Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 4913


LINUTOP: Bezdyskowy Minikomputer Mandriva Linux Flash

LINUTOP i Mandriva Flash 4GB i 8 GB


LInutop 1 i Mandriva FleshFrancuski dystrybutor Linuksa, firma Mandriva, mając na względzie fanów minikomputerów poszerzyła swoją ofertę sprzętową i zaprezentowała minikomputer Linutop z zainstalowanym Pingwinem. Dystrybucja Mandriva wprowadziła do oferty nowe ciekawe urządzenie – minikomputer Linutop. Linutop jest małym komputerkiem bez dysku twardego, który współpracuje z systemem Mandriva Flash. Urządzenie to charakteryzuje się bardzo małym zapotrzebowaniem na energię elektryczną (zaledwie 5 W), co zawdzięcza w dużej mierze oszczędnej jednostce centralnej AMD Geode LX700. Ponadto minikomputer ma tylko 256 MB pamięci i został zbudowany bez dysku twardego.

Linutop Mandriva FlashLinutop ma bardzo małe zapotrzebowanie na energię (tylko 5W). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu oszczędnego procesora AMD Geode LX700 oraz braku dysku twardego. Komputerek wyposażony jest w 256 MB pamięci operacyjnej, 4 porty USB 2.0, zintegrowaną kartę sieciową Ethernet 100 Mb oraz kartę graficzną VGA i układ dźwiękowy. Można do niego podłączyć monitor i inne urządzenia peryferyjne (aparat fotograficzny, drukarkę itp.). Linutop waży tylko 280 gramów i wyróżnia się bardzo małymi rozmiarami 9,3cm × 15cm × 2,7cm przy wadze 280 g.

Linutop Mandriva FlashFirma Linutop opracowała miniaturowy komputer PC, pracujący pod kontrolą systemu Linux. Jest on przeznaczony dla różnego rodzaju punktów dostępowych, szkół, bibliotek czy też kawiarenek internetowych. Jego konfiguracja bazuje na procesorze AMD Geode (taktowanie procesora nie zostało podane), 512 MB pamięci ROM oraz 256 MB pamięci RAM. Do dyspozycji są także cztery porty USB 2.0 (dwa z przodu i dwa z tyłu), wejście i wyjście audio, port sieci FastEthernet i wyjście D-Sub dla monitora. Istnieje także możliwość rozbudowy o obsługę sieci WLAN. Linutop pracuje także pod kontrolą dystrybucji Debiana.

Mandriva wyposaża zestaw w Mandriva Flash, czyli pendrive o rozmiarze 4GB z systemem Mandriva Linux. System operacyjny ładuje się bezpośrednio z klucza USB. Na kluczu znajduje się pełny zestaw oprogramowania, które zajmuje 1GB oraz 3 GB wolnego miejsca na pliki użytkownika. Fani technologii na pendriv'ach mają teraz kuszący europejski produkt oparty na kernelu linuka. Nowością jest nowa technologia ezBoot, dzięki której proces inicjalizacji systemu jest znacznie przyśpieszony, a w czasie restartu pomijana jest sekwencja startowa BIOSu.

Minikomputer Linutop nie jest demonem wydajności, ale programiści Mandrivy dostosowali odpowiednio środowisko KDE, które działa bardzo sprawnie. Mandriva Flash dołączana do Linutop zawiera m.in.:
KDE 3.5.4.
Firefox 1.5.0.10,
OpenOffice.org 2.0.4,
RealPlayer 10
Flash Player 9

Zestaw Linutop kosztuje 349 Euro czyli około 1400 PLN.

Linutop - Mikrokomputer Mandriva FlashNależy pamiętać, że takie gadżety i technologiczne nowości służą społeczności Mandrivy, gdyż zarabiają na programistów całodobowo zaangażowanych w rozwój najistotniejszych projektów. A cena zależy też od ilości sprzedawanego sprzętu, który jak na razie jest niszową ciekawostką dla entuzjastów technologii minikomputerów i pendriwów.

