Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 6186


LINUX Mandriva 2009 - Prosty - Szybki - Bezpieczny

Artykuł omawia szerzej wersje dystrybucji Linux Mandriva 2009 "Pauillac" wydaną jesienią 2008 roku oraz wersję Mandriva 2009.1 Spring wydaną w kwietniu 2009 roku oraz ich środowiska graficzne i oprogramowanie. Gruntowne zapoznanie z systemem Linux Mandriva znajdziesz w artykułach  podanych na końcu tekstu.

Zdaniem wielu użytkowników Mandrivy najlepszym wyborem jest instalacja Mandrivy w wersji One – mniej zajmuje, nie instaluje mnóstwa niepotrzebnym pakietów i lepiej radzi sobie z zamkniętymi sterownikami. Dlatego też od kilku wydań wstecz wybierają tę wersję, jeśli nie są nabywcami PowerPacka czy Xtreme, które zawierają komercyjne dodatki, zwykle w postaci sterowników i dodatkowych, niewolnych programów.
______________________________

Linux Mandriva 2009

Linux Mandrivę 2009 wydano w połowie października 2008. Z lekkim poślizgiem w dniu 16 października 2009 roku została wydana Mandriva Linux 2009 i jest dostępna do pobrania. Mandriva 2009 dostępna jest w dwóch wersjach płatnych: POWER PACK i XTREME, oraz w trzech darmowych: FREE, ONE(KDE) i ONE(GNOME). Istnieje także społecznościowa wersja Mandriva Xfce.

System Mandriva 2009.0 zawiera wiele nowości i zmian w porównaniu do poprzednich wersji. Wraz z wydaniem nowej wersji dystrybucji, Mandriva organizowała na całym świecie spotkania, które pomagały zainstalować i zrozumieć ten prosty system. Nowości w tej wersji to m.in. aktualizacja komercyjnych aplikacji w wydaniu Powerpack - m.in. wirtualnej maszyny VMware oraz programów Google, przebudowany instalator, nowy system instalacji pakietów oraz aktualizacji, zastosowanie nowych środowisk graficznych - KDE w wersji 4.1 oraz GNOME 2.24.

Do systemu dołączone są aplikacje przeglądarki Firefox 3 oraz świeże wydanie najlepszego z istniejących programu biurowego OpenOffice 3. System uruchamia się szybciej niż wcześniejsze wydania, usprawniono system kontroli rodzicielskiej, a instalator automatycznie wykrywa komputery z małymi zasobami, takie jak np. netbooki i modyfikuje system pod ich kątem poprzez zastosowanie mniej zasobożernego środowiska graficznego. Pozostałe nowości to m.in. automatyczne wykrywanie i usuwanie powiązanych pakietów, które nie są już potrzebne do uruchamiania pewnych aplikacji, zastosowanie nowej wersji jądra systemowego (kernel 2.6.27) oraz łatwa i pełna możliwość synchronizacji z urządzeniami mobilnymi z systemami Windows Mobile 2002/2003/5/6, wszystkich komórek Blackberry oraz wielu modeli telefonu Nokia.

To co się rzuca w oczy to odświeżony interface systemu Mandriva. Tyczy się to instalatora, motywów bootsplaha, KDM, tudzież GDM. Odświeżone zostało też centrum sterowania. Całkiem nowy motyw ikon, oraz ładne niebieskie menu. Tu wypada wspomnieć, że każde wydanie, czyli wersja One, PowerPack i Free posiadają swoje odrębne style. Tak naprawdę w większości został zmieniony tylko wygląd, gdyż funkcjonalność instalatora, czy też centrum sterowania została praktycznie taka sama. Jak jednak wiadomo wygląd systemu jest jak najmniej istotny i naprawdę ważne jest to co jest pod maską systemu, a tutaj zmian jest naprawdę sporo, chociaż nie są widoczne w interfejsie. Odświeżony wygląd Centrum sterowania MDV jest jednak naprawde milszy dla oka.

Dla fanów nowości w linuksie wydanie to jest bardzo interesujące, głównie dlatego, że znajduje się tam KDE 4.1.2 - po raz pierwszy w Mandrivie Linux jako podstawowe środowisko graficzne. Cieszy to ponieważ KDE 4 ma zdaniem wielu futurystów duży potencjał do uzyskania statusu najnowocześniejszego ze środowisk desktopowych, z punktu widzenia zarządzania wiedzą i informacją. Jest do możliwe dzięki szkieletowi NEPOMUK, który stworzył warunki do wprowadzenia na komputery domowe kompletnego i spójnego rozwiązania biurkowego w zakresie wyszukiwania “znaczeń informacji” (semantic desktop). Dzięki niemu aplikacje KDE 4 mogą w jednolity sposób wspomagać użytkownika w tworzeniu relacji między informacjami, nadaniu im ocen i dodatkowych oznaczeń. Efekt dla użytkownika jest wymierny - może szybciej dotrzeć do poszukiwanych informacji i ich znaczenia poprzez mapowanie.

Plasma - Nowy Pulpit Semantyczny

Niewątpliwie integracja Mandrivy z nowym KDE 4 oznacza tak naprawdę wiele zmian dla użytkownika. Nie chodzi tutaj o system, ale właśnie o nowe KDE, gdyż ono zmusza użytkownika do nauczenia się wielu rzeczy na nowo i przyzwyczajenia do nowych elementów. Bardzo prosto jest odpalić nowe KDE i powiedzieć… „co za badziew nie ma ikon na pulpicie a ten cały Dolphin jest do bani i nie może się równać z Konquerorem”. To jest, że tak powiem dość szczeniackie podejście osoby, która nie stara się nawet poświęcić chwili, aby spróbować poznać nowe środowisko i go skonfigurować. Spoko nie ma ikon, ale jest Plasma i co niektórzy chyba nie rozumieją tej idei i czemu ma ona służyć.

Plasma ma dużo większe możliwości niż stary pulpit, a co do ikon to wystarczy tylko odpowiedni plasmoid i już mamy dobrze znany pulpit. Co do Dolphina to też nie ma problemu. Niech go tylko ktoś skonfiguruje. Ten manager plików ma opcje jakich nie miał Konqueror i jest naprawdę wygodny. A jeśli dalej ktoś marudzi to proszę bardzo niech używa Konq’a przecież on nadal jest częścią KDE. Być może brakuje jeszcze kilku elementów z KDE 3.X i nie wszystko zostało przeportowane, ale przecież co to za problem doinstalować coś z KDE 3.X albo z Gnome? Poza tym KDE 4.X naprawdę szybko się rozwija i jeśli nie ta, to wersja 4.2 powinna już zadowolić wszystkich maruderów. Mówiąc o Mandrivie muszę powiedzieć, że KDE sprawuje się całkiem sprawnie i nie ma z nim naprawdę jakiś większych problemów niż w przypadku KDE 3.X.


Manager Plików Dolphin

Jeśli poświęcimy chwilkę czasu na jego konfigurację otrzymujemy bardzo wygodne narzędzie. Ta otwierana konsola jest naprawdę podręczna, tak samo podgląd plików, oraz zakładki do tych miejsc, które najczęściej odwiedzamy.

Obok KDE 4 w najnowszej Mandrivie Linux znajdziemy oczywiście nowe wersje innych środowisk graficznych i najpopularniejszych programów codziennego użytku:
1. GNOME 2.24
2. KDE 3.5.10 - jeżeli chcesz go używać przeczytaj uważnie newsa do końca.
3. OpenOffice 3.0
4. Mozilla Firefox 3
5. Jądro 2.6.27
6. Menedżer okien LXDE do zastosowania w netbookach

Zmiany w Narzędziach Mandrivy

Tych, którzy nie śledzili na bieżąco rozwoju 2009 na pewno zaskoczy nowy wygląd instalatora i narzędzi konfiguracyjnych zgromadzonych w Centrum Sterowania. Programy te zyskały na estetyce i wygodzie użytkowania. Jedną z użytecznych nowości jest całkowicie automatyczne dodawanie repozytoriów z pakietami. Nie trzeba już korzystać z Easy URPMI. System sam zlokalizuje najbliższe i najszybsze serwery. Oczywiście ręczne dodawanie nośników nadal działa.

