Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 13854


Linux MANDRIVA 2010 - Wyzwolenie dla Komputera i Portfela

MDV czyli Mandarynka

Jest to ciąg dalszy artykułu "Mandriva 2008 - Linux Dobry dla Blondynki" oraz "LINUX Mandriva 2009 - Prosty - Szybki - Bezpieczny". MDV czyli Mandarynka dla zielonych, linuksowych newbe i blondynek jest w kolejnych edycjach nie tylko dobra ale coraz lepsza. I to nie dziwi, jako, że jednym z dyrektorów odpowiedzialnych za rozwój dystrybucji w firmie Mandriva jest właśnie urocza blondynka - inżynier pokładowy MDV.

 Miasto liczące 100 tysięcy mieszkańców przechodząc na systemy linuksowe (szkoły, urzędy, służby etc) oszczędza rocznie na licencjach za stanowiska i oprogramowaniu w Polsce nawet około jeden milion złotych, zależnie od swej infrastruktury i stopnia informatyzacji. W milionowym mieście to już dobre dziesięć, a zwykle więcej milionów złotych oszczędności rocznie. Jedyny wydatek to jednorazowe przeszkolenie swoich informatyków i pracowników. Urzędy w Brazylii, Chinach, Hiszpanii, Indii i Malezji już od dawna używają systemów opartych na Linuksie...

 

Mandriva 2010 - licencja

Linux Mandriva Free dostępna jest za darmo. Mandriva PowerPack nie jest freeware, gdyż zawiera dodatki w postaci zamkniętych sterowników i programów za które zgodnie z prawem opłaca się licencję. Dystrybucja jest rozpowszechniana na licencji GNU General Public License. Istnieje Mandriva Club, którego członkowie opłacają abonament. Jakie przywileje przynosi dołączenie Mandriva Club? Osoby opłacające członkostwo w klubie maja prawo głosować, które programy powinny być włączone do Mandriva Linux, otrzymują dodatkowe oprogramowanie, posiadają zniżki na zakup wersji komercyjnych oraz dostęp do poczty elektronicznej.

Mandriva 2010 – wymagania sprzętowe
­
Minimalne wymagania sprzętowe dla dystrybucji Mandriva Linux to procesor 1Ghz, pamięć 128 MB, dysk twardy 1GB, napęd DVD 4x, serial ATA, karta graficzna NVIDIA, ATI, Intel i8xx, i9xx, GForce 4MX, karta dźwiękowa zgodna z SoundBlaster i AC97. Chcesz testować niestabilne wydania Mandriva Linux? Pobierz plik iso z mirrorów Mandrivy już teraz.

Mandriva Linux Logo

LINUX MANDRIVA 2010 - WYZWOLENIE KOMPUTERA

Ponad trzy miliony ludzi - wedle danych na lato 2009 - używa na swoich komputerach dystrybucji Linux Mandriva pobranych lub zakupionych od firmy Mandriva! Nie są liczeni ci, którzy mają w domu po kilka komputerów z systemem MDV, ani ci, którzy skopiowali system Mandriva Free od znajomych. Dystrybucja Mandriva powstała w 1998 najpierw jako Mandrake Linux, potem po fuzji z brazylijską Connectivą zmieniła nazwę na Mandriva. Istnieje kilka dystrybucji powstałych na bazie Mandrivy, jak chociaż XtremeOS czy PCLinuxOS (PCLOS) czy Annvix (OpenSLS)... Ponad trzy procent komputerów domowych na świecie sprzedaje się z preinstalowanym systemem Linux!

Mandriva Linux jest dystrybucją często wybieraną przez początkujących użytkowników, co zawdzięcza głównie graficznym konfiguratorom użytecznym praktycznie do każdego zadania (Konfiguracja komputera, Mandriva Control Center - mcc). Oprogramowanie możemy instalować także prosto z pakietów RPM za pomocą narzędzia urpmi. Dystrybucja Mandriva Linux posiada kilka wersji, a najbardziej uboga jest darmowa wersja Free, za te bogatsze czyli PowerPack trzeba zapłacić. Z Mandrivy możemy korzystać instalując ją na dysku, używając płyty liveCD zwanej One lub klucza USB. Należy pamiętać, że wersja Mandriva Free zawiera wyłącznie wolne oprogramowanie, które samemu można dowolnie modyfikować bez żadnych ograniczeń. Oprogramowanie zamknięte instalujemy sobie wedle potrzeb i uznania dociągając odpowiednie pakiety z repozytoriów internetowych (PLF, MIB) lub stron producentów (Opera, Mozilla, Adobe). Początkujący jednak lepiej zwykle zrobią jeśli najpierw dobrze zapoznają się z tym, co już mają na płytce instalacyjnej DVD oraz w repozytoriach oficjalnych dystrybucji MDV i w każdej chwili mogą sobie zainstalować. Mandriva to Linux z 20-toma tysiącami aktualnych pakietów oprogramowania na licencji OpenSource!

Historia Przygotowania Edycji MDV 2010

Mandriva 2010 - Alpha 1 - pierwszą wersję testową wydano 19 czerwca 2009 roku.

Pierwsza wersja alfa systemu Mandriva Linux 2010 została wydana już w połowie czerwca 2009. Twórcy tej popularnej dystrybucji poprawili czas bootowania oraz poszerzyli jej funkcjonalność. Głównym celem programistów jest usprawnienie działania tych komponentów systemu, które odpowiadają za wygodną i wydajną pracę użytkownika podczas realizacji przez niego codziennych zadań. W informacji w blogu głównego inżyniera ds. rozwoju Mandrivy Anne Nicolas-Velu możemy znaleźć opis założeń przyjętych do zrealizowania w tej przygotowywanej na 2010 rok dystrybucji Linuksa.

Pierwsza testowa wersja alfa Mandrivy Linux 2010 bazuje na jądrze Linux 2.6.30 i używa mechanizmu bezpieczeństwa Tomoyo. Jako podsystem graficzny programiści wykorzystali najnowsze X.org Server 1.6.1.901 oraz środowiska desktopowe KDE 4.3 Beta 2, GNOME 2.27.3 oraz Xfce 4.6.1. Twórcy poczynili wiele usprawnień dotyczących bootloadera GRUB oraz narzędzi instalacyjnych. Do dystrybucji dodano także narzędzie do przygotowywania bootowalnych pamięci flash USB wprost z obrazów ISO. Dodatkowo w pierwszej edycji alfa można przetestować pakiety Mobilna, które pozwalają wyposażyć w prosty i funkcjonalny interfejs graficzny urządzenia o ograniczonych zasobach sprzętowych, takie jak np. popularne netbooki.

Więcej informacji na temat testowego wydania znajdziemy w dokumentacji (Release Notes) oraz w materiałach określających techniczne specyfikacje dla tej dystrybucji. Mandrivę Linux 2010 Alpha 1 można pobrać w formie obrazu ISO płyty instalacyjnej w odmianach dla 32- i 64-bitowych komputerów. Programiści zachęcają użytkowników do testów oraz zgłaszania zauważonych błędów i usterek za pośrednictwem usługi Bugzilla. Finalne wydanie Mandrivy 2010 powinno zgodnie z założeniami ukazać się 21 października 2009 roku, a ostatecznie 3 listopad 2009.

