Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 40733


CHROMIUM - szybka i lekka przeglądarka Google Chrome Browser dla Linuksa

Chromium - przeglądarka Google Chrome Browser

Ikona ChromiumPrzeglądarka Google Chrome reklamowana jest i polecana przez internautów jako niesamowicie szybka. Przyczynia się do tego jej prosta budowa i mechanizm przetwarzania skryptów. Zawsze jednak można usprawnić i wzbogacić o nowe funkcje przeglądarkę giganta z Mountain View. Można dodać jakieś rozszerzenie a także nauczyć się kilku prostych tricków aby nabrać biegłości w posługiwaniu się Chromium. W 2010 roku najpopularniejszą przeglądarką internetową jest Firefox, za nim Internet Explorer, a Google Chrome zajmuje już trzecie miejsce przed Apple'owskim Safari. 

Google Chrome to przeglądarka internetowa dynamicznie tworzona przez Google. Jej kod został napisany w oparciu o rozwiązania open source'owe częściowo oparte na innych aplikacjach m.in. WebKit i Mozilla. Do renderowania stron wykorzystywany jest silnik WebKit stworzony przez Apple dla przeglądarki Safari. Wersja stabilna przeglądarki Chromium przechodzi test Acid2, a w Acid3 osiąga 100/100 punktów, jednak nieprawidłowo renderuje jeden element strony oraz nie przechodzi dwóch testów wydajności. Wersje deweloperskie począwszy od 4.0.249.4 renderują już wszystkie elementy poprawnie, choć mają czasem problemy z wydajnością przy niektórych testach. 

W marcu 2010 Google zapowiada, że renderowanie stron przez przeglądarkę Chrome firmy z Mountain View również będzie akcelerowane przez procesor graficzny. Jednak w przeciwieństwie do konkurentów odbędzie się to na bazie technologii WebGL. WebGL to technologia rozwijana przez firmę Khronos. Jej działanie polega na umożliwieniu transmisji danych między JavaScript a OpenGL, co w efekcie ma pozwolić na wyświetlanie grafiki 3D w przeglądarce. 

Dla przeglądarki Google Chrome stworzony został nowy silnik JavaScript nazwany V8. W chwili premiery przeglądarki był najszybszym silnikiem na rynku według testu przygotowanego przez WebKit SunSpider JavaScript Benchmark. Niedługo po premierze Google Chrome deweloperzy Firefoksa opublikowali testy nowego silnika tej przeglądarki – TraceMonkey (następca SpiderMonkey), pokazujące jego przewagę nad V8. Jednak kolejne wersje Google Chrome znalazły się na czele tej klasyfikacji. Pod koniec 2009 roku opublikowana została wersja 10.50 alfa Opery, z nowym silnikiem skryptowym Caracan. Według serwisu BetaNews.com Opera była szybsza zarówno od Firefoksa, jak i Google Chrome. Wyścig trwa, zmuszając firmy do ciągłego udoskonalania produktów!

Istnieją jednak jeszcze problemy w obsłudze WebGL przez zawsze dziurawy i problematyczny Windows. W systemach MacOS i Linux technologia ta działa prawidłowo. W tym celu firma Google uruchomiła projekt o nazwie ANGLE. Jego celem jest utworzenie modułu dla przeglądarki, który będzie tłumaczył wywołania WebGL do standardu DirectX, bo taka biblioteka wykorzystywana jest przez system Microsoftu. Zdaniem programistów Google zapewni to też kompatybilność ze wszystkimi kartami graficznymi, które nie zawsze są na tyle dobre, że obsługują internetową odmianę OpenGL. 

Na łamach listy dyskusyjnej deweloperów Chromium, Dean McNamee napisał w sierpniu 2009 roku, że zespół tworzący engine skryptowy V8 zrobił „wspaniałą robotę”, budując działającą, w pełni 64-bitową wersję Chromium na Linuksa. Do tej pory można było co prawda zainstalować Chromium na 64-bitowym Linuksie, ale i tak korzystała ona z 32-bitowych bibliotek. Chromium działa w pełni na komputerach 64-bitowych! Chromium świetnie też sobie radziło z obsługą 64-bitowej wtyczki Flasha 10, dostępnej od Adobe jeszcze w wersji alfa. Dobrze też działała od początku wtyczka Javy, nie robiąć żadnych większych problemów. Z początku trzeba było włączać obsługę wtyczek poleceniem z konsoli: chromium-browser --enable-plugins. Aktualnie może się to przydać osobom samodzielnie kompilującym pakiety Chromium ze źródeł. 

W dniach 16-18 marca 2009 na konferencji CanSecWest, poświęconej zagadnieniom komputerowego bezpieczeństwa, odbył się konkurs hackerski PWN2OWN. Żadnemu z uczestników zawodów nie udało się włamać do systemu operacyjnego poprzez przeglądarkę Google Chrome, czyli Chromium mimo udanych ataków na pozostałe przeglądarki (Internet Explorer 8, Firefox, Safari). I to pomimo tego, że teoretycznie, sposób ataku zastosowanego na Safari mógłby również być skuteczny przeciwko Google Chrome, ponieważ bazował na błędach w WebKit. Chromium na wiosnę 2010 jest trzecią przeglądarką na rynku, z około 8-10 procentami użytkowników, których liczba ciągle rośnie. 

 

Chromium będzie domyślną przeglądarką

w Ubuntu 10.10 Netbook Edition

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, przeglądarka Chromium zastąpi Firefoksa w kolejnej wersji Ubuntu 10.10 Maverick przeznaczonej dla netbooków na jesieni 2010. Wydaje się to naturalny krok, szczególnie, że bogaty w dodatki, ale nieco ociężały Firefox niezbyt pasował do małych i prostych maszyn. O ile prędkość działania programu była decydująca, to nie obeszło się bez mniejszych problemów. Deweloperów niepokoiła głównie niezgodność Chromium z motywem Ubuntu, oraz jego współpraca z menu globalnym. Kwestie te powinny być jednak rozwiązane w najbliższych wydaniach testowych. Aplikacja powinna pojawić się w dystrybucji najpóźniej w wersji Ubuntu alfa 3. Chromium test Acid3 zaliczyłą 100/100. 

Co ciekawe, o mały włos zamiast Chromium do Ubuntu trafiłoby Midori, jednak ostatecznie zdecydowano się pozostać przy open source'owej wersji Chrome. Powodem była rosnąca popularność przeglądarki Google, która już teraz przyciąga użytkowników konkurencyjnych, lekkich narzędzi. Podobnie jak pisano wcześniej, to dobry krok bo nie ma co się upierać przy lubianym Firefoksie skoro dostępne są równie bogate, ale lżejsze i szybsze narzędzia. Na razie Chrome przegrywa jeszcze nieco jeśli chodzi o dodatki, jednak jest to zapewne jedynie kwestią czasu. Chrome to najszybsza przeglądarka na rynku, zgodna z najnowszymi standardami i nade wszystko bardzo bezpieczna. Firefox z włączonym Compizem bardzo obciąża procesor, szczególnie przy minimalizacji i maksymalizacji okien. Chromium szybciej się uruchamia. Po załadowaniu stron pod Chromium strony przewija się płynnie a pod FF- niestety nie. 

Z przeglądarek linuksowych na wiosnę 2010 nieco gorzej od Chromium wypada Midori, która co prawda działa najszybciej jednak ma niedociągnięcia, które powodują, że nie zawsze nadaje się do codziennego użytku: Speed Dial -Nie działa, nie otwiera wszystkich stron, nie otwiera niektórych linków z wyszukiwania w Google... Jako konkurencja na Linuksie wybija się na prowadzenie szybka i lekka przeglądarka Rekonq

 

Google Chrome - Najczęstsze skróty klawiszowe

Najpopularniejsze skróty klawiszowe ułatwiające pracę z Google Chrome i pozwalające lepiej wykorzystać potencjał tej świetnej przeglądarki.

1. Control + K - umożliwia szukanie z poziomu paska adresowego. Po naciśnięciu, w pasku URL ukaże się znak zapytania i można wtedy wpisać szukaną frazę.

2. Control + H - szybsza droga do wyświetlenia karty z historią przeglądania.

3. Control + Shift + N - kombinacja ta otwiera okno w trybie "incognito", w którym przeglądane strony nie zapisują się w pamięci przeglądarki, w historii przeglądanych stron ani w postaci plików cookie.

