Ilość wejść: 7164
KALARIPAYAT - Pochodzenie i charakterystyka głównych systemów walki wręcz
Pochodzenie i charakterystyka głównych systemów walki wręcz:
Artykuł zawiera opisy i wyjaśnienia dotyczące najpopularniejszych systemów walki wręcz. Dowiesz się w skrócie czym jest Kalaripayat, Ju-Jutsu, Karate, Judo, czy Aikido.
Może słyszało się już te nazwy, ale czy na pewno wiemy, czego tak naprawdę dotyczą?
Badania historyczne źródeł sztuk walki wskazują, że kolebką ich są Indie i Chiny. To stamtąd za sprawą wędrownych mnichów lub po prostu wędrowców umiejętności te przeniosły się w inne rejony. Niewątpliwie na rozwój danej sztuki walki wpływa praktyka, dlatego też nie dziwi fakt, że to właśnie w Japonii umiejętności te wzrastają do rangi sztuki, którą sami adepci wzbogacali o głębsze wartości.
Posiadana wiedza i umiejętności z zakresu sztuk walki nie były tylko sposobem na przeżycie, lecz także perspektywą, z której obserwowano otaczającą rzeczywistość. Historycznie ważnym momentem było przyniesienie z Indii do Chin buddyzmu i sztuk walki przez buddyjskiego mnicha Bodhidharmę, co zaowocowało powstaniem słynnego klasztoru Szaolin kojarzonego z Kung-Fu, chociaż służył szerzeniu buddyzmu!
KALARIPAYAT - Sztuka Walki
Kalaripayat (Kalarpayat) ewoluował i praktycznie cały zestaw ćwiczeń, można znaleźć w odpowiednikach Kung-Fu, bo Kung-Fu Wu-Shu to właśnie Kalaripayat. Od Kalaripayat wywodzą się pośrednio wszystkie inne popularne obecnie sztuki walki takie jak choćby karate. To mnisi buddyjscy przynieśli a potem rozwinęli ten sposób walki z terenu Indii do Chin i dalej. Co ciekawe mistrzowie Kalaripayat są znani też jako lekarze. Specjalizują się w leczeniu różnych urazów i skaleczeń. Wykorzystują w swojej medycynie różnorodne sposoby masażu i okładów z wykorzystaniem różnych olejków.
Kalaripayat (Kalaripayattu) jest starożytną indyjską sztuką walki. Na trening kalaripayat składają się ćwiczenia rozciągające i wzmacniające ciało, techniki walki wręcz oraz użycia broni białej. Kalari dodatkowo obejmuje wiedzę dotyczącą tradycyjnej medycyny indyjskiej - Ajurwedy. Regularny trening kalaripayat wzmacnia ciało, nadaje mu gibkość oraz szybkość, poprawia ogólny stan zdrowia, służy do samoobrony, ponadto poprawia koncentrację.
Cały artykuł aktualnie znajduje się na portalu STH pod adresem:
https://himalaya-tirtha-sangha.blogspot.com/2017/05/kalaripayat-sztuki-walki-wschodu.html