Mandriva 2010 - Alpha 2 - druga wersja testowa

W dniu 31 lipca 2009 ukazała się druga testowa wersja (Alpha 2) kolejnego wydania jednej z popularniejszych wśród początkujących użytkowników dystrybucji Linux Mandriva. Aktualnie dostępna jest tylko przeznaczona do standardowej instalacji na dysku Mandriva Free w wersjach dla architektur i586 i x86_64. Wkrótce ukazać powinny się obrazy płyt uruchamianych bezpośrednio z CD Mandrivy One.

Na początku sierpnia 2009 miała miejsce premiera ­drugiej wersji testowej kolejnej edycji dystrybucji Mandriva Linux. Mandriva, w wersji pl (polskiej), jest bardzo popularna wśród początkujących użytkowników Linuxa ze względu na łatwość obsługi, dbałość o graficzny interfejs użytkownika oraz kompatybilność z wieloma modelami sprzętu popularnego w zastosowaniach domowych i biurowych. Najnowsza Mandriva 2010 jest owocem sugestii i pomysłów, które rzesze zwolenników publikują na stronie ideas.mandriva.com. Testowa wersja Mandriva w pliku iso płyty instalacyjnej do pobrania w odmianach dla 32- i 64-bitowych komputerów. Mandriva Linux 2010 oferuje własny download ze strony oficjalnej www.mandriva.com.

W nowej edycji Mandriva Linux znajdziemy najnowsze wersje środowisk graficznych:
GNOME (2.27.5),
KDE (4.3 RC3) i
Xfce (4.6.1),
serwera grafiki X.Org (1.6.2),
pakietu biurowego OpenOffice.org 3.1 i
serwera Apache 2.2.12.


KDE 4.3 RC3 (4.2.98) to podstawowe środowisko w Mandrivie. Obecna wersja zawiera dużo udogodnień oraz nowych funkcji takich jak podgląd zawartości katalogu czy pulpit społeczny. Oprócz samego KDE warto wspomnieć o dedykowanych aplikacjach:
* KOffice 2.0.1
* Amarok 2.1.1
* Digikam 1.0 beta 3
* Kipi plug-ins 0.5.0
* KMess MSN Live instant messenger

Zastosowane jądro oparte jest na wersji 2.6.31 RC4. Większość poprawek dotyczy obsługi i zarządzania uprawnieniami do sprzętu. Obrazy płyt nowej Mandrivy dostępne są na oficjalnych mirrorów. Ostrzega się, że jest to wczesna wersja testowa, mogąca posiadać poważne błędy.

W najnowszej wersji po raz kolejny skrócono czas uruchamiania systemu oraz poszerzono funkcjonalność dystrybucji. Mandriva zyskała tysiące zwolenników dzięki wygodzie użycia i właśnie w tym kierunku podąża rozwój dystrybucji. Autorzy MDV stawiają na wydajność i komfort pracy użytkowników. Najnowsza wersja Mandriva 2010 dostępna jest w wersjach dla architektur i586 i x86_64. Dystrybucja Mandriva bazuje na jądrze Linux 2.6.31rc4. W nowej Mandrivie ulepszono środowiska graficzne GNOME (2.27.5), i Xfce (4.6.1), serwer Apache 2.2.12 oraz serwer grafiki X.Org (1.6.2).
­
W Mandriva Free dołączony jest pakiet biurowy OpenOffice.org 3.1. Mandriva 2010 została wyposażona w najnowsze, trzecie wydanie RC środowiska KDE 4.3, wersja ta zawiera udogodnienia oraz nowe funkcje, takich jak podgląd zawartości katalogu czy pulpit społeczny. Nowością w panelu kontrolnym Mandriva Control Center jest aplikacja tomoyo-gui, która stanowi graficzną nakładkę do mechanizmu bezpieczeństwa Tomoyo.

W edycji Linux Mandriva 2010 znajdziemy narzędzie do przygotowywania bootowalnych pamięci flash USB z obrazów ISO. W dystrybucji znajduje się pakiet Moblin. Jest on automatycznie instalowany na urządzeniach o mniejszych zasobach sprzętowych takich jak netbooki. W wersji 2010 dodano autowykrywanie lokalnych repozytoriów, ulepszono menu instalacyjne. Tworzenie konta gościa jest teraz niesłychanie proste i szybkie.

Przypominamy, że jak każda wersja testowa, Mandriva 2010 Alpha jest jeszcze wersją niestabilną. Mimo, że jest to dystrybucja przyjazna w obsłudze, to jako wersja alpha może posiadać sporo błędów i nie nadaje się do normalnej pracy, a jedynie do testowania. Osoba, którą w tym stadium interesuje Mandriva 2010 i jego instalacja, musi liczyć się z faktem, iż jej zdaniem będzie przede wszystkim szukanie błędów i zgłaszanie ich autorom.

Jeśli szukasz stabilnej wersji Mandriva, ściągnij wersję 2009 lub poczekaj do 3 listopada 2009 na oficjalną datę wydania wersji finalnej Mandriva 2010 po polsku. Jeśli jesteś zdecydowany na testowanie nowego Mandriva 2010 Alpha 2 to Mandriva jest do pobrania w postaci obrazu ISO płyty DVD dla systemów 32- i 64-bitowych. Autorzy proszą osoby testujące o zgłaszanie zauważonych błędów i usterek za pośrednictwem usługi Bugzilla.

Mandriva Linux 2010 GNOME

Mandriva 2010.0 Beta

W dniu 22 sierpnia 2009 roku wydana została pierwsza i ostatnia zarazem beta wedle info z wiki Mandrivy. Tym razem Mandriva przygotowała nie tylko wersję Free z tradycyjnym instalatorem ale też ISO LiveCD bazujących na KDE i GNOME. Wszystkie obrazy płyt były w postaci hybrydowych ISO co pozwalało na korzystanie z nich bezpośrednio z klucza USB.

W tej wersji najważniejszą zmianą było użycie Plymouth'a zamiast splashy który jest bardziej konfigurowalny. W najnowszym wydaniu nie zabrakło także
KDE4.3.0,
GNOME 2.27.5,
Xfce 4.6.1 oraz
jądra 2.6.31 RC6.


Plymouth
- Nowy zarządca boot splasha. Pozwala na dużą konfigurowalność a także płynne przejścia między splashem a startem serwera X (KDM/GDM). Na razie nie ma jeszcze nowego tematu graficznego Mandrivy ale pojawi się on w następnych wydaniach.

KDE 4.3
- Finalne wydanie środowiska KDE 4.3 zawiera dużo udogodnień ktorych brakowało w poprzednich wydaniach a także kilka nowych funkcji i udogodnień jak osadzanie apletów plasmy wewnątrz tacki sytemowej czy integracja Kwin z plamą.

GNOME 2.7.5
- Rozwojowe wydanie wersji 2.28.

