Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 3801


SADHANA - Praktyka Jogi

SADHANA TO PRAKTYKA JOGI - PRZYGOTOWANIE DO WYŻSZEGO ŻYCIA

* Każda dusza jest potencjalnie boska.

* Należy przejawić w sobie tę boskość dzięki opanowaniu zewnętrznej i wewnętrznej natury.

* Czyń to poprzez pracę lub wiarę, poprzez opanowanie psychiki lub filozofię. Wybierz jedną metodę, dwie lub wszystkie i osiągnij wyzwolenie.

* Oto cała religia. Doktryny, dogmaty, obrządki, święte księgi, świątynie, wszelkie formy są tylko drugorzędnymi szczegółami.

 

1. Sadhana – przygotowanie do wyższego życia

Jeśli zwycięża atawizm - człowiek cofa się, jeśli ewolucja - rozwija się i kroczy naprzód; dlatego nie należy ulegać atawizmowi. Wciąż jesteśmy zbyt zajęci poprawianiem naszych bliźnich - to duże nieporozumienie! Musimy zacząć od siebie, od własnego ciała.

Oto moje własne ciało, pierwszy przedmiot badań. Serce, wątroba i wszystkie inne narządy są tak bardzo atawistyczne; obejmij je więc świadomością i opanuj tak, aby ci służyły i działały zgodnie z twoim życzeniem. To nie jest teoria: spotkałem wielu ludzi, którzy osiągnęli to wytrwałą pracą. Zapanuj nad wszystkimi nieznanymi dotąd funkcjami ciała, nad „rozległym oceanem" funkcji. Oto pierwszy etap wielkiej nauki - niezbędny dla ciebie i ważny dla pomyślności społeczeństwa, w którym żyjesz.

W naszych dalszych studiach, już nie tak istotnych ze społecznego punktu widzenia, zmierzamy do wyzwolenia. Mamy rozproszyć ciemności, oswobodzić duszę. Oto nasz cel: nadświadomość. A wówczas, po osiągnięciu tego stanu, człowiek jest wolny, osiąga boskość. Dla jego nieograniczonego umysłu odkrywają się tajemnice wszechświata; strona po stronie, aż do końca, otwiera się księga Natury.

Wydostajemy się z tej doliny łez, z życia-śmierci i dochodzimy do Jedności, gdzie nie ma już rozróżniania. I poznając Rzeczywiste, Rzeczywistym się stajemy. 

CAŁY ARTYKUŁ PRZECZYTASZ NA PORTALU http://layah.org POD ADRESEM: 

http://layah.org/uniwersytet/laja-joga/sadhana-praktyka-jogi-vivekananda-swami 

ZAPRASZAMY! 

 

Licznik odwiedzin: 8836017 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 11:49:37