Stowarzyszenie Macierz

Stowarzyszenie MACIERZ powstało jako organizacja zajmująca się ochroną Praw Człowieka, ekologią, promocją zdrowego odżywiania i funkcjonowania, działalnością charytatywną w różnych dziedzinach życia.

Czytelnia

Promujemy czytelnictwo z innych portali internetowych! Dział "Czytelnia" zawiera artykuły, których tematyka mieści się w profilu innych działów portalu, ale są tylko zajawkami do publikacji na innych stronach, portalach i blogach. Czytelnia zatem zawiera wszelkie rozmaitości i tematyczne różności. Należy pamiętać, że właściciel portalu nie koniecznie utożsamia się z poglądami autorów zamieszczanych artykułów. Zapraszamy autorów poważnych i wyczerpujących opracowań do publikowania swoich dzieł na portalu Macierz! Zaproś znajomych do czytania artykułów na Macierzy! 


HYPERLOOP - szybki i tani ekologiczny transport XXI wieku

Hyperloop - system transportu nowej generacji. Ruszyła budowa pierwszego odcinka superszybkiego systemu transportu o nazwie Hyperloop, a testy rozpoczynają się jeszcze w 2013 roku. Elon Musk wraz z firmą ET3 z Kolorado rozpoczął realizację swojego pomysłu. Rusza budowa testowego odcinka szybkiego systemu transportowego Evacuated Tube Transport (ETT), w którym w próżniowych rurach mają poruszać się na początek 6-osobowe kapsuły, unoszone - podobnie jak w przypadku szybkich kolei Maglev - na poduszce magnetycznej.

Ilość wejść: 7705


Słowianie w Polsce - ich wierzenia, języki i zwyczaje

Starożytne dzieje plemion zamieszkujących ziemie Polski stanowią zaiste arcyciekawą zagadkę, a szczególnie już bardzo wysoka i pokojowa, nieagresywna kultura i religia w duchowości Słowian, czyli Indoeuropejczyków. Dziś należy wiedzieć, że wiele miejsc pradawnej kultury i religii Słowian dopiero zostanie odkrytych, a słowiańskość całej ziemi zajmowanej przez Polskę sięga wielu tysiącleci wstecz.

Ilość wejść: 14353


Ciekawostki z rachunkowości

Rachunkowość to jedna z nauk społecznych odnosząca się do finansowych aspektów rzeczywistości gospodarczej. W artykule zaprezentowano mniej znane fakty dotyczące szeroko rozumianej rachunkowości.

Ilość wejść: 10071


Triclosan niszczy zdrowie, morduje, zabija

Triclosan to antyseptyk w kosmetykach. Długotrwale stosowany powoduje nowotwory skóry i błon śluzowych u zwierząt, w tym u ludzi. Działa teratogennie. Nie wolno go stosować w czasie laktacji i ciąży ani w chorobach i wadach serca. Uszkadza mięśnie w tym serce, a stosowany jest w szpitalach...

Ilość wejść: 30951


Andrzej Rodan - najlepiej czytany współczesny polski pisarz - wieszcz narodu.

Andrzej Rodan to niezwykle ciekawa, prowokująca, frapująca i kontrowersyjna osobowość o bogatej i pięknej biografii. Sam Andrzej Rodan mówi tak o sobie w wywiadzie dla tygodnika "Angora": "Byłem robotnikiem, studentem, muzykiem, doktorantem na wydziale filozoficzno-historycznym, dziennikarzem, dyrektorem, redaktorem naczelnym. Nie siedziałem tylko, nie kradłem i nie żebrałem. Poza tym robiłem dużo głupich rzeczy i nigdy tego nie żałowałem".

Ilość wejść: 18533


Zdrowa Dieta Bircher-Bennera

Zdrowie zależy od sposobu żywienia, a złe nawyki żywieniowe są przyczyną wielu chorób. Nadwaga przeważnie bywa sygnałem choroby związanej z zaburzeniami procesów przemiany materii. Bircher-Benner - pionier nauki o odżywianiu, twórca energetycznej teorii całości pokarmowych. Klinika jego imienia w Zurychu jest miejscem, gdzie chorzy odzyskują zdrowie, a zdrowi uczą się właściwego odżywiania.

Ilość wejść: 15510


XIII Księga Pana Tadeusza i Mrówki

XIII Księga opisująca noc poślubną Tadeusza i Zosi. Tekst erotyczny - zawiera określenia zwane wulgaryzmami i przeznaczony jest tylko dla osób dorosłych. Drugi poemat - Mrówki - należący do tejże Księgi - nie zawiera zwrotów erotycznych i wulgarnych.

Ilość wejść: 36859


LIBIA - Dlaczego Zachód chce upadku Kadaffiego

Kolejny zbójecki atak Ameryki czyli USA i jej sojuszników na niepodległe i suwerenne państwo ma swoje przyczyny w walce o dominacje i panowanie ekonomiczne oraz zyski z Afryki. Amerykański faszyzm i kolonializm nie ma sobie równych w historii podbojów i niewolnictwa. Dla czarnej Afryki Kaddafi jest symbolem walki o wolność i niepodległość całego kontynentu! USA i NATO to uzurpatorzy, tacy jak hitlerowcy dla Polski i Polaków...

Ilość wejść: 9489


Międzynarodowy Dzień Kobiet - pochodzenie i historia w stulecie święta 1911-2011

Dzień Kobiet (International Women's Day, pierwotnie International Working Women’s Day) – coroczne święto obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Obecnie niektórzy mężczyźni, głównie ultrasi katoliccy i członkowie organizacji nazistowskich próbując się wyłgać od wręczania symbolicznego kwiatka, tłumaczą kłamliwie, że jest to święto rzekomo wymyślone przez komunistów.

Ilość wejść: 11800


BAL w Operze - Julian Tuwim

„Bal w Operze” to za najwyższe osiągnięcie poetyckie Tuwima. Cechą utworu jest to, że satyra skierowana jest nie tylko do życia społeczeństwa polskiego międzywojennej Polski, ale ukazuje kryzys nie tyko pewnego nurtu politycznego, ale kryzys świata, któremu grozi katastrofa. Jakże aktualna to wizja w naszych czasach.

Ilość wejść: 24423


Abp Józef Życiński - życie i działalność

Arcybiskup Józef Życiński był teologiem, filozofem, specjalizował się w filozofii nauki. Autor kilkuset artykułów o filozofii i stanowisku chrześcijaństwa wobec nauk przyrodniczych. Wykładał m.in. w Berkeley, Oxfordzie oraz na katolickich uczelniach w USA i Australii. Zainicjował m. in. serię "Zagadnienia Filozoficzne w Nauce" wydawaną przez Papieską Akademię Teologiczną. Publikował w specjalistycznych periodykach filozoficznych, a także w "Znaku", "Więzi", "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej"; w latach 70. publikował w podziemnym piśmie "Głos", którego był współzałożycielem.

Ilość wejść: 9642


Rycerze i Mistrzowie Jedi - Czy Jedizm zostanie nową religią ludzkości?

Yoga, Obi Wan Kenobi, Luck Skywalker - doskonale znane postacie jednej z najlepszych produkcji filmowych XX wieku stali się inspiracją do powstania religii Mocy. Miliony fanów od początku lat 80-tych XX wieku przemieniło się po roku 2001 w regularny Ruch Rycerzy Jedi (Dżedaj) oraz w Zakon i Kościół Jedi (Dżedaj) o światowym zasięgu. Adepci Jedizmu (Dżedaizmu) to na rok 2011 jakieś 2-3 miliony ludzkiej populacji.

Ilość wejść: 36381


Prawojebcy - prokuratorzy łamią prawo

Polski wymiar sprawiedliwości czasami ma niewiele wspólnego ze sprawiedliwością. Świadczy o tym wspólny raport Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Ilość wejść: 8113


RADIESTEZJA - nowoczesna nauka powstała na bazie starożytnego różdżkarstwa, geomacji, feng shui i wastu

Radiestezja, dawniej różdżkarstwo lub rabdomancja została oficjalnie uznana i wpisana w 1968 roku do rejestru UNESCO jako nauka. Świat nauki uznaje radiestezję oficjalnie jako naukę, chocciaż nie wszyscy jeszcze potrafią się z tym pogodzić, a pokątnie znajdują się inkwizytorzy, którzy chcą radiestezji odmówić prawa do bycia nowoczesną nauką! W Polsce radiestezja została z wielkim trudem i dużym opuźnieniem 15 -tu lat uznana dopiero w 1983 roku i jako zawód zarejestrowana w cechu rzemiosł. Decyzja UNESCO oparta została na badaniach naukowych i pozytywnych eksperymentach naukowych z udziałem tysięcy radiestetów z całego świata.

Ilość wejść: 15108


Najsławniejsi i najskuteczniejsi uzdrowiciele, bioterapeuci i szamani polscy: Ranking Portalu Macierz

Ranking portalu Macierz: lista najsławniejszych i najbardziej znanych w latach 1990-2010 ze swej skuteczności uzdrowicieli, uzdrawiaczy, terapeutów, bioterapeutów, energoterapeutów, zielarzy czy szamanów dokonujących uzdrowień. Polecamy wszystkim czytelnikom działu "Zdrowie" przy poszukiwaniach dobrego healera.

Ilość wejść: 176995


Szepty Wieczności - Afera z naukami Paramahansa Joganandy

Paramahansa Jogananda jest autorem znanym i cenionym przez dziesiątki tysięcy czytelników w Polsce. Warto zatem zapoznać się jak jedna z amerykańskich wielbicielek, Tara Mata, podmieniła oryginalną wersję kluczowego dzieła Joganandy na swoje wypociny i wymysły. Jest to idealny przykład na to, jak mogły być fałszowane działa objawione uważane za Pisma Święte. Wedle samego Swami Joganandy, "Szepty Wieczności", to jego jedyne dzieło, które pochodzi z osobistego objawienia.

Ilość wejść: 8755


Wietnamski alfabet, pismo, język i kultura

Wiele osób interesuje się w Polsce wietnamskimi sztukami walki, wietnamskim tai chi, a co za tym idzie wietnamskimi tradycjami kulturowymi, filozoficznymi i duchowymi. W studiach takich bardzo potrzebny jest język, znacznie odmienny od chińskiego czy japońskiego, chociaż posiada wiele słów i zapożyczeń pochodzenia chińskiego. Obecnie język wietnamski zapisywany jest za pomocą alfabetu łacińskiego, z dużą liczbą znaków diakrytycznych...

Ilość wejść: 17917


Atma Krija Joga - Naukowa praktyka realizacji boskiej duszy

Krija Joga pochodzi z Himalajów i dlatego jest znana jako himalajska joga mistrzów. Krija Joga należy to tradycji jogi tantrycznej i bywa znana jako Tantra Joga. Krija Joga uważana jest za uproszczoną czy łatwiejszą w praktyce Radża Jogę. Techniki Krija Jogi znane są także jako Atma Krija. Artykuł omawia podstawowe zasady praktykowania Atmicznej Krija Jogi przekazanej prze Mahawatar Babadżi.

