Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 12595


APPLE MACINTOSH: Mac OS X 10.6 Snowy Leopard - Krótka Historia Nowego Kotka

Apple, Mac, Macintosh, Maczek, Kotek, Jabłuszko!

Snow Leopard - Śnieżna PanteraOto nazwy, czasem jeszcze bardziej pieszczotliwe jakimi zwolennicy pracy na komputerach, systemie operacyjnym i oprogramowaniu firmy Apple Inc., nazywają swoje narzędzie pracy. Apple znany jest z tego, że dba o wysoką zgodność sprzętu i oprogramowania, tworząc od wielu lat platformę sprzętowo-programową, która z założenia jest hermetyczna, a użytkownik nie musi myśleć zbytnio o tym, co jest w środku komputera i katalogów systemu, chyba, że jest specjalistą.

Komputery Macintosh zyskały pewną hermetyczną i awangardową aurę tajemniczości, ale i zebrały wiele krytyki, gdyż jest to też związane z ceną na ogół wyższą niż innych systemów dla masowego użytkownika. Platforma Macintosha zyskała swoich zwolenników szczególnie wśród grafików komputerowych, którzy często nie wyobrażają sobie pracy na czymś innym niż na Maczku.

Ostatnimi czasy zmienia się trochę podejście firmy Apple, czyli zielonego Jabłuszka, które owocuje szerszą dostępnością systemu operacyjnego i oprogramowania, które pracuje już nie tylko ściśle na sprzęcie dostarczonym przez firmę, ale i na wielu innych komputerach. Możemy spróbować przyjrzeć się wybranym aspektom pracy na systemie operacyjnym Mac OS i ostatnio wydanej najnowszej wersji systemu operacyjnego, które należy tak czy owak do rodziny UNIX-a, czyli tej samej do której należą systemy z podrodziny BSD czy coraz bardziej popularny Linux.

Komputery ze stajni firmy Apple ukryte są za takimi nazwami jak: Apple, Lisa, Macintosh, Power Mac, Power Book, iMac, Mac Mini, Mac Book, Mac Book Pro, MacPro, jeśli wymienić najważniejsze produkcje. Apple jest znany z ryzykownych i nowatorskich rozwiązań, jak wprowadzenie iMac'a w sierpniu 1998 roku, który był pozbawiony stacji dyskietek powszechnie wówczas używanej, a także wyglądał zupełnie inaczej niźli styl z jakim kojarzono dotąd sprzęt komputerowy.

Szeroka gama kolorów obudowy innych niż dotychczasowy kolor beżowy, inaczej zaprojektowany sprzęt, gdyż obudowa jednostki centralnej komputera nie była jak dotychczas prostopadłościanem, a ekran został zintegrowany z jednostką centralną. Sprzęt okazał się bardzo ergonomiczny, zajmuje bowiem bardzo mało miejsca na biurku użytkownika. Takie ciekawe rewolucje w estetyce i podejściu do wzornictwa komputerów niewątpliwie przyczyniły się do sukcesów firmy Apple na rynku. Wiele osób lubi bowiem mieć sprzęt inny niż wszyscy, ciekawy w wyglądzie, dobrany w kolorze do innych mebli w mieszkaniu czy biurze.

Macintosh staje się w ostatnich latach coraz popularniejszy i widać, że stara się zdobyć coraz większą część rynku nie tylko tego zajmowanego dotąd przez koncern Redmont i Windows, ale też przez innych konkurentów rynkowych. Tym bardziej warto przyjrzeć się najnowszemu systemowi operacyjnemu znanemu jako Mac OS X 10.5 Leopard i jego historii, jak i znanym już trochę jego zaletom, wadom oraz zastosowaniom. Warto też pamiętać, że coraz łatwiej instalować system operacyjny firmy Apple na sprzęcie innym niż firmowy, co podnosi jego atrakcyjność, bo dlaczego nie mieć tego, co staje się coraz bardziej dostępnym, tym bardziej, że tanieje dopasowując się do ogólnych warunków rynku.

 

Krótka Historia Mac Os

Mac OS to system operacyjny dla komputerów z rodziny Macintosh firmy Apple. Był to historycznie pierwszy ogólnodostępny system operacyjny wyposażony w graficzny interfejs użytkownika, czyli GUI. Wcześniejsze komputery Apple pracowały w oparciu o interfejs tekstowy. Idea graficznego interfejsu została zaczerpnięta przez inżynierów Apple z laboratoriów firmy Xerox w Palo Alto, gdzie w 1974 roku stworzono Alto, pierwszy komputer z graficznym interfejsem użytkownika.

Pierwsza wersja systemu weszła do użytku publicznego w 1984 wraz z modelem Macintosh - reklamowana przy pomocy klipu nawiązującego do literatury Georga Orwella. Upowszechnione przez nią takie standardy graficznego interfejsu jak okna, rozwijalne menu, kursor myszy, kosz na niepotrzebne pliki stały się od tej pory podstawą współczesnych systemów operacyjnych. Zachęcona sukcesem Apple, w tym samym kierunku zaczęła podążać firma Microsoft, jednocześnie Apple starał się opatentować wygląd i wrażenia swojego systemu. Doprowadziło to do długotrwałego procesu o własność intelektualną.

Unix Time-Sharing System, pisany również jako UNIX to system operacyjny napisany w 1969 roku w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. Rozwijany później w bardzo dynamiczny sposób, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Jako system operacyjny Unix jest najbardziej znany z tego iż wszystko jest plikiem. Istnieje kilkadziesiąt projektów wywodzących się z rodziny Uniksa, takich jak BSD, AIX, Solaris czy Linux, a Darwin znany jest z tego, że stał się podstawa dla systemu operacyjnego Mac OS.

Mac OS działał w systemach opartych początkowo na procesorach Motoroli z linii 680x0 a następnie linii PowerPC opracowanej wspólnie przez Apple, Motorolę i IBM. W 1983 roku próbnie przeniesiono go także na platformę IA32. Próbne testy wykazały, że działał on szybciej niż na ówczesnych układach wykorzystywanych w komputerach Apple. Kierownictwo firmy nigdy nie zdecydowało się jednak na kontynuowanie tych doświadczeń w obawie o utratę zapotrzebowania na własną platformę sprzętową.

Mimo że interfejs Mac OS był bardzo intuicyjny i wygodny, sam system cierpiał na wiele poważnych bolączek, jak np. brak wielozadaniowości z wywłaszczaniem czy w pełni bezpiecznej pamięci. Apple przez wiele lat starało się rozwiązać te kłopoty na bazie kodu Mac OS. Starania te nie przyniosły zadowalającego rezultatu. Nigdy nie zostały ukończone projekty Copland oraz Rhapsody, która była próbą połączenia uniksowego jądra z macintoshowym interfejsem użytkownika.

Po powrocie do Apple jednego z założycieli firmy Steve'a Jobsa i wchłonięciu jego firmy NeXT rozpoczęto prace nad nowym systemem. Prowadzono je w oparciu o doświadczenia z Rhapsody oraz NextStep, rewolucyjnego systemu operacyjnego stworzonego w ramach NeXT. W międzyczasie doskonalono Mac OS, aby nie utracić pozycji rynkowej. Jego ostatnia wersja była oznaczona numerem 9.2.2.

 

Historia Wydań Mac OS

 • System Software 6 – wydany w 1988 r.

