Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 9115


LibreOffice: nowoczesny następca projektu OpenOffice.org

LibreOffice: projekt oprogramowania biurowego OpenOffice.org poza Oracle

Projekt przekształcenia OpenOffice w niezależny od firmy Oracle LibreOffice ruszył 28 września 2010 roku... Stoi za nim specjalnie powołana organizacja o nazwie The Document Foundation (TDF). W radzie zarządzającej organizacją znalazły się osoby związane wcześniej z projektem OpenOffice.org, np. André Schnabel (pracujący nad niemiecką lokalizacją pakietu), Caolán McNamara (inżynier firmy Red Hat przez wiele lat pracujący nad pakietem) oraz Charles-H. Schulz (obecnie przewodzi OASIS).

Stosunek bazodanowego giganta Oracle do wolnego oprogramowania jest delikatnie mówiąc dwuznaczny. Stało się to szczególnie jasne po przejęciu przez niego Sun Microsystems – wiele opensource'owych inicjatyw tej firmy zostało zablokowanych, lub ich forma całkowicie odmieniona. W tej sytuacji decyzja osób opiekujących się projektem OpenOffice.org może być przywitana tylko z zadowoleniem przez większość internautów. Wygląda na to, że Oracle przejęła firmę Sun Microsystems głównie po to, aby poprzez zaniechania i dwuznaczne, ale szkodliwe działania zniszczyć wszelkie projekty OpenSource. Nie jest to pierwszy taki wypadek w historii, która lubi się powtarzać. 

Nie zbyt wiele można zarzucić pakietowi OpenOffice.org, ale jedno jest pewne: stanowi główną realną alternatywę dla zjadliwie kapitalistycznej hegemonii Microsoft Office, jest też dla wielu platform głównym dojrzałym zestawem oprogramowania biurowego. Choć kod projektu, wywodzący się z pakietu StarOffice, uwolniony został przez Sun Microsystems w roku 2000, to jednak od czasu przejęcia tej firmy przez kolaborującą z Microsoftem firmę Oracle, losy projektu były obiektem troski społeczności wolnego oprogramowania. Obawiano się nawet, że korporacja Larry'ego Ellisona kompletnie zdławi jego rozwój.

Aby zapobiec tego typu problemom, Projekt OpenOffice.org zdecydował się na daleko posuniętą restrukturyzację. Odcina się od skompromitowanego już Oracle, sprawiając, że OpenOffice.org nie będzie zależny od żadnej pojedynczej firmy kapitalistycznej. O rozwoju biurowego pakietu będzie teraz decydował komitet złożony z programistów i menedżerów projektów lokalizacyjnych. 

Logo Libre Office - Wolnego Oprogramowanie Biurowego

Powstaje LibreOffice

Najważniejszą dla końcowych użytkowników jest jednak zmiana nazwy projektu OOo. Społeczność OpenOffice.org będzie znana teraz jako The Document Foundation, podczas gdy sam pakiet biurowy otrzymał roboczo nazwę LibreOffice. Jednocześnie nowa fundacja wysłała do Oracle'a zaproszenie, by stał się jej członkiem i zwrócił społeczności prawa do nazwy „OpenOffice.org”. Znając jednak reakcje Larry'ego Ellisona na prośby społeczności, powinniśmy się raczej przyzwyczaić do nowej nazwy. Oracle nie jest raczej chętne, by przystępować do czegokolwiek, jak odkryła to ostatnio społeczność OpenSolarisa. Zapewne szef Oracle nie umie obsługiwać poczty emailowej, ani odpisywać na emaile. Całkiem możliwe, że jest biznesmenem-analfabetą, co się często zdarza w USA. 