4. Alt + Home - ładuje stronę Google Chrome z thumbnailami najczęściej odwiedzanych stron.

5. Control + T - otwiera nową kartę. Przez przeciągnięcie można zmieniać kolejność kart.

6. Shift + Escape - sposób przywołania Task managera Google Chrome.

7. Control + Shift + Tab - przełączanie kolejno do tyłu pomiędzy kartami.

8. Control + Tab - pozwala na przełączanie kolejno do przodu pomiędzy kartami.

9. Control + B - wyłącza i włącza pasek zakładek. 

10. Control + J - otwiera stronę Downloads.

11. Control + Shift + T - otwiera ostatnią zamkniętą kartę. Podwójne wciśnięcie kombinacji powoduje otwarcie karty poprzedzającej ostatnią.

14. Przełączanie pomiędzy otwartymi kartami za pomocą kombinacji Control + 1, Control + 2, Control + 3 etc.

 

30 porad dla użytkowników przeglądarki Google Chrome

Podstawowe porady oraz najpopularniejsze skróty klawiszowe ułatwiające pracę z Google Chrome i pozwalające lepiej wykorzystać potencjał tej świetnej przeglądarki. Przeglądarka Google Chrome zadebiutowała w 2008 roku, zbierając bardzo przychylne opinie wśród specjalistów oraz stopniowo powiększając swoją bazę użytkowników. Aplikacja udowodniła, że jest ciekawą alternatywą zarówno dla microsoftowskiego Internet Explorera jak i Firefoxa Mozilli (Safari) czy Opery. 

Dlatego też, specjalnie dla czytelników portali Macierz przygotowaliśmy garść podstawowych porad oraz najpopularniejszych skrótów klawiszowych ułatwiających pracę z Google Chrome i pozwalających lepiej wykorzystać potencjał tej świetnej przeglądarki:

1. Tworzenie na pulpicie lub w menu Start skrótów do aplikacji sieciowych, np. Gmail'a - należy wejść w menu Page Control (prawy górny róg okna przeglądarki, obrazek kartki z odgiętym rogiem) i wybrać gdzie chcemy umieścić nasz skrót. Funkcja działa zarówno z aplikacjami Google np. Callendar czy Documents, jak również z innymi, jak choćby Windows Live Hotmail.

2. Control + Shift + N - kombinacja taka otwiera okno w trybie "incognito", w którym przeglądane strony nie zapisują się w pamięci przeglądarki, w historii przeglądanych stron ani w postaci plików cookie, kasowanych po zamknięciu takiego okna.

3. Otwieranie linka w trybie incognito - prawym przyciskiem myszy klikamy na dany link i wybieramy opcję Open link in incognito window (Otwórz link w oknie incognito). Tryb incognito to bardzo udany pomysł dla osób, które ciągle muszą po sobie czyścić przeglądarkę. 

4. Alt + Home - ładuje stronę Google Chrome z thumbnailami (miniaturkami) ośmiu najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Można dodać domek po prawej stronie paska do wpisywania zapytań, odznaczając odpowiednią opcję w Narzędzia -> Wyświetl przycisk Dom na pasku narzędzi. 

5. Control + T - otwiera nową kartę. Przez przeciągnięcie można zmieniać kolejność kart lub sprawić, że otworzą się w nowym oknie. 

6. Control + Shift + T - otwiera ostatnią zamkniętą kartę. Naciśnięcie kombinacji po raz kolejny powoduje otwarcie karty poprzedzającej ostatnią. Przeglądarka pamięta 10 ostatnio zamkniętych kart.

7. Przełączanie pomiędzy otwartymi kartami za pomocą kombinacji Control + 1, Control + 2, Control + 3, etc. Control + 9 przełącza na ostatnią kartę.

8. Control + Tab - pozwala na przełączanie kolejno do przodu pomiędzy kartami.

9. Control + Shift + Tab - przełączanie kolejno do tyłu pomiędzy kartami.

10. Podobnie jak w Firefox 3, przeciągnięcie myszą linka na kartę spowoduje otworzenie go w tej karcie, a przeciągnięcie linka pomiędzy dwie karty spowoduje otwarcie nowej w tej właśnie pozycji.

11. Żeby stworzyć zakładkę wystarczy kliknąć na gwiazdkę z lewej strony paska adresowego (w Linuksie po prawej) i wybrać folder, w którym zostanie umieszczona.

12. Control + B - wyłącza i włącza pasek zakładek.

13. Prawy klik lub przytrzymanie lewego klawisza myszy na przycisku Back (Cofnij) wyświetla listę stron, do których można się cofnąć. Opcja Show Full History na końcu listy, otworzy nową kartę z pełną historią przeglądania. 

14. Control + H - szybsza droga do wyświetlenia karty z historią przeglądania.

15. Możliwość kasowania historii przeglądania dla wybranych dni - przewijamy listę i gdy dojdziemy do interesującego nas dnia, wybieramy opcję Delete history for this day (Skasuj historię z tego dnia) z prawej strony okna. 

16. Control + J - otwiera stronę Downloads (Pobieranie).

17. Ażeby usunąć element z listy pobierania, należy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Remove (Usuń).

18. Control + K lub Control + E - umożliwia szukanie z poziomu paska adresowego. Po naciśnięciu, w pasku URL ukaże się znak zapytania i można wtedy wpisać szukaną frazę.

19. Prawy klik na górze okna przeglądarki i wybór opcji Task manager (Menadżer zadań) wyświetli listę uruchomionych kart i plug-inów wraz z informacją ile zasobów zużywają. Żeby zakończyć pracę wybranych, należy wybrać opcję End process.

20. Shift + Escape - szybszy sposób przywołania Task managera Google Chrome.

21. Gdy chcemy się dowiedzieć jakie plug-iny są aktualnie zainstalowane, wystarczy wpisać about:plugins w pasku adresowym. 

22. Inne komendy do wpisania w pasku adresowym Google Chrome: about:stats, about:network, about:histograms, about:memory, about:cache, about:dns.

23. Jeżeli chcemy się dowiedzieć jak wygląda zawieszona karta, należy wpisać about:crash.

24. Wpisanie about:internets wyświetli żarcik programistów (Easter Egg działający tylko w Windows XP).

25. Możliwość edycji każdej strony internetowej - prawy klik na stronie i wybieramy opcję Inspect element. Możemy teraz edytować źródłowy kod HTML strony, a po naciśnięciu Enter sprawdzić rezultaty.

26. Żeby uczynić z Google Chrome domyślną przeglądarkę, należy kliknąć na przycisk Tools (Narzędzia - prawy róg okna przeglądarki, ikona klucza nasadowego), wybrać Options (Opcje), kliknąć na zakładkę Basics i wybrać Make Google Chrome my default browser. W Linuksie jednak zwykle trzeba ustawić to z pomocą menadżera konfiguracji, np. dla KDE), co jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. 

27. W celu skasowania plików cookie, trzeba z menu Tools>Options wybrać opcję Under the Hood, przewinąć w dół do sekcji Security i kliknąć Show cookies. Teraz można usunąć wybrane cookies, albo też wszystkie - opcją Remove all.

28. Żeby wyczyścić więcej danych, takich jak historię przeglądania czy cache, klikamy na ikonę Tools (Narzędzia) i wybieramy Clear browsing data.

29. Kiedy chcemy wyczyścić kartę Google Chrome z najczęściej odwiedzanymi przez nas stronami, należy wyczyścić historię przeglądania sposobem podanym powyżej.

30. Wyczyszczenie historii w przeglądarce Google Chrome spowoduje również wyczyszczenie propozycji adresów stron podawanych w pasku URL! 

 

Korzystanie z trybu incognito w Google Chrome

Szybka przeglądarka Google Chrome wyposażona jest w tzw. tryb incognito, czyli specjalny tryb pracy, w którym program nie zapisuje żadnych informacji o odwiedzanych przez użytkownika stronach WWW (m.in. historii, fraz wpisywanych w wyszukiwarce, plików cookie itp.).

Włączenie tej funkcji jest niezmiernie proste – przejdź do menu Ustawienia Google Chrome i wybierz polecenie Nowe okno incognito. Zostanie wyświetlone zupełnie nowe okno, różniące się od standardowego nieco ciemniejszym kolorem ramki oraz ikoną "tajnego agenta" w lewym górnym rogu. Użyj tego okna do przeglądania stron internetowych. Alternatywnym sposobem przywołania tego okna jest użycie skrótu klawiaturowego [Ctrl]+[Shift]+[N].

Złośliwi nazywają tę funkcję "trybem porno", ale to naprawdę przydatne rozwiązanie, np. jeśli użytkownik planuje zakup prezentu i nie chce, by dowiedziała się o tym inna osoba korzystająca z tego samego komputera. 

 

Dodatki do przeglądarki internetowej Google Chrome?

