Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Ilość wejść: 14383


JOGA: Zbrodnie patentowania metod jogi, asan i jantry na Zachodzie

Power joga, naga joga, joga śmiechu, euro joga, szopo-joga, Bikram, sudarshan kriya, joga hormonalna, a może joga chrześcijańska? W ostatnich latach joga zawojowała rynek klubów fitness. Odnowa biologiczna z jogą należy do najpopularniejszych ofert wakacyjnych. Trudno też jest znaleźć na świecie studio fitness, które nie oferuje przynajmniej jednego typu zajęć jogi, niezależnie od tego, czy będą to klasyczne pozycje Hatha, duszne sesje Bikram w ogrzewanej sali ("gorąca joga") czy dynamiczna wersja jogi Ashtanga, znana jako "power joga". 

Na Zachodzie jest bardzo wiele wynalazków, które z autentyczną jogą mają coraz mniej wspólnego, za to z promocją nadętego ego fikcyjnego "autora nowego systemu jogi" już bardzo wiele! Anusara Joga, rozwinięta przez Johna Friend'a; Bharata Joga rozwinięta przez Gertę van Leeuwen; Ishta Joga, rozwinięta przez Mani Finger; Jivamukti Joga, rozwinięta przez Sharon Gannon i Davida Life; Joga Białego Lotosu, rozwinięta przez Ganga White i Tracey Rich; Joga Ukrytego Znaczenia, rozwinięta przez Swami Sivananda Radha; Somatic Joga, rozwinięta przez Eleanor Criswell-Hanna; Tri Joga, rozwinięta przez Kali Ray; Svaroopa Joga, rozwinięta przez Rama Berch, Sudarshan Kriya rozwinięta przez Ravi Shankar'a. Tyle tych wynalazków będących w swej istocie plagiatami tradycyjnej wiedzy i praktyki jogi z Indii, a warto jeszcze wspomnieć, że taka Kundalini Joga, w rzeczywistości nigdy nie występuje jako osobna joga, a jedynie jako część praktyki, lekcja tradycyjnych metod przekazu jogi. I tylko tych ludzi wyprowadzonych "w pole" żal... 

 

CAŁY ARTYKUŁ PRZECZYTASZ NA PORTALU http://layah.org POD ADRESEM: 

http://layah.org/uniwersytet/laja-joga/joga-zbrodnie-patentowania-metod-jogi-asan-i-jantry-na-zachodzie 

ZAPRASZAMY!

Licznik odwiedzin: 8836035 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 12:01:30