Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 4781


Człowiek w świecie chemii

Rakotwórcza patelnia i wykładzina, uczulająca szminka i prezerwatywa, pomidor i mleko z miesięcznym terminem ważności. Jeszcze sto lat temu nauka znała około 2 mln związków chemicznych. Teraz blisko 15 mln. Co roku na świecie przybywa 600 kg fachowej literatury chemicznej. I coraz głośniej mówi się o postępującej chemizacji naszego życia i jej opłakanych skutkach.
   
PAULINA NOWOSIELSKA, MAREK CHMIELEWSKI 2003-12-09

 
Mleko, śmietanka, cukier, polirycynolenian poliglicerolu i glicerol. To jogurt. Mięso wieprzowe, białko roślinne, skrobia modyfikowana E 1422, substancja konserwująca E 250, stabilizator E 452, substancja zagęszczająca E 407, przeciwutleniacz E 301, substancja wzmacniająca smak E 621 - to szynka konserwowa. Skład kremu czy szamponu to cała lista groźnie brzmiących związków chemicznych.

Jeszcze sto lat temu nauka znała około 2 mln związków chemicznych. Teraz blisko 15 mln. Co roku na świecie przybywa 600 kg fachowej literatury chemicznej. I coraz głośniej mówi się o postępującej chemizacji naszego życia i jej opłakanych skutkach. Objawy chorób alergicznych stwierdza się już u 30-35% Europejczyków. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba chorych zwiększyła się aż o 5-7%. Winne są zanieczyszczenie środowiska i wszechobecna chemia w swej najgorszej postaci - bez wątpliwości twierdzą lekarze. Od alergii tylko krok do astmy, na którą choruje w Polsce ponad 4 mln osób. Albo do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która jest na czwartym miejscu wśród najczęstszych światowych zabójców.


Chemia, która uzależnia
  1. Opiaty i opioidy, np. "kompot", morfina, heroina, fentanyl (silny preparat przeciwbólowy)
  2. Alkohol, barbiturany, benzodiazepiny i inne leki anksjolityczne (uspokajające), np. metakwalon, diazepam, nitrazepam
  3. Amfetamina i inne substancje pobudzające,  np. metamfetamina, MMDA (ecstasy)
  4. Kokaina
  5. Substancje halucynogenne, np. lyzergid (LSD 25),  psylocyna (składnik niektórych grzybów)
  6. Lotne rozpuszczalniki (używki wziewne), np. toluen, aceton,  czterochlorek węgla, składnik klejów do mas plastycznych
  7. Nikotyna

Akryloamid stosowany przy produkcji frytek czy chipsów, formaldehyd (aldehyd stosowany m.in. jako konserwant i środek przeciwbakteryjny) w wykładzinie. To są substancje rakotwórcze. Jeśli nie zaczniemy działać, czeka nas fala nowotworów - alarmuje z kolei dr Zbigniew Hałat, prezes Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów.

Cały artykuł aktualnie przeczytasz na portalu http://layah.org pod adresem: 

http://layah.org/uniwersytet/ajurweda/czlowiek-w-swiecie-chemii

Licznik odwiedzin: 8835853 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 03:59:03