Warto zwrócić uwagę na możliwości nowej Mandrivy 2009 w zakresie obsługi netbooków. Bez żadnych dodatkowych zabiegów system działa bardzo dobrze na wszystkich modelach Asus Eee PC, Acer Aspire One, MSI Wind i innych. W zakresie obsługi sprzętu poprawiono obsługę Wifi, kamer internetowych i urządzeń mobilnych, w tym dodano obsługę Windows Mobile 2003. Zmieniono także domyślny program do konfiguracji drukarek. Printerdrake’a zastąpił system-config-printer znany z dystrybucji Fedora.

Pozostałe Nowości

Wśród nowych programów warto wyróżnić:
- Compiz Fusion 0.7.8
- VirtualBox 2.0.2
- Gadżety Google
- FBreader - czytników e-booków


KDE 3.5.10 w Repozytorium

Ponieważ nie wszyscy są fanami KDE 4, dostępność najnowszego wydania KDE z serii 3 ucieszy wielu z użytkowników. KDE 3 nie zmieściło się na ISO wydania FREE i PowerPack w związku z tym nie zaktualizujesz obecnego środowiska do wersji 3.5.10 - zainstalowane zostanie KDE 4, a dotychczasowe ustawienia zostaną utracone. KDE 3.5.10 jest dostępny w repozytoriach contrib.

Podsumowanie Ulepszeń i Usprawnień

Mandriva Linux 2009 obfituje w nowości - zmiany autorskich narzędzi, nowy OpenOffice, nowy Firefox, KDE 4. Klocki te tworzą ciekawą całość, która jest bardziej użyteczna, łatwiejsza w obsłudze i bardziej inspirująca. Po raz pierwszy od długiego czasu funkcjonalność desktopu tak diametralnie się poszerza. Jest nadzieję, że wydanie przysporzy Linuksowi wielu nowych użytkowników, a Ci którzy już niego korzystają osiągną więcej korzyści i satysfakcji.

Szkielet semantycznego desktopu NEPOMUK dla KDE powstał dzięki Mandrivie, która do tego zadania zatrudniła Sebastiana undefinedga (autor K3B). Projekt NEPOMUK był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach 6-ego Programu Ramowego. Trzy kliknięcia i zmieniasz tło pulpitu, dekoracje okien i schemat plasmy w KDE 4. I już Mandriva jest piękna tak jak chce użytkownik wedle swego gustu. A KDE 4.1 na Mandrivie działa zaskakująco stabilnie.

==============================================

Szczegółowa Instalacja Mandrivy Linux 2009.0 Free

Przygotowanie do Instalacji

Instalację zaczynamy od włożenia płyty z systemem Mandriva Linux 2009.0 do naszego napędu. Po bootowaniu przywita nas ekran, który wprowadzi nas do instalacji. Na początku wybieramy język - po wciśnięciu klawisza [F2] zostanie rozwinięta lista z dostępnymi wersjami językowymi. Wybieramy Polski. Jeśli niechcący pominiemy wybór języka, nie ma się czego obawiać - instalator na początku instalacji spyta o niego ponownie. Następnie wybieramy Zainstaluj Mandriva Linux 2009.0 i zatwierdzamy Enterem. Jeśli płyta została uruchomiona, a nie chcemy instalować Mandrivy wystarczy wybrać pierwszą opcje, która umożliwi nam uruchomienia naszego nominalnego systemu.

Wybór Języka

Po załadowaniu odpowiednich modułów i sterowników oraz jądra przywita nas właściwy instalator systemu. Język polski zostanie wybrany automatycznie jeśli takiego wyboru dokonaliśmy na pierwszym ekranie. Instalator daje nam możliwość instalacji kilku wersji językowych - wybierając Wiele języków.

Umowa Licencyjna

Jak ktoś ma czas i chęci może ją przeczytać, a nawet powinien. Oczywiście, jeśli chcemy kontynuować instalację musimy zaakceptować licencję.

Instalacja czy Uaktualnienie

Jeśli instalator wykryje poprzednie wersje Mandriva Linux zainstalowane na naszym dysku twardym zapyta, czy chcemy uaktualnić je, czy może zainstalować system od nowa. Zwykle odradza się wybieranie uaktualnienia - Mandriva nie jest tak ciągłym systemem jak, np. ArchLinux czy Gentoo, a co za tym idzie często się po aktualizacji psuje i wymaga instalacji. Jeśli wybierzemy uaktualnienie to partycjonowanie dysków zostanie pominięte. System zostanie uaktualniony. Osoby korzystające z niektórych kart sieciowych do internetu mobilnego muszą jednak robić aktualizację systemu do nowej wersji, aby karta działała poprawnie, ale to z winy właścicieli programów do obsługi mobilnego internetu na interfejsie ppp0.

Partycjonowanie

Istnieją do wyboru 3 opcje:

Użyj istniejących partycji

Instalator zainstaluje system na stworzonych już wcześniej partycjach, czyli krótko mówiąc na poprzedniej wersji systemu. Jeśli poprzednim systemem była Mandriva z dobrze stworzonymi partycjami możemy wybrać tą opcję, a następnie sformatować partycję systemową.

Wymaż i wykorzystaj cały dysk

Instalator skasuje wszystkie partycje na dysku. Na czystym dysku zostaną od nowa utworzone partycje a na nich zainstalowana Mandriva. Opcja ta jest przydatna, jeśli posiadamy nowy dysk lub chcemy się pozbyć starego systemu.

Zaawansowany podział partycji

Wybierając tą opcję zostaniemy przeniesieni do kreatoram dzięki któremu podzielimy dysk według własnych upodobań. Opcja ta pozwala nam dostosować system do własnych potrzeb. Dzięki niej również zainstalujemy system Mandriva obok np. Windowsa XP. Posługiwanie się tym kreatorem jest intuicyjne. Pasek u góry pokazuje aktualny stan dysku - jeśli jest on pusty to pasek będzie biały, natomiast pełny dysk będzie oznaczony odpowiednimi kolorami, które pokazują nam, jaki system plików został użyty. Długość pasków obrazuje przestrzeń jaką wykorzystaliśmy na nasze partycje.

Do poprawnego działania systemu wystarczą 2 partycje: partycja główna /, oraz partycja wymiany SWAP, lecz wybór ten jest mało logiczny, ponieważ jeśli system nawali i będziemy musieli instalować go na nowo, a uaktualnienie nic nie da, będziemy zmuszeni do kombinacji, aby przywrócić swoje dane. Zaleca się więc stworzenie 3 partycji: /, /home, SWAP. Partycja główna / powinna mieć rozmiar około 5 GB, lecz jeśli chcemy instalować 5 środowisk graficznych, 3 pakiety biurowe i 150 gier to lepiej zrobić ją większą. Rozmiar partycji SWAP ustala się w zależności od ilości pamięci RAM. Kiedyś występował przelicznik: SWAP = 2 x RAM. Teraz jest on całkowicie nieprawdziwy. Chyba nikt już nie ma jakiś super starych komputerów, więc w większości przypadków powinno wystarczyć 256 MB, a jeśli ktoś ma wątpliwości niech zrobi 512 MB. Reszta wolnego miejsca na /home, w którym będą znajdować się wszystkie nasze pliki.

