Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 4571


MANDRIVA 2008 - Linux Dobry dla Blondynki - Historia Mandrivy

Artykuł ten zawiera dane na temat dystrybucji z przełomu roku 2007/2008, ma wartość historyczną, a zatem nie muszą już działać wszystkie linki do pobierania i wsparcia tej starej już dystrybucji!!! Jednakże wiedza na temat posługiwania się systemem jest bardzo przydatna!

Aktualna na wiosnę 2008 roku edycja systemu to opisana dalej w tekście Linux Mandriva 2008.1 Spring!

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

MANDRIVA = MANDRAKE + CONNECTIVA 

Wiele osób pyta o dobry, a w domyśle prosty i funkcjonalny, darmowy lub tani system operacyjny z oprogramowaniem. Do takich należą dystrybucje linuksa, gdzie dystrybucja, co nie wszyscy wiedzą, oznacza system operacyjny plus kilka tysięcy sztuk oprogramowania, tak zwanych pakietów. Dystrybucje tak naprawdę różnią się najpierw “własnymi” narzędziami administracyjnymi i podejściem do użytkownika, a w dalszym stopniu oprogramowaniem. Mandriva Linux jest jedną z kilkudziesięciu lepiej znanych dystrybucji, aktualnie w czołówce rynku Linuksa. Mandriva to wedle użytkowników prosta w instalacji i użytkowaniu dystrybucja Linuksa, przeznaczona tak dla początkujących jak i dla profesjonalistów. Mandriva to jedna z czołowych dystrybucji ogólnego użytku ostatnich lat, która jest szczególnie popularna wśród nowicjuszy w Linuksie i użytkowników domowych, szukających alternatywnego do Windowsa systemu operacyjnego.  Mandriva Linux (dawniej Mandrakelinux, Linux Mandrake) to dystrybucja Linuksa firmy Mandriva, uznawana za łatwą w użytkowaniu nawet dla niezbyt doświadczonego użytkownika. Charakteryzuje się dbałością o graficzny interfejs użytkownika oraz obsługą dużej ilości modeli sprzętu popularnego w zastosowaniach biurowych. 

Firma Mandrakesoft powstała w 1998 roku, czyli 9 lat temu (licząc od jesieni 2007r.). Nazwę Mandriva używa się od 2005 roku, czyli od ponad 2 lat. Mandriva (MDV) narodziła się w  związku z połączeniem czy fuzją europejskiej firmy Mandrake (MDK) z brazylijską Connectiva Linux (dystrybucją popularną w Ameryce Łacińskiej). Dystrybucja stworzona w 1998 r., jako początkowo zbiór pakietów na Red Hat Linux, później usamodzielniła się i rozwinęła. Przez pewien czas firma (wówczas Mandrakesoft) balansowała na krawędzi bankructwa, ale wyszła z tego obronna ręką, w czym duża zasługa modelu biznesowego, konsekwentnie opartego o lojalność wobec społeczności FLOSS. Dnia 24 stycznia 2005 roku poinformowano, że Mandrakesoft łączy się z brazylijską firmą Conectiva a 7 kwietnia tegoż roku o zmianie nazwy z Mandrakesoft na Mandriva i zmianie nazwy dystrybucji z Mandrakelinux na Mandriva Linux. Zmiana nazwy wiąże się także z procesem wytoczonym przez wydawcę komiksu Mandrake the Magician, który dla pieniędzy zarzucał dystrybutorowi naruszenie praw autorskich przez zapożyczenie nazwy i "magiczne" skojarzenia graficzne. Niektórzy stąd zaczęli nazywać Mandrake'a Magicznym Linuksem.

 

MDV DOBRA DLA NEWBIES

Pulpit Mandriva Linux 2008Mandriva jest aktualnie uważana za jedną z najlepszych (oprócz Ubuntu i openSUSE) dystrybucji dla nowych użytkowników w świecie Linuksa. Oferuje wiele ułatwień w konfiguracji systemu poprzez dostarczenie graficznych konfiguratorów do różnych elementów systemu, podobnie jak w panelu sterowania znanego z systemów Windows. Mandriva używa pakietów RPM i sytemu instalacyjnego opartego na RPM. Domyślnym menadżerem pakietów jest Urpmi, ale można używać również Smarta. Domyślnym środowiskiem graficznym jest KDE, dobre na komputery nowsze i silne w osiągach. GNOME i inne środowiska i menadżery okien jak poczciwy Xfce (na najstarszy sprzęt) są również dobrze wspierane.  Mandriva Linux jest dystrybucją dobrze zlokalizowaną, co oznacza, że ustawienie polskiego interfejsu nie jest problemem, instalacja w języku polskim również. Nadaje się świetnie zarówno na pierwszy kontakt z Linuksem, jak i dla starych wyjadaczy. Wybór środowiska graficznego jest bardzo istotny podczas instalacji. Jeśli masz starszy komputer, nie instaluj środowiska KDE, a raczej GNOME lub jeszcze lepiej Xfce. To rozwiązuje większość problemów po/instalacyjnych związanych ze starszym sprzętem, jak mały dysk, mało RAM, wolny sprzęt etc. Istnieją wersje na platformy x86, Alpha AXP, PowerPC, SPARC oraz IA-64. Coraz więcej osób używa Mandrivy w domu mając z niej dużo zadowolenia, a także w pracy do bardzo poważnych zastosowań. 

Mandriva Linux oferuje graficzne centrum sterowania (Centrum Sterowania Mandriva Linux), system wykrywania sprzętu oparty o bazę danych biblioteki ldetect, spolonizowany instalator oraz wiele programów służących do graficznej konfiguracji. W dystrybucji tej można korzystać z wygodnego tekstowego narzędzia o nazwie "urpmi" pozwalającego na aktualizację poszczególnych składników oprogramowania, jak również całego systemu, w sposób analogiczny jaki oferuje "apt-get" znany z Debiana. Jego graficzna wersja nazywa się Rpmdrake. Najnowszą wersją jest Mandriva Linux 2008.0. Zawsze równolegle do wersji stabilnej tworzona jest wersja rozwojowa o nazwie kodowej Cooker. W jej rozwijaniu biorą udział nie tylko programiści z firmy Mandriva, finansującej ten projekt, ale też wielu ochotników z całego świata (także z Polski).  Dystrybucja jest publicznie dostępna, ale użytkownicy opłacający abonament w Mandriva Club mają specjalne prawa, między innymi możliwość głosowania które programy powinny być włączone do Mandriva Linux, dodatkowe komercyjne oprogramowanie oraz pierwszeństwo pobierania nowych wersji. Obecnie w jej ramach powstaje kilka odmian, w tym serwerowe (Corporate Server, Mandriva Clustering, Multi Network Firewall), biurkowe (Discovery, Power Pack, Power Pack +, Corporate Desktop) oraz startująca bezpośrednio z płyty i nie wymagająca dysku (Mandriva Move, Mandriva One). 

Prostota i wygoda użytkowania była od początku istnienia dystrybucji czyli od 1998 r., jednym z najważniejszych celów, które chcieli osiągnąć twórcy systemu. Użytkownik nie musi zatem znać dużo skomplikowanych poleceń aby używać systemu. Co więcej nowicjusz NIE MUSI używać konsoli w ogóle, gdyż nieomal wszystko można zrobić za pomocą graficznych kreatorów. Mandriva ma bardzo ładne i intuicyjne środowisko graficzne (okienka) oraz panel sterowania (Centrum Sterowania Mandriva Linux, MCC), w którym znajduje się kilkadziesiąt łatwych w obsłudze programów do konfiguracji systemu. Mandriva Linux zawiera kilkadziesiąt graficznych narzędzi do konfiguracji systemu - od konfiguracji czcionek do konfiguracji serwerów. Z każdym wydaniem tych narzędzi jest coraz więcej i mają coraz większe możliwości. Wielu starych wyjadaczy linuksowych nawet krytykuje za to Mandrivę, że jest zbyt prosta w obsłudze i za bardzo przypomina w tym Windowsa. Można usłyszeć: "Mandriva? - e, to linux dla blondynki". Jednak z uwagi na aktualne tendencje i potrzeby użytkowników to pochwała, a nie nagana. Oczywiście wielu  użytkowników korzysta z konsoli - bo jest wygodniejsza dla bardziej zaawansowanych w linuksie, bo można szybciej zrobić pewne rzeczy i jeszcze bardziej zautomatyzować pracę. 