 • System Software 7 – wydany 13 maja 1991 r.; najdłużej rozwijana wersja

 • Mac OS 8 – wydany 26 lipca 1997 r.; wersja systemu obsługująca zarówno procesory z rodziny Motorola 680x0 jak i PowerPC

 • Mac OS 9 – wydany 23 października 1999 r.; wersja systemu obsługująca wyłącznie procesory PowerPC

 • Mac OS X – wydany 24 marca 2001 r. Rozwijany do dziś, od wersji 10.4 obsługuje procesory z rodziny Intela

 

Historia Mac Os X – Nowy Maczek XXI wieku

W 2000 roku wprowadzono Mac OS X czyli Mac OS numer 10 stworzony w oparciu o całkiem nowe rozwiązania systemowe. Mac OS X - jest to złożony system operacyjny dla komputerów Macintosh opracowany w roku 2000 w amerykańskiej firmie Apple Computer. Litera X w nazwie oznacza 10 wersję systemu Mac OS, jednak Mac OS X jest systemem o całkowicie odmiennej budowie niż poprzednie wersje Mac OS. Zasadniczym zmianom uległ także interfejs użytkownika.

Mac OS X powstał w oparciu o mikrojądro Mach oraz usługi i narzędzia zaczerpnięte z projektów NetBSD oraz FreeBSD. Jego podstawą jest opracowany w Apple Computer system operacyjny znany jako Darwin. Graficzny interfejs użytkownika nosi nazwę Aqua i jest własnym rozwiązaniem opracowanym przez Apple z wykorzystaniem doświadczeń i wzorów z poprzednich systemów tej firmy. Apple udostępnia także własną wersję X Window System, czyli tak zwanych Okienek.

Darwin – jest uniksową podstawą systemu operacyjnego Mac OS X firmy Apple Computer. Jest to faktycznie pełny system operacyjny, na bazie którego oparto graficzne środowisko użytkownika Aqua. Darwin powstał z połączenia mikrojądra Mach-3 oraz narzędzi i usług zaczerpniętych z systemów FreeBSD i NetBSD, mających swe źródła w wersji 4.4 BSD. Tym samym korzenie Darwina sięgają historycznego UNIKSA. Jeden z głównych programistów Darwina, dr Avie Tevanian był współtwórcą oryginalnego jądra Mach powstałego na Uniwersytecie Carnegie-Mellon.

Kod Darwina jest wolnodostępny na zasadach Apple Public Source Licence i rozwijany przez zrzeszoną wokół Apple wspólnotę programistów. Istnieje także w pełni zgodna wersja zwana GNU-Darwin, rozwijana pod auspicjami projektu GNU. Obecnie istnieją porty dla architektur PowerPC oraz IA-32. Ta pierwsza jest główną i podstawową, Apple rozwija obecnie nową jej wersję dla 64-bitowych procesorów.

Tworząc Mac OS X wykorzystano doświadczenia z nieukończonego systemu Rhapsody oraz rewolucyjnego NeXTStep firmy NeXT założonej przez Steva Jobsa a przejętej przez Apple Computer, gdy ten powrócił do jego zarządu.

Silne strony Mac OS X to między innymi:

 • możliwość uruchamiania programów napisanych dla wcześniejszych wersji systemu Mac OS;

 • łatwość adaptacji, kompilacji i wykorzystania oprogramowania stworzonego dla systemów uniksowych, zwłaszcza typu BSD;

 • Quartz Extreme, format PDF jako podstawa interfejsu graficznego;

 • ColorSync, przemysłowej jakości system zarządzania kolorem;

 • wydajny silnik OpenGL;

 • ma wbudowane zaawansowane narzędzia sieciowe;

Podobnie jak poprzednie systemy Apple, Mac OS X niesie wiele innowacji i w wielu dziedzinach kształtuje współczesną ewolucję oraz modę graficznych systemów operacyjnych. Na konferencji WWDC (WorldWide Developer Conference) 6 czerwca 2005 prezes Apple, Steve Jobs potwierdził pojawiające się raz na jakiś czas wiadomości, jakoby Mac OS X był potajemnie tworzony z myślą o procesorach firmy Intel i kompatybilnych.

Zaprezentował działanie najnowszej wersji (10.4) systemu na procesorze Pentium i zapowiedział przejście w ciągu dwóch lat całej linii komputerów Macintosh, a co za tym idzie - systemu operacyjnego i oprogramowania na procesory Intela. Dziś pomaga w tym Rosetta - emulator umożliwiający uruchamianie oprogramowania przewidzianego na procesory PowerPC na procesorach klasy x86. Jako przyczyny przejścia wymieniane były problemy firmy IBM z wyprodukowaniem energooszczędnych, szybkich procesorów do komputerów przenośnych.

Firma Dell wyrażała chęć instalowania Mac OS X na produkowanych przez siebie komputerach, ale Apple nie przewiduje licencjonowania systemu na inny niż produkowany przez siebie sprzęt. Apple nie powstrzymuje użytkowników przed instalacją systemu Windows na Macintoshach opartych na nowych procesorach, podobnie jak obecnie nie powstrzymuje przed instalacją Linuksa, ale odmawia udzielania wsparcia technicznego w takiej sytuacji.

Kolejne pełne wersje systemu są od tej pory numerowane cyframi podrzędnymi:

 • Mac OS X Public Beta, nazwa kodowa: Kodiak (Wrzesień 2000)

 • Mac OS X 10.0, nazwa kodowa: Cheetah (Marzec 2001)

 • Mac OS X 10.1, nazwa kodowa: Puma (Październik 2001)

 • Mac OS X 10.2, nazwa kodowa: Jaguar (Sierpień 2002)

 • Mac OS X 10.3, nazwa kodowa: Panther (Październik 2003)

 • Mac OS X 10.4, nazwa kodowa: Tiger (Kwiecień 2005)

 • Mac OS X 10.5, nazwa kodowa: Leopard (Październik 2007)

  • Mac OS X 10.6, nazwa kodowa: Snowy Leopard (28 sierpnia 2009) ***

Mac OS X Leopard

(26 październik 2007)

Pulpit Leopard10.5Dwa dni, tyle właśnie potrzebowała firma Apple by sprzedać 2 mln egzemplarzy swojego najnowszego systemu operacyjnego Mac OS X Leopard. Liczba ta pochodzi m.in. ze sprzedaży Leoparda u autoryzowanych sprzedawców, ze sklepu online Appla i sprzedaży zestawów najnowszych komputerów Mac, które posiadają zainstalowany system 10.5. Apple podaje również, że wynik ten jest najlepszym w historii firmy jeżeli chodzi o zainteresowanie kolejnymi edycjami systemu, a jak do tej pory było ich aż pięć. Jak można zaobserwować z roku na rok użytkowników komputerów Mac jak i samego systemu wydawanego przez Appla ciągle przybywa.

Steve Jobs, dyrektor generalny Apple, tak mówi o swoim najnowszym dziecku: „Leopard, szósta już generacja Mac OS X, jest najlepszym uaktualnieniem, jakie kiedykolwiek przygotowaliśmy. I każdy otrzymuje 'najbardziej rozbudowaną wersję', ze wszystkimi innowacyjnymi funkcjami.” Najnowsze wydanie systemu operacyjnego spod znaku jabłka trafia do sprzedaży 2,5 roku po premierze poprzednika – Mac OS 10.4 Tiger. Leopard to system w pełni 64-bitowy, pozwala jednak na jednoczesne uruchamianie starszych, 32-bitowych aplikacji. Leopard potrafi też w pełni wykorzystywać możliwości najnowszych procesorów wielordzeniowych i jest oficjalnie zgodny ze specyfikacjami SUSv3 i POSIX 1003.1 dla systemów UNIX, w zakresie API języka C, narzędzi i obsługi wątków.