Najlepszym i najbardziej powszechnym na przełom lat 2008/2009 systemem plików jest EXT3. Jeżeli dysk jest cały zajęty i chcemy zmienić rozmiar partycji już istniejących, należy przed tym krokiem wykonać kopię zapasową danych. Jeśli posiadamy na dysku partycje windowsowe NTFS lub FAT32 możemy zmienić ich punkt montowania (czyli możliwość przeglądania ich zawartości spod Linuksa), np. na /mnt/windows_c. Gdy już wszystko podzielone wybieramy Gotowe.

Formatowanie partycji

W kroku tym wybieramy, która partycja ma zostać sformatowana. Przed naduszeniem Dalej upewnij się, czy ptaszek nie znajduje się w nieodpowiednim miejscu.

Dodatkowe nośniki

Instalator zapyta, czy chcemy wybrać dodatkowe nośniki. Możemy to wykorzystać jeśli posiadamy płytę z jakimiś swoimi pakietami, np. niewchodzące w skład pakietów na płycie instalacyjnej msfonts czy win32codecs, lub dobre repozytoria wykorzystywane przez nas. Standardowo wybiera się po prostu Brak, a wszystkie dodatkowe pakiety instaluje się już na gotowym systemie.

Wybór pulpitu graficznego

Możemy wybrać środowisko KDE lub GNOME i pominąć parę następnych kroków. Jeśli nie jesteśmy pewni, które jest dla na najodpowiedniejsze to w nowym instalatorze po kliknięciu na ikonkę monitora powiększy nam się obrazek i mniej więcej zobaczymy jak co wygląda. Jeśli wybierzemy Własne zostaniemy przeniesieni do wyboru poszczególny grup pakietów.

Wybór grup pakietów (gdy wybraliśmy Własne)

Wybieramy interesujące nas grupy. Jeśli instalujemy system jako komputer domowy wystarczy zaznaczenie kilka grup ze Stacja robocza i jakieś Środowisko graficzne lub kilka. Jeśli instalujemy Mandrive w celu postawienia serwera wybieramy pakiety z 2 grupy. Jeśli czegoś nie zaznaczymy to po instalacji możemy doinstalować. Na dole pokazuje nam się rozmiar aktualnie wybranych pakietów. Opcja Samodzielny wybór pakietów zapewnia nam całkowitą swobodę. Jeśli wszystko wybierzemy klikamy Dalej.

Wybór pojedynczych pakietów (gdy wybraliśmy Samodzielny wybór pakietów)

Możemy wybrać tu pojedyncze pakiety, np. zamiast wszystkich gier wybrać sobie tylko SuperTux. Opcja ta jest zalecana dla zaawansowanych użytkowników tego systemu.

Instalacja

Czas instalacji będzie zależny od ilości wybranych pakietów oraz naszej konfiguracji komputera. Od 10 minut do godziny.

Hasło administratora i tworzenie konta użytkownika

Wybieramy tu hasło administratora, które będzie najważniejszym zabezpieczeniem systemu, a jego znajomość będzie nam niezbędna do wykonania takich operacji jak, np. instalacja pakietów. Nie trzeba chyba nikomu mówić jak powinno wyglądać hasło. Nasuwa mi się na myśl pewna "złota myśl" jaką kiedyś przeczytałem: "Hasła są jak bielizna - nie powinieneś ich zostawiać na widoku dla innych, powinieneś je zmieniać regularnie i nigdy nie użyczać nieznajomym". Następnie tworzymy konto użytkownika, wpisujemy jego hasło i wybieramy ładny obrazek.

Tworzenie programu rozruchowego

Instalator tworzy program rozruchowy - GRUB. Wszystko zostanie wykonane automatycznie, a pozostałe systemu zostaną dopisane do nowego GRUBa.

Konfiguracja pozostałych parametrów systemu

Większość opcji powinna zastać skonfigurowana automatycznie, więc nie ma co się tutaj długo zastanawiać. Przeważnie konfiguruje się tylko Sieć.

Strefa czasowa - Powinna zostać ustawiona automatycznie na podstawie języku, który wybraliśmy na początku.

Kraj/Region - Podobnie jak wyżej.

Program rozruchowy - Konfiguracja GRUBa, możemy wybrać tu domyślny system jaki ma być zaznaczany podczas startu komputera oraz czas jaki pozostanie nam na jego zmianę.

Zarządzanie użytkownikami - Kreator ten pozwoli nam na dodawanie nowych użytkowników.

Usługi - Kreator pomoże ustalić co ma być uruchamiane podczas startu systemu, np. jeśli nie korzystamy z drukarki możemy wywalić CUPS - system zarządzania drukarkami w Linuksie.

Klawiatura - Powinna zostać wybrana automatycznie. Jeśli posiadamy klawiaturę multimedialną najlepiej skonfigurować ją na już zainstalowanym systemie.

Mysz - Powinna zostać wybrana automatycznie, a dodatkowe klawisze powinny zostać automatycznie wykryte i skonfigurowane przez Mandrive.

Karta dźwiękowa - Powinna zostać skonfigurowana automatycznie.

Interfejs graficzny - Zostanie skonfigurowany automatycznie. Jeśli chcemy możemy ustawić automatyczne logowanie użytkownika.

Sieć - Wybieramy tu jaką kartę sieciową posiadamy. Konfiguracja sieci prowadzona jest przez prosty kreator.

Serwery pośredniczące - Konfiguracja serwera proxy

Poziom bezpieczeństwa - Instalując system na komputerze domowym wystarczy nam poziom standardowy, jeśli to serwer to poziom oczywiście wyższy.

Zapora sieciowa - Możemy ją skonfigurować pod siebie. Wszystkie opcje będą mogły być skonfigurowane ponownie w Centrum Sterowania Mandrivą po zainstalowaniu systemu.

Aktualizacja systemu

Jeśli sieć została poprawnie skonfigurowana instalator zaproponuje aktualizacje Mandrivy. Jeśli zależy nam na korzystaniu już z działającego systemu możemy ten krok pominąć i wykonać go po instalacji podczas normalnej pracy.

Zakończenie instalacji

Nie ma co pisać - uruchamiamy ponownie komputer, aby przywitał nas ładny ekran GRUBa z dużym logo Mandrivy. I w ten oto prosty sposób cieszymy się z nowego darmowego systemu operacyjnego z wolnym oprogramowaniem.

==============================================

 

Mandriva Linux 2009 Xfce Live CD

Mandriva Xfce istnieje dzięki polskiemu deweloperowi. Dnia 14 listopada 2009 ukazało się najnowsze wydanie systemu Mandriva Linux One ze środowiskiem XFCE 4.4.2. Mandriva One z Xfce jest systemem stworzonym przez społeczność użytkowników. Mandriva udostępniła system budowania dystrybucji, a pracownicy trochę pomogli w pracach. Jednak największy wysiłek wykonali wolontariusze: Tomasz Gajc i Jérôme Soyer. Większość prac nad integracją Xfce z najnowszą wersją Mandrivy 2009 wykonał Tomek Gajc - deweloper wolontariusz z Polski!

==============================================

Mandriva Mini

W ostatnim czasie pojawiło się wiele systemów przeznaczonych na małe laptopy, czyli Ultra-Mobile PC. Obok takich systemów jak OpenGEU, Foresight Linux, czy Ubuntu Eee pojawił się system Mandriva Mini. System ten oferuje szybki star, obsługę WiFi, sieci 3G oraz Bluetooth. Poprawione został zarządzanie energią, a system został zoptymalizowany do pracy na pamięci Flash. Sam interfejs użytkownika został przystosowany do małego ekranu. System będzie dostępny w wersji OEM. Mandriva nie podała, czy będzie można samodzielnie pobrać dystrybucję. Należy wspomnieć również o fakcie, że system Mandriva jest już preinstalowany na laptopach Gdium produkowanych przez firmę Emtec. Mandriva również instaluje swój system na takich notebookach jak Intel Classmate. W Polsce Mandriva Xtreme bywa preinstalowana chociażby na laptopach NTT Corrino.

