Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 7772


16 Powodów Przesiadki na Linux Mandriva

Linux Mandriva - dawniejszy Mandrakelinux - od 2005 roku z każdym rokiem zdobywa wielu nowych zwolenników, od listopada 2013 roku pod nową nazwą i w znowej całkiem odsłonie jako OpenMandriva Lx. Pojawiały się co kilka miesięcy nowe wersje Free, One, Power Pack, czy Xtreme coraz doskonalej obsługiwały sprzęt. Po 2010 roku powstały mandrivowe dystrybucje Mageia Linux oraz bardzo nowoczesny i dopracowany ROSA Linux.

Dawne problemy Linuksa odeszły w niepamięć, niemal wszystko jest łatwe, przyjazne i wygodne aż do bólu. Nawet angielskie komunikaty należą już do rzadkości, a oprogramowanie instaluje się dwoma kliknięciami.

Stare historie o tym, że linux jest trudny i wymaga specjalistycznego, profesjonalnego wykształcenia to historia bardzo nieaktualna, zresztą z końca lat 90-tych XX wieku. Kiedy wszyscy umieli pracowac na konsoli DOS-a, konieczność posługiwania się konsolą w linuksie nikogo nie dziwiła. Okienka postawiły wyzwanie dla interfejsów graficznych, a aktualnie od kilku lat jest tak, że to kolejne wersje i patchki windowsa gonią i naśladują profesjonalne dystrybucje linuksa i ich możliwości.

Linux zmienił się nie do poznania, jeśli ktoś kojarzy go z jego początkami przed rokiem 1995, a krytyczne komentarze zwykle wskazują, że negatywne opinie odnoszą się do tamtej epoki. Projekt KDE wystartował 14 października 1996. W grudniu 1997 roku KDE e.V.i.G. zostało założone w celu chronienia czołowych członków przed odpowiedzialnością prawną i finansową, atakami sfrustrowanego Microsofta etc.  Dnia 12 lipca 1998 wydanie KDE 1.0 wyszło na rynek. I tak mamy KDE, a zatem już od tego czasu nie jest prawdą jakoby linux był tylko konsolą, chociaż niektórzy tak ciągle powtarzają, aż chce się zapytać za czyje pieniądze.

Postęp może nie jest dla niektórych tak szybki, jak by się chciało, ale przeoczyć go nie sposób i co ważniejsze, dla tych, którzy uczą się wolniej bywa zbyt szybki. Dla tych, którzy nie wiedzą dlaczego zająć się linuksem, przedstawiam szesnaście powodów świadczących zdecydowanie na korzyść Linuksa. Cześć z tych powodów zasłyszałem od przyjaciół, którzy akurat zajęli się linuksem, niktóre wiele razy czytywałem w internecie.

1. NASA Woli Linuksa - Jest Kosmiczny

Znana na całym świecie agencja kosmiczna NASA (National Aeronautics and Space Administration) wykorzystuje odpowiednio do swoich potrzeb zmodyfikowany system Linux, jako oprogramowanie do swojego najnowszego nabytku, superkomputera SGI Altix. Jest to najobszerniejsza dystrybucja Linux, jaką kiedykolwiek stworzono. Wraz z rozwojem badań kosmicznych pojawia się potrzeba wykorzystywania coraz to nowszych technologii, a co za tym idzie - wydajniejszych maszyn.

Z powodu coraz większego zapotrzebowania na moc obliczeniową w instytutach badawczych NASA, organizacja ta postanowiła zainwestować w kupno nowego superkomputera firmy Silicon Graphics, Inc. (SGI). Jako system operacyjny sprzętowego potwora na 10.240 procesorów ma zostać wykorzystany specjalnie zmodyfikowany dla potrzeb badań naukowych Linux. Nie będzie to zarazem zwykła dystrybucja, a bardzo szczególna modyfikacja dla naukowych potrzeb. Prawdopodobnie na świecie będzie tylko kilka maszyn, które podołały by uruchomieniu tego oprogramowania. Powodem tego jest konfiguracja sprzętowa nowego nabytku NASA. Dokładnie 1024 połączonych procesorów Dual-Core Intel Itanium 2 będzie współpracować z 4TB (terabajtami) pamięci nad 240 TB danych umieszczonych na ultra szybkich nośnikach SGI InfiniteStorage 10000. Pierwsze trzy moduły Superkomputera (SGI Altix) zostały zamontowane w centrum badań Ames Research Center w Kalifornii w sierpniu 2007 roku i przez trzy lata będzie trwała jego rozbudowa.

Wniosek jest prosty, jak widać, że im lepszym komputerem dysponujemy tym bardziej potrzebujemy systemu Linux, bo wtedy najlepiej się sprawdza i pokazuje swoje prawdziwe możliwości. System linux używany też był w czasie misji marsjańskiej z uwagi na swoją wysoką niezawodność i zdolność do pracy w ekstremalnych warunkach. Testowany już w 2006 roku na pustynym poligonie marsjański robot K-10 posiadał oprogramowanie linuksowe dostarczone przez firmę Red Hat i zyskał wysokie notowania wśród ekspertów od badań kosmosu. Flightlinux to specjalna dystrybucja linuksa obsługująca statki kosmiczne, sputniki rozwijana przez ekspertów NASA. System działa oficjalnie od 30 czerwca 2002 roku. Jeśli spotkamy kogoś w kosmosie, kontakt będzie z udziałem linuksa, systemu już kosmicznego.