Leopard, szósta generacja systemu Mac OS X 10.5, weszła do sprzedaży w piątek 26 października 2007 roku. Użytkownicy „jabłuszka” czekali na nową wersję ponad 2,5 roku! Pierwszym miejscem na świecie, w którym można było nabyć nową odsłonę OS Apple była tokijska dzielnica Ginza w Japonii. Nowy system ma stać się alternatywą dla zawiedzionych użytkowników Visty. Najczęściej wymienianymi nowościami są nowy pulpit oraz finalna wersja aplikacji Boot Camp, umożliwiająca uruchamianie na Makach systemu Windows. Wcześniej Apple przedstawił bliską finalnej wersję Mac OS X Leopard, szóste wydanie systemu operacyjnego.

System Leopard, który ukazał się na rynku w październiku 2007r., wprowadził ponad 300 nowych cech, zmian i innowacji. Firma Sun Microsystems potwierdziła już wcześniej, że Apple używa technologii Zettabyte File System (ZFS) w tym swoim najnowszym systemie operacyjnym OS X 10.5 Leopard. “Leopard jest obecnie najlepszą wersją Mac OS X, przewyższającą nawet niesamowitego Tigera, która jeszcze bardziej umocni Mac OS X na pozycji lidera jako najbardziej zaawansowanego i innowacyjnego na świecie systemu operacyjnego”, powiedział Steve Jobs, dyrektor generalny Apple. “Uważamy, że obecni i przyszli klienci pokochają Leoparda, który pomoże zwiększyć popularność komputerów Mac”.

W nowym wydaniu Mac OS X rzeczywiście naliczono w stosunku do poprzedniej wersji ponad 300 zmian. Miejscami są to drobne usprawnienia, miejscami bardzo gruntowne przeobrażenia. Niby bez rewolucji za to rewelacyjna ewolucja. Features siedzą nieco głębiej w bebeszkach i nie tylko w codziennych aplikacjach. Automator dostał sporego kopa, podobnie Spotlight.

Programiści pewnie będą bardzo zadowoleni z arsenału, jaki otryzmają, podobnie i UNIX-owe nerdy. Według Briana Colla, pełniącego funkcję senior director w dziale Software Product Marketing firmy, Leopard to najbogatszy w funkcje z dotychczas wydanych - system operacyjny. Nie obyło się również bez przytyków do największego konkurenta - Microsoftu. W rozmowie z magazynem Macworld, Coll stwierdził: "Jest tylko jedna wersja Leoparda - wersja "ultimate".

Interesująco podsumował nowy system Walter Mossberg, amerykański dziennikarz pracujący w gazecie The Wall Street Journal. W jednym ze swoich cotygodniowych felietonów napisał, że choć Leopard nie jest rewolucją, jest lepszy, szybszy i prostszy w użyciu niż jego główny konkurent, Windows Vista.

 

NOWY PULPIT MAKA

Pierwsze, co rzuca się w oczy w nowym Maczku, to przebudowany pulpit, oferujący zmieniony pasek Dock z nową funkcjonalnością, tzw. stosami (Stacks), mającą ułatwiać dostęp do plików. Pasek Dock wyposażono w trójwymiarowe efekty odbić, ale efekt ten dostępny jest tylko wtedy, gdy Dock umieszczony jest na dole ekranu, brak go, gdy Dock jest z boku. Pasek menu na górze ekranu stał się przezroczysty. Użyteczność tego ostatniego rozwiązania może okazać się wątpliwa, jeśli tłem pulpitu będzie obraz złożony lub obfitujący w ciemne i jasne partie o dużej rozpiętości tonalnej.

Funkcja Stacks może zyskać równie liczne grono zwolenników, co przeciwników, co już widać w komentarzach użytkowników na forach. Zastąpiła dotychczasową funkcję przechowywania folderów w Docku poprzez kliknięcie przyciskiem myszy otwiera folder, kliknięcie i przytrzymanie wyświetla zawartość folderu. Stos to okno pop-up, wyświetlające listę lub siatkę ikon. Stacks sprawdza się najlepiej przy przeglądaniu folderów zawierających niewiele plików. W finalnej wersji Leoparda nie znalazła się najwyraźniej funkcja tworzenia dowolnej kolekcji plików i przenoszenia ich do Docka aby utworzyć tymczasowy stos.

Pulpit Śnieżnej Pantery

FIRMA APPLE INC.

Jeśli Maczek zaczyna się podobać, warto choć trochę wiedzieć o historii firmy z zielonym Jabłuszkiem. Apple Inc. jest amerykańską korporacją elektroniki użytkowej ze światową sprzedażą o wartości 19,3 miliarda dolarów w 2006 roku. Najbardziej rozpoznawalnymi produktami firmy są komputery osobiste linii Macintosh, system operacyjny Mac OS X oraz linia przenośnych odtwarzaczy iPod z udziałem rynkowym w USA na poziomie 72% w roku 2006. Firma Apple została założona, w 1976 roku, przez dwóch przyjaciół z Doliny Krzemowej – Steva Jobs’a i Steva Wozniaka, młodych ludzi zainteresowanych rozwojem nowych technologi.

Przez 30 lat swojej działalności znana była pod nazwą Apple Computers (Apple Computers Inc. od 3 stycznia 1977 roku) jednak 9 stycznia 2007 roku ogłoszono opuszczenie części nazwy wskazującej na działalność jedynie w sektorze komputerowym. Wprowadzając kolejne produkty użytkowe takie jak iPhone czy Apple TV firma zdecydowała o zmianie nazwy na Apple Inc. Jabłuszko, czyli Apple jest firmą międzynarodową zatrudniającą ponad 20.000 pracowników z czego około 2.000 stanowią pracownicy tymczasowi. Apple Inc. posiada 165 sklepów sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Australii oraz Wielkiej Brytanii.

Apple rewolucjonizował świat komputerów osobistych wypuszczając w latach 70-tych model Apple II. Kolejnym przełomem było pojawienie się Macintoshy w latach 80-tych. Obecnie Apple utrzymuje czołową pozycję wśród innowatorów dostarczając nowoczesne komputery stacjonarne i przenośne, system operacyjny OS X, pakiet programów iLife oraz oprogramowanie dla profesjonalistów.

Apple stoi również na czele rewolucji cyfrowych mediów tworząc przenośne odtwarzacze muzyki i wideo iPod oraz umożliwiając klientom w wielu krajach kupowanie muzyki w internetowym sklepie iTunes, a w tym roku wkroczy na rynek telefonów komórkowych ze swoim rewolucyjnym iPhonem. Najświeższy kotek z kociarni Apple wygląda ładnie, zapowiada smakowite i estetyczne doznania oraz pracę na przyzwoitym poziomie nawet na nieupgradowanym specjalnie na tę okoliczność sprzęcie.

 

NOWOŚCI LEOPARDA

Z dobrze poinformowanych źródeł już przed premierą wynikło że na płycie instalacyjnej systemu Mac OS X 10.5 znajduje się, prócz ogłoszonego już oficjalnie języka rosyjskiego, również język polski. Polonizacja ma objąć cały system. Terminologia zastosowana w Leopardzie bazuje na dotychczasowej, obecnej chociażby w Polonizatorze tworzonym przez SAD, dostarczanym z komputerami zakupionymi u oficjalnego polskiego dystrubutora produktów Apple. W najnowszej odsłonie systemu Mac OS X Leopard widzimy przede wszystkim mnogość możliwości wizualnych. Nowy Mac OS ma niebagatelny styl i prezencję. Teraz dzięki nowemu Finder’owi w stylu iTunes można będzie zobaczyć każdy dokument jak obrazek w albumie.