Powstanie nowej fundacji zostało entuzjastycznie przyjęte przez firmy takie jak Red Hat, Canonical, Novell i Google, zmiany te pochwalił też specjalista wolnego oprogramowania Richard Stallman. Nic dziwnego – dla większości dystrybucji Linuksa OpenOffice.org jest niezwykle ważnym pakietem, bez którego nie miałyby co użytkownikom zaoferować w kwestii profesjonalnych zastosowań biurowych. A raczej, przyzwyczajeni do produktu Microsoft czuliby się źle musząc korzystać z programów typowo linuksowych, które wymagają większej zręczności, wiedzy i umiejętności w ich obsługiwaniu. 

Posunięcie to pozwoliło wyprzedzić wszelkie zamierzenia Oracle'a, zabezpieczając wolną przyszłość projektu. Pozostaje jedynie pytanie, ile czasu i wysiłku zajmie przekształcenie LibreOffice w rozpoznawalną światową markę? Oficjalnie The Document Foundation twierdzi, że nie chce forkować pakietu, pragnie zachować ciągłość, w praktyce jednak będzie to mało prawdopodobne, a przynajmniej utrudnione.

Tymczasem wciąż pod znakiem zapytania stoi przyszłość komitetu nadzorczego Javy – Java Community Process. Oracle odziedziczyło po Sun Microsystems kontrolę nad nim, mając prawo do weta każdej decyzji, jaką JCP mogłoby podjąć. Do tej pory Larry Ellison nie wyjaśnił dalszych losów tej organizacji. Równie niejasno wygląda przyszłość mobilnej Javy, w świetle sporu z Google o wirtualną maszynę Dalvik. Komercja kapitalistycznych bezmózgów niszczy wiele świetnych projektów. 

 

LibreOffice rośnie bez wsparcia Oracle

Projekt LibreOffice nie uzyskał ostatecznie nawet wsparcia Oracle. Będzie się rozwijał całkowicie odrębnie od OpenOffice.org, a więc już niebawem możemy mieć dwa inne i liczące się wolne pakiety biurowe. LibreOffice, mimo iż jest projektem bardzo młodym, zanotował już dziesiątki tysięcy pobrań oprogramowania. 

Pod koniec września 2010 roku z projektu OpenOffice wyodrębnił się nowy, niezależny od Oracle projekt LibreOffice. Stoi za nim organizacja The Document Foundation (TDF), która już otrzymała wsparcie takich podmiotów, jak Canonical, Red Hat, Novell i Google. Oracle została tylko zaproszona do współpracy.

Wykorzystanie kodu OpenOffice.org w nowym projekcie wydawało się konieczne, od kiedy szkodliwa dla oprogramowania Open Source kapitalistyczna firma Oracle przejęła Sun i stała się głównym sponsorem OpenOffice.org. W ostatnim czasie Oracle żądała wstrzymania sprzedaży Androida i zapowiedziała koniec OpenSolarisa. Wydawało się, że firma jest wrogo nastawiona do open source, a OpenOffice.org to projekt bardzo ważny dla tego ruchu.

Początkowo nie było wiadomo, co Oracle sądzi o LibreOffice i czy będzie w stanie jakoś wesprzeć ten projekt. Teraz już wiadomo, że Oracle nie wesprze The Document Foundation. - Ze 100-ma mln użytkowników wiemy, że OpenOffice.org jest jak dotąd najbardziej zaawansowaną i najbogatszą w funkcje implementacją i mocno zachęcamy społeczność OpenOffice do kontynuowania  wnoszenia wkładu przez www.openoffice.org - czytamy w oficjalnym stanowisku Oracle, które opublikował m.in. ComputerWorld.

Przedstawiciele Oracle życzyli też szczęścia fundacji, jeśli ma ona przyczynić się do rozwoju OpenOffice i formatu ODF. Wygląda na to, że fundacja ma to szczęście, co potwierdza wpis na blogu Italo Vignoli, wcześniej członka projektu OpenOffice.org, a obecnie przedstawiciela TDF.

Italo Vignoli podaje, że wersja beta oprogramowania LibreOffice została w 2010 roku pobrana 80 tysięcy razy, głównie przez beta testerów. Infrastruktura projektu też się rozrosła. Dysponuje on 45 działającymi mirrorami w 25 krajach. To połowa liczby mirrorów, jaką dysponuje OpenOffice.org. 