Xfce 4.6.1
- Najnowsza wersja tego środowiska również została uwzględnona w tym wydanu. Aby zainstalować środowisko Xfce należy wybrać pakiet task-xfce.

Kernel 2.6.31 RC6 - Wydanie beta oparte jest na jądrze RC6 z gałęzi 2.6.31.

X.org server 1.6.2
- Najnowsza wersja X.org'a. Nowe sterowniki dla kart graficznych Intela powinny wyliminować błędy i poprawić stabilność dzięki DRI2 oraz UXA.

urpmi - narzędzie urpmi oraz URPM zyskały kilka udogodnień które pozwolą na lesze zarządzanie pakietami.

Drakxtools - Usunięto wiele błędów w tej wersji ze wszystkich narzędzi.

Netprofile - Menadżer profili internetowych został całkowicie przepisany. Przy użyciu tego narzędzia możesz korzystać z kilku rożnych sieci (w domu, u znajomych, w pracy).

Tomoyo-gui
- Możesz je zainstalować za pomocą rpmdrake'a. Jest to całkiem nowa nakładka graficzna na tomoyo. Tomojo jest nowym framworkiem bezpieczeństwa który zastąpił AppArmor.

Mdkonline - Aplet aktualizacji został wyposażony w możliwość ustawienia częstotliwości aktualizacji.

Python - Python 3 jest obecnie dostępny w repozytoriach contrib jednak dla zachowania kompatybilności z programami domyślnie instalowana jest wersja 2.6.

Virtualbox
- W obecnym wydaniu udostępniono Virtualbox 3 który teraz jest wyposażony w obsługę protokołu SMP oraz wsparcie dla Direct3D.

Wydanie Mandriva 2010 Beta nie jest wydaniem stabilnym i nie zaleca się go używać do codziennej pracy. Lista serwerów zwierciadlanych skąd można pobrać obrazy ISO do testowania dostępna jest na oficjalnym wiki Mandrivy.

Mandriva Linux 2010 - Instalator Beta

Mandriva 2010 RC1 - Pierwsza wersja RC dystrybucji

Anne Nicolas poinformowała o wydaniu systemu Mandriva Linux 2010 RC1. Z witryny internetowej francuskiego dystrybutora Linuksa od 19 września 2009 można pobrać pierwsze wydanie Release Candidate dystrybucji Mandriva 2010 RC1. Testerzy mają do wyboru obrazy ISO DVD dla platform 32- i 64-bitowych oraz dwa obrazy LiveCD Mandriva One z pulpitem KDE lub GNOME.

Linux Mandriva 2010 bazuje na jądrze Linux 2.6.31, środowisku KDE 4.3 i aktualnej wersji rozwojowej 2.27.90 środowiska GNOME. Alternatywnie można także zainstalować pulpit Xfce 4.6.1 dla mniejszych komputerów. Ponadto dystrybucja zawiera drugą wersję beta odtwarzacza Amarok 2.2, narzędzie do wirtualizacji VirtualBox 3 oraz pakiet biurowy OpenOffice w wersji 3.1. Dodano eksperymentalnie projekt Nepomuka w KDE - narzędzie to pozwala na dodawanie notatek, komentarzy i etykiet do plików.

Od poprzedniej wersji beta programiści dokonali wielu ulepszeń i poprawek błędów w nowym narzędziu do zarządzania profilami sieciowymi. O potencjalnych problemach z wersją testową dowiemy się z regularnie aktualizowanej sekcji Errata na stronach wiki projektu Mandrivy. Po zaplanowanym na połowę października kolejnym wydaniu Release Candidate 2 finalna wersja Mandrivy 2010 ma się ukazać około 3 listopada.

Dostępne obrazy ISO Mandriva RC1 są obrazami hybrydowymi, co oznacza, że można zrzucić je na klucz USB, aby go zainstalować. Ta wersja RC1 jest raczej wersją mającą naprawić błąd niektórych aktualizacji a dokładnie kilku głównych:

* Wiele udoskonaleń w narzędziach Mandrivy zwłaszcza w narzędziach sieciowe;
* Wiele udoskonaleń w obu środowiskach KDE i GNOME;
* Kernel 2.6.31 wersja finalna;

To wydanie RC1 jest także z nową integracją Nepomuk w środowisku KDE. Eksperymentalny funkcjonalny projekt pomoże dodać notatki na wszystkie Twoje pliki, dodać kilka adnotacji i etykiet. Będzie wtedy można zarządzać i szukać swoich danych osobowych z jednego punktu systemu. Końcowy projekt graficzny nie jest jeszcze dostępny.

 

Mandriva Linux 2010 RC2 - Dostępna do Testowania

Twórcy Mandriva Linux dnia 10 października 2009 roku udostępnili kolejne wydanie testowe Mandriva Linux 2010 RC2. W nowym wydaniu skupiono się głównie na poprawkach zgłoszonych błędów od poprzedniej wersji. Obecna wersja zawiera: kernel 2.6.31, najnowsze środowiska graficzne GNOME 2.28 i KDE 4.3.2 oraz aktualizację pakietów dla tych środowisk, dodano eksperymentalnie projekt Nepomuka w KDE - narzędzie to pozwala na dodawanie notatek, komentarzy oraz etykiet do plików, nową funkcją w repo (rpmdrake) jest możliwość instalacji pakietów dla Moblin poprzez menadżera połączeń. Dystrybucję możemy pobrać w dwóch wersjach dla 32 i 64 bitowych procesorów w formie Live DVD. Wydanie RC2 Mandriva Linux nie jest wydaniem finalnym i kierowane jest głównie do testerów tego systemu!

Mandriva Linux 2010 RC2, ostatnia wersja w cyklu rozwojowym, dostępna jest do testowania na publicznych mirrorach. Ta wersja RC2 dostępna jest poprzez następujące obrazy iso:

 * Free - wersja 32 oraz 64 bit DVDs
 * One wersja KDE or GNOME (dostępne od poniedziałku 12 X 2009)
 * Obrazy wirtualne oparte na edycji One (dostępne od poniedziałku)

Są to obrazy hybrydowe umożliwiające nagrywanie na kluczach USB do instalacji. Najlepiej użyć rdzennych repozytoriów Mandriva Linux w których dostępne są obrazy. Ściąga się je jednym kliknięciem!

W edycji RC2 dokonano wielu usprawnień i ulepszeń usuwając zauważone przez liczną społeczność błędy edycji RC1.

* Moblin 2.0 - nowe środowisko dla moblilnych pulpitów Linuksa, łatwe i ergonomiczne. Mandriva Linux jest pierwszą dystrybucją linuksową, która zintegrowała Moblina z wersją Free. Instalacja jest bardzo łatwa. Wybiera się do instalacji pakiet "task-moblin" w rpmdrake'u i wybiera Moblina w menadżerze połączeń.

* KDE 4.3.2 - to najnowsza zupełnie stabilna wersja środowiska KDE 4 jako graficzny pulpit z efektami 3D. Najnowsze stabilne KDE 4 cieszy innowacyjnością i bezawarayjnym działaniem.

* GNOME 2.28 - zwolennicy tego środowiska, popularnego w Ubuntu mogą uzywać jego najnowszej wersji stabilnej.