Ilość wejść: 11470


Ajurwedyjskie orzechy piorące – zdrowy, tani i ekologiczny środek czyszczący

Orzechy piorące lub orzechy mydlące znane także jako Ritha/Reetha (w Hindi) zawierają saponiny mające zdolność czyszczenia i mycia. Przy kontakcie z wodą orzeszki piorące tworzą łagodne mydliny, które są podobne do mydła. Przez setki lat ludzie w Indiach i Nepalu robili pranie i czyścili używając orzechów piorących. Orzech jest suchym owocem drzewa Ritha, a saponiny, które się z nich uwalniają są 100% alternatywą dla zwykłych, toksycznych dla zdrowia i środowiska detergentów. Orzechy piorące można używać do czyszczenia praktycznie wszystkiego: prania ubrań, jako płynne mydło, czyszczenie i polerowanie ozdób, naczyń, jako środek czyszczący w gospodarstwie domowym, etc.

Ilość wejść: 19951


IAIDO i IAIJUTSU - Japońska tradycyjna szermierka

Iaido to sztuka walki japońską szablą kataną. Metody tej sztuki używał Mistrz Aikido Morihei Ueshiba do ćwiczeń z Bokuto - drewnianą imitacją szabli. Na ideach miecza Iai zasadzają się praktyki w szkołach Jujutsu, Yawara, Aikido oraz Aiki-Jutsu. Dobrze poznać podstawy Iai, jako spuścizny tradycji dawnych samurajów i bushi - mnichów wojowników z gór.

Ilość wejść: 15452


Wykorzystanie technik relaksacyjnych na lekcjach wychowania fizycznego

Praca magisterska na temat stosowania ćwiczeń relaksacyjnych, w swej istocie przejrzysty przegląd metod relaksu, rozluźniania napięć i uwalniania się od czynników stresowych.Wszystkie ćwiczenia można łatwo stosować na lekcjach wychowania fizycznego, a praca napisana jest właśnie dla nauczycieli wf w szkołach.

Ilość wejść: 11564


Całujcie mnie wszyscy w dupę! - Wiersz Juliana Tuwima

Julian Tuwim, jak przyjrzeć się jego autentycznej twórczości to poeta zupełnie w Polsce nieznany, a przynajmniej dobrze ocenzurowany. Szkoda, że jego arcydzieła nie znajdują się w podręcznikach literatury i języka polskiego, a szkolne polonistki karzą uczniów "pałami" za recytowanie wybitnego poety na szkolnych akademiach...

Ilość wejść: 198360


Prawdziwa historia o reinkarnacji

Ta historia jest uważana za jeden z najbardziej udowodnionych przypadków reinkarnacji w dziejach ziemi. Sprawą interesował się Mahatma Gandi. Jego zdaniem był to jeden z wielu, za to stuprocentowo dowiedziony i nie pozostawiający cienia wątpliwości fakt powtórnych narodzin. Poznajmy go.

Ilość wejść: 8216


PSY PIESKI i KUNDELKI - Budowa, Rasy, Zwyczaje i Historia

Pies związany był z człowiekiem od wielu, wielu lat. Był pierwszym obłaskawionym przez człowieka zwierzęciem. Powstało wiele ras i gatunków psów, a wśród nich nasze ukochane kundelki - mieszańce różnych ras. Od początku pies był uważany za przyjaciela człowieka. Kochamy nasze pieski, a w szczególności kochamy kundelki, które jak to mówią ich miłośnicy i właściciele - są najbardziej oddane, wierne i kochające.

Ilość wejść: 65145


EKOEDUKACJA: Ciekawostki o ekologii, zdrowiu i człowieku

Wiedza ekologiczna jest bardzo szeroka, a składa się z tysięcy ciekawostek. Ciągle rośnie ilość ekoinformacji. Nie jest łatwo stworzyć dobry aktualny program ekoedukacji. Zamieszczając zbiór ciągle aktualizowanych ciekawostek o ekologii, zdrowiu i człowieku mamy nadzieję wyjść na przeciw zapotrzebowaniu wielu obrońców naturalnego środowiska w którym żyje zdrowy człowiek.

Ilość wejść: 15797


Postępy w badaniu mózgu, leczeniu z demencji i nałogów, a światło i psychoterapia - 2010

Nowoczesne techniki leczenia ze stresu, demencji, uszkodzeń pamięci, nałogów czy alzheimera wskazują, że świat przyrody komunikuje się z pomocą światła, a mocny zdrowy sen, najlepiej w dziewiczym lesie, bardziej leczy i wspiera mózg niż tysiące leków. Stare prawdy ludowej medycyny wielu narodów potwierdzane są w żmudnych, szczegółowych badaniach naukowych. A ateiści i agnostycy wydają się coraz bardziej być mniejszością umysłową o innej percepcji rzeczywistości niż normalna...

Ilość wejść: 5856


Pitagoras a Wegetarianizm - cytaty

Rozmawiając o filozofii starożytnych Greków często pomija się ich rozważania etyczno-moralne i nauki dawane przez wielu z nich w sprawach tak istotnych jak wegetarianizm. Brak szerzej dostępnych informacji na ten temat ogałaca ich naukę z istotnych pouczeń, które stanowiły, według nich, o istocie człowieczeństwa. Prezentowane poniżej krótkie cytaty antycznych biografów Pitagorasa oraz krótkie tłumaczenie fragmentu Metamorfoz Owidiusza stanowią właśnie takie pouczenia - jak być człowiekiem - udzielane przez Pitagorasa swoim uczniom i słuchaczom. Mamy nadzieję, że i czytających skłoni do wewnętrznej refleksji.

Ilość wejść: 6298


Dwudziestolecie miesięcznika: Szaman - Człowiek - Zdrowie - Natura - 1990-2010

Miesięcznik medycyny naturalnej "Szaman" został założony przez dziennikarzy Ninę Grellę i nieżyjącego już Andrzeja Wrazidło w 1990 roku. W sierpniu 2010 "Szaman" obchodzi okrągły jubileusz XX-lecia swego istnienia. Ukazuje się w Katowicach, jako organ "Szamańskiej Środy" oraz Centrum Medycyny i Psychoterapii.

Ilość wejść: 23496


ASTROLOGIA - Królewska Wiedza i Matka Nauk

Astrologia nie jest ani religią ani przedmiotem kultu, lecz pradawnym systemem wiedzy empirycznej, skutkiem doświadczeń i obserwacji wielu pokoleń. W Polsce nie ma poważnego szkolnictwa astrologicznego, nie ma więc też jasno zdefiniowanych kryteriów, czym astrologia jest, jakie ma zastosowanie i w jaki sposób powinno się ją praktykować jako zawód. Profesjonalny kosmogram jest doskonałym narzędziem pomocnym w zrozumieniu naturalnych cykli, jakim podlega życie każdego z nas oraz w pracy nad sobą...

Ilość wejść: 12706


NIACYNA - Witamina B3 - PP - Cudowny eliksir zdrowia i urody

Witamina B3 znana także jako witamina PP lub niacyna ma szeroki wpływ na nasze zdrowie. Pomaga zwalczać grzybice, drożdżaki, schizofrenię oraz migrenę. Leczy wiele chorób skóry. Uwalnia od depresji i apatii. Można ją nazwać cudownym eliksirem zdrowia, urody i długowieczności.

Ilość wejść: 213664


O szkodliwości antysekciarstwa

Ciekawy artykuł o tym w jaki sposób szkodliwe jest antysekciarstwo, propagandowe zwalzanie tzw. sekt. O tym jak środki antysektowe, tzw. infosekty, swoimi szkodliwymi działaniami patologizują życie duchowe i religijne.

Ilość wejść: 3239


Jarosław Markiewicz - Wiersze górne i dolne - W hołdzie zmarłemu poecie i pisarzowi

W dniu 26 czerwca 2010 roku zmarł po ciężkiej chorobie nasz przyjaciel, praktykujący medytacje Zen, znakomity malarz, pisarz i poeta - Jarosław Markiewicz (1942-2010). Zapraszamy do lektury wybranego zbiory wierszy autora.

Ilość wejść: 6658


TAOIZM - Duchowa Droga Nieba - Chi Kung - Joga taoistyczna

Taoizm (Daoizm) to ruch duchowy i mistyczny w Chinach, którego centralną ideą jest Rozwój Duchowy w oparciu o pojęcie Drogi, która staje się najwyższą zasadą, absolutem wyłaniającym z siebie Niebo, Ziemię i wszelkie stworzenie. Tao odpowiada pojęciu Boga Absolutu. Chińskie Tao to japońskie Do oraz indyjska Marga - styl życia prowadzący do duchowej i moralnej doskonałości, pełni człowieczeństwa i boskości.

Ilość wejść: 31774


JOGA: Zbrodnie patentowania metod jogi, asan i jantry na Zachodzie

Indie w 2006 roku zaprotestowały przeciwko licznym patentom związanym z jogą i asanami wydawanym nielegalnie przez urząd patentowy USA i innych krajów, gdyż - jak słusznie twierdzi rząd w Delhi - "wiedza tradycyjna" nie podlega patentowaniu. W samych USA wydano ponad 3 tysiące patentów na asany i serie asan, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym dotyczącym tradycyjnych kultur, religii i metod medycyny tradycyjnej. W czerwcu 2010, zachodni oszuści i cwaniacy patentujący jogę stali się z mocy prawa NIELEGALNI!

Ilość wejść: 14383


Powódź i potop - przyczyny w przyrodzie i diagnostyce karmicznej

Powódź w Polsce to wielki i stosunkowo częsty dramat w Polsce. Warto poznać przyczyny powodzi wynikłe z przyrody ale także z wnętrza ludzi jacy zamieszkują zalane rejony. Diagnostyka karmiczna może rozjaśnić subtelne przyczyny jakie stoją za niszczycielską kumulacją żywiołu wody w przyrodzie!

Ilość wejść: 17445


JOGA - relaks - medytacja - stretching - dobra droga zdrowia

Joga to droga dobrego zdrowia. Relaksacja, medytacja, asany - pozycje jogiczne to najlepiej znane sposoby ratowania zdrowia. Asany jogi pomagają w odchudzaniu i leczeniu bólów pleców. Joga pomaga ratować wzrok. Joga ćwiczy oczy i kręgosłup.

Ilość wejść: 26344


Ksiądz Fernando Karadima - seksualny skandalista

Ksiądz Fernando Karadima z Chile - seksualny skandalista, wielce czczony i szanowany duchowy ojciec 50-ciu księży i 5-ciu biskupów. Uchodził za autorytet duchowy młodzieży. Typowa afera pederastyczna i pedofilska w jednym. Kościół przeprasza za swe winy, ale ofiary wciąż cierpią.

Ilość wejść: 11411


Bruno Groening - niezwykły człowiek - prześladowany uzdrowiciel

Bruno Groening - pochodzący z Gdańska Oliwy uzdrowiciel i teozof - prześladowany w Niemczech przez kościelną inkwizycję postfaszystowską. Wzorcowy przykład uzdrowiciela represjonowanego z pomocą prokuratur i sądów przez religijnych aktywistów chrześcijańskich wedle schematów watykańskiej inkwizycji - faszyzmu. Tak to właśnie wygląda, także w Polsce XXI wieku...

Ilość wejść: 19342


Andromeda - Etiopska Księżniczka, Gwiazdozbiór i Galaktyka

Andromeda - księżniczka w mitologii greckiej. Była córką Cefeusza, króla Etiopii i Kasjopei. Była żoną Perseusza. Kasjopeja chełpiła się tym, że jest piękniejsza od nereid. Nimfy poprosiły Posejdona, by ten ukarał królową za jej pychę. Bóg zesłał na jej kraj morskiego potwora. Król Cefeusz udał się do Ammona, by przebłagać bogów...

