Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 20634


Rak i terapie antynowotworowe - stan wiedzy naukowej - wiosna 2010

Stan wiedzy naukowej: Rak i terapie antynowotworowe - rok 2010

Coraz więcej jest zachorowań na raka i nowotwory. Nauka odkrywa coraz więcej, pokazując jednak, że czas najwyższy zwrócić się ku zdrowemu naturalnemu życiu, oczyścić otoczenie z kancerogenów! Szacuje się, że w ciągu 10–15 lat ich liczba wzrośnie dwukrotnie – mówi dr Janusz Meder, szef Polskiej Unii Onkologii. Jeszcze kilka lat temu na wyleczenie z nowotworu mogła liczyć jedna trzecia chorych. Teraz, w 2010 roku wśród mężczyzn ten wskaźnik wzrósł do 37 procent, wśród kobiet nawet do 45 procent. 

Nie jest łatwo pisać o nowotworach i onkologii w polskich realiach, gdy wiemy, że brakuje miejsc w szpitalach, pieniędzy na leczenie, a pacjenci i lekarze muszą stawiać czoła nie tylko samej chorobie, ale i zawiłościom systemowym. Nowotwór to nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki ustroju, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami, trwający mimo ustąpienia czynnika, który go wywołał i nie reagujący na naturalne mechanizmy regulacyjne organizmu. W procesie nowotworowym przeważa proces podziałów nad obumieraniem komórek z zahamowaniem ich zróżnicowania. Czasami występują przerzuty nowotworów na inne narządy polegające na pojawieniu się wtórnych ognisk nowotworowych, pochodzących z rozsiewających się komórek ogniska pierwotnego

Nowotwory dzieli się na łagodne i złośliwe. Nowotwory łagodne w przeciwieństwie do złośliwych rosną wolniej, nie naciekają okolicznych tkanek (naczyń krwionośnych i limfatycznych) i nie przerzutują drogą krwi lub chłonki do węzłów limfatycznych i narządów odległych, a po usunięciu chirurgicznym z reguły nie odrastają. Mogą być jednak niebezpieczne, tzn. miejscowo złośliwe, gdy rosną w okolicach trudno dostępnych chirurgicznie lub osiągają znaczne rozmiary (np. nabłoniak podstawnokomórkowy). W zależności od pochodzenia tkankowego nowotwory złośliwe dzielimy na: raki i mięsaki. Raki to nowotwory wywodzące się z tkanki nabłonkowej, natomiast mięsaki wywodzą się z tkanek pochodzenia mezenchymalnego lub neuroektodermalnego. W etiologii nowotworów bierze się pod uwagę wypływ czynników karcinogennych, do których należą m.in. mutageny, zakażenia wirusowe, mających uaktywniać onkogeny. 

.......................................................................................................

Fragmenty z materiałów szkoleniowych dla onkologów i terapeutów wspierających w leczeniu z nowotworów

Stan wiedzy bieżącej na kwiecień 2010 rok

Aktualnie artykuł znajduje się w serwisie: http://layah.org

Bezpośredni link do całego artykułu naukowego: 

http://layah.org/uniwersytet/ajurweda/rak-terapie-antynowotworowe-stan-wiedzy-naukowej-wiosna-2010

 

 

Przeczytaj także:

Rak - Nowotwory - Leczenie - Zapobieganie

Nowotwory - Nowe leki i ich przydatność w leczeniu z raka

Olje roślinne - Uzdrawianie Olejami - Dieta i Kosmetyka

Licznik odwiedzin: 8836162 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 13:28:21