2. Linux Mandriva to Produkt Unii Europejskiej

Jeśli ktoś jest za Unią, to ma powód akurat za tym, żeby zainstalować sobie Mandrivę. Siedziba główna firmy jest we Francji, a i nawet żółta gwiazdka jako symbol produktu nawiązuje do gwiazdek z flagi Unii Europejskiej. Całkiem możliwe, że Mandriva jest bardziej do mentalności europejczyków przystosowana, jako że tworzona pod kątem potrzeb chociażby bardzo unijnych Francuzów. Może to być powód zabawny, ale może być też całkiem pozytywny i sprzyjać wzrostowi rywalizacji pomiędzy tym, co amerykańskie, a tym co europejskie. Na pewno nic tak nie mobilizuje do stworzenia lepszego i bardziej funkcjonalnego produktu jak odrobina egoistycznej rywalizacji z patriotycznym podtekstem. Zapewne też bardzo udana polska wersja Mandrivy jaką jest Xtreme pokazuje, że rodzimi informatycy potrafią się zmobilizować, żeby pokazać się od najlepszej możliwej strony. Mandriva Linux w unijnej firmie jest teraz trendy.

3. Szczęśliwie Linux jest Inny

Zaletą Linuksa, w tym Mandrivy jest to, że jest to system inny niż wWndows. Bardzo nudno było w Chińskiej Republice Ludowej czy Albanii Envara Hodży, kiedy wszyscy musieli chodzić w ubraniu jednakowego kroju i koloru, czyli w uniformach. Przyroda nie znosi monotonii lecz opiera swoje istnienie na różnorodnosci gatunków, form i odmian. Linux i jego dystrybucje, nawet w jednej firmie developerskiej jak Mandriva pokazują bogactwo różnorodności. Linux wygląda na system operacyjny zdolny do tworzenia krzemowej różnorodności bez nudnej uniformizacji, a trzy noce intensywnie poświęcone na zrozumienie jak to działa czynią z człowieka całkiem niezłego domowego eksperta od linuksa.

Co by to było, gdyby rząd nakazał, że we wszystkich sklepach ma być tylko jeden gatunek wina do kupienia a pędzenia odmian własnych na domowy użytek surowo zakazał. Prawda jest taka, że klimat lokalny powoduje powstanie lokalnych odmian wina, które mają swoją markę i swój rynek, a ich wybór zależy bardziej od osobistego gustu, a często od natchnienia i nastroju. Co by to było, gdyby wszystkie kobiety wyglądały tak samo i miały ten sam rozmiar, a i mężczyźni podobnie? Pewnie byłoby bardzo nudno, jednak dzięki distrom linuksa świat jest bardziej normalny. Tak to wygląda w przyrodzie i nie mogę się oprzec wrażeniu estetycznemu, że w dziedzinie systemów operacyjnych i oprogramowania działają te same prawa natury.

4. Mandriva Free - Linux za Darmo

Linux Mandriva dystrybuowany jest na licencji open source. Oczywiście nie oznacza to, że musi być darmowy - widać to po przykładzie choćby Power Packa czy Xtreme przeznaczonej również dla przedsiębiorstw, nie tylko dla wymagajacych użytkowników prywatnych. Rynek linuksowy tak się ukształtował, że dystrybucje komercyjne stanowią niszę, a jeśli dystrybucja ma zdobyć popularność, musi być także w wersji darmowej. Twórcy rozmaitych odmian Linuksa pracują nad systemami hobbystycznie, albo nastawiają się na zyski z usług. Próba wtłoczenia starego modelu biznesowego w ramy Open Source kończy się zwykle porażką, o czym świadczą chociaż duże problemy 4Front Technologies czy Novell'a.

W każdej chwili możesz pobrać z Internetu obraz ISO Mandrivy, wypalić go na płycie CD i zainstalować bez obaw na domowych komputerach czy laptopach. Z uwagi na bezmyślność urzędników skarbowych trzeba wykazać się sprytem w zastosowaniach komercyjnych: zwykle wystarczy zakup pisma "na firmę", aby użytkowanie linuksa w firmie zaksięgować. Magazyn typu "Easy Linux" czy "Linux+" z Mandarynką musi mieć płytę CD lub DVD z wybraną dystrybucją Linuksa. Licencja open source nie oznacza koniecznie darmowości, jednak dzięki prawom rynku możemy cieszyć się dystrybucjami linuxa nie płacąc za nie więcej niż tyle ile kosztuje płytka z czasopismem lub ściągnięcie i wypalenie sobie ISO.

5. Linux Działa Dobrze

Linux działa, generalnie od zawsze lepiej niż Windows, chociaż firma Redmont stara się aby Linuksa dogonić. Nawet już Linux 1.0 powstał głównie po to, aby chodzić lepiej niż DOS. Wypal na płycie ISO ściągnięte ze strony Mandrivy i przekonaj się, że nie ma w tym przesady. Problemy, o których czytujesz na forach dyskusyjnych, to przypadki ekstremalne, osoby które nie wiedzą czasem którym guzikiem włączyć komputer, często dzieci ze szkoły podstawowej, które dopiero wchodzą w świat komputerów i oprogramowania. Dziecięca wyobraźnia często chciałaby, aby wszystko samo chodziło, ale jeszcze komputer nie włącza się na życzenie do złotej rybki. Trzeba przycisnąć guzik startu, potem parę kliknięć zrobić, hasło użytkownika wpisać. Zupełnie zieloni w temacie obsługi czegokolwiek muszą mieć problemy na początku, nie ma w tym nic dziwnego.