Ilość wejść: 13927


Rak i terapie antynowotworowe - stan wiedzy naukowej - wiosna 2010

Artykuł relacjonuje stan wiedzy naukowej, odkryć i badań na temat przyczyn i metod leczenia ludzi z raka i chorób nowotworowych. Powoli nauka udowadnia sama sobie konieczność powrotu do przyrodolecznictwa, szczególnie w zakresie prewencyjnym. Udowodniono skuteczność wielu recept medycyny naturalnej tyczących raka, zrobiono postęp w badaniach genetycznych...

Ilość wejść: 20634


WASTU - Indyjskie Feng Shui. Metody Budowy i Urządzania Domu

Czym jest Wastu? Nie tylko sztuką budownictwa i urządzania sobie domostwa. Na pewno jest pierwowzorem dla Feng Shui. Mohendżodaro i Harappa zbudowano na zasadach Wastu. Jest to sztuka, kultura budowlana, tajemna wiedza o wewnętrznej strukturze domostwa, mieszkania, posesji i dużo więcej...

Ilość wejść: 19864


KOTY - Budowa, Rasy, Historia i Zwyczaje

Początki udomowienia kota sięgają prawdopodobnie wczesnego neolitu (ok. VI tys.lat p.n.e.) na Bliskim Wschodzie min w okolicach Jerycha i Hacilar znaleziono gliniane figurki przedstawiające kobiety bawiące się z kotami. Bardziej wiarygodne dowody udomowienia kota pochodzą jednak ze Starożytnego Egiptu, gdzie kot był uważany za zwierzę "święte" i mające wiele magicznych mocy.

Ilość wejść: 71164


Śmierć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i władz państwowych

Zginął prezydent III RP Lech Kaczyński oraz jego małżonka Maria i kilkadziesiąt osób z najwyższych władz państwowych, wojskowych i partyjnych. Zajmowanie się sprawą Katynia przynosi Polsce kolejnego pecha. Chyba nie trzeba drażnić "niedźwiedzia"... Katyń miejsce przeklęte... Na karman śmierci w Katyniu i Smoleńsku składa się wiele przyczyn...

Ilość wejść: 31404


Dowcipy o Polakach za Granicą

Kawały o Polakach opowiadane przez inne narody. Jak nas widzą, tak nas piszą. I coś w tym jest. Zapraszam do czytania i życzę dobrej zabawy i sporej refleksji!

Ilość wejść: 25928


Modelka Mariana Bridi da Costa kolejna ofiara sepsy

Mariana była kochaną i najszczęśliwszą kobietą świata. Zaatakowanej przez bakterie pałeczki ropy błękitnej modelce, lekarze amputowali nerki, część żołądka, dłonie i stopy...

Ilość wejść: 19566


SEKS I EROTYKA. Dowcipy o Seksie i Kawały Erotyczne dla Dorosłych

Seks i erotyka są nieodłączne w życiu człowieka. Na ten temat powstało wiele dowcipów, kawałów i sentencji. Zapraszam do poczytania o seksie i erotyce i życzę dobrej zabawy!

Ilość wejść: 51927


PALENIE ZABIJA! Bierne palenie też!

Papieros to najgorszego rodzaju narkotyk, gorszy o wiele od marihuany, bo ta przynajmniej jest często w niektórych przypadkach lekarstwem. O tym, że palenie powoli zabija wiemy nie od dziś. Wdychanie dymu tytoniowego szkodzi jeszcze bardziej niż palenie i dlatego zanim zapalisz w obecności swoich bliskich - pomyśl!

Ilość wejść: 72782


Kularnawa Tantra - Lekcja Pierwsza Kaula Tantra

Tantra szkoły Kauala inaczej Kularnava. Bardzo interesujący podręcznik praktykowania tantra jogi dla początkujących!

Ilość wejść: 4835


SADHANA - Praktyka Jogi

Sadhana - praktyka duchowa, praktykowanie Jogi dla oświecenia i wyzwolenia. Przygotowanie do wyższego życia. Sadhana prowadzi do Wolności! Wszelkie ćwiczenie Jogi to Sadhana. Praktyka Jogi pochodzi od mistrzów Śiva i Parvati z północnych Indii i Himalajów...

Ilość wejść: 3801


13 Grzechów Prokuratury

Tygodnik NIE, numer: 32/2009, autor: ANDRZEJ ROZENEK. Coś bardzo złego dzieje się w polskim wymiarze sprawiedliwości. Obywatele masowo odwołują się do Trybunału w Strasburgu i wygrywają. Wygrywają z państwem polskim, które nie potrafi zadbać o najbardziej podstawową wartość każdej demokracji – o sprawiedliwość. Wymiar sprawiedliwości funkcjonuje na trzech poziomach: policja (i inne formacje parapolicyjne), prokuratura i sąd. Nawet powierzchowna analiza naszych publikacji wskazuje, że najsłabszym ogniwem w tym łańcuchu jest prokuratura. Od lat wytykamy jej wpadki, od lat powtarzają się te same schematy. Psuta konsekwentnie przez kolejne rządy prokuratura, używana do celów politycznych, czego apogeum obserwowaliśmy za rządów PiS i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, wymaga leczenia. Pora podsumować jej grzechy, z zastrzeżeniem, iż poniższa lista dotyczy tylko pewnej dość stałej pod względem składu grupy prokuratorów. Są wpływowi. Środowisko prokuratorskie milczy.

Ilość wejść: 6007


ROBAKI JELITOWE - lamblia, astma i alergie

Choroby jelitowe wywołujące wiele komplikacji zdrowotnych spowodowane są w większości zarobaczeniem organizmu. Wywołują je parazyty - helminty - robaki jelitowe (płaskie lub obłe), pasożyty wielokomórkowe, które różnią się od innych chorobotwórczych czynników biologicznych wieloma cechami, a choroby przez nie wywoływane nazywane są chorobami pasożytniczymi lub inwazyjnymi. Nie leczone - mogą wywoływać bardzo ciężkie schorzenia całego organizmu, a nawet zmiany nowotworowe z powodu wydzielanych przez siebie toksyn.

Ilość wejść: 307349


TAKIFUGU - Trujący afrodyzjak

Takifugu, zwana także Fugu - Ryba trucizna - uznana za jeden z najlepszych, najbardziej wykwintnych i najdroższych afrodyzjaków w Japonii. Wielu smakoszy tego rarytasu przypłaciło życiem za chwilę przyjemności, ale czegoż to się nie robi dla zaspokojenia własnych zmysłów :-) Obecnie w Japonii udało się wyhodować nietoksyczną fugu, która smakuje tak samo i jest zupełnie bezpieczna.

Ilość wejść: 10604


seks i dewiacje

Zaburzenia Życia Popędowego

Popęd do odżywiania, popęd samozachowaczy, nałogi, samogwałt, narcyzm, pigmalionizm, ekshibicjonizm, fetyszyzm, oglądanie, wąchanie, ocieranie, popęd do zwłok, popęd do nieletnich, popęd do starców, popęd do zwierząt, pederastia, transwestytyzm, sadyzm, masochizm, homoseksualizm

Ilość wejść: 20857


HINDUIZM - Religia i Kultura Indii

Współczesny hinduizm wywodzi się od żyjącego w VII wieku e.ch. proroka i mędrca, awatara Śri Śānkara, który w czasie 33 lat swego życia założył 10 zakonów duchowych znanych jako Śānkara-Thirtha. W czasie swej pielgrzymki założył 4 wielkie świątynie, które są Matkami hinduizmu, na północy, zachodzie, południu i wschodzie Indii, a których dzierżawcy są czterema niezależnymi strażnikami całej hinduistycznej kultury duchowej.

Ilość wejść: 9963


Pedofilia. Dewiacja Kobiet i Mężczyzn

Pedofilia to temat modny i popularny, szczególnie za sprawą pedofilskich afer w wielu krajach świata, takich jak USA, Kanada, Irlandia, Hiszpania, Chorwacja, Portugalia, Filipiny czy Polska. Słowo pedofilia podobnie jak molestowanie brzmi poprawnie politycznie, jednak stoi za nim zawsze osobista tragedia wykorzystywanej lub gwałconej ofiary rzutująca na jej życie i zdrowie.

Ilość wejść: 38279


Depresja - czym jest i jak leczyć?

Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym. Dotyczy to zarówno populacji ogólnej jak i osób zgłaszających się do psychiatrów lub lekarzy ogólnych. Z danych przedstawionych przez Światowa Organizacje Zdrowia wynika, że w chwili obecnej depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.

Ilość wejść: 14650


Oprogramowanie - Zamienniki Windows na Linux

Jeśli migrujesz z systemu Windows na nowocześniejszy i znacznie lepszy Linux, znajdziesz tutaj trochę popularnych zamienników. Najważniejszym jest nauczyć się jakie programy Linuksa do czego służą, czym pracować! Istnieje bardzo dużo programów na Linux, jednak trzeba poznać ich nazwy i zastosowania!

Ilość wejść: 27877


Jnana Yoga - Joga przez Poznanie

Wybitny Jogin i wegetarianin Vivekananda napisał wspaniałe dzieła o różnych odmianach ćwiczenia jogi dla zdrowia ciała, umysłu i emocji oraz harmonijnego rozwoju człowieka. Jnana Yoga to zbiór ćwiczeń Jogi dla rozwoju potencjałów ludzkiego umysłu, inteligencji i zdolności twórczych. Joga przez Poznanie, Dżńana, Dźńana Joga pozwala każdej ludzkiej istocie stać się lepszym i bardziej utalentowanym, twórczym i rozumnym człowiekiem.

Ilość wejść: 4406


Mitologia Mięsożerstwa a Wegetarianizm

Wegetariańskie Zdrowe Odżywianie przez tysiąclecia było i jest znacznie zdrowszą dla ludzkości opcją dietetyczną niż mięsożerstwo czy wszystkożerstwo zwane też odżywianiem mieszanym. Dziś nawet agencje rządowe i eksperci ochrony zdrowia przekonują ludzi, aby jedli mniej produktów pochodzenia zwierzęcego, a więcej jarzyn, ziaren, owoców i roślin strączkowych.

Ilość wejść: 5001


Fluor Szkodzi

Fluor jest jednym z głównych składników leków psychotropowych. Wzmacnia ich działanie. Gdy do popularnego leku uspokajającego Valium dodano fluor, powstał środek o silniejszym działaniu, Rohypnol. Inny, niezwykle silny środek uspokajający z fluorem, Stelazinum, jest używany w domach opieki społecznej i w szpitalach psychiatrycznych na całym świecie.

Ilość wejść: 6039


Sektofobia

Sektofobia i paranoja antysektowa od 1995 roku zatacza coraz szersze kręgi i szkodzi już milionom ludzi w Polsce. Lewicy rząd Millera i Łybackiej był bardziej morderczy dla mniejszości niż tradycyjna katolicka inkwizycja! Za sekciarzy uznano wyznawców Kriszny, Sziwy, świadków Jehowy, joginów, aikidoków, a nawet ekologów i radiestetów. Ćwiczysz jogę albo nie jesz mięsa? Łatwo możesz trafić na czarną listę groźnych sekciarzy. Szczególnie w czasie wakacji z SLD i PiS-em. Strzeż się polityków karierowiczów i p/osłów.