 

LINUX - WIRUSY i ROBAKI

Wiele osób zastanawia się czy Linux musi mieć program antywirusowy. System Linux został w swej istocie  tak zaprojektowany, aby żaden program nie uruchomił się sam, bez wiedzy użytkownika, a Mandriva trzyma się tej zasady. Użytkownik musiałby zapisać wirusa na dysk, zmienić uprawnienia do pliku na takie, które pozwalają na jego uruchomienie i dopiero uruchomić. Ponadto nawet jeżeli użytkownik uruchomiłby szkodliwy program (taki jak wirus) nie zagroziłby on systemowi ponieważ zwykły użytkownik nie ma praw zapisu do plików systemowych. Kolejna kwestią jest fakt, że dla Linuksa stworzono kilkadziesiąt wirusów głównie po to żeby udowodnić, że ich napisanie w ogóle jest możliwe. Dla systemu Windows istnieje kilkadziesiąt tysięcy wirusów, a także liczne ich odmiany. Linux jest często stosowany jako system - pułapka do chwytania sieciowego robactwa i jego analizowania. Wirusy i robaki netowe przygotowane dla systemu Windows nie zaszkodzą Linuksowi, nawet jeżeli taki wirus zostanie wgrany do systemu czy odebrany pocztą elektroniczną. Linux jest zasadniczo całkowicie odporny na wirusy przygotowane dla systemu Windows, a konstrukcja systemu uniemożliwia uruchomienie szkodliwego programu bez wiedzy użytkownika. Użytkownik musiałby się wysilić i użyć oprogramowania do uruchamiania programów windowsowych (Wine, CrossOver).

Ponadto oprogramowanie biurowe - przeglądarki, programy pocztowe i pakiety biurowe - są generalnie wolne od poważnych błędów bezpieczeństwa jakie są znane w innych systemach. Różnorodność dystrybucji linuksowych dodatkowo utrudnia napisanie czegoś, co miałoby szersze zastowanie w szkodliwym sensie. Nie tylko Mandriva, ale ogólnie Linux jest bardzo odporny na wirusy i inne szkodliwe oprogramowanie. Mandriva dba o te wysokie standarty zabezpieczeń, ale też i o bezpieczeństwo użytkowników Windows w tej samej sieci czy na tym samym komputerze. W zasadzie dlatego, że użytkownicy Linuksa często wymieniają pliki z użytkownikami Windows również dla Linuksa istnieją programy antywirusowe. W Mandriva Linux włącznie z Discovery znajduje się program ClamAV oraz nakładka graficzna dla środowiska KDE - KlamAV. Umożliwia on skanowanie plików w kierunku obecności wirusów. Dzięki temu można wyszukać wirusy w plikach otrzymanych od innych użytkowników i zapobiegać ich dalszemu rozprzestrzenianiu. Wirusy te co prawda nie zaszkodzą Mandrivie, ale warto pomyśleć także o bezpieczeństwie plików naszych znajomych! A ci którzy nie mają za dużo miejsca na dysku oszczędzą na przechowywaniu potencjalnych śmieci. 

Zabezpieczenia czasem sprawiają drobne problemy początkującym, ale zwykle szybko zaczynają być lubiane. Kopiujesz jakiś typowy plik biurowy, dokument typu .doc czy .odt z płyki CD czy DVD od osoby znajomej. Po skopiowaniu próbujesz otworzyć go w programie biurowym jak OpenOffice. Otwiera się ale tylko w trybie "do odczytu". Nic nie możesz zmienić, nic się w szczególności nie może do pliku dokleić, "podczepić". Klikasz w katologu domowym (Dokumenty, etc.) prawym przyciskiem na plik, w okienku, które się pojawia klikasz "właściwości", a tam "prawa dostępu". Zmieniasz na "odczytywanie i zapisywanie". po zmodyfikowaniu pliku znowu zmieniasz mu prawa na "tylko do odczytu", albo na "zabronione", żeby nikt go nie otwierał. Nadawanie praw dostępu użytkownikom to jedna z podstawowych zasad filozofii bezpieczeństwa Linuksa. Inny użytkownik, choćby to był wirus nie ma prawa zapisywania, zatem nie może nic dodać do pliku. Przypadkowe otwarcie i grzebanie także nie zmieni zawartości pliku, jeśli do oglądania otwarty jest w trybie "tylko do odczytu". Jeśli jest więcej użytkowników na komputerze można ustawić dla nich zakaz dostępu "zabronione". Jedyne co zobaczą to komunikat typu "nie masz prawa dostępu do tego pliku". Można ustawiać prawa dostępu dla całych katalogów, a także dla partycji (to z poziomu administratora). Osobiście wolę takie proste rozwiązania bardziej niż tracenie czasu na szukanie jakiegoś robaka czy innego bakcyla, który nie wiadomo co robi i czego chce na kompie. 

 

MULTIMEDIA W MANDRIVIE

Mandriva Linux obsługuje większość formatów multimediów, zarówno wideo jak i audio. Głównym systemem obsługującym multimedia jest Xine. Xine jest w swej istocie rozbudowanym odtwarzaczem multimedialnym, którego silnik jest wykorzystywany przez wiele innych aplikacji multimedialnych takich jak odtwarzacze wideo Totem czy Kaffeine oraz odtwarzacze muzyczne jak Amarok. Oprócz Xine w Mandrivie dostępne są inne systemy multimedialne jak Mplayer oraz samodzielne odtwarzacze muzyczne np. Beep Media Player, XMMS, KsCD, Audacious. Powyższe programy umożliwiają odtwarzanie filmów, muzyki, słuchanie internetowych stacji radiowych i telewizyjnych oraz nagrywanie strumieni. Na tym jednak nie kończy się obsługa multimediów w Mandrivie. Użytkownik może zgrywać muzykę i filmy na dysk twardy, przetwarzać muzykę i materiał wideo, nagrywać płyty muzyczne i wideo (Audio, DVD). W Amaroku bardzo prosto dodaje się i odtwarza coraz bardziej popularne podcasty

Mandriva zawiera wiele programów do odtwarzania muzyki i obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty muzyczne jak mp3, ogg, wav, wma, flac, a także obsługuje radia internetowe nadawane przez protokoły: MMS  (Microsoft Media), PNM (Real Media), RTSP (Real Media and others), HTTP, raw TCP socket streaming (tcp://-style mrls). Użytkownik może skorzystać z programów do odtwarzania radia jak Amarok, Banshee, Audacious, może skorzystać z programów do odtwarzania filmów jak Kaffeine, Mplayer, Totem, Xine. Może skorzystać z programów Kuickshow, Gqview, Showphoto, GIMP, digiKam, Sane, Kooka, F-Spot do przeglądania i obrabiania zdjęć. Sane i Kooka to także programy do obsługi skanera. W Mandrivie znajduje się take kilka programów do nagrywania płyt CD/DVD. Bardzo dobrym przykładem programów o dużych możliwościach i łatwych w obsłudze są K3b i Brasero. Pozwalają one tworzyć płyty CD i DVD z danymi, wideo i audio. Mają przyjazny interfejs i dużo opcji konfiguracyjnych. Polecane są dla wszystkich niezależnie od poziomu zaawansowania w linuksie. Osoby które migrują na Linux z Windowsa często jako główny problem z linuksem mają to, że nie znają nazw konkretnych programów (pakietów) potrzebnych im do pracy i twórczości. Zapoznanie z głównymi programami, które do czego służą jest niezbędne, ale trzeba pamiętać, że posługiwanie się nimi to często kwestia preferencji i upodobań. 