Tutaj liczy się bardziej rozmiar urządzenia a nie wydajność. Tam gdzie rozmiar i pobór mocy jest najważniejszy tam pecet czy laps się nie sprawdzi. To urządzenie wydaje się być raczej do zastosowań w sieciach firmowych do specyficznych zastosowań a nie koniecznie do domu, chyba, że komuś tej wielkości urządzenie wystarcza. Ale sam pendrive z Mandrivą Flash do domu jest w sam raz, a i bardzo przydatny gdy dużo podróżujemy i trudno przewozić kompa, za to łatwo się podpiąć.  

Bardzo wskazane jest postawienie na takiej maszynie dedykowanego serwera WWW plus parę innych demonów. Mamy nadzieję, że podobne podzespoły o niskim poborze prądu rozpowszechnią się nieco bardziej, aby kupienie ich osobno nie stanowiło większego problemu. Alternatywą jest zawsze użycie starego, dobrego sprzętu ze zmniejszonymi parametrami, bo i po co komu karta graficzna w serwerze?! Jeśli chcemy trzymać w domu czy pracy SERWER to Linutop jest idealnym wprost i tanim rozwiązaniem o nowoczesnych i funkcjonalnych parametrach. Ekran na serwerze potrzebny jest wszak tylko od czasu do czasu, a taki serwerek nie zajmuje wiele miejsca. Mieści się w kieszeni.

Linutop 1 - Mandriva w DłoniLinutop 1

 

Linutop 2

Oto parametry techniczne urządzenia Linutop 2:

Hardware

Procesor AMD Geode LX800 (x86) (*)
Ciężar 580 gr (20 oz)
Rozmiar 14 x 14 x 3.5 cm (5.5x5.5x1.38 in)
Moc < 8W / 12V - 3,3A
AC adapter 110-240V~ 50/60Hz
RAM 512 MB up to 1GB
Storage 1 GB Flash Memory (Internal)  
Network 10/100baseT Ethernet (RJ-45)
PXE Boot Thin client use
Audio 1 in & 2 out 3mm speaker
Video VGA output (SUB-D15)
Resolution 1920x1440 max
2D Graphic Acceleration
Extension 4x USB 2.0 ports
Anti-theft Kensington Security Slot
Miscs Internal clock backup
Power on button.
Strong Aluminum Case.
Gwarancja 1 year (extensible to 3 years)

Linutop 2 na monitorze - Mandriva FlashLinutop 2

Linutop 3

Linutop 3 posiada następujące parametry:

Hardware

Procesor VIA C7 1.0 GHz (x86)
Rozmiar 23.5 x 23.6 x 5.5 cm
RAM 1GB up to 2GB
Pamięć 2 GB Flash Memory (Internal)  
Network Giga Lan Ethernet (RJ-45)
PXE Boot Thin client use
Ciężar 1.8 kg (3.9 lb)
Moc DC in 19V
Audio 2 in & 2 out 3mm
Video VGA + DVI
Extension 6x USB 2.0 ports
1 COM Port RS232
Internal 2 Sata, 1 PCIe
Anti-theft Kensington Security Slot
Miscs Internal clock backup
Power on button.
Strong Aluminum Case.
Gwarancja 1 year (extensible to 3 years)

Linutop 3 - Mandriva FlashLinutop 3

MANDRIVA FLASH 2008 USB 4GB i 8 GB

Francuska firma Mandriva ogłosiła dnia 3 grudnia 2007 roku, że wszyscy chętni mogą już kupić nową wersję systemu Mandriva Flash 2008 preinstalowaną na pamięci USB o pojemności 4 GB. Produkt ten może być bardzo atrakcyjny dla osób, które chciałby mieć zawsze przy sobie kompletne środowisko pracy wraz ze swoimi dokumentami. Pamięć USB z Mandrivą Flash 2008 wystarczy podłączyć do dowolnego komputera, aby po chwili móc pracować z dostosowanym do własnych potrzeb Linuksem. Uruchomienie Pingwina dodatkowo ułatwia aplikacja ezBoot, która pozwala na wystartowanie systemu bez konieczności modyfikacji ustawień BIOS-u.