Większości użytkowników dystrybucje po prostu działają i z tego powodu nie słychać ich w internecie, no bo o czym mam pisać na forum, jeśli Mandriva nie sprawia mi żadnych problemów? Skoro wszystko funkcjonuje poprawnie, po co zaprzątać sobie głowę wchodzeniem na forum dla tych, co narzekają, że program nie działa, bo go nie włączyli? A co, jeśli okaże się, że kluczowy dla ciebie element jednak nie działa? Nie martw się, na forach na pewno ci pomogą, a prawda jest zwykle taka, że próbujesz nie z tym programem co potrzeba. Problemy, których nie da się rozwiązać, trafiają się niezwykle rzadko i zwykle wymagają zawansowanego grzebania w systemie. W ostateczności zawsze możesz spróbować na drugim komputerze (laptopie). Pamiętaj tylko o pobraniu najnowszej wersji systemu. A jeżeli i na laptopie sobie nie poradzisz, zawsze możesz spróbować z inną dystrybucją, albo odczekać kilka miesięcy. Nie masz się gdzie spieszyć, końca świata na razie nie będzie.

6. Nowe KDE4 - Lekka Rewolucja

Projekt KDE wydał w grudniu 2007 drugie wydanie RC swojego najnowszego dzieła, czwartej edycji środowiska graficznego KDE. Tym razem powodów do narzekań nie jest wiele. O ile pierwsze wydania RC były stosunkowo nieudane jako "prezentacja" możliwości nowego oprogramowania, to RC 2 ukazuje już kunszt i doświadczenie twórców nowej wersji KDE. Można uznać iż 99% możliwości środowiska graficznego jest już dostępne, aczkolwiek błędy są nieuniknione na tym poziomie testów. Szata graficzna wreszcie odpowiada zapowiedziom projektu Plasma, a aplikacje działają już w praktyce bardzo płynnie. Oczywiście ocena wydajności nowego KDE, które będzie niewątpliwie o wiele bardziej zasobożerne niż poprzednik, będzie wiarygodna dopiero, gdy takie dystrybucje jak Mandriva czy Kubuntu umieszczą go w swoich systemach w stabilnej wersji. Póki co, płyty prezentacyjne LiveCD bazujące na openSUSE nie zdawały egzaminu z powodu dużej niekompatybilności z wieloma urządzeniami. Innymi słowy system nie uruchamiał się prawidłowo na wielu maszynach, zresztą był tylko do testowania i eksperymentów.

Elementy KDE4 w repozytoriach Mandrivy jednak pracowały całkiem przyzwoicie z programami dla tego nowego środowiska. Różnica między trzecią i czwartą edycją KDE jest bardzo duża, a nawet nowatorska i wielu użytkowników na przełomie lat 2007 i 2008 zastanawia się, czy projekt upora się do premiery z usunięciem wszystkich poważniejszych niedoróbek. Postępy w pracach wskazują jednak, iż 11 stycznia 2008 roku jako dzień premiery fani KDE będą mogli skorzystać z w pełni funkcjonalnego oprogramowania. Należy dodać, iż szata graficzna nie jest jeszcze dokończona, zresztą i tak będzie się pewnie dynamicznie zmieniać, aczkolwiek jest to w większości kwestia grafiki, a nie komponentów Plasma. Wiosenne wydania Mandrivy czy Kubuntu, już z KDE4 też będą czymś nowym. Mandriva zapowiada na maj 2008 premierę swojej wersji One, czyli LiveCD z KDE4.

7. Linux Uczy i Edukuje

Linux nie powoduje problemów, a jeśli nawet, są to zwykle drobnostki. Linux jest z założenia odmiennym systemem operacyjnym i większość bodaj użytkowników wcale nie ma ochoty, żeby wyglądał i funkcjonował tak jak Windows. Nie po to bowiem instaluję Linuksa, żeby mieć w komputerze inny Windows, tylko po to, żeby mieć coś lepszego i innego niż Windows. Może jestem trochę snobem, ale jak wszyscy kupują buty z tej samej firmy na pewno kupię inne, żeby nie być podobnym do wszystkich, bo cóż to za przyjemność wyglądać tak jak wszyscy? Jeśli ktoś jest maniakiem komputerów, stara się o to, żeby nie wszystko chciało u niego działać. Nie ma lepszego sposobu na naukę systemu czy programu niż walka z nowym, nieznanym oprogramowaniem zasilana młodzieńczym zapałem.