* Xfce 4.6.1 - środowisko zainstalujesz wybierając w mcc pakiet task-xfce. Środowisko zawiera nowy audio mixer oraz nowy system konfiguracji. Przeznaczone jest na mniejsze i słabsze komputery!

* Poulsbo - Jedno iso zawiera teraz nowe drivery Poulsbo. Użycie jest proste. Pozwalamy Mandrivie na wykrycie narzędzi i pracę!

* Guest account - pozwala gościowi używać twojego środowiska w bezpieczny sposób. Konto gościa jest kontem chwilowym, a do jego zakładania i usuwania służy pakiet xguest.

* Nepomuk - duże wsparcie i pełna integracja dla tego projektu na pulpicie.

* Amarok 2.2
- dodano finalną wersję pakietu tego super oprogramowania do słuchania plików audio.

* X.org server 1.6.3 - z nowym sterownikiem do graficznego chipseta Intela.

* urpmi i URPM z dodatkowym wsparciem rozwiązującym złożone zależności pomiędzy pakietami.

* Drakxtools - znacząco ulepszono to narzędzie.

* Partition tool - narzędzie do partycjonowania dysku przerobiono, aby było łatwiejsze w obsłudze dla niezbyt zaawansowanych użytkowników (i blondynki).

* Firsttime wizard
- używa Webkit zamiast jak dotychczas Firefoksa. Jest lżejsze i lepiej zintegrowane.

* netprofile
- przepisano i usprawniono narzędzie zarządzania profilami. Znajduje się jako sekcja w mcc - czyli w Konfiguratorze komputera.

* net_monitor - nowe narzędzie monitorowania sieci można wypróbować isntalując z repozytorium Contrib.

* Python 3
- jest dostępny w repozytorium Contrib jako następstwo po dotychczasowym Python 2.6.

* Virtualbox 3.0.8 - posiada wsparcie dla maszyny wirtualnej SMP oraz wsparcie dla efektów 3D.

Proszę pamiętać, że Mandriva 2010 RC2 ostateczny design graficzny będzie miała dopiero w wydaniu finalnym.
===========

 

Linux Mandriva 2010 ***)

Mandriva już we wrześniu 2009 zapowiadała wydanie Mandriva Linux 2010, najnowszej wersji jej innowacyjnego systemu, na wtorek 3-ci listopad 2009. Mandriva Linux oferuje nową funkcjonalność, która zrewolucjonizuje pulpit. Zawiera bowiem „Smart Desktop”, nową oryginalną technologię, która oferuje dynamiczny dostęp do wszystkich Twoich plików poprzez oznaczanie zdjęć, dokumentów, maili czy plików wideo oraz zarządzanie Twoimi danymi w zupełnie odmienny, niż dotychczas, sposób. 

Mandriva Linux 2010 nie tylko proponuje najbardziej zaawansowany i prosty system operacyjny typu Linux na rynku, ale także zintegrowaną listę najbardziej wizjonerskiego oprogramowania. Mandriva Linux 2010 jest przyjaznym systemem operacyjnym, który dostosuje się do Twojego komputera i sprzętu. Będziesz w stanie dostosować go do swoich potrzeb, dokonywać modyfikacji i indywidualnych ulepszeń wedle własnego gustu oraz dzielić się doświadczeniami ze znajomymi.

Mandriva Linux 2010 jest dostępna w kilku edycjach: 

- Powerpack - edycja komercyjna, zawierająca ekskluzywne wydania komercyjnych aplikacji, wsparcie oraz serwis; 

- One - płyta typu live CD, która może być także zainstalowana na dyskach oraz 

- Free - edycja zawierająca tylko darmowe, otwarte oprogramowanie; 

- Mini - mała dystrybucja z lekkim środowiskiem dla zaawansowanych użytkowników; 

- Moblin - Mandriva ze środowiskiem dla małych urządzeń mobilnych. 

Edycja Linux Mandriva 2010 została udostępniona na serwerach, najpierw do aktualizacji z internetu, 3 listopada 2009, a dzień później wydania obrazów iso. Wydanie to zawiera wiele usprawnień w narzędziach konfiguracyjnych oraz menadżerze pakietów. Domyślnym środowiskiem graficznym jest KDE w wersji 4.3. Mandriva 2010 bazuje na jądrze 2.6.31 z zestawem łatek przygotowanych przez developerów Mandriva Kernel Team. Inne ważne pakiety zostały także zaktualizowane. 

Pojawiły się w Mandrivie środowiska KDE 4.3.2, GNOME 2.28 i Xfce 4.6.1, serwer grafiki X.org 1.6.5 i jądro 2.6.31.2. Prócz tego, przygotowano domyślnie włączone konto gościa oraz postarano się o lepsze wsparcie dla sprzętu. Nowa Mandriva zawiera między innymi sterowniki do obsługi Poulsbo, niewielkich przenośnych komputerów bazujących na układach Intel Atom. 

Postarano się też o nowe, wygodniejsze narzędzia do konfiguracji systemu i sieci. Mandriva 2010 oferuje usprawniony w zakresie aktualizacji do nowszych wersji system zarządzania pakietami urpmi, rozbudowane narzędzia do partycjonowania, monitorowania sieci, a także zarządzania profilami sieciowymi. Dzięki temu w prosty sposób możliwe jest utworzenie własnego profilu sieciowego i stosowanie zdefiniowanych w nim ustawień w zależności od miejsca, z którego łączymy się z Siecią. 

Mandriva Linux oferuje nową funkcjonalność, która zrewolucjonizuje pulpit. Zawiera bowiem „Smart Desktop”, nową oryginalną technologię, która oferuje dynamiczny dostęp do wszystkich Twoich plików po przez oznaczanie zdjęć, dokumentów, maili czy plików wideo oraz zarządzanie Twoimi danymi w zupełnie odmienny, niż dotychczas, sposób. Mandriva 2010 używa jako domyślnego systemu plików nowego ext4. 

Mandriva 2010 zawiera:

* GNOME 2.28.1 

* KDE 4.3.2 

* Xfce 4.6.1 

* e17 - lekki pulpit środowiska graficznego

* Kernel 2.6.31.2 

* OpenOffice.org 3.1.1 

* KOffice 2.0.1 - alternatywny dla OpenOffice pakiet biurowy KDE 

* Mozilla Firefox 3.5.3 

* X.Org 7.5 z serwerem X.Org X Server 1.6.5 

* Moovida - centrum multimedialne, dawniejsza Elisa 

* LiVES - edytor wideo osiagnął wersję 1.0.0 

* Amarok 2.2 - finalna edycja odtwarzacza muzyki 

* Sage Math 4.1 - zbiór naukowych aplikacji matematycznych 

* Virtualbox 3.0.8 – wspiera maszyny wirtualne SMP, posiada wsparcie 3D 

* Xen kernel 2.6.30 – dla wirtualizacjo został dodany 

* qemu-kvm – KVM narzędzie wirtualizacji w pakiecie kvm 

* Bash 4.0 – nowa edycja powłoki dla pracy w konsoli 

* KMess MSN Live instant messenger 2.0.0 - komunikator MSN 

* Skrooge - zamiast Kmymoney2 z możliwością importu jego danych 

* Digikam 1.0 - obsługa zdjęć, fotografii, aparatów cyfrowych 

* PHP 5.3 – najnowsza edycja bazy danych 

* Apache 2.2.12 – popularny serwer linuksowy 

* Glibc 2.10.1 – biblioteka Gnome 

* A także GCC 4.4.1 czy Python 3 

Mandriva 2010 zapewnia doskonałe wsparcie dla netbooków, włączając w to wszystkie obecnie dostępne modele Asus Eee PC, Acer Aspire One, MSI Wind oraz inne. Mandriva 2010 jest pierszą dystrybucją, zawierającą środowisko graficzne Moblin - przeznaczone do pracy na netbookach oraz innych urządzeniach multimedialnych z niewielkim ekranem.