Kolejna nowość to Spaces - funkcja tworzenia grup programów oraz przełączania się pomiędzy nimi. Funkcja wirtualnych pulpitów została wbudowana w moduł Expose, narzędzie do zarządzania dużą liczbą okien aplikacji. Działanie Spaces opiera się na koncepcji, iż interfejs Mac OS X składa się z serii przestrzeni roboczych, przylegających do siebie w formie siatki. Aby przenieść okno aplikacji z jednej, zbyt zatłoczonej, przestrzeni do następnej - pustej - wystarczy przeciągnąć je do krawędzi ekranu. Aktywna przestrzeń zniknie, a wyświetlone zostanie przenoszone okno. Można uzyskać też wgląd w zawartość poszczególnych pulpitów oraz położenie względem siebie.

Leopard zawiera nowego Docka z cechą Stacks, która ułatwia uporządkowanie bałaganu spowodowanego rzeczami ściąganymi przez przeglądarkę i pocztę. Poprzez kliknięcie myszą, użytkownik może przenieść na górę zawartość stosu, aby łatwiej oglądać każdą rzecz. Również Finder Leoparda został przeprojektowany. Dodano do niego Cover Flow, nowy sposób przeglądania i lokalizowania plików i programów. Pasek boczny Findera upraszcza porządkowanie plików i dostęp do komputerów Mac i PC znajdujących się w domowej sieci. Abonenci Mac'a mogą również używać nowej funkcji “Back to my Mac”, która umożliwia przeglądanie i dostęp do plików poprzez Internet. Leopard wyposażony został także w funkcję Quick Look, umożliwiającą szybkie przeglądanie przez użytkowników prawie każdego pliku, a nawet odtwarzanie plików multimedialnych bez otwierania programu.

Uaktualniono takie elementy systemu jak Finder, który obsługuje widok Cover Flow, znany np. z aplikacji iTunes, klient poczty elektronicznej Mail, program do wideokonferencji iChat oraz słownik (Dictionary) w który wbudowano encyklopedię Wikipedia. Producent zapewnia też, iż udoskonalono funkcje kontroli rodzicielskiej. Komunikator iChat w Leopardzie charakteryzuje się poprawioną jakością dźwięku, ułatwieniami w zarządzaniu większą liczbą chatów (interfejs z zakładkami) oraz możliwością jednoczesnego logowania na kilka kont AOL Instant Messengera.

Wyszukiwarka Spotlight ma działać szybciej, obsługuje też wyrażenia logiczne "I", "LUB", "NIE", pozwala także przeszukiwać zasoby sieci lokalnej. W Leopardzie znajdziemy też przeglądarkę Safari 3 beta, wyposażoną w narzędzie Web Clip - pozwalające "wyciąć" dowolny fragment strony internetowej i zamienić go w widget.

Ważnym dodatkiem do systemu jest pełna wersja aplikacji BootCamp, pozwalającej natywnie uruchamiać na Makach z CPU Intela systemy Windows (BootCamp dotychczas funkcjonował w wersji beta). BootCamp po 18 miesiącach betatestów, wreszcie dostępny jest w pełnej wersji, chociaż podejrzewamy, iż wielu użytkowników pragnących uruchamiać na swoim Maku Windows prawdopodobnie wybierze aplikację Parallels Desktop (pozwala ona bowiem na równoczesne uruchomienie obu systemów).

Funkcja Time Machine umożliwia użytkownikom cofnięcie się w czasie i odszukanie usuniętych plików, programów, zdjęć i innych cyfrowych mediów. Po skonfigurowaniu, poprzez kliknięcie Time Machine automatycznie zachowuje aktualne kopie wszystkiego, co znajduje się w Maku. W przypadku utraty pliku, użytkownik może użyć Spotlight z Mac OS X i cofając się w czasie odszukać i przywrócić ten plik. Time Machine może automatycznie archiwizować zawartość Maka na zewnętrznym dysku twardym podłączonym przez kabel FireWire lub USB, na serwerze lub bezprzewodowo na dysku twardym podłączonym do stacji bazowej AirPort Extreme.

Leopard zawiera również trzy technologie, które wykorzystują nowe rozwiązania sprzętowe: pełne wsparcie 64 bitów, które pozwala programom na wykorzystanie 64-bitowego przetwarzania, a jednocześnie uruchamianie już istniejących 32-bitowych programów Mac OS X i sterowników; optymalizację wielordzeniową umożliwiającą wykorzystanie rozwiązań Intela; oraz Core Animation, do tworzenia przez programistów w ich własnych programach animowanych elementów interfejsu użytkownika.

Mimo iż jak wiadomo systemom Apple'a i ich użytkownikom grozi ze strony cyberprzestępców o wiele mniejsze zagrożenie, niż posiadaczom Windows, szefowie koncernu z Cupertino, poniekąd z powodu krytyki, jakiej firma była obiektem w ciągu ostatnich dwóch lat, postanowili lepiej zadbać o bezpieczeństwo Leoparda. A zatem - niektóre aplikacje wchodzące w skład systemu uruchamiane są z ograniczonymi uprawnieniami, a sam system korzysta ze specjalnego mechanizmu przypisywania przestrzeni pamięci, aby utrudnić hakerom wykrywanie obecności określonego kodu w określonym obszarze pamięci Maka). Ponadto, każde pierwsze uruchomienie programu pobranego z Internetu spowoduje, iż wyświetlone zostanie okno dialogowe z informacją, kiedy i w jaki sposób dany program został pobrany.

Inne cechy Leoparda:

 • Leopard Mail oferuje szereg możliwości przystosowania do potrzeb użytkownika i nadania osobistego stylu wiadomościom email, udostępnia ponad 30 wzorów papeterii i szablonów;

 • Notes umożliwia robienie i porządkowanie notatek w taki sam sposób jak komponowanie i czytanie poczty;

 • To Dos służy do tworzenia list przeglądanych bezpośrednio w Mail oraz ich automatycznego synchronizowania z programem iCal; oraz detektory danych, które automatycznie wykrywają numery telefonów, adresy i wydarzenia, dzięki czemu można je dodawać do Address Book lub iCal;

 • Leopard iChat z iChat Theater umożliwia użytkownikom przedstawianie zdjęć, prezentacji, wideo i plików podczas konferencji wideo;

 • Efekty Photo Booth pozwalają na przeprowadzanie transformacji wideo w iChat w czasie rzeczywistym z zastosowaniem zniekształceń i efektów barwnych; funkcja video backdrops umożliwia wybór zdjęcia lub wideo, które widoczne będzie w czasie czatowania;

 • Leopard iCal wprowadza grupę cech dla kalendarzy opartych na standardzie Cal DAV, które porządkują i koordynują harmonogramy różnych osób;

 • Spaces to sposób tworzenia przystosowanych do własnych potrzeb przestrzeni na biurku zawierających tylko te programy i pliki, które są potrzebne dla danego projektu oraz możliwość przełączania się pomiędzy nimi;

 • Web Clip dostarcza wszystkiego, czego chce użytkownik ze strony WWW do Dashboard jako widget;

 • Boot Camp umożliwia uruchamianie Windows w sposób natywny na komputerach Mac z procesorami Intela;

 • Narzędzia programistów, w tym Xcode 3 z edytorem;

 • Nowy interfejs Buildera zapewnia integrację efektów animacji z programami; usuwanie błędów oraz obsługę Objective-C 2.0;

 • DashCode to sposób tworzenia widgetów Dashboard bez pisania kodu;

 • Xray, program do optymalizacji wydajności programów.