Ilość wejść: 5813


Psychologiczna Inkwizycja

Samozwańcza "inkwizycja" dominikańska. Nasuwa się pytanie dokąd mają prowadzić działania tej nie posiadającej naukowych podstaw, ani kanonicznego umocowania psychologicznej "inkwizycji". Polska nie jest pierwszym krajem, gdzie grupy niektórych psychologów próbują rozpętać antysekciarską histerię, aby potem móc bezkarnie szafować ideologicznymi oskarżeniami i urządzić kolejną wersję polowania na czarownice. Taka antysekciarska nagonka przetoczyła się już przez USA i kraje Europy Zachodniej, gdzie pod pretekstem zwalczania niebezpiecznych sekt zaczęto uderzać w różne organizacje religijne zarzucając im psychomanipulację i pranie mózgu.

Ilość wejść: 3925


Znane cytaty

Wypowiedzi sławnych osób o zabijaniu zwierząt i wegetarianizmie

Ilość wejść: 6398


Feng Shui i Wastu - podstawowe praktyczne porady zdrowotne

Porady które zamieszczone są w tym artykule można często usłyszeć od doradców i ekspertów z zakresu Feng Shui czy Wastu. Ich otrzymanie kosztuje ekspertyzobiorcę nawet 1-2 tysiące złotych. Zarówno Feng Shui jak i indyjska czy tybetańska sztuka Wastu podbijają zachodni świat, aby ucywilizować budownictwo domów mieszkalnych, biur i fabryk.

Ilość wejść: 26743


Jogging, Bieg Transowy - Podstawy Praktyki

Idea nieco magicznego, tybetańskiego biegu transowego została w latach sześćdziesiątych XX wieku przeniesiona na Zachód jako luźny i swobodny trening biegowy powszechnie już znany jako jogging (z ang. czytaj dżogging). Duchowe, ekstatyczne bieganie w stanie głębokiego skupienia od tysiącleci znane jest w kulturze duchowej Himalajów, Tybetu i Pamiru, podobnie jak i wśród wszystkich autentycznych szkół Hatha Yogi, z której się wywodzi.

Ilość wejść: 6435


HOMOSEKSUALIZM a Biblia, Koran i Hinduizm

Homoseksualizm zgodnie potępiają Biblia, Koran jak i niektóre pisma hinduistyczne. Tutaj znajdziesz oryginalne teksty które o tym mówią oraz trochę historii i ciekawostek.

Ilość wejść: 12597


Japończycy wkładają całą energię by oszczędzać na paliwie

Kiedy japoński rząd wypowiedział narodową wojnę wzrastającym cenom energii tej zimy, nikt nie wziął sobie tego wezwania do serca bardziej niż to małe rolnicze miasteczko w mglistych górach zachodniej Japonii.

Ilość wejść: 3517


PLEJADY - Astronomia i Mitologia

Plejady fascynują ludzkość od tysiącleci, zarówno astronomów jak mistyków i poetów. Całkiem sporo nauki, mitologii, ezoteryki wiąże się z Plejadami, jak chociażby biblijna Menora.

Ilość wejść: 8058


O Szarlatańskim Pseudoleczeniu zwanym Psychiatrią

Psychiatra to rodzaj szarlatana aplikującego toksyczne środki, które używane często albo długotrwale powodują szereg fizycznych, dobrze znanych dolegliwości jak ślinotok, zmętnienie wzroku, ogłupienie, apatię, drżenie kończyn, zaburzenie pracy serca, duszności, dławienie, przejaskrawienie obrazu, niemożność czytania i pisania, zwolnienie reakcji, niewydolność ogólną, niezdolność do zaspokajania własnych potrzeb, cierpienie psychiczne, a także przyspieszają zgon osoby poddawanej długotrwałym kuracjom środkami psychoaktywnymi. W zależności od rodzaju pseudoleku, rok jego klinicznego stosowania skraca życie od 3-10 lat stąd pacjenci na oddziałach psychiatrycznych zamkniętych zwykle nie żyją więcej niż od 7-20 lat...

Ilość wejść: 4332


Konstytucja RP o Prawach Człowieka

Konstytucja III RP zawiera wiele artykułów o Prawach Człowieka, rzekomo w Polsce gwarantowanych. Aktywiści Stowarzyszenia Macierz zetknęli się jednak z prokuratorami i sędziami, którzy widząc, że podaje się im Konstytucję z paragrafem, potrafili w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gliwicach, Głubczycach, Warszawie i innych miastach powiedzieć: "mnie to nie obowiązuje, ja mam swoje prawo", "w dupie mam wasze prawa człowieka", "idźcie z tym do Rzecznika Praw Człowieka", "no i co mi zrobicie jak oleję te wasze prawa". Większość reakcji sędziów, prokuratorów i policjantów na widok Konstytucją gwarantowanych praw człowieka, nie nadaje się jednak do publikacji z uwagi na ich tzw. niecenzuralność...

Ilość wejść: 4305


Wegetarianizm a Człowieczeństwo

Człowiek, Istota Ludzka, to brzmi całkiem dumnie, ale w starożytności do ludzi zaliczano wyłącznie WEGETARIAN, a więc istoty ludzkie, które nie spożywały generalnie w ogóle żadnego pokarmu mięsnego, tj. takiego, dla którego zdobycia trzeba było zabić jakiekolwiek zwierzę.

Ilość wejść: 5068


Aspartam - Śmiertelna Trucizna

Ze wszystkich dostępnych na rynku, ASPARTAM (znany też jako dodatek E 951) jest najbardziej niebezpieczną substancją dodawaną do żywności!!! - opracowano na podstawie artykułu zaczerpniętego z biuletynu Dr Mercola z Townsend Letter for Doctors and Patients (Tłum. M. Trojanowskiego)

Ilość wejść: 17197


Kultura Polan - Słowiaństwo

Interesująca jest starożytna, czysta duchowość i religijność plemion, z których powstał dzisiejszy Naród Polski, kultura wyrosła z najlepszych wartości całego obszaru indoeuropejskich wpływów, a wszelkie formy kultu opierały się na pokoju, zgodzie, honorze, tolerancji i poczuciu jedności ludzi z przyrodą. Słowiaństwo przetrwało imperialne zakusy barbarzyńskich narodów, najeźdźców i zaborców i każda osoba na polskiej ziemi w istocie jest Słowiańską duszą uwielbiającą taniec, śpiew i muzykę, jaką dziedziczy cały Naród po swych przodkach, a jest to istotna część kultury Świętowita i Lajli, Peruna czy Śiwa, a nade wszystko Ducha, Jesse, bo czucie i doświadczanie Wszechducha podstawą jest kultury całej Polski!

Ilość wejść: 6304


Światowa Deklaracja Praw Zwierząt

Uchwalona przez UNESCO w dniu 15.X.1978 r. w Paryżu

Ilość wejść: 3271


Jak skutecznie wyleczyc człowieka z raka?

Istnieją sposoby terapii uwalniającej od złośliwych nowotworów, ale terapie muszą być prowadzone w formie psychosomatycznej, bo rak potrzebuje najpierw uleczenia psychiki, a w następstwie tego ciała. Terapeuta musi znać i zrozumieć żelazne prawa powstawania raka, a podstawą jest fakt, że każda postać, każdy rodzaj raka rozpoczyna się od ciężkich psychicznych przeżyć, a poważne, dramatycznie ostre, izolujące (deprywujące), szokowo-konfliktowe przeżycia uderzające zarówno w psychikę jak i fizyczny organizm człowieka stoi za każdym jednym nowotworem.

Ilość wejść: 10635


Kakao jako Lek i Duchowy Napój Bogów

Roślina Kakao na pewno należy do tych pożytków, które mają bardzo wszechstronne lecznicze działanie, leczy, pomaga wielce w około 100 różnych chorobach i dolegliwościach, dlatego ludzie powinni nauczyć się cenić ten wspaniały naturalny lek i nauczyć prawidłowo go stosować.

Ilość wejść: 11629


Człowiek w świecie chemii

Rakotwórcza patelnia i wykładzina, uczulająca szminka i prezerwatywa, pomidor i mleko z miesięcznym terminem ważności. Jeszcze sto lat temu nauka znała około 2 mln związków chemicznych. Teraz blisko 15 mln. Co roku na świecie przybywa 600 kg fachowej literatury chemicznej. I coraz głośniej mówi się o postępującej chemizacji naszego życia i jej opłakanych skutkach.

Ilość wejść: 4783


Kalendarz Ekologa

Dni, które każdy ekolog powinien znać

Ilość wejść: 5316


YAMAH i NIYAMAH - Etyka, Moralność, Duchowy Sposób Życia w Jodze!

Jamy i nijamy to podstawy jogi, a już szczególnie hatha jogi. Kto nie zna zasad jama i nijama nie powinien ćwiczyć asan, bo jeszcze do nich nie dorasta! Duchowość, uduchowienie, mistyka to także etyka i moralność, zasady nieba i ziemi co doskonale widać na przykładzie zasad yama i niyama w treningu jogi nauczanej przez mistrzów Wschodu.

Ilość wejść: 4201


Wolność Sumienia i Wyznania

Represjonowanie innych za ich wyznanie jest anormalnym wynaturzeniem, dewiacją i zboczeniem, patologią antyludzkiej cywilizacji śmierci. Zawsze należy innym przyznawać prawo do swobody ich wyznania. Początkiem końca każdej cywilizacji jest terror religijny i narzucanie światopoglądu. Dobre Prawo zawsze szanuje wolność i swobodę głoszenia myśli filozoficznej, religijnej i naukowo-wynalazczej i takie prawo jest dla ludzi radością! Nie tylko prawo do swobody i wolności myśli i słowa jest potrzebne, ale też wsparcie i ochrona tej wolności, która jest wyższym dobrem. Wszystko, co narzuca się jako jedynie słuszny pogląd czy jedynie słuszną religię jest barbarzyńską, prymitywną herezją.

Ilość wejść: 17116


Jak Kuba przetrwała kryzys naftowy

Pomimo tego, że Kuba jest biednym krajem, PKB na mieszkańca w wysokości 3000$/rok (trzeci najbiedniejszy kraj na świecie), średnia długość życia jest taka sama jak w USA, a śmiertelność noworodków mniejsza od tej w USA. Umiejętność czytania i pisania posiada 97% obywateli, tyle samo co w Stanach Zjednoczonych. System edukacyjny i leczniczy jest na Kubie darmowy. Kuba jest jednym z państw przodujących w wykorzystaniu energii słonecznej. Kuba jest ekologiczna. Obecnie około 50% warzyw sprzedawanych Hawanie pochodzi z produkcji wewnątrz miasta, zaś w innych miastach i miasteczkach miejskie ogródki zaspokajają od 80 do 100% potrzeb żywnościowych.

Ilość wejść: 6336


Słownik Pojęć Prawnych

Walcząc o podstawowe prawa człowieka, takie jak swoboda wyznawania dowolnej wiary religijnej czy stosowania diet wegetariańskich, pisząc do sądów i organów państwowych pisma, apele i odezwy warto poznać dokładniej podstawowe pojęcia tak zwanego języka prawniczego. Pomocne są przy czytaniu prawniczych wywodów, uzasadnień i sentencji. Aktywiści stojący na pierwszej linii frontu w walce o podstawowe prawa człowieka w katolicko-solidarnościowej III Rzeczpospolitej Polskiej jak wiemy z autopsji muszą być nawet lepiej obeznani z językiem pojęć prawnych niźli sami prawnicy stojący rzekomo na straży prawa.