Założycielem firmy Gemius jest człowiek, który był aktywnym członkiem sceny Atari i Amigi. Jego demka były pierwszorzędne, przy wydajności starych komputerów o wiele bardziej liczyła się finezja optymalizacji niż brutalna moc obliczeniowa. Doświadczenia na pewno mu się przydały, a przykłady można by mnożyć, gdyż sam Linus Torvalds, twórca Linuksa, postanowił poprawić Miniksa, bo mu nie odpowiadał. Jeżeli więc chcesz być cenionym, światowej sławy specjalistą, proś się o problemy do rozwiązania. To taka sama metoda nauki jak rozwiązywanie zadań z matematyki czy fizyki w szkole. Bez rozwiązywania zadań i łamigłówek inteligencja nie rośnie, a wręcz odwrotnie. A jeżeli Linux ci "nie działa", poczytaj podręcznik pomocy albo zainstaluj FreeBSD czy Solaris, lub kup sobie Maczka. Ciekawe wrażenia gwarantowane, a wielość systemów operacyjnych i dystrybucji jest i po to, żeby dobrać dla siebie najbardziej odpowiedni.

Nie ma powodu aby wszyscy chodzili ubrani w szary garnitur z czerwonym krawatem. A mnie bawi, jak znajomi przychodzą w odwiedziny, pytają czy mogą skorzystać z komputera i jak go sobie włączą to nie umieją na nim nic zrobić, bo tak u mnie wygląda po kilku minutach od zalogowania się do nowej dystrybucji Mandrivy. I tak cieszę się pastwiąc się nad starymi wyjadaczami komputerowymi jak im wtedy mówię, kliknij tam, wpisz to, naciśnij enter... To naprawdę całkiem miła edukacyjna zabawa.

8. Dużo Nowości w Środowisku KDE i Gnome!

W ciągu kilku ostatnich miesięcy 2007 roku systematycznie zwiększała się liczba szat graficznych i dodatków wizualnych dla środowisk graficznych Gnome i KDE. W tej chwili pojawia się około pięciu schematów tygodniowo, co powinno bardzo ucieszyć użytkowników systemów spod znaku pingwina. Chociaż według oficjalnie przyjętych na 2007 rok statystyk pod kontrolą systemów Linux pracuje 0,5 % szystkich komputerów klasy desktop, to niewątpliwie rozgłos wokół niego jest coraz większy. Od właścicieli wielu stron i portali internetowych można się jednak dowiedzić, że co 10-15-te wejście pochodzi z komputera w systemie Linux. Nie jest prawdopodobnym, żeby użytkownicy Linuksa akurat tak znacząco częściej surfowali, chociaż sporo osób używa dwóch systemów, w tym Linuksa do szperania w sieci, bo bezpieczniejszy. Bardziej prawdopodobnym jest, że badania nad częstością używania Linuksa robią firmy związane z jego konkurencją. Prawdopodobnie także dlatego można dostrzec wzrost "dodatków" graficznych dla tych platform. Takie środowiska graficzne, jak KDE, Gnome, czy Xfce bardzo rozwinęły się w ubiegłym roku i w tej chwili oferują dziesiątki nowych usprawnień wizualnych w postaci efektów, gotowych szablonów wyglądu interfejsu oraz dodatkowych apletów.

Możliwość modyfikacji pulpitu jest w tej chwili praktycznie nieograniczona. Wśród oprogramowania do optymalizacji interfejsu graficznego króluje teraz (styczeń 2008) Compiz Fusion (efekty 3D) oraz menedżer stylów Emerald. Pojawiają się nawet elementy zapożyczone z systemu Windows Vista, gdzie przykładem może być Vista-like Start Menu. Coraz popularniejsze są również te najprostsze szaty graficzne jak np. LXG. Warto odnotować, że nad interfejsem KDE pracuje ponad 80 tysięcy wolontariuszy z całego świata, którzy napisali miliony linii kodu oprogramowania dla KDE. Więcej przykładów, jak i 90% tego typu pakietów można odnaleźć w serwisach kde-look.org i gnome-look.org.

9. Linux Przyjemny dla Oka

Mamy wiele aspektów użytkowania, a każdy działa na użytkownika sam w sobie. Cena sobie, funkcjonalność sobie, a system powinien być także przyjemny dla oka, możliwy do zindywidualizowania w prosty sposób. Normalnie człowiek nie wybierze szpetnego, porysowanego samochodu tylko dlatego, że jest o kilka złotych tańszy niż wersja, która dopiero co wyjechała z fabryki i aż lśni. Wybierając odpowiedni motyw graficzny i instalując czcionki - choć trzeba uważać na ograniczenia licencyjne - możesz upodobnić Linuksa do Mac OS X i Windows XP lub Visty.

Można zostawić sobie domyślnie duże ikonki Madrivy na pulpicie, ale można je w parę sekund zamienić na bardzo małe i ledwie widoczne. Ale na tym nie koniec, bo można usunąć całkiem ikonki z pulpitu, schować pasek z menu i włączać sobie wszystko z paska "wykonaj polecenie" po kliknięciu prawym przyciskiem myszy czy taczpada w ekran. Można schować wszystkie ikonki z pulpitu do jednego katalogu trzymanego w katalogu pulpit i nazwać go po swojemu, jak to katalog. Zostaje wtedy jeden katalog na pulpicie, a w nim wszystkie ikonki, jak ktoś woli podziwiać np. pokaz slajdów w tle programu na swoim pulpicie. To takie drobiazgi możliwe do zrobienia w kilka sekund, podobnie jak dodawanie apletów do paska zadań, których jest całkiem spory wybór.