Na serwerach dostępne są edycje Mandriva Free, mini oraz One.

Edycja Free (DVD)

Dostępna dla architektur 32 oraz 64-bitowych. Zawiera tylko wolne oprogramowanie. Język polski wybieramy podczas instalacji systemu. 

* mandriva-linux-free-2010.0-i586.iso dla procesorów 32bit - torrent 

* mandriva-linux-free-2010.0-x86_64.iso dla procesorów 64bit - torrent

Mini (CD)

Edycja Mandriva mini przeznaczona jest dla osób chcących zainstalować minimalne, lekkie środowisko ale raczej dla zaawansowanych użytkowników. Zawiera wersję dla architektur 32 oraz 64 bitowych. Wybór dokonywany jest podczas instalacji systemu. 

 * mandriva-linux-free-2010.0-dual.iso - torrent

Edycja One (live CD)

Edycja One to live CD, można jej używać bez potrzeby instalacji na twardym dysku, oczywiście można ją także zainstalować na dysku bo zawiera instalator na pulpicie. Zawiera jednak bardzo uproszczony instalator w stosunku do wydania Free! Dostępne są dwie wersje Linux Mandriva 2010 One: jedna ze środowiskiem graficznym KDE oraz druga z Gnome.

Wydania zawierające język polski to: 

* mandriva-linux-one-2010.0-KDE4-europe2-cdrom-i586.iso - torrent 

* mandriva-linux-one-2010.0-GNOME-europe-americas-cdrom-i586.iso - torrent

Edycja One zawiera nie-wolne (non-free) oprogramowanie jak np. zamknięte sterowniki do kart graficznych.

Wszystkie obrazy ISO edycji 2010 są obrazami hybrydowymi. Można je skopiować na dysk USB, a następnie użyć go do przeprowadzenia instalacji. Programy, które pozwalają stworzyć instalacyjny dysk USB to: mandriva-seed.sh (dla Linuksa) oraz mandriva-seed-windows.zip (dla Windows). Mandrivę 2010 można pobrać poprzez sieć bittorrent (linki powyżej) oraz z serwerów zwierciadlanych.

Warto odnotować, że aktualny Windows 7 bardzo przypomina nowe KDE4, tak jakby firma z Redmondu zarżnęła wygląd i niektóre funkcjonalności z projektu KDE. Widać stary Windows goni nowoczesnego Linuksa jak tylko może. Środowisko Gnome wydaje się bardziej uporządkowane. 

Aby skonfigurować repozytoria z oprogramowaniem, wystarczy w centrum zarządzania (mcc) kliknąć pobierz listę i samo się konfiguruje. Jeśli nie działa z curl jak czasem w edycji 2009.1 należy ustawić w Polsce na pobieranie przez wget w opcjach. Repozytorium można dodać zasadniczo albo przez stronkę easyurpmi albo w menadżerze pakietów mcc stawiając ptaszki przy dodatkowych pozycjach jak opisano. Mandriva 2010 wstaje szybciej niż jej poprzedniczka - 2009 Spring, łatwo się updatuje. 

Od kilku wydań repozytoria są konfigurowane automatycznie. W przypadku błędu w odczycie repozytoriów zamienia się menedżera pobierania curl czy aria2 na wget i działa. Najwygodniej i najszybciej jest pobrać obraz ONE i "dociągnąć" potem potrzebne paczki z sieci. Wersja europe2 ma polskie pakiety językowe. Mandriva to bardzo sympatyczna dystrybucja z banalnie prostymi narzędziami do konfiguracji. Nawet neostradę daje się uruchomić z liveCD. Do pobrania jest również wygodny w użyciu programik do nagrania obrazu *.iso na pendrive'a. Wychodzi na to, że Mandriva jest coraz prostsza w użyciu i coraz doskonalsza w technicznym opracowaniu oraz bogactwie oprogramowania. 

Jednocześnie z wydaniem Mandrivy 2010 zbiegła się reaktywacja starego portalu "mandriva.org.pl", który jest znany większości użytkowników tej popularnej dystrybucji.

Obrazy płyt nowej Mandrivy pojawiają się na mirrorach - ścieżka typu /pub/linux/mandrivalinux/official/iso/2010/

np:

ftp://ftp.tpnet.pl/pub/linux/mandrivalinux/official/iso/2010/

A do repozytorium z oprogramowaniem: 

ftp://ftp.ps.pl/pub/Linux/mandrivalinux/official/2010.0/i586/

 

***) NEW - Tutaj pojawią się dalsze informacje w miarę rozwoju edycji 2010!!!

 

MANDRIVA MINI - MOBLIN (TM)

Mandriva Mini bazująca na technologii Moblin™ w wersji 2 jest dostępna o 25 sierpnia 2009. Produkt bazujący na nowej wersji technologii Moblin oferowany przez Robust. Mandriva, dzisiejszy lider wśród europejskich Linusów, wydał nową wersję Mandriva Mini, produkt bazujący na technologii Moblin™ oznaczonej numerem 2. Jest to otwarty system Linux przeznaczony do surfowania po Internecie oraz multimediów, oparty na procesorze Intel® Atom™.

Po raz kolejny Mandriva udowodniła, że potrafi dopasować się do potrzeb rynku, tutaj komputerem Classmate przeznaczonym do nauki. Rząd Nigerii wybrał komputery typu, classmate bazujące na procesorach Intel-Atom, wraz z systemem Mandriva Linux, jako podstawowy sprzęt komputerowy dla nigeryjskich szkół. Mandriva współpracuje z Intelem oraz z Technology Support Center Ltd., aby dostarczyć 17000 tego typu maszyn.

Armel Kermorvant, wice prezydent OEM/ODM, oświadczył, że jest zachwycony współpracą z Intelem. „To pozwala Mandrivie skupić się na rozwoju systemów operacyjnych, celujących w rynek OEM otaczający, Netbooki oraz ukierunkować nasze wysiłki na urządzenia takie jak MID (Mobile Internet Device), Internetowe Tablety oraz inne „inteligentne” pochodne linuksowych produktów. Nowa wersja Mandrivy Mini pozwoli użytkownikom korzystać z podstawowych aplikacji (różnego rodzaju systemów operacyjnych) bez dodatkowej pomocy”, dodał.

