Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 17708


Podstawy Aikido i treningu Ki - Harmonia Ciała i Duszy - Koichi Tohei (10 Dan)

AIKIDO - Podstawy treningu Ki

Harmonia Ciała i Duszy 

OD TŁUMACZA

Mistrz Aikido Koichi Tohei - 10 dan

Koichi Tohei - 10 danOddaję do rak polskich aikidoków fragmenty zaledwie wybitnej książki największego żyjącego obecnie eksperta aikido, Koichi Tohei (10 Dan), posiadającego oczywiście najwyższy stopień wtajemniczenia w tej sztuce, nadany komukolwiek przez Mistrza Założyciela prof. Morihei Ueshiba. To co jest tu zawarte nie jest teorią aikido, czy jego filozofią lub jak mówią niektórzy jego strona mistyczną, ale jest to czysta praktyka w jej najlepszej z możliwych form opartych na treningu Ki (Chi). Myślę, że w przyszłości uda mi się udostępnić dalsze fragmenty tej i innych książek Koichi Tohei w polskim tłumaczeniu, co jak sądzę ukaże wielu z was prawdziwy obraz i sens aikido. Aikido bowiem, jak wiele różnych dróg, prowadzi do tego samego celu. Jest prostą ścieżką wiodącą ku światłości, ku wielkiej samorealizacji. Dobrym tego przykładem jest sam Mistrz Założyciel, który stworzył sztukę i rozwijał ją wraz ze swoją samorealizacją - oświeceniem.

Drugim przykładem jest Koichi Tohei (10 Dan), który przez praktykę Aikido jak również Zen i metod oddychania zyskał w końcu oświecenie, co było równoznaczne z uzyskaniem od Mistrza Założyciela najwyższego stopnia w aikido - 10 Dan. Jako tłumacz pragnę zwrócić uwagę, iż użyte w oryginale angielskim słowo „spirit” oznacza zarówno umysł w najszerszym znaczeniu tego słowa, jak również oznacza ducha człowieka lub wewnętrzną energię, co w odniesieniu do dwóch pierwszych znaczeń utożsamia się i jednoznacznie używa dla określenia wewnętrznej strony człowieka. Tak więc w tłumaczeniu słowo umysł, duch, dusza są używane zamiennie w swym głębokim wewnętrznym aspekcie.

Chciałbym, korzystając z okazji, rzec, iż po przetłumaczeniu części tej książki żal mi się dosłownie zrobiło, że mając ją, nie tłumaczyłem jej znacznie wcześniej. To był moim zdaniem wielki błąd. Uwzględnia ona bowiem właściwą postawę, właściwe działanie i właściwą praktykę - trzy aspekty ścieżki aikido. W końcu jako tłumacz chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego działa i jego rozpowszechnienia, chociaż w bardzo wąskim zakresie i tylko na użytek prywatny zainteresowanych rozwojem aikido i treningiem Ki w Polsce.

Materiał tu zawarty stał się podstawą do rozwinięcia bardzo efektywnych metod treningu aikido, znanych z ogromnej skuteczności, które prezentował Koichi Tohei na swoich pokazach w wielu krajach świata (Wł.Mad.). 

 

Przedmowa 

Wszystko zależy od dobrego początku. Starzy ludzie mówią, że nic dobrego nie wyniknie ze złego startu. Cokolwiek to jest co zaczynamy studiować, powinniśmy najpierw wytyczyć sobie jasny cel i dopiero wtedy podążać niewzruszenie poprawną ścieżką wiodącą do niego. W części pierwszej mamy do czynienia z podstawami psychologicznymi aikido oraz z przyczynami, dla których je studiujemy. Niektórzy ludzie mogli słyszeć, że aikido jest drogą do pełni zdrowia, inni, że jego techniki i ruchy są takie, iż nawet starzy ludzie i dzieci mogą je ćwiczyć. Jeszcze inni mogą uważać aikido za formę samoobrony, a kobiety za kurs poprawiający piękno i grację. Kiedy praktykowałem, młody człowiek przyszedł do mnie i powiedział, że chce studiować aikido. Gdy spytałem go dlaczego, powiedział, że czuje, iż to pomogłoby zapobiec sztywności ramion, co bardzo mu dolegało. 

Nie było wątpliwości, że pomogłoby, ale uważając, że cel ofiarowany przez młodego człowieka jest niestosowny, powiedziałem mu, że powinien udać się do masażysty i odesłałem go. Po zastanowieniu spostrzegłem, że decyzja była nieprzemyślana. Czuję teraz, że nie powinniśmy nigdy szukać błędu w motywacji, jakakolwiek by ona była. Mimo wszystko młody człowiek do tego czasu nic nie wie o aikido. Uświadomiłem sobie teraz, że obowiązkiem instruktora aikido jest wyjaśnić właściwy cel, nauczyć prawdziwej drogi oraz iść ze swoimi studentami, gdy oni praktykują i robią postępy. 

W części drugiej wyjaśniam obecne techniki aikido i jednocześnie sięgam w głąb postaw psychologicznych, w znaczeniu ruchu oraz w ich cele. 

Ludzie Zachodu przed podjęciem działania używają rozumu, próbują zrozumieć naturę swoich problemów. Ludzie Wschodu wolą się uporać z problemem głową, bez uciekania się do teoretycznych rozważań oraz uczą się przez działanie. Zen mówi: „Dowiesz się zrobiwszy to”. Joga doprowadza ludzi do oświecenia bez wyjaśnienia, poprzez surową praktykę. 

Każdy system ma swoje własne zło. Zachód ponosi ryzyko spotkania problemów niemożliwych do zrozumienia poprzez myślenie rozumowe. System Wschodu może prowadzić do błędnego pojęcia celu. Powiedzmy, na przykład, że słyszałeś o pięknym miejscu, które chciałbyś odwiedzić. Pytasz o kierunek i rozumiesz go całkowicie, ale obecnie nie możesz się cieszyć pięknem tego miejsca, gdyż jeszcze tam nie dotarłeś. 

Wszystko co przez rozum możesz się dowiedzieć, to wiedza o tym, jak tam dojść. Z drugiej strony, tak długo jak ty myślisz, możesz utrzymać postawę - „co za użytek z teoretyzowania? Jeśli w tej chwili zacznę podróż, to dojdę tam wcześniej czy później” - i podejmujesz ją. Ty możesz rzeczywiście odnieść sukces przy takiej linii rozumowania, ale błędna myśl cię poprowadziła. Możesz mieć nawet błędne miejsce w umyśle (to do którego dążysz). Najpierw spytaj o drogę i dowiedz się, gdzie cię ona zaprowadzi, a potem wystartuj. 

Ucz się ruchów aikido. Praktykuj je ciągle Nie bądź zadowolony, gdy wszystko idzie dobrze zaledwie po kilku pierwszych ruchach. Musisz to co się nauczyłeś trwale wprowadzić do podświadomości. Wtedy twoje ciało i dusza staną się tak wytrenowane, że ty będziesz mógł bez myślenia podjąć konieczną akcję zgodną z prawidłami. Jeśli ta książka pomoże tym, którzy zaczęli czy zaczynają studiować aikido, osiągnąć ten cel, będę bardzo szczęśliwy. 

Lipiec 1968r. 

Koichi Tohei (10 Dan) 

Cały artykuł znajdziesz na oryginalnym portalu pod adresem: 

http://usui-reiki-gakkai-polska.blogspot.com/2004/06/aikido-i-trening-energii-ki-koichi-tohei.html 


Licznik odwiedzin: 8644070 Ostatnia aktualizacja strony: 2020-09-26 13:08:56