Google zapewnia dodatki do swojej przeglądarki internetowej Chrome. Pod koniec 2009 roku było iż aż 550, a liczba ta nieustannie rośnie. Chrome jest przeglądarką, która w bardzo krótkim czasie przekonała do siebie wielu internautów. Firma Google szybko jednak zauważyła, że aby osiągnąć sukces, musi dać użytkownikom możliwość dowolnego modyfikowania swojego produktu. W efekcie od marca 2009 roku mamy możliwość instalowania rozszerzeń, które zwiększają funkcjonalność programu. Zbiór dodatków rozwija się w błyskawicznym tempie i na wiosnę 2010 roku liczy ponad trzy tysiące pozycji. 

Największy wybór dodatków znajdziesz pod adresem:  https://chrome.google.com/extensions. W nowej licencji Google zastrzega sobie prawo, że wedle własnego uznania może zdalnie usunąć dowolne dodatki z komputera użytkownika, jeśli będą one naruszać prawo lub zasady dla programistów. 

Godne polecenia są na przykład rozszerzenia "Sprawdzanie poczty Google" i "Google Mail Checker Plus", które informują na bieżąco o nowych wiadomościach w skrzynce pocztowej Gmail. Wzmianka ta pojawia się tuż obok paska adresu w przeglądarce internetowej. 

Jako, że Google przoduje w sieci w tworzeniu usług ułatwiających życie internautom mamy możliwość zaimplementować tłumacz Google Translate. Oprócz narzędzie "Google Translate" do tłumaczenia, dostępny moduł "Chrome Gestures" do sterowania przeglądarką internetową za pomocą gestów myszy, a także narzędzie "Lyrics-YouTube" do wyszukiwania tekstów piosenek prezentowanych w serwisie YouTube. 

Warto przyjrzeć się tak lubianemu dodatkowi jak AdBlock, który służy do blokowania reklam czy Google Dictionary - podręczny słowniczek lub absolutny hit Cooliris dający efekt trójwymiarowej ściany przeglądarki internetowej, od początku dostępny najpierw tylko na Windows. 

W razie problemów z działaniem rozszerzeń rozważ zainstalowanie deweloperskiej wersji przeglądarki Google Chrome. Możesz ją pobrać z jednej strony dweloperów Google. Jednak gdy zechcesz powrócić później z wersji deweloperskiej do stabilnej, będziesz musiał odinstalować przeglądarkę i wgrać nową z adresu internetowego Google lub z repozytorium swojej dystrybucji Linuksa. 

Przeglądarka internetowa Google Chrome jest bardzo smukła, a jej wydajność najbardziej rzuca się w oczy w trakcie przetwarzania skryptów. Jednak wielu internautów woli pozostać przy Firefoksie, bo jest dostępnych do niego bardzo wiele rozszerzeń, z których nie chcą rezygnować. Zastanawiasz się, czy są dodatki do przeglądarki internetowej Google Chrome, a jeśli tak, to jak je zdobyć. 

 

Instalujemy dodatki do Chromium

Jeżeli znajdziemy rozszerzenie na stronie rozszerzeń, które nam odpowiada, wystarczy kliknąć przycisk z napisem „Zainstaluj”, a następnie potwierdzić swój wybór w wyświetlonym okienku. Chwilę później możemy się cieszyć nowymi udogodnieniami. Przeglądarka Google, w przeciwieństwie do Firefoxa, nie wymaga od użytkownika ponownego jej uruchomienia, więc możemy od razu po zainstalowaniu korzystać z wtyczek. 

Warto też wspomnieć, że dodatki będą aktualizowały się same. Program nie będzie od nas wymagał zgody na pobranie nowej wersji, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco czasu i nie oderwiemy uwagi od aktualnie wykonywanych czynności. Nie należy też obawiać się braku kompatybilności ze strony przeglądarki. Wszystkie wersje Chrome obsługujące rozszerzenia bez problemu poradzą sobie z obsługą każdego zamieszczonego na stronie dodatku. 

Co ciekawe, rozszerzenia Chrome nie obciążają w takim stopniu przeglądarki, jak dzieje się to w przypadku Firefoxa. Dopiero przy pokaźnej liczbie dodatków można zauważyć spadek wydajności programu. Jedynym mankamentem może być zwiększone zapotrzebowanie na pamięć systemową. Każda z wtyczek widnieje w menadżerze zadań jako oddzielny proces i rezerwuje od kilku do nawet kilkunastu megabajtów.

Niektóre, szczególnie nowe rozszerzenia mogą spowodować błędy w wyświetlaniu niektórych stron internetowych, wtedy trzeba albo zrezygnować z dodatku i zastąpić go innym jeśli jest alternatywny, albo oglądać stronę w trybe incognito, czyli z wyłączeniem rozszerzeń. Rzadko używane rozszerzenia można także wyłączać, a włączać wtedy kiedy są rzeczywiście potrzebne! Warto zauważony błąd zgłosić twórcy rozszerzenia, aby udoskonalł swoją wtyczkę! 

FlashBlock 

Kolejny dodatek, który swoją popularność zdobył wśród użytkowników Firefoxa. Blokuje on elementy typu flash (z których znaczna większość to reklamy) na stronach www. Rozszerzenie w wygodny sposób zaznacza swoją aktywność ikonką na pasku adresu, dzięki czemu użytkownik w razie potrzeby może szybko je wyłączyć. Na plus zasługuje też obecność tzw. „białej listy” służącej do gromadzenia adresów stron, na których wtyczka nie będzie aktywna.

Web2PDFConverter

Jeżeli musimy zaprezentować bogate graficznie witryny na innym komputerze, który jest pozbawiony dostępu do internetu lub po prostu zapisać w formacie PDF ważne treści pochodzące z sieci, to rozszerzenie okaże się nieocenione. Umożliwia ono przekonwertowanie dowolnej strony www lub pliku HTML do formatu PDF. Pliki w tym formacie mają to do siebie, że na każdym komputerze wyglądają tak samo. Nie musimy się zatem martwić o czcionki, grafiki itp. 

Chromium Wheel Smooth Scroller

Choć instalując to rozszerzenie nie zyskujemy żadnej dodatkowej funkcjonalności w naszej przeglądarce, to jego obecność może umilić nam czas spędzony na przeglądaniu internetu. Zapewnia ono płynne przewijanie zawartości witryn, a dodatkowo dodaje efekt odbijanego od krawędzi suwaka. Na pochwałę zasługują też ogromne możliwości konfiguracji wtyczki.

Center image

To niewielkie, lecz bardzo wygodne rozszerzenie sprawia, że wyświetlane w przeglądarce pliki graficzne będą od razu wyśrodkowane. Wygodniej je dzięki temu przeglądać i skalować.

Adblock

Jest to jedna z najbardziej popularnych wtyczek. Wersja na Firefoxa zdobyła uznanie setek tysięcy internautów i wywołała niemałą burzę wśród reklamodawców. Adblock dla Chrome jest nieco mniej skuteczny w blokowaniu niechcianych reklam oraz trochę trudniejszy w obsłudze, jednak mimo to spełnia swoje zadanie w sposób zadowalający. Warto zachęcić także do sprawdzenia rozszerzenia o podobnej funkcjonalności, ale łatwiejszego w konfiguracji – AdThwart.

Fastest Chrome

Użytkownicy Firefoxa znają to rozszerzenie jako Fasterfox. Umożliwia ono łatwe dodawanie zaznaczonych na stronie www treści do wyszukiwarek. Dzięki temu dodatkowi wygodniejsze stanie się również wyszukiwanie w Google (uwzględni on inne wyszukiwarki podczas wyświetlania wyników). Fastest Chrome oferuje jeszcze szereg innych udogodnień, którymi potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Użyj Greasemonkey

Jeżeli zawartość bazy rozszerzeń Google nas nie satysfakcjonuje, możemy sięgnąć do znacznie większego zbioru. Mowa tutaj o stronie userscripts.org, która oferuje setki tysięcy skryptów usprawniających nawigację po określonych stronach. Użytkownicy Firefoxa również mogą korzystać z tej bazy po uprzednim zainstalowaniu rozszerzenia Greasemonkey. Tymczasem w Google Chrome nie ma takiej potrzeby, gdyż ta funkcja jest zaimplementowana domyślnie. 

Na stronie userscripts.org znajdziemy głównie skrypty, które dotyczą określonych stron. Mogą one zmieniać wygląd (podobnie jak style ze strony userstyles.org), poszerzać funkcjonalność lub ułatwiać nawigowanie. Tak czy inaczej, decydując się na określony dodatek możemy być pewni, że ułatwi on nam w jakimś stopniu korzystanie z danej witryny.