Mac OS X v. 10.5 Leopard zgodnie z zapowiedziami pojawił się na rynku w październiku 2007 i jest dostępny w sklepie internetowym Apple Center On-Line, w sieci Apple Premium Resellers oraz u autoryzowanych resellerów, odsprzedawców, czyli dystrybutorów. 

 

OCENY UŻYTKOWNIKÓW

Wrażenia wizualne z korzystania z Mac OS X 10.5 mogą poprawić nowe efekty specjalne, a to dzięki funkcjom Core Animation umożliwiającym łatwe tworzenie w aplikacjach animacji z wykorzystaniem tekstu, grafiki, materiałów wideo, OpenGL wzbogaconych dodatkowo o różne efekty, jak na przykład przezroczystość, czy płynne przejścia. Core Animation wykorzystuje sprzętowe funkcje procesorów graficznych, a także dodatkowe rdzenie w procesorach Intela instalowanych w nowych komputerach Apple.

Nowy Dock poza „świecidełkami” praktycznie nie zapewnia jakiejś nowej funkcjonalności. Jasna kropka oznaczająca uruchomiony program jest zdaniem cześci użytkowników mniej czytelna od czarnego trójkąta znanego z Tigera. Sam Dock za to jest bardziej czytelny.

Stosy (stacks) to nowy sposób dostępu do plików czy aplikacji. Wymaga pewnego przyzwyczajenia i jest adresowany raczej do tych, którzy dużo machają myszą. Wiele osób swoje dokumenty woli wyszukiwać za pomocą Spotlight, choć pomysł ze specjalnym stosem na rzeczy pobrane z netu zwykle uważa się za dobry.

Spotlight w Leopardzie umożliwia przeszukiwanie więcej niż jednego komputera. To bardzo przydatna funkcja, jak ktoś ma w domu czy w pracy jakiś olbrzymi dysk podpięty do przykładowo Maca Mini i trzyma na nim wszystko to, co nie mieści się na laptopie. Przeszukanie takiego dysku za pomocą Spotlight zajmuje tylko chwilę i nie widać różnicy pomiędzy lokalnymi a zdalnymi plikami. Kolejnym miłym dodatkiem jest to, że teraz po wpisaniu w Spotlight jakiegoś słowa, dostajemy jego definicję słownikową. Niestety, na razie tylko po angielsku. W okienko Spotlighta można też wpisywać działania matematyczne, co na pewno oszczędzi wielu osobom odpalania kalkulatora z Dashboardu.

Nowy Finder generalnie sprawuje się rewelacyjnie, gdyż jest bardziej przejrzysty i przemyślany od swojego poprzednika w Tigerze, jest też zauważalnie szybszy. Na starym już dość MacBooku zachowywał się bardzo żwawo. Na pierwszy rzut oka zwracają uwagę duże, jak dla niektórych za duże ikony. Ich cel staje się jasny, kiedy mamy więcej dokumentów, gdyż ikona prezentacji pokazuje jej pierwszy slajd, ikona PDF-a jego pierwszą stronę. Wbrew pozorom to naprawdę wygodne, a gdyby ktoś chciał zobaczyć więcej detali, może przełączyć się z widoku ikon do Cover Flow, znanego z iTunes.

Jest jednak coś o wiele lepszego, niż Cover Flow. Quick Look (Szybki Podgląd) to funkcja, która zdaniem wielu użytkowników jest warta ceny całego systemu. Wystarczy nacisnąć spację, aby dowolny dokument otworzył się natychmiast (rzeczywiście natychmiast) w specjalnym oknie, prezentując całą zawartość. W oknie Quick Look możemy przechodzić pomiędzy stronami PDF-a, przełączać slajdy prezentacji, dokumentu MS Word, oglądać filmy. Wiele razy przeszukując folder zawierający kilka wersji tej samej reklamy, gdzie ikony niemal nie różniły się od siebie, a teraz nie będzie już z tym problemów. Quick Look to funkcja podglądu plików bez uruchamiania dedykowanych programów. Wystarczy kliknąć dokument Worda w Finderze i wcisnąć klawisz Spacji, a dokument zostanie wyświetlony, ale bez możliwości edycji. Podobnie z plikami w dowolnym innym formacie.

Nowość stanowi aplikacja Time Machine, służąca do tworzenia kopii zapasowych. Time Machine to kolejna funkcja, którą uznaje się za bardzo pożyteczną. Nawet jak ktoś starał się robić regularne backupy, to kilka razy zdarzyło mu się zwykle, że skasował sobie jakiś plik bez kopii zapasowej. Po podłączeniu zewnętrznego dysku, Leopard zadba o to, żeby użytkownik nie musiał się o to martwić. Funkcja ta uznawana jest wręcz za najważniejszą nowość w Leopardzie.

Maszyna Czasu ma zachęcić zwykłych użytkowników do bardziej systematycznego wykonywania kopii zapasowych swoich danych. Narzędzie to pozwala wykonywać przyrostowe kopie bezpieczeństwa (incremental backups), tzn. zamiast tworzenia identycznej kopii dysku, sprawdza, które pliki zostały zmienione od chwili wykonania ostatniego backupu, i zapisuje je. Kopia zapasowa systemu nie jest natomiast bootowalna, co znaczy, że w przypadku awarii dysku twardego z partycją systemową, należy wymienić HDD i "postawić" system na nowo z wykorzystaniem funkcji Restore i Migration Assistant na instalacyjnym DVD Leoparda (wszystkie dane zostają oczywiście zachowane).

Świetną rzeczą jest możliwość otwierania plików .odt (format OpenDocument, używany m.in. przez pakiet OpenOffice) przez systemowy Text Edit. Odkąd Apple wypuścił pakiet biurowy iWork, używa się go jako podstawowego oprogramowania biurowego. Niestety, iWork nie otwierał dotąd dokumentów typu ODT, więc użytkownik musiał „w zapasie” trzymać także NeoOffice. W tej chwili NeoOffice można wyeliminować, jeśli ktoś preferuje iWork.

Po ogromnym sukcesie iPhone przyszła pora na najnowsze dziecko koncernu, czyli na Leoparda. Apple twierdzi, że Leopard zawiera około trzystu nowych funkcji, ale w gruncie rzeczy część z nich to tylko drobne ulepszenia rozwiązań z poprzedniej wersji systemu. Chociaż produkt ten należałoby traktować jak ewolucję, a nie rewolucję, to system zawiera jednak wiele użytecznych narzędzi.

Parental Control pomaga rodzicom w zarządzaniu dostępem do sieci - automatycznie identyfikuje zawartość, zawiera limit czasowy i dziennik logowania się. Słownik z wbudowaną Wikipedią pozwalający na prawie natychmiastowy dostęp do informacji, a Time Machine automatycznie tworzący kopie zapasowe, pozwala na odzyskiwanie plików i automatycznie przywracanie ustawień systemowych.

 

ZFS w Systemie Leopard Mac OS

Dyrektor wykonawczy firmy Sun, Jonathan Schwartz powiedział, że Apple oficjalnie przedstawi technologię na konferencji World Wide Developer Conference w San Francisco. ZFS jest pierwszym na świecie 128-bitowym systemem plików, wspierającym obsługę pamięci masowych o pojemności 18 miliardów razy większej niż w systemach 64-bitowych.

Zettabajt jest to jednostka równa 1024 eksabajtom, czyli jednemu tryliardowi bajtów. Firma Sun opracowała technologię i wydała ją na licencji open source. ZFS aktualnie jest obecny w systemie operacyjnym Sun Solaris. Zdaniem firmy ZFS ma zapewnić lepszą integralność danych w porównaniu z obecnie stosowanym przez Apple systemu Journaled HFS+.