W ofercie Mandriva Linux od 3 grudnia 2007 znajduje się polska edycja Mandriva Flash - Mandriva Xtreme z 4GB  kluczem USB. Kosztuje tylko  229 zł. Można go nabyć w naszym sklepie internetowym. Mandriva ogłosiła dostępność systemu Mandriva Flash 2008, który dostarczany jest na 4-gigowej pamięci USB. System Flash jest dostępny tylko w sklepie Mandrivy i kosztuje 79€ za sztukę (w Polsce tylko 229 zł w MandrivaStore, z zainstalowaną wersją Xtreme).

Flash nie wymaga instalacji. Jedyne co musisz zrobić to podłączyć do komputera dostarczonego pendrive’a i zrestartować system. Wszystkie dane konfiguracyjne oraz dokumenty zachowywane są również na dysku w pendriv'a. Mandriva Flash zawiera pulpit KDE, Mozilla Firefox z odtwarzaczem Adobe Flash i Thunderbird, Javę, Real Playera, Skype i OpenOffice.org. Na dysku znajdują się też sterowniki do kart graficznych, modemów bezprzewodowych oraz firmware. Nowością jest wykorzystanie ezBoot, który pod Linuksem umożliwia restart systemu bez wchodzenia do ustawień BIOSu.

Dlaczego warto mieć klucz USB z Xtreme?

 * Teraz możesz zabrać swój system operacyjny, swoje dane gdziekolwiek będziesz chcieć. Będziesz móc uruchomić swoją dystrybucję na każdym komputerze, który umożliwia uruchamianie z klucza USB.
 * Xtreme na kluczu USB potrafi automatycznie wykryć konfigurację sprzętową** i dostosować się do niej. Jeżeli konfiguracja sprzętowa na to pozwoli uruchomi się pulpit 3D. Na większości sprzętu od 512 MB Ram pulpit 3D działa bardzo dobrze.
 * System będzie pracował szybciej dzięki interfejsowi USB 2.0
 * Będziesz mieć aż 1 giga na kluczu USB w wersji flash 2 GB i aż 3 giga na kluczu USB w wersji flash 4 GB do swojej dyspozycji, gdzie bez przeszkód będziesz móc zapisywać swoje dane.
 * Gdziekolwiek będziesz, nie będziesz już osobą zmuszaną do używania innych systemów operacyjnych, użyjesz tego który Ci najbardziej odpowiada.
 * Idealny dla Administratorów jako system Rescue - do naprawy systemu!!!

* Komputer musi posiadać opcję w BIOS-ie startowania z USB.
** Większość konfiguracji sprzętowych jest wspierana.

Mandriva Flash zawiera sterowniki dla kart graficznych, adapterów sieci bezprzewodowych oraz modemów wraz z niezbędnym firmwarem, dzięki czemu działa bez problemów na niemal każdym komputerze. Wśród standardowego zestawu aplikacji znajdują się między innymi: Firefox, Thunderbird, Java, FlashPlayer, RealPlayer, Skype oraz OpenOffice. Opisywana dystrybucja Linuksa obsługuje wiele języków narodowych w tym również i polski.

Odwiedź aby uzyskać więcej informacji:
http://www.mandriva.com/hardware lub
http://hcl.mandriva.com
http://www.linutop.com/ w języku angielskim

Linutop 2.0 można zobaczyć tutaj:

http://www.linutop.com/linutop2/linutop2.en.html

Linutop 3.0 można zobaczyć tutaj:

http://www.linutop.com/linutop2/linutop3.en.html

Zamówienia Mandriva PowerPack na Flesh 8 GB:
http://www2.mandriva.com/flash/

 

Opracowanie i redakcja:

Zespół d/s Linuksa Stowarzyszenia Macierz & Ph.D. Dharman

Licznik odwiedzin: 8836119 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 12:58:39