Przeglądarka Chromium

Wyposażanie przeglądarki Google Chrome w nowe funkcje

Do przeglądarki Google Chrome nie ma obecnie jeszcze tylu rozszerzeń, które zwiększałyby jego funkcjonalność, jak jest to możliwe w wypadku Firefoksa. Czy można mimo to wyposażyć tę przeglądarkę w nowe funkcje? 

Można to robić za pomocą tzw. skryptozakładek (ang. bookmarklets). Są to zakładki, w których programiści umieszczają kod JavaScript. Instalowanie takich dodatków jest nadzwyczaj proste. Skryptozakładki są publikowane w witrynach internetowych. Widnieją tam w postaci odnośników. Wystarczy przeciągnąć taki odnośnik do okna przeglądarki i upuścić go na pasku zakładek. Jeśli w twojej przeglądarce nie widać wspomnianego paska, naciśnij klawisze [Ctrl B]. Aby uruchomić skryptozakładkę, wystarczy ją kliknąć. 

Listę około 20 skryptów zakładek znajdziesz pod tym adresem internetowym: 

http://www.chromeplugins.org/extensions/list-of-useful-add-ons-for-google-chrome-using-bookmarklets/

 

Zapisywanie witryn internetowe w formacie PDF

(Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari, Opera)

Zapisywanie witryn internetowych na dysku lokalnym nie jest wcale takie łatwe. W wielu wypadkach wersja offline wygląda zupełnie inaczej niż oryginał. Idealnym formatem do tego celu zdaje się PDF, jednak większość narzędzi przeznaczonych do tego typu zadań jest dość droga. Jak rozwiązać ten problem? 

Chcąc zapisywać strony internetowe w formacie PDF nie musisz wcale kupować oprogramowania PDF, ani niczego instalować w swoim systemie. Pod adresem www.pdfdownload.org znajdziesz serwis internetowy, który w ramach reklamy swoich produktów bezpłatnie konwertuje witryny na format PDF. Wystarczy przywołać ten adres lub kliknąć odnośnik Convert Web pages to PDF. Następnie wpisz adres żądanej witryny w polu URL i swój adres w polu Email. Znacznie wygodniej jest jednak korzystanie z powyższego serwisu za pomocą dodatku do przeglądarki internetowej lub za pomocą skryptozakładki. 

Firefox. Najpierw kliknij pole Get PDF Download for Firefox 2 & 3, Flock 1 & 2, a następnie kliknij przycisk Add to Firefox. Potwierdź przyciskiem Zainstaluj, a następnie przyciskiem Uruchom ponownie program Firefox. W menu podręcznym witryn, a także w menu Plik znajdziesz polecenie Zapisz stronę jako PDF. Również to polecenie wysyła bieżącą stronę do serwisu www.pdfdownload.org, skąd po upływie kilku minut możesz odebrać gotowy dokument PDF. Usługę można także przywoływać za pomocą nowego przycisku Konwertuj stronę do PDF i miniaturowego menu, które znajdują się tuż obok paska wyszukiwarek w górnym prawym narożniku okna. 

Chrome, Safari, Opera. We wszystkich innych przeglądarkach, do których nie ma specjalnego dodatku, można użyć skryptozakładki. Po przywołaniu strony www.pdfdownload.org kliknij pole Bookmarklet. Następnie kliknij pole Save page as PDF i - przytrzymując naciśnięty lewy przycisk myszy - przeciągnij go na pasek zakładek w oknie przeglądarki internetowej. Aktualnie należy zainstalować jedno z rozszerzeń do tworzenia pdf ze strony rozszerzeń Google Chrome! 

 

Google zwiększa szybkość Chrome-5

Opublikowana na początku maja 2010 rozwojowa wersja przeglądarki Google Chrome, oznaczona numerem 5.0.375.29, jest - jak twierdzi firma Google - nawet o 305 procent szybsza niż przedtem. Autorzy chcą to udowodnić w sposób co najmniej niekonwencjonalny. 

Przyrost szybkości najbardziej przejawia się w testach V8, które oceniają, jak przeglądarka radzi sobie z przetwarzanie kodu JavaScript. Jednak równie dobrze program wypadł w testach SunSpider, mierzących ogólną wydajność silnika, na którym został oparty. W porównaniu z pierwszą wersją beta piątej odsłony jest to wynik o nawet 305 procent lepszy. 

Oprócz wydajności w Chrome poprawiono również usługę synchronizacji z internetem. Do tej pory w tzw. "chmurze" można było przechowywać jedynie zakładki. Teraz dojdą do tego jeszcze osobiste ustawienia, motyw, strona startowa i język. Nowa beta lepiej obsługuje też standard HTML5. 

Dnia 25 maja 2010 ukazała się stabilna wersja piątej odsłony przeglądarki Google. Na użytkowników czeka szereg zmian oraz poprawek. Spekulacje na temat rychłej premiery Google Chrome 5 pojawiły się już na początku maja 2010. Gigant z Mountain View zgodnie z oczekiwaniami wydał stabilną piątą wersję swojej aplikacji do przeglądania internetu. Czego możemy się spodziewać po nowym Chrome? Oto lista ulepszeń: 

- Funkcja synchronizacji, dzięki której przechowamy nasze ustawienia, preferencje, zakładki oraz język przeglądarki w internecie. Dzięki temu będą one dostępne na innym komputerze lub nowym systemie (np. po reinstalacji w razie awarii).

- Uruchamianie rozszerzeń w trybie incognito - dotychczas była to funkcja niedostępna. Teraz użytkownik sam wybierze, które dodatki będą automatycznie ładowane podczas surfowania w trybie prywatnym.

- Zwiększona kompatybilność z HTML 5 - Google już od dawna zachwala swój produkt jako jedyny na świecie, który obsługuje w tak dużym stopniu nową technologię. Piąta odsłona ma iść jeszcze dalej w tym kierunku i zapewnić użytkownikom lepsze wsparcie dla HTML w wersji 5.

- Zintegrowany Flash - na mocy umowy, którą Google zawarło z Adobe, w nowym Chrome nie będziemy musieli oddzielnie instalować wtyczki obsługującej flagową technologię firmy. Flash został na stałe włączony w skład przeglądarki, a na dodatek ma się automatycznie aktualizować do najnowszych wersji.

- Lepsze zabezpieczenia - w piątej odsłonie developerzy kalifornijskiego koncernu załatali poważne luki bezpieczeństwa, co ma zapewnić większy komfort korzystającym z niej internautom.

- Szybkość - Google obiecuje i jednocześnie zapewnia - Chrome to najszybsza przeglądarka na świecie.

 

Skróty klawiaturowe z kliknięciem przycisku myszy

Skróty klawiaturowe z kliknięciem przycisku myszy stanowią kombinacje naciśniętych klawiszy na klawiaturze i klikniętych przycisków myszy umożliwiające wykonywanie określonych czynności. Znajomość niektórych skrótów dostępnych w przeglądarce Google Chrome, które wymieniono poniżej, może pomóc zaoszczędzić czas.

Skróty dotyczące kart i okien w systemie Linux

Ctrl+N - Otwiera nowe okno.

Ctrl+T - Otwiera nową kartę.

Ctrl+Shift+N - Otwiera nowe okno w trybie incognito.

Ctrl+B - Włącza i wyłącza pasek zakładek.

Naciśnij kombinację klawiszy Ctrl+O, a następnie wybierz plik. - Otwiera w przeglądarce Google Chrome plik znajdujący się na komputerze.

Naciśnij klawisz Ctrl i kliknij link. Możesz także kliknąć link środkowym przyciskiem (kółkiem) myszy. - Otwiera link w nowej karcie w tle.

Naciśnij kombinację klawiszy Ctrl+Shift i kliknij link. Możesz także nacisnąć klawisz Shift i kliknąć link środkowym przyciskiem (kółkiem) myszy. - Otwiera link w nowej karcie i przełącza widok do nowo otwartej karty.

Naciśnij klawisz Shift i kliknij link. - Otwiera link w nowym oknie.

Ctrl+Shift+T - Otwiera ponownie ostatnio zamkniętą kartę. W przeglądarce Google Chrome zapamiętanych jest 10 ostatnio zamkniętych kart.

Przeciągnij link do karty. - Otwiera link w karcie.

Przeciągnij link do pustego obszaru na pasku kart. -  Otwiera link w nowej karcie.

Przeciągnij kartę poza pasek kart. -  Otwiera kartę w nowym oknie.