 

ZGODNOŚĆ OPROGRAMOWANIA

Firma Adobe przedstawiła listę aplikacji kompatybilnych z najnowszym systemem operacyjnym Apple. Większość narzędzi działa pod Leopardem bez konieczności aktualizacji. Są jednak pewne nieliczne wyjątki.

Z Mac OS X 10.5 w pełni zgodne są: Photoshop CS3, Flash CS3 Professional, Contribute CS3, Dreamweaver CS3, Fireworks CS3, Flash Player 9, GoLive 9, Illustrator CS3, InCopy CS3, InDesign CS3, Bridge CS3, Version Cue CS3, Device Central CS3 oraz Acrobat Connect (Start Meeting).

Wśród programów, które do działania pod Leopardem wymagać będą aktualizacji, znalazły się Acrobat 8 Professional, Premiere Pro CS3, After Effects CS3 Professional, Encore CS3 i Soundbooth CS3.

Patche do wspomnianych narzędzi zostaną udostępnione na stronie Adobe - do pobrania za darmo - w grudniu 2007, z wyjątkiem Acrobat 8 Professional i Adobe Reader 8. Dla tych ostatnich aktualizacje mają zostać przygotowane na styczeń 2008 roku.

Starsze wersje produktów Adobe (i Macromedii) mogą współpracować z Leopardem, jednakże Adobe ostrzega przed możliwymi problemami z instalacją i stabilnością ich działania. Nie należy się spodziewać aktualizacji starszych wersji programów.

 

WERSJA POLSKA I ZNAKI

Leopard jest firmowo wyposażony w obsługę języka polskiego, od pierwszego okienka przy instalacji możemy wybrać go jako preferowany. Poprzednie wersje Mac OS X były polonizowane „półoficjalnie” za pomocą osobnego polonizatora dostarczanego przez SAD. Oficjalna polonizacja stawia na „standaryzację”, czyli jak najmniej różnic przy przesiadce z innych systemów operacyjnych. Objawia się to zarówno w warstwie komunikacji, gdzie słynne makowe „poniechaj” zostało zastąpione standardowym „anuluj” jak i w obsłudze gdyż polskie ź i ż są na klawiaturze w tych miejscach, co w innych systemach. Niestety, polonizacja nie jest przeprowadzona do końca. W systemie nie ma m.in. polskiego sprawdzania pisowni Photoshop CS3, a używany w Tigerze cocoAspell nie jest na razie kompatybilny z Leopardem. O obsłudze języka polskiego w aplikacji słownika podającej definicje słów też można na razie tylko pomarzyć.

Sposób wpisywania polskich znaków również wbrew ogólnej tendencji nie jest ustandaryzowany. O ile w komputerach stacjonarnych, wyposażonych w dwa klawisze Alt nie ma żadnego problemu, o tyle laptopy stanowiące, co jak pokazują badania rynku motor napędowy sprzedaży komputerów z jabłkiem są pokrzywdzone. Polskie znaki w Leopardzie wpisujemy wciskając lewy Alt, podczas gdy w laptopach z Windows i Linuksem wpisuję polskie znaki klikając w Alt z prawej strony spacji.

W Makach nie ma prawego Alt, na jego miejscu jest zbędny według części użytkowników drugi klawisz Enter. W Tigerze można go zmapować jako dodatkowy Alt za pomocą narzędzia o nazwie DoubleCommand. Niestety, w Leopardzie po up-grade ten trick na razie nie działa. Poza tym, skoro już polonizacja jest oficjalna, nie powinniśmy się do takich tricków odwoływać. Niektórzy użytkownicy pytają czy nikt inżynierom w Cupertino czy też w Irlandii, gdzie system był polonizowany nie powiedział, jak się wpisuje polskie znaki?

Ten problem jest jeszcze bardziej palący w Windows. Od czasu przestawienia Maków na procesory Intela, można na nich bez problemu zainstalować system z Redmond. Apple wspiera to, oferując razem z Leopardem oprogramowanie Boot Camp, zapewniające sterowniki do makowego sprzętu w Windows. O ile zatem nie ma żadnego problemu z obsługą wbudowanej kamery, podświetlaniem klawiatury czy emulowaniem prawego klawisza myszy, o tyle polskie znaki jeszcze stanowią problem. Tym większy, że w Windows prawy Alt to coś innego niż „zwykły” Alt a trick z wciskaniem lewego Alt do uzyskania polskich znaków w Windows już nie działa.

Użytkownicy niecierpliwie czekają na rozwiązanie tego problemu najchętniej przez Apple, o czym pisuje się na forach Macka. Jeśli może być jakiekolwiek rozwiązanie, to jak dotąd wiadomo przy pomocy „Shift + ~, a” można uzyskać „ą” i analogicznie resztę znaków. Nie wszystkim jednak klawisze „shift z tyldą plus literka” pasuje, z uwagi na praworęczne przyzwyczajenia. Jeśli ktoś jednak zmienia system operacyjny, to zmienia także dużo mocniejsze przyzwyczajenia niż jeden klawisz na klawiaturze, taki jak prawy alt. Wychodzi, że do tego, iż literki „ź” oraz „ż” są zamienione w stosunku do innych systemów też się raczej trzeba było przyzwyczaić w systemie Macka.

 

SUGEROWANE POPRAWKI

Mimo entuzjastycznych recenzji, jakie najnowsza wersja systemu operacyjnego Apple zbiera w na całym świecie oraz świetnych wyników sprzedaży, niektórzy eksperci zajmujący się na co dzień komputerowym bezpieczeństwem sceptycznie wyrażają się o Leopardzie. Niektórzy twierdzą, iż pewne funkcje, wprowadzone w Mac OS X 10.5, chociaż przydatne, wymagają poprawek.

Jeden z badaczy zatrudnionych w firmie Matasano Security, Thomas Ptacek, opublikował w Internecie szczególowe podsumowanie zabezpieczeń Leoparda. Twierdzi on, iż nowe funkcje systemu - Sandboxing oraz Library Randomization - są jeszcze niekompletne. Zastrzeżenia te są jak się wydaje jednak oparte bardziej na znajomości wad i zalet oraz zagrożeń dla systemu Windows niż realnie dla systemu Mackintosh'a.

Druga z wymienionych funkcji ma utrudnić przeprowadzenie najpowszechniejszych ataków, takich jak uruchomienie kodu powodującego błąd przepełnienia bufora bo napastnik wykorzystując lukę w oprogramowaniu umieszcza kod w tym obszarze pamięci komputera, o którym wie, że zostanie wykorzystany do otworzenia aplikacji. Podobny mechanizm o nazwie Address Space Load Randomization - działa w Viście. Library Randomization ma utrudnić hakerowi zdobycie informacji, gdzie umieścić złośliwy kod. Ptacek tłumaczy jednak, że Apple nie objęło tą ochroną wszystkich elementów systemu, pomijając m.in. Dynamic Link Library. Luki w tej bibliotece wykorzystywał w ostatnich latach Dino Dai Zovi, tworząc exploity na Maka.

Sandboxing z kolei to system który nakłada ograniczenia na uruchamiane w Mac OS X oprogramowanie - dzięki niemu, nawet jeśli Leopard zostanie zhakowany, nie będzie możliwe instalowanie kolejnych aplikacji. Ponownie jednak - zdaniem Ptacka - ochrona nie jest kompleksowa, mechanizmem nie objęto np. przeglądarki internetowej, klienta poczty i komunikatora internetowego, a te, które zabezpieczono, również nie są chronione w całości jak np. ochrona mechanizmu przeglądania plików Quick Look ogranicza się tylko do zapobiegania ruchowi przychodzącego z Sieci. Dai Zovi, który zasłynął m.in. stwierdzeniem, że Vista jest bezpieczniejsza niż Mac OS X, przekonuje tymczasem, iż obecnie większość ataków odbywa się za pośrednictwem programów pocztowych, komunikatorów i przeglądarek, a nie bezpośrednio przez niezabezpieczone porty komputera.