Ilość wejść: 4072


Shri Shri Anandamurti - Prabhat Ranjan Sarkar - Ananda Marga i Neo-Humanizm

Prabhat Ranjan Sarkar to jeden z najbardziej znanych filozofów, pisarzy, poetów, pieśniarzy i mistyków XX wieku. Znany jako Anandamurti założył ruch Ananda Marga dla nauki Tantry.

Ilość wejść: 6583


Medytacja – Sztuka Życia, Zdrowia i Postępu!

Ludzie medytujący, wedle wszelkich badań naukowych, tak starożytnych jak i bardzo współczesnych są o wiele bardziej spokojni i szczęśliwi w życiu od ludzi niemedytujących, a rozwinięta inteligencja stawia medytatorów pośród prawdziwej awangardy kulturalno – naukowej świata. Cóż, Izaak Newton, Leonardo da Vinci czy Albert Einstein także z oddaniem poświęcali swój czas medytacjom, a dzięki temu dokonał się prawdziwy naukowy postęp, naukowa rewolucja we współczesnym świecie. Ludzie medytujący są mniej podatni na zdenerwowanie, wzburzenie czy szok, łatwiej więc znoszą życiowe burze, kryzysy i frustracje.

Ilość wejść: 3327


Zdrowie

Morgellonka - Morgellons Syndrome: Tajemnicza Choroba Browne'a

W 2007 roku było to już 11 tysięcy ludzi. Choroba Morgellonów charakteryzuje się rozwojem podskórnym i podtkankowym kolorowych mikrowłókien. Istnieją już kryteria diagnostyczne.

Ilość wejść: 41003


zdrowie

PARANOJA - Parafrenia - Paranoid czyli Osoba Paranoiczna w Domu i Partii

Typ chłodny emocjonalny, wycofany z kontaktów z innymi, wrogi, nadmiernie podejrzliwy, nadmiernie wrażliwy na lekceważenie i krytykę, niezdolny do wybaczania urazy, zazdrosny. Naród Polski jest coraz bardziej narażony na rozmaite zaburzenia psychiczne. Liczba chorych ciągle rośnie od wielkiej zmiany ustroju w 1989 roku począwszy, co na pewno jak wykazały liczne badania nie jest przypadkowe. Do głosu doszły bowiem ciemne siły, które nie tylko same są chore psychicznie, ale i potrafią skutecznie psychozy i fobie indukować w umysłach innych ludzi. Rośnie też ilość zaburzeń społecznych typu paranoicznego, co widać chociażby w polityce i mediach, nie tylko w zachowaniach sąsiadów.

Ilość wejść: 62500


INFLUENZA - Grypa, Hiszpanka i Grypa Ptasia - Leczenie a Urok Propagandy

Grypa od tysięcy lat atakuje ludzi. Ptasia grypa znana jest zaledwie sto lat. Leczenie przeziębień i grypy to dobrze znane zagadnienie medycyny naturalnej od tysiącleci. Wybijanie milionów sztuk drobiu może być dochodowym zajęciem dla zwalczających się konkurencyjnych firm. Media dzięki panice zarabiają pieniądze.

Ilość wejść: 7022


SŁOWIAŃSTWO: Rodzima Wiara Ukraińska

Jak udowodnił w toku swoich badań profesor Szajan, wiara prasłowiańska nie była politeizmem. Posiadała szczególne pojmowanie bóstw, któremu odpowiada raczej termin henoteizm: Bóg jedyny, ale mnogi w swych przejawach; ma tyle imion, ile tych przejawów ukazuje się we Wszechświecie.

Ilość wejść: 3949


ASANA - Relaksacja - Hatha Joga - Trening Zdrowia i Spokoju dla Ludzi Zachodu

Asana to pozycja do ćwiczeń jogi zdrowia! Asany i niektóre elementy hatha jogi są coraz powszechniej praktykowane i doceniane. Okazuje się, że mogą dać ludziom dużo więcej niż dobre rozciągnięcie i relaksację jak się powszechnie sądzi. Najstarsze odkrycia dowodzą, że asany były ćwiczone już ponad 5 tysięcy lat temu w Dolinie Indusu.

Ilość wejść: 30579


APATIA - Narkolepsja, Chroniczne Zmęczenie, Śpiączka: Przyczyny i Terapia

APATIA to objaw Lęku (Fobosa), który chce zniszczyć nasze życie, miłość i ostatecznie nas samych w procesie złego funkcjonowania, wymuszonego przez energię lilitową LĘKU. Taki tam demon. Śpiączka, ospałość, problemy z pęcherzem moczowym, trądziki, rozedma płuc, dolegliwości woreczka żółciowego, stany narkoleptyczne mniej się kojarzą z apatią, ale okazuje się że od zawsze mogą być ze sobą powiązane.

Ilość wejść: 11043


Sektofobia to Psychiczna Choroba

SEKTOFOBIA to lęk przed heretykami, sektami, innowiercami, masonami. Lęk przed obcymi ideami czy kulturami to lęk przed innymi grupami ludzi, rodzaj ksenofobii i antropofobii zarazem. Sektofobia nie jest niczym nowym, a jednostki dotknięte taką chorobą w sposób natrętny obrzydzają życie ludziom o innej niż ich własna wierze religijnej, wyznaniu czy światopoglądzie. Osoba chora na fobię lękową przed sektami z uporem maniaka wygłasza spaczone lękowymi rojeniami sądy o rzekomym zagrożeniu przez sekty, które często istnieją jedynie w jej wyobraźni, wszędzie szuka i dopatruje się sekty, tworzy teorie mające uzasadniać własne obawy, lęki, własne bezzasadne, subiektywne doznania i wrażenia na temat ludzi związanych lub podejrzewanych przez chorego o przynależność do jakiejś mało znanej wiary religijnej, szczególnie o obco brzmiących nazwach.

Ilość wejść: 3547


Hinduska Rachuba Czasu i Kalendarz Perski

Bardzo interesująca rozprawa o historii kalendarza i rachuby czasu w Indii z dodatkiem w postaci kalendarza Persów. W wyniku reformy kalendarzowej z roku 1957 kalendarzem narodowym Indii jest kalendarz księżycowo-słoneczny.

Ilość wejść: 4797


WIMANA - Latające Pojazdy Starożytności

Technika i nauka starożytnych Ariów państwa Wielkiej Bharaty. Autor w sposób przystępny opisuje znane z kultury i historii nauki w Indii relacje o latających pojazdach nazywanych Vimana. Wspomina o Mohendżodaro i innych miejscach, których radioaktywność można porównać do Hiroszimy i Nagasaki. Czyżby na ziemi już kiedyś kwitła atomowa cywilizacja? A może ludzkość przeżyła inwazję UFO?

Ilość wejść: 18816


SANSKRYT, Wiedza Wedyjska a Współczesna Nauka

Artykuł tworzą trzy krótkie rozprawy naukowe autora o relacjach pomiędzy nauką i wiedzą wedyjską Ariów, o znaczeniu sanskrytu i pochodzących z niego języków indoeuropejskich oraz słowniczek pozwalający zapoznać trochę pojęć indyjskich. Bardzo polecane przed podróżą do Indii, Kaszmiru, Nepalu czy Tybetu. Przydatne wszystkim zainteresowanym studiami orientalistyki.

Ilość wejść: 13340


HUNA i ROA - Magia, Religia, Wierzenia i Uzdrawianie Ludów Oceanii

Huna to bardzo popularny i modny temat. Jak wszystko, co odnosi się do zdrowia i uzdrawiania. Warto jednak zobaczyć techniki uzdrawiania i masażu w kontekście duchowej i religijnej kultury z której pochodzą. Monoteizm ludów Oceanii jest mało znany, ale bardzo pouczający. Podobnie i praktyki Kahunów.

Ilość wejść: 7442


KARTA Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Karta Praw Podstawowych UE - Wprowadzenie Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej (ang. Charter of Fundamental Rights of the European Union, fr. Charte des droits fondamentau)

Ilość wejść: 2919


Protestantyzm i Reformacja: Tezy Marcina Lutra

Artykuł "Tezy Marcina Lutra" zawiera dokładne tłumaczenie historycznych 95 Tez znakomitego teologa i księdza Marcina Lutra, które legły u podstaw Reformacji oraz powstania schizmy Protestantyzmu. Dzisiejszy protestantyzm to wiele ruchów religijnych odnoszących się do Ewangelii i nazywanych ewangelickimi.

Ilość wejść: 8325


Neofobia i Ksenofobia - Obawy i Lęki przed Nowym i Innymi

Ksenofobię wszyscy znają, szczególnie w Polsce. Neofobia to paniczny lęk przed tym co nowe, lęk powodujący agresywną i bezmyślną, chaotycznę obronę, lęk konserwatyzmu. Neofobia często stopuje i zwalcza postęp i reformę, co widać na przykładzie Polski. Fobie to taka kategoria dolegliwości, która często powoduje agresję i atak na to czego się boi człowiek przez silny i chorobliwy lęk ogarnięty. Fobie to choroby polityków, szczególnie na prawicy!

Ilość wejść: 17037


Cukier, Alkohol, Papierosy, Nadwaga, Sepsa, Rak, a Dieta i Zdrowie

Jak sobie pomóc w walce z otyłością, nadwagą, cukrzycą, rakiem, schizofrenią, chorobami serca, depresją i innymi schorzeniami współczesnej cywilizacji. Materiał oparty wyłącznie na aktualnych, najnowszych wynikach badań naukowych. Błonnik, kwasy omega-3, witamina D w diecie. Spowolnienie starzenia.

Ilość wejść: 5918


TANTRA JOGA: Objawienie Boga Sziwa - Joga Dla Wszystkich

Tantra Joga to u źródeł podstawowa wiedza duchowa, religijna i teologiczną na temat Boga Śiva (Sziwa, Siwa) w hinduizmie i tantryzmie oraz wprowadzające przesłania nauk duchowych sziwaizmu dla ludzkości! Śiwaizm (śaiwita) to główny nurt religijny i duchowy północnych Indii oraz Hindukuszu i Tybetu. Z Śiwaizmu wywodzi się buddyzm i coraz bardziej popularna tantra...

Ilość wejść: 11796


Szkodliwe Działanie Fluoru

Niewielu ludzi wie, że fluor tak naprawdę jest trucizną. Często też jest głównym składnikiem leków psychotropowych, a także trutek na insekty.

Ilość wejść: 35736


BO YIN RA - Drogowskaz i Wiersze

Jeden z najbardziej znanych europejskich poetów, pisarzy i mistyków przełomu XIX i XX wieku to Józef Antoni Schneiderfranken czyli Bo Yin Ra. Drogowskaz to jedno z głównych dzieł!

Ilość wejść: 4178


AIKI-BUDO: Sztuka Walki Shobu-Aikido Morihei Ueshiba

Aikido, a właściwie Aiki-Budo to bardzo skuteczny i elegancki w swej formie przekaz starożytnego Aiki-Ju-Jutsu znanego także pod nazwą Yawara. Pochodzi od księcia Teijun i Miyamoto Musashi. Na początku XX wieku uczony przez klan Daito-ryu rodu Takeda. Rozpowszechniony przez mistrza Morihei Ueshiba. Aikido ćwiczone jest na Zachodzie, ale głównie w rekreacyjnej formie, która ma niewiele wspólnego z prawdziwą walką!