==============================================

Mandriva Xtreme 3

Dnia 7 grudnia 2008 firma Amazis.net udostępniła pierwszą wersję RC naszej polskiej dystrybucji Mandrivy - Xtreme 3. Wersja ta została oparta o stabilne wydanie PowerPack 2009. Zmodyfikowano ją tak by można było na etapie instalacji wybrać pomiędzy KDE 3.5.10 a KDE 4.1. Ta modyfikacja została podyktowana tym, że nie każdemu nowe KDE 4 przypadło do gustu. W dystrybucji wprowadzono kilkadziesiąt większych i mniejszych zmian, tak by zgodnie z ideą Xtreme, jak najbardziej odpowiadała Polskim użytkownikom.

Jak to zwykle bywa w takich projektach, firma liczy na pomoc swojej społeczności w wyszukiwaniu błędów, starając się je wszystkie poprawić tak by wersja ostateczna była ich w jak największym stopniu pozbawiona. Wszystkie błędy można zgłaszać z dokładnym opisem na adres lab@mandrivaclub.pl.

Lista zmian w Xtreme 3 w porównaniu do Xtreme 2.1 to:

Poprawiona obsługa sprzętu:

 * nowy kernel 2.6.27.5
 * poprawiona detekcja nowego sprzętu
 * pełna obsługa modemów neostrady - wbudowane sterowniki

Nowe wersje większości programów:

 * OpenOffice 3.0 - najpopularniejszy pakiet biurowy
 * Mozilla Firefox 3.0.4 - popularna przeglądarka WWW
 * Mozilla Thunderbird 2.0 - pakiet do czytania poczty
 * Amarok 1.9 - kombajn muzyczny
 * Mplayer 1.0
 * Kaffeine 0.8.7
 * wine 1.1.8 (wine-doors, playonlinux)
 * gimp 2.6.2

KDE 3.5.10 oraz KDE 4.1.3

 * w instalatorze wybieramy środowisko graficzne jakie ma być domyślnie używane

Gry - domyślnie zainstalowane

 * Savage
 * OpenArena
 * Sauerbraten
 * Wormux
 * Wesnoth


Instalator i konfiguratory

 * przebudowany instalator
 * przebudowane centrum sterowania Mandrivy
 * nowe wersje konfiguratorów neostrady i umts/3G

Wzrost wydajności

 * przyspieszony start systemu - system startuje o prawie 40% szybciej niż poprzednia wersja

Sterowniki kart graficznych

 * wbudowane sterowniki nvidia (wersja: 177.80)
 * wbudowane sterowniki ATI (wersja: 8.11)

Dodatkowe oprogramowanie instalowane automatycznie

 * FlashPlayer 9.0
 * GoogleEarth 4.3
 * GooglePicassa 2.7
 * RealPlayer 10
 * Skype 2.0 (z obsługą kamer)
 * Opera 9.52
 * Kadu 0.6.5 - klient sieci Gadu-Gadu


Współpraca z systemem Windows

 * poprawione przeglądanie i podłączanie do udziałów Windows
 * udostępnianie plików w sieci Windows

Pulpit 3D

 * poprawiona stabilność i funkcjonalność pulpitu 3D
 * pulpit w kształcie walca, kostki lub kuli!

Mniej istotne zmiany

 * nowa maskotka Xtreme
 * odświeżony wygląd

Xtreme3 wersja 64 bit. do pobrania w Klubie Mandriva

W dniu 15 kwietnia 2004 roku pojawiło się długo oczekiwane wydanie wersji 64-bitowej Xtreme 3. Plik z obrazem iso jest do pobrania z klubowego serwera ftp Mandrivy.

Zmiany wyróżniające wersję 64 bitową w stosunku do edycji 32 bitowej:

- kernel 2.6.27.19 - poprawki dla połączeń wi-fi
- alsa 1.0.18
- kde 4.2
- zaktualizowany dhcp - poprawki dla połączeń wi-fi.
- poprawione kreatory umts i dsl.
- firefox 3.0.8
- thunderbird 2.0.0.21
==============================================

Mandriva One 2009.1 Spring z KdeMandriva 2009.1 Spring One


MANDRIVA LINUX 2009.1 SPRING (Pauillac)

Dnia 29 kwietnia 2009 kazała się najnowsza wersja dystrybucji systemu Mandriva Linux oznaczona jako 2009.1 Spring. Mandriva Linux 2009 Spring jest jedną z najbardziej przełomowych wydań w historii dystrybucji, która jest uznawana za wiodącą w zakresie innowacji, prostoty i użyteczności w zastosowaniach biurkowych. Na początek były dostępne wersje:
- One (jedno CD) z KDE, Gnome i Xfce
- Free (CD lub DVD)

Mandriva Linux 2009 Spring daje możliwość wyboru pomiędzy KDE, GNOME i LXDE w ponad 70 językach. Dostępna jest wersja Free (tylko oprogramowanie OpenSource) na dwóch płytach DVD dla architektur 32 i 64-ro bitowych oraz wersja One dostarczana jako LiveCD z możliwością instalacji na twardym dysku w wersji z GNOME lub KDE 4 do wyboru. Wydana w kwietniu 2009 wersja obsługuje m.in. netbooki Asusa z serii eeePC, Classmate PC oraz popularne w Polsce MSI Wind U90, U100, U115, U120, Acer One 110 i 150, Lenovo S10 oraz Samsung NC-10.

Edycje One Mandriva Linux 2009 Spring zostały zbudowane jako hybrydowe iso. Te iso można łatwo przenieść na kartę pamięci USB, która jest użyteczna, kiedy twój sprzęt nie posiada czytnika CD lub DVD. Także, jeśli posiadasz kartę pamięci o szybkim transferze danych, ładowanie systemu w trybie live może być szybsze niż z płyty cd, choć nie jest to regułą.

2009 Spring ponownie poprawiło czas uruchomienia, na dwa sposoby. Po pierwsze, w mkinitrd poprawiło się oczekiwanie na urządzenia potrzebne do uruchomienia, oczekiwanie na niektóre bezużyteczne urządzenia inicjujące. Następnie, poprawiono czas rozruchu dzięki Speedboot. Rozpoczyna wszystkie niezbędne działania na rzecz systemu graficznego (menadżer wyświetlania) a następnie kontynuuje wszystkie inne działania niezbędne do pełnego rozruchu.

Mandriva Linux 2009 Spring wspiera system plików Ext4, najnowszą ewolucję najczęściej używanego systemu plików w Linuksie, Ext3. Pod wieloma względami, Ext4 to głębsza poprawa Ext3 niż Ext3 w stosunku do Ext2. Ext3 był głównie dodany do dzienników Ext2. Ext4 zmienia ważne struktury systemu plików takich jak przeznaczenie przechowywania plików danych. W rezultacie jest system plików lepszej wydajności, niezawodności i funkcjonalności. Użytkownicy mogą bezpośrednio na partycji Ext4 zainstalować Mandriva Linux 2009 Spring, instalator DrakX to rozwiązanie wspiera.

Teraz można przeglądać bezpośrednio zawartość partycji w instalatorze DrakX i narzędziu partycjonowania diskdrake.

Mandriva Linux 2009 Spring jest dostępna w kilku różnych edycjach:

 * One - bezpłatna edycja live CD z możliwością instalacji, która zawiera aktualne własnościowe sterowniki, dostępnych jest sześć wersji wydania One: dwa z GNOME i cztery z KDE, każda z nich ma inny zestaw obsługiwanych języków.
 * Powerpack - płatna wersja, która zawiera usługi pomocy technicznej, szeroki wybór pakietów i wiele dodatkowych programów, w tym komercyjnych, w tym trial LightZone i podzbiór kodeków multimedialnych Fluendo, zapewniających wsparcie dla plików MP3, WMA i WMV.
 * Xtreme - tworzona w Polsce edycja Mandrivy ukierunkowana na potrzeby polskich użytkowników. Zawiera zestaw programów popularnych w Polsce oraz rozwiązania ułatwiające korzystanie z komputera (Xtreme Studio), łączenie z internetem (Drakneo, Drakumts), pomoc techniczną oraz dodatkowe komercyjne programy takie jak Cross Over Office i Cedega.
 * Free - bezpłatna i w pełni wolna edycja, która zawiera tylko Wolne i Otwarte Oprogramowanie - bez żadnych własnościowych pakietów, dostępna do bezpłatnego pobrania.