Kod na rzecz projektu LibreOffice przekazało już 27 ochotników. Około 100 deweloperów udziela się na kanale IRC projektu. 2 tysiące osób zapisało się na listę z ogłoszeniami TDF (announce@) i około 300 osób dyskutuje na liście discuss@. Około 600 ludzi śledzi tweety fundacji i ma ona ponad tysiąc fanów na Facebooku.

Fundacja TDF rozumie, że Oracle nie ma teraz w planach wspierać Fundacji lub przekazywać jej społeczności zasoby, takie jak znak towarowy OpenOffice.org. Jednakże Fundacja ma nadzieję, że to stanowisko się zmieni, gdy firma zobaczy, że społeczność ochotników - istotny komponent dawnego sukcesu OpenOffice - przechyli swoje wsparcie na rzecz nowej Fundacji. W międzyczasie Fundacja będzie rozwijać oprogramowanie pod marką LibreOffice - podsumowuje Vignoli.

Płytka z pierwszą edycją testową Libre Office dla Mac i Windows

Wydano LibreOffice 3.3 

- w pełni wolny pakiet biurowy już do pobrania – lepszy niż Microsoft Office i OO.o

The Document Foundation poinformowała 25 stycznia 2011 roku o dostępności pierwszego stabilnego wydania pakietu biurowego LibreOffice. To ważny moment dla wolnego oprogramowania, gwarantujący, że kod rozwijany przez społeczność w ramach projektu OpenOffice.org pozostanie na zawsze dostępny dla wszystkich.

Przypomnijmy, że The Document Foundation powstało jako inicjatywa na bazie projektu OpenOffice.org. Jego członkowie uznali, że nie zamierzają być zależni od Oracle'a, który odziedziczył prawa do kodu pakietu biurowego po złowrogim przejęciu Sun Microsystems – szczególnie w świetle tego, co korporacja Larry'ego Ellisona zrobiła z innym wolnym projektem – systemem OpenSolaris. Obawiano się nawet, że firma Oracle całkowicie zdławi rozwój OpenOffice jako wolnego pakietu biurowego i przekształci go w czysto komercyjne narzędzie.

Powstaniu LibreOffice od początku kibicowały firmy takie jak Red Hat, Canonical, Novell i Google. Ciepło mówił o projekcie też szef Fundacji Wolnego Oprogramowania Richard Stallman. Liczba programistów, przyłączających się do projektu szybko rosła – w ciągu czterech miesięcy od rozdzielenia, z niespełna 20 deweloperów uczestniczących w pracach nad LibreOffice, powiększyła się do ponad setki u końca roku 2010. Pozwoliło to na przyspieszenie cyklu rozwojowego, i wydanie, wcześniej niż ktokolwiek by się spodziewał, stabilnego wydania, oznaczonego numerem 3.3 - tak, aby zachować zgodność numeracji z projektem OpenOffice.org.

Kod źródłowy pakietu jest intensywnie porządkowany, a przygotowane kolejne wersje będą stanowiły znacznie lepszą podstawę dla dalszego rozwoju. Póki co udało się stworzyć kompletne procesy projektowe i usprawnić instalator wersji dla systemu Windows, integrując w nim obsługę wszystkich języków. Dzięki temu znacznie zmniejszono rozmiar katalogu z wersjami instalacyjnymi – z 75 do 11 GB. 

LibreOffice 3.3 to jednak także sporo zmian w samym w pakiecie w porównaniu do OpenOffice.org 3.2. Wśród najciekawszych The Document Foundation wymienia możliwość importowania i pracy z plikami SVG, łatwe numerowanie stron i ich tytułów w Writerze, wygodniejsze narzędzia nawigacji, lepsze zarządzanie komórkami w arkuszu kalkulacyjnym, wyższa kompatybilność z formatami plików Lotus Word Pro i z Microsoft Office. Z pakietem zintegrowano też wiele dodatków, w tym narzędzie do importowania plików PDF i konsolę prezentacji slajdów.