Technologia Moblin v2, która jest obecnie dostępna dla netbookow, jest najnowszym rozwiązaniem Moblin.org, otwartej open sourcowej społeczności wspierającej tworzenie i dystrybucję produktów opartych na systemach operacyjnych Linux oraz bazujących na platformach Intel-Atom, włączając w to netbooki, przenośne urządzenia internetowe (MID’y), net topy, IVI oraz systemy wbudowane. Intel wystartował, z Moblinem w czerwcu 2007 roku i rozwijał projekt do kwietnia, 2009 kiedy Fundacja Linux (Linux Fundation) stała się opiekunem tej społeczności. Intel nadal współpracuje z tą społecznością, w celu zwiększenia wysiłków nad tym projektem.

„Stworzenie Mandrivy Mini jest wspaniałym przykładem na to, jakie technologia Moblin™ v2 może przynosić korzyści w wielu segmentach rynku, na czele, którego stoi komputer typu Classmate” - powiedział Doug Fisher, wice prezydent Intel Software and Service Group oraz generalny menadżer System Software Division. „Społeczność Moblin stara się aby Mandriva dostarczała uczniom satysfakcji przez stworzenie wspaniałego linuxowego produktu bazującego na technologii Moblin v2, który wykorzystuje w pełni możliwości procesorów Intel® Atom™”.

O technologii Moblin™

Opiekę nad tą technologią sprawuje Fundacja Linux. Projekt Moblin jest open sourcowym systemem operacyjnym typu Linux, który wnosi wiele bogatych doznań zarówno w dziedzinie mediów jak i Internetu, opartych na urządzeniach z procesorem Intel® Atom™ takich jak MIDy, netbooki/net topy, IVI oraz systemami wbudowanymi.

LINUX - Podstawowe Informacje dla Newbe

Linux jest to darmowy system operacyjny stworzony pierwotnie dla komputerów PC. System ten może być stosowany do większości możliwych zastosowań, chociaż najbardziej popularny jest jako serwer. Obecnie najczęściej stosuje się go jako środowisko serwerowe. Linuxy charakteryzują się małymi wymaganiami, szybkością działania, jak i bezpieczeństwem, które mogą zapewnić swojemu użytkownikowi. Linux powstały około roku 1991 staje się wciąż popularniejszy, chociażby dlatego, że nie są na niego tworzone wirusy, co jest jego poważnym plusem. Linux posiada obecnie wiele dystrybucji rozwijanych przez różne firmy i społeczności. Jego kod źródłowy jest ogólnodostępny od 17 września 1991 roku, a sam system został zapoczątkowany właśnie w 1991 roku.

System operacyjny jakim jest Linux polecane jest głównie do zastosowań serwerowych, ale także dla użytkowników domowych, którzy chcą mieć legalny system za darmo. Oczywiście nic nie jest bez wad. Choć system jest bardzo dobry i przyjazny nawet dla początkujących użytkowników, nie są mu także potrzebne żadne programy kupione w sklepie, gdyż system jest dostarczany z kilkoma tysiącami rozmaitych użytkowych pakietów oprogramowania! Dlatego właśnie system ten jest corz bardziej popularny, a co za tym idzie – coraz częściej używany w domach i firmach, a nie tylko na serwerach! Producenci oprogramowania windowsowego tworzą wszystko pod Windows, a społeczności linikswe wszystko co potrzebne tworzą sobie pod Linux. Nie szukaj oprogramowania w sklepach windowsowozależnych. Szukaj oprogramowania na stronach internetowych używanej dystrybucji linuksa oraz jej społeczności!

Jeżeli ktoś woli może zakupić wersje Linuksa z zamkniętym oprogramowaniem za niewiele gotówki, która ma zazwyczaj więcej funkcji, czasem także ciekawszy wygląd. Systemy działają głównie na dwóch środowiskach graficznych: GNOME oraz KDE. GNOME to przede wszystkim dwa paski (górny i dolny) z czego dolny służy do zmiany obszarów roboczych oraz pokazuje aktualnie otwarte okienka, a górny pokazuje tray ikonki, czy rozwijalne listy z wszystkimi programami, opcjami. Jeżeli chodzi o środowisko KDE, to przypomina te z popularnych Windowsów – dolny pasek z dostępem do programów, opcji, tray ikon, czy aktualnie otwartych programów. Środowisko KDE od początku swego istnienia technologicznie znacznie wyprzedza Windowsa.

Podsumowując, to jest to wspaniały, darmowy system, który w Polsce niestety omija się głównie ze względu na małą wiedzę o tym systemie i jego potężnych możliwościach! Jednak jeśli chodzi o wymagania tego systemu, to sprawdzi się właściwie na każdym komputerze, także na laptopach i notebookach. Poniżej mamy wymagania dystrybucji, jaką jest Linux Mandriva dla minimalistów, którym radzi się pulpit Xfce lub LXDE - dobry, darmowy i bardzo dobry dla początkujących użytkowników:

Minimalne wymagania systemowe:
Procesor – 400 MHz
Pamięć RAM – 256 MB
Dysk Twardy – 2 GB

Zalecane wymagania systemowe:
Procesor – 600 MHz
Pamięć RAM – 256 MB
Dysk Twardy – 5 GB

Dla najnowszego domyślnego środowiska KDE4 radzi się 15 GB przestrzeni dyskowej oraz 2 GB RAM i procesor 2 GHz. Wtedy wszystko chodzi, a także gry śmigają jak należy.

Należy pamiętać, podczas instalacji Mandrivy, żeby wybierać środowisko Gnome, jeśli chcemy mieć coś podobnego do Ubuntu czy innych małych linuksów. Aby mieć coś dużo więcej niż Windows XP czy Vista wybieramy KDE. Jeśli masz stary sprzęt o słabych parametrach, raczej wybierz Xfce lub LXDE. Mandriva ma wiele opcji i wiele potrafi, ale trzeba mierzyć odpowiednim środowiskiem graficznym w możliwości swego sprzętu!

WYPASANIE MANDRIVY FREE i ONE

Zaraz po zainstalowaniu systemu operacyjnego Linux takiego jak Mandriva Free nie posiadamy wszystkich możliwości oraz funkcji od których uzależniamy się po dłuższym czasie korzystania z funkcji komputera. Domyślnie w systemie są instalowane najważniejsze, najpotrzebniejsze programy. Przykładem może być darmowy pakiet biurowy OpenOffice, czy przeglądarka internetowa Mozilla Firefox. Jednak nie znajdziemy wszystkiego co naprawdę może być potrzebne lub przydatne do pełnego korzystania z możliwości jakie daje nam komputer z Linuksem. Pamiętaj, że Linux potrafi dużo więcej niż Windows, a na Linuksach pracuje większość największych superkomputerów z listy TOP500, na Linuksie prowadzona jest łączność kosmiczna oraz tworzenie filmów w wielkich światowych wytwórniach filmowych.