Mandriva Linux zawiera kilka komunikatorów internetowych zgodnych z najpopularniejszymi na świecie takimi jak ICQ, Yahoo, AOL, MSN. Zawiera ponadto linuksową wersję programu Skype. Polscy użytkownicy mają także możliwość korzystania z Gadu-Gadu. Lepiej znane, przykładowe komunikatory to: 

 1. Kopete – pozwala na rozmowy z użytkownikami AIM, ICQ, MSN, Yahoo, GroupWise, Jabber, Gadu-Gadu, IRC, WinPopup i innych. Dodaje się konto w odpowiednim protokole. 
 2. Kadu – pozawala na rozmowy z użytkownikami Gadu-Gadu (trzeba doinstalować z pakietu pobranego ze Strefy Mandrivy).
 3. Skype – program do rozmów internetowych.
 4. GnuGadu – pozawala na rozmowy z użytkownikami Gadu-Gadu (trzeba doinstalować z pakietu pobranego ze Strefy Mandrivy). 
 5. Pidgin
 6. Psi
 7. Wengo (openWengo) - nowy francuski komunikator i i videotelefon.

Jak widać komunikacja z innymi użytkownikami sieci internetowej nie sprawi problemów.

 

MANDRIVA A ZGODNOŚĆ SPRZĘTOWA

Mandriva Linux obsługuje większość komponentów komputerowych (kart graficznych, dźwiękowych, sieciowych itd.) oraz znaczną część urządzeń peryferyjnych (drukarki, pendrivy, skanery, etc). Mandriva zawiera system automatycznego wykrywania i konfiguracji sprzętu Harddrake, który pozwala na łatwą i szybką instalację sprzętu bez ingerencji użytkownika. Czasem padają pytania dlaczego dany sprzęt nie działa pod Linuksem i zawierają prośbę o dołączenie obsługi do Mandrivy. Deweloperzy każdej dystrybucji chcielibyśmy, aby wszystkie urządzenia działały jednak mają ograniczone możliwości w tym zakresie. Obsługa urządzeń zależy głównie od producentów danego sprzętu. Jeżeli producenci udostępniają sterowniki dla Linuksa to Mandriva również je zawiera. Jeżeli natomiast producent sprzętu ignoruje użytkowników pracujących na Linuksie i nie udostępnia sterowników lub chociażby dokładnej specyfikacji sprzętu to żadna dystrybucja Linuka nie jest w stanie zapewnić dobrej obsługi danego urządzenia. Jednakże sytuacja się zmienia i coraz więcej firm udostępnia sterowniki dla systemu Linux. Zaleca się użytkownikom, aby przed zakupem urządzenia sprawdzili czy na pewno będzie działało pod Mandrivą, co nie jest trudne, wystarczy zajrzeć na stronę zgodności sprzętowej. Nie jest trudno dobrać sprzęt i urządzenia obsługiwane przez Mandrivę, a jak wiadomo zwolennicy otwartego oprogramowania i wolnych systemów operacyjnych preferują nawet dobór sprzętu, który wspiera standard "Free". 

Warto jasno to powiedzieć, że ciągle jeszcze wielu producentów sprzętu dostarcza sterowniki wyłącznie na licencjach “zamkniętych” lub dostarczane są one przez różne organizacje na zasadach komercyjnych, jeżeli producent sprzętu nie zapewnił sterownika. Z tego powodu nie mogą one być dołączone do Mandriva Linux Free, która z zasady zawiera tylko Otwarte Oprogramowanie. Sterowniki “zamknięte” oraz komercyjne (płatne) dołączane są do edycji PowerPack i Discovery systemu Mandriva Linux. Jest to możliwe tylko za zgodą producentów sprzętu i bardzo często wiąże się z kosztami jakie musi ponieść Mandriva. Wśród sterowników, o których mowa można wskazać sterowniki kart graficznych ATI, NVIDIA, modemów Conexant, modemów DSL (Neostrada). Komercyjne dodatki (extras) to najczęściej bardzo niezbędne, ale "zamknięte" sterowniki do takiego właśnie sprzętu i za to się płaci kupując PowerPacka czy Xtreme. Albo trzeba sobie wedle własnej inwencji to i owo dociągnąć z netu, tyle, że trzeba wiedzieć i skąd i jak. 

 

MANDRIVA I BANKI

Coraz więcej banków tak przygotowuje swoje systemy bankowości internetowej, aby mogli z nich korzystać użytkownicy różnych systemów operacyjnych i przeglądarek. Można polecić coraz więcej już dobrze sprawdzonych systemów bankowości elektronicznej jak: BPH – które działa bardzo dobrze po zainstalowaniu wtyczek przesyłanych przez konsultantów infolinii banku, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao S.A., Banke PKO BP S.A., Bank BGŻ, Lukas Bank, ING Bank Śląski, Mbank – każdy  z nich działa bardzo dobrze jeśli chodzi o obsługę lLinuksa. Można także bez obaw wykorzystać system Mandriva Linux do zarządzania swoimi pieniędzmi w sposób bezpieczny ponieważ Mandriva Linux jest znacznie bardziej odporny na działanie wirusów i spyware niż inne systemy. 

 

BIOS - CZASEM BYWA PROBLEMEM

Komputery z preinstalowanym Windows mają czasem tak ustawiony BIOS, że nie można nic instalować z płyty CD/DVD. Wszystkie nowe systemy mogą być uruchamiane z płyty CD-ROM, ale ta opcja musi być w BIOS-e włączona. Jeśli płyta instalacyjna czy LiveCD po włożeniu do stacji CD/DVD i restarcie komputera nie działa to najczęściej powodem jest wyłączenie opcji startu systemu z CD/DVD w BIOS-ie. Windowsa z płytki wtedy też nie da się zainstalowac na nowo. Sprawdź wtedy Boot sequence lub First boot device w ustawieniach funkcji BIOS-u i ustaw napęd CD-ROM jako pierwsze urządzenie rozruchowe. Jeżeli Twój system jest tak stary, że nie może wcale zostać uruchomiony z dysku CD-ROM będzie trzeba skorzystać z dyskietki startowej. Piszę o tym, bo brak umiejętności ustawiania BIOS-u to jeden z problemów o który pytają początkujący użytkownicy, czasem powód odwiedzania serwisu. Źle ustawiony BIOS i brak możliwości startu systemu instalacji czy LiveCD z płytki CD/DVD to najczęściej nie jest ani wina Linuksa ani źle wypalonej płytki. BIOS i grzebanie w nim można szybko polubić, a raz ustawiony zwykle nie robi już problemów. 

Zadaniem programu BIOS (Basic Input/Output System) jest znalezienie urządzenia, na którym zlokalizowany jest system operacyjny, a następnie jego uruchomienie. Wykorzystywany jest on także przy wstępnej konfiguracji sprzętu oraz przy dostępie do sprzętu niskiego poziomu. Widoczność urządzeń Typu Plug & Play oraz ich szeroko pojęte użytkowanie oznacza, że wszystkie programy BIOS mogą uruchamiać te urządzenia. Aby Linux rozpoznał urządzenia typu Plug & Play, Twój BIOS musi zostać tak skonfigurowany, aby je uruchomić. Zmiany ustawień BIOS-u zwykle dokonuje się przytrzymując klawisz Del (niektóre BIOSy wykorzystują zamiast tego klawisze F1, F2, F10 lub Esc) zaraz po włączeniu komputera. Niestety, istnieje wiele odmian BIOS-u, dlatego będzie trzeba wyszukać samodzielnie odpowiednią opcję. Zwykle jest to opcja PNP OS installed (lub Plug'n'Play OS installed). Ustaw tą opcję na "No", a BIOS przeprowadzi inicjalizację każdego urządzenia Plug & Play, co pomoże je rozpoznać systemowi Linux. 