Niezależny badacz Rich Mogull za swój największy problem w Leopardzie uznał zaporę sieciową, którą - jego zdaniem - wyposażono w mało czytelny interfejs, utrudniający kontrolę nad pojedynczymi usługami systemu. Podobnie jak wcześniej wymienieni eksperci, Mogull uznał pracę programistów Apple za krok w dobrym kierunku, chociaż spodziewał się więcej. Ptacek chwali zaś firmę Jobsa za to, iż wprowadza do Mac OS X zabezpieczenia mimo iż nie musiała tego robić gdyż systemy te nigdy nie były obiektami masowych ataków wirusami czy robakami. Mimo tego, jak się wyraził, przed firmą Apple jeszcze długa droga, aby zrównać się z Microsoftem pod względem jakości mechanizmów ochronnych, tyle, że zapomniał powiedzieć, że ilość szkodliwego oprogramowania i ataków na komputery Mac OS jest znacznie mniejsza na liczbę użytkowników, stąd jego obawy wydają się wyolbrzymione.

 

PROBLEMY Z INSTALACJĄ UP-GRADE

Niektóre próby aktualizacji systemu operacyjnego do wersji Leopard kończyły się niepowodzeniem. Objawia się to tym, że w ostatniej fazie aktualizacji, po restarcie, system zawiesza się ukazując jedynie niebieski ekran. Użytkownikom systemu z jabłuszkiem od razu nasunęło się skojarzenie z niechlubnym, windowsowym BSOD (blue screen of death = niebieski ekran śmierci).

Koncern Apple w trakcie weekendu po premierze wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że problem może być związany z zainstalowanymi wcześniej, a niekompatybilnymi z Leopardem aplikacjami APE (application enhancement software), natomiast amerykański Computerworld podaje również aplikację Unsanity Enchancer jako możliwe źródło występujących tu problemów. Firma Unsanity jest producentem oprogramowania pozwalającego użytkownikom na modyfikacje interfejsu użytkownika systemu operacyjnego. Sama firma twierdzi, że jej oprogramowanie nie powinno stwarzać żadnych problemów, chyba że używana jest jakaś bardzo stara wersja, która została wydana zanim jeszcze firma Apple zaczęła stosować procesory Intela.

Jak wynika z wpisów na forum Apple, problemy z instalacją aktualizacji (Up-grade'a) mieli jednak także tacy użytkownicy, którzy nigdy nie korzystali i nie instalowali APE, więc jak widać, całej winy za kłopoty z Leopardem nie można zrzucić na aplikacje firm trzecich. Apple poleca dwa sposoby aktualizacji do najnowszej wersji systemu operacyjnego Mac OS 10.5. Początkujący użytkownicy powinni wybrać opcję "Archive and Install", natomiast bardziej zaawansowani użytkownicy mogą też spróbować innego sposobu, wymagającego jednak użycia linii poleceń w celu usunięcia powodujących problem aplikacji APE.

Problem nie dotyczy z zasady instalacji nowego systemu "na czysto", ale upgrejdu systemu z wersji 10.4 i to tylko w niektórych przypadkach. Chyba raczej trudno winić producenta systemu za to, że występują problemy z już zainstalowanymi w poprzednim systemie nakładkami typu shareware. Tego żaden producent nie jest w stanie zagwarantować.

Receptą zawsze słuszną przy nowych instalacjach jest "czysta instalacja" nowego systemu, a później doinstalowanie potrzebnych programów i dodatków do systemu, ale już w wersjach zgodnych z nowym systemem. Jeśli takich jeszcze nie ma, to trzeba czekać aż się pojawią, a nie rzucać się na nowy system natychmiast po premierze, tak jakby bez niego do tej pory komputer nie funkcjonował. Jeżeli mimo tych wskazówek, nadal występują jakieś problemy z aktualizacją systemu, dobrze jest prześledzić fora dyskusyjne zwolenników i użytkowników systemu operacyjnego Appla na temat instalacji i aktualizacji Leoparda.

 

HACKOWANIE MACZKA

Najnowsze wydanie systemu operacyjnego firmy Apple zaledwie trzy dni po światowej premierze zostało zhakowane. Na stronie internetowej OSx86 Scene znalazł się bowiem poradnik dla użytkowników Windows, tłumaczący, w jaki sposób zainstalować Mac OS X 10.5 na pececie, bez potrzeby kupna komputera z rodziny Mac. Na forum Osx86 Scene znaleźć można kompletny instruktaż instalacji Leoparda na komputerze PC. Zainstalowanie Leoparda na komputerze PC wymaga procesora obsługującego instrukcje SSE3. Sytuacja ta powtarza się za każdym razem, gdy ma miejsce premiera nowego OS firmy Apple. Przed przystąpieniem do instalacji Leoparda na pececie warto jednak wziąć pod uwagę, iż instalacja systemów spod znaku Jabłka na maszynach innych niż komputery Mac jest złamaniem licencji Apple.

Firma nie zezwoliła też jeszcze twórcom oprogramowania do wirtualizacji na opracowanie metod uruchomienia Mac OS X 10.5 na komputerze z systemem Windows. Koncern zapewne w najbliższej przyszłości podejmie jakieś kroki, aby wytropić osoby odpowiedzialne za zhakowanie Leoparda. Nie jest to jedyny front wojny firmy z Cupertino z hakerami. W trakcie minionego weekendu grupa hakerów uruchomiła serwis internetowy Jailbreak Me (jailbreakeme.com), przeznaczony dla posiadaczy iPhone'a i iPoda touch, a udostępniający narzędzia pozwalające na instalowanie na tych urządzeniach aplikacji firm trzecich.

 

CZY APPLE PODBIJA POLSKĘ

W roku 2006 sprzedaż komputerów firmy Apple w Polsce podwoiła się - powiedział Marcin Babiak, dyrektor zarządzający Apple IMC Poland, przedstawicielstwa Apple na terenie naszego kraju. Sprzedaż MacBooków osiągnęła poziom 16 tysięcy sztuk, m.in. dzięki wyposażeniu ich w procesory Intel oraz za sprawą grudniowej akcji Apple MacBook Polish Edition. Jeszcze lepiej sprzedają się odtwarzacze iPod - w sumie Polacy kupili do wiosny 2007 roku ponad 200 tysięcy sztuk tego urządzenia, a jego sprzedaż rośnie w tempie 400 procent rocznie - mówi Babiak.

Wyniki te zostały dostrzeżone przez centralę Apple, co zapewne skłoniło kierownictwo koncernu do podjęcia decyzji o uruchomieniu polskiego oddziału. Potwierdzeniem dostrzeżenia potencjału polskiego rynku powinno być także przygotowanie pierwszej polskiej edycji systemu operacyjnego Mac OS X 10.5 Leopard. Niestety, nie ma na razie co liczyć na rychłe pojawienie się w Polsce, ani w Europie najnowszego produktu Apple – telefonu iPhone. Marcin Babiak twierdzi, że możliwa data wprowadzenia tego modelu komórki na polski rynek to rok 2009.