Mandriva Linux 2009 Spring zawiera następujące wersje najważniejszych komponentów dystrybucji:

* kernel 2.6.29,
* X.org 7.4,
* KDE 4.2.2 ,
* GNOME 2.26,
* XFCE 4.6,
* Mozilla Firefox 3,
* OpenOffice.org 3 (w oparciu o oddział Go-OO) zawiera dwa nowe rozszerzenia: presentation-minimize (zmniejsza rozmiar pliku prezentacji) i pdfimport (modyfikuje istniejący plik pdf),
* Qt Creator 1
* Tcl/Tk 8.6,
* syslinux 3.75
* Sugar (środowisko edukacyjne),
* VirtualBox 2.2,
* Wine 1.1.19
* Phoronix Test Suite (testuje szybkość systemu).


Wśród najważniejszych funkcji OpenOffice.org 3.0.1 znajdują się:

* Obsługa ODF 1.2
* Możliwość importu dokumentów z Microsoft Office 2007
* Funkcja solver w arkuszu kalkulacyjnym Calc
* Praca grupowa nad arkuszami kalkulacyjnymi
* Wyświetlanie wielu stron we Writerze
* Tabele w prezentacjach w Impress

Niektóre najbardziej popularne rozszerzenia OpenOffice.org są dostępne w domyślnej instalacji Mandrivy: Presenter, publikator wiki i możliwość importu PDF.

Uaktualnienie poprzedniego wydania

Używając wydania Free lub Powerpack i uaktualniając poprzednie wydanie systemu Mandriva Linux, środowisko graficzne KDE 3 - jeśli jest zainstalowane - będzie zastąpione przez KDE 4, Twoje osobiste ustawienia KDE zostaną utracone. Jeśli chcesz tego uniknąć możesz użyć funkcji instalatora do dodania repozytorium przed aktualizacją, zastosować instalację sieciową, lub też użyć nowej funkcji Mandriva Online (aplet powiadamiający o uaktualnieniach Mandriva) by przeprowadzić aktualizację do nowego wydania. Stosując się do jednej z poniższych metod, instalator będzie miał dostęp do pakietów KDE 3, Twój nowy system Mandriva Linux 2009.1 Spring będzie wyposażony w KDE 3 wraz z Twoimi osobistymi ustawieniami.

Aktualizacja systemu Mandriva do nowej wersji każdorazowo może powodować jakieś trudności. Dokłada się wszelkich starań i testujemy proces aktualizacji. Jednakże ze względu na dużą ilość pakietów i ilość możliwych konfiguracji sprzętowych, możliwe jest, że w Twoim konkretnym przypadku aktualizacja spowoduje problem, którego nie przewidzieliśmy. Dlatego zalecamy wykonanie kopii zapasowej przed aktualizacją systemu do nowej wersji.

Program do partycjonowania w instalatorze Mandrivy obsługuje także partycje o rozmiarze większym od 1TB.

Narzędzia sieciowe Mandrivy doczekały się wielu ciekawych udoskonaleń takich jak lepsza obsługa 3G, mniejsze zużycie pamięci, możliwość edycji globalnych ustawień sieci (obsługa IPv6, skalowania okna TCP), obsługę mostów ATM dla PPPOE przez modem USB xDSL, obsługę NFS i osobistą zaporę sieciową Mandrivy (drakfirewall).

Mandriva Linux 2009 Spring jest także pierwszą dystrybucją, która wprowadziła w swoich narzędziach obsługę Linux Central Regulatory Domain Agent. Linux CRDA dostarcza zgodność ze sterownikami do urządzeń bezprzewodowych.

Bardzo miłą rzeczą jest poprawnie działająca hibernacja i wstrzymanie systemu. To pierwsza dystrybucja Linuksa, na którym te funkcje działają tak stabilnie i szybko na nowo zainstalowanym systemie bez żadnego grzebania. Konfiguracja zarządzania energią KDE pozwala na dowolne modyfikacje, np. po zamknięciu pokrywy laptopa system się hibernuje.


Wielka Zmiana Środowisk Graficznych

KDE 3 nie jest już uwzględnione jako kompletny pulpit Mandriva Linux 2009.1 Spring. Pakiety KDE 3 pozostaną w repozytorium Contrib ale bez oficjalnego wsparcia. KDE 3 zostanie definitywnie usunięte z repozytorium z wydaniem 2010. Zamiast icewm, domyślnym lekkim środowiskiem jest teraz LXDE (Lightweight X11 Desktop Environment) we wszystkich dostępnych ISO.

W środowisku GNOME tapeta zmienia się zależnie od pory dnia: jeżeli zwrócisz mocniej uwagę zauważysz, że w zależności od godziny będzie się pojawiać kilka subtelnych zmian. Wygaszacz ekranu w Mandriva Linux 2009 Spring wyświetla różne krajobrazy ze świata: nasza planeta jest piękna - zrób tyle ile możesz aby ją chronić.

network-auth

Obecnie jest nowa usługa o nazwie network-auth, która pozwala na czekanie na gotową sieć opierającej się na niej usługi. Jest to konieczne przy korzystaniu z sieciowego systemu plików. Aby go użyć jest potrzebny chkconfig --add network-auth lub użyj do tego drakauth.

drakauth

Mandriva 2009.1 wprowadza ulepszone wsparcie dla LDAP i uwierzytelnianie winbin w aplikacji drakauth.

drakxnet, interaktywny firewall

Ta nowa wersja zawiera wiele poprawek i usprawnień w narzędziu sieci Mandrivy, takich jak wsparcie dla zaawansowanej konfiguracji sieci, nowe funkcje zapory (NFS, syslog, dhcp i bacula, i wiele innych), poprawiona aplikacja monitorowania sieci, dodatkowe konfigurowanie sieci dostawców internetowych, integracja nowych urządzeń sieciowych oraz wsparcie dla różnych regulowanych domen bezprzewodowych. Drakconnect próbuje też zdiagnozować błędy podczas konfigurowania nowej sieci, określa kwestię możliwego źródła połączenia.

Korzystanie z urpmi w instalatorze

Mandriva włożyła dużo pracy w instalator w celu wykorzystania domyślnie urpmi w instalatorze. Główne zalety to:

* zmniejszenie powielania kodu
* ulepszenie utrzymania
* identyczny codepath używany też przez instalator

Najnowsza wersja syslinux - 3.75 zawiera moduł HDT (Hardware Detection Tool) dostępny z menu instalacyjnego. Po jego wybraniu, dla systemów zgodnych z x86, możliwe będzie wyświetlenie informacji o komponentach takich jak: PCI, DMI, CPU, twarde dyski, Syslinux, potrzebne moduły kernela, środowisku PXE przed uruchomieniem systemu.

==============================================

 

Mandriva LXDE

Od wydania Mandriva Linux 2009 LXDE jest środowiskiem dla komputerów z niższej półki, a w szczególności dla netbooków. LXDE zastąpiło IceWM jako domyślne lekkie środowisko w Mandrivie. LXDE jest lekkim, ale mimo to nowoczesnym środowiskiem graficznym, które zaprojektowano w celu dostarczenia nowoczesnych możliwości w zastosowania biurkowych na mniej wydajnym sprzęcie. Docelowym sprzętem są szczególnie netbooki, dla których jest idealnym rozwiązaniem. LXDE zawiera szybki i atrakcyjny pulpit z tradycyjnym menu i panelem, menedżer plików (menedżer plików PCMan), menedżer zadań, konfigurator wyświetlania, przeglądarkę obrazów, notatnik, program do zarządzania archiwami. Instalacja LXDE w Mandriva Linux 2009 Spring jest bardzo prosta. Wystarczy zainstalować pakiet task-lxde.