Jeżeli chcesz korzystać z drukarki podłączonej przez port równoległy, lokalnie do Twojego komputera, upewnij się, że tryb portu równoległego jest ustawiony na ECP+EPP, lub przynajmniej na ECP lub EPP, a nie na SPP, chyba, że posiadasz bardzo starą drukarkę. Jeżeli port równoległy nie będzie ustawiony w ten sposób, w dalszym ciągu będziesz mógł drukować, ale Twoja drukarka nie będzie instalowana automatycznie i będzie trzeba stosować konfigurację ręczną. Upewnij się również, czy Twoja drukarka jest poprawnie podłączona do komputera, do prądu i czy jest włączona. 

 

RODZINA MANDRIVA

Na bazie pakietów z Mandriva Linux powstały różne niezależne dystrybucje, jak na przykład:

 • AbulEdu - francuska dystrybucja edukacyjna, zawiera serwer LTSP. 

 • Amarok Live - oparta na PCLinuxOS dystrybucja LiveCD z rozbudowanym odtwarzaczem muzyki; 

 • Annvix - bezpieczny Linux serwer; 

 • APODIO - Live CD z możliwością instalacji, kolekcja programów audio i graficznych; 

 • ArcheOS - akronim od Archeologiczny System Operacyjny oparty na PCLinuxOS; 

 • blackPanther OS - wegierska dystrybucja oparta na Mandrivie; 

 • Ehad - izraelska wersja Mandriva w języku hebrajskim na jednej płytce CD; 

 • Granular Linux - desktopowa wersja PCLinuxOS; 

 • Karoshi - wolny, opensource'owy serwer szkolny oparty na PCLinuxOS; 

 • Komodo Linux - odmiana PCLinuxOS z nowymi motywami; 

 • LinnexOS - polska dystrybucja linuksa, typu LiveCD, oparta pośrednio na Mandrake, zaś bezpośrednio, w całości na PCLinuxOS;

 • MCNLive - minidystrybucja typu LiveCD, mieszcząca się na tzw. kluczu USB;

 • PCLinuxOS - podobnie jak Mandriva Move startuje z płyty i dodatkowo pozwala na instalację systemu na twardym dysku; 

 • Rails Live CD - specjalistyczna dystrybucja dla rozwoju środowiska Ruby; 

 • SAM Linux Desktop - liveCD z możliwością instalacji, oparte na Xfce; 

 • TinyMe - minidystrybucja na bardzo stare komputery; 

 • Trinity Rescue Kit (TRK) - dystrybucja do naprawiania Windowsa i Linuksa, usuwania wirusów, etc; 

 • VideoLinux - dystrybucja bazująca na PCLinuxOS z rozbudowaną obsługą odtwarzania DVD; 

 • VNLinux - wietnamskie dystrybucje Linuksa bazujące na Mndrivie. 

Nie są to wszystkie pochodne Mandrivy dla rozmaitych celów i zastosowań, a jedynie te najbardziej znane i  rozpowszechnione. 

 

WERSJE MANDRAKE i MANDRIVA

 • 1998 - 5.1 (venice), 5.2 (leeloo)

 • 1999 - 5.3 (festen), 6.0 (venus), 6.1(helios)

 • 2000 - 7.0 (air), 7.1 (helium)

 • 2001 - 7.2 (ulysse), 8.0 (traktopel), 8.1 (vitamin)

 • 2002 - 8.2 (bluebird), 9.0 (dolphin)

 • 2003 - 9.1 (bamboo), 9.2 (fivestar)

 • 2004 - 10.0 (Community, Official), 10.1 (Community, Official)

 • 2005 - Mandriva 2005 Limited Edition, Mandriva 2006 (Jesień)

 • 2006 - One (Live CD), Mandriva 2007

 • 2007 - Wiosna: 2007.1 Spring, także One i Xtreme1

 • 2007 - Jesień: 2008.0 Free, One i Game Pack II, także PowerPack i Xtreme2

 • 2008 - Wiosna: 2008.1 Spring: edycje Free, One (Kde, Gnome, Xfce), także edycje klubowe Mandriva PowerPack oraz Xtreme2.1

Wiele osób używa ciągle wersji Mandrake od 9.1 do 10.1 jako wystarczających z sentymentem nazywając je Mandrejkiem, Smokiem  czy Mandarynką. Ale SMOK jest dalej smokiem, a także Smokiem Ekstremalnym w podkręconej wersji Xtreme.

 

INSTALL FEST 

Dzień premiery dystrybucji Mandriva 2008 to 9 październik 2007r. Twórcy systemu postanowili w związku z tym zorganizować międzynarodowy festiwal instalacji w kilkunastu krajach na całym świecie. Ma on się wedle wstępnych planów odbyć 17 listopada tego roku. Install Fest, czyli w wolnym tłumaczeniu "Festyn Instalacji" czy prościej "Festyn Instalki" to wydarzenie zazwyczaj sponsorowane przez konkretną grupę środowisk wolnego oprogramowania i open source. Impreza zrzesza dziesiątki programistów i użytkowników danego oprogramowania, najczęściej systemu operacyjnego Linux. Głównym punktem wydarzenia jest instalacja dystrybucji na swoim komputerze przy pomocy specjalistów. Zesół Mandriva pragnie nadzorować tegoroczny Install Fest w 14 krajach z całego świata, w tym w Polsce. Jeszcze jest za wcześnie, aby było wiadomo gdzie będą punkty festiwalu w naszym kraju. Na razie Mandriva zbiera zgłoszenia potencjalnych organizatorów i sponsorów. Po potwierdzeniu chęci organizowania Mandriva 2008 Install Fest, zostają do nich wysyłane kopie systemu Mandriva 2008 One, firmowe ulotki, długopisy, naklejki, odpowiednie wytyczne oraz pełne oprogramowanie do komunikacji elektronicznej między głównym organizatorem, a pomniejszymi festiwalami. 

 

ULEPSZENIA w MANDRIVA 2008 (Jesień 2007) 

Edycja 2008 korzysta z jądra 2.6.22.9 z rozszerzonymi funkcjami zarządzania energią na platformach mobilnych. Do dyspozycji są dobrze znane środowiska graficzne XFCE 4.4.1, Gnome 2.20 oraz KDE 3.5.7 wraz z systemem Compiz Fusion 0.5.2 (Beryl + Compiz) i dodatkiem RandR 1.2. Także wersja testowa KDE 4. Pojawi się trochę nowego oprogramowania: Ekiga 3.0, Evolution 2.12, czy OpenOffice.org 2.2.1 Dużą nowością jest X.org w wersji 7.3, który znacznie ułatwia pracę z wieloma pulpitami. Standardowo ustawione są cztery pulpity do pracy, ale kilkoma kliknięciami można to zmienić, chyba, że wolimy Compiz-Fusion. Ponadto pojawia się narzędzie do importu dokumentów i ustawień z systemu Windows zainstalowanego na komputerze. Od lata 2007 trwają prace nad rozszerzeniem wsparcia dla najnowszego sprzętu, w tym dla kart nVidia z serii GeForce 8 (8400, 8500, 8600). Ma zostać również rozwinięta współpraca z urządzeniami wykorzystującymi kodowanie dźwięku w standardzie HD (High Definition). Jest także wsparcie dla systemu zabezpieczeń WPA-EAP (Enterprise), używanego w sieciach bezprzewodowych. 

Mandriva 2008 wyznacza zupełnie nowy poziom mobilności platformy Linux. Oferuje pełną obsługę komunikacji bezprzewodowej Bluetooth! Nowy system jest wyposażony w funkcje przeznaczone dla użytkowników komputerów przenośnych, w tym obsługę technologii Intel Centrino i Bluetooth, lepszą obsługę sieci bezprzewodowych WLAN oraz mechanizmy zarządzania energią. Kontact  to kompletne i łatwe w użyciu narzędzia do obsługi poczty elektronicznej, kalendarzy,  grup dyskusyjnych, kontaktów. Zapewnia najlepszą łączność z najpopularniejszymi serwerami poczty elektronicznej. Plikami urządzenia iPod można z łatwością zarządzać w środowiskach KDE 3.5.7 oraz GNOME 2.2. VoIP Linphone - jest dla oszczędnych: dobre rozwiązanie do telefonowania przez Internet. 