Ilość wejść: 5139


NAŁOGI: Alkoholizm i Nikotynizm - Korzenie Narkomanii

Uzależnienie jest chorobą duszy (psychiki) i emocji, a także mózgu i systemu nerwowego. Polega ono na utracie kontroli nad własnym życiem i braniu środków odurzających pomimo problemów, które one wywołują. Najgorsze, najbardziej patologiczne uzależniania w XX i XXI wieku to ciągle alkoholizm i nikotynizm.

Ilość wejść: 12743


DEMONOLOGIA: Demony, Czorty, Dżiny, Asury i Opętania oraz Egzorcyzmy

Etnografia i mitologia. Demony, diabły, dżiny, asury, wampiry, siły nieczyste, egzorcyzmy - temat ten zajmuje wielu ludzi naukowo lub hobbystycznie badających mity i podania ludowe. Jednych temat przyciąga jako fantastyka, mity i baśnie, a innych jako ezoteryczna wiedza o innych wymiarach bytu lub nawet praca nad usuwaniem wpływów czy opętań dokonywanych przez siły czy istoty niewidzialne i jak dotąd naukowo nie zbadane.

Ilość wejść: 34123


Drzewa - Psychologia, Mistyka i Horoskop Celtycki

Bestseller starej psychologii i psychoterapii celtyckiej. Celtowie przekazali ludzkości wspaniałe narzędzie do rozważania swojego życia oraz osiągnięcia harmonii z przyrodą. Warto studiować starą wiedzę psychologiczną o człowieku powstałą z obserwacji i doświadczenia. Jest ona też rodzajem dawnego naukowego horoskopu który nie tyle wróży ile pomaga żyć dając ogólny portret psychologiczny człowieka.

Ilość wejść: 31289


Medytacja Transcendentalna (TM) - Fakty i Mity Apologetyki

Czym jest Medytacja Transcendentalna? Kim był nieżyjący już guru zespołu The Beatles, Maharishi Mahesh Yogi? Jak TM pomaga jako metoda relaksacyjna w psychoterapii? Kłamstwa i oszczerstwa paranoików z ośrodków antysektowych, a prawdziwy obraz ruchu Medytacji Transcendentalnej!

Ilość wejść: 13897


Telekineza i Lewitacja: Prawda czy Mit?

Zjawiska PSI fascynują ludzi. Zainteresowanie nadprzyrodzonym, jak lewitacja, psychokineza, telekineza nie słabnie, a w każdym ludzkim pokoleniu jest stałe i obejmuje uczonych.

Ilość wejść: 51862


ASTROLOGIA Indyjska: Znaczenie Planet Dni Tygodnia

Astrologia Wedyjska w Indii zajmuje się poważnie analizą wpływu planet na dni tygodnia. Każda planeta powiązana jest z jednym z siedmiu dni tygodnia. Doba wedyjska zaczyna się o wschodzie słońca. Wiedza ta oparta na wiekach obserwacji jest nauką, jako że opiera się na empirycznym, powtarzalnym doświadczeniu!

Ilość wejść: 15939


REBIRTHING, Oddychanie Holotropowe, Regresing - Okiem Mistrzów Jogi

LAJA KRIJA – pierwowzór rebirthingu, holotropii i regresingu. Laya Kriya, to technika polegająca na wprowadzeniu się w stan Pratjahara - przeglądu życia, a także głęboka metoda psychoterapii pozwalająca na totalne odnowienie i odbudowę życia. Każdy człowiek ma prawo wieść szczęśliwe życie, a metody Laya Kriya są w tym od wieków skuteczną pomocą.

Ilość wejść: 6997


Bogini KĀLĪ DEVI - Okiem Wyznawców Hinduizmu

Tańce Duchowej Jedności, Tańce Pokoju, Święte Tańce - to wszystko jest inicjatywą i natchnieniem płynącym od Bogini Kali - patronki Krija Jogi. Bogini KĀLĪ DEVI - (Kali, Kaalii, Ka'li') Królowa Niebios jest spośród wszystkich żeńskich form Panteonu Euroazji bodaj najmniej zrozumianą, a i często błędnie interpretowaną tzw. "Czarną Madonną"...

Ilość wejść: 12344


AIKIDO – Japońska Sztuka Walki

Nazwa Aikido wielu osobom wydaje się znajoma, nawet tym, którzy trochę ćwiczyli. Czy jednak na pewno wiesz, czym tak naprawdę jest ta starożytna japońska sztuka walki? Dowiedz się o historii Aikido, dawnej sztuce Yawara czyli Aiki-Ju-Jutsu, jego zasadach i filozofii życia. Aikido to styl życia, którego istotną częścią jest najlepiej codzienny trening Ki.

Ilość wejść: 10853


DRZEWA - Energia Przyrody, Uzdrawianie i Astrologia

Uczeni, naukowcy, intelektualiści najlepiej pracują wśród przyrody, gdzie mogą wypoczywać, zebrać myśli i przejawiać błysk geniuszu. Artykuł o tym jak bardzo korzystnie wpływa na człowieka aura, nastrój i energia poszczególnych gatunków drzew i lasów. Drzewa działają jak doskonali bioenergoterapeuci. Oddają ludziom swoją energię, moc i siłę, są doskonałymi przekaźnikami życiowej energii. Aby zdrowo żyć warto odwiedzajmy las.

Ilość wejść: 7147


Bhagawad Gita - Teksty Wprowadzające i Objaśnienia

Bhagawad Gita tak mało znana chociaż tak wiele o niej napisano. Tutaj znajdziesz objaśnienia i teksty wprowadzające pomocne zrozumieniu tekstu na którym opiera się historia Indii. Umadevi Wanda Dynowska jest najlepszym w historii Polski ekspertem od tłumaczenia i objaśniania Bhagawad Gity!

Ilość wejść: 4006


BHAGAWAD GITA - Przekład Umadewi Wandy Dynowskiej (1)

Bhagawad Gita to część eposu Mahabharata, który jest przez Hindusów, praktyków nurtów wedyjskich i hinduistycznych na całym świecie uznawana i ceniona jako źródłowe Pismo Święte, podstawa jogi i gnozy, tantry, duchowości, kultury i religii Wschodu. Bhagawad Gita to bogactwo wschodniej myśli filozofii sankhya, a także jogi, skarbnica rozumu i serca!

Ilość wejść: 5368


BHAGAWAD GITA - Przekład Umadewi Wandy Dynowskiej (2)

Bhagawad Gita - ta część Mahabharaty jest przez Hindusów i praktyków nurtów hinduistycznych na całym świecie uznawana i ceniona jako źródłowe Pismo Święte, podstawa jogi i gnozy. Bhagawad Gita to bogactwo wschodniej myśli filozofii sankhya, a także jogi, skarbnica rozumu i serca!

Ilość wejść: 3179


Autobiografia Peddabottu Sharada Devi czyli Kim jest Sai Baba Avatar?

Osobista historia życia i doświadczeń uczonej wielbicielki, która była uczennica Sai Baba ponad 100 lat w jego dwóch wcieleniach jako Shirdi i jako Sathya Sai Baba. Pedddabottu została uznana za wzniesioną do świadomości Sharada Devi. Świętość wynika z długiego życia pełnego cnót i heroicznych zmagań, nie jest kwestią kaprysu. Sathya Sai Baba kontynuuje dzieło swej poprzedniej świadomej inkarnacji znanej jako Śirdi Sainatha, będąc szczególnym fenomenem Wschodu.

Ilość wejść: 3326


Wielbicielka SATHYA SAI BABA Odpowiada na Demagogiczne Oszczerstwa

Cztery typy ludzi zwalczają Sathya Sai Babę: konkurencja religijna w Indii, maoiści ateiści, chrześcijańska prawica na Zachodzie oraz pedofile żyjący z handlu dziećmi w Indii. W tym artykule opublikowanym wcześniej w Polskim magazynie "Światło Miłości" wydawanym w Trójmieście absolwentka Uniwersytetu Sai w Puttaparti i wielbicielka Sai skupia się jedynie na przedstawicielach tej pierwszej i trochę drugiej grupy demagogów, chociaż nie są to ci co w skali całego świata zwalczają Sathya Sai Baba i jego nauki najbardziej. Ludzie w Polsce przyzwyczajani od dzieciństwa do politykierskich demagogii z mównic sejmowych i partyjnych powinni szczególnie nauczyć się słuchać głosu krzywdzonych, znieważanych i uwrażliwić na dociekanie i badanie co jest prawdą, a co fałszem - zwłaszcza, gdy sezon ogórkowy w pełni...

Ilość wejść: 4068


SATHYA SAI BABA - Przepowiednie i Proroctwa o Przyjściu Awatara

Artykuł był w roku 2007 opublikowany na portalu eioba.pl jednakże został usunięty wskutek agresywnych nacisków członków pedofilskiej mafii pospołu z działaczami pseudonauki czyli teologii z katolickich uczelni pokroju UKSW w Warszawie. Sathya Sai Baba zajmuje się m.in. zwalczaniem pedofilskiej mafii w Indii oraz Południowej Azji, czego polska mafia pedofilska znieść nie może, podobnie jak i zdrowej nauki filozoficznej prezentowanej przez tego wybitnego filozofa, etyka i uczonego indyjskiego jakim Sathya Sai Baba jest.

Ilość wejść: 12270


EDUKACJA: Opowiadania dla Dzieci w Grupie 6 do 9 lat

Ten artykuł z bajkami dla dzieci był w roku 2007 opublikowany na portalu eioba.pl jednakże został usunięty wskutek agresywnych nacisków członków pedofilskiej mafii pospołu z działaczami pseudonauki czyli teologii z katolickich uczelni pokroju UKSW w Warszawie. Sathya Sai Baba zajmuje się m.in. zwalczaniem pedofilskiej mafii w Indii oraz Południowej Azji, czego polska mafia pedofilska znieść nie może, podobnie jak i zdrowej nauki filozoficznej prezentowanej przez tego wybitnego filozofa, etyka i uczonego indyjskiego jakim Sathya Sai Baba jest.

Ilość wejść: 5069


BHAGAWAN Sathya Sai Baba - Wywiady z Awatarem dla Dziennikarzy

Artykuł był w roku 2007 opublikowany na portalu eioba.pl jednakże został usunięty wskutek agresywnych nacisków członków pedofilskiej mafii pospołu z działaczami pseudonauki czyli teologii z katolickich uczelni pokroju UKSW w Warszawie. Sathya Sai Baba zajmuje się m.in. zwalczaniem pedofilskiej mafii w Indii oraz Południowej Azji, czego polska mafia pedofilska znieść nie może, podobnie jak i zdrowej nauki filozoficznej prezentowanej przez tego wybitnego filozofa, etyka i uczonego indyjskiego jakim Sathya Sai Baba jest.

Ilość wejść: 4672


SATJOPANISZAD - Nauki i Inspiracje Upaniszad Awatara Sathya Sai Baba

Zbiór ciekawych wyjaśnień i odpowiedzi na rozmaite pytania i problemy osób zainteresowanych rozwojem duchowym, medytacją, religią czy metafizyką udzielanych przez indyjskiego świętego Sathya Sai Baba. Cały tekst nazywany jest tak przez indyjskich jak i zachodnich bhaktów - wielbicieli współczesną Upaniszadą. Stąd tytuł Satjopaniszad (Satyopanishad). Oryginalnie fragmenty opublikowane na stronie dr Kazimierza Borkowskiego.