Jeśli skorzystasz z Compiz Fusion, zaskoczy cię liczba możliwych fajerwerków graficznych. Efekt deszczu, efekt wody, wygodne przełączanie między wieloma pulpitami, efekt spalania czy rozpadania się okien w drobne kawałki - to tylko drobna część tego, co Linux ma ci do zaoferowania. Flip 3D w Viście może się schować. A że to wszystko mało użyteczne? Cóż, niektórzy jeżdżą samochodami lśniącymi, inni wybierają obdrapane. Jak kto lubi. Tyle, że bez efektów 3D też jest od lat całkiem wiele ciekawych możliwości indywidualizacji pulpitu.

10. Linux Chroni i Broni Komputera

Reklamy dotyczące liczby wirusów na komputery PC przemawiają do wyobraźni, ale trzeźwo myślący człowiek raczej się nimi nie przejmie. Zainstalować program antywirusowy w Windows to pestka. Nie da się jednak ukryć, że podczas codziennego użytkowania Linux bez programów antywirusowych zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa niż inne systemy. Dotyczy to szczególnie nowoczesnych wersji na biurka (Mandriva, Ubuntu, Fedora, openSUSE). Firewall zwykle aktywowany jest automatycznie, specjalne mechanizmy chronią użytkownika przed przepełnieniami bufora, a łaty pobierają się bez konieczności odwiedzania określonych witryn WWW. Tajemnicą poliszynela jest, że Windows od jakiegoś czasu naśladuje zabezpieczenia linuksowe, takie jak tworzenie osobnego konta dla administratora czy ograniczenie praw użytkownikom zwykłym. Żeby zrobić poważne zamieszanie w systemie Linux, intruz musiałby zdobyć hasło do konta roota albo próbować szczęścia z niższymi uprawnieniami. Atak wirusów i trojanów co najwyżej potrafi zawiesić przeglądarkę wymuszając przelogowanie, czasem coś zamiesza w pamięci operacyjnej, a i przed tym Linux potrafi skutecznie chronić.

A co z katalogiem domowym, w którym znajdują się nasze najcenniejsze dane? Działają tu prawa biologii, które sterują bakteriami i wirusami, którym nie opłaca się zabijać żywiciela i dlatego zwykle nie opłaca się im kasować katalogu domowego. Natychmiastowe wykrycie oznacza natychmiastową eksterminację intruza. Cóż z tego, jednak, że się w katologu znajdą jak nie znają ani linuksowej partycji ani nie bardzo mają się jak uruchomić pod Linuksem. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że komputer z Linuksem często służy w sieci jako pułapka do łapania robaków, trojanów, spy'ajów, bo przecież jakoś trzeba je schwytać, żeby dodać kod do listy dla skanerów antywirusowych. Rozmaite odmiany Linuksa, nie tylko Mandriva chronią nas w routerach Wi-Fi czy w firmowych firewallach. Dzięki nim można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Bazujące na Linuksie alternatywne firmware do routerów Linksysa czyni z nich prawdziwe bestie strzegące systemu. Jak ktoś tego nie wie, to najlepsze oprogramowanie policyjne do łapania przestępców w internecie, to także dystrybucje oparte na Linuksie.

11. Linux Bawi Gierkami

Linux Mandriva, dawniej Mandrake świetnie nadaje się także do gier, gdyż dzięki rewelacyjnemu emulatorowi WINE uruchomisz praktycznie każdą grę spod Windows! Taką jak QUAKE 1,2,3, Unreal Tournament, UT2k3 oraz UT2k4, Counter Strike, Wolfenstein, Tactical Ops, Soldier of Fortune etc. Część gier pod Linuxa udostępniania jest całkowicie za darmo, np: Wolfenstein czy Enemy Terrority. Wbrew powszechnemu mniemaniu, istnieje bardzo wiele gier, które bez problemu da się uruchomić w Linuksie, choć deweloperzy Unreal Tournament 3 natknęli się na pewne trudności. Jedynym problemem są niektóre gry lub ich najnowsze wersje, gdzie firma nie chce, aby gra chodziła na Linuksie.

Badania pokazują jednak, że obok rynku zatwardziałych graczy coraz istotniejszy staje się rynek graczy z przypadku. Chcą się oni rozerwać, mogą coś poukładać lub poprzestawiać, ale nie mają czasu na zagłębianie się w skomplikowane reguły wirtualnych światów gier. Zręcznościówki, łamigłówki, sudoku, szachy - tutaj oferta oprogramowania dla Linuksa jest bardzo bogata i darmowa. Środowisko mające chociaż mizerne pojęcie o Linuksie jest autentycznie zdziwione, że kobiety i dzieci jeszcze nie zakochały się w systemie spod znaku pingwina! Zatwardziali windowsowi gracze nie lubią Linuksa z powodu braku od razu najnowszych gier pokroju Unreal Tournament 3 czy Guild Wars. Nie chcą wybaczyć mu też niestabilności oprogramowania uruchamianego za pomocą WINE przed kilkoma laty, któremu do rzekomego ideału (Windows) było wtedy daleko. Denerwują się też z powodu braku sprzętowej obsługi Direct3D, DirectSound3D czy DirectInput. Jeśli jednak Windows robi sobie jakąś grę tylko na swój system operacyjny z pomocą siostrzanej spółki, to z jednej strony ma do tego prawo, a z drugiej strony musi pamiętać, że tylko nieliczni gracze zechcą Windows jako uzupełniający system z powodu tych paru gierek, i zwykle będzie to Windows crackowany, bo do gierki potrzebny i do niczego więcej. Ciekawe jest to, że gierkomania jako uzależnienie od gier komputerowych związane jest jak dotąd tylko z systemem operacynym Windows, czyżby to jakiś kolejny tajny patent?