Oprócz pakietu OpenOffice i Mozilli Firefox warto także posiadać takie programy jak:

* Kadu
- zastępuje Windowsową wersję Gadu-Gadu i umożliwia korzystanie z usług szybkich rozmów jakie daje nam właśnie Gadu. Protokół GG można także dodać do multikomunikatora Kopete!

* Amarok - popularny i bardzo dobry odtwarzacz dzięki, któremu będziemy mogli między innymi słuchać ulubione utwory muzyczne.

* Chromium 4 - firmowa przeglądarka Googla z repozytorium MIB.

* Kaffeine - program do otwarzania filmów z dobrym zestawem kodeków.

* Mplayer, SMplayer, Kplayer
- programy do odtwarzania filmów na bazie Mplayer dla Linuksa.

* Miro
- obsługa podcastowej telewizji internetowej.

* Stellarium, Kstars lub Celestia
- domowe planetarium do oglądania nieba.

* Skype, Onet skype, Wengophone
- rozmowy audio i wideo oraz czat. Najnowszy pakiet ze strony MIB lub PLF.

* Wengophone
- rozmowy audio i wideo oraz czat, alternatywa dla Skype.

* Opera
- można pobrać ze strony domowej wybierając wersję dla Linuksa .rpm

* Kazehakase - najszybsza linuksowa przeglądarka internetowa stworzona przez Japończyków.

* Seamonkey - komponowanie i przeglądanie stron internetowych dla webmasterów.

* Flock - przeglądarka społecznościowa tuningowana do serwsów związanych z Yahoo.

* Adobe Reader
- czytnik pdf można pobrać ze strony producenta lub repozytorium PLF, chociaż w KDE wystarczy zupełnie Okular lub Xpdf czy Kpdf.

* CUPS
- oprogramowanie do obsługi drukarki instalujemy po podłączeniu sprzętu. Linux zwykle instaluje wszystkie potrzebne dla naszej drukarki pakiety, jeśli w czasie instalacji jest podłączona.

* Xsane, Kooka
- oprogramowanie do obsługi skanowania i OCR.

* Wine i Wine-Door, PlayOnLinux, Cedega lub CrossOver - programy do obsługi tysięcy gier napisanych tylko na Windows. Dobrze mieć zawsze najnowszą wersję, jeśli jest się nałogowym graczem komputerowym.

* Audacity
- obrabianie plików dźwiękowych i muzyki.

* KlamAV - antywirus do łapania windowsowych wirusów i trojanów na serwerach, głównie dla adminów.

* rkhunter
- program do szukania rootkitów, konsolowy, ale prosty w obsłudze, głównie dla adminów!

* Tlen
- komunikator dla Linuksa w postaci pakietu binarnego można pobrać ze strony producenta.

* Komparator
- porównywanie i synchronizowanie dwóch katologów oraz plików, wykrywanie duplikatów oraz pustych katologów i plików.

* Tor - The Onion Routing, w uproszczeniu, jest oprogramowaniem mającym na celu zapewnienie prawie całkowitej anonimowości w sieci. De facto Tor jest siecią wirtualnych tuneli, dzięki którym prawie całkowicie niemożliwe jest wyśledzenie, czy podsłuchanie danego komputera. Tor po skonfigurowaniu działa w sposób przezroczysty, niewidoczny dla użytkownika. Zaleca się, aby korzystać dodatkowo z oprogramowania Privoxy. Privoxy jest serwerem proxy, który bardzo dobrze integruje się z Torem. Tor i Privoxy to narzędzia, które obsługuje się w trybie tekstowym, jednakże istnieje graficzna nakładka dla Tora - Vidalia.

* Sonata
- Interfejs napisany w pythonie do odtwarzacza muzycznego MPD. GTK+

* Avidemux
- prosty edytor filmów video, przycina, łączy, wycina fragmenty, koduje, obsługuje sporo formatów plików, takich jak AVI, DVD MPEG, MP4 czy ASF, używając różnych typów kodeków.

* Xd3d
- to narzędzie do wizualizacji naukowej. Potrafi kreślić siatki 2D i 3D, z cieniami, konturami, polami wektorowymi, iso-konturem (3D) a także powierzchnie 3D definiowanie przy pomocy wyrażeń algebraicznych lub chmury punktów.

* Firebird
- to oprogramowanie służące do zarządzania relacyjnymi bazami danych. Może obsługiwać bazy od kilku kilobajtów do wielu gigabajtów zachowując doskonałe parametry pracy, przy jednoczesnych minimalnych wymaganiach w kwestii obsługi. Firebird praktycznie nie wymaga konfiguracji, wystarczy zainstalować i już można korzystać z możliwości tego programu. Program umożliwia wiele możliwości podłaczenia do bazy - natywnie poprzez API, drivery dbExpress, ODBC, OLEDB, .Net provider, JDBC, natywny dostęp dla Python, PHP, Perl, itp. Firebird jest dostarczany w trzech wariantach: SuperServer, Classic oraz Embedded.

* SolSeeK
- Program umożliwia rzeczywisty podgląd naszego Słońca pobierając aktualne zdjęcia wykonane przez satelitę SOHO. Umieszcza się w tacce systemowej KDE.

* Etherape
- mówiąc skrótowo, jest graficznym narzędziem do monitorowania sieci. Dokładniej, program umożliwia nam podgląd w bardzo przejrzystej, graficznej formie, ułatwiającej użytkownikowi zobrazowanie ruchu w sieci pomiędzy komputerami, z jakimi komputerami w sieci łączy się nasza maszyna. Po kliknięciu na wybrane połączenie mamy podgląd szybkości transferu, ilości przesłanych pakietów oraz objętości danych, a także rodzaju zestawionego połączenia ze względu na wykorzystywany protokół. Etherape jest wielce przydatnym narzędziem dla każdego administratora sieci, a także dla wnikliwego użytkownika, chcącego sprawdzić, czy np. nasz komputer nie wykonuje 'nadmiarowych' połączeń w sieci.

* unarj - pakiet do rozpakowywania plików spakowanych w rormacie .arj

* unrar
- pakiet do rozpakowywania archiwów .rar

* unace -
pakiet do rozpakowywania archiwów .ace

* QNapi
- program do pobierania napisów do filmów. QNapi jest nieoficjalnym, wolnym klonem programu NAPI-PROJEKT, napisanym z myślą o użytkownikach Linuksa oraz innych systemów operacyjnych, pod które oryginalny NAPI-PROJEKT nie jest dostępny. Program ma funkcjonalność zbliżoną do oryginalnego klienta (m.in. dodawanie napisów, zgłaszanie raportów o błędach), przez co pozwala zwiększyć rozmiar bazy NAPI.

* win32-codecs - kodeki do odtwarzania, a ściślej rozpakowywania windowsowych formatów audio i video dla których nie ma alternatywy w wolnym oprogramowaniu.

* dvb-firmware
- oprogramowanie dla sprzętu USB DVB z dekodowaniem MPEG2 jak Siemens/Technotrend/Hauppauge Premium/FF AV7110.

* flash-player-plugin
-10.0 - Adobe Flash Player - wtyczka do przeglądarek internetowych.

