Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 11428


FOBIE: Rodzaje i Klasyfikacja Zaburzeń Lękowych

Opracowanie wymienia listę popularnych fobii lękowych oraz coraz częściej występujące manie z fobiami czasem powiązane. Naród Polski jest coraz bardziej narażony na rozmaite zaburzenia psychiczne, w tym lęki fobiczne, stany paniki i manie. Liczba chorych ciągle rośnie od wielkiej zmiany ustroju począwszy, co na pewno jak wykazały liczne badania nie jest przypadkowe. Do głosu doszły bowiem ciemne siły, które nie tylko same są chore psychicznie, ale i potrafią skutecznie fobie i psychozy lękowe oraz manie indukowaćw umysłach innych ludzi.   

 

FOBIE – LĘKI i STRACHY

OBJAWY I WYSTĘPOWANIE FOBII

Fobiapanika jest nieuzasadnionym, irracjonalnym lękiem, niewspółmiernym do przyczyny, powiązanym z konkretnym niebezpieczeństwem. Fobie, (ICD-10) F40, zaburzenia lękowe w postaci fobii - uporczywy lęk przed różnymi określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem sytuacji wywołujących go i utrudnieniem funkcjonowania społecznego. Fobie wywołane są przez pewne sytuacje lub obiekty, zewnętrzne wobec osoby przeżywającej lęk, które obiektywnie nie są niebezpieczne.

Na fobie cierpi, a raczej przyznaje się że cierpi około 10% ludzkości. Podobnie jak w przypadku innych nerwic, fobia zazwyczaj wiąże się z objawami psychosomatycznymi, na przykład z przyspieszeniem bicia serca lub suchością w ustach oraz poczuciem znacznej utraty kontroli nad swoim zachowaniem lub subiektywne poczucie choroby psychicznej. Zdarza się, że lęk fobiczny współistnieje z epizodami depresji. 

Fobie są całkowicie wyleczalne w psychoterapii. Psychosynteza jak i psychoanaliza przyjmuje, że fobie pochodzą z doświadczeń dzieciństwa, a nawet z pamięci prenatalnej z okresu bycia w łonie matki. W naukach terapeutów medycyny alternatywnej, głównie orientalnej mówi się o pochodzeniu fobii jako o skutkach przykrych doświadczeń z poprzednich wcieleń. Osoba od dzieciństwa doznająca panicznego lęku przykładowo przed ogniem potrafi go przezwyciężyć wyzwalając i oczyszczając pamięć swojej śmierci w ogniu w poprzednim wcieleniu, czasem śmierci bliskich w pożarach lub na stosach inkwizycji. Przyznać jednak trzeba, że terapia nawet przy takich założeniach jest bardzo skuteczna i często pozwala wyleczyć z najtrudniejszych przypadków uchodzących za nieuleczalne.

Poniżej przedstawione są niektóre rodzaje fobii oraz obawy która je charakteryzuje, ale nie jest to lista wszystkich znanych fobii. Warto zwrócić uwagę na: 

- herezjofobię

- teofobię,

- hagiofobię czy 

- neofobię, aby zrozumieć czym są w istocie działacze ośrodków antysektwych chorzy na sektofobię - współczesną postać dobrze już znanych przypadłości psychicznych. Także wśród ateistów i antyteistów, ateuszy należy szukać nie tyle racjonalizmu czy naukowości w zwalczaniu zjawisk religijnych ale lękowych, fobicznych w swej naturze uprzedzeń, lęku wyrażanego nawet agresją wobec osób oddanych sprawom wiary i religii. 

 

Aktualnie cały artykuł znajdziesz na super portalu layah.org pod adresem: 

 

http://layah.org/uniwersytet/ajurweda/fobie-rodzaje-i-klasyfikacja-zaburzen-lekowych 

 

Licznik odwiedzin: 8836042 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 12:06:42