Do tego dochodzą wszystkie funkcje planowane dla OpenOffice.org 3.3, m.in. osadzanie fontów PDF w dokumentach PDF, lepsza ochrona dokumentów w procesorze tekstu i arkuszu kalkulacyjnym, do miliona wierszy w arkuszu, nowe opcje importowania plików CSV, wstawianie graficznych obiektów do arkusza i ulepszone okno dialogowe drukowania. Nowości te zostały przygotowane przez obecnych członków The Document Foundation jeszcze przed powstaniem tej fundacji.

Dodano obsługę wcześniej niedostępnych formatów. Można importować dokumenty z Lotus Word Pro i Microsoft Works, a także grafikę wektorową SVG do LibreOffice Draw. Poprawiono kilka opcji Writera, w tym okno dialogowe służące do drukowania. W LibreOffice Calc usprawniono obsługę formatów z Excela i zwiększono arkusz do miliona wierszy. Twórcy podają, że popracowano również nad oczyszczeniem kodu pakietu biurowego. 

LibreOffice doczekał się także wersji przenośnej (portable), którą można umieścić na pendrivie i korzystać z niej bez konieczności instalacji. Na razie na styczeń luty 2011 LibreOffice 3.3 działa na systemach Linux, Mac i Windows, ale możliwe, że w przyszłości będzie dostępny także na platformach mobilnych. Spora jest też liczba zmian niewidocznych gołym okiem dla zwykłego użytkownika. Oczyszczono między innymi kod źródłowy pakietu, co stało się możliwe dzięki wkładowi nowych współpracowników.

Przypomnijmy, że LibreOffice będzie domyślnym pakietem biurowym dla Ubuntu 11.04, a także takich dystrybucji jak openSUSE, Fedora i Mageia. W najbliższym czasie The Document Foundation planuje dwa wydania poprawkowe dla LibreOffice. Dostępne będą one w kolejnych miesiącach, a ich zadaniem będzie eliminacja mniej istotnych błędów wykrytych w pakiecie.

Wiemy już, że LibreOffice powstał na bazie kodu OpenOffice.org. Nazwa jest hybrydą słów Libre, które znaczy wolny (od "wolność") zarówno w języku hiszpańskim, jak i francuskim, oraz angielskiego słowa Office oznaczajego "biuro".

 

Najważniejsze zmiany LO w punktach:  

- Ładuj i zapisuj dokumenty ODF w płaskim XML w celu łatwiejszego tworzenia zewnętrznego XSLT. 

- Możliwość czytania licencji bezpośrednio przez Menu Pomocy. 

- Dodano Pomoc dostępną online przez WikiHelp. 

- Dodano specjalny tryb "Testowy", w celu możliwości przetestowania niedokończonych funkcji. 

- Dołączono czcionki Linux "Libertine G" i Linux "Biolinum G". 

- Dodano LibreColors do palety kolorów

- Zaimplementowano import kanału alfa dla RGBA .tiffs

- Pokaż wszystkie odpowiednie formaty, domyślnie przy "Zapisz jako"

- Używaj przycisków radio, w celu łatwej interakcji z opcjami menu

- Dodano opcję, która umożliwia zapisywanie dokumentów z niewidocznymi zmianami

- Dodano szybkie uruchamiania dla wersji Unix (dostępne jedynie w dystrybucjach).