Oficjalne terminy projektu:

Wersje testowe Mandriva Free 2008 wyszły odpowiednio: Beta1 - 6 sierpnia 2007, a Beta2 - 17 sierpnia 2007, wersja RC1 - 1 września, zaś wersja RC2 - 18 września. Premiera światowa Mandriva 2008 to 27 września 2007 rok. Po drobnym przesunięciu się terminu 9 października 2007 ukazała sie wersja 2008.0 official systemu operacyjnego Mandriva Linux. Wersję 2008.0 można już pobrać zarówno z sieci ftp, jak i z torrentów. System dostępny jest w wersjach: Free i One, na procesory 32 i 64 bitowe. Można pobrać obrazy płyt dla nośników 3 x CD, lub 1 x DVD. 

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

Wiosenna Nowość '08

Mandriva 2008.1 Spring

Paryż, 9 kwietnia 2008 - Mandriva, wiodący wydawca systemów Linuksowych w Europie, ogłosił wydanie  Mandriva Linux 2008.1 Spring, najnowszej wersji Mandriva Linux, która zawiera ponad 100 usprawnień sprawiających, że jest szybsza i ma większe możliwości niż kiedykolwiek. Mandriva Linux 2008.1 Spring to wynik dziesięciu lat rozwoju systemu Mandriva Linux - biurkowej dystrybucji Linuksa wiodącej pod względem innowacyjności i łatwości obsługi.

Najnowsze technologie Mandrivy

W tym wydaniu Mandriva zamieściła także najbardziej aktualne wersje głównych elementów systemu m.in.: środowisko graficzne GNOME 2.22, najnowsze stabilne środowisko KDE 3.5.9 (również KDE4 wersja 4.0.3), Compiz Fusion 0.7.2, OpenOffice.org 2.4.0, najnowszą wersję Mozilla Firefox 2.0 i Mozilla Thunderbird 2.0. Mandriva Linux 2008.1 Spring zawiera całkiem nowy rdzeń systemu zbudowany w oparciu o jądro Linuksa w wersji 2.6.24.4. Zawiera najlepszą obsługę sprzętu z dotychczasowych wydań Mandriva Linux. Nowy Spring automatycznie rozpoznaje i konfiguruje szeroką gamę konfiguracji sprzętowych. Zaczynając od “serca” systemu, jądro zostało zaktualizowane do wersji 2.6.24. Do nowego jądra została dołączona ALSA 1.0.16 oraz kilka dodatkowych patchy. Podobnie jak inne dystrybucje Mandriva oferuje nam teraz dwie wersje środowiska KDE 3.5.9 oraz 4.0.3. Pozostałe środowiska zostaną uaktualnione do najnowszych wersji, tak więc w Mandrivie 2008.1 widzimy GNOME 2.22 i XFCE 4.4.2.

Mandriva, tak jak Ubuntu i Fedora, zdecydowała się wykorzystać nowy serwer dźwięku PulseAudio. Ponadto w nowej wersji tej dystrybucji znajdują się: Compiz 0.7, OpenOffice 2.4, implementacja Javy IcedTea z wtyczkami do przeglądarek oraz X.org 7.3. Narzędzia konfiguracyjne dostarczone z Mandrivą są udoskonalone. Dodatkowo, poza udoskonaleniami i aktualizacjami, zostały dodane trzy nowe aplikacje:
- Elisa - bardzo ciekawe i prosty w obsłudze do zarządzania multimediami na komputerze (muzyka, filmy, przenośne odtwarzacze itd.).
- Avant Window Navigator praktyczny i efektownie wyglądający pasek zadań do złudzenia przypominający ten znany z Mac OS X.
- Conduit - narzędzie do synchronizacji danych.

Większa intuicyjność i bezpieczeństwo oraz skrótowo najciekawsze nowości w Mandriva Linux 2008.1 Spring to:

   1. Łatwiejsza instalacja programów dzięki udoskonaleniom w Rpmdrake, który służy do instalacji programów (łatwiejsze wyszukiwanie programów, bardziej intuicyjna obsługa) - więcej informacji na stronie Klubu Mandrivy.
   2. Ochrona rodzicielska umożliwiająca rodzicom lepszą kontrolę, nad tym co ich dzieci robią w internecie. Kontrola wspomagana jest automatyczną identyfikacją niepożądanych treści przed uzyskaniem dostępu do stron oraz możliwością ograniczenia czasu korzystania z komputera.
   3. Nowe centrum multimedialne Elisa, które umożliwia łatwe zarządzanie zdjęciami, kolekcjami muzycznymi i filmami.
   4. Program Coherence, który umożliwia udostępnianie plików multimedialnych między dwoma komputerami, konsolą do gier lub centrum mediów bez dodatkowej konfiguracji i instalacji.
   5. Synchronizacja danych  z mobilnymi urządzeniami Windows Mobile 5 i 6, Blackberry i wybranymi telefonami Nokia. Synchronizacja jest możliwa w środowiskach KDE i GNOME.
   6. Program Codeina do instalacji kodeków potrzebnych do odtwarzania plików multimedialnych.
   7. Nowy temat graficzny KDE, który umożliwia zmianę wyglądu ekranu w zależności od poru dnia.

Pobieranie MDV 2008.1

Wszystkie edycje Mandriva Linux 2008.1 Spring  są już dostępne do pobrania. PowerPack 2008.1 Spring oraz Mandriva Free są już dostępne w Klubie Mandrivy. Jeżeli chcesz pobrać PowerPack'a i jesteś członkiem Klubu wystarczy, że się zalogujesz. Jeżeli nie jesteś jeszcze członkiem Klubu Mandrivy w każdej chwili możesz się przyłączyć do społeczności.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

Specjalna Oferta z Xfce: 

Mandriva 2008.1 Spring Xfce LiveCD

Wydano nieoficjalną, bo utworzoną przez samych użytkowników wersję dystrybucji Mandriva 2008.1 One „Xfce”. Jest to płyta LiveCD Mandrivy ze środowiskiem graficznym Xfce, polecaną szczególnie na słabsze i starsze komputery. Podobnie jak dostępne są oficjalne wersje edycji One ze środowiskiem GNOME i KDE, taka samo edycja z Xfce jest wesją LiveCd umożliwiająca instalację na dysku twardym. Tak jak w przypadku wersji z innymi środowiskami graficznymi dostępne są trzy obrazy ISO z różnymi zestawami języków. Wersja ze standardowym zestawem języków, wersja z alternatywnym zestawem i wersja z językami Azjatyckimi. Więcej informacji o wydaniu znaleźć można w oficjalnym ogłoszeniu. Wkrótce edycja będzie także dostępna w oficjalnych repozytoriach Mandriva Linux. Chociaż jest to edycja nieoficjalna, deweloperzy ochotnicy ofiarują swoją pomoc w rozwiązywaniu ewentualnych problemów oraz tworzeniu poprawek i udoskonalaniu edycji MDV One Xfce. W celu wypalenia sobie płytki należy pobrać plik z obrazem ISO: 

mandriva-linux-one-2008-spring-xfce4-int-cdrom-i586.iso

mający 603 MB i wypalić sobie na płytce CD. Następnie włożyć płytkę do stacji CD i zrestartować komputer aby uruchomić system LiveCD i wypróbować czy nam odpowiada oraz używać bez instalacji. Nazwę całego pliku z obrazem iso wrzucasz w Google, wychodzi całkiem bogata oferta miejsc skąd można pobrać z pomocą torrenta lub azureusa. O edycji Mandriva One z pulpitem Xfce najwięcej poczytać można na stronach włoskich oraz kanadyjskiego Quebecku czyli francuskich. Pokazuje to gdzie jest zapotrzebowanie i kto nad tym pracował. Polecam to proste i fajne środwisko Xfce osobom bardzo początkującym oraz wszystkim, którzy mają naprawdę starszy i słabszy sprzęt. Jeśli ktoś pracuje jeszcze na Win97, Win98 albo na Win2000, nie ma stacji DVD, a to ciągle spore grono osób to naprawdę warto się przesiąść, bo Mandrivka Xfce na starym sprzęcie chodzi, ale możliwości są kosmicznie większe w porównaniu z tamtymi systemami. 