Przeciągnij kartę poza pasek kart do istniejącego okna. - Otwiera kartę w istniejącym oknie.

Naciśnij klawisz Esc podczas przeciągania karty. - Umieszcza kartę w pierwotnym położeniu.

Ctrl+1 do Ctrl+8 - Przełącza widok do karty znajdującej się na pozycji o danym numerze na pasku kart.

Ctrl+9 - Przełącza widok do ostatniej karty.

Ctrl+Tab lub Ctrl+PgDown -  Przełącza widok do następnej karty.

Ctrl+Shift+Tab lub Ctrl+PgUp - Przełącza widok do poprzedniej karty.

Ctrl+Shift+Q - Zamyka bieżące okno.

Ctrl+W lub Ctrl+F4 - Zamyka bieżącą kartę lub wyskakujące okienko.

Kliknij kartę środkowym przyciskiem (kółkiem) myszy. - Zamyka klikniętą kartę.

Kliknij prawym przyciskiem myszy lub kliknij i przytrzymaj strzałkę Wstecz bądź Dalej na pasku narzędzi przeglądarki. - Wyświetla historię przeglądania w danej karcie.

Naciśnij klawisz Backspace - Przechodzi do poprzedniej strony w historii przeglądania dotyczącej danej karty.

Naciśnij kombinację klawiszy Shift+Backspace - Przechodzi do następnej strony w historii przeglądania dotyczącej danej karty.

Kliknij strzałkę Wstecz, strzałkę Dalej bądź przycisk Przejdź na pasku narzędzi środkowym przyciskiem (kółkiem) myszy. - Otwiera w nowej karcie w tle stronę docelową dostępną po kliknięciu danego przycisku.

Kliknij dwukrotnie pusty obszar na pasku kart. - Maksymalizuje okno.

 

Skróty paska adresu

W pasku adresu możesz używać następujących skrótów:

Wpisz wyszukiwane hasło, a następnie naciśnij klawisz Enter. - Przeprowadza wyszukiwanie przy użyciu domyślnej wyszukiwarki.

Wpisz słowo kluczowe wyszukiwarki, naciśnij klawisz spacji, wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij klawisz Enter. - Przeprowadza wyszukiwanie przy użyciu wyszukiwarki skojarzonej ze słowem kluczowym.

Rozpocznij wpisywanie adresu URL wyszukiwarki, następnie po wyświetleniu monitu naciśnij klawisz Tab, wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij klawisz Enter. - Przeprowadza wyszukiwanie przy użyciu wyszukiwarki skojarzonej z adresem URL.

Ctrl+L - Podświetla adres URL.

Ctrl+E - Umieszcza znak "?" w pasku adresu. Wpisz wyszukiwane hasło po znaku zapytania, aby przeprowadzić wyszukiwanie przy użyciu domyślnej wyszukiwarki.

Naciśnij jednocześnie kombinację klawiszy Ctrl+Shift i klawisz strzałki w lewo. - Przenosi kursor do poprzedniego kluczowego hasła w pasku adresu.

Naciśnij jednocześnie kombinację klawiszy Ctrl+Shift i klawisz strzałki w prawo. - Przenosi kursor do następnego kluczowego hasła w pasku adresu.

Ctrl+Backspace - Usuwa kluczowe hasło poprzedzające pozycję kursora w pasku adresu.

Zaznacz wpis w menu rozwijanym paska adresu za pomocą klawiszy strzałek na klawiaturze, a następnie naciśnij kombinację klawiszy Shift+Delete. - Usuwa wpis z historii przeglądania, jeśli to możliwe.

Kliknij wpis w menu rozwijanym paska adresu środkowym przyciskiem (kółkiem) myszy. - Otwiera wpis w nowej karcie w tle.

Naciśnij klawisz Page Up lub Page Down, gdy widoczne jest menu rozwijane paska adresu. - Zaznacza pierwszy lub ostatni wpis w menu rozwijanym.

 

Skróty stron internetowych

Ctrl+P - Drukuje bieżącą stronę.

Ctrl+S - Zapisuje bieżącą stronę.

Ctrl+R - Wczytuje ponownie bieżącą stronę.

Esc - Zatrzymuje wczytywanie bieżącej strony.

Ctrl+F - Otwiera pasek znajdowania.

Ctrl+G lub Enter - Znajduje następne wystąpienie tekstu wprowadzonego w pasku znajdowania.

Ctrl+Shift+G lub Shift+Enter - Znajduje poprzednie wystąpienie tekstu wprowadzonego w pasku znajdowania.

Naciśnij klawisz Alt i kliknij link. - Pobiera obiekt docelowy linku.

Przeciągnij link do paska zakładek. - Dodaje link do zakładek.

Ctrl+D - Dodaje bieżącą stronę internetową do zakładek.

Spacja - Przewija stronę internetową w dół.

Home - Przechodzi do góry strony.

End - Przechodzi na dół strony.

 

Skróty tekstowe w Google Chrome

Ctrl+C - Kopiuje podświetloną treść do schowka.

Ctrl+V lub Shift+Insert - Wkleja treść ze schowka.

Ctrl+Shift+V - Wkleja treść ze schowka bez formatowania.

Ctrl+X lub Shift+Delete - Kopiuje podświetloną treść do schowka i usuwa ją z pola. 

 

Drobne problemy z Chromium rozwiązane! 

W razie problemów z działaniem flash-a na YouTube w starszych wersjach Chromium można na konsoli problem ręcznie rozwiązać tak:

ln -s /usr/lib/mozilla/libflashplayer.so /usr/lib/chromium-browser/plugins/libflashplayer.so

Najważniejszym dla użytkowników Linuksa jest pamiętanie o tym, że gdy instalujesz nową wersję Chromium, należy wywalić dwa katalogi z ustawieniami przeglądarki. Jest to zwykle konieczne w wypadku problemów z funkcjonowaniem każdego programu po zainstalowaniu nowej wersji. Jest to także ważne, gdy instalujemy ręcznie nowe wersje dodatków z zewnątrz jak Adobe Flash, etc. 

Dla Google Chrome czyli Chromium na Linuksie Mandriva usuwamy katalogi na koncie użytkownika o nazwach: 

./config/chromium

.cache/chromium

W tych katalogach są zapisane ustawienia i dane, które mogą kolidować z nową bardziej aktualną, ale także przebudowaną wesrją Chromium. Tracimy jednak wszystkie zainstalowane rozszerzenia i dodatki. Jest to cena jaką płacimy za postęp. Musimy na nowo zainstalować rozszerzenia, motywy, dodatki. Należy wejść do katalogu użytkownika, włączyć w przeglądarce plików (Dolphin, etc) opcję "Wyświetle ukryte pliki", znależć odpowiednie katalogi i je usunąć. 

 

USPRAWNIENIA OD WERSJI 6 do 11 Google Chrome

Chrome 6. Usprawnienia w wersji 6.0.472 opublikowanej dnia 2010-09-07: Modyfikacja interfejsu, auto-uzupełnianie formularzy, synchronizacja rozszerzeń z danymi z auto-uzupełniania, obsługa WebM, wbudowany czytnik PDF, poprawa błędów w wersjach dla Mac i Windows. 

Chrome 7. Usprawnienia w wersji 7.0.517 opublikowanej dnia 2010-10-21: Korzystanie z WebGL dla elementu canvas w HTML 5. Obsługa AppleScript w systemie Mac OS X. Poprawki SSL. Nowe zarządzanie plikami cookie. 

Chrome 8. Usprawnienia w wersji 8.0.552 wydanej dnia 2011-01-12: Usprawniony mechanizm WebGL, Chrome Instant, grafiki 3D, sklep z aplikacjami. 

Chrome 9. Usprawnienia w wersji 9.0.597 wydanej dnia 2011-02-03: Element „canvas” z przyśpieszeniem sprzętowym i WebGL domyślnie włączony. Specjalna piaskownica dla Flash. Nowe flagi (konfiguracja pod adresem about:flags): Podgląd wydruku, GPU Accelerated Canvas itp.