* task-games - to interesujący dla graczy metapakiet instalujący wiele gier na Mandrivie. Instaluje się jednorazowo około 5,1 GB gier na twoim komputerze. 

Odpowiednie pakiety oprogramowania wyszukujemy w mcc po dodaniu repozytoriów oficjalnych Mandrivy oraz PLF czy MIB i kilku podobnych dla aktualnej wersji systemu jak Mandriva 2010. Czasem warto zwrócić uwagę na to, jakie programy najlepiej chodzą w danym środowisku, jak Brasero w GNOME, a K3b w KDE, a oba służą do wypalania, kopiowania i ripowania płyt CD/DVD oraz obrazów iso.

 

MIGRACJE NA LINUKSA

 

JAWORZNO: Miasto Przechodzi na Linuksa!

Jak doniósł w lipcu 2007 serwis Telewizji Silesia, władze miasta Jaworzna na Śląsku zdecydowały, że w ramach oszczędności na wszystkich szkolnych pecetach w miejsce Windows ma zostać zainstalowany Linux. Zaoszczędzone pieniądze zamiast na oprogramowanie zostaną wydane na zakup sprzętu dla uczniów. Wszystko to za sprawą Borisa Kleidera z Jaworznickiej Grupy Użytkowników Linuksa, który siedem lat temu zainstalował Linuksa w pracowniach komputerowych w Jaworznie. Wtedy zmusiła go do tego sytuacja: wyjście systemu 95 Windows i brak następnika legalnego. Nie mógł zainstalować legalnego, sięgnął po darmowy. Nie on jeden, bo jak mówią specjaliści, coraz większe są nie tylko możliwości tego systemu, ale i grono jego sympatyków. Zrobił na prawdę duży krok do przodu i jest w stanie dorównać, a w niektórych miejscach nawet przewyższać systemy komercyjne - uważa Dawid Ciężarkiewicz.

Teraz z doświadczenia Borisa Kleidera zdecydowały się skorzystać władze miasta Jaworzna. Już nie jedna, ale wszystkie pracownie komputerowe w mieście będą działały w oparciu o system Linux. Jest systemem darmowym w związku z tym wprowadzenie Linuksa do szkół nie wiąże się z kosztami. A w przypadku tradycyjnych systemów koszty są spore - wyjaśnia Maciej Bąk, Urząd Miejski w Jaworznie. W 27 szkołach w Jaworznie działają 553 komputery. W ciągu trzech lat ich liczba musi się podwoić. To oznacza, że miasto na popularne oprogramowanie i sprzęt musi wydać ponad 3 mln zł. Zainstalowanie darmowych Linuksów pozwoli obniżyć ten wydatek czterokrotnie. Liczba komputerów musi się podwoić, ze względu na unijną dyrektywę. Za trzy lata przy jednym komputerze siedzieć będzie mógł tylko jeden uczeń. Ale to nie wszystko.  Nowa podstawa programowa przewiduje realizację zajęć z komputerem już na pierwszym etapie edukacyjnym - mówi Andrzej Rafa ze Śląskiego Kuratorium Oświatowego. To oznacza, że przed dylematem - wydawać miliony na oprogramowanie, czy korzystać z tego darmowego wkrótce staną kolejne miasta! (TVS.pl)

 

LONDYN: Londyńska Giełda Przechodzi na Linuksa

Londyńska giełda (London Stock Exchange, LSE) jako kolejna doceniła większe możliwości (zarówno jeżeli chodzi o kwestie wydajności jak i finansów) Linuksa nad rozwiązaniami Microsoftu i rozpoczęła z początkiem października 2009 proces migracji swojej platformy na system oparty na Linuksie i Solarisie. W chwili obecnej platforma handlowa LSE składa się z wielu aplikacji bazujących na technologi .NET Microsoftu. Pojawiające się problemy wydajnościowe (jak i finansowe) oraz perspektywa dalszego wzrostu obrotów w kolejnych latach zmusiły kierownictwo giełdy do poszukiwań alternatywnych rozwiązań. Po przeglądnięciu dwudziestu ofert ostatecznym zwycięzcą okazała się firma MilleniumIT ze Sri Lanki specjalizująca się w dostarczaniu systemów kapitałowych przy pomocy pracujących dla niej kilkuset specjalistów w tej dziedzinie. Zarząd LSE chcąc zapewnić sobie pełną lojalność MilleniumIT wykupił ją za cenę 30 milionów euro (dotychczasowy system kosztował giełdę ponad dwukrotnie więcej). Migracja platformy LSE ma potrwać około 18 miesięcy i będzie wiązała się m.in. z wymianą infrastruktury serwerowej, ponieważ rozwiązania dostarczane przez MilleniumIT nie działają w systemach Windows, a jedynie pod Solarisem oraz Linuksem.

Serwery Gadu-Gadu Przeniesione na Linux!

Spółka GG Network, operator najpopularniejszego w Polsce komunikatora Gadu-Gadu, poinformowała o odnowieniu w końcu września 2009 infrastruktury sprzętowej obsługującej słynne "GG" - przestarzała, scentralizowana architektura oparta o Windows Server System została zastąpiona architekturą rozproszoną kontrolowaną przez Linuksa. Zmiana ta ma przede wszystkim raz na zawsze wyeliminować problem niedostępności tej sieci (popularne "pady"), ale wprowadza także kilka dodatkowych nowinek. Zwiększona została pula dostępnych numerów, będących identyfikatorami z tej sieci z liczby 16 milionów do, bagatela, 4 miliardów. Zmiana ta ma wyeliminować "wygasanie" numerów GG w momencie dłuższego ich nieużywania. Jak można przeczytać w komunikacie, prowadzenie nowej, bardziej wydajnej architektury serwerowej jest także wstępem do wprowadzenia kolejnych usług, które spółka w najbliższym czasie zaoferuje swojej wielomilionowej rzeszy klientów.

LINKI MDV:


O historii powstania i rozwoju Mandrivy poczytasz tutaj:

http://www.macierz.org.pl/artykuly/linux/mandriva_2008-linux_dobry_dla_blondynki-historia_mandrivy.html

Poprzedni rocznik czyli edycja MDV 2009 opisana jest tutaj:

http://www.macierz.org.pl/artykuly/linux/linux_mandriva_2009-Prosty-Szybki-Bezpieczny.html

Jak szukać dobrego oprogramowania na linuksa znajdziesz tutaj:

http://www.eioba.pl/a109841/oprogramowanie_zamienniki_windows_na_linux

Repozytoria MIB i jak je dodawać znajdziesz na tej stronie:

http://mib.pianetalinux.org/mib/

STRONA DOMOWA MANDRIVY:

http://www.mandriva.com

Relacja z rozwoju edycji Linux Mandriva 2010 na podstawie:

http://blog.mandriva.com

 

POLSKA STRONA DOMOWA i FORUM MANDRIVA LINUX 2010:

http://www.mandrivalinux.eu

***) - Ostatnia aktualizacja artykułu: 8 grudnia 2009

Redakcja i opracowanie:

Zespół Linuksowy Stowarzyszenia Macierz & Ph.D. Dharman

Licznik odwiedzin: 8836025 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 11:53:50