Xfce niestety jest w Polsce mało popularne, ludzie boją się przesiadać z KDE do czegoś innego, boją się zmian na lepsze, bo prostsze w obsłudze, łatwe i wygodne. Mam nadzieję, że z czasem Xfce osiągnie popularność na poziomie Gnome. XFCE z wersji na wersje jest coraz lepszym i łatwiejszym w użytkowaniu. Zdaniem większości użytkowników dobrze że wprowadzono możliwość obsługi ikon na pulpicie czemu część deweloperów była na początku zdecydowanie przeciwna. Ale co się nie robi dla użytkowników. Xfce jest dostępne jako opcja podczas pełnej instalacji Mandrivy z płyty DVD. Podobnie jak KDE4, tak Xfce 4.4.2 może zostać zainstalowane w prosty sposób poprzez dodanie repozytorium contrib i zainstalowanie pakietu task-xfce. To oczywiście dla tych, co mając KDE czy Gnome chcą zobaczyć jak wygląda i jak się sprawuje pulpit graficzny środowiska Xfce. Jeśli KDE czy Gnome są zbyt skomplikowane albo zbyt zasobożerne radzi się użytkować swój linux z Xfce, zresztą jest to z założenia środowisko lżejsze i łatwiejsze w obsłudze.

Xfce 4.4 ucieleśnia tradycyjną Uniksową filozofię modularności i współużytkowania. Składa się z wielu składników które prowadzą do pełnej funkcjonalności pulpitu graficznego. Paczkowane są osobno tak, aby użytkownik mógł sobie wybierać z dostępnych pakietów (pluginów) to, co mu odpowiada i tworzyć jak najlepiej do osobistych gustów i pracy przystosowane środowisko.

# Thunar - to szybki menadżer plików na desktopie Xfce, zastępuje Xffm z poprzednich wersji. 
# Mousepad - to prosty, szybki i łatwy w obsłudze edytor tekstowy dla śrdowiska Xfce wzorowany na edytorze teksu Leafpad.
# Orage - to nowy kalendarz dla projektu Xfce zastępujący stary Xfcalendar.
# Xfburn - apllikacja do wypalania płyt CD oraz DVD.
# Xfmedia - Xfmedia to prosty i łatwy w obsłudze odtwarzacz multimedialny osoadzony na silniku xine.
# Xfwm4 dalej jest menadżerem okien of the hearts, który obsługuje cienie, przeźroczystosci i podobne bajery jak okieng ARGB.
# Xfce4-panel został całkowicie przepisany na nowo dla wersji Xfce 4.4 release. Ma teraz wsparcie dla obsługi wielu pulpitów, a konfigurację przeprowadza się łatwo z pomocą nowego Panel Manager,a.
# Xfprint, aplikacja zarządzająca drukowaniem w Xfce zostało trochę ulepszona, w tym dodano obsługę CUPS 1.2, a także integrację z Mousepadem.
# Terminal w jego dojrzalszej wersji zintegrowano z panelem umożliwiając także przeźroczystości i inne efekty.
# Xarchiver oparty na GTK+2 prosty archiwizator dla 7z, zip, rar, tar, bzip2, gzip, arj and rpm.
# Squeeze - menadżer archiwum dla Xfce.
# Ristretto jest lekką przeglądarką zdjęć.
# xfce4-appfinder - pozwala na wyszukiwanie aplikacji i informacji o aplikacjach zainstalowanych w systemie!
# Pyxfce to dla programistów pod Xfce pakiet łączący z pythonem w którym można tworzyć programy pod xfce, jednak włąsnie po zainstalowaniu pyxfce.
# Xfce4-perl to dla programistów pod Xfce pakiet łączący, wtyczka do Perla.
# xfce4-mixer - mixer dżwięku współpracujący z ossaudio, alsa, sun, sgi, audio zależnie od platformy.
# Epdfview - wolna i lekka przeglądarka plików w formacie PDF.
# Sylpheed - Slim ale w pełni wyposażony, oparty na GTK+ 2.x Klient Email i News Reader.
# I oczywiście wiele innych, szczególnie tych napisanych w środowisku GTK+...

Trzy podstawowe biblioteki Xfce (libxfcegui4, libxfce4mcs and libxfce4utils) używane są przez większosć aplikacji środowiska Xfce.

Start środowiska z konsoli lub czarnego ekranu gdy masz np. awarię KDE (po zalogowaniu) wymuszamy poleceniem: startxfce4

Pełny wypas Xfce to po zainstalowaniu pakietu task-xfce dodajemy instalując pakiet task-xfce-plugins. Każdy podany pakiet wymusza instalację kilkudziesięcie innych współzależnych i potrzebnych. Samo task-xfce to około 122 MB pakietów całego tego lekkiego środowiska z repozytoriów Mandrivy.

Nazwa Xfce oryginalnie oznacza XForms Common Environment, jednakże później była dwukrotnie przekształcana, i gdy przepisywano Xfce nie używano więcej określenia XForms. Zaprzestano też pisania nazwy kapitalikami jako “XFce”, a jedynie jako “Xfce”. Aktualnie akronimowi nie przypisuje się żadnego znaczenia. (Zabawowo podpowiada się: X Freakin' Cool Environment). Logo Xfce to myszka, a środowisko działa i jest wspierane na takich Uniksowych platformach jak Linux, BSD czy Solaris. Olivier Fourdan zainicjował projekt środowiska XFce w 1996 jako wolny klon CDE. Fourdan kontynuował rozwój projektu aż w 1998, wydano wersję Xfce 2 razem z pierwszą wersją menadżera okien Xfwm. W marcu 1999 roku Fourdan porzucił stare XFce i zaczął kompletne przepisywanie całego projektu na bazie GTK+, gdyż XForms nie było wolnym projektem i ograniczało to rozwój oraz zastosowanie Xfce jako opensource. W rezultacie powstało Xfce 3.0, które było już na licencji GNU GPL, a pulpit trafił do wielu dystrybucji stając się w wielu z nich środowiskiem domyślnym. Xfce bardzo dobrze nadaje się do małych i szybkich dystrybucji typu LiveCD, które muszą zmieścić się na jednym CD-ROM. Xfce 4 wydano w 2007 roku.

Sporo informacji można znaleźć tutaj:
http://wiki.mandriva.com/en/Development/Ideas/XFCE
Testowanie, i zgłaszanie błędów do oficjalnej bugzilli
http://qa.mandriva.com

 