==============================================

 

Mandriva GNOME

Mandriva zawsze chce dostarczać najnowsze i najwspanialsze wydania innego wiodącego środowiska graficznego ze świata Wolnego Oprogramowania - GNOME. Mandriva Linux zawiera najnowsze wydanie GNOME 2.26. Zgodnie z tradycją wydań z linii 2 wersja 2.26 zawiera wiele istotnych zmian:

* Nautilus, menedżer plików dla GNOME, używa teraz domyślnie trybu przeglądarki, aby ułatwić nawigację. Więcej informacji znajduje się w informacjach o wydaniu Mandriva 2009 Spring .
* Kreator CD/DVD został zastąpiony przez kompletny program do nagrywania Brasero.
* Evolution, pakiet pracy grupowej i klient e-mail; teraz ma możliwość importu folderów osobistych Microsoft Outlook i obsługuje protokół MAPI z Exchange. (Aby dodać tę funkcjonalność zainstaluj pakiet evolution-mapi).
* Epiphany, przeglądarka internetowa GNOME, zyskała nową ekscytującą funkcję w postaci udoskonalonego paska adresu, podobnego do Awesome Bar znanego z Firefox 3.0.
* Totem, odtwarzacz mediów dla GNOME, może odtwarzać treści za pośrednictwem protokołów UPnP/DLNA; został także wyposażony we wtyczkę pobierania napisów.
* Nowe efekty wizualne, takie jak przesuwanie paneli podczas logowania i wylogowania oraz mechanizm zmiany tapet.
* Aplet głośności został przebudowany, aby umożliwić korzystanie z PulseAudio, przełączanie między kartami dźwiękowymi i zarządzanie poziomem dźwięku dla różnych aplikacji. Korzystanie z tych funkcji nigdy nie było tak proste.

W środowisku GNOME tapeta zmienia się zależnie od pory dnia: jeżeli zwrócisz mocniej uwagę zauważysz, że w zależności od godziny będzie się pojawiać kilka subtelnych zmian

==============================================

 

Mandriva KDE

Mandriva Linux 2009 Spring zawiera KDE 4.2.2 jako domyślny pulpit. Po kilku latach rozwoju KDE 4 jest najbardziej nowatorskim wydaniem wśród linuksowych środowisk graficznych. Zawiera zbyt wiele nowych funkcji, aby je szczegółowo tutaj opisać. Wśród najważniejszych nowości są:

* Nowy szkielet pulpitu Plasma, gdzie każdy element pulpitu - ikony, foldery, aplety, panele, aktywatory - to specjalne formy widżetów zwanych plazmiodami, które dają niebywałą elastyczność
* Przywrócono możliwość lokowania plików i folderów w dowolnym miejscu pulpitu dzięki plazmoidowi "Folderview Containment", który jest aktywny w domyślnej konfiguracji Mandrivy.
* Nowy szkielet multimedialny Phonon, który dostarcza zaawansowane możliwości w zakresie multimediów dla wszystkich aplikacji KDE
* Obsługa zaawansowanych efektów wizualnych w menedżerze okien KDE (KWin). Efekty pulpitu 3D mogą być aktywowane w centrum sterowania KDE.
* Przeglądarka Konqueror z udoskonaloną obsługą grafik w formacie svg (skalowana grafika werktorowa) oraz wieloma udoskonaleniami w zakresie wydajności.
* Kmail, domyślny klient pocztowy KDE, został znacząco udoskonalony, szczególnie w zakresie wydajności, obsługi IMAP i możliwościach przeglądu list wiadomości.
* Digikam, program do zarządzania fotografiami, jest dostępny w najnowszej stabilnej wersji ( 0.10.0 ), którą przygotowano specjalnie dla KDE4. Wersja ta zawiera wiele nowych funkcji tj:
   - Podgląd plików wideo i audio dzięki interfejsowi Phonon
   - Plik bazy danych może być przechowywany w dowolnym miejscu, tak aby możliwe było korzystanie ze zdalnej biblioteki zdjęć, wielu miejsc przechowywania itd.
   - Więcej informacji znajduje się na stronie Digikam.
* Wiele zaktualizowanych aplikacji, w tym menedżer plików Dolphin, przeglądarka dokumentów Okular i odtwarzacz mediów Dragon, który zawiera obsługę kodeków Codeina. Oznacza to, że w przypadku braku kodeków zostanie wyświetlone okno umożliwiające automatyczne pobranie i instalację brakujących kodeków.
* Szkielet informacyjny Nepomuk umożliwia otagowanie i ocenę plików w wielu aplikacjach KDE
* PowerDevil ułatwia użytkownikom mobilnym życie, dzięki dużym możliwościom zarządzania energią w laptopach i innych urządzeniach mobilnych
* YAWP, aplet pogodowy dla KDE w nowej szacie graficznej, który umożliwia wyświetlanie pogody na 5 dni i nocy dla Twojej lokalizacji oraz najnowsze obrazy satelitarne. Aplet jest widoczny na pierwszych zrzucie ekranu poniżej. Może być także zagnieżdżony w panelu.
* Najnowsza wersja Qt 4.5 jest dostarczana wraz z KDE. Ulepszono w nim wydajność.

Pełną informację na temat KDE 4 znajduje się na stronie KDE. 

==============================================

Adobe Reader

Adobe Reader – jeśli koniecznie potrzebujesz tego programu do czytania pdf (system ma już inny czytnik, szybszy i lżejszy), to musisz udać się na stronę producenta. Wybierz wersję rpm i ściągnij. Rpm to pakiet oprogramowania, odpowiednik windowsowego exe. Instalacja przypomina windowsową: dwuklik na ikonkę, pojawi się okienko dialogowe, zostaniesz poproszony o wpisanie hasła administratora (root), zatwierdź i już.

Gadu-gadu = Kadu

Gadu-gadu – nie ma oryginalnej aplikacji gg na linuks. Ale nie przejmuj się jest bardzo wygodny i dobry program Kadu. Instalujesz go z MCC.

==============================================

Mnadriva z Xfce 2009.1Mandriva Xfce 2009.1

 

Linux Mandriva jeszcze bardziej bezpieczny – Msec po liftingu

Jedną z ciekawszych nowości systemu Mandriva Linux 2009.1 Spring to mocno przebudowany i odświeżony pakiet programów zabezpieczających system. Składają się one na program msec. Jest on przeznaczony do sterowania i zarządzania bezpieczeństwem różnych obszarów systemu. Dzięki niemu użytkownicy zyskują narzędzie, które w prosty sposób i kompleksowo zwiększy możliwości w zakresie ochrony danych.

Wprowadzony początkowo w Mandrake 8 jest jednym z pierwszych systemów bezpieczeństwa w swoim rodzaju i został mocno zmodyfikowany i zmodernizowany dla Mandrivy 2009.1. Msec używa pojęcia *poziomów bezpieczeństwa*, które są przeznaczone do konfigurowania zestawu uprawnień systemu, zmiany mogą być kontrolowane lub egzekwowane. W chwili obecnej interfejs programu nie jest dostępny w języku polskim, ale w finalnym wydaniu będzie także w naszym rodzimym języku.