 

LO Writer:

- Nowe łatwe w użyciu okno dialogowe do tworzenia i zarządzania tytułami stron

- Filtr importu Lotus Word Pro

- Import SVG bezpośrednio do Writera

- Mocno ulepszono eksport RTF z wieloma poprawkami krytycznymi związanymi z utratą danych

- Zastąpiono AutoCorrect wielkości liter w słowach AutoCorrections

- Możliwość wyłączenia rozpoznawania numeracji w Writer

- Import dokumentów MS Works

- Nawigator pozwala rozwinąć jedną pozycję w klasyczny widok drzewa

- Wiele usprawnień importu z Wordperfect

 

LO Calc:

- Bardziej przyjazne domyślne klawisze skrótu

- Włączony Tab podczas autouzupełniania

- Wciśnięcie Tab podczas autozupełniania commits aktualne zaznaczenie i przechodzi do nowej komórki

- Cykle Shift-Tab poprzez selekcję autouzupełniania

- Przechodzenie do i z referencji w komórkach formuł poprzez Ctr-[ i Ctrl-]

- Użycie Ctrl-Shift-D w celu włączenia zaznaczonej listy w LibreOffice

- Nowa opcja "Kompatybilności" stron w celu skonfigurowania interakcji interfejsu

- Ulepszona ergonomia

- Wsparcie dla 3 różnych typów składni: Calc A1, Excel A1 and Excel R1C1

- Kursor komórki pozostaje w oryginalnym miejscu podczas zaznaczania zasięgu

- Szybszy import Excel, DBF i ODS

- Ulepszona współpraca z Excelem

- Możliwość użycia nazw formuł angielskich w innych językach

- Konfigurowalne argumenty i separatory tabel we wzorach formuł

- Zewnętrzne referencje współpracują z funkcjami OFFSET

- Chronione arkusze oferują dwa typy ochrony arkuszy: do opcjonalnego limitu położenia kursora w zabezpieczonych i niezabezpieczonych obszarach

- Automatyczne przecinki dziesiętne w "Ogólnym" formacie w Calc

- Nowe opcje dla importu CSV (Comma-Separated Value) w Calc

 

LO Impress/Draw:

- Opcja importu wykresów PPTX

- Dołączono rozszerzenia Konsoli Prezentacji, i zrobiono je jako domyślne dla ekranu laptopa, zamiast projektora pod Linuksem

- Naprawiono problem losowania w "Dissolve" transition

- Ulepszona obsługa układu slajdów w Impress

- Interaktywna edycja zaimportowanych obrazków SVG do Draw

 

LO Math:

- Domyślnie drukuj tylko formuły w Math

- Poprawione błędne nawiasy matematyczne w trybie prezentacji

- Interaktywny wbudowany edytor formuł (tylko w trybie Testowym)

- Nowa komenda matematyczna: "nospace"

 

LO Base:

- Dodano opcje wyświetlania do kontroli kształtów

- Ręczne ustawienie wsparcia dla klucza podstawowego dla baz danych

- Wsparcie dla rejestracji baz danych tylko do odczytu

 

Usprawnienia tchnologiczne w LibreOffice

- Nowe możliwości zarządzania właściwościami dokumentów

- Wbudowane standardowe czcionki PDF

- Nowa rodzina czcionek "Narrow"

- Zwiększono ochronę dokumentów w Writer i Calc

- Dodawanie rysowanych obiektów na wykresy

- Hierarchiczne etykiety osi w wykresach

 

Usprawnienia interfejsu w Libre Office

- Wspólny pasek wyszukiwania

- Nowy łatwiejszy w użyciu panel drukowania

- Łatwiejsza nawigacja w dokumentach w Writerze

- Więcej opcji do zmiany znaków

- Przeprojektowano thesaurus

- Resetowanie tekstu do domyślnego języka w Writerze

- Renderowanie tekstu w formie kontroli w Writerze

- Ulepszone opcje domyślne w wykresach

- Dostosowanie do zaznaczonego fragmentu w filtrowanej powierzchni w Calc

- Okno dialogowe sortowania dla Pilota Danych w Calc

- Wyświetlaj własne nazwy dla pól Pilota Danych, przedmiotów i innych w Calc

 

Narzędzia programistyczne i rozszerzenia w LO:

- Ulepszono kontrolę sieci

- Nowe węzły metadanych dla baz danych

- Rozszerzone sterowniki bazy danych używają rozszerzeń

- Specjalne API UNO dla ochrony rozmiarów i przenoszenia notatek

- Można dodawać rysowane dokumenty do galerii po przez API UNO. 