Chrome 10. Usprawnienia w wersji 10.0.648 opublikowanej dnia 2011-03-08: Poprawa wydajności JavaScript, domyślnie włączona możliwość rejestracji w usłudze Google Cloud Print, ustawienia w karcie. Wśród zmian jest m.in. nowa wersja silnika JavaScript V8, sprzętowa akceleracja wideo i wtyczka Flash w specjalnym, wyizolowanym środowisku, które chroni system przed złośliwym kodem. Nowa wersja została oparta na silniku JavaScript Crankshaft, który ma być o dwie trzecie szybszy, niż silnik zastosowany w Chrome'ie 9. W nowej przeglądarce zastosowano także rozwiązanie sandboksowe dla Flasha, dzięki czemu użytkownicy będą chronieni przed usterkami i lukami bezpieczeństwa tej funkcji. Ważnym elementem Chrome 10 jest wtyczka obsługująca Flash, która została całkowicie wyizolowana z przeglądarki. W ten sposób system operacyjny jest bezpieczny, bo złośliwy kod nie może wydostać się z tzw. piaskownicy. Poprawiono także wygląd i funkcjonalność okienka z ustawieniami. Można będzie także synchronizować swoje hasła na wielu komputerach. Dodano menadżer haseł w wydaniu dla Linuksa. 

Chrome 11. Usprawnienia w wersji 11.0.696 wydanej dnia 2011-03-23: Aktualizacja silnika V8 do wersji 3.1.8.3, domyślnie włączona akceleracja sprzętowa 3D dla CSS, wyłączenie WebGL w Windows XP, nowa ikona, rozpoznawanie głosu. Akceleracja 3D umożliwia dodawanie efektów 3D do tworzonych stron przy użyciu CSS. Rozpoznawanie głosu osiągnięto dzięki technologii HTML5 speech input API. Komendy głosowe pojawiają się w Chrome 11 po raz pierwszy, dlatego tez może nie będą póki co działać perfekcyjnie, ale Google obiecuje rozwój tej usługi. Mamy podrasowany silnik, dzięki któremu strony otwierają się szybciej, działa separacja zakładek i inne elementy. Google wprowadził do najnowszej wersji beta Chrome 11 eksperymentalny interfejs programowania rozszerzający obsługę proxy. Funkcja Proxy Extension API została dodana eksperymentalnie. Druga istotna zmiana w Chrome 11 to rozbudowanie funkcji Web Navigation Extension API. Za jego pomocą deweloperzy mogą tworzyć rozszerzenia przeznaczone do monitorowania aktywności w Sieci. Funkcja ta jest wykorzystywana chociażby do poprawy bezpieczeństwa użytkownika, analizy danych czy przesyłania informacji. Jako że oba rozszerzenia dla Chrome są na razie eksperymentalne, aby je przetestować należy najpierw uruchomić je za pomocą opcji about:flags. 

 

Krótki Poradnik Nowości Chrome 10

W marcu 2011 roku mamy kolejną stabilną wersję przeglądarki Google Chrome, tym razem 10-tą. Za Google Operating System przytaczamy najważniejsze nowości: 

1. Opcje dostępne są teraz nie w osobnym oknie, lecz w postaci strony w przeglądarce.

2. W opcjach można ustawić domyślny stopień powiększenia strony, np. 120%.

3. W opcjach można ustawić rozmiar czcionki.

4. Można synchronizować hasła między instalacjami przeglądarki.

5. Na stronie startowej można ręcznie ustawić kolejność zainstalowanych aplikacji.

6. Nowa wersja silnika JavaScript V8 jest do dwóch razy szybsza w obsłudze aplikacji.

7. Pojawiła się sprzętowa akceleracja wideo.

8. Plugin obsługujący Flash jest obecnie całkowicie wyizolowany.

9. Uruchomione aplikacje działają dalej w tle, mimo zamknięcia wszystkich stron Chrome, aż do chwili zamknięcia przeglądarki. Przy następnym starcie wszelkie uruchomione poprzednio w tle procesy zostają uruchomione ponownie.

10. Chrome dezaktywuje niektóre nieaktualne wtyczki (przede wszystkim te, które są narażone na ataki) i udostępnia narzędzie do ich zaktualizowania.

Warto jeszcze dodać, że przeglądarka Chrome zbliża się już do 13-15 procent udziału w polskim rynku - podobnie jest na świecie. Nie należy się dziwić, gdyby jeszcze w tym roku przekroczyła barierę 20 procent. Również jej silnik, czyli Webkit, zdaje się wyprzedzać nieco konkurencję we wdrażaniu standardów webmasterskich, przede wszystkim CSS. Ustawienia na osobnej karcie, z możliwością filtrowania i podawaniem adresu do konkretnego pola preferencji w przeglądarce Opera istnieje od dłuższego czasu i w tej kwestii Chrome naśladuje Operę. To, że dobre pomysły szybko rozpływają się pomiędzy przeglądarkami jest dobre, gdyż dzięki temu w końcu każda przeglądarka będzie wygodna. 

 

 

***) USPRAWNIENIA OD WERSJI 12 do 17 Google Chrome 

Usprawnienia w wersji 12 Google Chrome: Wersja 12.0.742.91 z początku czerwca 2011 roku zawiera wiele zmian, m.in.: sprzętowa akceleracja 3D, Bezpieczne Przeglądanie - ochrona przeciwko pobieraniu złośliwych plików, możliwość usunięcia plików cookies Flasha z poziomu Chrome'a, odpalanie zainstalowanych aplikacji z Omniboxa, zintegrowany synchronizowanie z nową stroną ustawień, poprawione wsparcie ekranu czytnika, nowe ostrzeżenie po naciśnięciu Command-Q na Macu, usunięcie Google Gears. Poprawiono też szereg błędów i dziur z poprzednich wersji, a przy okazji kilka osób się nieco wzbogaciło, bo za wykrywanie błędów Google płaci nagrody. Urządzenie Tab Multi-Select (tylko w Windows) to możliwość wybrania wielu zakładek przy użyciu klawisza ctrl oraz stosowanie akcji (np. odświeżanie) na nich wszystkich. Pomniejsze ulepszenia UI. Nowe flagi: P2P API, eksperymentalna nowa strona zakładek. Dodanie grupowania do menu kontekstowego zakładek. Możliwość utworzenia różnych profili przeglądarki. Usunięcie Gears, które powodowały wyłączanie niektórych usług, takich jak Gmail w wersji offline. Dodano również przyciski Drukuj i Zapisz w widoku PDF. Google Chrome 12 to również 14 załatanych luk, za których znalezienie producent zapłacił 5837 dolarów. Google chwali się również, że przeglądarki Chrome używało w czerwcu 2011 roku około 160 milionów ludzi, a według StatCounter niemal 20% wszystkich internautów. 

Usprawnienia w wersji 13 Google Chrome: Grupowanie kart. Udoskonalono podgląd wydruku. Eksperymentalna strona w nowej karcie. Nowa, stabilna wersja oznaczona numerem 13.0.782.107 wydana 3 sierpnia 2011 roku dostępna jest na Windowsa, Maca, Linuksa i Chrome Frame. Zawiera ponad 5,2 tys. poprawek, a osoby, które wychwyciły najpoważniejsze bugi otrzymały nagrody w łącznej sumie 17 tys. dolarów (listę znajdziesz na blogu Chrome Releases). Powinniśmy się wreszcie ucieszyć z podglądu wydruku, bo to pierwsze wydanie Chrome'a, w którym znajdziemy tę podstawową funkcję. Wśród nowych opcji znajdziesz także Instant Page, dzięki której strony będą się wyświetlały jeszcze szybciej. Podgląd wydruku używa wbudowanej w Chrome przeglądarki PDF, więc działa tylko w przypadku korzystania z ustawienia domyślnych i wyłączonej wtyczki Adobe Reader. W przeciwieństwie do innych przeglądarek, Chrome nie posiada oddzielnego elementu menu do podglądu wydruku. Po kliknięciu przycisku "Drukuj" (lub Ctrl+P), Chrome otwiera nową kartę, w której pokazuje stronę do druku w formacie PDF z niewielką liczbą opcji drukowania. Dla bardziej zaawansowanych opcji, należy kliknąć przycisk "Zaawansowane", co spowoduje otwarcie okno dialogowego ustawień drukowania drukarki. Z karty podgląd wydruku w Chrome automatycznie możemy wygenerować i zapisać podgląd wydruku strony www jako plik PDF, wybierając "Drukuj do pliku PDF" z rozwijalnego menu "Urządzenia". Nową funkcją Chrome 13 jest usprawnienie działania omnibox'a dodając wsparcie dla wyszukiwania częściowych wyników URL w historii przeglądarki. Oznacza to, że można wpisać tylko część adresu internetowego lub nazwy strony i w podpowiedziach otrzymamy pasujące adresy odwiedzanych wcześniej stron pasujących do wpisywanej przez nas frazy. Omnibox w Chrome to kombinacji okienka wyszukiwania i pasek adresu, a działa o wiele mądrzej w najnowszej wersji Chrome, dzięki czemu powrót do już odwiedzonej strony ma być jeszcze łatwiejszy. 