INSTALOWANIE MANDRIVY

Linux Mandriva - procedura Instalacji na całym dysku twardym komputera.
0. Jeśli masz zgromadzone własne dane na kompie, muzykę, fotki i filmy, pliczki dokumentów etc, zrób kopię zapasową, zgraj sobie wszystko jako dane na płytki CD/DVD.
1. Sprawdź czy komputer ustawiony jest w biosie na start z CD/DVD.
2. Włóż płytę DVD lub pierwszą plytę CD dystrybucji Mandriva i włącz lub zrestartuj swój komputer, po powitaniu wybierz "Instalacja" i wciśnij enter.
3. Wybór języka; Europe polski, od tej chwili instalacja odbywa się w języku polskim.
4. Akceptuję umowę.
5. Zainstaluj dalej.
6. Poziom bezpieczeństwa, wybierz standardowy.
7. Podział na partycje wybierz automatyczny, jeżeli jesteś osobą początkującą. Partycjonowanie kasuje dane i zakłada partycję linuksową! Możesz też wybrać opcję z katologiem /usr jeżeli marzysz o częstym doinstalowywaniu nowych ciekawych programów (pakietów .rpm).
8. Dostępne pakiety - wybierz co chcesz zainstalować. Po uruchomieniu systemu, w dowolnym czasie możesz później doinstalować inne opcjonalne programy. Jeśli nie wiesz co chcesz, kliknij dalej w ofercie standartowej! Domyślnie instaluje się pulpit środowiska KDE, możesz jednak wybrać Gnom (będzie jak Ubuntu) albo Xfce etc.
9. Hasło root'a, wpisz i zapamiętaj - zapisz, utwórz też zwykłego użykownika, zapamietaj login (swoją nazwę użytkownika) i hasło!!!
10. Konfiguracja, sprawdź poprawność wykrytego sprzętu. Dokonaj ewentualnej konfiguracji sieci, czasem klawiatury lub ekranu.
11. Aktualizacja - wybierz nie. Mandriva lepiej się zwykle aktualizuje po wstępnej instalacji!
12. Restartuj komputer. Wypełnij panele "login", "hasło" i wybierz środowisko graficzne (domyślnie jest to KDE). Jeśli po restarcie zobaczysz jedynie czarny ekranik z pytaniem o login, nic się nie martw. System uznał cię za osobę wybitną, co rzadko się zdarza i bywa powodem pojedynczych narzekań. Wpisz swój login (wybraną wcześniej nazwę użytkownika) i wciśnij klawisz enter, potem hasło w kolejnej linijce i potwierdź je także wciskając enter. W ten sposób się logujesz z powłoki tekstowej. Następnie wpisz literki polecenia startx i wciśnij klawisz enter. Z reguły bez problemów załaduje się KDE, czyli graficzny interfejs obsługi. Pokazując tę sztuczkę znajomym zyskasz uznanie i podziw należne ekspertom!
13. Wgraj swoje dane z CD/DVD, flesha odpowiednio do katalogów: muzyka, obrazki, dokumenty etc...
Powodzenia w pysznej zabawie! 

 

INSTALOWANIE PROGRAMÓW:

 

W Mandrivie do instalacji oprogramowania oraz jego aktualizacji na Konsoli służy polecenie urpmi oraz graficzna nakładka o nazwie rpmdrake. Instalowanie programów za pomocą graficznego Rpmdrake jest bardzo łatwe nawet dla przysłowiowej blondynki. Aby zainstalować program za pomocą graficznego Rpmdrake przejdź w Menu do Konfiguracji Komputera: "Centrum Sterowania Mandriva Linux" ---> "Zarządzanie oprogramowaniem", gdzie dostępne są 4 opcje:

 1. Przegląd oprogramowania, które można zainstalować i instalacja programów

 2. Przegląd zainstalowanego oprogramowania i odinstalowywanie pakietów

 3. Przegląd dostępnych aktualizacji i wybór poprawek lub aktualizacji dla zainstalowanych pakietów

 4. Wybór lokalizacji, z których pobierane są pakiety podczas aktualizacji systemu.

Żeby uruchomić "Centrum Sterowania Mandriva Linux" (MCC) należy przejść do Menu KDE -> System -> Konfiguracja -> Konfiguracja komputera. MCC samo prosi o podanie hasła administratora, root'a. Przed użyciem Rpmdrake do instalowania nowych programów, lub aktualizacji już istniejących, należy skonfigurować repozytoria "urpmi" czyli dodać serwery zwierciadlane. W tym celu w "Zarządzanie oprogramowaniem" włącz okienko czwarte, "Wybór lokalizacji...". Na początek dobrze wybrać repozytoria z Polski, których jest kilka. Przy instalowaniu oprogramowania w pole "Znajdź" wpisz nazwę programu i wciśnij klawisz Enter lub kliknij "Wyszukaj", a potem zaznacz pożądany pakiet z wyświetlonych. Z lewej strony wyświetlona jest lista dostępnych pakietów podzielona na kilka/naście kategorii. Warto przeglądać i szukać tego, co jest potrzebne. Jeśli po naciśnięciu "Zastosuj" pojawi się komunikat, że wymagany jest jeden z dodatkowych pakietów, wybierz dodatkowy pakiet do zainstalowania. Jeśli program może działać do wyboru z jednym z kilku dodatkowych pakietów - kieruj się po prostu intuicją, który pakiet będzie najbardziej pożądany.

 

KLUB MANDRIVA

Mandriva Linux posiada silną klubową społeczność, która zrzesza zarówno zwolenników całkowicie darmowego i wolnego od komercyjnych dodatków oprogramowania jak i amatorów płatnych dodatków. Można powiedzieć, że Mandriva rozprzestrzenia się na bazie idei Klubu Społeczności i wzajemnej pomocy. Klub Mandrivy jest miejscem gdzie spotyka się internetowa społeczność użytkowników systemu Mandriva Linux. Jako członek czy członkini Klubu uzyskujesz dostęp do zasobów związanych z systemem operacyjnym Mandriva Linux. Jako klubowicz/ka (na poziomie Free) uzyskujesz dostęp do bezpłatnych wersji Mandrivy:

 • Mandriva Linux Free 2008
 • Mandriva One (LiveCD)
 • GamePack II

 Jako klubowicz (poziom I, II i III) możesz uzyskać dostęp do płatnych wersji Mandrivy:

 • Xtreme,
 • PowerPack,
 • PowerPack Gold,
 • PowerPack Plus,

Dla zapoznania z Mandrivą wystarczy wersja LiveCD, zwana One, którą można uruchomić z płytki CD, poprzez restart komputera. Nic nie popsujesz w systemie, gdyż Mandriva One chodzi w pamięci operacyjnej, ale można ją też zainstalowac na wybranej partycji twardego dysku jako drugi system operacyjny. Na początek do nauki i zapoznania chyba najlepszy sposób. 

 

IFolder 1GB - Usługa Klubowa

Członkowie Klubu Mandriva w Polsce mają do dyspozycji konta na przechowywanie (back up) i dzielenie z innymi swoich swoich plików o pojemności 1GB. iFolder to program opracowany pierwotnie przez firmę Novell, umożliwiający synchronizowanie wybranych katalogów na dysku lokalnym z katalogiem internetowym (ifolderem). iFolder nie jest niczym innym jak kopią wybranego katalogu umieszczoną na serwerze. Program został udostępniony na licencji GPL i obecnie jest (powoli) rozwijany przez grupę programistów. Mandriva Poland uznała ten projekt na tyle ciekawy i przydatny, że postanowiła przystosować go do potrzeb polskich członków Klubu.

W obecnym czasie, styczeń 2008 rusza pilotażowy projekt Xfolderu. Program obejmie wszystkich użytkowników Mandriva Club na poziomie 1, 2 i 3. Dlaczego właśnie ta grupa użytkowników? Xfolder (nazwa iFolder jest zastrzeżona przez Novell, w związku z tym Mandriva musiała użyć nowej) jest systemem zasobożernym. Dedykowany serwer i udostępnienie dla każdego użytkownika 1Giga powierzchni dyskowej na jego pliki kosztuje. A jako, że płatni klubowicze partycypują w kosztach utrzymania serwerów, Mandriva uznała że to im się należy prymat pierwszeństwa.

Jak działa Xfolder Mandrivy?

Program tworzy kopię wybranych przez użytkownika katalogów z dysku lokalnego i przesyła je na serwer czyli na specjalny komputer firmowy na stałe podłączony do internetu. Dzięki temu:

  * Mamy zawsze zrobioną kopię bezpieczeństwa najważniejszych danych
  * Mamy dostęp do tych plików z każdego miejsca podłączonego do internetu
  * Możemy współdzielić wybrane pliki ze znajomymi członkami Klubu
  * Możemy synchronizować wybrane katalogi pomiędzy kilkoma komputerami
  * Możemy w kilka osób mieć dostęp do wybranych katalogów czy plików - przydatne gdy pracujemy nad jednym dokumentem  czy projektem w kilka osób!