 

Wydano LibreOffice 3.3.1

Dnia 23 luty 2011 wydano poprawiona i uzupełnioną edycję wszechstronnego i najnowocześniejszego oprogramowania biurowego LibreOffice! 

W skład pakietu LibreOffice 3.3.1 wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress. Edytor tekstu, Writer, umożliwia wyświetlanie wielu stron podczas edycji oraz udoskonalone tworzenie notatek. Calc posiada nowy komponent, pozwalający wybrać optymalną wartość komórki, bazując na wartościach innych komórek. Dodano możliwość pracy grupowej nad arkuszami, w tym obsługę do 1024 kolumn. Udoskonalono opcje optymalizacji przy użyciu narzędzia Solver, umożliwiającego rozwiązywanie równań z wieloma nieznanymi zmiennymi.

Pakiet LO otrzymał wsparcie dla formatu OpenDocument (ODF) 1.2, jak również .oxt oraz mdb w wydaniu dla Windows. Może on otwierać dokumenty MS Office 2007 i Office 2008 for Mac OS X (.docx, .xlsx, .pptx, etc.). Wprowadzono też częściową obsługę VBA na tej platformie. Dzięki wykorzystaniu interfejsu API ułatwień dostępu jaki oferuje Mac OS X, jest bardziej przyjazny osobom słabo widzącym. Sporo nowości znajdziemy także w programach Draw oraz Impress.

Writer - rewelacyjny procesor tekstu nadający się szczególnie do profesjonalnych zastosowań, trudno jednoznacznie określić, "kto" jest lepszy - potentat ze stajni Microsoft - Word, czy też Writer OpenLibre. Ten opensoursowy i darmowy edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie, do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencje seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy, a także całe frazy. Podczas pisania edytor "podpowiada" nam dalszy ciąg frazy lub wyrazu. Po przyzwyczajeniu się do tej opcji może ona wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda, a w wielu punktach nawet go przewyższają. Bardzo dobrze funkcjonujące w tej wersji filtry i znakomita wymiana danych z MS Office czy Lotus Pro. Najnowsza wersja wspiera również: AportisDoc (Palm), Pocket Word oraz Pocket Excel w celu ułatwienia tworzenia dokumentów dla PDA.

Calc - znakomity arkusz kalkulacyjny, cechuje go przede wszystkim intuicyjna, bardzo wygodna obsługa, formuły mogą być tworzone poprzez słowa w języku polskim. Automatyczna konwersja na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych kursów pobranych z Internetu. Wyjątkowa swoboda w formatowaniu komórek, możliwość graficznej prezentacji struktury formuł. Można również tworzyć własne funkcje. Bardzo bogate możliwości tworzenia wykresów. W stosunku do poprzednich wersji znacznie udoskonalone filtry eksportu i importu - wymiana danych z Excelem 97/2000 przebiega bezproblemowo.

Base - nowość w wersji 2.0. Base jest modułem do tworzenia baz danych, pozwala na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL.

Draw - bardzo wygodny program graficzny, który w sposób znaczący podnosi wartość całego pakietu. Dzięki niemu można stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Oczywiście Draw znakomicie współpracuje z innymi aplikacjami OO. Draw jest aplikacją, która oferuje użytkownikowi niebanalne możliwości. Bogate możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, przeźroczystością, foto realistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, formularze obiektów 3D. Konwersja rastrów na wektory i odwrotnie, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach, krzywe Beziera. Obsługa OpenGL. To jednak tylko niektóre z bardzo bogatych możliwości tej silnej aplikacji.