Ilość wejść: 3405


SATHYA SAI BABA - Opowieści i Relacje Wielbicieli

Zbiór krótkich artykułów sympatyków (bhaktów) indyjskiego Awatara, Śri Sathya Sai Baba, liczne doświadczenia na różne tematy, od przepowiedni o nadejściu początków Złotego Wieku w sercach wyznawców, przez wspomnienie zachodniej jogini Indra Devi, doświadczenia z biblioteką liści palmowych mędrca Śuki, przeżycia gwałtu i duchowych doświadczeniach jego transformacji po współpracę medycyny z modlitwą i wiedzą o karmie.

Ilość wejść: 4072


KUNDALINI - Joga, Seks czy Kult Bogini?

Energia Wewnętrzna, Moc Duchowa, Kundalini, Śakti, Gayatri, Devi, Siddhi Mata - wiele jest nazw wskazujących na źródło nadnaturalnych mocy, cudów i zjawisk nadprzyrodzonych. Kundalini kojarzy się na Zachodzie często z wolnym seksem, ale na Wschodzie są to tajemne praktyki mądrości i czakry Bogini.

Ilość wejść: 5022


DOJO - Miejsce ćwiczeń we wschodnich sztukach walki

Miejsce ćwiczeń w sztukach walki budo, takich jak iaido, aikido, yawara, ju-jutsu przypomina małą świątynię. Ważne są zasady zachowania, sposób kłaniania, przestrzega się zasad starszeństwa oraz honorowego kodeksu sztuk walki - bushido.

Ilość wejść: 5427


NASZA SZKOŁA - część I - Odzywki nauczycieli do uczniów

Odzywki nauczycieli do uczniów są zaprawdę świetne. Nauczyciele produkują cudowne porównania i mają swoje przywary, które w taki właśnie sposób objawiają. Zawsze uczniowie dobrze bawią się cytując to, w jaki sposób ich belfrowie odnoszą się do uczniów. Dobrej zabawy życzę.

Ilość wejść: 6353


NASZA SZKOŁA - część II - Uwagi z dzienniczków szkolnych

Na pewno pamiętacie uwagi nauczycieli wpisane do dzienniczków szkolnych. Nauczyciele prześcigają się w tworzeniu cudownych porównań i opisów dotyczących szkolnego życia swoich ulubieńców - uczniów. Nie ma jak te wspaniałe uwagi naszych ukochanych nauczycieli, z których to uwag - już jako dorośli zaśmiewamy się czasem do łez. Życzę więc dobrej zabawy.

Ilość wejść: 12960


NASZA SZKOŁA - część III - Humor z zeszytów szkolnych

Ach, te nasze dzieci! Humor z zeszytów szkolnych to nie tylko zabawa dla nauczycieli, którzy często zastanawiają się skąd uczeń czerpie takie świetne porównania, ale także i dla dorosłych, którzy nie mogą wyjść z podziwu nad inwencją twórczą swoich latorośli. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Ilość wejść: 10445


Joga, Medytacja, OBE, Tantra i Seks, Reinkarnacja - Dobrem dla Zachodu

Zjawiska parapsychiczne znane jako Psi takie jak eksterioryzacja wspierają wiarę w reinkarnację. Odnoszą się do jogi tak samo jak do tantry. Ludy Wschodu zajmują się sublimowaniem seksualności, podróżami eterycznymi, wszystkim co tak bardzo potrzebne jest współczesnym ludziom Zachodu, gdzie wiara jest martwa, a religia pusta...

Ilość wejść: 6266


FOBIE: Rodzaje i Klasyfikacja Zaburzeń Lękowych

Fobia, panika jest nieuzasadnionym, irracjonalnym lękiem, niewspółmiernym do przyczyny, powiązanym z konkretnym niebezpieczeństwem. Dowiedz się wszystkiego o fobiach i jej rodzajach. Co najmniej 10 procent ludzi cierpi koszmary z powodu fobii, także takich jak rusofobia czy germanofobia, które uniemożliwiają normalną współpracę gospodarczą...

Ilość wejść: 11428


BIOENERGOTERAPIA, Mesmeryzm, Prana i Czakroterapia

Bioenergoterapia, bioterapia, leczenie praniczne, mesmeryzm, bioenergia, fluid zwierzęcy, egzorcyzmy, radiestezja - powrót człowieka XXI wieku do natury i tradycyjnej medycyny. Medycyna Tradycyjna jest popierana i promowana przez WHO, jednak w Polsce niektórzy pseudomedycy z dyplomami o tym nie chcą słyszeć. Medycyna Naturalna jest prawdziwym źródłem zdrowia i szczęścia człowieka.

Ilość wejść: 13584


YAWARA - Starożytne Japońskie Aiki-Ju-Jutsu

Podstawy systemu yawara są bardzo ciekawe dla znawców budo w Polsce, szczególnie dla praktykujących sztuki aikido, aiki-jutsu (aiki-dźiutsu) i ju-jutsu (dźiu-dźiutsu). Mało kto jednak wie czym jest ten dawny system japońskich sztuk walki. Kamakura Ushogi czy Miyamoto Musashi należą do prekursorów Yawara tak samo jak Książe Teijun...

Ilość wejść: 20588


Podstawy obsługi konsoli systemów UNIX-Linux

Zaznajomienie z podstawami obsługi konsoli systemów operacyjnych UNIX Linux to dobry materiał zarówno dla studentów informatyki jak i dla hobbystów pragnących poznać sposoby pracy w powłoce. Artykuł zawiera niewielkie wprowadzenie na poziomie dla studenta pierwszego semestru informatyki.

Ilość wejść: 65555


KALARIPAYAT - Pochodzenie i charakterystyka głównych systemów walki wręcz

Historia sztuk walki to droga indyjskiego Kalaripayat przez Indie do Japonii. Bodhidharma przyniósł Kalaripayat z Indii do Chin i tak powstała słynna sztuka walki z klasztoru Szaolin. Historia Ju-jutsu (Yawara), Karate, Judo i Aikido to sięganie do wspólnych starożytnych korzenie Sztuki Walki.

Ilość wejść: 7331


Uzdrowienie - leczenie duchowe - charyzmat uzdrawiania

Duchowe uzdrawianie zwane także leczeniem wiarą praktykowane jest praktycznie we wszystkich systemach religijnych. Zarówno religijni chrześcijanie, jak muzułmanie, buddyści, dżiniści czy hinduiści w podobny sposób modlą się i medytują dla zdrowia, dla uzdrowienia oraz długowieczności. Uzdrawianie nazwano nawet medycyną duchową!

Ilość wejść: 18154


Podstawy Aikido i treningu Ki - Harmonia Ciała i Duszy - Koichi Tohei (10 Dan)

Koichi Tohei (10 dan) przez wiele lat był dyrektorem technicznym Fundacji Aikido Aikikai w Japonii. Po śmierci Morihei Ueshiba w 1969, spadkobiercą szkoły został Kishomaru Ueshiba, który posiadał stopień 7 dan, chociaż kilku mistrzów miało wyższe stopnie. Już w 1971 roku, syn mistrza zaczął robić "porządki" i eliminować tych, co umieli i rozumieli więcej od niego. Tak Koichi Tohei musiał odejść z Aikikai w atmosferze skandalu i obciachu, a Aikikai stało się tym, czym jest - bez swojej najlepszej kadry mistrzów!

Ilość wejść: 18341


Czytelnictwo - Podstawa kultury i nauki

Czytelnictwo definiowane jest jako proces społeczny, polegający na zaspokojeniu estetycznych, intelektualnych, naukowych, informacyjnych i rozrywkowych potrzeb ludzi, poprzez przyswajanie przekazywanego pisemnie dorobku ludzkich myśli, uczuć czy wiedzy. Czytanie książek i czasopism rozważane jest jako zjawisko społeczne uwarunkowane czynnikami społecznymi i psychofizycznymi zjawiska i procesami związanymi ze stosunkiem czytelników książki i prasy, korzystaniem z nich i oddziaływaniem lektury na odbiorców. Suma indywidualnych czytań to pełny obraz czytelnictwa.

Mianem kultury czytelniczej określamy:

Społeczne funkcjonowanie dwóch środków przekazu: książki i czasopisma oraz tekstów przez nie przenoszonych. Składnik osobowości ukształtowanym pod wpływem różnych czynników w toku obcowania czytelnika z przekazami piśmienniczymi. Kultura czytelnicza w Polsce jest marna, bibliotek jest mało i są słabo wyposażone. Państwo od 1990 roku nie dba o biblioteki, nie dba o rozwój czytelnictwa, gdyż tysiące bibliotek bezmyślnie zlikwidowano, a pozostałym obcięto budżet. Wszystko co było dorobkiem PRL w tej dziedzinie zaczęto likwidować lub ignorować. Można powiązać wzrost przestępczości wśród młodzieży oraz upadek moralny społeczeństwa ze spadkiem czytelnictwa w Polsce po 1990 roku...

 

Niemcy - Kraj książek?

W berlińskim metrze zaskakuje rząd pochylonych głów zatopionych w lekturze. Tak samo - w niemieckich autobusach. Czy Niemcy to kraj ludzi namiętnie czytających? Pojęcie "kraju książek" (Leseland) pochodzi, co ciekawe, z dawnej NRD. Wymyślił je minister kultury, a czytelnictwo było we wschodnich Niemczech narodową dumą. Dietrich Simon, wydawca, dyrektor fundacji S. Fischer Stiftung, która w Polsce wydaje serię współczesnej literatury niemieckojęzycznej "Kroki" twierdzi, że: Wbrew pesymistycznym ocenom rzeczywiście czyta się w Niemczech bardzo dużo. W ciągu roku wydaje się w tutaj 80-90 tysięcy tytułów. Niemcy są krajem z bodaj największym odsetkiem literatury tłumaczonej z języków obcych. 

Największy festiwal czytelnictwa, najważniejsze wydarzenie w europejskiej branży wydawniczej, księgarskiej i medialnej: Lipskie Targi Książki. Są miejscem informacji i inspiracji dla odwiedzających, a dla wystawców-  oferują możliwość zawarcia nowych kontaktów. W samym centrum zainteresowania targów znajdują się debiuty literackie oraz literatura Europy Środkowo-Wschodniej, a wśród najważniejszych wydarzeń wręczenie Nagrody Literackiej Lipskich Targów Książki. Do tradycji należy program spotkań autorskich "Lipsk czyta" - największy w Europie festiwal czytelniczy. Sporą atrakcją w Niemczech są także Międzynarodowe Frankfurckie Targi Książki, które odbywają się corocznie, już od 1949 roku. Ich punktem kulminacyjnym jest przyznanie Nagrody Pokojowej Niemieckich Księgarzy. To największe na świecie spotkanie i święto branży wydawniczej. W 2009 roku wzięło w nim udział około 7000 wystawców ze 100 krajów, a gościem honorowym były Chiny. 