Usprawnienia w wersji 14 Google Chrome: Native Client (NaCl) włączony dla aplikacji w Chrome Web Store czyli domyślnie włączony NaCl (Native Client). Web Audio API - rozszerzenie możliwości pracy z dźwiękiem dla aplikacji webowych; praca nad efektami dźwiękowymi jest teraz znacznie łatwiejsza. Dodatkowe funkcje dla Mac OS X Lion. Zsynchronizowano szyfrowanie dla wszystkich danych. Podgląd wydruku na Mac. Eksperymentalne rozszerzone treści w API. Ratyfikacja DNSSEC na stronach HTTPS. Nowe funkcje w wersji dla Mac OS X, w tym wsparcie dla trybu pełnoekranowego w Lionie oraz obsługa nowych gestów gładzika. Chrome 14 to również poprawki 30 błędów związanych z bezpieczeństwem. W samym silniku przeglądarki wprowadzono wiele zmian, które szerzej opisywano przy wypuszczaniu kolejnych wersji Dev (rozwojowych), które poprawiają bezpieczeńśtwo przeglądania internetu, oraz stabilizują prace przeglądarki. Jak zwykle nie obyło się bez pieniężnych gratyfikacji dla tych, którzy pomogli zlokalizować luki w programie. Tym razem portfel Google uszczuplał o ponad 14 tysięcy dolarów. 

Usprawnienia w wersji 15 Google Chrome: Nowa wersja oznaczona numerem 15 trafiła do stabilnych kanałów dystrybucji na wszystkie platformy w dniu 25 października 2011 roku. Pośród najważniejszych zmian znajduje się wygląd nowej karty, co nie powinno nikogo dziwić. Ci, którzy korzystają z rozwojowych wersji Chrome'a już dawno mogli się nimi cieszyć. Nowy układ jest znacznie bardziej przejrzysty - teraz zainstalowane aplikacje i "najczęściej odwiedzane" mają osobne panele, pomiędzy którymi można swobodnie przechodzić. Wraz z wprowadzeniem nowej wersji przeglądarki zmienił się też wygląd sklepu z aplikacjami. Nowa odsłona wygląda imponująco i współgra z obecnym wyglądem wszystkich usług Google. Dzięki dynamicznym elementom, strona wygląda znacznie lepiej i co najważniejsze, przeglądanie jest bardziej płynne i intuicyjne. Według StatCountera, serwisu zajmującego się badaniem ruchu w Internecie, Chrome w wersji 15 jest najpopularniejszą wersją spośród wszystkich przeglądarek na świecie. Szturm Chrome'a trwa nadal! Według statystyk w ostatni tydzień listopada Chrome w wersji 15 zdobył 23,6% udziału rynku, natomiast Internet Explorer 8 ma 23,5%. 

Usprawnienia w wersji 16 Google Chrome: Dnia 13 grudnia 2011 roku w prezencie od Google'a otrzymalismy możliwość tworzenia wielu profili, ustawienia synchronizacji silnika wyszukiwania. Wprowadzenie obsługi profilów jest dużą zmianą. Jeśli z twojego komputera korzysta kilka osób, teraz każdy może mieć przeglądarkę skrojoną pod siebie. Wystarczy przejść do Ustawienia --> Prywatne rzeczy, żeby dodawać nowych użytkowników. Wraz z ustawieniem wielu profilów w lewym górnym rogu pojawia się ikonka, dzięki której z łatwością można się przełączać pomiędzy użytkownikami. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy korzystają z np. z konta prywatnego i firmowego. Nowe wydanie wprowadza do stabilnego kanału pełną synchronizacje dla wielu kont jednocześnie. Od teraz korzystanie z więcej niż jednego konta Google przestaje być problematyczne. W opcjach, w dziale “Prywatne rzeczy” pojawiła się nowa pozycja “Użytkownicy”. Na początku mamy tylko wybór dodania nowego użytkownika. Gdy nowy użytkownik zostanie dodany, w lewym górnym rogu przeglądarki pojawi się również nowa ikona – awatar, która na pierwszy rzut oka pozwoli odróżnić na koncie którego użytkownika aktualnie pracujemy. W celu zmiany użytkownika, wystarczy kliknąć ikonę i mienić konto. Obecne okno przeglądarki pozostanie bez zmian, za to otworzy się nowe, przypisane do innego konta. Teraz możemy dodawać kolejnych użytkowników nawet nie wchodząc w menu. Oczywiście, zostało wprowadzonych wiele drobnych zmian pod maską, które poprawiają bezpieczeństwo i rozmaite błędy. Teraz przeglądarkę można odpowiednio dostosować w zależności od tego, jaką pracę akurat się wykonuje. W Linuksie oczywiście, każdy użytkownik ma swoje oddzielne konto w systemie, zatem i własne ustawienia indywidualne dla przeglądarek czy innych programów. Coraz dalej Chrome’owi od przeglądarki i coraz bliżej do lekkiego, mobilnego systemu operacyjnego działającego w chmurze. Zalogowanie się do swoich chmur potrwa chwilę, tak samo jak wylogowanie i odłączenie konta. 

Usprawnienia w wersji 17 Google Chrome: Na początek roku 2012 Google Chrome 17 wyposażono w dotychczas opcjonalny mechanizm wstępnego ładowania stron internetowych, który rozpoczyna działanie już w momencie wpisywania adresu w polu przeglądarki. W niektórych przypadkach strona ma być od razu wyświetlana, gdy tylko skończymy wpisywać stosowny adres! Funkcja jest na pewno ciekawa i znajdzie uznanie wśród niecierpliwych, ale z drugiej strony nie bardzo przypadnie do gustu  właścicielom mobilnego internetu, na który zazwyczaj nałożony jest limit przesyłanych danych. Wczytując więc kilka stron na raz można spodziewać się, że pakiet starczy na znacznie krócej. Chrome 17 został dozbrojony w nowy mechanizm zwiększający bezpieczeństwo. Przeglądarka ma sprawdzać adresy, z których pobieramy pliki i odpowiednio reagować. W wyniku znalezienia zagrożenia program nas o tym poinformuje. 

 

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Powstanie firmy Google

Google Inc. została założona w 1998 roku przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Larry'ego Page'a i Sergeya Brina. Opracowali oni nowatorską metodę analizy powiązań hipertekstowych - algorytm BackRub, potem przemianowany na PageRank - którą wykorzystali w swoim prototypie wyszukiwarki internetowej. Firma przetrwała załamanie rynku dot-comów i rozwijała się od tego czasu dzięki wsparciu prywatnych inwestorów; w roku 2004 spółka weszła na amerykańską giełdę, i od tej chwili doszło do znacznego przyspieszenia jej ekspansji, zakupu serwisów YouTube, Writely i przejęcia kilku innych mniejszych firm. Obecnie Google zatrudnia ponad 20.000 pracowników w kilkunastu krajach, wykazuje przychody na poziomie 10 miliardów i zyski rzędu 3 miliardów dolarów rocznie. Korporacja znana jest ze swobodnego klimatu pracy, nietypowych przywilejów dla pracowników oraz zasady biznesowej don't be evil ("nie bądź zły"). 

 

Czy Google ma tajny system operacyjny w komputerach?

W raporcie firmy Net Applications ze stycznia 2009 roku, w którym poinformowano o tym, że udziały Windows spadły poniżej 90%, znaleziono jeszcze jedną niezwykle interesującą informację. Okazuje się, Net Applications nie nie jest w stanie sprawdzić, jakiego systemu operacyjnego używa część pracowników Google'a. Używane przez firmę Net Applications narzędzia potrafią rozpoznać większość dystrybucji Linuksa i Uniksa, różne odmiany systemów Apple'a i Microsoftu. Są nawet w stanie prawidłowo zidentyfikować system Windows 7, używany przez testerów w siedzibie Microsoftu.

Tymczasem aż 30% pracowników Google'a odwiedzających witryny nadzorowane przez Net Applications, używa OS-u, o którym niczego nie można się dowiedzieć. Co ciekawe, można uzyskać z tych komputerów informacje na temat używanej przeglądarki internetowej, a więc blokada nie obejmuje komputera jako takiego. Zablokowano tylko i wyłącznie możliwość sprawdzenia systemu operacyjnego. Niektórzy specjaliści uważają to za dowód, iż Google ma własny system operacyjny, istnienie którego chce na razie utrzymać w tajemnicy. Ci specjaliści pewnie nie wiedzą, że chociażby w Linuksie można ustawić podwyższony poziom bezpieczeństwa, a także zablokować możliwość identyfikacji systemu operacyjnego, a nawet przeglądarki! I można to zrobić niestandardowo, czyli ręcznie na konsoli, co dodatkowo utrudni hackerstwo firmom takim jak Net Applications. 