Impress - to narzędzie do tworzenia prezentacji. Bardzo duże możliwości i wyjątkowa łatwość uzyskania efektu. Wiele łatwych w obsłudze narzędzi, możliwość tworzenia prezentacji 3D. Grafika rastrowa i wektorowa, wygodna współpraca z "Draw" dają duże możliwości ekspresji. Dużą zaletą jest możliwość tworzenia plików wykonywalnych (nie ma konieczności posiadania LibreOffice na komputerze, na którym prezentacja ma zostać uruchomiona). Impress zawiera oczywiście filtry pozwalające na import i eksport z i do MS PowerPointa 97/2000. Najnowsza wersja umożliwia zapisywanie prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Następne uaktualnienie korygujące błędy ukaże się już w końcu marca 2011. Na maj 2011 zespół programistów planuje nową wersję główną z dodatkowymi funkcjami. Pakiet w ciągu pół roku zyskał wielu zadowolonych użytkowników na całym świecie. Na luty 2011 roku jest już dostępny w ponad 30 wersjach językowych, w tym również w polskiej. Jako ciekawostkę można dodać, że LibreOffice ma być domyślnym pakietem w kolejnej wersji systemu Ubuntu. 

LibreOffice 3.3 można swobodnie pobierać, instalować i rozpowszechniać bez obawy o naruszenie praw autorskich czy kradzież oprogramowania. Dostępny jest w wersjach dla systemów Windows, Mac OS X i Linux. Instalator LO jest wielojęzyczny, a przed instalacją LibreOffice zalecane jest odinstalowanie pakietu OpenOffice.org. Osoby korzystające z Linuksa i wersji Java GCJ mogą mieć problemy podczas korzystania z LibreOffice, zaleca się korzystanie z innej dystrybucji bibliotek Java, na przykład OpenJDK. 

 

..............TU ZNAJDZIESZ UZUPEŁNIENIA W MIARĘ ROZWOJU PROJEKTU...............

Pobieraj Libre Office

The Document Foundation – fundacja utworzona 28 września 2010 roku przez członków społeczności OpenOffice.org celem rozwoju pakietu biurowego LibreOffice. Oprogramowanie jest tworzone na licencji LGPLv3. Planowane jest przejście do wydawania na podwójnej licencji LGPLv3/MPL. Projekt ma wsparcie ze strony Canonical (sponsora Ubuntu), Novell i Red Hat. Firmy te planują załączać LibreOffice do swoich systemów operacyjnych. Poparcia fundacji udzieliły również między innymi Free Software Foundation, GNOME Foundation, Google oraz Open Source Initiative. Pierwsze wydanie LibreOffice oparte jest na aktualnej wersji testowej OpenOffice.org 3.3.0 Beta 1 (OOO330b1) z dodatkami pochodzącymi z Go-oo. 

W ramach rozpoczętej w połowie lutego 2011 akcji zbierania datków zespół LibreOffice'a chce zdobyć niezbędny kapitał założycielski, który pozwoli zarejestrować The Document Foundation w Niemczech jako fundację. "Mając już 40 000 euro, znacznie przybliżyliśmy się ku wyznaczonemu celowi zgromadzenia minimum 50 000 euro" – informuje The Document Foundation. Szczegóły dotyczące zbiórki pieniędzy znajdziemy na specjalnej stronie WWW projektu. 

 

Życzymy odnowionej wolnej platformie biurowej licznych sukcesów i mnóstwa nowych fanów! 

 

Witryna The Document Foundation:

http://www.documentfoundation.org

Z kompletną listą zmian i nowości można zapoznać się na stronie:

http://www.libreoffice.org/download/new-features-and-fixes

Pobieranie LibreOffice:

http://www.libreoffice.org/download

Artykuł historyczny na temat wolnego oprogramowania biurowego OpenOffice: 

http://www.macierz.org.pl/artykuly/linux/ooo_open_office_wolny_pakiet_oprogramowania_biurowego.html

 

Ostatnia aktualizacja artykułu: 26 luty 2011

Redakcja i opracowanie artykułu: Ph.D. Dharman

Licznik odwiedzin: 8836159 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 13:26:24