Automatyzacja ochrony

Msec kontroluje bezpieczeństwo systemu i składa raporty, w których znajdują się informacje na temat stanu zabezpieczenia plików, procesów, portów i oprogramowania. Wszystko to dzieje się automatycznie zgodnie z harmonogramem, który ustala użytkownik. Analiza przebiega na podstawie konfiguracjimsec, która jest przechowywana w pliku /etc/security/msec/security.conf. Może być utworzony ręcznie przy użyciu graficznego interfejsu msecgui lub za pomocą polecenia msec -f, które skonfiguruje system bezpieczeństwa zgodnie z predefiniowanymi poziomami. Domyślnie dostępne są trzy poziomy:

1. Brak ochrony. Ten poziom jest przeznaczony dla użytkowników, którzy samodzielnie dbają o wszystie aspekty bezpieczeństwa systemu. Opcja wyłącza całą kontrolę bezpieczeństwa, nie stawia żadnych ograniczeń dotyczących konfiguracji systemu i ustawień. Opcji tej powinni używać użytkownicy, którzy dokładnie znają zasady działania systemu. Jeżeli ten poziom zostanie aktywowany system będzie podatny na ataki. W msecgui, wybierz Wyłącz msec, aby włączyć ten poziom. W domyślnej konfiguracji ustawienia tego poziomu są przechowywane w /etc/security/msec/level.none.

2. Poziom 'domyślny'. Jest to poziom, który jest instalowany domyślnie i jest przeznaczony dla zwykłego użytkownika. Koncentruje się zabezpieczeniu kilku obszarów systemu, codziennie wykonuje kontrolę bezpieczeństwa, która wykrywa zmiany w plikach systemowych, kont systemowych i uprawnień na katalogach. Ten poziom zbliżony jest do poziomów 2 i 3 poprzedniej wersji msec. W domyślnej konfiguracji ustawienia tego poziomu są przechowywane w /etc/security/msec/level.default.

3. Poziom 'bezpieczny': Ten poziom zapewnia większe bezpieczeństwo systemu, ale nie zmniejsza znacząco funkcjonalności. Wprowadza bardziej restrykcyjny poziom uprawnień użytkowników i częstsze kontrole. Ustawia także dodatkowe ograniczenia w dostępie do systemu. Ten poziom jest zbliżony do poziomu 4 (wysoki) i 5 (najwyższy) w starszej wersji msec. Konfiguracja tego poziomu jest zawarta w pliku /etc/security/msec/level.secure.

4. Własne poziomy bezpieczeństwa. Ponadto, można zdefiniować własne poziomy bezpieczeństwa zapisując je w dodatkowych plikach /etc/security/msec/level.LEVELNAME. Ta funkcja jest przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, którzy potrzebują ustawień niestandardowych lub bezpieczniejszej konfiguracji systemu.

Korzystanie z MSEC

Program msec jest głównym skryptem pakietu msec. Umożliwia administrowanie systemem w celu zmiany poziomu bezpieczeństwa systemu. Jako root uruchom msec. Program msec rozpocznie sprawdzanie i ustalanie aktualnej konfiguracji systemu. Pozwoli to na określenie ustawień systemowych, które są różne dla różnych poziomów konfiguracji zabezpieczeń systemu. Na przykład, jeśli zmieniasz ustawienia związane ze zdalnym logowaniem roota w ssh, msec ostrzeże, że konfiguracja zdalnego dostępu administratora różni się od ustawień zdefiniowanych w /etc/security/msec/security.conf. Ponieważ nie sposób się dowiedzieć kto zmienił msec lub czy to złośliwy atak należy zmienić to ustawienie w /etc/security/msec/security.conf ręcznie lub za pomocą msecgui.

Jeśli chcesz po prostu zobaczyć co się zmieniło od poprzedniej konfiguracji zabezpieczeń możesz użyć msec -p, który pozwala na podgląd wszystkich zmian. Wynik okresowych kontroli wykonywanych przez msec może być przesłany pocztą elektroniczną, a także jest przechowywany w pliku /var/log/security.log. Adres email, który powinien pojawić się w wyniku takiej kontroli może być skonfigurowany za pomocą msecgui lub poprzez bezpośrednią edycję pliku /etc/security/msec/security.conf.

Dzienniki wszystkich działań wykonywanych przez msec mogą być zlokalizowane w różnych miejscach. Domyślnie, wszystko zlokalizowane jest w pliku /var/log/msec.log, zmiany stosownie do ich wpływu są kwalifikowane na kategorie INFO, OSTRZEŻENIE, BŁĄD lub KRYTYCZNY.

Kolejnym ważnym elementem pakietu msec jest msecperms, który przeznaczony jest do kontroli uprawnień i zmiany uprawnień do plików i katalogów. Działa podobnie jak msec, system kontroli i uprawnień, zgodnie z plikiem /etc/security/msec/perms.conf. W podobny sposób jak msec, ustawienia można skonfigurować za pomocą interfejsu graficznego msecgui lub uruchamiając polecenie msecperms -f, który skonfiguruje ustawienia zgodnie z uprzednio zdefiniowanym poziomem. Podobnie jak konfiguracja msec, ustawienia pozwolenia na każdym poziomie są zdefiniowane w pliku /etc/security/msec/perm.LEVELNAME i poziomy brak ochrony, domyślny i bezpieczny są dostępne domyślnie.

Domyślnie, msecperms jest tylko dla kontroli zmian uprawnień w systemie. Jeśli chcesz przywrócić domyślne uprawnienia do plików, gdy zmiana została wykryta, można użyć opcji *wymuś*. Jeśli przełączasz się do nowego poziomu lub schematu lub po prostu chcesz ustawić wszystkie uprawnienia jako domyślne, możesz uruchomić msecperms -e, które będzie egzekwować uprawnienia zgodnie z obecnym stanem zabezpieczeń.


Raporty bezpieczeństwa

Jeśli masz aktywne sprawozdania bezpieczeństwa w /etc/security/msec/security.conf lub przy użyciu msecgui codziennie raporty będą wysyłane e-maile do lokalnego konta, które jest określone na karcie Powiadomienia w msecgui (lub w ustawieniu MAIL_USER w pliku /etc/security/msec/security.conf). W celu otrzymania wiadomości klient poczty musi być skonfigurowany do 'włączenia' maili z buforowanego pliku, np. Sylpheed może to zrobić.

Ewentualnie wprowadź prawidłowy adres e-mail w polu serwera poczty SMTP takich jak Postfix lub Sendmail, zostanie wysłana wiadomość na konto pocztowe. Jeśli nie masz uruchomionego serwera poczty to nie rozpaczaj. Zainstaluj pakiet ssmtp za pomocą Menadżera Oprogramowania Mandrivy i skonfiguruj /etc/ssmtp/ssmtp.conf i będzie można wysyłać e-maile.


Graficzny interfejs (msecgui)

Graficzny interfejs msec jest dostępny przez poleceni msecgui, który jest zawarty w pakiecie msec-gui. Ta aplikacja jest przeznaczona do wykorzystania przez administratora, umożliwia skonfigurowanie wszystkich aspektów bezpieczeństwa. Program konfiguracyjny można uruchomić z poziomu Centrum Sterowania Mandriva Linux. Jest dostępny w zakładce „Bezpieczeństwo”.

==============================================

 

Zmiany w Ofercie Produktów Mandrivy

Firma Mandriva Poland informuje, że od dnia 11.05.2009 wprowadza zmiany w ofercie w zakresie produktów Mandriva. W związku z wejściem w życie nowych warunków współpracy z Mandrivą wycofuje ze sprzedaży w Polsce komercyjne wydanie PowerPack. Zgodnie z nowymi warunkami jego cena musiałaby znacząco wzrosnąć ze względu na opłaty licencyjne za oprogramowanie wchodzące w skład PowerPack'a. Zobowiązania licencyjne Mandrivy wobec dostawców oprogramowania (i w dalszej kolejności polskie), spowodowały że nie można także wydawać zmodyfikowanej wersji PowerPack PL. Jak wiadomo dzięki temu PowerPack był w Polsce dużo tańszy niż w sklepie francuskim. Od dnia 11 maja 2009 PowerPack będzie dostępny tylko w centralnym sklepie Mandrivy, w takiej samej cenie jak w innych krajach - 69 Euro.