Rob Enderle, główny analityk firmy The Enderle Group, uważa, że tajemniczy OS może być rozszerzoną wersją Androida, specyficznie przystosowaną do obsługi chmur obliczeniowych. Takie działanie byłoby w przypadku Google'a bardzo sensowne, gdyż od dawna rozwija on coraz więcej usług i programów udostępnianych w Sieci. Oczywiście, że może to być coś na kształt dystrybucji XteemeOs do pracy w chmurze typu grid, albo testowa wersja ChromeOS nad którą firma intensywnie pracuje! 

Analitycy zgadzają się, że Google nie chce konkurować z Microsoftem na rynku systemów operacyjnych. Celem koncernu Page'a i Brina jest zmiana sposobu używania komputerów i uczynienie tradycyjnych OS-ów niepotrzebnymi. Nie sądzą, by Google chciało wejść na rynek desktopowych systemów operacyjnych, bo to ich zdaniem nie ma sensu. Ale sensowne jest posiadanie własnej infrastruktury dla aplikacji klienckich działających niezależnie od sprzętu - stwierdził Clay Ryder, prezes The Sageza Group.

Zdaniem Enderlego Google przygotowuje całościową ofertę, na którą składają się Google Apps, Toolbar, przeglądarka Chrome, a jej logicznym uzupełnieniem jest system operacyjny. Sądził, że to interesująca strategia, która może wypalić, ale jest jeszcze za wcześnie, by zaprezentować ją rynkowi, gdyż Chrome nie jest jeszcze gotowa - dodał Enderle. Teraz już wiadomo, że chodziło o nowy netowy system operacyjny Chrome, którego zabezpieczenia przed identyfikacją widać zadziałały. Należy dodać, że ChromeOS jest odpowiednio stuningowanym Linuksem! 

 

Niesamowite fakty o Google

Czyli zbiór ciekawostek o firmie Google, jej produktach i usługach.

- Google inwestuje mnóstwo pieniędzy w dziedzinie źródeł odnawialnych, jak energia słoneczna oraz źródła geotermalne. Siedziba główna Googleplex doskonale pokazuje intencje firmy – cała pokryta jest panelami słonecznymi. Wszystko zgodnie z najnowszym trendem dbania o środowisko, klimat i ludzi.

- Nazwa “Google” powstała z niepoprawnego zapisu słowa “googol”. “Googol” oznacza liczbę (w zapisie dziesiętnym jedynka i 100 zer).

- Google zakłada pierwszą siedzibę w garażu Susan Wojcicki (obecnie jest ona wiceprezesem Google ds. zarządzania produktami) pod adresem 232 Santa Margarita, Menlo Park.

- Koszt wynajmu garażu to $1.700 na miesiąc

- Siergiej Brin wkrótce żeni się z siostrą Susan - Anne Wojcicki.

- Majątek Brina wyceniany jest na ponad 16,5 mld dolarów.

- 10 zasada filozofii firmy: Świetnie to za mało.

- Misja firmy to: skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.

- Pierwsze Google DataCenter powstało w domu Larrego Page’a. Dziś firma buduje gigantyczną farmę serwerów w Górach Skalistych (miasteczko The Dalles w stanie Oregon). Składają się na nią dwie serwerownie o wielkości boiska piłkarskiego każde. Zapotrzebowanie farmy serwerów w Dalles jest szacowane na 100 MW, co odpowiada zapotrzebowaniu 100 tys. gospodarstw domowych.

- Każde z kierowanych do Google’a zapytań zapytanie angażuje do odpowiedzi około 1000 maszyn. W rezultacie te 1000 maszyn pracuje dla Ciebie przez 0,2 sekundy, zanim otrzymasz wynik wyszukiwania.

- Liczbę maszyn używanych przez Google szacuje się w lutym 2009 na około 500 tysięcy.

- Serwery Google działają wyłącznie pod kontrolą Linuksa, co gwarantuje największy poziom bezpieczeństwa w sieci.

- We wrześniu 2008 roku pojawiły się informacje o rzekomym 3 założycielu firmy Google. Ma nim być Hubert Chang, który twierdzi że wraz z Larrym Pagem i Sergeyem Brindem stworzył model biznesowy Google oraz współtworzył algorytm PageRank.

- Obecnie, na 2009 rok Google zatrudnia ponad 20 tysięcy pracowników w kilkunastu krajach.

- W rankingu magazynu Fortune, firma Google zajmuje obecnie czwarte miejsce w rankingu najlepszych pracodawców.

- W ramach hołdu dla pisarza Douglasa Adamsa, kalkulator wbudowany w wyszukiwarkę podaje wartość 42 jako odpowiedź na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę.

- Firma zarabia rocznie kwoty rzędu 3 miliardów dolarów.

- Siłownia z ciężarkami i maszyną do wiosłowania, szatnie z szafkami, pralki i suszarki, pokój masażu, różnorodne gry wideo, piłkarzyki, pianino, bilard, ping-pong, hokej na wrotkach dwa razy w tygodniu (na parkingu), pojemniki z różnymi rodzajami płatków zbożowych, gumisiami, krówkami, miętówkami, orzechami, jogurtami, marchewkami, świeżymi owocami i nie tylko. Tuziny różnych napojów, w tym świeże soki, cola i cappuccino w proszku. - te i inne atrakcje są do dyspozycji pracowników.

- Firma zachęca pracowników do poświęcenia 20% czasu na sprawy nie zwiazane z ich głównymi obowiązkami. W ten sposób powstało między innymi Google News a także Gmail!

- Pierwsza zasada filozofii Google: Skup się na użytkowniku, reszta przyjdzie sama.

- 26 czerwca 2000 roku indeks wyszukiwarki Google osiągnął liczbę miliarda stron. 11 grudnia 2001 były to już 3 miliardy dokumentów sieciowych a 25 lipca 2008 roku ilość przekroczyła 1 bilion. Liczba poszczególnych stron, tzw. site rośnie o kilka miliardów dziennie!.

- Google zarejestrowało ponad 2300 domen, niektóre z nich to: googlereligion.com, googlesex.com, googleauction.com, googlelovers.com.

- GeoEye wystrzelił w kosmos satelitę, którego głównym celem będzie robienie zdjęć, m.in. dla serwisu Google Earth. Larry Page i Sergey Brin byli obecni podczas tego wydarzenia. Na satelicie jest też logo Google. Google wykupiło wyłączne prawa do wykorzystania zdjęć zrobionych przez satelitę.

- Dzięki oprogramowaniu Google Earth można odszukać: chińskie atomowe okręty podwodne, plantacje konopii indyjskich czy tajne instalacje projekty HAARP. Niektórzy przy pomocy tego narzędzia poszukują pozostałości legendardnej Atlantydy oraz kontynentu Mu, Pacyfidy.

- Google wspiera badania prowadzone przez amerykańskiego biologa i genetyka George’a Churcha, który zajmuje się odszyfrowaniem ludzkiego genomu. W pierwszym etapie projektu przewidziana jest analiza kompletnych genomów należących do 10 różnych osób i upublicznienie tych wyników w postaci zanonimizowanej w Internecie.

- Nową usługa Google jest namierzanie na żądanie. Pozwala zlokalizować naszych przyjaciół, którzy korzystają z usługi Google Latitude. Funkcja ta jest dostępna w telefonach komórkowych oraz jako gadżet dla strony iGoogle. Będzie wspomagana przez telefony z systemami Android, Windows Mobile, Symbian, telefony Apple oraz Blackberry. 

- Google Health to usługa oferująca stworzenie własnego profilu medycznego. Możliwe jest zamieszczenie różnego rodzaju informacji, które dotyczą schorzeń, chorób, badań, przebytych szczepień, etc. Celem tego przedsięwzięcia jest posiadanie przez każdego takiej bazy w sieci, by można było ją w każdej chwili przedstawić lekarzowi. 

- Google Talk to komunikator internetowy, a także usługa VoIP. Potęgą tej aplikacji jest obecność protokołu komunikacyjnego nie tylko w wersji desktopowej, ale także w każdym koncie gMail czy iGoogle. Google Talk obsługuje emotikonki, pogrubienie, emfazę, a także wsparcie dla youtube czy flickr. Aplikacja jest darmowa. 

Ostatnia aktualizacja: ***) 10 stycznia 2012

Opracowanie i redakcja materiału: Ph.D. Dharman

Licznik odwiedzin: 8836051 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 12:13:12