 

Czytelnictwo 2006 - tak źle jeszcze nie było

Tylko około 50 procent Polaków przeczytało w 2006 roku książkę – wynika z badania naukowego  przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową. Raport o czytelnictwie przedstawiono pierwszego dnia odbywających się w Warszawie targów książki Edukacja XXI. Z badania wynika, że połowa Polaków w 2006 roku nie sięgnęła po żadną książkę. Jedna trzecia badanych (32 procent) przeczytała od jednej do sześciu książek, a nieco ponad 17 procent zadeklarowało, że przeczytało ponad siedem. 

"Poziom czytelnictwa w Polsce jest dość stabilny, od lat oscyluje wokół 50 procent, czyli od lat co drugi Polak czyta przynajmniej jedną książkę rocznie. Podobnie jest w całej Europie. W roku 2006 wyniki są nieznacznie gorsze, niż w latach poprzednich. Można to tłumaczyć np. brakiem w 2006 roku powaznego czytelniczego hitu, jakim w poprzednich latach był m.in. Kod Leonarda da Vinci" – powiedziała Katarzyna Wolff z Instytutu Książki i czytelnictwa BN. 

Najbardziej w Polsce lubiane są kryminały i powieści sensacyjne – sięgnęło po nie 20 procent czytających, tyle samo co po lektury szkolne i podręczniki. 15 procent czytających wybierało powieści obyczajowe i romanse. Niewiele mniejsze zainteresowanie wzbudziły wydawnictwa encyklopedyczne i poradniki (14 procent). Na podobnym poziomie utrzymywało się czytelnictwo fantastyki i książek religijnych (po 8 procent). Polska zatem wcale nie jest religijnym krajem, jeśli religijne książki czyta tylko około 4 procent z całego społeczeństwa! 

Kontakt z książką zadeklarowało 50 procent ankietowanych, ale tylko 33 procent mieszkańców Polski wydało na zakup książek pieniądze. Dwie trzecie Polaków nie przeznaczyło na zakup książki ani złotówki. Z badania wynika, że korzystający z internetu są grupą, która częściej kupuje książki, niż reszta społeczeństwa! Szkoda, że w Polsce nie rozbudowuje się sieci bibliotek publicznych i nie promuje czytelnictwa, szczególnie popularnonaukowego. 

"Już podczas badań z 2002 roku okazało się, że internauci, wbrew utartym opiniom, stanowią zbiorowość ponadprzeciętnie zainteresowaną tradycyjną książką. Potwierdziły to zeszłoroczne badania" – powiedziała Wolff. BN badała także jak Polacy korzystają z internetu. Posiadanie dostępu do sieci zadeklarowało 41 procent respondentów, z czego 5 procent przyznało, że w ogóle nie wykorzystuje tej możliwości. Badanie przeprowadzono pod koniec listopada 2006 roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie mieszkańców kraju powyżej 15 lat. 

 

Czytelnictwo w Polsce roku 2008

Co roku Biblioteka Narodowa publikuje raport o czytelnictwie w Polsce. Można się z niego dowiedzieć nie tylko ile książek czyta rocznie statystyczny Polak, ale również jaka część społeczeństwa kupuje książki, jaka jest intensywność lektury i zakupów w ciągu roku, jakie książki są czytane i kupowane oraz jakie są źródła dostępu do nich. Ponadto w 2008 roku zbadano również korzystanie z bibliotek i społeczne oczekiwania wobec bibliotek publicznych. 

Badanie przeprowadzono na losowej, reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej. Tak więc zgodnie z arkanami sztuki. Techniką bezpośredniego wywiadu kwestionariuszowego w domach respondentów przebadano 1005 osób, maksymalny statystyczny błąd pomiaru wynosił +/–3,1% przy wiarygodności oszacowania równej 95%. Po uogólnieniu wyników na populację całego kraju 1% odpowiada 322 534 osobom w wieku 15 lat i więcej. Bibliotekę Narodową wspierał od strony techniczno-organizacyjnej TNS OBOP.

Czytanie książek w Polsce 2008

Co trzeci uczeń w wieku od 15 do 19 lat nie przeczytał w ciągu 2008 roku żadnej książki - wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. - Winny jest fatalny system edukacji nastawiony na katechezę - komentują krakowscy poloniści. Biblioteka ogłosiła na początku 2009 roku raport na temat czytelnictwa Polaków za rok 2008. Jest najgorszy ze wszystkich dotychczasowych (badania prowadzone są co dwa lata od 1992 roku). Najbardziej spadł poziom czytelnictwa wśród uczniów. Choć wciąż są oni grupą, która czyta najwięcej, w ciągu ostatnich dwóch lat liczba tych, którzy sięgnęli choć po jedną książkę, zmniejszyła się o 16 procent (w 2006 roku wynosiła ona 81 procent, za 2008 rok - 65 procent). Czyżby kolejne roczniki młodzieży były coraz głupsze i intelektualnie bardziej upośledzone? Całkiem możliwe. 

Czytanie książek jest w badaniu określone jako kontakt w ciągu roku przynajmniej z jedną. Nie wiem jak faktycznie “kontakt z książką” przekładał się na jej przeczytanie lub chociaż próbę przeczytania, ale nawet jeśli każdy kontakt kończył się przeczytaniem tej pozycji to dane są zatrważające. Tylko 38% badanych zadeklarowało wspomniany kontakt! To oznacza, że mniej niż 4 z 10 Polaków miało styczność z jakąkolwiek pozycją książkową. Bardziej może zasmucić jedynie fakt, że wskaźnik ten był najniższy od początku prowadzenia tych badań – czyli od 1992 roku. Systematyczny spadek tej wielkości od wspomnianego 1992 roku też nie napawa optymizmem. Jeszcze w 2004 roku – czyli 4 lata wcześniej – ten sam wskaźnik był dokładnie 20% wyższy (58%). Czyżby Naród Polski głupiał, uwsteczniał się w stosunku do wysokiego czytelnictwa w czasach komuny i PRL? 

Czytelnictwo notuje lekki wzrost w największych miastach – tych powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Niekoniecznie jest to pocieszeniem, ponieważ oznacza to, że spadek ogólnego wskaźnika pozwala myśleć, że w mniejszych miejscowościach musi on spadać zdecydowanie bardziej niż te 20% na przestrzeni 4 lat. Zgodnie z intuicją badania potwierdzają, że największe spadki notowane są w grupie osób młodych (15-19 lat), pośród osób słabo wykształconych (osoby z wykształceniem średnim i pomaturalnym – spadek o 16%) oraz wśród osób pochodzących z małych miast (do 20 tyś. mieszkańców). 

"Zarejestrowany w 2008 roku spadek czytelnictwa jest bardzo wysoki i sytuuje Polskę na poziomie krajów od lat mających najniższe wskaźniki, jak Grecja czy Portugalia - powiedziała dr Katarzyna Wolff z Pracowni Badań Czytelnictwa Instytutu Książki i Czytelnictwa BN na konferencji prasowej. Patrząc na mapę wskaźnika IQ, widać, że kraje o najmniejszym czytelnictwie mają też najmniejszy narodowy iloraz inteligencji. Mamy zatem od 1990 roku nawrót ciemnoty, głupoty i kołtuństwa. Chyba nic dziwnego, skoro pseudonauka taka jak teologia powróciła na uniwersytety niczym średniowiecze, a za naukowców uważa się osoby hobbystycznie zajmujące się promocją "innych orientacji seksualnych" pokroju Jamesa Randi! 

Kupowanie książek 2008

Tu przynajmniej definicja jest jedna – kupowanie ksiażek oznacza zakup przynajmniej jednej pozycji. Zakup co najmniej jednej książki zadeklarowało 23% badanych i tu również został pobity niechlubny rekord lat poprzednich. Spadek od 2002 roku do roku 2008 wskaźnik spadł z 37% do 23%. W ciągu 6 lat zatem 14% Polaków zupełnie przestało kupować książki! Tu spadek dotknął wszystkich! Trochę sytuację ratują najmłodsi kupując podręczniki szkolne. 

Właśnie – podręczniki to ciekawy wątek. Zestawienie tych danych z wiedzą, że w grupie badanych jest znacząca grupa osób w wieku szkolnym, które są zmuszane do kontaktu z książkami oraz do ich zakupu to… ile tak na prawdę czytają dorośli Polacy i Polski z własnej woli? Daje to wiele do myślenia na temat ogłupienia Narodu Polskiego!

Nie chcemy analizować całego raportu, ponieważ każdy może go sobie ściągnąć i przeczytać ze strony Biblioteki Narodowej. Ten raport za rok 2009 zapewne nie będzie dużo lepszy – pozwala stwierdzić, że takie inicjatywy jak 52 książki mają sens a propagowanie czytelnictwa ma w Polsce niesamowitą przyszłość przed sobą – niestety. 

 

Przemiany Kapitalistyczne w Polsce

Wprowadzenie dzikiego i prymitywnego kapitalizmu niszczy zasoby intelektualne Polski, niszczy czytelnictwo, rujnuje biblioteki, szczególnie wiejskie. Pojawia się trend do upośledzenia intelektualnego Narodu Polskiego, rozpoczęte przez politykę wałęsizmu, a kontynuowaną przez wszelki buzkizm, kwaśniewskizm, kaczyzm czy tuskizm... W szkołach zamiast poziomu wiedzy wzrasta przestępczość i narkomania. Oto skutki nawrotu do dzikiego kapitalizmu w polityce państwa zwanego Polską... 

 

Jak wychować miłośnika książki?

Najlepsze, co możemy dać dzieciom, to dobre wychowanie, które oznacza rozbudzanie duszy. Jak stwierdziła Maria Dąbrowska, "książka i możność czytania, to największy z cudów ludzkiej cywilizacji". Właśnie dlatego, że inspiruje człowieka, pokazuje świat, stawia pytania i umożliwia szukanie na nie odpowiedzi. Lektura książki nie musi, a może nawet nie powinna być jedynie żmudnym gromadzeniem wiadomości, ale raczej fermentem – zaczątkiem własnej myśli. Tych z nas, którzy kochają książki, nie trzeba o tym przekonywać, inni z kolei nie czytają przypuszczalnie tych słów. Pozostają jednak dzieci, które jeszcze nie mają wyrobionych zamiłowań i których przyszłość zależy w dużym stopniu od naszego postępowania. Trzeba także zreformować idiotyczną ustawę o prawach autorskich, która utrudnia lub często uniemożliwia dostęp do książek, których akurat nie ma w księgarniach czy bibliotekach. Ustawa o prawach autorskich i ich ochronie pomaga niszczyć czytelnictwo poprzez sam fakt penalizowania powielania książek i innych utworów. 

Czy zatem Polska - III RP stanie się jedynie marnym krajem półgłówków i dzikusów? Czy też państwo zainwestuje w biblioteki zamiast w kościoły, KUL-e i wydziały średniowiecznej teologii na uniwersytetach, które straciły już resztki ze swojej dawnej naukowej pozycji? 

 

Bibliografia 

Dunin J., Pismo zmienia świat, Warszawa : Łódź 1998.

Skwarnicki M., Czytelnictwo i metody jego badania [W:] Problemy czytelnictwa w wielkich miastach, Warszawa 1960.

Wajda A., Metodyka i organizacja czytelnictwa, Wyd. III, Bydgoszcz 1983.

Wojciechowski J., Czytelnictwo, Kraków 1999.

Raporty Biblioteki Narodowej o czytelnictwie. 

Licznik odwiedzin: 8836192 Ostatnia aktualizacja strony: 2021-09-18 13:47:47