Linux ma coraz silniejsze wsparcie od producentów sprzętu, w tym układów graficznych Nvidia i ATI, jak i dla całych konfiguracji komputerów jak w wypadku Della. Jednak te rzekome niedobory bywają całkiem zbawienne w wielu przypadkach, bo instalując Linuksa raz na zawsze pozbywasz się obowiązku czyszczenia komputera po siostrzeńcach, którzy "ściągli właśnie najnowszą gierę z netu". Nie obawiasz się także, że twoja pociecha podczas poszukiwania windowsowych cracków załapie jakąś infekcję komputerową, od której zrobaczywieje cały system. Z tego punktu widzenia niekompatybilność jest olbrzymią zaletą. Sam musisz jednak ocenić, ile jest dla ciebie wart spokój ciała i ducha.

12. Linux Systemem Wolnościowym

O ile wiele argumentów należą do gatunku zrozumiałych, ten jest dość kontrowersyjny. Mianowicie, stosując Linuksa, oprócz zdobywania innych umiejętności, stajesz się też politycznie poprawny. Ostentacyjne odrzucanie Microsoftu i Windows należy do dobrego tonu - instalując na dysku dowolną dystrybucję automatycznie zostaje się uznanym przez środowisko  za osobę "wtajemniczoną". Im bardziej skomplikowana dystrybucja, tym większe wtajemniczenie, czy raczej większa umiejętność modelowania systemem, tak aby uczynić z niego dokładnie to, czego się potrzebuje. Na forach zwolennicy Ubuntu kpią z Windows, zwolennicy Debiana - z Ubuntu, zwolennicy Gentoo - z Debiana, a zwolennicy FreeBSD - z Gentoo i tak dalej. A ludzie rozsądni wybierają to, co im najbardziej odpowiada, w tym posiadanie dwóch systemów, Linuksa i Windowsa na jednym dysku.

Wielu po prostu nie chce się godzić na dominację Microsoftu, na zamknięte rozwiązania, na DRM wbudowany bezpośrednio w kernel, czyli jądro systemu. Zresztą rządowe ustawy antymonopolowe także Polskie zabraniają nawet dominacji rynku przez jeden system. Dziwi jednak jak urzędnicy często bezmyślnie wybierają do biura Windows, chociaż Linuks jest w tym znacznie lepszy i tańszy, nawet darmowy. Idea taniego państwa - to przecież jasno widać - natychmiastowe wprowadzenie Linuksa do biur i szkół, chociaż byłby to monopol w drugą stronę. Internet od początku był pomyślany jako medium wolne od cenzury, medium wolnościowe, antyorwellowskie.

13. Porzucasz Windows z Powodów Etycznych

W październiku 2007 rząd nigeryjski wybrał stworzone przez firmę Intel Classmate Pecety z systemem Mandriva Linux do ogólnokrajowego programu edukacyjnego. Komputery miały działać ze zmodyfikowaną technologią Mandriva Flesh. Zamówienie opiewało na 17 tysięcy komputerów z dystrybucją Mandriva Linux. Docelowo kontrakt opiewać miał na 100 tysięcy maszyn, a to zapewne był szok dla firmy Redmont. A tu niespodzianka w postaci wycofywania się firmy pracującej dla rządu z kontraktu tylnymi drzwiami, gdzie można domniemywać nie całkiem uczciwe praktyki i naciski, akurat w Nigerii bardzo jasno oczywiste dla tych, co tam żyją i mieszkają. Wkrótce nigeryjski klient poinformował Mandrivę, że wywiąże się z umowy i kupi OS-a, jednak usunie go z dysków komputerów i zastąpi systemem Windows.

Szef Mandrivy, Francois Bancilhon, wystosował list otwarty do prezesa Microsoftu, Steve'a Ballmera. Bancilhon nawet nie próbuje skrywać irytacji spowodowanej domniemanymi nieuczciwymi praktykami koncernu z Redmond. Bancilhon napisał: "Wow! Jestem pod wrażeniem, Steve! Co dla nich zrobiłeś, że tak zmienili zdanie? Dla mnie to jasne i będzie też jasne dla każdego. Jak w miejscu, w którym mieszkasz nazywa się, co zrobiłeś? Tu, gdzie ja mieszkam, mamy na to kilka określeń, jestem pewien, że je znasz. Hej, Steve, możesz jeszcze patrzeć rano w lustro?". Bancilhon dodaje: "Masz pieniądze, masz władzę i być może mamy inne poglądy na etykę. Ja wierzę, że ciężka praca, dobra technologia i etyka też mogą wygrać". Microsoft nie ustosunkował się do stwierdzeń przedstawiciela Mandrivy.

Zamieszanie wokół całej tej sprawy wywołała spółka Technology Support Center, która zajmuje się m.in rozwijaniem oprogramowania dla rządu. Firma miała po cichu wyczyścić dyski na 17 tysiącach laptopów mających trafić do nigeryjskich szkół i zainstalować na nich system Windows XP. Dzięki tej operacji fundusz marketingowy spółki miał się wzbogacić o bagatela 400 tysięcy dolarów pochodzących z rzekomo tajnego funduszu Microsoftu przeznaczonego na takie cele.