Instalacja Xfolder'a

1. Musimy mieć skonfigurowane repozytoria, jeżeli nie mamy wówczas udajemy się na stronę "Dodawanie Repozytoriów" i konfigurujemy je.
2. Wydajemy poniższe polecenie lub w trybie graficznym instalujemy poniższy pakiet:

urpmi task-xfolder

3. Uruchamiamy folder poleceniem "ifolder" i konfigurujemy konto podając poniższe dane:

serwer: http://xfolder2.logout.pl:8086/simias10

login i hasło podjemy te same, które podawaliśmy w klubie

Interfejs WWW: Logujemy się na stronie [xfolder.mandrivaclub.pl] i z poziomu strony www możemy zarządzać swoimi plikami. Do logowania służy login i hasło członka klubu, co jest bardzo wygodne.

(Aktualnie na rok 2010 - usługa jest wyłączona, a na serwerach członkowie klubu mają możliwość robienia kopii w tzw. chmurze)

 

JEŚLI POPSUJESZ SYSTEM

 Popsucie Linuxa wymaga wysiłku, nie jest to łatwe, ale czasem się komuś udaje. Nie należy panikować. Włóż wtedy płytkę instalacyjną w stację CD/DVD i zrestartuj system. To bardzo proste. Włącz instalator i wybieraj opcję aktualizacja systemu. Przejdź cały proces aktualizacji. Nie partycjonuj dysku. Zwykle system będzie po tej kilkuminotowej operacji całkowicie naprawiony. 

Jeśli mocniej popsujesz system, włącz ponowne instalator (restart). Wybierz opcję ponownej instalacji z partycjonowaniem częściowym, nie partycjonuj HOME czyli /home bo tam masz swoje dane i ustawienia. Resztę,  np. /usr partycjonuj, ale HOME nie partycjonuj! Programy czyli pakiety wgrają się na nowo. System będzie odrodzony i dobrze skonfigurowany. Dane będą zachowane, ustawienia użytkownika też. To zajmuje kilkanaście tylko minut i naprawia to, co udało ci się dobrze popsuć jakimiś eksperymentami! 

_________________________________________________

 

UWAGA!

KDE4 - Premiera 11 styczeń 2008  

KDE 4.0 składa się z następujących kilkunastu podstawowych pakietów, które są konieczne dla tego środowiska, acz wszystkich jest dużo więcej:

Nazwa Pliku-4.0.0 - Rozmiar w MB

kdeaccessibility-4.0.0 - 6.1MB
kdeadmin-4.0.0    - 1.3MB
kdeartwork-4.0.0 - 41MB
kdebase-4.0.0 - 3.9MB
kdebase-runtime-4.0.0 - 46MB
kdebase-workspace-4.0.0 - 29MB
kdebindings-4.0.0 - 3.8MB
kdeedu-4.0.0 - 40MB
kdegames-4.0.0 - 23MB
kdegraphics-4.0.0 - 2.3MB
kdelibs-4.0.0 - 8.7MB
kdemultimedia-4.0.0 - 1.1MB
kdenetwork-4.0.0 - 6.1MB
kdepimlibs-4.0.0 - 1.7MB
kdesdk-4.0.0 - 4.1MB
kdetoys-4.0.0 - 2.2MB
kdeutils-4.0.0 - 2.3MB
kdewebdev-4.0.0 - 1.2MB

Warto zajrzeć do repozytorium ftp z KDE4 dla Mandrivy np:
ftp://ftp.ps.pl/pub/kde/stable/4.0.0/Mandriva/2008.0/RPMS/i586

Można dodać to repozytorium na konsoli, logując się jako su (administrator) i wpisując (kopiując i wklejając ten cały link) z poleceniem:

urpmi.addmedia --probe-hdlist KDE4  ftp://ftp.ps.pl/pub/kde/stable/4.0.0/Mandriva/2008.0/RPMS/i586

Oczywiście po wklejeniu linka do konsoli, co robi się na konsoli kombinacją klawiszy Ctr Shift Insert należy jeszcze wcisnąć enter aby dodawanie zadziałało. Graficzny instalator musi być w tym czasie wyłączony, aby nie zablokował URPMI! Dla bezpieczeństwa w czasie pracy jednego instalatora nie mogą pracować żadne inne tryby instalacji, co uniemożliwia instalowanie się nieproszonych gości pod linuksem. Po zainstalowaniu wszystkiego prawie co ma 4.0.0 w numerze wersji jeśli o KDE4 chodzi można przejść na równoległą sesję, klikając prawym przyciskiem nad pulpitem, wybierz "Przełącz użytkownika", potem "Uruchom nową sesję". Następnie z opcji menu przed zalogowaniem do nowej sesji wybieramy środowisko KDE4 z menu na pasku zadań u dołu po lewej stronie. I logujemy się w nowym KDE4, chyba, że czegoś brakuje, bo nie zainstalowaliśmy, a jest tego sporo. Jeśli w repozytorium czegoś brakuje, szukamy w innych repozytoriach mających pliki z rozszerzeniem .rpm na końcu. Niektórzy twierdzą, że przed uruchomieniem lepiej zrestartować komputer, aby nowości mu się dobrze poukładały, ale mnie to nigdy nie było jeszcze potrzebne. 

Jeśli mamy dodane repozytorium z KDE4, w instalatorze graficznym rpmdrake, czyli w opcji "Konfiguracja Komputera", gdzie możesz instalowac nowe pakiety warto wpisać w okienko wyszukiwania KDE4 i instalować to co jest potrzebne. Można też wpisać cyferki 4.0.0, co wyświetli wersje aplikacji z taką numeracją, ale trzeba sprawdzać w nawie czy aby na pewno dany pakiet jest nam do KDE4 potrzebny, bo numeracja tyczy też innych programów (pakietów). Szybko dochodzi się do wparwy w wyszukiwaniu tego, co potrzebne.

 

POMOCNE LINKI:

KLUB SPOŁECZNOSCI MANDRIVY: ---> http://www.mandrivaclub.pl/

Nieoficjalna strona dystrybucji Mandriva 2008 Free: ---> http://www.mandrivalinux.eu/

Baza sprzętu certyfikowanego dla Mandrivy ---> http://www.mandriva.com/pl/hardware/

Skanery obsługiwane przez Linuksa w ramach projektu SANE: ---> http://www.sane-project.org/

Doskonała baza danych drukarek obsługiwanych przez Linuksa: ---> http://linuxprinting.org/

Serwis poświęcone sieciom bezprzewodowym w Linuksie: ---> http://www.linux-wlan.org/

 

Jeśli chcesz poczytać o bardzo wydajnej dystrybucji Mandriva Xtreme z pulpitem 3D i licznymi bajerami kliknij link do artykułu:

http://www.eioba.pl/a75501/xtreme_super_linux_mandriva

Poczytaj też o Mikrokomputerze LINUTOP z Mandriva Linux Flesh:

http://www.eioba.pl/a78452/linutop_bezdyskowy_minikomputer_mandriva_linux_flash

 

UWAGA: Artykuł będzie jeszcze uzupełniany i rozbudowywany. Zajrzyj za jakiś czas. Jeśli czegoś ci brakuje napisz to w komentarzu! 

Powstały kolejne artykyły na temat Mandriva 2009 oraz Mandriva 2010, które znajdziesz tutaj:

Mandriva Linux 2009 Pauilliac:

http://www.macierz.org.pl/artykuly/linux/linux_mandriva_2009-Prosty-Szybki-Bezpieczny.html

Mandriva Linux 2010 Adelie (z franc. czytaj Adeli'):

http://www.macierz.org.pl/artykuly/linux/linux_mandriva_2010-wyzwolenie_dla_komputera_i_portfela.html

 

Opracowanie i Redakcja:

Zespół d/s Linuksa Stowarzyszenia Macierz &  Ph.D. Dharman

Licznik odwiedzin: 8835907 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 04:36:26