PowerPack odchodzi - niech żyje Xtreme OS

Wiadomo jak wielu z użytkowników Mandrivy ceniło stabilność i funkcjonalność PowerPack'a. Dlatego Polscy wydawcy Mandrivy gwarantują, że użytkownicy nadal będą mieli dostęp do najnowszego, stabilnego i kompletnego pakietu oprogramowania podobnego do PowerPack, który będzie:
- dostępny w atrakcyjnej cenie
- miał taką samą funkcjonalność jak PowerPack - kodeki, sterowniki itd.
- zawierał tak samo dużo oprogramowania
- będzie zbudowany w oparciu o Mandriva Linux Free i będzie wyposażony we wszystko czego potrzebują Polscy użytkownicy.

Specjalnie dla Polski będzie kontynuowana praca nad XtremeOS, który zajmie teraz miejsce Mandriva PowerPack. Będzie dostępny jak dotychczas w Klubie Mandrivy w wersji do pobrania, a także w wersji pudełkowej. A co bardzo ważne w dotychczasowej cenie! Mandriva Poland przeprasza społeczność za utrudnienia jakich ostatnio wszyscy doświadczyli. Trzeba było przeorganizować wiele spraw w związku z nowymi warunkami współpracy z Mandrivą, a wiele ważnych decyzji przyszło z Francji z dużym poślizgiem. Deweloper XtremeOS prosi o wszelkie uwagi, sugestie i pomysły związane z aktualnymi zmianami. Teraz jest dobry moment, aby podyskutować o aktualnych potrzebach środowiska i wypracować najlepsze rozwiązania dla XtremeOS.

==============================================

 

Kryzys zwiększa zainteresowanie Linuksem

Wyniki nowego badania rynku, przeprowadzonego przez IDC na zlecenie Novella, wykazują istotny wzrost zainteresowania wdrożeniami systemu Linux pod wpływem globalnej recesji. Firmy szukają pełnowartościowych rozwiązań i zarazem obniżenia koszów, dlatego coraz częściej zwracają uwagę na ekonomiczne zalety Linuksa. Ponad połowa ankietowanych szefów informatyki planuje przyspieszyć wdrażanie systemu Linux w roku 2009. Ponad 72 procent respondentów twierdzi, że poważnie rozważają wdrożenie Linuksa na serwerach w bieżącym roku lub już podjęli taką decyzję, zaś 68 procent ankietowanych podaje analogiczną deklarację w stosunku do komputerów osobistych. Badaniem objęto ponad 300 szefów informatyki z firm działających w przemyśle, handlu i branży usług finansowych, a także z instytucji państwowych.

Badanie ujawniło kluczowe czynniki powodujące rozkwit zainteresowania systemem Linux. Jako najważniejszy powód skłaniający do migracji do Linuksa respondenci podają przyczyny ekonomiczne, w tym związane z obniżeniem bieżących kosztów wsparcia. Dlatego ponad 40 procent uczestników badania twierdzi, że w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy planuje uruchamianie kolejnych obciążeń IT na platformie Linux, zaś 49 procent przewiduje, że w ciągu pięciu lat Linux stanie się ich podstawową platformą serwerową. Warto zauważyć, że respondenci wahający się przed wdrożeniem Linuksa jako główne powody swych obaw podawali brak wsparcia aplikacji oraz kłopoty z jego zgodnością interoperacyjną z Windows i innymi środowiskami.


Wyniki badania zawierają również następujące istotne fakty:

- 67 procent respondentów twierdzi, że do najważniejszych kryteriów wyboru systemu operacyjnego należą zgodność interoperacyjna i możliwości zarządzania środowiskami Linux i Windows.

- Branżą wykazującą największy potencjał przyspieszenia wdrażania systemu Linux jest handel, gdzie 63 procent respondentów planuje przyspieszenie wdrażania go na komputerach osobistych, zaś 69 procent – na serwerach. Sektorem najsłabszym pod tym względem są instytucje rządowe.

- Niemal 50 procent respondentów planuje przyspieszenie wdrażania systemu Linux na komputerach osobistych, szczególnie przy podstawowych pracach biurowych, na stacjach roboczych w zastosowaniach technicznych oraz w szkolnictwie i na wyższych uczelniach.

- Niemal połowa respondentów twierdzi, że wprowadzanie rozwiązań wirtualizacyjnych jest czynnikiem przyspieszającym wdrażanie Linuksa. 88 procent respondentów planuje dokonanie analizy, wdrożenie lub zwiększenie wykorzystania oprogramowania wirtualizacyjnego w środowiskach linuksowych w ciągu następnych 12-24 miesięcy.

- W ujęciu geograficznym największej dynamiki wdrożenia systemu Linux należy się spodziewać w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie 73 procent respondentów deklaruje przyspieszenie jego wdrażania na serwerach, zaś 70 procent – na komputerach osobistych.

- Kryzys ekonomiczny ma największy wpływ na sytuację na obu kontynentach amerykańskich, zaś najbardziej przezeń dotkniętymi sektorami są usługi finansowe i instytucje rządowe, gdzie ponad 62 procent respondentów twierdzi, że doświadczyło cięć budżetowych lub inwestuje wyłącznie w rzeczy niezbędne.

Autorzy badania, przeprowadzonego w lutym 2009 roku, zapytali o zdanie ponad 300 informatyków odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji o zakupach systemów operacyjnych. Ankietowani pochodzili z firm zatrudniających ponad 100 pracowników i dysponowali wiedzą na temat wykorzystania Linuksa oraz planów wdrażania systemów operacyjnych. Spośród uczestników badania, 55 procent eksploatowało na serwerach system Linux, 39 procent – Unix, zaś 97 procent używało serwerów z systemem Windows. Typowi respondenci byli zatrudnieni na stanowiskach takich jak dyrektor działu informatyki, wiceprezes ds. informatyki, dyrektor ds. informatyki, kierownik działu informatyki czy konsultant ds. informatyki. Respondenci, których wstępnie przebadano pod względem demograficznym, wypełniali ankietę przez Internet. Novell nie brał udziału w doborze osób ankietowanych, zaś respondenci nie musieli być klientami Novella.

==============================================

 

LINKI:

Wiele informacji o Mandrivie znajdziesz na polskojęzycznym Wiki:

http://wiki.mandriva.com/pl/

Korzystając z okazji zapraszam do współpracy nad Wiki. Obecny wygląd i zawartość informacyjną Wiki zawdzięczamy głównie Markowi Walczakowi. Jeżeli chcesz pomóc przy Wiki odwiedź stronę Współpraca przy wiki.

http://wiki.mandriva.com/pl/Wsp%C3%B3%C5%82praca_przy_Wiki

Mandriva Linux 2008 - Linux Dobry dla Blondynki: Historia Mandrivy

http://www.macierz.org.pl/artykuly/linux/mandriva_2008-linux_dobry_dla_blondynki-historia_mandrivy.html

XtremeOS - Polskie Profesjonalne Wydanie Mandrivy

http://www.eioba.pl/a75501/xtreme_super_linux_mandriva

KDE - Środowisko Graficzne

http://www.eioba.pl/a77804/kde_efektowne_i_udane_srodowisko_gra ficzne_open_source_linux_bsd_solaris

Najnowsza na 2010 rok edycja Mandriva Linux opisana jest tutaj:

http://www.macierz.org.pl/artykuly/linux/linux_mandriva_2010-wyzwolenie_dla_komputera_i_portfela.html

Ostatnia aktualizacja artykułu: 20 maja 2009 r.

Redakcja i Opracowanie:

Zespół Linuksowy Stowarzyszenia Macierz & Ph.D. Dharman

Licznik odwiedzin: 8835893 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 04:24:14