Takich zagrań Redmonda widzieliśmy wiele, a niektóre spółki od robienia fikcjnych spraw sądowych o patenty są już nawet na krawędzi bankructwa. Zresztą pamiętamy jak o prawo do życia i rozwoju musiało 10 lat temu już walczyć KDE. Jeśli Windows musi takimi środkami walczyć o przeżycie to jest w bardzo kiepskim stanie. Gdyby linux Mandriva był kiepski, Windows nie musiałby go zwalczać w taki sposób. Musi być dobry i zagrażać pozycji monopolisty. Podobno koniec świata miał być w grudniu 2012. Może coś w tym jest i wielki gigant z Redmont to przeczuwa, że to o jego monopol chodzi, a nie o cały świat?

14. Zielony Linux Przyjazny dla Środowiska

Jedna z brytyjskich agencji rządowych przygotowała raport, z którego wynika, iż systemy open-source'owe (np. Linux) są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska niż produkty Microsoftu. Wynika to m.in. z faktu, iż mają one niższe wymagania sprzętowe od swoich komercyjnych konkurentów. Raport ów został przygotowany przez Department of Government Commerce i dotyczy planów wdrożenia w brytyjskiej administracji rządowej rozwiązań open-source'owych. Obszerny fragment opracowania został poświęcony zagadnieniom związanym z tym, które systemy są najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Autorzy raportu piszą, iż pod tym względem zdecydowanie lepiej od produktów Microsoftu wypada oprogramowanie o otwartym źródle - m.in. systemy oparte na Linuksie. Ich zdaniem, systemy open-source'owe są w stanie wykonywać te same zadania, co produkty Microsoftu - i na dodatek nie potrzebują do tego szybkich procesorów i dużej ilości pamięci RAM. Co więcej, komputery pracujące pod kontrolą Linuksa wymagają gruntowej modernizacji co 6 do 8 lat, zaś "pecety" wyposażone w Windows - co 3-4 lata. Oznacza to, że systemy spod znaku pingwina są bardziej przyjazne dla środowiska - gdyż wyposażone w nie komputery są mniej prądożerne i generują o połowę mniej e-odpadów czyli np. zużytych komponentów komputerowych, które trzeba poddać recyclingowi.

Warto przypomnieć, że organizacje zajmujące się ochroną środowiska naturalnego już wcześniej krytykowały Microsoft za wymuszanie na użytkownikach Windows wymiany niektórych komponentów. Linux jest zatem bardziej zielony, proekologiczny, także dlatego, że bardzo mało jest Linuksów sprzedawanych w pudełkach a dużą część softu instaluje się z sieci co nie wymaga nagrywania ani kupowania kolejnych płytek. Ogólnie całe Open Source, Otwarte Oprogramoanie jest bardziej eko. Symantec - jego niektóre produkty zajmujące na płytce ledwie 300MB są w kartonach takiej wielkości, że spokojnie można tam zmieścić płytę główną mATX. A w środku oprócz płytki karteczka z instrukcją i licencją bo reszta dokumentacji i tak jest w pliku .pdf! Ostatnio MS Vista tak robi, że Box jest w plastikowym pudełku które będzie się rozkładać prez 50 lat. Użytkownik powinien zrobić z tego ołtarzyk i składać wota Microsoftowi za skuteczne zanieczyszczanie środowiska.

15. Świat Postawił na Linuksa w 2007 roku

Rok 2007 był przełomowy dla wszystkich entuzjastów pingwina, który stał się gwiazdą wielu konferencji o tematyce IT. Linux niewątpliwie zdołał wejść szerzej na arenę międzynarodową i choć nie zdeklasował jeszcze Windows, to zajmuje już trwałe miejsce na rynku systemów operacyjnych. Rok 2008 pokaże, czy udany start pozwoli na zrewolucjonizowanie świata IT w niedalekiej przyszłości. Czasy, w których Linux kojarzył się z grupą "programistów-zapaleńców" oraz setkami wierszy komend i atrybutów, skończyły się ostatecznie. Oczywiście sama architektura systemu nie zmieniła się znacząco - konsola nadal jest interfejsem, który pozwala na skonfigurowanie każdego elementu oprogramowania. Zmieniło się natomiast podejście twórców aplikacji open source do kwestii funkcjonalności Linuksa.

Największe projekty dystrybucji Linux takie jak Mandriva rozpoczęły zmienianie pozornie bardzo skomplikowanego systemu w jeszcze bardziej przyjazną dla użytkownika platformę. Udało się to takim projektom, jak Mandriva, Ubuntu, Fedora, openSUSE czy Debian acz to oczywiście tylko bardziej znane przykłady, bo jest ich znacznie więcej. W tej chwili, na Nowy 2008 Rok, Linux to system, który nie tylko jest łatwy w obsłudze i konfiguracji, ale też dąży do jak najmniejszego wkładu użytkownika w podstawowe czynności administracyjne podczas pracy na komputerze.