 

LINUX JAK LEOPARD

Jak powszechnie wiadomo, środowisko graficzne GNOME w linuksach jest odpowiednikiem pulpitu Macintosha. Wedle powszechnej opinii Gnome jest podobny do systemów z platformy Mac. Dzięki projektowi Mac4Lin to podobieństwo może stać się wręcz porażające. Serwis HOWTO Forge opublikował już poradnik jak nałożyć na linuksowy Gnome pełen “makijaż”, do wyraziście przypominający OS X 10.5 Leopard - włączając w to czcionki, dźwięki systemowe i wygląd aplikacji takich jak XMMS/BMP/Audacious (”iTunes”) czy Firefox (”Safari”). Najnowsza wersja Mac4Lin (0.3) pasuje do Gnome 2.18, ale wkrótce projekt ma dogonić także Gnome 2.20.

 

PRZEGLĄDARKA SAFARI

Safari to przeglądaraka internetowa firmy Apple dla Mac OS X, a od 11 czerwca 2007 także darmowo udostępniana użytkownikom innych systemów operacyjnych jak Windows XP i Vista. Safari bazuje na silniku Apple WebCore. Jako, że silnik Apple WebCore wywodzi się z silnika KHTML, na którym jest oparta linuksowa przeglądarka Konqueror, część udoskonaleń i zmian wprowadzonych przez Apple, która nie była zależna od systemu MacOS X, została włączona do KHTML. Głównym programistą Apple zaangażowanym w prace nad Safari jest David Hyatt, poprzednio związany z Mozillą, znany jako twórca programu Mozilla Firefox.

 

WYMAGANIA SPRZĘTOWE DLA KOTKA

Minimalne wymagania sprzętowe to Power PC G5 lub G4, 867 MHz, 512 MB pamięci RAM. Oczywiście Leopard uruchomi się również na Makach wyposażonych w procesory Intela. Potrzebny jest napęd DVD oraz 9 GB wolnego miejsca na dysku.

Niektóre nowe funkcje Leoparda posiadają dodatkowe wymagania. Time Machine wymaga oddzielnego dysku do wykonywania kopii zapasowych. Photo Booth wymaga specyficznego modelu kamery i procesora lepszego niż G4. Screensharing wymaga szybkiego połączenia sieciowego (około 300 Kbps). DVD player wymaga procesora szybszego niż 1.6 Ghz. Warto o tym pamiętać, aby nie mieć powodów do narzekań.

 

CENA SYSTEMU Z OPROGRAMOWANIEM

Mac OS X 10.5 Leopard kosztuje 129 dolarów (dla jednego użytkownika) oraz 199 dolarów za rodzinny pakiet pięciu licencji. Ceny systemu w Polsce (mogą się trochę zmieniać w czasie):

Leopard dla jednego użytkownika: 499 złotych brutto

Leopard Family Pack: 769 złotych brutto

Klienci, którzy kupili komputer z logo "jabłuszka" z wcześniejszą wersją Mac OS X między 1 a 26 października będą mogli otrzymać kopię Leoparda za darmo, płacąc jedynie za koszt przesyłki. Program Up-to-Date, umożliwiający uaktualnienie systemu Mac OS X do wersji 10.5 Leopard za niewielką opłatą dostępny jest także dla polskich klientów. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz na stronie dystrybutora produktów Apple w Polsce.

Firma Apple liczy na to, że edycja Leopard'a pociągnie sprzedaż Mac OS X, a niedawny zawód spowodowany przez Windows Vista sprawi, że użytkownicy z PC przerzucą się na Maki. W przeciwieństwie do systemu Windows Vista, Leopard dostępny jest tylko w jednej postaci. Pojedyncza licencja na system ma kosztować 499 zł, zaś pakiet Mac OS X Leopard Family Pack z licencją dla jednego gospodarstwa domowego z pięcioma użytkownikami - 769 zł. 

 

***) Snow Leopard 10.6 - Śnieżna Pantera

Pudełko ze Snow LeopardOd dnia 28 sierpnia 2009 roku po raz pierwszy oficjalnie można nabyć długo oczekiwaną siódmą wersję systemu Mac OS X Snow Leopard zainstalowaną na dowolnym komputerze firmy Apple lub osobno. Snow Leopard nosi numer 10.6 i został wydany prawie dwa lata po Leopardzie (10.5). To ogromny skok w rozwoju systemu Mac OS X. 

Snow Leopard jest pełen innowacji i ciekawych rozwiązań, w sumie w porównaniu do Leoparda jest bogatszy o ponad 900 nowych funkcji. Jedną z najważniejszych nowości jest natywna, 64-bitowa kompatybilność. 

Ogromnym skokiem w przód jest technologia Grand Central Dispatch, ułatwiająca programistom pełne wykorzystanie mocy obliczeniowej procesorów wielordzeniowych oraz OpenCL, dzięki której moc procesorów graficznych może być wykorzystywana także do innych zastosowań. Jest też zintegrowana obsługa Microsoft Exchange i usprawnione wsparcie dla ekranów dotykowych. Aktualizacja z poprzedniej wersji systemu pozwala zaoszczędzić ponad 7 GB miejsca na dysku. 

Licencja jednostanowiskowa kosztuje 699 zł. Pakiet Mac OS X Leopard Family Pack przeznaczony do instalacji w domu na maksymalnie 5 stanowiskach dostępny jest w cenie 949 zł. Użytkownicy Mac OS X 10.5 mają możliwość aktualizacji w cenie 129 zł, a w przypadku Snow Leopard Family Pack - 199 zł. Koszt uaktualnienia do nowej wersji w przypadku osób, które nabyły Maka po 8 czerwca 2009 wynosi 9,95 USD. 

Mac OS X 10.6 "Snow Leopard", (ang. Pantera śnieżna) - system operacyjny dla komputerów Mac firmy Apple Inc., zapowiedziany przez Phila Schillera na WWDC, 9 czerwca 2008 roku, będący następcą Mac OS X 10.5 "Leopard". Współpracuje z 64-bitowymi procesorami o architekturze x86-64, co znaczy, że nie jest możliwe zainstalowanie Snow Leoparda na Macintoshach z procesorami PowerPC oraz Motorola 68k, a na tych z procesorami Core Solo, Core Duo i Core 2 Duo działa w kooperacji z kernelem 32-bitowym. Ograniczenie to zostało nałożone ze względu na brak potrzeby używania 64-bitowego jądra. 

 

Nowości w Śnieżnej Panterze 

- nowy wygląd i nowe funkcje dla Exposé i stosów;

- zybsze tworzenie kopii zapasowych za pomocą Time Machine;

- szybsze wychodzenie z trybu czuwania, zamykanie i łączenie z siecią bezprzewodową;

- natywna współpraca z technologiami 64-bitowymi (obsługa do 16 TB RAM); 

- rezygnacja ze wsparcia dla architektury PowerPC; 

- Grand Central Dispatch; 

- OpenCL (Open Computing Language); 

- QuickTime X; 

- Common UNIX Printing System w wersji 1.4; 

- pełne wsparcie dla Microsoft Exchange 2007 będzie domyślnie włączone dla Address Book, Mail i iCal; 

- lepsza optymalizacja, niektóre z podstawowych elementów systemu zostaną napisane na nowo; 

- zajmuje mniej miejsca;

- nowatorskie wprowadzanie chińskich znaków ideograficznych;

- większa niezawodność i wyższa rozdzielczość iChat;

- szybsza przeglądarka Safari; 


Użyteczne strony w internecie:

http://www.apple.com

http://www.apple.pl/macosx/uptodate/

 

Opracowanie na podstawie ogólnodostępnych materiałów internetowych

***) Ostatnia aktualizacja 28 sierpnia 2009

 

Licznik odwiedzin: 8836027 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 11:55:25