-ach, poprawek bezpieczeństwa i błędów w sumie w 272 pakietach. Niektóre pakiety były aktualizowane wielokrotnie, co w sumie daje 2522 zaktualizowanych pakietów w RPMach. Uwzględniając jednak wszystkie architektury, backporty oraz testingi mamy 6312 zaktualizowanych, unowocześnionych oraz udoskonalonych pakietów oprogramowania, co daje łącznie 34 GB zaktualizowanych pakietów! Ogromna praca społeczności i deweloperów służąca jak najlepszej wydajności i stabilności MDV. 

Mandriva zapowiedziała także aktualizację OpenOffice do nowszej stabilnej wersji, a także aktualizację głównego środowiska KDE do nowej stabilnej wersji. 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Brazylia: Mandriva liderem edukacji w szkołach

Rząd Brazylii dnia 6 grudnia 2010 wybrał system operacyjny Linix Mandriva wyposażony w oprogramowanie edukacyjne jako wiodący system dla szkolnictwa w swoim kraju. Firma Positivo dostarczy 1,5 miliona komputerów PC z procesorami Intela dla klas szkolnych wyposażonych fabrycznie w system Mandriva Linux. Mandriva została uznana za najbardziej wartościowy dla edukacji system, gdyż zawiera najbardziej wszechstronne i wartościowe oprogramowanie dla edukacyjnych celów szkolnictwa. Jest także jako system OpenSource najbardziej korzystna cenowo przy preinstalowaniu na komputerach PC. W dziedzinie oprogramowania edukacyjnego Mandriva Linux tym samym wychodzi na prowadzenie w dziedzinie oprogramowania edukacyjnego na świecie, zostaje światowym liderem rynku oprogramowania edukacyjnego! 

 

Firma Mandriva ocalona przez nowego inwestora

Niestety nie wszystkie dystrybucje Linuksa mają za twórców milionerów, tak ja Ubuntu, więc ich istnienie jest ściśle związane z dopływem gotówki, albo pracą setek wolontariuszy. Jeśli system popada w niełaskę sponsorów lub użytkowników, zaczynają się ciężkie czasy. Firma Mandriva to zaledwie kilkudziesięciu programistów dopracowujących system, szczególnie Power Pack płatną wersję dla biznesu. Mandriva to także serwery i niszowy sprzęt oraz pomoc techniczna dla firm. 

Mandriva na kilka tygodni przed finalnym wydaniem edycji 2010.1 Spring popadła na bazie ogólnego krysysu finansowego w Unii Europejskiej w tarapaty finansowe. Zawodowi programiści jak wiadomo przestają pracować, kiedy nie dostają pensji, a te są zwykle dość wysokie. Firma Mandriva, która od pewnego czasu miała problemy w wydaniem kolejnej wersji 2010.1, według francuskiej witryny LeMagIT oraz Oreilly community znalazła sobie jednak strategicznego inwestora. Możemy przeczytać między innymi: 

"Dzisiaj (22 czerwca 2010) firma znalazła inwestora, który zdecydował się wesprzeć Mandrivę w celu zapewnienia równowagi i wyszukaniu odpowiedniego modelu biznesowego." - powiedział Mandriva Director General Arnaud Laprévote, sprawujący tę funkcję od 9 kwietnia 2010. Dwoma poprzednimi szefami Mandrivy byli: François Bancilhon oraz Stanislas Bois. 

Co ciekawe, inwestorzy zażyczyli sobie anonimowość, nie chą być znani publicznie. Można podejrzewać, iż jest to jedna z dwóch firm - Lightapp, bądź Lingora, które wykazywały największą aktywność i zainteresowanie Mandrivą. Taki scenariusz nie jest jednak pewny i osoby, które lubią teorie spiskowe, mogą dalej szukać korporacji, które za ułamek swoich zysków przejęłyby Mandrivę. Szefostwo spółki Mandriva dodaje na koniec - "społeczność i użytkownicy nie muszą się już dłużej obawiać". 

Zdaniem internautów, gdyby twórcy dystrybucji poszli jeszcze bardziej w stronę gier by te wszystkie odpalaly, to byłby duży przyrost użytkowników, acz to często wina właściciela gry, która jest tak zabezpieczona, żeby tylko na Windowsie odpalała. Dlatego m.in. internauci nie lubią windy. Darmowe, ale zamknięte oprogramowanie jak flash, sterowniki Nvidi czy kart wi-fi, skype, opera itp instaluje się bez problemów za darmo z repozytoriów: non-free Mandrivy, MIB czy PLF. Skype jest instalowane domyślnie w każdej wersji sytemu, a w  płatnej wersji Power Pack jest np. cedega i lepsze wsparcie do wielu gier! 

Na marginesie spraw finansowych firmy, warto wspomnieć, że nazwa Mandrake była ponoć dla celów biznesowych lepsza niż nazwa Mandriva, która zdaniem numerologów i innych doradców od biznesowej "magii", raczej finansów nie przyciąga... Może warto o tym też pomyśleć... 

Uwaga!

Zgłaszaj zapotrzebowania i ulepszenia do wydania 2011 na forum strony mandriva.org

http://forum.mandriva.com/en/viewtopic.php?f=35&t=135392

 

LINKI:

Przydatne polecenia do pracy na Konsoli (Terminalu): 

Mandriva 2010 - edycja poprzednia z instrukcją obsługi i ciekawostkami:

Zamienniki oprogramowania z Windows na Linux:

Historia powstania dystrybucji Mandriva Linux:

XTREEMOS - dystrybucja linuksowa na bazie Mandrivy do pracy w chmurze (grid)

Polska dystrybucja XtremeOS-4.0 na bazie Mandriva 2010

 

Opr. Zespół Macierzy d/s Linuksa & Dharman

Ostatnia aktualizacja: ***) 24 lipca 2011 rok!

Licznik odwiedzin: 8836137 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 13:11:29