Automatyczna instalacja zestawów kodeków i aktualizacji, zarządzanie sterownikami własnościowymi jak w Ubuntu, proste w obsłudze menedżery pakietów i instalacji, nawet kompatybilność z Microsoft Windows dla chętnych - dzięki ntfs-3g problem z zapisem i odczytem partycji NTFS to już przeszłość, bardzo dobrze wykonane tłumaczenia interfejsu, dziesiątki efektów wizualnych i środowiska graficzne, które funkcjonalnością często znacznie przewyższają systemy Windows - to wszystko sprawia, że słowo "Linux" zaczyna się kojarzyć z całkowicie nowatorskim podejściem do platform *niksowych.

Podczas gdy rewolucja na arenie stacji roboczych dopiero się zaczęła, walka o klienta usług i rozwiązań open source trwa od kilku lat. W wielu ankietach okazuje się, że wolne oprogramowanie jest tak samo cenione przez deweloperów, co rozwiązania komercyjne największych korporacji. W przypadku platform serwerowych, walkę tę systemy Linux wygrywają na wielu płaszczyznach, włączając w to najwydajniejsze komputery świata. Systemy Linux można odnaleźć coraz częściej w małych firmach i ośrodkach edukacyjnych, takich jak Polska Biblioteka Narodowa. Jeżeli można zaufać ankietom Linux Fundation, to w krajach wysoko rozwiniętych w przypadku połowy ankietowanych platformy alternatywne stanowią około 50% wszystkich stacji roboczych w firmie.

16. Mandriva - Kilka Technicznych Argumentów

Linux Mandriva Free jest całkowicie LEGALNY! Możesz go używać w domu, w firmie bez żadnych obaw! W przeciwieństwie do wielu innych dystrybucji Linuxa jest całkowicie spolszczony!  Jest o wiele stabilniejszy niż Windows, nie zawiedzie Cię w najbardziej ważnych dla Ciebie momentach, nie zawiesi się, a dane znajdujące się na dysku są bardziej bezpieczne niż pod kontrolą systemu Windows! Linux Mandriva jest bardzo bezpieczny, a pod kontrolą Linuxa jest się praktycznie wolnym od wirusów, trojanów i innych nieprzyjemnych rzeczy, a to dlatego że wirusy pod Linuxa praktycznie nie powstają lub powstają bardzo rzadko, gdyż ich twórca musiałby znać twoje indywidualne ustawienia systemu!

Mandriva, czyli dawny Mandrake posiada ogromną liczbę programów dostępnych w systemie i na załączonych do niego płytach, znaleźć można praktycznie każdy program odpowiadający programom z Windows. W pakiecie znajduje się co najmniej kilkadziesiąt różnego typu gier, zręcznościowych, strategicznych, przygodowych. W systemie Linux można także zagrać w swoje ulubione gry takie jak m.in. Unreal Tournament, Unreal Tournament 2003, Counter Strike i wiele wiele innych. W większości przypadków darmowe nakładki instalacyjne pozwalające zainstalować grę pod Linuxem ze zwykłej płyty cd z wersją pod Windows, są do pobrania z internetu za darmo.

Mandrake Linux nadaję się zarówno na system dla zwykłego użytkownika amatora jak i na profesjonalną stację roboczą np. dla grafików z doskonałym, profesjonalnym programem graficznym GIMP, a także na serwer internetowy czy to poczty elektronicznej czy profesjonalny serwer www oparty o serwer Apache. Karbon14 jest programem do obróbki grafiki wektorowej podobnie jak w programie Corel Draw czy Adobe Illustrator. Menedżer plików Konqueror umożliwia łatwy dostęp do serwerów sieciowych nawet przez ftp i ssh. Posiada masę programów multimedialnych, umożliwia surfowanie po internecie, słuchanie muzyki mp3, oglądanie filmów DVD czy DivX. Programy gPhoto i XawTV umożliwiają obsługę wielu aparatów cyfrowych.

Dzięki pakietowi OpenOffice nie będziesz musieć korzystać z komercyjnego MS Office XP z Windows! Jest to w pełni funkcjonalny pakiet biurowy kompatybilny z MS Office, a w wielu funkcjach znacznie lepszy! Dzięki emulatorowi Wine nie trzeba rozstawać się ze swoimi ulubionymi programami i grami dla Windows, większość z nich z łatwością uruchomi się pod Linuxem. Wcale nie trzeba pozbywać się Windowsa, gdyż Linux może współistnieć bezkonfliktowo na jednym dysku twardym razem z systemem Windows.

Ulubione komunikatory mogą pracować bo odpowiednie wersje programów klienckich dla Linuxa (Gadu-Gadu, Tlen, ICQ), znajdują się w pakiecie na dołączonej do systemu płycie. Bardzo przyjazna i łatwa instalacja w języku polskim, Mandriva instaluję się z bootowalnej płyty DVD lub CD. Ustawienia sieciowe Zeroconf umożliwiają dwóm komputerom z systemem Linux Mandriva podłączenie się do siebie kablem sieciowym (laplink) bez żadnych problemów. Dostępne są najnowsze sterowniki do kart graficznym bazujących na procesorach nVidii czy ATI. Mandriva "Free", dawny Mandrake to najnowszy i najczęściej aktualizowany system jaki w tej chwili istnieje!

Redakcja i opracowanie: 

Ph.D. Dharman

Licznik odwiedzin: 8836123 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 13:01:39