Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 3437


YAMAH i NIYAMAH - Etyka, Moralność, Duchowy Sposób Życia w Jodze!

Jama i Nijama - Etyka, Moralność - Podstawy Jogi!

Droga duchowa, Rozwój duchowy, Duchowość, uduchowienie, mistyka i ezoteryka to także etyka i moralność co doskonale widać na przykładzie zasad yama (jama) i niyama (nijama) w treningu jogi nauczanej autentycznie przez mistrzów Wschodu. Nie ma jogi bez yama i niyama powidają mistrzowie z Indii, a naukowe podstawy jogi znane są chociażby w buddyzmie i taoizmie! 

(Zastosowano dla pojęć w wersetach sanskrytu transliterację uproszczoną na bazie IT, gdzie długie samogłoski oznaczone są dużymi literami, podobnie głoski nosowe i przydechowe, jedynie sh to sz, j = dź, a y = j).

Joga a Etyka i Duchowe Życie

Popularność jogi od lat stopniowo wzrasta na całym świecie. Ci, którzy zaczęli praktykować jogę i sami poczuli jej niezwykłe działanie najczęściej kontynuują treningi przez długie lata a wielu przez całe życie, ciągle się doskonaląc. W jodze jest możliwość bezpiecznej i efektywnej pracy bez względu na wiek, typ ciała czy przeszłe doświadczenia wynikłe z jakiejkolwiek formy pracy z ciałem. Połączenie właściwego ruchu i oddechu oraz postawy owocuje świadomym treningiem przynoszącym poczucie odmłodzenia, energii i siły. Joga jest zadziwiająca, bo nawet jeśli ćwiczysz tylko raz w tygodniu godzinę to i tak poczujesz działanie jogi. 

Zasady yamah (Jama) i niyamah (Nijama) nakreślają sposób życia osób ćwiczących się w jodze. Wskazania te są treningiem etyczno-moralnym, a opierają się na odkrytych przez dawnych Mędrców, Ryszich, uniwersalnych zasadach którymi kierują się czyste, oświecone dusze w ich rajskim czy boskim stanie światłego istnienia. Ćwicząc się w zakresie yamah i niyamah adepci Yoga-Margah, Ścieżki Jogi odsłaniają prawdziwe, boskie oblicze duszy, jaźni, Atmana, odsłaniają wyższą duchową świadomość i jej doskonałe wzorce. Joginów i joginki poznać po życiu coraz bardziej w zgodzie z uniwersalnymi duchowymi prawami moralnymi yama i niyama...

Artykuł na blogu:

http://radza-joga.blogspot.com/2015/04/jamah-i-nijamah-etyka-moralnosc.html

 

Z naszego bloga


Top 11

Najpopularniejsze artykuły: 


Newsletter


Wyślij

Po więcej informacji zapisz
się do naszego newslettera

Licznik odwiedzin: 7787615 Ostatnia aktualizacja strony: 2018-05-23 02:57:35