Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 5138


AIKI-BUDO: Sztuka Walki Shobu-Aikido Morihei Ueshiba

SHO-BU AIKIDO - REALNA SZTUKA WALKI

 

Przekłady z języka japońskiego na angielski by WILLIAM GLEASON

MEMORANDUM O'SENSEI

Spytany czego pragnę dla wszystkich studiujących aikido, odpowiem, że mam nadzieją, że będą oni zawsze odbierać sytuację świata i zawsze będą uważnie słuchać co mówią inni ludzie przyjmując to co jest dobre. Co więcej mam nadzieję, że użyją tego jako podstawę do rozszerzenia swego punktu widzenia.

Patrzcie uważnie na "ruch" natury jako podstawę zrozumienia. Kiedy zrozumiecie go będziecie w stanie działać natychmiast. Po natychmiastowym działaniu zastanów się nad nim. Zbuduj związek między zrozumieniem i działaniem nad nim i stopniowo rozwijaj się. Jest to bardzo ważne dla osoby, która praktykuje lub pragnie praktykować BUDO.

Uczynić ruchy wszechświata częścią samego siebie, gdyż dokładne spojrzenie na ten "ruch" może rozwinąć coś w Tobie. Kiedy patrzysz uważnie na te rzeczy wszystko mówi ci coś. Na przykład: obserwujesz głaz w strumieniu. Zauważ jak doskonale opływa go woda, naucz się z tego różnorodnych zmian i ruchów ciała.

Góry, strumienie, drzewa i wszystkie rzeczy w naturze są Twoimi nauczycielami. Są pewni ludzie, którzy nie lubią religii, a dzieje się tak często, ponieważ nic nie wiedzą o niej. Chociaż możecie nie lubić religii jest ona dla was wielkim dobrodziejstwem. Zaakceptujcie to co ma do zaoferowania i włączcie to w BUDO.

Słuchając Sutr lub modlitw czyń to uważnie z wdzięcznością, to co możesz przyjm z tego do BUDO utrzymując w świadomości ruch wszechświata. Czytając owe rzeczy lub jeszcze cokolwiek użyj całej swej umiejętności, aby to co piszący miał do powiedzenia nie zostało nigdy przez Ciebie przeoczone.

Zrozumienie, studiowanie musi być ciągle powtarzane. Dawno temu w religii do której należałem była pieśń, której część brzmiała "kwitnie na świecie kwiat śliwki, ma pięć kwiatków, z których każdy reprezentuje: ziemię, wodę, ogień, wiatr i powietrze". Tak więc nawet drobny kwiat śliwki uczy nas czegoś o wszechświecie.

Jeżeli patrzymy na rzeczy w ten sposób nie przeoczywszy niczego i zachowujemy w umyśle ruchy wszechświata wówczas prawdziwy umysł (dusza) wszechświata stanie się dla nas jasny.

Prawdą jest, że wszechświat stworzony jest i urządzony przez niebiosa, prawda jest także, że mu musimy to utrzymywać, musimy też notować ruchy wszechświata i wybrać sposób w jaki możemy chronić go (strzec).

 

"Wąska i ciasna jest BRAMA wiodąca ku ŚWIATŁOŚCI, a szeroka ta, która wiedzie do zguby."

UESHIBA MORIHEI TWÓRCA AIKIDO POWIEDZIAŁ:

"Nie zważam na to czy szybko czy wolno porusza się atakujący; nie będę pokonanym, ani pokonującym. Nie jest tak dlatego, ze moja technika jest szybsza niż mojego przeciwnika. Szybko i wolno nie mają żadnego znaczenia. Zwycięstwo jest zawsze zdecydowane na początku. Atakujący podejmując zaledwie zamiar walki z kimś kto ucieleśnia wszechświat, skupia umysł na pogwałceniu harmonii Natury. Innymi słowy, gdy atakujący skupia uwagę na walce ze mną, jest już zgubiony."

"Nie powinieneś nigdy zostać usidlony przez błędne idee jak ta, że jesteś osobą z ciężka karmą, że masz wiele problemów, czy też, że jesteś małowartościowy. Jest to znieważenie nie tylko siebie, ale również wszystkich tych wokół ciebie, z którymi dzielisz pochodzenie. Rzeczą, która jest zła i bezużyteczna jest twierdzenie osoby upierającej się przy tym, że jest osobowością oddzielona od innych. Okaż podziękowanie i wdzięczność twoim przewodnikom duchowym. Odsłonisz w ten sposób swoją prawdziwą Naturę, która zacznie się do ciebie przybliżać."

"Instynktowny umysł jest podobny do pustego nieba (ku), które wszystko na siebie ściąga. Tworzy on pragnienie jedzenia, seksu dzieci, wiedzy i ostatecznej miłości. W tym momencie staje się on znów energią wysokiego przypływu, rzucając fale tworzenia mentalnej energii w tył na mieliznę ludzkości."

Z japońskiego przełożył William Gleason

Fragment artykułu o wewnętrznej stronie aikido i sztuki Aiki-budo. 


Licznik odwiedzin: 8835871 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 04:05:33